RINKE TOLMAN (70): liefde voor de natuur Iedere dag er nog op uit Raadsman concludeert: vrijspraak voor Y. Hervormde meisjesbond in het zilver Vijfde kwaliteitsdag voor de industrie Langeweg alleen aan kop Veel uitvallers in niet moeilijke SLS-rit Dierenbescherming blij met de nieuwe wet Economische flitsen 6IEUWE LEIDSCHE COURANT (Van een onzer verslaggevers) di LIET IS VOOR MIJ een soort II tweede ademhaling: verslag uit brengen van mijn gelukservarin- n in de natuur. De liefde voor dip latuur is er een waarborg G i er meer doorga. Dat zegt de Soes- n: ter maar in brede kring daar- «iten bekende verslaggever-na- uurkenner Rinke Tolman, die gis- teren in zijn villadorp-huisje aan de ■p&tAMfr'. ,la*v Ds. De Ruiter zegde Hervormde jeugdraad vaarwel Gisteravond heeft ds. J. N. de Ruiter verband met zijn aanstaand vertrek ir Beekbergen afscheid genomen van centrale commissie voor het jeugd werk van de Leidse Herv. Gemeente. Hij ird toegesproken door de secretaris der jmmissie. de heer Th. W. van Gent. ;e herinnerde in grote trekken wat on- het voorzitterschap van ds. De Rui- gedurende zes-en-een-half jaar tot stand gekomen in het plaatselijke irv. jeugdwerk. Hij noemde onder meer vorming van de secties, de ingebruik- eming van een zij het bescheiden tugdgebouw en de voorbereidingen voor komst van een jeugdpredikant. Na- js de jeugdraad bood de heer Van it een Delfts blauwe schemerlamn is. Ds. De Ruiter sprak een dankwoord nog enige herinneringen od. Leidsche Kunstkring heeft geldzorgen De Leidsche kunstkring „Voor Allen" leid gisteravond „In den Vergulden Brk" de jaarlijkse ledenvergadering. Na i korte inleiding door voorzitter mr. J. Sormani, liet secretaris J. de Jong et afgelopen verenigingsjaar de revue isseren. Penningmeester L. Geverdinck et uit zUn jaarverslag een pessimistisch eluid horen. Ondanks subsidies van nder meer de gemeente was er een te- f 1210 Ook de begroting Voor het komende 'zoen liet zich minder gunstig aanzien, dreigt een tekort van f 1350. De voor- er wees nog eens op de krappe finan ce toestand van de vereniging en deel- mede. dat ook dit jaar waarschijnlijk sn subsidie van de gemeente kan wor- tegemoetgezien. Door de groter wor- mde tekorten in de afgelopen jaren eohter steeds meer van de reserve orden afgesnoept. In de vergadering ontstond een geani- «erde discussie over het probleem meer tkendheid te geven aan de activiteiten in de kunstkring bij de jeugd en het (drijfsleven Drie aftredende bestuursleden, dr. D Kedde, de heer C Lau en mejuffrouw Sibbes. werden bij acclamatie herko- n. In verband met de minder gunstige nanciële toestand van de kunstkring d met algemene stemmen een contri- ieverhoging goedgekeurd. Deze verho- in? bedraagt f 1 per iaar Voor het seizoen 1961/1962 is een aan- ekkelijk muzikaal programma samen- Esteld. je, 47 jaar, overleden Vanmorgen is in zijn woning aan de akhuis Rozeboomstraat plotseling over- den de heer J. Bontje, amanuensis van et Rembrandtlyceum te Lelden en orga- ist van de Doopsgezinde kerk. De heer ontje die al enige tijd onder dokters- ehandeling was, is 47 jaar geworden. Hij, 'as dirigent van het koor van het ge- oemde lyceum en is dat ook geruime tijd eweest van het koor Irene van de Her- ormde wijkgemeente Kooiwijk. Morgen hoopt dr. L. Verheus hem in Doopsgezinde kerk te herdenken. J. Bont] Parklaan zijn zeventigste verjaardag vierde. Geen rust bij die zeven kruisjes voor buitenman Rinke Tolman. Geen leun stoel bij de haard, maar een bureaukruk achter de schrijftafel met de schrijf machine. die geen dag onaangeroerd staat. Of: lange wandelingen in de na tuur. Want zó is Rinke Tolman: ondanks zeventig jaar nog steeds actief. Ver groeid met de natuur. Met de bloemen planten, met de vogels. iat is zijn hobby. En die hobby werd zijn werk en gaf hem in brede kring be kendheid en vrienden. Door zijn kleine vijftig boeken en door zijn artikelen in tijdschriften en dagbladen. Nog dage lijks groeit dit aantal. Het lange en werkzame leven achter zijn nog kaars rechte rug heeft ziin enthousiasme en werklust niet aangetast TEDERE DAG trekt hij er nog op uit. Lopend „want dan zie je zoveel wat anders aan je voorbijgaat". Al vele duizenden kilometers heeft Rinke Tolman zo afgelegd naar hll zelf zegt al enkele malen de aardbol rond. De buitenlucht en het velp lopen heo- ben hem vitaal gehouden. De zeventig men hem niet aan: spotgrage blauwe ogen. grijs (schaars wordend) haar. ta melijk lang en recht en een graag lachend gezicht. Een Fries, dat is Rinke Tolman on danks zijn zeventig jaar, waarvan er dertig doorgebracht in het Stichtse, ge bleven met een grote dosis stugge vol hardendheid. Een eigenschap, die hem bij zijn dikwijls urenlange observaties, uitstekend van nut is. Aan de andere kant ook een Fries met zuidelijke hartelijkheid en gastvrijheid. De vele bezoekers van het huisje aan de Parklaan zullen het van harte toe geven. Niemand heeft er nog een geslo ten deur gevonden. Een boerenhoeve bij het Tjeukemeer was de geboorteplaats van Rinke Tol man. Later verhuisden zijn ouders naar Leeuwarden en de jonge Tolman naar Groningen, waar hij de Groningse kweekschool volgde. Onenigheid met zijn directeur brak zijn studie daar af. Hij liep kwaad weg van Groningen naar Leeuwarden, dertien uur lopen. yiA DE AMSTERDAMSE kweekschool kwam hij in de journalistiek. Eerst als vertaler van telegrammen vooi redacteur-buitenland van een Utrechtse krant, later ook als medewerker verscheidene andere bladen. Na de log werd hij free-lance-journalist. dat is hij nog. Samen met zijn vn Kathe Tolman-Mussche, werkt hij zijn observaties in de natuur op het papier in zijn schrijfmachine uit. Zijn vrouw zorgt voor de foto's. Een geduldwerk, zegt zij Weken, maanden zelfs, zijn soms nodig om één plaat te maken. Het is de liefde voor de natuur, die al het werk van Rinke Tolman doortin telt en die hem gelukkig maakt. Als hij, met zijn veldkijker, door de duinen, de weiden, de bossen of over hel strand zwerft en planten en dieren observeert. En wanneer hij 's morgens opstaat. „Elke dag word ik wakker met de heerlijke gedachte: het leven is een feest, ik sta met dankbaarheid op en neem mijn hoed af voor onze „Lieve Heer", zegt hij. De verloren ogenblikken brengt hij 's morgens door in zijn tuin achter het huis. Geen met zorg aangelegde gazons hier. maar een wildernis. „Onze voor tuin is zoals de buren het graag willen", zegt hij, „maar in de achtertuin wil ik vrij zijn". Daar staan de planten, mee hij zijn proeven neemt en waar nij soms merkwaardige ontdekkingen doet Zo trof hij nog onlangs een geheel nieuw soort Teunisbloem aan. Een primeur, die bij de wetenschapsmensen de nodige aandacht trok en waarover ook verschei dene publikaties zijn verschenen. yO, BUITEN ZWERVEND, in zijn tuin en 's avonds achter zijn schrijfma chine, voelt Rinke Tolman zich geluk kig. Daar verwierf hij zijn bekendheid. In de buurt, in het hele land. Voor zijn vele werk op het gebied van de natuur- historle heeft hij vele huldeblijken ontvangst te nemen. Van trouwe lezers, maar ook van officiële zijde: vorig jaar werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau (een onderscheiding, die hem tevens werd verleend vaderlandslievend werk in de oorlog). En ook vandaag op zijn zeventigste verjaardag heeft hij vele hartelijke reacties gekregen. Zelf hoopt Rinke Tolman zijn werk nog lange tijd te mogen doen. Nog vele zwerftochten heeft hij op zijn programma staan Ondanks zijn zeven kruisjes. Voor hem nog geen pensioen. Zolang zijn gezondheid dat toelaat, zal hij natuurvorser blijven, of zo als hij het zelf noemt verslaggever in Gods openluchttheater VOLLEYBAL Weer verlies voor Ned. dames in Zagreb Ook de derde wedstrijd van het Ned. dames-volleybalteam, dat deelneemt aan int. toernooi in Zagreb, is in een ne derlaag voor onze landgenoten geëindigd. Verloren de Ned. dames eerder in dit toernooi van Hongarije en Oost-Duitsland. vrijdag werden zij met 13 door Zuid- Slavië verflagen. De setstanden 9—15, 10—15, 15—9, 6—15. Oost-Duitsland, dat tegen Frankrijk uitkwam, won deze ontmoeting met 3—0 (setstanden 15—5, 15—1, 15—7) Zaak „Heilige daad" |E raadsman van V.. mr. C. J. van Sorge, concludeerde in de gis teren voortgezette zitting van de teak-Heilige Daad tot vrijspraak, op rond van gebrek aan bewijs. Er was olgens hem geen sprake van op- ichting van de N.V. Socrates, of zijn resident-directeur Nic. den Besten. &t een bedrag van omstreeks drie tiljoen gulden, daar de laatste vol- ^ig op de hoogibe was van de intrin- iieke waarde van de vertelsels over ■De Heilige Daad" V. had daarenboven een groot be- Jrag aan achterstallige provisie tegoed. D*n Besten erkende dit aanvankelijk, m was zelfs bereid een arbitrage-com missie in het leven te roepen. Het werd Us de gewoonste zaak van de wereld Eien dat V. via J. gelden, welke door rates werden overgemaakt, min of ®?ar als zijn persoonlijk bezit ba. khouwde De raadsman bestreed de opvatting var officier dat V. zowel als J. bedriegers Ut zelfbedrog waren. Dreiss moest als kwade genius worden gezien, als de ftraffineerde oplichter, de falsifiesteur. enige man die steeds maar weer od leid spinde. Hij zoog zich vooral vast op V omdat »Wt dat deze zich als een geroepene voelde, als zendeling en als de vertegen woordiger van verheven, sociale en eco nomische en- religieuze gedachten Hij as zelf lid van drie vakbonden gewor- :n. met het doel coördinerend te kun- ;n optreden. Mr. J. Wijngaarden, raadsman van J„ sloot zich min of meer by het betoog van zUn confrère aan. Hy beschuldigde de officier ervan in zUn requisitoir een mon- lage van feiten met een climax te heb- gebracht, die weinig met bewUsvoe- ring had te maken. De verdachten zou den nauwelijks een eerlijke kans hebben gehad, omdat ze het slachtoffer waren ge worden van de zgn wijsheid achtera!. Een groot gevaar en ook een grote on redelijkheid zag mr. Wijngaarden in het aanhaken van de zaak Hagedoorn aan Je zaak „Heilige daad". Het ene had vol gens hem niets met het andere ken. Bovendien zou er in geen enkel opzicht sprake van verduistering geweest. Hagedoorn was er op uit weest veel geld te verdienen, tien pro cent rente plus een aandeel in de winst. In zijn repliek bracht de officier van ju stitie naar voren dat hij geen enkel ele ment in deze zaak gerediculiseerd had Zo er al om opmerkingen in zijn requisi toir gelachen was. dan kwam dat omdat de feiten, zoals de „Heilige daad" die gegeven had, vaak lachwekkend waren De duplieken leverden geen nieuwe gezichtspunten op. evenmin als het laat ste woord, waarvan vooral J. gebruik maakte. De uitspraak is vastgesteld op vandaag over 14 dagen. Stuk van V-l is reeds geborgen - rest volgt snel Na enige dagen van voorbereidende werkzaamheden is men gisteren te Delft op het weiland in de Abtswoudsepolde.- begonnen met het uitgraven van een V-l. die daar zoals bekend tegen het einde de oorlog in 1945 terecht is gekomen, ■t was de bedoeling, dat de eerste dagen zouden worden besteed aan het onderzoek van de grond, dooh tot verras- 5 van de dienst van openbare werken de hulpverleningsdienst van het mi nisterie van binnenlandse zaken onde: leiding van de heer Drent, is men ai direct erder gekomen dan men verwachtte. Toen men met heit graafwerk was gevor derd tot ongeveer een meter beneden het maaiveld, vond men daar de met triplex bedekte vleugel6 van een V-l. Ook werd hoeveeiheid springstof aangetroffen. Verder gravend stuitte men op de buis- reactormotor. een gevaarte van onzeveer drie meter lengte en een doorsnede van ruim 40 cm. Men kon deze motor bengen, doch door de stefke zuigkracht van de grond brak hij van het eigen'ijke V-j- üchaam, dat met ongeveer 1000 kg spring stof is gevuld, af. Men heeft nu echter d< pJoats kunnen bepalen en daar zal nu d< volgende week het graafwerk worden verricht. Daartoe moet een damwand worden geslagen en een bronbemalin? wonden opgesteld om het grondwater weg te malen. Men verwacht in de week daa: na het V-i-lichaam boven de grond te kunnen brengen. Maatschap pi jnipuvi Machinefabriek Braat, Amsterdam, Inkomsten uit opdrachten 119.390 (vo rig jaar 112.831); deelnemingsbaten 22.875 21.500); vrijgekomen belasting reserve ƒ83.481 algemene onkosten f218.410 (147.913); na afschrijving en f 10.000 20.000) dotatie reserve diiverse doeleinden i-s de winst ƒ2501 (602): dividend voorstel nihil (nihil): onder handeld wordt over verkrijging van rechten tot aanmaak van enkele bijzon dere produkten; het zal moeilijk zijn binnenkort tot veel gunstiger exploita tie te komen; geldmiddelen meer dan voldoende voor huidige omvang. Doetlnchemsche Ijzergieterij: Dividend bepaald op 8 (8) pet voor oude aande len, waarvan 5 pet interim; eerste kwar taal van 1961 gunstig en omzet groter dan jaar tevoren, dank zij binnenland. Netam: Tegenstelling tussen enkele aandeelhouders blijkbaar opgelost; ver gadering getuigde van volle harmonie; dividend bepaald op 12ü pet., waarvan des gewenst 10 pot. in aandelen: omzet stijging van f 10 tot f 12 min. voor 30 pet te danken aan uitvoer; 95 pet. van produktie bestemd voor binnenland: re valuatie had nauwelijks enige invloed; meermalen informeel contact gezicht met andere bedrijven en thans is er een gesprek gaande: gang van zaken in 1961 uitermate bevredigend; binnenkort wordt te Leek een tweede fabriek gebouwd voor afdeling roestvrij staal en pand aan Rotterdamse Waalhaven word/t ont ruimd; tegen zeer geringe latente be lastingschuld afdoende gereserveerd; in reserves f 26,100 agioreserve begrepen, mr, A. V. A. van Velzen benoemd to4 derde commissaris.. A. L. van Beek: Winst ƒ1,35 (vorig jaar 1,4) miljoen; dividend-voorstel 7 (7 pot; gecombineerde omzet met Hol- andsch-Turksehe Tabakmij. ƒ2.36 '2.34) milt oen. Gisteravond omstreeks kwart over tien klonk plotseling sirenegeloei in ons reeds sluimerende dorp. Eerst dacht men, dat het, evenals vorige week, een oefening van de brand weer betrof. Maar naar buiiten gaan de, ontdekte men dat het ditmaal ernst was. Er bleek een folie brand te zijn uitgebroken in de timmerloods in de Abex-betonwarenfabriek. Hoewel de brandweer spoedig ter Dlaatse was. kon zij niet verhinderen dat de geheel uit bout bestaande 'erkplaats een prooi der vlammen werd. Men moest zich namelijk eerst be oalen tot het nathouden van de 'iggende percelen. In nog geen uur .ijds was de werknlaats, waarin zich >ok diverse houtbewerkinesmachi. les bevonden, uitgebrand. Het na- blussineswerk nam nog geruime tijd 5u beslag. Omtrent de oorzaak de brand is nog niets bekend. (Foto N. v. d. Horst) Toogdag in Rotterdam (Van een onzer verslaggeefsters) Het leven „Wij kunnen Goa In ons jonge leven niet missen. Wfl zUn tn veel dingen vrU. maar in het dienen vin God zijn we nooit vrij. Onze vereniging is een ge schenk van God. Wij moeten daarom met de hand op de Bijbel samen in ons werk de weg tot Hem vinden. Door met elkaar te spreken voelen we de sterke band die ons bindt cn kunnen we naast de gezel ligheid die we aan hei verenigingsleven hebben, elkaar ook op geestelijk terrein tot een «teun zijn. Dan ook kunnen wij feestvieren bü het vijfentwintlg.Jarlg jubileum van onze bond Deze woorden sprak mejuffrouw W J Sneep uit Rot- terdam bü haar openingswoord van d« jubileum-meisjesdag van de Bond van Nederlandse Hervormde Jonge Meisjes- verenigingen op Gereformeerde Grond, slag, die gehouden werd in de Rivlèrahal van diergaarde BlUdorp ie Rotterdam Veertienhonderd meisjes waren mei hun leidsters uit alle delen van het lagd naar Rotterdam gekomen om op feeste lijke wijze de bondsdag te vieren. Depu taties ui, acht provincies kwamen, ge stoken tn de klederdracht van hun streek en met de provincievlag fier vooruit, naar de bestuurstafel op het podium van de grote zaal om hun gelukwensen en toepasselyk geschenk uit de pro- le, aan ,e bieaem aan het hoofdbe- Vrolyk klonken de liederen van erscniilende provincies door de zaal die alle de blljdscnap van de jonge mei*, jes op deze zomerse lentedag vertolkten. Mejuffrouw SneeD verwelkomde har telijk alle aanwezigen Ds. C. A. Korevaai sprak over „En daarom vieren wó feest". Hij wees op Gods nooit aflatende zorg en genade. Dit feest, zo zei hy moet geen stimulans zijn om het verenigingsleven van ons weer tot aktiviteiten te prikkelen, maar moet geboren worden uit ons hart. Nog vele meisjes zyn er, die Hem nog niet kennen, veler var, hen behoren nog 'oi de zogenaamde ongrijpbare jeugd van Nederland Ook zó moeten God leren Laten we ons aiet verkijken op de getallen van onze groeiende vereniging, maar weten dat uod ziei naar hen die Hem nog niet kennen Ook hier is voor ens ren taak Het feest van deze dag is daarom ook geen persoonlijke prestatie, maar een genade van Zijn Geest Na de toespraak "ar. ds. Korevaat bracht Marja van der Spek. een vijftien jarig neisje uit Rotterdam, een groet aan alle zieke bondsleden, die via de radio het programma beluisterden. Ook mevrouw \fan Walsum echtgenote van de burgemeester van Rotterdam, sprak de meiejes toe Zjj waarschuwde de meisjes voor een gevaar dat in alle verenigingen als deze od de loer ligt. na- melyk net ingenomen zyn met jezelf Wij bedrijven, zo zei zij. geen gruwelda den zoals die voorkomen tussen blank en zwart m Zuid-Afrtka maar wij zyn op een andere manier onjuist. Vind te- zell niet uitnemender dan je naaste op sohool of op je werk Ook je naaste, mis- sohien geen christen is een kind van God. Alle verenigingei' streven idealen of overtuigingen na, maar ve sterven en de wederopstanding Christus is voor jullie levende werkelijkheid, dat toewees je toen je lid werd van de vereniging Denk daaraan dan ook in ie dagelijks leven De middagvergadering, die werd g< opend dooi ds. A Jorissen uit Utrecnt, stond meer in het reker, van de gezellig heid. De afgelopen verenigingsjaren passeerden in kalendervorm de r< (Van een onzer verslaggevers) GEHEEL nieuwe factoren in moderne economie, vooral na de revolubie van schaarste naar wel vaart, die zich daarin de laatste ja ren heeft voltrokken, zijn de kwali- teiszorg en het begrip integrale kwa liteit. Deze factor is door de industrie bijtijds onderkend en reeds lang be staat de Stichting Kwaliteitsdienst voor de Industrie, dde gisteren in het Rijnhotel te Rotterdam voor de vijfde maal een kwaliteitsdag hield. Deze stichting ziet een optimale to liteit van goederen en diensten als vo waarde voor produktie en distributie zonder verspilling en zij gaat er vai Int schaaktoernooi van VAS De jonge Amsterdammer Kick Lan geweg heeft uit de voor hem zware eerste twee ronden van het int. mees- tertoernooi van VAS de volle winst be haald. Donderdag zegevierde Langeweg over de hoogbejaarde Frans-Russische grootmeester dr. Bernstein en vrüdag over de Deense meester Enevoldsen. resultaat vormt echter niet de meesi glsche afspiegeling van het partij- loop. De ontmoeting met Enevoldsen. In een slakkegang begon, ontwikkelde zich langzaam maar zeker gunstig de Deense meester. In hevige tijdnood bracht deze laatste een stukoffer, dat in bliksemtempo tot ontwikkeling moest worden gebracht. Toen de spelers op gegeven ogenblik ophielden, kostte de reconstructie van de niet genoteerde zetten ruim tien minuten. De analyse wees uit. dat Enevoldsen het offer eer der had moeten brengen en dan fraaie winstkansen zou hebben gehad. Na het afbreken gaf de Deen zich gewonnen Kuypers verloor van de Zwitser Johner In het gevorderde middenspel dat de benjamin van het toernooi dan toe goed had gespeeld maakte deze een foutje, hetgeen direct fataal bleek Donner won van Wolthuis. l£et was een orthodoxe ruilvariant. waarin Wolt huis in het middenspel een steekje liet vallen. De Hagenaar kreeg daardoor be- „Ik begryp het niet", zei Rob Gorrls, terwijl hü uit zijn pungave rode Porsche stapte. „Nu hebben we eens een gemak- kelyke SLS-rit en toch heb ik de on gevallen niet kunnen tellen". „Ik begryp het niet", zei ook Jan Butter. „Maar reet je wat Ik geloof", vervolgde de jo- iale ry-instructeur uit Rotterdam, „het ging allemaal te langzaam. Ze zyn ge- oon in slaap gesukkeld onderweg". Rob Gorris, Jan Butter. Albert Ilcken i al die andere cracks, ze waren het er /er eens. de 10e Scheveningen-Luxem- burg-Scheveningen-rit van het district Den Haag en omstreken van de RAC- west zal niet de geschiedenis ingaan als rit-van-de-grote-moeilijkheden. wel als .de rit met de vele uitvallers. Vrijdagmiddag al driekwart van de I uurs rit was afgelegd hadden 28 van de 160 gestarte equipes de strijd gestaakt. Zoals gezegd, Jan Butter vond het alle maal maar heel makkelijk. „Ik moest 40 rijden", zei hij byna verontwaardigd, „dat is toch geen snelheid. Neen, het was geen rit voor mij. Ik houd van dat harde werk. zo met het gas op de plank. En als het kan nog erger... Pechvogels Jan Butter mocht het dan gemakkelijk vinden, toch zal niet iedere deelnemer aan deze jubileum-S L S-rit die mening delen. Zeker bij de familie Englebert uit Den Haag zal men het daar niet mee eens zijn. Zowel Marijke Englebert, die met Annelies van Splunter in een Skoda. Felicia reed, als haar broer Carlo, die in een Austin-Healy deelnam, hebben de finish niet gehaald. Ook de van Splun- ters zijn weinig gelukkig geweest. Niet alleen viel Annelies uit. ook mevr. A Hulsker—van Splundert, die met mevr A. D. de Jong—Timmermans secreta resse van de eerste vrouwelyke automo bilisten club een equipe vormde, had weinig succes. De Renault-Dauphine van de Rotterdamse combinatie raakte van de weg en werd daardoor uitgeschakeld Een pechvogel was ook ir. Visser uit Amstelveen Hij verloor even de macht over het stuur van zijn Peugeot, die slip te en tegen een boom tot stilstand kwam Zelfs het kleine Belgische contin- gent leed verliezen. De elektrische instal- latie van de Alfa-Romeo van de Antwer penaar Remael raakte in de vroege och tend onklaar, waarna de wagen geheel uitbrandde. Toch zou het onjuist zün te conclude ren dat een karavaan van gehavende wa gens vrijdagavond laat. na een afwezig heid van 2 tuur, op de Scheveningse bou levard terugkeerde. Wel begon de ..In tocht der gladiatoren" onheilspellend. Daarvoor zorgde de Utrechter De Rooij. die om zeven uur als eerste zijn zwaar beschadigde Ford Anglia aan de finish- controle presenteerde. Verder viel het echter heel erg mee, zodat de meeste deel nemers zonder weemoed over een be schadigde wagen in het Kurhaus de „strijd" met de allernieuwste Hollandse nieuwe konden aanbinden slissend overwicht. Na de tydcontrole capituleerde de VAS-man. Wade en Van den Berg speelden moeilijke partij. In tijdnood van Van den Berg schen het dat deze toch voordeel zou behalen, Na het afbreken bleek de winst echter een probleem. Remise. B ernstei-nCrabbendam werd tegen de zestigste zet remise De bejaarde grootmeester speelde hét eindspel dat voor hem nadelig scheen, zeer vakkun dig. In de partij TanDe Rooi. die werd afgebroken, heeft de witspeler voordeel. De uitslagen van de tweede ronde wa ren: Dr. Bernstein (Fr)Crabbendam (Ned) *4: Kuypers (Ned)Johner (Zwits) 01; Tan (Indonesië)De Rooi (Ned) afgebr.; Donner (Ned)—Wolthuis (Ned) 1—0; Wade iNw-Zeeland)—Van den Berg (Ned) ',iVi; Langeweg (Ned) —Enevoldsen (Denemarken) 10. De uitslagen van de eerste ronde Langeweg (Nederland)dr. Bernstein (Frankrijk) 10; Enevoldsen (Den)— Wade (Nieuw Zeeland) Drs var den Berg (Nederland)Donner (Ned.i 'z; Wolthuis (Ned Tan (Indon.i lèDe Rooy (Ned.)—Kuypers (Ned.l 10; Johner (Zwitserl.)Crabbendam (Ned.) 14— Na de eerste ronde hebben Langeweg en De Rooy de leiding met 1 punt. Ene voldsen, Wade, Van den Berg, Donner. Wolthuis, Tan. Johner en Crabbendam bezetten met 14 punt de derde tot met de tiende plaats. Kuypers en Bern stein staan elfde en twaalfde n Na de tweede runde leidt Langeweg met 2 punten en delen donner en Johner met elk 114 punt, de tweede en derde plaats. Statutenwijziging Indola De buitengewone aandeelhoudersverga dering van Indola te Rijswijk heeft mei algemene stemmen de door de directie rgestelde statutenwijziging goedge keurd. inhoudende afschaffing van priori- teitsaandelen. verlaging van tantièmes er berekening van primair dividend ovst aandelen, kapitaal, aziorserve en alge- Dierenvrienden in Den Helder bijeen nONDERDAG heeft dr. mr. W. Hugenholtz in Den Helder de acht endertigste jaarvergadering geopend van de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren. „Deze vergadering", aldus de heer Hugenholtz in zijn openingswoord „staat geheel en al in -iet teken van de onlangs in werking jetreden wet op de dierenbescherming en wij danken van deze plaats Hare Majesteit, de regering en de Staten-Generaal voor dit geschenk, waarmee zeer veel straf baar is geworden, dat voorheen on mogelijk te achterhalen was". De heer Hugenholtz noemde het hoopvol, dat deze wet nog niet het eindpunt is. doch slechts een momentopname „Deze wet siert ons vaderland, dat steeds vooraan heeft gestaan op het ge bied van menselijkheid", aldus spreker Aan het einde van zijn rede zei dr. inr. Hugenholtz, dat hij in 1958 de tijd gekomen achtte, om na de eerste 8 iaar president te zijn geweest van de in 1950 te 's-Gravenhage opgerichte wereld federatie tot bescherming van dieren, over de gehele wereld telt, dit presi dentschap neer te leggen, hij het nu lang zamerhand tijd vond worden om voor het eind van dit kalenderjaar ook hel die floreert en nu reeds millioenen leden voorzitterschap van deze landelyke ver eniging neer te leggen Zijn juridisch adviseurschap voor de politiebond voor dierenbescherming, dat hij reeds bijna 35 jaar mocht utoefenen. noopte hy te kunnen continueren „Ik eindig dan zoals ik indertijd in 1927 be gonnen ben. als rechtskundig medewer ker. Zy die de dieren een kwaad hart toedragen en deze denken te kunnen misbruiken o.a ter wille vai zijn dus voorlopig nog niet helemaal mij af", aldus de voorzitter. dat slechts door het hanteren van de begrippen optimale kwaliteit en integrale kwaliteitszorg de welvaartsverschillen tussen de westerse wereld en de econo misch achtergebleven gebieden kunnen worden overbrugd. Als kosten en nut niet in de gunstigste verhouding tot el kander staan is het resultaat een enorme economische verspilling die zich thans reeds op sommige punten in onze economie doet gevoelen! ORGANISATIE De heer J. H. Enters van het raad gevend bureau ir B. W. Berenschot N.V. hield een referaat over de orga nisatie van de kwaliteitszorg. Hij zag een kwaliteitsbeleid met als uitgangs punt de verlangens en eisen van de af nemer als noodzaak, deze factor moet reeds in het ontwerp voor het produkt worden verdisconteerd. De noodzaak, een produkt te verbe teren en vooral de kwaliteit daarvan te stabiliseren wordt steeds groter. Daar voor is een wetenschappelyke wijze van onderzoek en aanpak noodzakelijk geworden: de ervaringen van afnemers moeten syystematisch worden geanaly seerd en verwerkt tezamen met de bij de produktie opgedane ervaringen. De heer J. Sitting van het adviesbu reau voor kwaliteitsbeleid en besliskun de gaf een uiteenzetting over „kwaliteit van de wieg tot het graf", waarmede werd bedoeld de kwaliteit van de pro duktie tot de opruiming, de sloop. In de kwaliteit van een produkt zitten dus niet alleen de eigenlijke hoedanigheden van het produkt verwerkt, maar ook bijvoorbeeld de service-kosten, de mo gelijkheden by vervanging of sloop, de restwaarde, in het kort het algehele nut voor de maatschappij, welk nut in een zo gunstig mogelijke verhouding moet staan tot de kosten van produktie. ALGEHEEL NVT De heer Sitting zag het begrip kwa liteit als een relatief begrip. De weten schappelyke omschrijving zag hij af- wykend van de wijze waarop dit begrip in het spraakgebruik nogal eens wordt gehanteerd. Het begrip is moeilijk te meten. Het is slechts te definiëren ten opzichte van een behoeftesituatie. Een woning van hoge kwaliteit voor een gezin kan voor een ander gezin ontoelaatbare kwaliteit zijn en dit geldt voor ieder artikel. In de kwaliteit van een artikel moeten streefwaarden worden verdisconteerd voor capaciteit, levensduur, maar. sterkte nauwkeurigheid Dat er van rendementsverlies vaak sprake is. zag de heer Sitting in de wijze waarop in de praktijk een functionele studie vaak is vervangen door een func tionele gok De voorzitter van de stichting, ir. J. van Ettinger, gaf ten slotte een toelich ting op de tentoonstelling „Meer door Beter", die in de middaguren door mr. J Berger, adviseur voor de produktivi- 'eitsbevordering van het ministerie van conomische zaken, zou worden geopend in het Bouwcentrum. Die tentoonstelling, thans nog unicum in een geheel nieuw economisch onderzoekingsveld, is bedoeld tqr voorlichting van het Nederlandse be drijfsleven en biedt een illustratie van de vele en verschillende mogelijkheden die een modern wetenschappelijk kwaliteits beleid bied. Zij blijft geopend tot 15 sep- 0 Dag Hammarskjöld, secretaris ge neraal der Verenigde Naties, zendt in allerijl deskundigen naar Kongo, dat voor een nieuwe financiële crisis staat; hij zeg de de geldraad van Kongo gelden toe voor de meest dringende uitgaven en verzocht de Kongolese regering een be groting voor 90 dagen en een overzicht van de invoer; een andere missie zal de omvang van de hulp der V N. bestuderen. De commissie van de Euromarkt heeft bepaald, dat Frankrijk de staking van de invoervergunningen voor gebran de koffie uit Euromarktlunden moet ver vangen door een uiteenlopende heffing. 9 Op de Londense beurs gaan geruch ten uit Johannesburg, dat Zuid-Afrika woensdag wanneer het een republiek wordt, waarschijnlijk devalueren zal en dit deed de goudaandelen scherp stijgen. Engeland zal 1 juli de invoerrechten op goederen uit de Europese Vrijhandels associatie met een achtste of tot 70 pet verlagen, terwijl die op Deens bacon en varkensvlees in blik geheel vervallen; uitzonderingen zijn bepaalde produkten die koolwaterstofoliën bevatten. BENTHUIZEN Vrijwillige brandweer In september zal de vrijwillige brand eer deelnemen aan de landelijke kam pioenswedstrijden. De Benthuizer ploeg kreeg toegang tot deze wedstrijden door enkele weken geleden by de provinciale wedstrijden met 195 punten beslag te leg gen op de eerste prijs in de derde klasse. De adspirant-kampioenen zullen strijden en nog nader aan te wijzen plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7