Prediker" honderd jaar Onze ervaring isdat je met een heleboel franje niets bereikt Eigen-aardige methode gehandhaafd Vier lezers raadden het juiste tijdstip precies Vebo toch naar het Plantsoen NIEUWE LEroSCHE COURANT 3 ZATERDAG 27 MEI 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag; Het gulden Vlies, 46 uur; Receptie g.v. 35-jarig jubileum A. W. H. Teeuwen ij woningbouwvereniging „De Een dracht". Clubhuis Westerkwartier, 712 uur njn.: Bazaar voor vereniging en ouden Woonwagenkamp Haarlemmerweg, 7 uur: straatprediking, spreker: dr. Vele- tna. Chr. Gerei. p*di'kant te Leiden. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Lieve Leuge naar". Zondag De Burcht, 7.30 uur n.m.: Leger des Heil& Getuigensdienst m.m.v. de zingen de zusjes Verheyen. Maandag Stadhuis. 2 uur: Gemeenteraad. Schouwburg, 7.30 uur: Uitvoering cperetteklassen Muziekschool Toonkunst. Lakenhal, 8 uur: Concert Studenten Muziek Gezelschap „Sempre Crescendo". De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur fotografen. Breestraat 27, 9 uur: Ledenvergadering .Reuvens". i Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Nederlands Ballet oi.v. Sonia Gaskell, am.v. Utrechts Stedelijk Orkest. Tweede vrijzinnig chr. lyceum. Gouds bloemlaan 131, 8 uur: De Cirkel met .Een bruid in de morgen". Oude Kerk, Scheven ingen, 8 uur: Utrechts Studenten Koor en Orkest, o.l.v. Jaap Hillen Dinsdag Foyer Gehoorzaal. 2.30 uur: Jaarver gadering Algemene Ned. Bond van Ge pensioneerden. afd. Leiden. Wijkgebouw Levendaal, 7.30 u: Ouder avond zondagsschool „Laat de kinder- kens tot Mij komen". De Burcht, 1111 uur: Voorjaarshuis houdbeurs fa. M. Langezaal en Zn. 1 Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Rotterdams Toneel met „Irma la douce". Diligentia 8 uur: Toos Onderdenwiin- aard, piano Woensdag Koor Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Fabriek Royal Mc Bee. 2.25 uur: Ex cursie K. en W. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 -1.20 uur: Middagpauzebijeenkomst. De Burcht, 1111 uur: Voorjaarshuis houdbeurs fa. M. Langezaal en Zn. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met .Kasteel in Zweden', van Francoise agan. Sportcomplex Roomburg, 7 uur: Ver trek grote sportparade t.g.v. zilveren ju bileum Sportstichting. Harmonie. 7 uur: maatavond kinderen 8 Octoberoptocht; 8.30: idem anderen. Gulden Vlies 5 uur: Jaarvergadering V.V.V. 1 Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie. met „De getatoueerde toos". Diligentia. 8 uur: Beveridge Webster, plano. Nieuwe Kerk. Spui. 8.15 uur: Orgel concert Louis Toebosch. Donderdag Foyer Stadsgehoorzaal. 8 uur: Eind uitvoering leerlingen Muziekschool Toon kunst. De Burcht, 11—11 uur: Voorjaarshuis houdbeurs fa. M. Langezaal en Zn. Ion N.S., 7 uur n.m.: Excursie N.C. Reis V., strandwandeling te Katwijk (buslijn 41). Zuiderkerk, 8.30 uur: Repetitie Koraal- muziek 3 October Vereeniging. n Haag. Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „De Kardinaal an Spanje". Gebouw K. en W., 8 uur: Nederlandse Opera, „'1 Elisir d'Amore", van Donizetti. Vrijdag Bevrijdingsplein, 7 uur: Handbalwed strijden junioren en senioren H.V.L.— Hellas (Den Haag. Twentsche Bank. 46 uur: Receptie •g.v. honderdjarig bestaan bank. Recreatiezaal brandweerkazerne. 57 uur: Receptie t.g.v. derde lustrum p.v. J)e Vlam". Den Haag, Kon. Schouwburg. 8 uur: Haagsche Comedie met „Heeft Constan te gelijk?" Zaterdag Busstation perron 13, 2.05 uur: Excur sie Kon. Ned. Natuurh. Vereniging naar land- en tuinbouwschool. Warmonder hof te Warmond. Schouwburg. 8 uur: Toneelvereniging -Tot Ieders Genoegen" met „Een kind is nooit weg", door R. Feenstra. Den Haag. Kon. Schouwburg. 8 uur: Haagsche Comedie met „Lieve Leugenaar. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De hond van de Baskervilles (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Vijand ln de schaduw (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Susanne (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De doden rit (14 jaar) donderdag: Mag ik deze dans van u? (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De vuur proef (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): E vechtjas (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal. Floris Verster (tot 3 juli) Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Vang die vis" (t/m 1 oktober). Musea. Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Archeologisch Instituut. Rapenburg 26. elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag- (Van een onzer redacteuren) T)RED1KER" gaat jubileren. De christelijke jongelingsvereniging „Prediker 12 vers la" bestaat op 10 juni honderd jaar. De tijd, zo nen wiil de veranderde geest van de tijd, is er nog steeds niet in geslaagd, achter haar bestaan een punt te zetten, bijvoorbeeld onder het motief „radicaal verouderd". Ofschoon het komende feest voornamelijk een oud leden-aangelegenheid zal zijn. Het verhaal van de tijdelijke voorzitter, de heer D. van 't Zelfde, en van de voorzitter der lustrumcommissie, de heer W. F. L. Heijloo, heeft ons echter duidelijk gemaakt, dat er aan deze vorm van jeugdwerk nog behoefte bestaat. Ondanks haar downs van de laatste jaren door de militaire dienst, door de trek der ontspanningsmedia, door de toenemende noodzakelijkheid van studeren en ook wel door interne eonflictjes is het ledental van de J.V. weer tot elf geklommen. En als u nu weet, dat er van de winter nog maar vijf waren, dan is dat toch geen onbelangrijke toeneming. „Er is geen reden zich hij de gedachte aan op heffing van de J.V. neer te leggen", zeggen de heren Van 't Zelfde en Heijloo. „Wij moeten natuurlijk de ontwikkeling afwachten, maar onze hoop dat wij nog omhoog kunnen is niet zonder grond". Ziedaar de man moedige houding waardoor het gereduceerde „Prediker" van 1961, dat gelukkig nog wel wat méér omvat dan de J.V.-M.V., zich kenmerkt. Getal is moedbenemend De momentele status van „Prediker" confronteert ons weer eens met de waar heid, dat de betekenis van kerkelijk en christelijk werk in het algemeen niet in de eerste plaats naar het aantal moet worden bepaald. Wie alleen daarop let, zal de moed tot volharding spoedig ont zinken. t is, naar het ons voorkomt, ook een onbijbelse gedachte, te menen, dat een geestelijk gerichte vereniging met een bescheiden ledental haar bestaan be ter kan besluiten. Ten eerste: de toekom stige ontwikkeling ligt nooit alleen in hand; ten tweede: de bijbelse bood schap richt zich'tot individuele mensen: is het niet van wezenlijk belang of »r nu tachtig dan wel elf zijn. massa-gedachte speelt ons wel parten, ook als wij bijvoorbeeld denken de teruggang in het kerkbezoek. Een volle kerk is niet alles, evenmin als een Bijbelbespreking in een jeugdvergade- ring met honderd man. De teleurstellin- van het massale „verband" met zijn veronachtzaming van de persoonlijkheid hebben ons in deze tijd weer de ogen ge opend voor de zin van celvorming. Die hang naar het getal hebben de oprichters van „Prediker" ook niet gekend. Ze zijn begonnen zonder te weten waarop het zou uitlopen. Ze grepen niet hoog en proclameerden zich niet met schetterende fanfare. Een bewoner van de Mididclstegracht, de heer N. Bink. stelde graag een kamer niet een zaal! voor de qéboorte van „Prediker" beschik baar. Jac. Verhave, J. Keereweer, W. de Haan, J. J. Burger, G. J. Gijsman en P. N. Gijsman waren er op avond van 10 juni 1861 eendrachtig biieen. Het getal mag dan niet de drijfveer zijn geweest, het was de oprichters het begin af toch duidelijk, dat „Pre diker" geen gezapig „onderonsje" mocht worden. Dat zou in strijd zijn geweest met het doel: elkaar te onderrichten het Evangelie der genade. En aangezien verre van een knusse aangelegenheid werd de deur terstond wijd openge zet. Later werd de doelstelling wat ders geformuleerd „het samenzijn de geestelijke en maatschappelijke ont wikkeling dienstbaar te maken" i de activiteit van „Prediker" behield haar wervingsaspect. Toen ook al klachten Er waren spoedig achttien leden. Op him rooster kwamen voor: Bijbelbespre king. de vaderlandse geschiedenis, de kerkgeschiedenis, de catechismus, zondere ledenvergaderingen (zoals i kermisweek) en initiatieven tot gezonde ontspanning. Het vertrek aan de Middelstegracht werd in 1865 vervangen door een het weeshuis aan de Hooglandse Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u. Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72. elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium. Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 16 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74. ilke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half 3. op zaterdag tot 5 uur Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag er donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u„ woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere •eugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur i liefst in de vakanties) Concierge: Kolf- makersteeg 16a. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7, elke dag geopend van 10-4 u. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en v tot 4 uur. Kerkgracht. De uitdijende jeugdorgani satie had ruimte nodig; spoedig na de oprichting van de JV. ontstond de zon dagsschool en in 1867 volgde een jonge- liedenvereniging. De zondagsschool mocht het begin rekenen met honderden kinderen. Een aantal dat ook belangrijk fas als stimulans voor „Prediker" on aandel hoog te houden. Trouwens, de J.V. zelf telde in 1868 ook al 80 leden n 87 begunstigers. Het pleit alweer voor een waarschu wing tegen het primair stellen van het aantal, dat er op 1 januari 1870 nog r" 55 leden waren. Sommigen klaagden dat de vergaderingen niet ge- ellig waren. Er zou in het vervolg kof- ie worden geserveerd. In 't laatst 1873 bedankten vele bestuursleden vas niet eenvoudig anderen te krij gen.. Toen het bestuur weer compleet bestond het op één na uit jongens ten hoogste zeventien jaar. Voor het voorzitterschap was niemand meer te vinden; de bestuursleden traden om beurten als zodanig op. Het bezoek aan de vergaderingen was slecht. Men ging zich afvragen, of de le- soms minder zware kost dan de catechismus moest worden voorgezet. Er kwam een soort voorleesclub, maar ook die vermocht de belangstelling niet te herstellen. Conclusie: geen lapmiddelen. Opmerkelijk is, dat de herleving niet te danken is geweest aan spectaculaire initiatieven maar aan een interne reor ganisatie van het bestaande. Zo werden 77 voor de Bijbelbespreking teuoren onderwerpen gekozen, wat een lang durige behandeling van een vers ver meed. „Er kwam weer warmte in de gesprekken", lazen wij ergens. Het ontkomen aan een malaise kan een lak van eenvoudige aanpassing en ver nieuwing zijn. En ook wel van geduldig afwachten en het aanvaarden van een schommeling in de tijd. Voor gesprekstof zorgde ook een vra- genbus. In 1882 waren er over de hon derd leden Jongelieden- en knapenver- eniging functioneerden als nooit tevoren ;n de zondagsschool spande de kroon net meer dan 800 kinderen. „Krachtcentrale" 50 jaar Op 2 januari 1883 was men voor 't laatst aan de Hooglandse Kerkgracht n; op zondag 8 januari werd een lokaal aan <fe Rijnstraat in gebruik ge- ;n. In oktober 1884 vestigde „Pre diker" zich aan de Janvossensteeg, op de plaats van het vroegere koffiehuis .De Eendracht". Van een stationair ledental kan ner gens in de annalen van de vereniging worden gesproken. Ook in de geschiede nis van „Prediker" tekent zich nauw keurig het tijdsbeeld af. De strijd der geesten, zich onder meer toespitsend in de Doleantie, ging aan haar niet voorbij. Eens kwamen in één jaar twee scheu- g 1895: een grote, sterke vereniging; sterke achteruitgang; 1905: ople ving van betekenis. Propagandamiddelen n: huisbezoek en openbare vergade ringen (met voordrachten o.m.) 26 juli 1911 vijftig jaar geleden dus*"- betrok „Prediker" haar nieuwe gebouw, haar krachtcentrale, waar straks het tweede deel van haar honderdjarige geschiedenis zijn afsluiting vindt in een officiële herdenking op 10 juni en de tweede eeuw wordt ingeluid met een overeenkomstig de huidige stand van dit jeugdwerk bescheiden feest. Bemoedigend stramien Het zou ons te ver voeren, hier ook het verloop van de tweede halve eeuw van „Prediker" weer te ge ven. In grote trekken komt het, wat „Prediker" zelf betreft, overeen met de eerste vijf decennia: een zekere stabiliteit, plotselinge of geleidelijke neergang, door oorzaken van binnen uit en van buitenaf, en opmerkelijk of traag herstel. De trits opgaan - blinken - verzinken is op haar, alle depressies ten spijt, niet van toepas sing. Het lijkt onsdat de „Prediker"- generatie van nu in de lijnen van het verleden van haar vereniging een stramien kan vinden waarop zij met moed niet de moed der wanhoop mag voortgaan. Tenzij zou blijken, dat deze vorm van jeugdwerk, die nog steeds het accent legt op het denken en spreken over en uit de Bijbel, het in deze tijd bepaald niet meer doet. Maar wie geeft daarvan de categorische bewijzen! Ook op dit punt is 't getal niet doorslaggevend. De heer Van 't Zelfde, zoals al ge schreven de tijdelijke voorzitter, is een „In de Indië-tijd na de oorlog is het al begonnen. Enthousiaste jongens, die ook wat ervaring hadden, moesten de dienst i zo kwam de leiding feitelijk in te jonge handen. Op 't laatst raakten ze de techniek van 't gewone vergaderen kwijt. Ze wisten er net zoveel van als een koe an kousen breien. Het probleem ligt werkelijk niet bij de jongens, maar bij de leiders, die er gewoonweg niet zijn. Ze voelen heus wel of de jongen of de man die leiding moet geven er wat van weet, wat te zeggen heeft, de stof beheerst Ik geloof nog steeds, dat God wel een 25 jongens in Leiden weet te vinden die bereid zijn naar een inleiding over de Bijbel te luisteren en daarover een be spreking te houden. Maar we moeten hun dan ook een goede kans geven. Er is heus nog een groep jonge mensen die wat weten wil. De behoefte bestaat, daar ben ik zeker van. Wat komt er dan van terecht als wij ouderen de boel laten Kadervorming nodig Van 't Zelfde is ook idealist, maar zijn idealisme hangt niet in de lucht. Hij heeft een drukke zaak aan de Hoge Rijndijk, heeft een gezin (een zijner zonen is penningmeester van de J.V.) en is nochtans elke zondagavond in het gebouw aan de Janvossensteeg, present om de jongens iets uit de Bijbel mee te geven en hun op ongedwongen wijze iets van de techniek van het vergaderen b(j te brengen. Dat gebeurt in een sfeer, die wordt be paald door een vriendschappelijke per soonlijke omgang en een goede toon. Zo hoopt hij enig kader te vormen, dat in staat is deze noodvoorziening overbodig te maken. Het spreekt vanzelf dat het ontspan ningselement niet mag worden verwaar loosd. Een instuif op zaterdagavond wordt dan ook overwogen. Maar voor haar primaire functie is „Prediker" terugge vallen op de gewone Bijbelinleiding, een methode die zij, gezien haar doelstelling en geaardheid, aandurft. „Onze ervaring is, dat je met een heleboel franje ook niets bereikt", zegt de heer Heijloo Bij dit eeuwfeest mag men „Prediker" toewensen, dat er, ondanks de wellicht nog toenemende trekkracht van de mo derne media van ontwikkeling en ont spanning, ruimte zal blyven om haar streven tot gelding te laten komen. Zii streeft ernaar, methodisch haar eigen weg te blijven gaan, omdat zij meent dat die inhaerent is aan haar bestaan. Geschiedenis kan ook een last zijn. En het kan een honderdjarige vereniging heel moeilijk vallen, afstand te doen van historische bindingen. Voor een nieuw verstaan van de dingen zal verjonging toch steeds weer nodig zijn. Ook dat is een wens die „Prediker" op haar eeuw feest nodig heeft. Het feest wordt, zoals wij reeds meld den. als volgt gevierd: zaterdag 10 juni herdenking in het gebouw met het oud lid ds. J. Sierat jr.. Hervormd predikant te Westervoort, als spreker, gevolgd door een besloten reünie; maandag 12 juni, 2 uur, officiële bijeenkomst, 5 uur ver trek voor diner buiten de stad, 8 uur feestavond met toneel van de Timdeler- Tussen de bladzijden De „Zingende Zusjes" in Leiden Enkele maanden geleden werd het Cross-kwartet door een grote schare in de grote zaal van de Burcht beluisterd. Zondagavond zullen de „Zingende Zus jes", het bekende duo Mary en Thea Verheijen, in een voor deze tijd aanspre kende toonzetting enkele eenvoudige geestelijke liederen ten gehore brengen Zij begeleiden zichzelf met gitaar en ukelele. Het duo heeft reeds een groot aantal grammofoonplaten in de handel ge bracht. Ook werkte het mee aan radio- en televisie-uitzendingen, aan kerkdiens ten en evangelisatiecampagnes. Zondagavond kan iedereen terecht in de Burcht, waar een zogenaamd om-en- om-programma door de zangbrigade van het Leger des Heils te Leiden en de Zingende Zusjes wordt geboden. Om streeks half zeven vangt deze bijzondere getuigenissamenkomst aan. Academische examens Rijksuniversiteit Leiden, 26 mei Ge slaagd voor het doet. ex. psychologie mej. B. J. Ravenwaay te Den Haag, mevr. C. G. IJssel de Schepper-de Bruyn Ouboter te Leiden en de heer J. D. A. Doeglas te Eindhoven; voor het kand. ex. psycholo gie mej. H. E. A. Koster te Den Haag; voor het kand. ex. paedagogiek mevr. M. A. Bremer-Schulte te Wassenaar; voor het doet. ex. Franse taal- en letterkunde de heer A. G. Rombout te Zwijndrecht; voor het doet. ex. klassieke taal- en letterkun de mej. H. P. J. Pols te Den Haag; voor het kand. ex. Semietische taal- en letter kunde de heer J. P. Fokkelman te Bilt- hoven; voor het doet. ex. Nederlands recht mej. A. A. H. Kruysse te Den Haag en de heer J. H. Bergsma te Hengelo; voor het doet. ex. geneeskunde II de heer A. H. Labruyère te Voorburg. HOOIGRACHT 54 LEIDEN Lnmffllllll PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK De vuurproef STUDIO Arthur Miller heeft indertijd >n zeer boeiend toneelstuk geschreven /er een hysterisch heksenproces in Sa- m in Massachuses. Thans is dit to neelstuk door Jean Paul Sartre bewerkt de film. Simone Signoret speelt er uitnemend de rol van Elisabeth Proctor Yves Montand is John Proctor zelf Mylène Demongeot het hysterische meisje Abigail. t is ongetwijfeld een boeiende film geworden, maar hij heeft nog maar wei nig te maken met Millers toneelstuk. Sartre heeft het sterk versekst en het gebruikt om zijn existentialistische stok paardje te laten opdraven. Bovendien geeft Sartre opnieuw het bewijs van de Reformatie niets begrepen te hebben: hij legt de puriteinse dominee allerlei paapse uitingen in de mond en laat hem ten slotte de ter dood veroordeelden begeleiden met een kruisje. Onbe grijpelijk dat Miller zich door Sartre z< heeft laiten vloeren. (Boeiend.) Hond van Baskervilles CASINO. Sir Arthur Conan Doyles le gendarische detective Sherlock Holmes op het witte doek tot leven gebracht, zoals hij in de boeken wordt getekend: scherpzinnig, deducerend en combine rend, een beetje komisch aandoend. In oogwenk heeft de grote speurder allerlei zaken door; hij ontmoet iemand weet dan precies waar hij vandaan komt, hoe oud hij is. hoe zijn huis Ingericht, wat zijn liefhebberijen zijn al dergelijke bijzonderheden meer. De verbaasde toeschouwer krijgt gevoel van stille bewondering, hij verneemt, dat dit alles uit de meest voor de hand liggende zaken is af te lelden: de soort brillantine door de be trokkene gebruikt en die alleen daar en daar wordt verkocht, het stof aan zijn schoenen, de bloem in zijn knoopsgat, de bonte zakdoek waarmee hij zich het voorhoofd afwist. Voor de liefhebbers Conan Doyles boeken moet het evenement zijn Holmes en zijn vriend Watson zo te ontmoeten. De hond van de Baskervilles is het verhaal van een schijnbaar tot werke lijkheid geworden legende. Door de schuld van een doldrieste voorvader sterven de Baskervilles de ander een wrede dood tot Holmes op het kasteel verschijnt en op verbluffen de. onnavolgbare wijze het raadsel op lost. (Spannend, griezelig en komisch) De vechtjas TRIANON. Het is wel een op en top militaire film, die Ronald Neame regis seerde naar het scenario van James Kennaway, waarin deze zijn „Once a hero" omwerkte tot de film „Tunes of glory" (De Vechtjas). Het thema is de moeilijkheden, die ontstaan na de commandowisseling bij regiment Schotse Hooglanders. Sinds de roemruchte dagen van El Alamein stond het regiment onder commando de ruwe, whisky-drinkende lt.-kol. Jock Sinclair (Alec Guinness,) maar ja vredestijd dient een kalmere per- i aan het hoofd te staan regiment en daarom neemt kol. Basil Barrow (John Mills) het commando In alles is de beschaafde, op admini stratieve nauwgezetheid gestelde Barrow de tegenvoeter van de bonk Sinclair. Moeilijkheden blijven niet uit en het loopt zo ver, dat de kolonel zelfmoord pleegt Voor iemand, die niet bij de Schotse Hooglanders gediend heeft, is het moei lijk de hier aan de orde gestelde men taliteit te begrijpen. Dit neemt niet weg, dat Guinness en John Mills uitnemend spel te zien geven. (Schotse militaire traditie). Susanne LUXOR Susanne is een film, die dacht vraagt als een poging te wijzen op misstanden, die tot gevolg hebben, dat het met bepaalde typen onder de jeugd radicaal mis kan lopen. Als vooraanstaand advocaat en zijn vi zozeer opgaan in hun maatschappelijke verplichtingen, dat zij alleen maar hebben voor hun dochter Susanne haar te vertellen, hoe zij zich tijdens ontvangsten in het ouderlijk huis heeft te gedragen tot meerdere glorie Uitslag haring jachtprijsvraag DE SPANNING van de haringjacht is gebroken. Gistermorgen precies kwart voor acht meerde de Katwjjkse logger Maria Jacoba in IJ mui den met 45 kantjes mals zeebanket aan boord. Heel Katwijk juichte ook in de omtrek zullen velen met genoegen hebben kennis genomen i het feit, dat nu de Katwijkers weer eens met de erepalm zijn gaan strijken. Want ook buiten dit zeedorp wordt met de visserij meegeleefd. Dat is opnieuw duidelijk gebleken bij het uitzoeken van de vele honderden in zendingen naar aanleiding van onze haringjachtprijsvraag. Er waren er heel wat bij uit plaatsen, die nu niet bepaald nauw met de visserij zijn verbonden, zoals Wassenaar, Oegst- geest. Utrecht, Voorschoten en Alphen aan den Rijn. Ook vele Sleutelstadbe woners hadden „een gokje gewaagd", om met één der briefkaartschrijvers te spre ken De belangstelling was dit jaar wer kelijk overweldigend, groter dan vorige Wind De meeste voorspellers van het ogenblik waarop het eerste schip met de Hol landse Nieuwe aan boord in een Neder landse vissershaven zou meren, hadden het op de vrijdagmorgen gehouden. Zij stelden het tijdstip over het algemeen na half tien en dat zou aardig uitgeko men zijn, wanneer de jagende loggers niet zo'n flinke wind in de rug hadden gehad. Nu werd het veel vroeger en daar hadden de „mensen van het achtste geluk mee. Er zijn er vier, die kwant voor acht hebben opgegeven: de heren J. Ouwehand, Te Britten- straat 30, Katwijk aan Zee; J. van Dijk, Meeuwenlaan 7, Katwijk aan Zee, en J. Keur, Wijmgaardenlaam 35. Voorschoten, en mevrouw J. van der Mcij-vam Egmond, Antillen 148, Lei den. Bij loting viel de eerste prijs van 50 toe aan de heer Ouwehand. Pro ficiat. De heer Van Dijk krijgt de tweede prijs 25), de heer Keur eindigde als derde (f 5) en mevrouw an d°r Afoij weH '"prde f 5^ De overige drie prijzen van 5 zijn C. Kraak-Ligthart Schenk, Conradstraat 12, Leiden (7.47 uur), mevrouw N. van Beelen-Schaap, Ouwehandstraat 21, Katwijk aan Zee (7.48 uur) en de heer C. van der Niet, Westerstraat 4, Sassenheim (7.40.6% uur). Zij krijgen allen een postwissel toege zonden. Familiecom petitie Opvallend was, dat soms hele gezin nen meededen. Zij hebben er een soort familiecompetitie van gemaakt. Ook wa ren er weer rijmpjes en vriendelijke ont boezemingen van allerlei aard. De heer Rijnsburger uit Leiderdorp schreef: Wat zullen onze magen vragen, naar al d haring dezer dagen. En mevrouw Rijns- burger: Om 16.55 uur komt het heerlijk zeebanket, rollen uit het vissersnet. Het is erg leuk geweest en we s len maar zeggen: tot volgend jaar. Al leen nog dit: in het selecteren van de briefkaarten is heel wat tiid gaan zit ten. Het spreekt vanzelf, dat over de uitslag niet kan worden gecorrespon deerd. Gouden promotie Dinsdag 30 mei zal het vijftig Jaar ge leden zijn. dat mr. L. A. de Waal, geboren te Batavia en thans wonende te Baarn. aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. dan blijkt dit meisje vertier te gaan zoeken in een nozem-club. Na een wilde dansavond krijgt zij, te ruggaande met haar vriend in een auto een ernstig ongeluk. Uitvoerig wordt dan op het witte doek getoond de moeite, in het ziekenhuis doet om twee levens te redden. Zelfs wordt de opera- Susanne's vriend Olie verfilmd. doch daaraan zal het feit niet vreemd zijn, dat de rolprent werd vervaardigd door de Zweedse arts Kid Colfaoh en zijn vrouw. Olie herstelt geheel, Susanne alleen lichamelijk. Zij zoekt nog slechts goed koop genot en het gevolg is, dat zij in verwachting raakt. Het huwelijk brengt haar geen geluk en Olie verlaat ten slot te de woning waarin Susanne, inmiddels ook door haar ouders versmaad, geheel alleen achterblijft met her ongewenste kind. dat zij toch lief leert krijgen. Allerlei ongelukken en narigheden zijn nodtg geweest om de situatie vooral maar „indringend" op het doek te bren gen. Geen wonder, dat velen uit het pu bliek deze supersensatie (o.a. de opera tiescène) niet kunnen verdragen. Een waarschuwing tegen het onverhulde en brute karakter van deze zogenaamde waarschuwingsfilm is daarom wel op haar plaats. (Sensationele waarschuwing) Vijand in de schaduw LIDO. Welke problemen ontstaan als m topfiguur van een detectiveorganisa- e een spion blijkt te zijn, kan men zien De vijand in de schaduw (L'ennemi dans l'ombre). In de organisatie is men algemeen van mening, dat de topman doodgeschoten. In werkelijkheid is dit echter met een dubbelganger gebeurd. De topdetective heeft dus vrij spel voor zijn spionagepraktijken. Hij wordt ech- verloop van tijd door een colle ga ontmaskerd en dan kan de kogel na tuurlijk niet uitblijven. De film begint wel spannend, maar regisseur Charles Gerard houdt dat niet lang vol. (Matige detective) Dodenrit REX In de film Dodenrit overvallen er ontsnapte moordenaars een rustig dorpje. Zij slaan opnieuw aan het moor- sven een lieftallig meisje en een filk bedrag aan geld. Iedereen is rade loos behalve de rondborstige, ijzersterke Banner Cole, die een expeditie uitrust de boev ente vangen. Hij heeft als gezelschap een stelletje krukken, maar dat blijkt geen bezwaar, want Banner telt oor tien. En zo triomfeert het recht op- (Pretentieloos wild-west verhaal). Vluchtelingenkerk je te Haid Een ongeluk komt nooit alleen: zo er gens dan wordt deze zegswijze bewaar heid bij de vluchtelingen in Haid, men sen, die eerst noodgedwongen op de vlucht gingen, daarna op de vlucht gedreven werden en toen zij ten slot- in een kamp belandden, van de barak naar de andere werden ge stuurd. Daarbij komt armoede, honger, ziekte, waartegen na vijftien jaar ontbe ring niet veel meer te doen valt; ver eenzaming ook in het vreemde land, familie en vrienden. echter in Haid één plek, waar de vluchtelingen troost zochten en von- dit bestaan. Dat was in het kleine noodkerkje, dat ze met enorme offers van wat ze zich letterlijk uit de mond hadden gespaard samen hadden opgebouwd. Dit kerkje viel op een storm achtige nacht in februari ten prooi aan de vlammen. Een grootscheepse actie ln Zweden, enkele particulieren hier en wat twee „Wilde-Ganzen"-vluchten bijeenbrachten, hebben de vluahtelingen de moed gege ven om te gaan bouwen, hoewel nauwe lijks een derde van de som bijeen is en ook op de bouwgrond nog zware lasten drukken. Hun Rooms-Katholieke lotgeno ten, met wie ze indertijd de noodkerk deelden, zijn al lang bezig te bouwen. Vorige zaterdag werd een groot door ;n paar vluchtelingen getimmerd kruis opgericht op de plek waar de nieuwe kerk wordt gebouwd. Na een eenvoudige. Indrukwekkende godsdienstoefening was het mij vergund op eerste Pinksterdag de eerste spade in de grond bij dat kruis te steken. Talloze vluchtelingen, ook vele Rooms-Katholieken, woonden deze plechtigheid bij. Zij had plaats op een allen bekende plek, want de bouw grond is daar, waar eens het bureau „Lagerleitung" was gevestigd heel wat schrijnende tonelen zich hebben afgespeeld. Treffend was de opmerking van een blinde vluchteling: „Er ging een siddering door me heen, toen door deze eerste „Spaitensfcieh" een begin werd gemaakt met de heiliging "an deze zozeer ontwijde grond". De dienst buiten werd opgeluisterd door een blazersorkest. En binnen door het spel op een klein gehuurd harmo nium. De volgende dag was er geen be geleiding, omdat orgel en koraalboek aren teruggebracht. Het is onze vurige wens, dat Leiden, dat al veel deed voor de bewoners van het „Jammertal", de Gemeente onder het Kruis te Haid bij de eerste steen legging op 16 juli a s. geld voor een harmonium en een koraalboek zal ver schaffen. Dr. E. A. Fr&nken-Duparc, Lammenschansweg 71. Leiden. Tel. 01710-20408; giro:285812. Naar wij vernemen, hebben B. en W. van Lelden besloten de Vebo-tentoon- stellinr ln het Plantsoen te laten door gaan. Men zal zich herinneren, dat de gemeenteraad met 16 tegen 15 stemmen een motie aannam om een andere plaats te kiezen. B. en W. waren gerechtigd deze motie naast zich neer te leggen. Zij hebben dit nu gedaan, echter niet dan na uitvoerig beraad. Het feit dat de voorbereidingen voor het Vebo-evene- rnent al ver gevorderd zijn, beeft, zo deelde loco-burgemeester Van Schalk ons gisteravond mee. de doorslag ge geven. Intussen heeft een groot aantal be woners van het Plantsoen onder aan voering van tandarts Ch. A. M. Kengen bij de raad een krachtig protest inge diend tegen het houden van deze ten toonstelling in het Plantsoen. Zij zijn van mening, dat het Plantsoen tezeer tot de recreatiemogelijkheden van Leiden behoort om niet ernstig bezwaar te ma ken tegen afsluiting voor enige weken. Bovendien wordt het Plantsoen geschon. den. De bewoners verwachten ook over last. Als andere en betere plaatsen ge ven zij aan: het sportterrein aan de Zoe ter woud se singel, het Schuttersveld, de speelweide Roomburg en de Leidse HouL

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3