ENGELAND LID VAN DE E.E.G.? Hoe blijft de huisvrouw fit? Amerikaan reeds over zes jaar op de maan? SNELFIX# Binnen veertig jaar kan neger president zijn Jjfi ecu daafce hy Na zeepbelzeep verlies ARTSEN STUREN TELEGRAM Driehonderd artsen die deze week deelnemen aan de sociaal-genees kundige studiedagen van de zelfadministrerende bedrijfsverenigingen hebben gisteren op hun bijeenkomst in Utrecht een telegram aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid gestuurd. In dit telegram spreken zij hun bezorgdheid uit over de sociale noden die bezig zijn te ontstaan door het tekort aan verpleegsters. Dit heeft, volgens hen. namelijk repercussies op de opname en de behandelingsmogelijkheden van patiënten in ziekenhuizen in Nederland. De artsen -zeggen dat dit in het bijzonder geldt voor de neurologisch-traumatische afdeling van de rijksuniversiteit in Utrecht die ten gevolge van dit tekort gesloten zal moeten worden. De artsen dringen er bij de minister op aan, met spoed maatregelen te treffen die ertoe zullen leiden de rampzalige sociale gevolgen van dit verpleegsterstekort, in het bijzonder de sluiting van deze kliniek, op te heffen en te voorkomen. ONTWIKKELINGSHULP Voor hulp aan minder-ontwikkelde gebieden buiten het koninkrijk be steedde de Nederlandse regering in 1960 84,9 miljoen en in 1961 140.8 miljoen. Voor Suriname en de Nederlandse Antillen werd vorig jaar 37 miljoen en dit jaar 25 miljoen uitgegeven. De cijfers voor Nieuw-Guinea zijn resp. 88 en 97 miljoen. Voor 1962 wordt de totale ontwikkelingshulp buiten Nederland geraamd op ƒ300 miljoen. Dit deelt de regering de Tweede Kamer mee in een nota over de deelneming van ons land aa internationale ontwikkeling6-associatie. Aan deze instelling zal ons land over een periode van vijf jaar jaarlijks 20 miljoen moeten bijdragen. AMBTENARENGERECHT Bij besluit van de minister van justitie is op hun verzoek eervol ontslag verleend als lid van het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage aan prof. mr. B. H. Kazemier, en mr. P. J. M. Aalberse, onder dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten. Verder zijn benoemd tot lid van het ambtenarengerecht te s-Graven hage: mr. B. S. Tigchelaar, directeur van het centraal adviesbureau voor publiekrecht en administratie N.V., te 's-Gravenhage en mr. A. J. M. Moorsel, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. BEGROTING N.-GUINEA 1961 Minister Toxopeus heeft bij de Tweede Kamer de begroting-1961 Nederlands Nieuw-Guinea ingediend. De begroting schat het totaal der uitgaven op 97.633.000,waarvan ƒ91.523.000,als Nederlandse bij drage. Voor de kosten, verbonden aan de oprichting van het papoea vrijwilligerskorps, is een bedrag van ƒ2.977.000,geraamd, waarvar 1 miljoen ten laste van de defensiebegroting komt. De regering heeft gemeend het korps als een zelfstandig deel van de krijgsmacht te moeten oprichten. Het behoort dus niet tot een van de andere krijgsmacht- onderdelen. Zelfstandigheid van het korps voorkomt enerzijds, dat het gebonden wordt aan de voorschriften, die voor een reeds lang bestaand krijgsmachtsdeel gelden en opent anderzijds meer mogelijkheden om sluiting te zoeken bij de specifieke omstandigheden en behoeften Nederlands N.-Guinea en van de leden van het korps, zo schrijft minis ter Toxopeus in de toelichting op de begroting. W.E.U.-parlement bijeen De kwestie van aansluiting van Engeland bij de E.E.G. (Europese economische gemeenschap) staat binnenkort in het brandpunt van de belangstelling op de zevende zitting van het parlement der Westeuropese Unie (W.E.U.) waarvan de zes E.E.G.-landen (Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) en Engeland lid zijn. Het probleem zal de eerste dag van de zitting die in Londen wordt gehouden reeds aan de orde komen. De eerste gast-spreker is die dag nl. de Britse premier, Harold Macmillan. Reeds enige weken wordt voorspeld dat hij voor dit forum van parlemen tariërs definitief uitsluitsel zal geven over de vraag of Engeland bereid is tot de E.E.G. toe te treden. Sommige waar nemers zijn echter gaan betwijfelen, of Macmillan de zaak absoluut duidelijk zal stellen, voordat president Kennedy in de loop van de week in Parijs met De Gaulle zal hebben gesproken. In de loop van de zitting die tot don derdag zal duren, zullen niet minder dan drie rapporten worden behandeld die uitgaan van de wenselijkheid van Britse toetreding tot de zes. Het om vangrijkste wordt, namens de commis sie voor algemene zaken, uitgebracht door de Britse Conservatieve afgevaar digde R. Mathew. Hij zal het parle- voorstellen in een resolutie aan ninisterraad te vragen om onver wijlde verkennende besprekingen tus- Engeland, de zes E.E.G.-landen en commissie van de gemeenschap van de Zes. Mathew geeft in zijn rapport een aantal suggesties voor regeling van het probleem van het Britse Gemenebest de belangen van de Britse partners de Europese vrijhandelsassociatie (E.V.A.). De Britse landbouw (even eens een struikelblok) zou, bereid moe ten zijn zich aan te passen teneinde op de lange duur. in het kader van een gemeenschappelijk landbouwbeleid, met de landbouw van het vasteland op voet van gelijkheid te kunnen concurreren. Mathew s suggesties voor het Gemene best gaan in de richting van geleide lijke afschaffing der gemenebestprefe- xenties. met toekenning van invoerquo ta voor bepaalde produkten om de na delige gevolgen van de afschaffing te ondervangen. Engeland zou voorts het buitentarief van de E.E.G. moeten aan vaarden en de vergrote E.E.G. zou er naar moeten streven de invoerrechten op grondstoffen uit onderontwikkelde gebieden zo laag mogelijk te houden. POLITIEK De Nederlandse (socialistische) afge vaardigde dr. C. L. Patijn behandelt de politieke samenwerking der W.E.U.- landen. Hij meent dat het politieke overleg in de W.E.U.-ministerraad moet worden geïntensiveerd zolang Engeland nog geen lid van de E.E.G. is. Kwes ties die betrekking hebben op algeme ne Europese problemen, en met name defensiekwesties, dienen de zes E.E.G.- landen niet onderling te bespreken. Die W.E.U.-conferenties zouden op het niveau van regeringsleiders of minis ters van buitenlandse zaken kunnen worden gehouden. Tenslotte dient men volgens de heer Patijn aan het politie ke overleg in de Zes zoveel mogelijk ateeds overleg in de W.E.U. vooraf te laten gaan. De Franse socialist Arthur Conté ten slotte behandelt de kwestie van de Eu ropese betrekkingen met Afrika. Naar ójn mening dienen de W.E.U.-landen hangende een Britse toetreding tot de E.E.G., een conferentie op regeringsni veau te organiseren met zoveel moge lijk Afrikaanse landen. Op die confe rentie zou de mogelijkheid moeten wor den bestudeerd om de economische sa menwerking van Engeland met de Ge- menebestlanden in Afrika, en die var de E.E.G. met haar geassocieerde Afri kaanse landen, met elkaar stemming te brengen. Verdrag met Nederland met een stem tegen goedgekeurd De Westduitse bondsraad heeft gisteren met de stem van Nedersaksen tegen het Duits-Nederlandse verdrag goedgekeurd. Dit verdrag betreft het grensverloop. het Eems-Dollartprobleem en schadevergoe ding aan Nederlandse burgers H oor onder de Duitse bezetting geleden schade. Een vertegenwoordiger van de regering van de deelstaat Nedersaksen gaf als grond voor de tegenstem aan dat de onderhandelingen tussen de bond en Nedersaksen over vergoeding voor de door de grenswijziging veroorzaakte schade nog geen resultaat hebben opge leverd. Hij verwees naar een verklaring van de premier van Nedersaksen. Kopf, bij het eerste overleg over het ontwerp in de bondsraad dat de bondsregering niet bereid was de kosten van de nodige verleggingswerken over te nemen en de belangen van Nedersaksen in de haven van Emden te verzekeren. Er was tot nog toe ook nog geen oplossing gevonden betreffende vergoedingen in verband met het Eems-Dollartverdrag. Gisteren is bericht, dat de heer P. Hey- bloem, oud-hoboïst van de luchtmacht kapel in Nijmegen, in Canada bij een verkeersongeval om het leven is geko men. Dit bericht was gebaseerd op een uit Canada verzonden telegram, dat ver minkt bij relaties in Nijmegen werd ont vangen. Gistermiddag zijn nadere me dedelingen ontvangen, waaruit is geble ken, dat de heer Heybloem bij het on geval gewond is geraakt. Zijn verwon dingen zijn echter niet levensgevaarlijk. MARIE CESAR verklaren zijn. Bij hét leren van deze bewegings wetten is de bewegingsleer Cesar ge richt op de beweging als een harmo- ...altijd mee op reis NATUURZUIVE Programma zal worden versneld van president Kennedy heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) een serie plannen voor een versnelde uitvoering onthuld, die ertoe zou den kunnen leiden, dat reeds in 1967 een Amerikaanse ruimte vaarder op de maan landt. Een deel van de plannen omvat de uit breiding van de Mercury-proef- vluchten met een ruimtecapsule om een astronaut langer dan een "Idag in een baan om de aarde te brengen. Advertentiën 14" Bonder klemmer met «au Gr*«-Bever Verdere plannen zijn: 1 De Apollo, een ruimtevaartuig voor o'rie personen, zal worden gewijzigd het geschikt te maken voor een lan ding op de maan en het omcirkelen van de maan. o Op maanvluchten zal de Apollo wor den aangedreven door de Nova lan- ceerraket. Deze beslissingen zijn de eerste resul taten van de beslissing van president Kennedy om ó'e begroting van de Nasa voor het komende begrotingsjaar uit te breiden tot 1380 miljoen dollar (5 miljard gulden), dat is 43 procent meer dan de rcgering-Eisenhower had voorgesteld'. Kennedy sprak in zijn boodschap aan het Congres van een poging om binnen tien jaar een man op de maan te bren gen. Volgens de Nasa betekent dit drie man in een Apollo-ruimtevaartuig en niet over tien jaar, maar nog vóór de jaren '70 aanbreken. Al jaren eerder De directeur van de Nasa heeft ver klaard, dat de landing op de maan wel licht reeds in 1967 kan plaatsvinden. Hugh Dryden. de onderdirecteur, heeft gezegd, dat het twijfelachtig is, dat Rus land op het ogenblik met een vai bestaande ruimtevaartuigen een mai de maan kan brengen. HU zei, dat tot nu toe de plannen niet verder warei gaan dan het ontwikkelen vai> de achtige Saturnus-raket tegen 1964. Daar mee zou een ruimtevaartuig van meer dan een ton langzaam op dc maan kun nen dalen, maar er zou geen heen- terugreis mee kunnen worden gemaakt. Volgens Dryden heeft de regering be sloten niet langer te wachten tot een beslissing over ó'e vraag van vloeibare of vaste brandstof voor maanraketten kan worden genomen, maar beide systemen naast elkaar te ontwikkelen. Het depar tement van defensie gaat door met vaste brandstof voor de Titan, terwijl de Nasa de F-l met vloeibare brandstof ontwik kelt. Om de weg te banen voor vluchten met d'e Apollo zullen de proefvluchten met Mercury-capsules worden voortgezet tot achttien maal om de aarde te laten kelen. Nog uitgebreider vluchten zullen worden gemaakt met muizen en biolo gisch materiaal aan boord. De Nasa heeft verklaard, dat een maanvlucht waarschijnlijk vier of vijf dagen zal ver gen, zowel voor de heenreis als de terug reis. Daarbij komt ó'an nog de tijd, die op de «maan wordt doorgebracht. De financiële besprekingen tussen Braziliaanse missie en vertegenwoordi gers van Europese regeringen en pi culiere banken zijn beëindigd met overeenkomst om de schulden van 1 zilië in Europa (300 miljoen dollar) 1 tien jaar te consolideren. ROBERT F. KENNEDY VERWACHT: De Amerikaanse minister van Justitie Robert F. Kennedy ver wacht dat binnen 30 a 40 jaar een neger president van de V.S. kan wor den. In een uitzending voor ,.De stem van Amerika" gaf Kennedy de we reld een overzicht van hetgeen de Amerikaanse regering gedaan heeft tegen de rassenonlusten in Alabama. Zijn rede werd naar ruim 60 landen uitgezonden door middel van 39 radiozenders. De 35 jaar oude broer van de presi dent wees er op dat er in alle delen van de wereld vooroordelen bestaan ook wel zullen blijven bestaan. vader pas 50 jaar geleden in Boston als Iers immigrant was aangekomen op een tijdstip dat de Ieren hiér niet ge wenst werden. Nu is een Ierse rooms- katholiek president van de V.S. Het is buiten kijf dat in de komende 30 a 4C jaar ook een neger president van de V.S. kan worden. Over de incidenten bij de aankomst van de vrijheidsrijders in Alabama zei hij ..Wij maken ons zorgen over het feit dat het tot vechtpartijen kwam het feit dat de rechten van de men niet beschermd werden. De politie politiefunctionarissen van staten en den in dit gebied hebben op grond rassenoverwegingen mensen niet vol doende beschermd. Wij hebben 500 ver tegenwoordigers van de Amerikaanse regering gestuurd om deze mensen te helpen en bij te staan. De Amerikaanse regering heeft maatregelen genomen om er zeker van te zijn dat de grondwet van de V.S. voor een ieder van toe passing is. De gehele wereld is op de hoogte van onze fouten, maar dat is nu eenmaal het gevolg van de gemeen schap die wij hebben". l Voor het eerst hebben blanken en negers giste ren op de gemeentelijke golflinks in Charleston gelijktijdig een partij golf kunnen spelen. Bij gerechtelijk vonnis werd de gemeente daartoe verplicht. In juli 1959 hadden vier negers hier over een geding aan hangig gemaakt. „Jaarlijks worden er veertig miljoen dieren aan proeven opgeof ferd" heeft dr. Marv Stuart, presidente van dc Wereldbond tegen vivisectie, die op het ogenblik een reis door Duitsland en Zwitser land maakt, in Frank fort verklaard. Zij pleit te voor een internatio nale wet ter beperking hiervan. Kinderen hebben op een bouwwerk aan de Scha- kelweg in Amsterdam op pas gestort beton ge lopen. De daarna hard geworden vloer moet nu worden opengebro ken en opnieuw gelegd. Kosten: 3000. In Giethoorn zijn giste ren een Rudi Meyer- bank en een Bert Haan- strabank onthuld ter herinnering aan de vriendschapsbanden die gelegd zijn bij de op namen voor de film „Fanfare". De heer Meyer kreeg de bank indertijd van de VARA en droeg hem over aan de gemeente Giethoorn. Een pendant bood hij de heer Haanstra aan, die eveneens het geschenk overdroeg aan de ge meente. De Giethoornse fanfare luisterde de ont hulling van de banken natuurlijk op. Wel wat laat heeft me vrouw Roberta Bolling in Engeland een scha devergoeding gekregen. Zij heeft er namelijk bijna vijftig jaar op moeten wachten. In 1912 was. zij een van dc overlevenden van de Titanic, reden waarom zij gisteren 1000 kreeg. De Newyorkse politie heeft gisteren met een helikopter een politie- paard. dat in de East river was gevallen, uit het water gehaald, na dat het eerst met een kraanwagen niet was gelukt. Politiemannen uit Ne derland. België en Lu xemburg hebben giste ren enkele uren lang het verkeer in Aken (Duitsland) geregeld, waar zij met Franse en Engelse politiemannen op bezoek waren. Francis E. Walter, lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, is onderscheiden met de Olivier van Noortmedaille van het Nederlands emigratie- fonds (in goud), wegens zijn aandeel in de Wal- ter-Pastorewet, op grond waarvan 10.000 repa trianten uit Indonesië naar Amerika konden emigreren. Hij is al commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Een B-58 bommenwer per van dc Amerikaan se luchtmacht heeft gis teren in een tiende van de tijd die Charles Lind bergh in 1927 nodig had. een vlucht over de At lantische oceaan naar Parijs gemaakt. Hij deed er 3 uur, 19 minuten en 41.5 seconden over. I „Hun landen betalen de kosten" 1,2 miljoen) heeft de Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, dr. Kreis- ky, gisteren geantwoord op vragen wie er op draait voor de kosten van de ontmoeting van Kennedy met Chroesjt- sjef in Wenen. Prins Johann Georg von Hohenzollern, die eer gisteren in het huwelijk is getreden met dc Zweedse prinses Birgit- ta, is gisteren naar Duitsland vertrokken, waar hun huwelijk 30 mei kerkelijk wordt in gezegend. Halverwege de vliegtuigtrap dacht bij er aan, dat hij zijn bruid nog niet gekust had. Hij rende terug zo vlug hij kon De perssecretaresse van mevrouw Kennedy heeft officieel medegedeeld dat de presidentsvrouw bij het Parijse modehuis Givenchv een jurk heeft gekocht (lang, wit, met jas), die niet voor het j komende bezoek aan I Europa bestemd is. I Natuurlijk bruin TJOE kan een huisvrouw 's avonds tenschappelijk geheel nog fit zijn? Deze vraag wordt mij gesteld met de bedoeling hier iets over te zeggen in verband „isch "geordend" geheel. met de bewegingsleer Cesar, waar- iemand bijvoorbeeld om a< bij dus verondersteld wordt, dat vele dere reden last heeft van huisvrouwen 's avonds niet meer dan moeten wij niet allei in een goede lichamelijke conditie spieren oefenen of laten ziin Nu is de beweainasleer Cesar doch er d,ent 8eleerd te worden noe w aaL do voetgewrichten belast moeten wor- inderdaad een van de middelen, die den hoe voet_ en onderbeenspieren de huisvrouw kunnen behoeden voor functioneren moeten bij het staan, lo- een hinderlijk gevoel van moeheid pen, bt' en lusteloosheid na haar dagtaak, een wordt vermoeidheid die soms gepaard gaat melijke met een pijnlijke rug, pijnlijke voe ten of knieën. Om te kunnen begrijpen in hoever en waarom de bewegingsleer Cesar eventueel hulp kan bieden aan de huisvrouw tijdens haar vaak drukke dagelijkse bezigheden, moeten we bëen- tets weten van het principe van Dit impliceert, dat de voet- en on derbeenspieren in harmonische samen werking moeten functioneren met de rest van het lichaam. Hetzelfde geldt voor de goede bekken- en rompbewe gingen, want deze zijn weer arhanke- de juiste samenwerking van voetspieren. Willen we bij deze voorbeeld slappe buikspieren verster ken dan is het noodzakelijk deze in goede samenwerking met zitvlak-, rug- en beenspieren te laten werken bij het bukken, hurken, knielen, zitten gaan en opstaan. Dit principe geldt voor al le spieren, een principe dat gekarak- Laten we vooropstellen, dat het be kend is. dat lang niet iedere West europese mens zich harmonisch en ge zond beweegt. Dit kritisch uitgangs punt richt zich in dc eerste plaats op teriscerd wordt door de wetten van de de natuurlijke dagelijkse bewegingen natuurlijke harmonische coördinatie, houdingen: op het lopen, bukken, Wel is het soms gewenst (vooral bij hurken. knielen, trappen, klimmen, reiken, tillen en handbewegingen, staan, zitten, zit ten gaan en op staan. en de adem haling. De wijze waarop deze tuurlijke gingsvormen en houdingen worden uitgevoerd in en buiten een beroep, kan een niet te onderschatten in vloed hebben op de gezondheid van ons bewegingsor- gaijisme. Dit geldt ook voor de huis- tegenwoordig geen DE SCHRIJFSTER Cesa nds 1937 de opleidingsinsti tuut te Utrecht voor leerkrach ten in de naar haar genoemde bewegingsleer, werd in 1891 ge boren uit Weense ouders in In donesië, waar haar vader als genaturaliseerde Nederlander werkte Bef inspireerd was op de ideeën Franrois Dclsarte (1811—1871). Deze ideeën maakten grote in druk op haar. Na een praktische en wetenschappelijke stadie ont wikkelde Marie Cesar haar eigen bewegingsleer. samenwerking te laten functione ren. (waardoor ook de gewrichten goed belast en bewogen worden), dan on dervindt zij niet de nadelen, die het gevolg kunnen zijn spierfysiologisch bekend het inschakelen of krampen bewegingsstoornis sen) vooroefenin gen te geven die speciaal gericht zijn op onderde len, die moeilijk heden opleveren, teneinde deze on derdelen als het ware „pasklaar" te maken in het bewegingsgeheel (voor zover dit in dividueel moge- Verder is het belangrijk, dat de harmonische. es thetische beheer sing onzer bewe gingen gebonden is aan het juiste ritme, d.w.z. de bewegingen moe ten vloeiend wor den uitgevoerd (in overeenstemmine met de veerkracht der spieren), niet stoterig of kramp achtig, omdat het laatste het meest bijdraagt tot ver moeidheid, zoals Keren wij terug tot onze huisvrouw, in verscheidene bui- holen voor beur- en leerde ook me- M. Mensendieck en dat «e- het niet gebruiken houden ook haar bewegingen weet ordenen, de dagelijkse bezigheden min der vermoeiend, minder energiever- van spieren die juist wel gebruikt r ten worden, m.a.w. van disharmc WÊHÊÊÊL ongracieuze bewegingen, waarvan de spillend zijn met het gevolg, dat het rich vaak niet bewust is. (Deze bewegingsorganisme ook minder slijt. disharmonieën kunnen zeer verschil lende oorzaken hebben, waarop ik hier niet dieper in kan gaan). Het doel en de zin van de bewegings leer van Cesar in het algemeen is de mens lichamelijke zelfkennis bij te brengen, d.w.z, haar of hem bewust te maken van foutieve spiercoördina- ties teneinde deze te verbeteren, te veranderen in harmonische, estheti sche bewegingsvormen, voorzover dit mogelijk is. Hierbij streeft de bewegingsleer dus langer, ja zelfs tot in de ouderdom in een goede conditie blijven kan. Er wórdt tegenwoordig veel propa ganda gemaakt voor allerlei huishoude lijke hulpmiddelen, die het staan, buk ken. lopen en reiken zoveel mogelijk overbodig maken met het doel de taak van de huisvrouw lichamelijk te ver lichten. Mag dit een uitkomst zijn voor degenen, die niet gezond of voor een al te zware dagtaak gesteld zijn. voor de gezonde huisvrouw is het veel be niet de dagelijkse ..huishoude- onzer spieren, een samenwerking, die geheel moet corresponderen met de natuurlijke zin en doelgerichtheid van ons bewegingsorganisme. Als wij ons realiseren dat de orde in de natuur ning te kunnen brengen, als het gebonden is aan natuurwetten, dat ook te herscheppen. Vanzelfsprekend onze inwendige organen (die zorgen voor stofwisseling, spijsvertering en bloedsomloop met hun hormonenwer kingen) onbewust beheerst worden door een wonderbaarlijke wetmatig heid en harmonie, dan kunnen wij ons voorstellen, dat het harmoniseren, het natuurlijke be' Bovendien is het een vreugdevolle en esthetische belevenis in houding en be weging een natuurlijke harmonie ver bórgen te weten en deze in verschij- Bi j het de bedoeling om de bewegingswetten, die tijdelijk niet zonder inspanning be wust opgenomen worden in geest en lichaam, op de duur tot een tweede natuur, tot een goede gewoonte te ma ken. En mocht dc huisvrouw om de een of andere reden een tijdlang het bed moeten houden, dan kan zij daar na weer spoedig mobiel worden, om- hoe zij dit i - doen. Dit geldt vooral ook vetten gebonden aanstaande moeder, die. als 7 HBVV BHPHV de aanstaande moeder, die, als zij de bc- wetten die krachtens de anatomie wegingswetten geleerd heeft, niet al- an het zenuwstelsel, de gewrichten leen veel profijt van deze kennis kan i spieren) en de fysiologie, dus 606) Wanneer de beschikking 0,01 i i 0,25 gram wegende, :n gewicht van gram kunnen agen. Indien dus met een grotere kunnen ook een zeepvlies kracht dan gram aan het bewecg- bepaalde omlijsting, bare schuifje wordt getrokken, zal leggen het vlies worden uitgerekt tot het oud ten slotte scheurt. De vorige maal hebben we verteld ollen lusje dat de Amerikaanse physicus Gamow log de zich de atoomkern voorstelt als bijvoorbeeld door het op het lege raampje schoolleitje. Op dit vlies kunnen dan voorzichtig •n het zeepvlies binnen vloeistofdruppel, het lusje te doorsteken kunnen we waarnemen hoe de lus tot een cirkel wordt getrokken. De oppervlakte spanning van het zeepsop trekt nl. theorie althans met eenzelfde kracht aan alle op ons raampje gespannen buitenste deeltjes van de wollen volgen daai i de deeltjes door de oppervlaktespan ning worden bijeen gehouden. Met kernvloeistof heeft hy in draad als gevolg i cirkel wordt uitgetrokken. Of ala i de lus tot bluffend. Want omdat de dichtheid immers geen zeep vlies meer bevindt tot het grootst mogelijke oppervlak uitgerekt, en dat is de cirkel. We zouden ons de omlijsting, waarbin nen het zeepvlies wordt gespannen. ook nog anders kunnen denken, bij- kilogram! Of. voorbeeld als een raampje de korte zijde op TOCH IS HET ZO! de kernvloelstof 240 biljoen dit bescheiden afmetingen, altijd nog 50 miljoen ton wegen en de kracht waarmee aan de schuif moet wor den getrokken om het vlies tot een gro ter oppervlak uit te rekken zal gelijk moeten staan met gewicht bewogen, zodat het oppervlak .000.000.000.000.000 i duidelijker beeld te krijgen, we zouden aan de schuif het totale gewicht van de tweede moeten hangen wil- geval is het open gedeelte met een zeepvlies bespannen en de ver houdingen zijn ook wel wat kleiner, want ons raampje behoeft niet veel groter te zijn dan bijvoorbeeld 5 bij 5 cm. Dit oppervlak, bespannen met groter worden, dan een zeepvlies van een normale zeep- ner worden.' oplossing ter dikte van ongeveer We kunnen nu meteen over gaan it een onderwerp dat hiermede ten luwste samenhangt: zoals u weet Jupiter de grootste planeet. Welnu Jupiter (in vaste toestand) nog i hU kiel. volgende keer! hebben tijdens de zwangerschap bevalling, maar ook daarna. Ten slotte moet nog gezegd worden, dat de bewegingsleer Cesar nog ande re aspecten heeft dan het corrigeren en harmoniseren van de dagelijkse be wegingen van de huisvrouw. Zij beoogt in het algemeen een gids te zijn in alle existentiële situaties, waarin de mens het hele lichaam of een deel er van moet of wil gebruiken in allerlei beroepen en liefhebberijen, ook de ar tistieke, mits deze verband houden met natuurlijke (geen tegennatuurlijke) bewegingen. Koslof had hartaanval In Moskou is bevestigd, dat de secre taris van het centraal comité der Russi sche communistische partij, Koslof. een lichte hartaanval heeft gehad. Zijn lang durige afwezigheid bij openbare gebeur tenissen was waarnemers in de Russische hoofdstad opgevallen. Het laatst was hy in het openbaar gezien op 14 april ter gelegenheid van de huldiging van majoor Gagarin, de eerste ruimtevaarder. Koslof zal zijn functies echter zeer binnenkort hervatten. houdt uw zenuwen ia bedwang

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5