Enkele kanttekeningen Leer der Heilige Geest is nooit ten volle ontplooid JÈmm Een woord voor vandaag Componisten voor „leeuwen" van Woord en Toon-congres Prof. dr. J. M. Los aanvaardde het hoogleraarsambt aan VU 2 ONZERZIJDS WAAROM EEN LOONRAAD? Als de ontwikkeling gaat zoals de huidige regering zich die voorstelt, dan mag verwacht worden dat in de nabije toekomst aan het bedrijfsleven nog meer armslag wordt gegeven bü het vaststellen van arbeidsvoorwaarden. Staatssecretaris Roolvink heeft enkele weken geleden daartoe een voor ontwerp Arbeidsvoorwaardenwet aan de Sociaal-Economische Raad ter advisering voorgelegd. Kort na het bekend worden van de inhoud van dit voorontwerp schreven wij reeds, dat het in grote lijnen onze instemming kan hebben. Wij juichen het toe, dat aan de grotere vrijheid, die het bedrijfsleven bij de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden wordt toegekend, ook een definitieve wettelijke vorm wordt gegeven. Hierdoor ontstaat meer rechtszekerheid. Het incidenteel ingrijpen van de regering in regelingen van arbeidsvoorwaarden, een ingrij pen dat in het recente verleden nog wel eens nodig is geweest maar waarmee naar ons gevoelen geen enkele partij erg gelukkig is geweest, zal dan vrijwel tot het verleden behoren. Wij zien dus deze ontwikkeling in het loonbeleid in Nederland met be langstelling tegemoet. Dit neemt echter niet weg, dat wij er evenzeer van overtuigd zijn dat zij, die tot nog toe alleen maar gepoogd hebben het beleid van de regering belachelijk te maken, gepoogd hebben de vele goede maat regelen in hun betekenis te bagatelliseren, gepoogd hebben de grotere vrij heid die de regering voor het bedrijfsleven probeert te verwerkelijken, uit te leggen als een bij het verleden vergeleken nog verdergaand dirigisme van de overheid dat wij er evenzeer van overtuigd zijn dat deze mensen ook thans alleen maar gevaren en verkeerde gevolgen zullen voorspellen van het voorontwerp Arbeidsvoorwaardenwet van deze regering. Deze overtuiging is inmiddels reeds bevestigd door een hoofdartikel in het socialistische dagblad Het Vrije Volk. Hamerend op het nu al enkele jaren oude socialistische aambeeld, verklaart dat dagblad zo ongeveer dat het met dit voorontwerp ook helemaal niets gedaan is. Ook nu „wordt er een spel bedreven met het schoonklinkende woord vrijheid. We zijn nog niet aan het eind van wat wij zouden willen noemen het gegoochel met bet woord vrij heid". Aldus Het Vrije Volk. Aan het eind van het artikel staat echter een opmerkelijke zin. Wc zouden niet willen zeggen dat hier de hele aap, maar dan toch wel een stukje van de aap uit de mouw van dit artikel komt. Het socialistische dagblad schrijft namelijk aan het slot: „Als het bedrijfsleven dikwijls na moeilijke en hard nekkige onderhandelingen tot een overeenkomst is gekomen, achten wij het niet juist dat dit zelfde bedrijfsleven, aangevuld met enkele Kroonleden, daarop zijn fiat moet geven of onthouden". De socialisten willen dus hele maal geen grotere vrijheid en grotere verantwoordelijkheid voor het bedrijfs leven, zij vinden het onjuist dat het bedrijfsleven zelf uiteindelijk zijn fiat geeft aan overeenstemmingen over arbeidsvoorwaarden die binnen het be drijfsleven tot stand komen. Zij blijven de voorkeur geven aan een semi- overheidscollege als het College van Rijksbemiddelaars, dat de loonvoorstel- len van het bedrijfsleven moet goedkeuren. Wij begrijpen dat deze opvatting beter past in de socialistische gedachten- gang. Over de eigen verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven moet men in dit milieu maar niet teveel praten. Maar dan zouden wij het ook juister en eerlijker vinden als men hier rondweg voor uitkwam. Dan moet men zich tegen het huidige voorontwerp-loonwet uitspreken, eenvoudig omdat men nu eenmaal als socialisten tegen een grotere vrijheid en verantwoordelijkheid voor het bedrijfsleven Is, omdat men ook hier toch maar liever alle uiteinde lijke beslissingen aan de overheid wil laten. Dan moet men niet deze waar heid verzwijgen om dan te verklaren dat men niet veel voelt voor deze loon wet, omdat de grotere vrijheid die er in voorgesteld wordt toch geen echte vrijheid is, omdat het toch wel weer schoonklinkende woorden zullen zijn. Dat het nog niet zo eenvoudig zal zijn ook voor het bedrijfsleven de ver antwoordelijkheden te leggen waar zij horen, geven wij grif toe. Maar dit doet niets af van de principieel juiste opzet van dit voorontwerp-loonwet, dat door het socialistische dagblad Het Vrije Volk op minder fraaie wijze wordt bestreden. Christ, geref. predikantenconferentie (Van een onzer medewerkers) De chr. geref. predikanten hiel den woensdag en donderdag 24 en 25 mei hun jaarlijkse conferentie in „De Cantharel" te Ugchelen. De bij uitstek actuele onderwerpen en de levendige discussies deden deze vergadering goed slagen. Ds. Floor van Almelo, die gaat werken als zendeling onder de Venda's in Noord-Transvaal, refe reerde over het werk van de Heilige Geest en de Pinkster- groepen. Over het ambt van de Chr. Geref. Kerken sprak ds. B. van Smeden van Amsterdam- Nieuw-West. Kolonel ds. De Kluis, hoofdleger- predikant zorgde woensdagavond voor de ontspanning door op geestige wijze te vertellen over het werk van een legerpredikant. Ds. Floor vroeg zich af of, na het missionair appèl, dat in de 18e eeuw door het methodisme en het piëtisme op de kerk gedaan is, de Pinksterbewe ging in de 20e eeuw geen pneumatolo- gisch appèl op de kerk is, daar deze beweging ondanks soms verregaande en zeer onbijbelse eenzijdigheden in het accentueren van de geestesdoop en de geestesgaven de aandacht vraagt voor bijbelse begrippen. De leer van de H. Geest is feitelijk nooit tot volle ont plooiing gekomen. De gemeente van nu vertoont al te weinig het beeld van de nieuw-testamentische gemeente: er is weinig opbouw naar binnen en geen ge tuigenis naar buiten. De kerk wordt opgeroepen zich op het Pinkstergebeuren in zijn bijbelse volheid te gaan bezinnen. In dit verband ging de referent uit- Advertentie LOONRAAD-PROBLEMEN Wanneer dit voorontwerp-loonwet inderdaad in de huidige of wellicht enigszins gewijzigde vorm tot wet wordt verheven, dan zal het bedrijfsleven wel zeer sterk met de neus op de eigen verantwoordelijkheden worden ge drukt. Dan zal men zich, wellicht nog meer dan in het verleden, bewust wor den in welke bijzonder grote mate het bedrijfsleven verantwoordelijk wordt gesteld voor de gang van zaken op sociaal-economisch terrein in Nederland. Dat men zich bij deze zeer duidelijke confrontatie van nieuwe moeilijkheden bewust zal worden lijkt ons niet uitgesloten. Het zal er alleen een bewijs van zijn, dat men ernst met de zaak maakt. Men zal er, geloven wij, begrip voor moeten hebben dat de positie van de werknemersvakcentralen er beslist niet eenvoudiger op wordt. In de te stichten Loonraad zullen vertegenwoordigers van de centrale organisaties van werknemers en werkgevers en een aantal Kroonleden de uiteindelijke beslis sing krijgen over voorstellen met betrekking tot lonen en andere arbeids voorwaarden. Een vakcentrale zal dus wellicht op een gegeven moment de moed moeten opbrengen om een voorgestelde loonsverhoging van bijvoor beeld 8% op 6% te brengen. Voor de vakcentralen zal er nooit veel te ver dienen zijn (in de voorstellen van de vakbonden is over het algemeen het maximum er wel uitgehaald), eerder zal het werk in de loonraad ondankbaar werk blijken. In het verleden is het onder de huidige hoogconjunctuur al voorgekomen, dat een in een bedrijfstak overeengekomen loonsverhoging in de looncommissie van de Stichting van de Arbeid op initiatief van de werkne mers tot een lager percentage is teruggebracht ter voorkoming van onge wenste repercussies. Het is duidelijk dat de vakcentralen niet graag een dergelijke rol vervullen. De enige mogelijkheid voor de vakbeweging om de eigen verantwoordelijk heid voor onze nationale economie op gepaste wijze te dragen en toch ook organisatorisch de zaak aanvaardbaar te maken, is een goede interne co ördinatie vooraf. Iedere vakcentrale zal in eigen kring meer aan onderling overleg moeten doen alvorens de voorstellen tot verbetering van de arbeids voorwaarden bij de loonraad aanhangig worden gemaakt. Met name geldt dit voor de koplopers. De loonsverhoging zal dan ook wel eens beneden de pro- duktiviteitsstijging moeten blijven. Deze coördinatie zal overigens ook tussen de werknemersvakcentralen onderling hebben te bestaan om zo in Nederland tot een beheerst en verantwoord beleid te komen, dat ook bij de individuele werknemer begrip wekt. Niet alleen de vakcentralen, maar ook de vakbonden zullen het algemeen belang moeten beleven en aan hun leden doorgeven. De werknemersorganisaties in Nederland vragen (terecht menen wij) om een«w waarop de aandeel in de economische en sociale zeggenschap over de gang van zaken in het bedrijfsleven. Maar dan zijn verantwoordelijkheidsbesef en begrip voor het algemeen belang eerste vereisten. Een andere moeilijkheid, waarvoor w ij bij het voorstel tot instelling van een loonraad de ogen niet willen sluiten, is de noodzaak dat werkgevers en werknemers in Nederland in grote lijnen eenzelfde opvatting hebben over het materiele loonbeleid. Als werkgevers en werknemers niet ongeveer gelijk denken over de materiële loonvorming in Nederland dus wanneer en met hoe veel en volgens welke norm de lonen verhoogd moeten worden dan behoeven we niet aan een loonraad te beginnen, want dan kan deze eenvou digweg niet functioneren. De formele zaak van de instelling van een defini tief institutioneel kader voor de loonvorming is onlosmakelijk verbonden met de vraag of werkgevers en werknemers het materieel over de lonen in Neder land eens kunnen worden. Helaas kan op het ogenblik van eenstemmigheid tussen werkgevers en werknemers over het materiële loonbeleid op langere termijn in Nederland niet gesproken worden. De vier werkgeversverbonden hebj>en onlangs bij de Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOCAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT ZUID-AFRIKA Op de laatste dag van deze maand zal Zuid-Afrika een republiek worden, waar mee voor dit land een nieuw tijdperk be gint. De Volkskrant wijdde hier aan liet volgende commentaar: „Kan de Zuidafrikaaiu-e Unie, die straks een repu bliek wordt, zich op den duur handhaven temidden van de revolutionaire ontwikke ling die geheel Afrika doormaakt? De re geerders van de nieuwe republiek barrica deren zich tegen de tijd. Onder leiding van premier Hendrik Verwoerd 10 hard als graniet aiet Zuid-Afrika zijn nieuwe toe komst met Bocrenzelfvcrzekerdheid in de ogen. Geweld, onderdrukking en intimida tie behoren tot de middelen die het gezag hanteert om de wisseling van staatsvorm uiterlijk rustig te doen verlopen. Maar meer dan een uiterst labiel evenwicht, be reikt door wapengeweld op de ène zijde van de balans, is Zuid-Afrika niet gegeven. Zelfs als Verwoerd de dreigende staking weet te bezweren is er geen enkel pro bleem overwonnen. Dan blijft Zuid-Afrika een verscheurd land waarin een blanke minderheid, die lang geen gesloten front vormt, een overweldigende niet-blanke meerderheid intoom houdt. Is dit een ba- republiek een toe komst kan opbouwen? Zelfs met voorbij zien van de onweerstaanbaar voortdringen- de historische ontwikkeling zijn de verhou dingen in Zuid-Afrika zo scheef gegroeid en opzettelijk in deze gewrongen toestand gehouden, dat de hierdoor gevormde span ning zich op een kwaad ogenblik explo sief kan ontladen. Hendrik Vcrwoerd ziet dit alles voorbij. Hij leeft in het heden, dat geprojecteerd werd op het verleden. De grimmige „voorzorgsmaatregelen" die dc Zuidafrikaanse regering op het ogen blik neemt, vernietigen elke hoop op ver zoening of zelfs maar op een vorm van coëxistentie tussen de twee bevolkingsgroe pen van dit land. Premier Verwoerd is voor deze levensvoorwaarden volkomen taf besluit zijn commissie-Schouten, (die voor de Sociaal-Economische Raad een ontwerp moet opstellen voor het loonbeleid op langere termijn) nog een rapport inge diend dat vrij sterk afwijkt van de standpunten die de werknemersvakcen tralen in de commissie-Schouten hebben ingenomen. ,De S.E.R. gaat nu ook een commissie aan het werk zetten om een ontwerp advies op te stellen over het voorontwerp-loonwet. Beide zaken grijpen echter sterk in elkaar en het lijkt ons «Jaarom gewenst dat de S.E.R. rekening houdt met de onderlinge relatie van beide zaken. Althans zou men achteraf bij de vaststelling van de adviezen ook hier de coördinatie niet te veel uit het oog moeten verliezen. Dat de afkondiging van een loonwet en de instelling van een loonraad een minder eenvoudige zaak i$ dan zij wellicht op het eerste gezicht lijkt, is hier mee voldoende aagetoond. Dit neemt echter niet weg. dat wij menen dat de regering een juiste daad heeft gesteld met de indiening van dit voorontwerp bij de S.E R. Wij hopen dat de regering zal voortgaan op deze weg naar een grotere vrijheid en verantwoordelijkheid voor het bedrijfsleven in Nederland. taar air volgt: „Er zijn Oostduitse kerk achter Kirchentag De protestantse kerk in Oost-Duitslandi heeft tegen de zin van de OostduAse re gering in. haar steun toegezegd aan de Kirchentag. de grote protestantse bijeen komst die in juli in West-Berlijn zal wor den gehouden. Het Ooztduitse regime heeft alles m het wark gesteld om de Kirchentag te bemoeilijken door bijeenkomsten in Oost- Berlijn te verbieden door kerkelijke pu blicaties in beslag te nemen die over de Kirchentag inlichtingen verstrekten en door rechtstreekse dreigementen aan het adres van Oostduitsers die de bij eenkomst willen bijwonen. Onder voorzitterschap van de bisschop van Greifswald. Wilhelm Krummacher en in aanwezigheid van de voorzitter van de Duitse Evangelische Kerk. Kurt Scharf. is na een vergadering van Oost duitse kerkelijke leiders een communi qué uitgegeven waarin de steun aan de Kirchentag onbewimpeld werd toege zegd. Nederland, die, terecht geen lander? van de wel ver gedreven apart heidspolitiek van Zuid-Afrika, zich over de lijke omstandigheden, waarin Zuid- Afrika zich bevindt, verheugen. kan wellicht de regering van Zuid- Afrika verwijten, dat zij gedaan en te laat is begoi kkeling van de inheem wil oplossen doo rechten te gevci blanke Zuidafrik' onherroepelijk ver dorden en Zuid-Afrika worden ge- chaotische Kongo, of zo mogelijk De regering van Zuid-Afrika geeft meer dan welk land ook uit voor de ontwikke ling van dc inheemsen. Er zijn plannen, niet alleen ontworpen, maar ook al in het beginstadium van uitvoering, om de in heemsen zelfbestuur te verlenen. Maar dit kost tijd. En hoe heftiger de agitatie tegen de regering van Zuid-Afrika is, hoe meer gespannen de toestand dal moeilijker het voor de re Afrike zal zijn deze plannen ui voerig in op het begrip „vervulling", dat in het N.T. zowel opdracht als be lofte is. In navolging van Noord mans noemde ds. Floor de vervul ling het grote sacrament, waarvan Jezus de bediening aan zich gehouden heeft. Volgens sommigen is deze ver vulling identiek aan de doop met de Heilige Geest, maar volgens anderen er van onderscheiden. Het werk der wedergeboorte van de H. Geest heeft betrekking op de en kele mens: bij het vervullend werk van de H. Geest gaat het om de taak van de gelovige in het lichaam: de toerusting en uitbreiding van d< gemeente. Ds. Floor meende dat in het huidige spraakgebruik al te gemakkelijk de vruchten en de gaven van de H. Geest met elkaar worden verward of zelfs ge lijkgeschakeld. Hier tussen is een groot onderscheid. De vervulling is de poort van het nieuw-testamentische leven van de gelovige. Het biedt alleen de strijd tegen en de overwinning op de zonde. Ze wordt alleen daar gege ven waar de mens ontledigd is. De weg er toe loopt via Golgotha. Deze vervulling is een werkelijkheid, van de kerkvaders getuigen en die in de loop van de kerkgeschiedenis her haaldelijk is gesignaleerd. Luisteren Het was duidelijk dat de spreker wil de luisteren naar de boodschap van de Pinksterbeweging en het goede, het bij belse element in deze beweging wilde integreren in het kerkelijke leven van vandaag, dat allerwegen een geestelijke opleving hard nodig heeft. Een uitvoe rige bespreking volgde op dit referaat, waarbij bleek dat men met dit onder werp nog lang niet klaar is. Dat moest de referent zelf ook erkennen. Speciaal de plaats van de genoemde vervulling en het verband tussen deze vervulling en de gaven en vruchten van de H. Geest alsmede de betekenis van ambt en kerk speelden telkens in de discus sie een grote rol. Ds. B. van Smeden refereerde over een onderwerp, dat de predikanten dwong zich te bezinnen op de interne kerkelijke situatie en de bestaanszin van deze numeriek kleine kerken. In dit verband wees de referent op de po sitie tussen andere kerken, het gebrek aan werfkracht en op het liggingsver- schil. Hij legde sterke nadruk op de noodzaak waarachtig kerk te zijn en het steeds meer te worden. In dit ver band meende hij dat er aan dit ambt een conserverende, een remmende en een stimulerende zijde zit. De Chr. Geref. Kerken hebben de roeping het erfgoed der Reformatie te conserveren. Tegenover de verobjecti vering en de versubjectivering van Gods Waarheid kan onze boodschap niet gemist worden. Te midden van de Geref. Gezindte zijn we vaak een tralt-d'union. Onverminderd duurt de ze opdracht voort. Remmend Als kleine kerken hebben de Chr. Ge ref. kerken vaak een remmende in vloed uitgeoefend. Slechts langzaam drong de problematiek van andere ker ken binnen. Hierdoor bleven deze ker ken voor wilde bewegingen bewaard en was nuchtere kritiek mogelijk. Niet al tijd waren de motieven zuiver. Loom heid en onmacht vulden de plaats van diepgaande bezinning. De spontaniteit werd wel eens teveel gekanaliseerd. Hier staat tegenover dat modeziekten voor de kerk gevaarlijk zijn en rem mende invloeden vooral op ethisch ge bied van grote waarde waren en zijn. Intussen is het ook taak op te roe pen tot rijke geestelijke invloed. Heeft het niet ontbroken aan profetische prediking? Heeft men de theologische ontwikkeling gestimuleerd? Een zeker sterielheid dreigt. In dit referaat werd ernstige zelfcritiek geleverd. Tegelij kertijd werd de noodzaak van het chr. geref. zijn onderstreept. Dit onderwerp werd in vier secties be sproken, in het tweede gedeelte van de morgenvergadering, "s Middags kwamen in de plenaire vergadering vele vragen aan de orde, die de referent gelegenheid gaven dieper op allerlei problemen in te gaan. Het nieuw-testamentische kerkbe grip was ook hier onderwerp van discus sie; niet minder de geestelijke proble matiek van de kerken. De conferentie, die onder leiding stond van prof. Kremer. werd door hem be sloten met een hartelijke opwekking om trouw te zijn op de post waar men stond. Zo alleen zijn er perspectieven. Prof. dr. J. van Genderen werd als be stuurslid herkozen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zwolle als pred. voor bu tengew. werkz.: J. A. Dutz. predikant prot. gemeente te Genève; te Nieuwolda, Gr., toez. J. H Pol, kand. te 's-Graven- ïage; te Frederiksoord-Peperga-Bleswijk: Burger, emeritus-predikant te Hat- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Tiel: G. Vesseur te Roc- kanje; te Delft als st-udentenpredikant: R. J. v. d. Veen, studenten-hulppredi kant te Delft; te Lafitte-Laparade (L. GA Eglise Réformée Evangé- lique Indépendente de France: Jos G Los, kand. te Cazilhac (Hérault), die dit beroep ook heeft aangenomen. Bedankt voor Bruchterveld: W. Schenk te Enter. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Aangenomen naar Heemse: J. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zutphen: T. Brienen te [ussel. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Nijmegen: J. Wie ring a te IJlst. Graham heeft keelontsteking De Amerikaanse evangelist Billy Gra ham, die gisteren in het ziekenhuis is onderzocht zal ten minste een week in bed moeten blijven. Zijn plan om maan dag in Manchester een evangelisatie campagne van drie weken te openen moest daarom afgelast worden. De cam pagne die de meest intensieve zal wor den die de evangelist ooit in Enge land gehouden heeft, zal nu zonder dr. Graham beginnen. Graham heeft een ernstige keelontsteking en kan nauwe lijks praten. Hij is gisteren, na in het ziekenhuis te zijn onderzocht naar zijn hotel teruggekeerd. Dr. Leighton Ford uit Charlotte. Noord-Carolina, zal voor lopig als Grahams plaatsvervanger op- Advertentie Wie iets heeft begrepen van de strijd der geesten in de we reld, die zal met wat minder zelfverzekerdheid gaan spreken. Misschien is dat wel één van de grootste bezwaren tegen vele christenendat zij denken het te wéten en vanuit een al te grote zelfverzekerdheid praten en handelen. Hoe ongenietbaar zijn zij vaak en welk een belemmering voor anderen om hun leven anders te gaan inrichten! Het lijkt er soms op, of de levensgrote verleidingen op die christenen geen vat meer hebben en of zij het middel hebben gevonden de duivel voorgoed de pas af te snijden. Het moge paradoxaal klinken, maar zelfverzekerdheid kan uiting zijn van een grote onze kerheid. Het is dan niet meer dan een kramphouding. Waarbij vaak het woord vloekt met de daad. U moet wél bedenken, dat de strijd der geesten vooral in het hart van de mans wordt gevoerd, zonder onderbreking. En dat onze misschien o zo christelijke opvattingen koren kunnen zijn op de molen van de duivel. Zij worden dan niet gedragen door de Geest van God, al denken wij dat misschien. Er wordt weieens f zegd, dat de beruchte verschraling van ons geestelijk leven gevolg is daarvan, dat wij onszelf niet meer onderzoeken. Daar zit veel in. Zelfonderzoek is een moeilijke zaak in het leven van de christen. Zij leidt nl. tot zelfontdekking en tot schrik! Maar dat is dan ook het begin van de verandering: de zelfverzekerdheid verdwijnt om plaats te maken voor de zekerheid, dat een Ander in ons leeft en dat wij Zijn gestalte gaan vertonen. Mogelijkheden niet minder geworden verslaggevers) iebbên we u uw collega's voor de leeuwen gegooid", zei ds. W. Barnard gis teren tot de componist Jaap Ge- raedts, toen de deelnemers aan het congres „Woord en Toon", dat de Prof. dr. G. van der Leeuwstichting in Utrecht hield, van gedachten wisselden over de psalmcomposi ties, die zij donderdag hadden be luisterd en beproefd. Hoewel men vrij algemeen erkende, dat de meeste psalmen die waren uitge voerd, niet zijn te gebruiken als deel van de liturgie „ze hebben meer weg van een cantate, of een „geistliches Konzert", zei ds. Jan Wit uit Nenme- gen -, men viel niet als leeuwen aan op de componisten, die deze onberijmde psalmen hadden getoonzet. Integendeel, men hield in gedachten dat de breuk tussen kerk en componist Prof. dr. J. M. Los, benoemd tot ge- •oon hoogleraar in de faculteit der is- en natuurkunde van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, voor het on derwijs in de fysische chemie, in het bijzonder belast met het onderwijs in de electro-, thermo- en kolloidchemie, heeft gisteren zijn ambt aanvaard met een rede getiteld „De grondslagen de chemische kinetica". Bij zijn beschouwing van de natuur werd de mens steeds geconfronteerd met de veranderlijkheid der dingen al dus de hoogleraar. De Griekse filosofen hebben zich intensief met deze veran derlijkheid bezig gehouden. Sommigen zagen in het bewegingsverschijnsel de uiteindelijke realiteit der dingen. Ande ren, hiermee niet tevreden, noemden de veranderlijkheid slechts schijn, het pro- dukt van bedrieglijke zintuigen en zoch- en de uiteindelijke realiteit in een onveranderlijk zijn". Plato en Aristo- teles hebben naar een synthese van de ze extreme richtingen gezocht. Hun denksystemen werden gekenmerkt door het postulaat van de superioriteit het menselijk denkvermogen, het geen een verachting van het experiment, van de empirie, tot gevolg had. Hier- --n tegenovergesteld was de ontwikke- ig van de natuurwetenschap. Deze stelde haar doel minder „hoog", en Advertentie GESLAAGD.dank zij RESA-HILVERSUM (Nederlands Talencentrum) - tel. 45432 Vraagt ons prospectus Talen: Ned.. Frans, Duits, Engels L.O. en M.OA.-Onderwüzersakte-Wiskunde L.O. O A -MULO A en B, H B S en Gymn Praktijkexamens: Boekh., Ned., Frans, Duits, Engels en Hoofdcorrespondent. zijn. De historische ontwikkeling van het beweeglijkheidsprobleem in de chemie, de chemische kinetica, werd vervol gens door prof. Los geschetst. Het ex periment bleek daar te leiden tot theo rieën op moleculair niveau, die thans nog in een stadium van toetsing dere ontwikkeling verkeren. Voorts werd door spreker de zeer sterke toe name van de experimentele mogelijk heden sinds de laatste wereldoorlog aangeduid, met name die ontwikkeling, welke het onderzoek van uiterst snelle reacties mogelijk maakte. Tenslotte wees prof. Los op de drang, die ook bij de moderne natuuronderzoe ker te bespeuren valt om niet bij mo leculaire theorieën of modellen te blij ven staan, maar door te dringen, met behulp van wetenschappelijk ongeoor loofde extrapolaties, tot ethische en re ligieuze waarden, tot daar waar vol gens de bijbel de mens uit zichzef niet kan gaan. Andere oraties Nog twee Nederlandse hoogleraren aanvaardden hun ambt. De bekende Drenth, dr. H. J. Prakke begon offi cieel zijn werk aan de Wilhelms-univer- siteit te Munster. Zijn rede was meer dan een oratie, want zij was tevens de slotrede van een conferentie van Duit se deskundigen op publiciteitsgebied. De nieuwe prof. Prakke sprak „Uber die Entgrenzung der Publi'zistik und die Riickblende als publizistische moment der Publizistik." In Eindhoven aanvaardde prof. dr. G. W. Veltkamp gistermiddag nog zijn ambt als hoogleraar aan de tweede T. H. te Eindhoven. Hij hield een rede over „De wiskundige ingenieur", waar in hij sprak over de wiskunde en haar toepassingen. niet mag voortduren en dat vooral in het begin de buiten de directe kerke- lijke praktijk staande componist niet on middellijk de juiste kerkelijke toon zal weten te treffen. Daarom werd gaarne ingehaakt op de suggestie van Geraedts zelf, dat het bijzonder nuttig zou zijn, indien een werkgroep werd gevormd, waarin de componisten, de tekstdeskun digen en zij, die meer direct bij de uit- voering van de composities (de cantorei en organisten) zijn betrokken, elkaar voorlichten en de weg wijzen. Interessant t ;e compo: hun werkstukken vertelden. Duide lijk trad hierbij het verschil in uitgangs punt tussen kerkelijk en niet kerkelijke georiënteerd componist naar buiten. Ge- raedts bleek zich vooral in de tekst in geleefd te hebben. Vogel daarentegen, door zijn organis tenpraktijk bekend met de beperktheden van de gemeente, sloot meer aan bij de huidige psalmzang en, wat de instru mentatie betreft, bij de capaciteiten van bijvoorbeeld de kinderen in de gemeen te, die overweg kunnen met een blok fluit en een triangel, ook in hun muzi kale prestaties „klein" zijn, maar wier medewerking aan de eredienst toch van onschatbare waarde kan zijn. Men mag, het geheel van de discus sie overziende, ondanks het aanvanke lijke misgrijpen van het merendeel der componisten, concluderen, dat de moge lijkheden er niet minder om zijn gewor den, en men kan slechts hopen, dat hel bij deze pogingen niet zal blijven. In de morgenbijeenkomst werd vooral aandacht geschonken aan de taak van de organist. Op het orgel van de Gere formeerde Westêrkerk speelde Adriaar Engels een aantal kortere en langer? voorspelen onder meer van Jiskoot, Rt kier, Verrips, Renooy, Vogel en Van Dommele. Adriaan Schuurman leidde dt discussie. Twee problemen stonden hierbij cen traal. In de eerste plaats had de Van der Leeuwstichting zich afgevraagd, hoe men kan voorkomen, dat, wanneer de gemeente zonder inleiding bij wijze van antwoord een lied moet inzetten, pas op de derde of vierde toon iedereen mee zingt. Is een korte orgelinleiding (into natie) nodig? Adriaan Engels speelde enkele into naties voor de moeilijke psalm 141. maar zelfs de geschoolde congres deelnemers lukte het niet, allen ge lijk te beginnen. Willem Mudde wees] erop, dat de inzet gelijk kan zijn, als de gemeente erin geoefend is. Iedere gemeente kan dit leren. Een tweede discussiepunt, het orgel spel tijdens de collecte, bracht het ge sprek op de vraag, of het wel juist is, de collecte te plaatsen tussen schrift lezing en uitlegging van de schrift, zo als in de meeste kerken gebeurt. Ds. W. G. Overbosch herinnerde eraan, dat in de oude kerk avondmaal, offerande en gebeden bij elkaar aansloten na de schriftuitlegging. Een vesper in de Geertekerk, waarin ds. Barnard voorging, besloot het in •saaSuoo apuajppAvSuEjaq jipjzdo giuarn Advertentie Huidgenezing I PUROL Puistjes verdrogen door Purol-poeder Zuchten over gevoelige voeten, moeilijk haar, zuchten over de lijn en de leeftijd (compleet met opstijgingen). Zuchten over het klimaat en de belasting. Diepe dramatische zuchten over de man en vlinderlichte charmante zuchtjes over de ei- helaas gen onhebbelijkheden. Maar de zucht der zuchten, die in deze bonte staalkaart overheerst, is de zucht tegen de dui zendkoppige draak huishouden. En dan mogen we stofzuigers, wasmachines en electrische ditten en datten hebben, het huishouden blijft een draak met duizend koppen. heeft Je bent nooit klaar. Atltijd weer stof, altijd weer vaat. Steeds weer bedenken wat je eten moet en het dan steeds weer moeten koken ook. Als je denkt aan de kilometers brood, die je nog moet snij- gelijke den in je leven en aan de waanzinnig grote tank koffie, die je nog moet filteren, wat kun je dan anders doen dan zuchten? Je hebt als vrouw regelmatig een opkikkertje nodig om sportief tegen het huishouden aan te gaan staan. Maar vaak wil het niet zo best met die opkikkertjes en dan gooien we er een ideaal- tje of een dagdroompje bij in. Een vriendin van me pleegt als ze er nauwe lijks meer tegenop kan te zeggen ,fllijn ideaal is een hut op de hei''. Ze ziet zich al helemaal zitten dan, paarse hei, lekker zonnetje, mooi boek, geen gedoe en gehan nes. Maar in de praktijk is het natuurlijk een ide aal van niks. want ze kan toch niet in dat zonne- Zuid-| tje blijven zitten. Ze zal op gezette tijden toch iets moeten eten en water voor de koffie komt tiek en ze denkt grimmig: „verdraaid, ik krijg het beslist nog weieens voor elkaar, o, heerlijk een hut op de hei." Een tante van me weet haar zuchten makke lijker tot het minimale te beperken door de zater dagavond te zien als tankstation. Daar leeft ze stoffend en boontjes afhalend de hele week naar toe. „Gezellig zaterdagavond, oom en ik fijn samen thuis, geen bezoek, koffie met slagroom en een cocosmacroon". en ereld (de aan te wakkeren". belang van de j midden op de hei zeker niet uit een door de ka- rereld bouters gepoetste kraan. En als ooit even de zon >r het niet schijnt en de regen neerruist op de hei, zal agita- het dak van zo'n hut wel lekken, vrees ik. Maar Imijn vriendin ziet alleen maar zon en roman- Ach, dc één zoekt het met een heimwee-gevoel in iets dat r>oor een nuchter mens een beetje ge schift lijkt, de ander is meer digestief aangelegd. Honni soit qui mal y pense. Mijn grote dagdroom is om 's morgens vroeg al te kunnen frivolité-en in de serre. Er is een boze tong geweest, die fluisterde, dat deze droom verband hield met het woord frivoliteit, maar het is beneden mijn waardigheid om daar verder op in te gaan. Frivolité is voor mij het symbool geworden van weelde en rust. Ik weet helemaal niet hoe het moet, maar dat maakt het des te aantrekkelijker, het moet stellig een heerlijke be zigheid zijn. Net als mijn vriendin zie ik mezelf al zitten. Bij mij schijnt de zon ook natuurlijk, mijn planten doen allemaal hun best om het to neel lief en blij te maken, de radio zendt een pianoconcert van Mozart uit en daar zit ik dan kan het heerlijker? met lelieblanke handen en roze nageltjes en ik frivolité. Er piekt geen haar, er glimt geen neus, er belt geen gesaneer de melkboer, geen telefoon, geen kind uit school met een gat in zijn kous, geen bedden, geen aard appelen, zon in de serre en daar daar zit i* en frivolité. Bijna ben ik bezweken om een boekje te kopen om de theorie vast in een verlo ren ogenblik te bestuderen, maar ik durfde niet. stel je voor, dat het te moeilijk voor me zou zijn, dan zou mijn zilveren dagdroom stuk zijn, terwijl ik hem wil koesteren op dagen van veel zuchten. En wat zou er nu gebeuren als de dokter te gen me zou zeggen: „wat u nodig hebt, me vrouwtje, dat is eens een maandje frivolité-en in uw serre?" Ik zou hem spontaan om zijn nek vliegen dankbaar en bewogen zeggen, dat het zo heerlijk is, idat er nu eindelijk iemand is, die me be grijpt. En dan ga ik zitten in de serre en dan schijnt de zon, terwijl Mozart door de radio parelt. Maar na twee weken walg ik van frivolité en als ik niet wist, dat Mozart al jaren dood was, zou ik in staat zijn hem eigenhandig te vermoorden want ik snak naar boodschappen doen, naar ca ke bakken, sokken stoppen en koffie zetten. Ik wil alles wel doen, als ik maar alsjeblieft, als jeblieft niet meer hoef te frivolité-en. Maar een dokter zegt natuurlijk nooit zulke zot te dingen, die alleen maar heerlijk lijken. Maar vandaag, vandaag weet u, regent het cn is er zo ellendig veel in huis te regelen en U doen, dat als u heel stil bent u me kunt horen zuchten: Ik wou, dat ik kon frivolité-en i MINK VAN RIJSDU5

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2