Uw probleem is het onze Uit liet Oosten dreigt nu liet oordeel MtJEHl Een woord voor vandaag Plaats hoger personeel binnen CNV in studie Monument herinnert aan de vader der Papoea's I ONZERZIJDS HET BUITENLAND LEENT De buitenlandse leningen hebben niet lang op zich laten wachten. Een goede maand geleden maakte de Nederlandsche Bank bekend, dat zij in beperkte mate cal toestaan, dat het buitenland weer geld bij ons leent. En thans is het zover. De eerste lening van 50 miljoen is van de Wereldbank. Vandaag kan hierop worden ingeschreven. De stukken zijn 1000 groot en zij worden tegen pari uitgegeven. Men betaalt dus ook 1000. De rente is 4V6 De Wereldbank is pal na de oorlog door een groot aantal landen opgericht, waaronder ook Nederland. Deze bank leent geld of staat garant als andere financiële Instellingen geld lenen voor de economische ontwikkeling van de aangesloten landen. Dit geld wordt dan o.a. gebruikt voor de aanleg van auto wegen, spoorwegen, scholen en ziekenhuizen, de ontginning en de irrigatie van onvruchtbaar land. Elk land kan hiervoor in aanmerking komen maar het ligt voor de hand, dat de grootste stroom naar de minder ontwikkelde landen gaat De Wereldbank beschikt zelf over kapitaal, omdat de aangesloten landen een flink bedrag hebben moeten bijdragen. Daarnaast leent zij regelmatig geld in de grote financiële centra van de wereld. Ook in Nederland is zij geen on bekende. In 1954 en In 1955 gaf zij een lening van elk ƒ40 miljoen uit, die beide een rente van 3V6 dragen. Aangezien deze rente beneden de hnidige marktrente ligt, noteren beide leningen momenteel ruwweg 5 beneden part (100). Inmiddels ls bekend geworden, dat ook onze zuiderbuur, België, van de geboden gelegenheid gebruik zal maken en binnenkort met een guldenslening van ƒ75 miljoen tevoorschijn zal komen. Ook deze wordt tegen 100 uitge geven. De rente wordt echter iets hoger dan de Wereldbank geeft, namelijk 4H Onze Beneluxpartner zal later nog een tweede lening van 75 miljoen uitgeven maar de looptijd hiervan zal korter zijn dan van de eerste, die een looptijd van 20 jaar krijgt. Bijzonderheden zijn op het ogenblik van schrijven nog niet bekend. België wil de opbrengst van beide leningen benutten om de in ons land reeds uitstaande kortlopende lening (in totaal 157 miljoen) te kunnen aflossen. Het is niet alleen om het buitenland ter wille te zijn, dat de Nederlandsche Bank na ongeveer 6 jaar weer toestaat, dat er buitenlandse leningen op onze kapitaalmarkt worden geplaatst. Het is ook Nederlands belang, dat dit thans mogelijk is. Een van de schaduwzijden van de zeer goede gang van zaken in ons land is de enorme overvloed aan geld (een andere schaduwzijde is het geweldige gebrek aan personeel). Dit geld komt ten dele uit het buitenland door de verkoop van onze effecten, door de betrekkelijk gunstige uitvoer en door het feit dat het Internationale vluchtkapitaal (hot money) nu en dan een tijdelijke belegging bij ons attractief vindt. Maar anderzijds werken de gestegen inkomens en de betrekkelijk matig blijvende consumptie die geld- overvloed eveneens in de hand. Die overmaat aan geld blijkt oa. uit de grote saldi bij die banken, uit de tegoeden die de banken in het buitenland hebben, uit de groei van de geld circulatie, uit de stijging van de beurskoersen om maar de voornaamste factoren te noemen. Zou de overheid niet proberen aan deze groei paal en perk te stellen, of althans de vaart af te remmen, dan moet die steeds was sende geldstroom geleidelijk aan inflatoire krachten in werking brengen: als de vraag groter wordt dan het aanbod, kunnen prijsstijgingen niet uitblijven. Vandaar dat de overheid en de Nederlandsche Bank alles doen wat in haar ver mogen is om een deel van die overvloed te bewiezen. De minister van Finan ciën heeft afgelopen jaren geld geleend, hoewel de schatkist hier beslist niet om zat te springen. De Nederlandsche Bank heeft vorige maand het kas- reservepercentage verhoogd, waardoor de banken een groter percentage van de aan haar toevertrouwde middelen op een speciale rekening bij de Neder landsche Bank moeten blokkeren. De Nederlandsche Bank zou natuurlijk haar rentetarieven kunnen verlagen om de toestroming van buitenlands kapitaal af te schrikken maar dit zou tegelijkertijd de hausse stimuleren, aangezien de ondernemers dan goedkoper geld kunnen opnemen. Zij heeft de vorige maand een andere weg ingeslagen: toen gebleken was dat de kortlopende schulden van de gemeenten inmiddels voor een belangrijk gedeelte waren omgezet in langlopende schulden, heeft zij de plaatsing van buitenlandse leningen weer toegestaan. Want ook hier door wordt een deel van de geldovervloed gebonden en kan dit geld dus voorlopig inflatoir geen kwaad doen. Naar mate er meer geld uit de markt wordt genomen en het geldaanbod dus kleiner wordt, zal ook de druk op de kapitaalrente verminderen. De daling van het rendement op obligaties, die wij nu al geruime tijd zien, kan op deze manier verdwijnen. Met andere woorden, de Nederlandsche Bank heeft door haar vergunningensysteem voor elke buitenlandse lening niet alleen de geld- afroming in de hand maar zij heeft ook vat op de ontwikkeling van de kapitaalrente. Okke Jager tot Bond Nederlands Israël Zaterdagmiddag hield de Bond Nederlands Israël zijn algemene jaarvergadering in het Henri Du- nanthuis te Zeist. De voorzitter, de heer C. Bos te Den Haag, kon geen mededeling doen van spec taculaire groei van het ledental, maar wel van geestelijke groei van vele leden persoonlijk, vooral door het kijken bij en luisteren naar andere groepen en kringen. Dit gaf nieuwe contacten, die voor de verbreiding van de gedachte, dat wij nakomelingen zijn van de verloren „tien stammen van Is raël", van belang zijn. De secre taris vermeldde de oprichting van een nieuwe afdeling in Koog aan de Zaan. Uit de afdelingen werd verteld, dat ien daar werkt met openbare lezingen, bijbelkringen en gebedsgroepen. De bond heeft pas een nieuwe brochure het licht doen zien. Antwoorden op de brochure kerk en Israël", welke laat ste brochure is uitgegeven op last van de synode der Ned. Hervormde Kerk. De vice-voorzitter, de heer L. A. van Zetten uit Rotterdam en de secretaris, de heer G. van der Laan uit Mijdrecht, werden bij acclamatie in het bondsbe- stuur herkozen. Westen-Oosten Op de op deze vergadering volgende weekendconferentie sprak zaterdag avond ds. Okke Jager van Haarlem over: „De bijbelse visie op de verhou ding tussen Westen en Oosten". Ds Jager zag in het feit. dat hij was uitge nodigd te spreken een bewijs, dat de bond beslist geen secte wil zijn. r open staat voor de gedachtengang hen. die buiten de eigen beweging staan. ..Uw visie wordt vaak veel te gauw en veel te gemakkelijk ge- en veroordeeld. Zelf heb ik er nog niet voldoende in gestudeerd om een deel te kunnen vellen, hoewel ik er Advertentie nieuw \RA1T N. muizén\-pasta vlokken ROEIT ZE GENADELOOS UIT BELASTINGEN Het uitstel van de verlaging der loon- en Inkomstenbelasting heeft ook bij de week bladen commentaar uitgelokt. Elsevier* Weekblad spreekt van een gemiste kans en meent, dat de grondfout eenvoudig daarin ligt, dat de huidige voorstellen tot belastingverlaging niet deugen. Het blad schrijft o.m.: „Zij verwaarlozen ten enen male het zo noodzakelijke element van bevordering der produktieverhoging. De regering is terecht bevreesd voor vermeer dering van koopkracht. Dit komt omdat de hnidige voorstellen niet voorzien in maat regelen om koopkracht te verminderen, met name door aanmoediging van besparin gen en investeringen, en ook niet in maat regelen om een produktieverhoging te sti muleren, die minstens het hoofd kan bieden aan de vermeerdering der koopkracht. Afgezien van de noodzaak om onze con currentiekracht in de wereldhandel te versterken, eist de inflatiebestrijding in ons binnenland tegenover een bestaande koop kracht een maximaal aanbod van goederen en diensten. Het is niet juist, dat Neder land tal van fiseale belemmeringen voor de ontplooiing van een maximale produktivi- teit bij een reeds minimale werkloosheid blijft gedogen, zoals bij de arbeid der ge huwde vrouw, bij herkapitalisatie, bij fusie, bij aanmoediging van besparing in welke vorm ook, en van investering. De gelegen heid om tal van „bottlenecks" op te ruimen is er thans de positie van de schatkist biedt (nog) ruimte tot belastingverlaging. Doch de visie ontbreekt; alleen starend naar de koopkrarhtvrrhoging beeft de rege ring niet de mogelijkheden gezien om door fiscale vernieuwing een mèer dan even redige produktieverhoging mogelijk te In Vrij Nederland schrijft de on parlementaire medewerker o.m.: „In hun nota aan de Tweede Kamer hebben minis ter Zijlstra en staatssecretaris Van den Berge het over het honoreren van een „wettelijke belofte". En elders in dit stuk spreken zij over een dringende eis tot be lastingverlaging, die men niet telkens weer zou mogen uitstellen. Natuurlijk mag het. Als de omstandigheden zo zijn dat het moet, dan mag het vanzelfsprekend. Maar slechts als het kan moet men die verlaging niet uitstellen. Het enkele feit dat er wet telijk een belofte is gedaan behoort voor een regering geen aanleiding te zijn om een stap te zetten die niet verantwoord zou zijn. In dat geval sou sij eerder be horen te erkennen, dat de belofte ten on rechte is gedaan en dat zij niet te honoreren valt Een dergelijke erkenning zou de rege ring slechts tot eer strekken. Er «ijn meer wetten die het Staatsblad hebben bereikt, maar die nimmer in werking zijn getreden, omdat later beter inzicht haan brak. Er is hier de laatste jaren veel gespróken over bezitsvorming. En er is in die jaren ook bijzonder veel bezit gevormd. Maar dat hetreft in hoofdzaak nieuw bezit dat aan bestaand bezit is toegevoegd. Zo ongelukkig kon de belastingheffing in Nederland niet zijn, of zij maakte mogelijk dat er enorme vermogenstoeneminge.n hebben plaatsgevon den, vooral bij degenen, die altijd luidkeels klaagden dat het nauwelijks de moeite waard was om te pogen iets extra s te ver dienen, omdat de belasting het toch op slokte. Er is alleszins aanleiding om tot een gerechtvaardigder belastingdruk te komen, door verdere verschuiving van he- lastingheffing, zonder dat dit onmiddellijk tot een vermindering van de belastingop brengst en tot vergroting van de totale consumptie behoeft te leiden. En behalve de aanleiding zijn ook de mogelijkheden daarvoor aanwezig. Die weg heeft de rege ring echter niet willen gaan. Als er brokken van komen, zullen toch anderen die me ÉÉN RUSTDAG Naar aanleiding van het stre ven naar een 5-daagse werkweek schrijft ds. L. Rijksen in het weekblad van de Gereformeerde Gemeenten, „De Saambinder", dat het werken een scheppings ordinantie van God is en dat Hij zes dagen heeft bestemd voor ons werk en de zevende dag voor onze rust. Ds. Rijksen schrijft voorts onder meer het volgende: JNEZE ORDINANTIE Gods, ook in het vierde gebod van de heilige wet des Heeren ons gege ven, is geldende voor alle tijden en alle eeuwen, dus heden ten dage ook voor ons. Terecht mag daarom wel ge vraagd worden, of men met een officiële invoering van de vijf daagse werkweek, de orde die de Heere instelde, hiermede niet doorkruist. Want al is het waar, dat men de vrije tijd, die hierdoor op de zesde dag beschikbaar komt nu kan gebruiken om allerlei ander werk dan dat van ons dagelijks beroep te verrichten, wat op zich zelf genomen ook nog heel nuttig kan zijn, neemt dit het bezwaar niet weg. dat men door algeme ne invoering van een „vijfdaag se" werkweek, toch naar een an dere orde gaat leven dan de Hee re ons gaf met de schepping van hemel en aarde in zes dagen. Hoe velbetekenend zegt de apos tel: „Zijt dan navolgers Gods, als geliefde kinderen", Ef. 5:1. Deze ordinantie Gods wil an derzijds weer niet bevelen de ge hele dag van de vroege morgen tot laat in de avond te moeten werken, wij moeten niet door vloeien, daar er tijden van rust en gepaste ontspanning ook mo gen zijn. Van ouds her eindigde men b.v. vooral op zaterdag de arbeid vroegtijdig, bijzonder ook al om in staat te zijn naar beho ren des zondags op te gaan om Gods Woord te horen, en deze dag op gepaste wijze te kunnen doorbrengen. vijfdaagse vierkweek ook ter sprake. Na uitvoerige bespreking was die Synode, hoewel zij geen officiële uitspraak deed, wel al gemeen van oordeel dat de in- .voering van deze in strijd moest worden geacht met de zin en mening van het vierde gebod van de wet des Heeren. alsmede de analogie en strekking van Gods Woord en in het bijzonder van hetgeen de Heere ons betreffen de de schepping openbaart. Het gaat in deze zaak er niet over of er bezwaren bestaan te gen de werkverdeling van som mige bedrijven, die hun perso neel, dat de gehele week van huw is, toestaan in vijf dagen hun weektaak te verrichten om dan vrijdagavond of zaterdag morgen naar hun woonplaats weer te keren tot hun gezinnen, daar dit bijzondere omstandighe den zijn. Onze bezwaren gaan tegen de algemene invoering van een vijf daagse inplaats van een zesdaag se werkweek zonder dat direkte noodzaak hiervoor aanwezig is, en en waardoor er een soort dag van vermaak, ledigheid of wat ook,' maar althans een dag van andere orde komt dan die van God gesteld is, waarvoor dan ook in Gods Woord geen grond te vinden is. Hierbij hebben wij op te mer ken dat alle orde, die de mens stelt, buiten Gods Woord om. al tijd brengt tot allerlei moeilijk heden en wanordelijkheden, om maar te zwijgen over het heilig ongenoegen Gods, dat hierbij te wachten is. Ook is niet ongegrond de vrees dat door invoering van een vijf- daagsewerkweek, de zich steeds meer opdringende z.g. glijdende werkweek, nog verdere doorvoe ring zal verkrijgen, waardoor de zondagsrust nog meer in het ge drang zal komen. de vijfdaagse werkweek willen doen gelden, dat in plaats van de zondag nu de zaterdag voor de sport kan worden gebruikt, mist alle grond, daar wel gevraagd mag worden wat in onze tijd ge daan wordt om de ontheiliging van Gods dag tegen te gaan, en anderzijds er toch zeer velen zijn die helemaal niet aan sport doen, terwijl te verwachten is dat zeer veel sportliefhebbers de zondagssport evengoed zullen handhaven, vooral degenen onder hen, die met God en Zijn gebod geen rekening willen houden. Wat hierbij echter als tegen stelling meer van betekenis moet worden geacht, is wel dat de sport toch niet op één lijn ge steld kan worden met de roeping die ieder heeft tot zijn dagelijks werken in de zes dagen der week. Hierbij komt, dat men door de gelegenheid daartoe te maken, hoe men de sport ook wil bezien, medewerkt aan de al verder zich opdringende sportverdwazing en de daaraan onlosmakelijk ver bonden mensverheerlijking. In welk een moeilijkheden brengt men zichzelf door invoe ring van een vijfdaagse werk week. Denk er slechts aan hoe ver schillende steden zich al beijve ren om meer rekreatiemogelijk- heden te scheppen, deze dan me de dienstbaar te doen zijn om de ledige tijd te vullen, daar deze ook een gevaar in de samenle ving kan gaan vormen. Is niet te vrezen, dat wij met al deze dingen al verder wegzinken van de raste grondslagen voor leer en leven ons in Gods Woord en wet gegeven, en wij al verder medegevoerd worden door de geesten, die niet uit God zijn. reeds lang mee bezig ben", aldus ds. Jager. In zijn lezing behandelde de spreker verder de gang van bet evangelie van het Oosten naar het westen door de zendingsreizen van Paulus. De Heilige Geest dreef Paulus naar Europa en daardoor werd het lot van Europa be paald. Waardoor is Europa nu in de crisis? Omdat Paulus liet evangelie heeft gebracht. Europa krijgt dubbele slagen, omdat aan Europa het evange lie was toevertrouwd en Europa dit niet ten volle heeft geaccepteerd. Van veel gegeven is. zal ook veel ge vraagd worden. Jager stond ook uitvoerig stil bij de geweldige zendingsdrang van de laat ste decennia, waardoor God de duivel precies een slag voor was, want voo: de deuren van het Oosten zijn dichtge gaan is het evangelie er nog gebracht Nu dreigt uit het Oosten het gevaar, het oordeel. Europa is het avondland staat voor de ondergang. Dit sten is echter geen einde maar een sterven om weer op te staan. De spreker de vergeestelijking van de profetie af en wees ook op de eerste taak vai evangelieverkondiging: De mensen spre ken van de verlossing door Golgotha. Gods Kijkliuis Hierover sprak zondagmiddag de heer Cor Kee te Zaandam, nadat 's morgens de conferentiegangers kerkdiensten in de omgeving hadden kunnen bijwonen. De heer Kee las eerst uit de bijbel over Gods beloften aan David, hoe deze schijnbaar niet vervuld worden, r hoe het geloof toch vasthoudt aan Gods beloften. Hetzelfde kan gezegd worden Gods trouw aan Israël, waarbij de k.r een duidelijk onderscheid maakte tussen Juda-Israël en Efraïm-Israël. Hij wees op Gods grote barmhartig heid, die zich uit in Zijn zoekende lief de voor zondaren. God wil zo ontzet tend graag vergeven, de voorbeschik king is opgenomen in Zijn barmhartig heid en ook Israël vergeeft Hij. Op Golgotha sterft Jezus voor ieder persoonlijk, maar ook voor Israël er de aan Efraïm-Israël gegeven scheid- brief wordt verscheurd. Alles begint met geloof. Eerst het persoonlijke geloof, maar dan moeten we verder gaan. Dan komt ook de Is- raël-visie. Dit moeten we brengen, niet fanatiek, met hete hoofden, maar rustig met de Heer. ..Als je kijkt in Gods Kijkhuis, moet je al je vooroordelen opzij zetten. Het is voor wie wil buigen en kijken. Voor de eenvoudigen gaat het licht op. Velen schrikken te gauw terug, maar wie blijft kijken, staat te kijken!" al dus de heer Kee. die op de vraag, of de Israël-visie verder zal worden ge zien antwoordde: „Ze zullen het als de nood heel groot is!" In de slotbijeenkomst op zondag dagavond gaf de heer C. F. de Lanoy Meijer uit Driebergen een uiteenzetting over het hedendaags gebeuren in licht van de bijbel. De conferentie werd door ongeveer 150 personen bezocht. Activiteiten van de G.J.O. De Bond voor Gereformeerde Jeugd organisatie voor clubs van 18 tot 16 jaar heeft een z.g. mentorenplan ont worpen om de leiders en leidsters te helpen bij hun moeilijke taak clubleiding. Het is de bedoeling enige sonen aan te trekken, die tot taak krij gen de leiders en leidsters regionaal en groepsgewijs voor te lichten, maande lijks clubprogramma's met hen door te spreken en de diverse mogelijkheden die het Leidersblad biedt tot ontwikke ling te brengen. Aangezien het noodzakelijk is dat de mentoren eerst zelf worden geïnstru eerd. is de G.J.O. met een uitgebrei de schriftelijke instructie begonnen. Op vijf plaatsen in ons land hebben hoofd instructeurs deze instructie mondeling toegelicht. Op ..De Witte Hei" werd een week end gehouden voor de leiders-sters de clubs voor 8 tot 12 jarigen v men de kinderen bezig houdt met spel, handenarbeid, vertellen, zang. enz Voor de komende zomer zijn e: 12 plaatsen in Nederland 68 kampweken gepland. Een nieuwe groep hoofdleiders heeft over alle delen van het kamppro gramma instructies gekregen geduren de vijf zaterdagen. Discussie over blad „De Protestant-" De Evangelische Maatschappij zal op 13 juni in het Protestants Centrum te Utrecht haar algemene vergadering hou den. Na afdoening van de huishoudelij ke zaken zal dr. C. A. de Ridder, her vormd predikant te Gennep, een bespre king inleiden over het orgaan „De Protestant". De heren ds. Ph. F. Faber, hervormd predikant te Hoensbroek, en W. J. Leyds te Bussum, beiden lid van het hoofdbe stuur, zullen met dr. De Ridder over di1 onderwerp van gedachten wisselen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Frederiksoord-Pc- perga-Blesdijk: A. Burger, em. predikant Mattem (verb. ber.'. Bedankt voor Drachten. 4de p.p.: J Juckema te Nijverdal: voor Pernis: W. Verwey te Zevenhoven. Ds. G. J. Graafland, em. predikant tc Zeist en leraar aan het chr. lyceum al daar. die door de regering is aangezocht om in Suriname een functie te vervuilen op het gebied van de jeugdzorg, heeft gemeend voor deze opdracht te moeten bedanken. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rotterdam-Delfshaven, vac. H. J. Kouwenboven, als evangeli- satiepredikant: H. J. van Duinen te Zwijndrecht. GEREE. KERKEN (vrijgemaakt) Geschorst De classis Alkmaar-Zaan dam heeft ds. J. F. Wijnhoud te Den Hel der in zijn bediening geschorst. Ds. Wiia- houd was voor hij predikant werd te Den Helder voorganger te Middelstum, Breu- kelen en Haarlemmermeer. EVANGELISCHE-LUTHERSE KERK Aangenomen naar Rotterdam-Zuid: K. Berveling te Edam. UNIE VAN BA PT. GEM. Aangenomen naar Workum-Makkum: F. G. J. Hofhuis te Drachten. BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Nijverdal, 2de p.p.: A. Buurman te 's-Gravenhage. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd: aan de U.L.O.- school te Rotterdam: K. Ketting te Vroomshoop: aan de Chr. Nat. School te Nw. Pekela: D. Hoekstra te Doetin- chem; aan de Lagere Herv. school te Hoogeveen: R. van Laar te Ruurlo; aan de School m. d. Bijbel te Lunteren: C. L. Maaskant te Bleskensgraaf; aan de Geref. school te Katwijk a. d. Rijn: H. Piersma te Leeuwarden. Benoemd bij het ulo: aan de Chr. U.L.O. te Katwijk a. Zee: B. de Bruyn te Arnhem en H. J. v. Marle te Dor drecht; aan de Chr. U.L.O. te Wolve- de Christ. U.L.O. te Lunteren: R. van Laar te Apeldoorn: aan de Dr. de Vis ser U.L.O. te Rijswijk: H. H. Klein Ikkink te Voorburg: aan de Geref. U.L.O. school te Meppel: D. P. de Ko ning te Alkmaar. Benoemd tot leraar: aan de Chr. H.B.S. te Emmeloord: J. Hontekamer te Yerseke: aan de School voor Detail handel te Zwolle: M. P. J. Nikkessen te Borne en J. Vennink te Hoogeveen; aan de Chr. H.B.S. te Emmeloord; D. Reeskamp te Schoonhoven; Benoemd tot onderwijzeres: aan de Ds. M. J. Sanders-school te Maarssen: G. G. v. d. Berg te Gouderak; aan de Pr. Irne-school te Goes: N. Bosselaar te Ellewoutsdijk (tijd.); aan de Parl^ Rozenburgschool te Rotterdam-Kr.A. Bijlsma te Rotterdam aan de Geref. Maurits-school te Groningen; P. Klok te Visvliet: aan de School m. d. Bij bel te Rheden: G. H. Kruissink te Win terswijk; aan de Da Costaschool te Hilversum: W. K. v. d. Laan te Harke- ma Opeinde; aan de Geref. school te Voorschoten: J. Murre te Amsterdam; aan de Nicolaas Beetsschool te Heem stede: E. H. A. Ort te Heemstede; aan de Bethel-school te Bussum: G. H. de Rooy te 's Gravenhage: aan de School m. d. Bijbel te Muiden: A. Weisfeit te Amsterdam (tijd.) en J. H. de Fockert te Hilversum. Het woord heeft nog macht, al zou men geneigd zijn in pessimistische ogenblikken daaraan te twijfelen. Zeker, het beeld verdringt het woord de televisie maakt gevierde sprekers werkeloos (en misschien zelfs brodeloos!) maar toch spitsen zich de oren nog altijd, wanneer iemand iets te zeggen heeft. Als Chroesjtsjef of Kennedy een redevoering houden, dan luistert de gehele wereld en het schijnt wel, of van hun woorden de toekomst der wereld afhangt. Met woorden kunnen wij mensen alles doen. Wij kunnen onze gedachten en bedoelingen erin verbergen en daarmee, al of i niet bewust, liegen. Wij kunnen met onze woorden trachten fl anderen te overtuigen en te bezielen. Wij omringen onszelf en wij worden omringd met woorden, talloos als het zand der zeeEn wanneer dan midden in die oeverloze stroom van woorden de waarschuwing valt, dat wij van elk ij del gesproken woord verantwoording zullen moeten afleggen, dan nog kost het ons alle moeite even onze mond te houden. Loopt het heus zo'n vaart? Ja, inderdaad. Er is namelijk geen woord, dat wij vrijblijvend spreken. Eigenlijk zouden wij alle woor den, die wij op één dag sprekeneens op de band moeten opnemen en die 's avonds moeten afdraaien. Rekent u maar gerust, dat wij ervan zouden schrikken. Van alle ivoorden, die wij gedachteloos of om anderen te kwetsen of te prikke len hebben uitgesproken. Zouden we maar niet wat beter op onze woorden gaan letten? (Van onze sociaal-economische redactie) „Nu in de bedrijven algemeen wordt gestreefd naar meer overleg tussen werkgevers en werknemers, kan het hoger personeel, door beide partijen als behartiger van het algemeen belang aanvaard, een zeer nuttige verbindende functie vervullen. Maar het kan dat alleen, indien het noch hjj de werkgeversgroep, noch bij de bedryfsbonden van werknemers wordt ingelijfd, doch zijn eigen- geaarde plaats in het geheel kan innemen." Dit verklaarde de voorzitter van de 440 leden tellende Ned. Chr. Vereniging van Hoger Personeel (aangesloten bij het CNV), de heer H. Tj. Wolda, op de algemene vergadering, die de ver eniging vrijdag en zaterdag in Rhenen hield. Ter vergadering bleek dat het ho ger personeel druk doende is zijn po sitie binnen de christelijke vakbeweging te bepalen. Dat is nodig geworden, nu zich een structuurwijziging binnen die vakbeweging voltrekt. De vakorganisa ties worden geleidelijk omgevormd tot bedrijfsbonden. die het gehele perso neel van een bedrijfstak dienen te om- Naar medegedeeld werd. is er een werkgroep samengesteld uit vertegen woordigers van de vakcentrale en de vereniging, teneinde na te gaan welke de plaats van het hoger personeel bin nen het CNV moet zijn. Er is over de ze zaak reeds een gemeenschappelijke nota opgesteld. Voorzitter van de werk groep is prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die tien jaar geleden mede de stoot heeft gegeven tot oprichting van de vereniging. Volgens de heer Wolda gaat het hier- hij niet om de vraag of het hoger per soneel moet opgaan in de bedrijfsbon den, zodat de vereniging dus ntet lan ger bestaansrecht zou hebben. Het feit dat de betekenis van het hoger perso neel in het bedrijfsleven sterk is toege- »n, maakt een nieuwe bezinning no-" )ver de wijze waarop de groep bin- het CNV het duidelijkst kan wor den gehoord, zo zei hij. igingsvoorzilter hoopte dat de besprekingen in de werkgroep tot resultaat zullen hebben dat met mede werking van de andere bedrijfsbonden de gelederen van de vereniging zullen worden versterkt. „Met de aansluiting bij het CNV mogen we ons wel bijzon der gelukkig prijzen, waar deze ons het voorrecht geeft in tal van verbanden bijdrage te leveren overeenkomstig doelstellingen," aldus de heer Wol-, (Van een onzer redacteuren) TAE PAPOEA legt vol vertrou- wen zijn toekomst in onze handen. Dit zijn de woorden van hem, aan wie de landskinderen de naam van Vader der Papoea's hebben gegeven: de grootste der pioniers, een gedrevene, die zich met veelzijdig talent volledig gaf, Jan Pieter Karei van Eechoud. Met deze woorden liet staatssecre taris mr. Th. H. Bot Eechoud zelf aan het woord, staande op de grond, waar Eechoud zevenenvijftig jaren geleden geboren werd, in het Lim burgse Horst. Hier onthulde hij za terdag een monument, waaraan bij gedragen is door velen uit alle hoe ken der wereld, door Nederlanders en Papoea's tot in het diepste bin nenland van Nederlands Nieuw-Gui- nea. De staatssecretaris vervolgde: Moge zijn geest vaardig worden over ons volk. Laten wij vastberaden onze taak dit volk tot zelfstandigheid te voeren, zo goed mogelijk volbrengen. Ook her innerde spreker aan Eechouds door steek naar de Meervlakte in 1937, de vestiging van de eerste bestuurspost in 1938 te Enarotali, de tocht naar de Swartvallei in 1939, het Mamberano- rapport dat nog een alzijdige kenbron is, de zware oorlogsjaren en de tijd daarna, voordat hij het monument ont hulde en een krans legde. Het was een typische Limburgse plechtigheid op de plaats waar velen de jonge Eechoud hadden gekend, met schutters in kleurige uniformen, de geweren over de schouder, met hun vaandel en een met zilver be hangen schutterskoning, met de vele geüniformeerde mannen der Konink lijke harmonie en de tambour maitre met een berenmuts op het hoofd, die het Wilhelmus speelden, het Horster mannenkoor dat zong van het Lim burgse land. Eu daartussen de twee Papoea het verre land, waar Eechoud zijn graf vond. Het graf waarop leden van de Nieuw-Guinearaad direct na de instal latie een krans hebben gelegd. De heer S. B. Hindcm, voorzitter van de Pa poea-studentenvereniging Kobe Oser, noemde Eechoud vader en vriend van de Papoea, die in de Papoea de mens zag omdat hij zelf echt mens is ge weest. Naast de staatssecretaris stonden de commissaris van de Koningin, de bur gemeester, die de leiding gaf aan de spontane hulde en een hoofdstraat liet noemen naar Eechoud, de deken V3n Horst, vele pioniers onder wie prof. dr. Het monument is werk van de Haag se beeldhouwer Bob Stultien en stelt pionier voor, die zich een weg hakt door de symbolen der primitiviteit van het ruige land. De ziel van de hele plechtigheid de heer B. M. van Grietliuvsen, Eechouds medewerker. Hoe bezielde hij ons, zei deze. Hij was de gids het die de Papoea da. Rechtspositie De behartiging van de stoffelijke be langen van het hoger personeel blijkt nog altijd een moeilijke opgave voor de vereniging. Volgens de heer Wolda zijn de functies van de leden zo geva rieerd, dat het bezwaarlijk zou zijn de arbeidsvoorwaarden onder de ene noe- te brengen. Toch wil de vereniging iets doen ter verbetering in de rechtspositie. Want een onlangs ingestelde enquête onder de leden heeft uitgewezen dat de bestaande regelingen betreffende pensi oenrechten," vakantieduur, concurrentie bedingen, voorzieningen bij ziekte, on geval en werkloosheid, niet altijd ge heel verantwoord zijn. De vereniging - wil niet gaan onderhandelen, maar we* wensen en richtlijnen opstellen waarme de bij de aanstelling van hoger perse neel rekening zou kunnen worden ge houden. Overigens wordt in de kring van dg l"1 FOIB (federatie van organisaties T intelléctüele beróepen), waarbij de eniging is aangesloten, eveneens O' wogen een enquête in te stellen mot betrekking tot de rechtspositie en de status van het hoger personeel. Boven dien wordt nagegaan of men niet als federatie tot een bundeling kan komen met het hoger personeel in overheids dienst ter behartiging van gemeen schappelijke belangen, zo deelde de heer Wolda mede. Normatieve economie De tweedaagse algemene vergadering op de Koerheuvel in Rhenen is verder in beslag genomen door voordrachten en huishoudeliike zaken. Naar aanlei- t ding van eerder genoemde enquête r01 hield drs. J. de Koning, verbonden aan het sociologisch instituut van het Con vent van chr.-soeiale organisaties, een inleiding. Prof. dr. T. P v. d. Kooy te Amsterdam besprak het belang van een normatieve economie, gezien tegen de achtergrond van de christelijke Ie- vensbeschouwing. In de huishoudelijke vergadering werd naar aanleiding van het jaar verslag van mr. G. J. Oosterhuis uitvoerig van gedachten gewisseld over de plaats van het hoger perso neel in het CNV. De heren A. van Egrnond te Rotterdam en D. W. Or- mel te Den Haag werden herkozen als lid van het hoofdbestuur. In de vakature ir. J. van Eek (penning meester) werd gekozen en benoemd de heer E. M. van Diffelen te Arn hem. Namens het CNV feliciteerde de heer P. Tjeerdsma de vereniging met het tienjarig bestaan. Geref. conferentie over hereniging Van 13 tot 15 juli zal op ..Woiidscho- ten" te Zeist een conferentie worden ge houden voor leden van de Gereformeer de Kerken waarin zal worden gesproken over het onderwerp: .Hereniging her vormd-gereformeerd noodzakelijk, moge- !iik?". Als referanten zullen optreden de hervormde emeritus-hoogleraar prof. dr. H. Kraemer en de gereformeerde hoog leraar in de kerkgeschiedenis aan de Vrije Universiteit, prof. dr. D. Nauta. Vraag: Ik ben geboren 12 juni 1905 merk 42,4 pet. invoerrechten betalen, zending tweede Pinksterdag jaar komt weer een tweede Pinkster dag op 12 juni voor? Antwoord: De 12de juni 1916 was eveneens een tweede Pinksterdag. Tweede Pinksterdagen op die datum zijn alleen te verwachten in de jaren, die veelvouden zijn van 19 plus, hetzij 5, hetzij 8, hetzij 16. Tevens zal dan de 12de juni een maandag zijn. Vóór het jaar 2000 is geen tweede Pinkster- eerst J~ op die datum te verwachten. men een bewijs krijgt. bewijs moet men aangetekend opzen den naar de Rijksdienst voor het Weg verkeer, Raamweg 36, Den verzoek om toezending van kenbewijs. Als men een dergelijke gen koopt, moet men zorg dragen, dat ik ruilobjecten gebruikt Vraag: Bij worden. In elk album is een uitvoerig wij, dat reglement en ruilhandleiding. Een en op ander was „gesetzlich geschützt" dus is j, met nadruk verboden. Voor de kente- tie met de leden werd tweeweke- de schoonmaak merkten tapijt aan de achterzijde hoekje na geheel nat was. Het dik tapijt en laat geen water door. De vloer is van hout en daar op ligt balatum. Daar er beneden niet w album (drietalig MH9R „„ut- uc, mu,,i |c„ tevoren terdege gekeurd is zit. hetwelk ik ongeveer 25 jaar geleden len kleed gelegd. Dit onderkleed was ^oii.,n een kennis gekregen heb. Het is kurkdroog. Het tapijt is aan de ach-, ViV™?™ i, ?ntei-essant n oude tram- terkant berubberd. Kan dit misschien,: ANWB ,k?ertJes^yan de gehele wereld te be- de oorzaak zijn? Vraag: Is het mogelijk in Duitsland een tweedehands Volkswagen te kopen en deze in Nederland in te voeren, dus voor deze wagen een Nederlands ken tekenbewijs te krijgen? Hoe is dan de procedure en hoeveel bedragen in voerrechten en omzetbelasting? teleurstellingen te voortkomen, goede raad mogen geven, ga ns praten of bij de Rijksdienst keer. Raad' van lezer: Gebruikte tram kaartjes kunnen wel verzameld wor den. In 1895 werd namelijk door een zekere Henry Fellmeth, professor in de handelswetenschappen en politieke economie, een vereniging opgericht, genaamd, ..Internationale Trambillet- nog be- het Wegver- kijken. Of de vereniging staat, weet ik niet, maai nuuiiu iaaumi uc uuveil£I schien mogelijk daarnaar te informe- ™ate"r* doorlaat Antwoord: Men moet beginnen met sport Compagnie H Fellmeth Sc Ge- - invoervergunning^ aan tc vragen, broeders Haertl" konden verenigen, het dragen of is ..CentralTauschVereinigung" del tegen? Hiermede gewapend Kan men in Duits land een Volkswagen kopen en deze De op het Duitse nummer- of kentekenbe- het ruilcentrum dus. werd gevestigd Antwoord: Helaas is hiertegen geen wijs naar een der grensposten Elten, te München, Baaderstrasse 1—la. De goed middel bekend. Het enige is veel Glanerbrug. Keulse barrière of N eu- vereniging gaf albums uit: ..Sammel- luchten zodat de sterke leerlucht er w Schans rijden, waar de auto wordt mappe für Trambahnbillette". alsme- op den duur afgaat. Misschien weet zijn uitgever. getaxeerd. Daar moet u dan voor dit de een soort stock-boekje, dat i Antwoord: Dit komen raadsel. Als de bovenzijde van het tapijt geen water doorlaat en de Jïr.Tf™???-a.dreP* Misschien vloer en het onderkleed droog zijn, be- be- grijpen wij de aanwezigheid van wa ter niet. De geraadpleegde deskundi- V gen konden geen oorzaak vinden. Vraag: Is het mogelijk bijzonderhe den te geven over de Vlaamse schrij ver Louis Paul Boon Antwoord: De Vlaamse schrijver L. P. Boon is in 1912 geboren en be hoorde tot de moderne en vooruitstre vende groep letterkundigen. Eén van zijn werken is ,,De Voorstad groeit". Gegevens zal men kunnen vragen aan zijn uitgever. ,,De Arbeiderspers", He- kelveld 15, Amsterdam. bij andere lezers ook kend van jongere verenigingen. Vraag: Sinds kort heb ik een suè- de-jasje, dat zeer sterk naar leer ruikt. Verschillende keren heb ik het al bui ten gehangen, maar de lucht wordt niet veel minder. Moet dit nu overgaan met misschien een mid- i lezer wel praktische raad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2