^ïimufc gtiiLsctft (fmiranf Kennedy staat voor de vri Commentaar „Daar denk je dan zo gauw niet aan NIEUWS in één oogopslag Eerste incidenten in Zuid-Afrika gemeld Gevluchte Pool kent vele topgeheimen Enorme schade door nachtvorst Crita) hür.vScb„,osLTr«n„:^ kis» m. MAANDAG 29 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; I 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (BU contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12184 CHRIST ELIJ K-N A T10 NA AL DAGBLAD „Stantvasticfi is afieblrttro mgn bert ia legfjeospfftf Holland won (in Katwijk) van België Zie pagina 9 i President Kennedy heeft verklaard de Weense topconfèrentie symbool voor de eenheid van de westelijke wereld te achten. Amerika is vastbesloten allen, die streven naar vernietiging van de vrijheid, te weerstaan. In de afgelopen nacht is de driedaagse staking van de niet- blanken in Zuid-Afrika gericht tegen het uitroepen van de republiek op woensdag a.s. met gewelddaden begonnen. Er is in het land een grote politiemacht op de been. Een communistische top-functionaris. Pools onderminister van binnenlandse zaken, kolonel Alster, die tien weken geleden naar het Westen is gevlucht, zou zich momenteel in Washington be vinden. Hij zou van uiterst belangrijke zaken in de communis tische wereld op de hoogte zijn. In Zuid-Korea gaat de stroom van arrestaties nog steeds door. Thans is ook procureur-generaal Pai Hi Lee vastgezet. Het grootste deel van de dagbladen en weekbladen mag niet meer verschijnen. I Op de conferentie in Evian is namens de Algerijnse opstan delingenregering gezegd, dat de Europese minderheid in Al gerije in vrijheid en gelijkheid zal kunnen leven, als het land onafhankelijk is geworden. Amerika heeft de Pathet Lao-beweging beschuldigd van her haalde schendingen van het bestand in Laos. Het staatshoofd van Cambodja en de premier van Laos zullen Kennedy en Chroesjtsjef telegrafisch verzoeken alle wapenleveranties aan Laos stop te zetten. In de metaal is men druk bezig met het formuleren van defini tieve loonvoorstellen, die op 1 juli moeten ingaan. Men hoopt de voorstellen dezer dagen bij de rijksbemiddelaars te kunnen indienen. Door zaterdag in Katwijk met 3-1 te winnen van België heeft het Nederlands zaterdagelftal dit jaar het drielandentoernooi gewonnen en daardoor de Coupe Fernand Canelle heroverd. Vermomde fietsen HJET IS op de foto niet AA meer te zien maar ergens op dit vreemde voertuig staat nog een zinnetje: „Ca, c'est santé!" Oftewel: dat is pas ge zond leven! Waarmee de uitvinder de wereld wil kenbaar maken van welk nut zijn „schepping" is voor ons aller gezond heid. Als we maar gaan ato-pedalen Zo heet dit ding namelijk: Otopedal. Het werd voor het eerst getoond op de Parijse jaarbeurs door de uitvinder, de heer F. R. Luciarte. Het is een fiets, dat wil zeggen dat men moet trappen om vooruit te komen, maar het heeft de vorm van een auto en net als een auto ook drie versnellingen. Men kan zich dus verbeelden dat men m een auto zit, men kan scha kelen naar hartelustals men tenminste niet vergeet de pedalen rond te trappen. Maar dat is nu juist weer dat element van gezond heid, waar de uitvinder zo vol van is. Naar men zegt is de Oto pedal nogal ingeslagen en we willen het graag gelo ven. Nudhiter beschouwd heeft het diug niets voor op een gewone fiets, waar je ook versnellingen op kunt zetten en die qua „zit" mis schien nog wel wat gezon der is. Maar de Oto-pedal heeft de schijn mee en de schijn trekt in deze wereld. Het bezit van een auto is een ideaal van velen en hier heeft men de schijn van een auto. Allemaal leven we min of meer bij de schijn en haast geen mens gaat „zonder ver momming" door het leven. Daarom is het zo goed om dagelijiks met de werkelijk heid geconfronteerd te wor den. Zoals de krant dat doet. Die krant licht u in over het proces-Eichmann en lie krant vertelt u van de ont maskering van de schijnwe reld van de „Heilige Daad Die krant vertelt u van de welvaart, maar stelt u ook voor de moeilijkheden die welvaart met zich brengt. Ja, de krant is dikwijls hard het kan niet anders. Daarom heeft het zin een krant te nemen die eerlijk is in haar berichtgeving, geen sensatie zoekt, ook geen schijnwereld opbouwt. En die in haar voorlichting ook perspectief brengt. Hebt u al eens over onze krant ge sproken met uw kennissen? Sabotagedaden in de Ver. Staten Drie transcontinentale telecommunica- tlestations In het westen van Utah en het oosten van Nevada zijn gisteren door ontploffingen vernield. De nationale gar de Is in Utah en Nevada opgeroepen om bU de andere stations te patrouilleren. De stations zijn geheel automatisch. Niemand werd bij de ontploffingen ge wond. Het telexverkeer in het westen van de V.S. werd ten dele lam gelegd door de ontploffingen, die aan sabotage worden toegeschreven. De transmissie van Asso ciated Press-nieuws tussen New York en Tokio was meer dan vier uur gestoord. Doodvonnissen op Cuba Radio Havanna heeft meegedeeld, dat de eerste doodvonnissen in verband met de mislukte invasie op Cuba van de vo rige maand zijn uitgesproken. Drie ge vangen genomen leden van het invasie leger zijn ter dood veroordeeld wegens het doden van een volgeling van Fidel Castro. Hun namen zijn niet bekend ge maakt, doch volgens radio Havanna maakten zij vroeger deel uit van het leger van cx-president Batista. De tien gevangenen, die door Castro naar de Verenigde Staten waren ge stuurd om besprekingen te voeren over de uitwisseling van gevangen genomen infiltranten tegen vijfhonderd tractors, zijn zaterdag uit Miami weer naar Cuba teruggekeerd. I 17"ENNEDY GAAT deze week naar Wenen om Chroesjtsjef te vertellen, A^. dat Amerika vastbesloten is, allen te weerstaan die streven naar ver nietiging van de vrijheid. De Amerikaanse president verklaarde aan een diner van de democratische partij in Washington, dat deze vastbesloten heid slechts geëvenaard kan worden door Amerika's verlangen naar vrede. „De vrijheid van de mens zal de zwijgende gast zijn aan iedere confe- rentietafel", aldus Kennedy. De president is van mening, dat persoonlijke onmoetingen tussen mannen, die de verantwoordelijkheid dragen voor belangrijke en onherroepelijke beslissingen, nuttig kunnen zijn, het gevaar kunnen afweren en de spanning kunnen verminderen. Over zijn gesprek met Chroesjtsjef zei hij, dat het niet de bedoeling van deze conferentie is, een reeks afzonderlijke vraagstukken op te lossen of afzonder, lijke wijzigingen in de onderlinge be- trekkingen te bewerkstelligen. Zulke wij zigingen kunnen slechts tot stand wor- den gebracht door onderhandelingen, die een blijvend stempel op de vredeskan- sen achterlaten. Later vertelde Kennedy, niet met een gevoel van .historische onvermijdelijk heid" naar Europa te gaan. Hij vertrouw, de echter in de gedachte, dat de over heersende factor van de jaren tussen 1945 on 1961 was, dat de vrijheid toenam >ver de gehele wereld verbreid- de. Hij zei, dat de Weense topconferen tie voor het Westen symbool van de een- he id van de westerse wereld zou zijn en voor Chroestjsjef het symbool van Amerika's voornemen, geen enkel pad naar de vrede onverkend te laten. Verwacht wordt dat Kennedy in We nen in de eerste plaats zal pogen, de conferentie over het staken van kern- proeven te „redden" Zoals bekend blij ven beide partijen hardnekkig op hun standpunt staain. Voorts zou Kennedy in Wenen de weg willen effenen voor on derhandelingen over algemene ontwape ning. En verder zou hij Chroesjtsjef wi'llen overhalen er mee akkoord te gaan, dat de internationale oommissie van toe zicht Laos volledige bevoegdheden D E AFGELOPEN nachlt is heit in (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwsrtaal/per giro (Doorhalen wat niet van toepassing is). («Iraati (woonplaats) Zuid-AMIka in lokasies buiten Durban en Pont Elizabeth tot ge welddadigheden gekomen toen groe pen Afrikanen probeerden bussen tegen te houden die vandaag ar beiders naar hun werk zouden ver voeren. Zoals bekend, is vandaag de driedaagse staking begonnen der in heemse bevolking tegen rassenpoli tiek van de regering-Verwoerd. (Zie ook elders in dit nummer.) In Port Elizabeth werd een inheems buschauffeur door een kogel getroffen gewond toen hij zijn auto met giers door een groep betogers probeerde be rijden die uitgerust waren met stenen. Verscheidene andere bussen zijn kasies buiten Port Elizabeth met stenen bekogeld nabij barricades van benzine- blikken, stukken steen en palen. Politie spoedde zich naar de plaats der incidenten om de bussen een veilige doortocht te geven. In de grote lokasie Cato Manor (buiten Durban) werden eveneens zes bussen met stenen beko geld toen de chauffeurs door barricaden probeerden heen te rijden. De gehele nacht was de politie druk in de weer. Men patrouilleerde met ge pantserde patrouillewagens. In de mees te grote steden waren vele inheem helders in het huis van hun werknemers blijven slapen, zodat ze vanmorgen niet door betogers konden worden gedwon gen In de lokasies te blijven. Vanmorgen vroeg bleek dat in Johan nesburg op tal van plaatsen melk, brood en kranten normaal waren bezorgd. In sommige grote lokasies rond Jo- hannesburg zag het er nochtans naai uit dat de staking omvangrijk zou kun nen zijn. Verslaggevers die er vroeg op uit waren getrokken, meldden dat in Orlando, Kliptown en Diepkloof ner- gens licht brandde en de bussen die voor het vervoer der Afrikanen zorgen, waren slechts voor een tiende deel be zet. Normaal stromen de stampvolle bus sen 's ochtends om zes uur al Johannes burg binnen terwijl de wegen dan vol. Afrikanen zijn die naar hun werk gaan. j tot het verrichten van inspecties krijgt. Chroesjtsjef is inmiddels reeds uit Moskou vertrokken. Verwacht wordt dat hij zich naar Praag heeft begeven, waar vermoedelijk een rode topconferentie zal worden gehouden. De Prawda schreef gisteren, niet te verwachten dat in Wenen alle omstre den kwesties worden opgelost, maar dat een eind moet worden gemaakt aan de gevaarlijke ontwikkeling in de richting "ïen militaire ramp. Uit het artikel Prawda zou men kunnen opmaken, dat de kwestie Berlijn een belangrijk onderwerp van gesprek zal zijn. Chroesjtsjef wordt op zijn reis verge zeld door zyn echtgenote Sergei Ook minister van buitenlandse zaken Gromyko en de Russische bassadeur in de VS, Mensjikof, maken de De 28-jarige Joan Baker, echtgenote van een Amerikaans sergeant, heeft gis teren haar drie kinderen door wurging om het leven gebracht en vervolgens ge tracht met een mes een eind aan haar leven te maken. Ze is in ernstige toestand in een zie kenhuis opgenomen. Het gezin Baker woonde sinds juli i960 in een kleine villa nabij Athene waar de vader dienst doet op de Amerikaanse vliegbasis. De slacht offers zijn twee meisjes van reap, twee vyf jaar en een jongetje van acht. Op het concours-hippique van de Gooise Jachtvereniging, zaterdag in Naarden, raakte het paard Rilsky met berijder Wim Ver straten bij een hindernis uit de koers. Om het publiek te ontwij ken, stuurde de berijder het paard op een geparkeerde auto af. Op de foto ziet men hoe het paard met de voorbenen door de vooruit gaat. Links de concertzangeres Barones se Ittersum-van der Flier, die zich achterover liet vallen om het paard te ontwijken, en bij die val haar sleutelbeen brak. De Brabantse bevolking heeft zaterdag aan prinses Irene op haar één- daagse bezoek aan Brabant een hartelijk welkom bereid. Zij werd toegejuicht door duizenden, die langs de wegen en straten in steden en dorpen stondenonder wie talrijke schoolkinderen, die met hun vlag getjes de fleur gaven aan dit bezoek, die de schuchtere meizon er niet altijd aan wilde geven. Hoogtepunten van het bezoek ivaren onge twijfeld de bezoeken aan het Norbertinessenklooster „St. Catharinadal" te Oosterhout, de ontvangst, die aan prinses Irene in deze gehele ge meente ten deel viel, het défilé van de rond 5000 deelnemers aan de Prinses Irenemars in 's-Hertogenbosch en het bezoek in het r.-k doof- stommeninstituut te St. Michielsgestel. De Prinses droeg een bijzonder modieuze zwarte zomerhoed. Gisteren is gebleken dat de naar het westen gevluchte Poolse top functionaris, de onderminister van binnenlandse zaken kolonel Antoni Alster is. Britse bladen zouden dit van Poolse emigranten in Londen hebben vernomen Naar verluidt be vindt Alster zich (hans te Washing ton. Volgens de Daily Mail is hij via Berlijn naar het westen gevlucht. Hij is via Londen naar de Verenigde, Staten gereisd. Een ambténaar van het foreign office Twee Franse kolonels voor opstand in staat van beschuldiging O Twee kolonels van het Franse leger, Henri Coustaux en Jean Brechugnac, zijn formeel in staat van beschuldiging ge steld wegens deelneming aan de militaire putsch. Zij werden kort na het ineenstor- van de coup in hechtenis genomen zijn thans naar de Santé-gcvangenis In Parys overgebracht. De beschuldiging luidt: het verzamelen van inlichtingen ten behoeve van een on- standige beweging. In Parijs en Algiers zijn dit weekeinde weer verschillende aanslagen gepleegd. In Parijs werden twee politiemannen dood geschoten. Bij Algiers werd ec^i bom in een restaurant geworpen, waardoor twin tig personen werden gewond. had in de loop van zondag geweigerd commentaar te leveren op de berichten. Volgens de Daily Mail wordt Alster te Washington ondervraagd „als de belang rijkste communist, die sinds de oorlog naar het westen overgelopen is". Het blad schrijft, dat Alster's ontrouw aan de communistische zaak voor premier Chroesjtsjef een aanleiding is geworden een zuivering van Joden in hoge Poolse I regeringsposten te gelasten. Kolonel Alster heeft een Poolse vrouw mee naar het Westen genomen. Zijn vrouw en twee kinderen zijn te Warschau achtergebleven, aldus bericht de Daily Mail. Verder schrijft het blad dat Alster tien weken geleden naar het Westen ge vlucht is. Het Poolse dagblad, de krant van de vrije Polen in Londen, schrijft o.m.: „In dien het nieuws van Alster's vlucht naar het westen bevestigd wordt, is dit mis schien de belangrijkste desertie van een topfunctionaris uit de communistische Invloedssfeer. „Alster kent meer communistische ge heimen dan Iedere andere, tot dusver ge vluchte communist". TVDG WEINIGE UREN en het ogenblik is daar dat Zuid-Afrika een zelfstan dige republiek zal zijn. De banden met het Britse gemenebest zullen doorgesne den zijn en de draagster van de Britse kroon zal niet langer gezag hebben in dit stukje van de wereld. Het zou ook voor ons, Nederlanders, een ogenblik van blijdschap moeten zijn. Opgegreoid bij de boeken van Penning, bij „de kopjes" en bij „Blikoortje", bewonderaars van Van Riebeeck en Paul Kriiger, hebben wij met de paplepel bewondering en meegevoel mee gekregen met het volk van Zuid- Afrika en hebben wij sympathie gevoeld met diegenen van dit volk die de banden met Engeland onrechtmatig en knellend genoemd en «Is zodanig ervaren hebben. Nog leven er onder ons die persoonlijke herinneringen bewaren aan die ongelijke strijd rond de eeuwwisseling en zij vooral zullen gehoopt hebben op een dag als deze. Het geeft ons voldoening dat dit ogen blik voor Zuid-Afrika gaat aanbreken, ook al zijn wij niet blind voor het vele (inderdaad vele) goede dat het Britse gemenebest aan Zuid-Afrika gegeven heeft. Engeland heeft kans gezien in deze anti-koloniale eeuw zijn grote koloniale rijk vrijwel te liquideren zonder dat dit de betrekkingen tussen moederland en de nieuwe landen heeft geschaad. Integen deel, er zijn dikwijls nieuwe banden ge legd. die hechter zullen blijken dan welke „bezits-verhouding" ook. Van deze bun deling hebben alle partijen geprofiteerd en de kracht hiervan is in de laatste we reldoorlog ondubbelzinnig ten goede ge komen aan de vrije wereld. Men kan de Britse staatsmanskunst daarvoor nauwe lijks hoog genoeg schatten. In Zuid-Afrika is dit niet gelukt. Het is te verklaren uit het nog levend geble ven anti-Britse sentiment dat is voort gekomen uit de „boerenoorlog" en dat nog altijd de meerderheid van dit volk be zielt. Dit is echter maar een deel van de reden waarom de band gaat worden door gesneden, en niet eens het belangrijkste deel. De directe aanleiding was de apart heidspolitiek die het onmogelijk maakte dat Zuid-Afrika nog langer lid bleef van het Gemenebest. En het is die apartheids politiek die ook voor ons, Nederlanders, een zwarte schaduw werpt op de blijd schap om deze dag-van-vrijheid. Want ook Nederland juister: verreweg het grootste deel der Nederlanders be grijpt deze apartheidspolitiek niet. En be treurt deze zeer. Ziet hoe deze dag gevierd moet wor den: met een zeer verdeelde, voor een deel zelfs stakende bevolking, met een indrukwekkende politiemacht op de been die nog versterkt is met militairen, met tjokvolle gevangenissen waarin niet-be- rechte mensen gelaten moeten afwachten wat er gebeuren zal, met een run op de wapcnwinkels en de levensmiddelenmaga zijnen om maar op het ergste te zijn voor bereid. Kan het zo een feestdag zijn? Er zijn ook in Nederland velen die naar deze dag hebben uitgezien. Maar zo zo heeft niemand zich die voorgesteld. Zware nachtvorst in een groot deel van ons land heeft in de nacht van zaterdag op zondag grote schade aan gericht aan de jonge aardappelge wassen. Het vroor vlak boven de grond in het westen, midden en oos ten vier graden. Zo wordt uit de omgeving van terwolde iFr.) zware schade aan poot- aardappelen gemeld. Deze aardappelen zullen als pootgoed niet meer aan de eisen bij de binnenkort te houden keu ringen kunnen voldoen. Wurgpoging op de Walletjes In 'n huis aan de O.Z. Achterburgwal in Amsterdam heeft de 19-jarige Amster dammer C. H. gepoogd een 22-jarige pro. rtituée te wurgen. De vrouw wist echter aan zijn greep te ontkomen, de kamer uit te vluchten en deze af te sluiten, zo dat haar aanvaller gevangen zat De politie arresteerde hem daar. De man die zonder beroep is en niert eerder mei de politie in aanraking is geweest kon geen motief voor zijn daad opgeven. Het staat volgens de politie vast dat hij niet betrokken is geweest bij eerder plaats gehad hebbende gevallen van deze aard pULKE lage minimum-temperaturen als er zondagmorgen zijn gemeten, waren voor De Bilt in de laatste week van mei een record. Dicht bij de grond daalde het kwik op Schiphol en in De Bilt tot min 4 graden Celsius. Overdag kwamen er op tal van plaatsen zondag flinke hagelbuien voor, sommige met onweer. Ook de bovenlucht is uitzonderlijk koud. Op een hoogte van 5000 meter werd gistermiddag met dc radiosondeballon een temperatuur van min 34 graden Celsius gemeten. Ook van daag kwamen er plaatselijk nog enkele hagel- en regenbuien voor. In deze situatie gaat heel langzaam een verbetering komen, zodat wij na vandaag deze late voorjaars- Tendens stationair ZON EN MAAN .28, onder 20.47 uur; Dinsdag: m naan op 2.57, onder 5.( Volle maan 30 met het dieptepunt uwrjuars- koude-golf zijn gepasseerd. Toch zullen Rapporten hedenmorgen w\j tot begin juni (donderdag) moeten wachten alvorens de temperatuur weer behoorlijk boven normaal zal komen. suu' De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Vannacht nog slechts op enkele plaat. BelUl sen nachtvorst Morgen overdag veran- <:{Jf"burp derlüke bewolking niet enkele verspreid isici# voorkomende buien Dezelfde tempera- 'e Bilt luren ais vandaag of Iets hogere Zwakke w*nte tot matige wind tussen oost en noord. (Opgemaakt 11.15 uur) *elslnttl rpOEN twee, boeven hem met voor dood achter taeenstU Hij had naar ze meenden, krasheid toe? „Doorzetten," deren, drie achterkleinkinde scheermessen bedreigden ?traatJe' met v,er diePe JaPen meer dan twee liter bloed zegt hij, „hard werken en a! ren weten waarom hij d. «lin V-.—,_in Zijn keel. verloren, en ze hadden een en toe wat meer drinken dar 1f hard hoofd in het geval. goed voor je is." D.% laatste hebben de dok en zijn geld opeisten, besloot de 92-jarige Cyrus C. Davis uit Canoga Park in Califor- nië, het uit te vechten. Biiiy, een politieagent. *--* goed° vmM™Ïs drÜlken dan ko®ven niet «ever zijn dollars goea voor je is. bad overhandigd. „Och", Cyrus had precies twee dol lar op zak. De boeven beroof den hem ervan, en lieten hem tert een beetje op de dokters n i omdat ze hem niet willen toe- ï*la®' a* 'le* bloed, «et geld de bor- vijTtVh«hntin^nStenhVieren" S'aan' 2ijn Olijks rantsoen tier P [els en de sigaren die hij was \ijttig hechtingen aanbrengen van drie sigaren te roken kwijtgeraakt, voegde hij er- om zijn wonden «e krammen. Waaraan schrijft Dnvis rijn Davis ITSSE' 'aZt'Z cuTZ Madrid Mallorck Lissabon regenb windstil h. bew onbew gh bew bew windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1