HOLLAND ligt Droevig relaas van Hongaarse Joden Bezetting van om Joden te Hongarije verdelgen een week in Muenchen Professor Waterink nam afscheid van de Y.l BOSCH Vanmorgen in proces-Eichmann N Jouwe uit waardering voor parlementair bezoek Nederlandse vlaggetjes op Beierse tram Stijgende grondkosten reden tot zorgen Gezag dragen: niet beschouwen als RECHT maar als PLICHT Rehabilitatie van Stalmann 01 DONDERDAG 25 MEI 1961 Getuige in proces-Eichmann: jE getuige Adolf Rosenberg heeft gisteren in de imddagzitting in het proces-Eichmann verteld rer de vervolging van de Joden in lowakije. „Ik kreeg een document aarin ik „een Jood met econo- lisohe waarde" werd genoemd", al- us Rosenberg, die timmerman was, laardoor werd ik tot de herfst van ?spaard voor de ooncentratie- ampen. Toen werd ik door de fas- jtische Hlinka-garde van Slowakije aar het concentratiekamp Sered ge- racht. We kwamen 's nachts aan. ben we uitstapten, werden de men- die niet ver genoeg uit de trein rongen, geslagen door jonge Duit- rs en leden van de Hlinka." Rosenberg zei dat hij zich een Jood in middelbare leeftijd kon herinne- die bezig was de grond met een wem schoon te vegen. „De Duitse commandant kwam op n af en sloeg de man. Toen hij afwerend gebaar maakte, werd ter plaatse doodgeschoten. Op een •ht werd een rabbijn naar een testje van de kampleiding gehaald, raar hij gedwongen werd te bidden, aarna werd hij vermoord. Ik zag |n lijk de volgende dag. Het was eselijk verminkt." Rosenberg zei dat Edchmanns verte- inwoordiger dn Slowakije, SS-majoor bis Brunner, zelf de Joden uitzocht van Sered naar de vernietiigings- mpen in het oosten werden gedepor- erd. „Ik werd zelf ook voor deponta- uitgekozen maar ik slaagde erin mij een groep te smokkelen die mocht ijven". aldus de getuige. „De tweede «r werd ik opnieuw bij de deportatie- oep ingedeeld, maar ik kon een pas ■machtigen en 's nachts ben i'k het amp uit igevluoht. Later hoorde ik dat hter mijn naam op de deportatielijst U. was gesohireven, wat „terugkeer ngewenst" betekende." Bmraner, dde door de SS-er Dieter 'sliceny eens „een van Eichmanns tste de rlog verdwenen. Nadat verscheidene documenten aan !t bewijsmateriaal waren toegevoegd. ;n over tot behandeling van de idênvervolging in Hongarije, waar chmann persoonlijk de laatste grote iportaties heeft georganiseerd. assistent van procureur-generaal ausner. Gabriel Bach, legde verschil- nde documenten ter tafel die van voor 1944 dateren, toen Hongarije nog let door de Duitsers bezet werd. Tot Sweelinckprijs 1960 voor prof. H. Andriessen )e staatssecretaris van Onderwijs, nsten en Wetenschappen, mr. Y. Schol- heeft de Sweelinckprijs 1960 toege- 1 aan prof. Hendrik Andriessen yoor totaal compositorisch oeuvre. Prof. odriessen is directeur van het Kon. atorium voor muziek tc Den buitengewoon hoogleraar in mu- ekwetenschappen aan de universiteit Nijmegen. i In Melbourne staat de 25-jarige uit engelo afkomstige lakspuiter M. G. van terecht wegens moord op zijn 23-jarige ngelse echtgenote'. V/ IJ ZIJN HET EENS elastisch rijden BOUGIES thermn e/asffC afgeslemtJ op hel hedendaagse verkeer die datum vluchtten tal van Joden uit bezette landen naar Hongarije. In een brief die op 25 september 1942 door Eichmann ondertekend is, wordt gezegd dat er tegen de Joden die naar Hongarije vluchtten nog mets onderno men moest, worden. „We moeten hier mee waohten tot Hongarije bereid is ook de Hongaarse Joden onder de maatrege len te 'laten vallen", aldus de brief, die gericht is aan het ministerie van bui tenlandse zaken. Hongaarse Joden die in Duitsland verbleven, werden echter wel van het begin af aan naar het oos ten gedeporteerd, ondanks de protesten van de Hongaarse diplomaten in Duits land. „Het verzoek van de Hongaarse legatie kon om redenen van principiële aard niet ingewilligd worden", aldus de brief. Eerst arbeidsdienst De eerste getuige over de gebeurte nissen in Hongarije was Pinhas Freudi- ger, het vroegere hoofd van de ortho doxe gemeenschap In Hongarije. Freu- diger is in Boedapest geboren en woont nu in Israël. aldus de getuige, „onder wie 15Ö.00Ö bekeerde Joden." Freudiger ging verder: „Voor de oor log was. het leven van de Hongaarse Jo den min of meer normaal, na een golf van antiesemitisme die op de eerste we reldoorlog was gevolgd. De enige over blijfselen van antisemitisme waren be perkingen op de toelating van Joden tot de Hongaarse universiteiten en verder waren er een paar racistische partijen die de Joden in Hongarije als een vij andelijke groep beschouwden. Nadat Oostenrijk im 1938 bij het „Nazireich" was aangesloten, begon het antisemitis me in Hongarije weer toe te nemen. Vanzelfsprekend was dit te wijten aan de invloed van de nazi's die dichterbij de grenzen van Hongarije waren ge komen. In 1941 werden 17.500 statenloze Jo den uit Hongarije gedeporteerd naar Ga- lioië.. Van deze groep hebben de Duit sers 12,000 mensen vermoord. Er werd een arbeidsdienst voor de Joden geor ganiseerd. Dit was niet erg prettig, maar het braoht de levens van de Jo den tenminste niet in gevaar. In 1942 werden groepeh van de arbeidsdienst naar het buitenland gestuurd. Admiraal Horthy (het toenmalige Hongaarse staatshoofd) wilde de Duitsers geen sol daten geven. Daarom stuurde hij dez Joden. Ongeveer 40.000 tot 50.000 Jodei zijn in deze arbeidsbataljons omgeko men. Joodse vluchtelingen die in Hor garije aankwamen, werden naar con een 'traitiokampen gezonden als zij geluk hac den. Als zij geen geluk hadden werdei zij teruggezonden." Toen de nazilegers en SS-brigades op 19 maart 1944 Hongarije binnen vielen, was dit niet zozeer als mili taire maatregel bedoeld, dan wel om de uitroeiing van de Joden voort tc zetten. Dit blijkt uit een document dat de naizvertegenwoordiger in Hon garije. Edmund Veesen Mayer, heeft gezonden aan het ministerie van buitenlandse zaken. „Het is wenselijk dat de Duitse troepen naar Hongarije komen, maar de voornaamste reden is de oplossing van het Joodse vraag stuk", aldus de brief. De Duitsers kwamen, het regime Hor thy verloor zijn status van bondgenoot en de deportatie van de 600 000 Joden begon reeds de volgende dag. „Op 10 maart 1944 kreeg ik telefo nisch te horen dat de Duitse troepen Hongarije waren binnengevallen", aldus Freuduger. ..'s Middags wilde ik naar het bureau van de Joodse gemeenschap gaan. Ik zag een Duit9e vrachtwagen en soldarten met machinegeweren. De volgende dag kregen de Joodse leiders bevel zich op het bureau van de ge meenschap te melden bij de Duitsers. Er waren drie offioieren. Eén hunner, SS-majoor Hermann Kru- mey, vertelde ons dart alle kwesties de Hongaarse Joden betreffende, voor taan door de SS behandeld zouden wor den. Hij zei dat er waarschijnlijk een paar economische wetten zouden ko men. maar dat het culturele en reli gieuze leven vam de Joden onaangetast zou blijven De ontmoeting duurde een half uur. Een soldaat hield voortdurend een machinegeweer op ons gericht." Freudiger zei dat hij later hoorde dat ook Dieter Wisliceny bij de ontmoeting aanwezig was geweest. Deze was toen reeds bij de Hongaarse Joden berucht om zijn activiteiten in Slowakije. „Mijn broer werd gearresteerd en ik ging naar Wisliceny", aldus de getuige „Ik zei dat ik mijn broer wilde helpen Hij antwoordde: „Onzin, er zal hem niets overkomen, ik ben ten slotte de bevelhebber De persconferenties over de Frans-Algerijnse besprekingen in Evian trekken zoveel verslag gevers, dat maar een klein deel van deze menigte de delegatie- vertegenwoordigers persoonlijk kan ontmoeten. Daarom volgen in de grote zaal van het perscen trum te Genève de journalisten de persconferentie via een geslo ten televisie-circuit. Op het scherm de Algerijn Ahmed Francis. Pinhas Freudiger, tijdens de oorlog het hoofd van de Hongaarse Ortho doxe gemeente, heeft vandaag in het proces-Eichmann opnieuw in de ge tuigenbank plaats genomen om zijn relaas te doen over. de nazi-hel in Hongarije. Freudiger zei, dat enkele dagen nadat de Duitsers Hongarije binnengetrokken waren (in 1944) een ontmoeting plaats vond tussen lei ders van de Joodse gemeente en de afgevaardigden van Eichmann, Her mann Krumey en Dieter Wisliceny in Boedapest. „Wisliceny vertelde ons dat de Joden niets zou overkomen en dat alleen maar een paar voor schriften uitgevaardigd zouden worden. Hij zei ons de andere Joden te kalmeren". r ghetto's. Het waren De deportaties begonnen tegen het ein de van mei in geheel Hongarije, aldus Freudiger. ,De Hongaarse gendarmes hielpen de Duitsers by het arresteren. Eichmann vestigde zijn hoofdkwartier in het Majestic hotel in Boedapest. Freu diger zei, dat hü Eichmann in Boedapest ontmoette. „Volgens mijn herinnering was Obersturmbahnführer Eichmann in form en had hij laarzen aan en in hand een revolver. Hij schreeuwde tegen mij op de wijze die zo kenmerkend is voor het meesterras", aldus Freudiger in antwoord op een vraag van de waarne mend openbare aanklager Gavriel Bach. „Als Eichmann nee zei was het nee." „Ik zal jullie leren avat orde is," aldus Eichmann tijdens een onderhoud met Freudiger. Kort nadat de leiders van de Joodse gemeente aan de afgevaardigde Eichmann, Kruemey, 250000 dollar had overhandigd „als een soort losgeld" hoor den zij van de eerste grootste razzia': tegen de Joden, aldus Freudiger. Hij zei, dat hij en andere leiders Kru mey gingen bezoeken nadat zij het nieuws van de razzia's vernomen hadden Hij zei, dat hij op weg naar Krumey's bureau Eichmann ontmoette. „Kom op mijn kantoor," aldus Eich mann. Er hing een grote kaart van Hon garije aan de muur. Hij zei, dat hij bevel gegeven had dat de Joden die i: grensgebieden woonden overgebracht ~JE NIEUW-GUINEARAAD heeft gisteren, zoals reeds in het kort vér- meld werd, inode stadsgehoorzaal te Hollandia een buitengewone 'ergadering gehouden, waarin de raad de Nederlandse parlementaire "issie heeft ontvangen en verwelkomd. Nadat voorzitter J H. F. Sollewijn klpke en de voorzitter der parlemen- jke missie, de heer F. H. van de 'eiering, het woord hadden gevoerd. Prak het raadslid N. Jouwe de bijeen- 'omst toe. Hij noemde de ontmoeting een voor at omdat „ondanks inwendige ver deeldheid, vooral in Nederland, met be trekking tot de Nieuw-Guinca-politiek, «danks de materiele offers, die Neder- Jnd zich jaarlijks getroost om de eco- 'omie van Ned. Nieuw Guinea staande 4 houden, ondanks de dieper wordende Loof tussen oost en west en ondanks buitenlandse inmenging, haat. vernede- en druk, wij nog steeds de moed ^hben elkander te blijven zoeken, ver bouwen in elkaa.r te stellen, naar el- »5ar toe willen groeien en elkander te *illen verstaan." "In de buitenwereld", aldus dit raads- A ..gelooft men niet dat wij elkaar kunnen verstaan. Men beschouwt ons *'5 dwazen die proberen, het onmoge- 'IM mogelijk te maken. Men is in deze sterk materialistisch wordende wereld sceptischer en on-ethischer dan ooit. Daarom wil men het door ons verwor ven voorrecht niet graag zien als een groeiend geestesgoed, doch als moreel sentiment en als een verbloeming van de tendens ener verlenging van het Nederlandse kolonialisme in dit deel van de wereld. Er zijn er in Nederland en in Nieuw- Guinea velen die daarom menen, dat het Papoeavolk maar binnen tien jaren of zelfs eerder nog, zelfstandig moet zijn. Deze mensen veronderstellen, dat men door dergelijke leuzen de wereld opinie voor zich kan winnen." De heer Jouwe zag «,ln de sprong nit de nationale kindertijd van vele landen, naar rijpheid, zonder tussenliggende jongelingsjaren, de oorzaak van de hui dige moeilijkheden in de wereld". Hij bepleitte tenslotte, dat de Papoea's zelf In de gelegenheid zullen worden gesteld „hun nuchtere en realistische opvatting en persoonlijk kenbaar te maken in het buitenland." zouden wi er 310.000. „Hij legde uit, dat de Russen andere zijde van de Karpathen stonden en dat het absoluut onmogelijk 310.000 vijanden vrij te laten rondlopen in dat gebied". Freudiger verklaarde, dat toen de Jood se leiders hun bezorgdheid te kennen gaven over de toestanden in de ghetto' Eichmann schreeuwde: „Wie vertelde u die propaganda?" Bij de eerste deportaties bevonden zich joden van 16 tot 60 jaar en zij die ach terbleven geloofden, dat zij naar kampen gezonden zouden worden „Maar later hoorden wij dat zij Auschwitz gezonden werden". Tussen 15 mei en 7 juli 1944 werden 600.000 Jo den gedeporteerd. „De SS'ers zeiden herhaaldelijk dat de Joden naar Duitsland gezonden werden om te werken. Zij vertelden ons, dat dil het Duitse systeem was en dat hele ge zinnen gezonden werden omdat hun werk dan productiever zou zijn." HU vertelde, dat hU toen oen brief ving van een Slowaakse Joodse leider. Rabbijn Weissmandel. „HU beschreef er in de route die de deportatietreinen volgden. Ik vroeg mU- zelf af: Is dit werkelUk te geloven?" „Ik kon het niet geloven". „Ik zie nog het laatste rapport voor mij", aldus de getuige met trillende stem. „Daarin stond dat 1.450 000 Joden uitge roeid waren. Tot dan toe wisten wij dat er Joden naar Auschwitz gezonden wer den, maar wU wisten niet wat er met hen gebeurde". De ochtendzitting werd plotseling on derbroken toen twee Joodse overleven den van de nazihei hun zelfbeheersing verloren cn wilde dreigementen begonnen te schreeuwen, waardoor de rechtszaal, waarin zich 750 mensen bevonden, van wie velen bU progroms betrokken waren, in heftige beroering geraakte. Dit dramatische voorval dede zich voor op het hoogtepunt van een zeer aangrij pend verhaal van de bejaarde Pinhas Freudiger. een Joodse leider, die tegen zijn tranen vocht. Het enige ogenblik waarop hij koel en beheerst was. was dat waarop hij positief verklaarde Eichmann te herkennen als de gestapo-officier die de leiding had de deportatie van 600.000 Hongaarse Joden. Plotseling stond een breed geschouder de Jood, die een pet op had, op. zwaaide wild met zijn armen en schreeuwde: ,U hebt uw gezin gered. Het miinp werd vermoord." President Mosje Landau riep streng om orde en waarschuwde dat hij de zitting stopzetten tenzü het publiek zich rustig hield. De menigte bedaarde. Een ogenblik later stond een oude man met een baard op de galerij op, wees dramatisch naar Eichmann. en schreeuwde een paar woor- len in hert Jiddish, maar zij waren onver- taanbaar. Hij werd eveneens uit de zaal verwij derd en de president schorste de zitting Kolonel Kuppler, hoofd van de veilig heidspolitie van het hof. zei, dat de Hon gaar die Het was de tweede maal sedert het pro ces op 11 april begon, dat het hof het nodig vond de zitting te onderbreken ten gevolge van emotionele uitbarstingen. Dat was op 1 mei toen een 46-jarige toeschouwer, toen de wreedheden van de nazi's in Polen behandeld werden, plotse ling opstond en naar Eichmann schreeuw de: „bloedhond, je hebt mUn hele familie uitgemoord". Na 20 minuten werd de zitting hervat en kon Freudiger zUn getuigenis voort- (Van een onzer redacteuren) München, woensdagavond. OP zonovergoten binnenplaats van het laat-middeleeuws aandoend raad huis van München speldden Haarlems bloemenmeisjes Claire Heer- kens Thyssen en Marijke Pronk vanmorgen met hollandse lieftalligheid en Beierse zwier een anjer op mijn revers en toen pas was voor mij de Hollandse week geopend. Het was een grote anjer, zacht- rose van kleur, mooier dan de diep rode van mininster Cals en edeler dan de margriet die onze ambassa deur was aangeboden. Het liep tegen twaalf uur. Minister De Pous had kort tevoren op die binnenplaats var achter een breed scherm van bloe men zijn vreugde uitgesproken over de aanwezigheid van Nederland in München, de Koninklijke Militaire Kapel in groot tenue, waarvan goud en zilver glansde in het zonne licht, had daarop het Wilhelmus en het Duitse volkslied gespeeld, beide beluisterd door honderden gemeente ambtenaren voor honderden geopen de ramen van het raadhuis, en eer zeker wed even groot aantal inwo ners van München, die ad vroeg in de morgen op stap waren gegaan, niet zozeer om minister De Pous te horen of minister Cals te zien, dan wel om de K.M.K. Want als voor iedere Duitser geldt ook voor Beier: Müsik muss sein, was. Zon, muziek en bloemen toverden op dat kleine stukje München een feeststemmingwaarvan een ieder z'i deel kreeg. Een forsgebouwde gemoe delijke Beier, van een omvang die ogenblikkelijk het gezegd opriep: Het is beter met hem te eten dan te vech ten. sloeg me joviaal een pijnlijke schouder en baste: ..Und nun trinken wir bruderschaft" en hij troonde me mee nnar de onder het raadhuis ge legen Rntskeller. Op dat ncmnblik inas het al de derde maal dat ik bruder- schaft moest drinken en de klok had nog geen twaalf geslagen Kranten Voor de komende week heeft Neder land bezirt genomen van München. De Münchenaren vinden dart best gezellig. Wij. Nedertanders. liggen hun wel. Dat merkt je uit de gesprokken. Er zijn er onder hen die Nederland kennen uit de /an voor en van na de oorlog. Ook dat merk je uit de gesprekken. En het doet beslist een beetje vreemd aan al- Je achter een biertje in een stad diep in Zuid-Duitsland ineens tot de ontdekking komrt, dat je al dan niet uit chauvinisti sche overwegingen, de architectuur van de lijnbaan hebt te verdedigen of dat je, 1 dan nog diep, hebt in te gaan op ragen over het ontstaan en de groïi in de randstad Holland. Om hieruit de conclusie te trekken, dat deze dagen in München over niets anders wordt gesproken dan over Hol land is echter wel overdreven. Maar hoe dan ook, die van München worden sterk tot Nederland bepaald. De kranten be steden aan de Holland-woche grote aan dacht. De tram draagt naast een Beiers ook een Hollands vlaggetje. Tal van kcls in de binnenstad hebben Hollandse étalages, waarin Hollandse produkten zijn uitgestald. En die produkten zUn dan vooral groente, fruit, maar daarnaast ook kleding, zelfs meubilair. Gut, gut Pessimistische landgenoten beweren al tijd, dat Nederlandse weken in het bui tenland niet de minste zin hebben, maai dat waag ik toch te betwijfelen. Op hel St. Jacobplatz, waaraan het Mü-nchener Srtadt Museum is gelegen, heb ik vanmor- gen met een Beier stukjes Hollandse kaas gegeten en een paar kopjes echte onver- valsrte snert gedronken, die door Neder landse meisjes gratis werd verstrekt. En de Beier het was hem van harte ge gund wist van geen ophouden. Gut, gut .smakte hij een paar maal tevreden, en kijk, dit gut, gut zou wel eens gevolg kunnen hebben dat die Beier In zijn Konditorei naar Hollandse Kase gaa» vragen en dat hy van de winter tot Frau Muller, by wie hü in de kost is, almaar blijft zaniken om die Hollandse erwten soep. En op het St. Jacobplatz stond van- morgen het beroemde Amsterdamse draaiorgel de Arabier van de heer Perlee, dat zich in de komende dagen op tal van plaatsen en in tal van legenheden zal laten horen. En aa figuurtjes in het front van de Arabier mannetjes en vrouwtjes die op belle tjes sloegen stonden honderden Mün- cheners zich te vergapen, evenals aan de Marker en Volendammer kostuums, waarin de heer Perlee en zijn mede werkers zich hadden gestoken en aan het zeer grote model van de Hollandse molen die eveneens op het St. Jacob platz was opgebouwd. De Beier stootte me in de zij en riep opgetogen: Schön was, schön ja", alsof hij mij op iets bijzonders attendeerde en kijk, mis schien zijn draaiorgel en molen de oor zaak dat die Beier volgend jaar zegt: „Kom, ik ga eens een tijdje naar Hol land om mijn vakantie door te bren- gen". Heel eenvoudig gezegd hebben de Ne derlandse wedren geen doelstellingen. Enerzijds willen zy hert buitenland ver tellen: Dat is Holland en anderzijds: dat kan Hollard. Wat Holland is en wat Hei land kan, toomt tot uitdrukking in de machtige expositie Holland - Land und Leute, in een tiental grote zalen van het Münchener Stadt Museum opgebouwd, en zo imposant dart zelfs de meest doorge winterde Nederlander ervan onder de be koring en indruk raakt Nooit spreekt immers de kracht van een volk in haar totaliteit zo aan dan juist als belangrijke facetten van zijn kunnen en kennen, van wat in het verleden is en in hert heden wordt gepresteerd bU elkander zUn ge bracht. Over wat Holland is, zegt de expo sitie in München: een land dat ligt aan de zee en met die zee zich verbonden voelt, een land dat van vroeger tijden af de zeeën heeft bevaren, zich heeft weten op te werken tot de vrachtvaar der van Europa, voorts een land dat steeds opnieuw de strijd tegen het wa ter heeft moeten aanbinden, dat gyn taak heeft gekend ten opzichte van miljoenen volken in oost en west, men denke aan zending en missie, verder ook een land dat van een intensieve bloemencultuur, een land dat geleer den van naam heeft voortgebracht en ook een land dat weet wat industriali- En waf Holland kan: dijken bouwen, zeeën afsluiten, knap boeken drukken, kunstwerken soheppen. een ruimtelijke ordening tot stand brengen, steden en dorpen bouwen. Er wordt voor de tUd van hert jaar Ln Mijnchen misschien meer dan orrnaal Nederlands gesproken. Er zyn vele Nederlanders naar de hoofdstad ge komen. Je onit/moet er op hert ogenblik ledereen, maar dat is dan toch wel het verrassende: niert dat hert Zimmer-Mad- chen van het hotel een meisje Enny de Rooij uit Zeist is, en niert dat Herr Ober het restaurant waar je 's avonds je Myd gebruikt in onvervalst Rotter dams je toevoegt: „Ik ken de here de blauwe forel wel a^nraje," maar dat je de drukke Bayer Strasse een hand op Je schouder voelrt van een goede kennis, die al langer dan tien jaar geleden naar Australië is vertrokken en deze maand ,heel even" in München moest zijn en met wie je dan, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. een ogenblik staat te praten over het Rotterdam van vlak de oortog. Minister Van Aartscn, die het ge cast acht de ontwikkeling van de pry- !ii voor bouwgrond te doen bestuderen, heeft daartoe gisteren de commissie grondkosten geïnstalleerd. Een overzicht samen te stellen de factoren, die de prijsvorming bouwgrond bepalen, na te gaan welke loed zy op de prijsvorming hebben X)ROF. DR. J. WATERINK heeft vandaag in het Woestduincentrum te Amsterdam met het geven van zijn laatste college in de ochtend een afscheidsreceptie des middags zijn hoogleraarsambt neergelegd. Van 1926 af is hij gewoon hoogleraar geweest aan de Vrije Universiteit in de letteren en wijsbegeerte voor de pedagogiek, toegepaste psychologie pedologie, en tevens buitengewoon hoogleraar voor de catechetiek. De scheidende hoogleraar had zUn slot college gewUd aan het onderwerp „Prin cipe en gezag in de hedendaagse psycho logie en pedagogiek". Prof. Waterink motiveerde de keuze van zyn onderwerp met het feit, dat het vraagstuk van het gezag in de pedagogiek een centrale plaats inneemt, maar dat vooral in de laatste jaren over het peda gogische gezag gedachten zyn verkondigd, die van de meest ingrijpende principiële betekenis zyn. Er heeft een verschuiving plaatsgevonden in de beschouwingen waardoor van het pedagogisch gezag dik wijls weinig meer overblijft. In de psy chologische beschouwingen ligt het waar schijnlijk nog gecompliceerder en gevaar lüker. In algemene termen een overzich gevende van de situatie, wees prof. Wa terink op de tegenstelling, die men po neerde tussen gezag en vrijheid. Vanui onjuist vrijheidsbegrip werd de ge dachte van het wezen van het gezag nie erkend. Men vergat, dat vryheu toch ook altyd betekenen moet: gebon den zijn aan het eigen wezen, dus ook dopr banden, die tot het \yezen behoren Gezag werd op die manier vervormd tot niets meer dan een invloed, waardoor de geholpen werd om het voor hem bereikbare levensniveau in vrijheid te bereiken. De zin van het gezag als hand having van het normatieve werd hoe langer hoe meer voorby gezien Gelukkig zUn er enkele verschUnselen, die erop wijzenn dat men in de kringen van psychologen en pedagogen op een of andere wijze een zekere behoefte gevoelt aan de terugkeer van de verkeerde weg. Zij, die opteren voor een zogenaamd objectief onderzoek, beginnen te erken nen, dat er in de gezagsbeleving ook ele menten liggen, die niet zonder meer tot een één-dimensionaal te analyseren ge geven zijn te herleiden. Maar het schynt nog altijd moeilijk te zUn verder aanval had gedaan op hetkomen dan een opvatting, dat het wezen betrekkelijke geluk van de getuige, ge-1 van het gezag ligt in het aanwijsbare nut. arresteerd werd en later naar huis ge- dat het gezag in de gemeenschap heeft, zonden zal worden. 1 Gehoorzamen, omdat de wet, het gebod of de regel normatief is, wordt veelszins nog afgewezen. Ook al het verschuiven van de problematiek van het leven naar het erf van de „human relations" is lang zamerhand een soort confessie geworden Democratie Voor de oudere, meer principiële op- •atting omtrent het gezag, waarmee ■nmiddellijk verantwoordelijkheid cor- eleerde, was er een basis in de levens tructuur, zoals wy die voor enige de- ennia nog vrij algemeen kenden. Maar .•anneer het wezen van andere autori- ïit slechts zinvol is als een zelfactua- satie van de mens, dan moet er een ader klimaat komen. Dat klimaht is r. Het is „onze onovertroffen democra- sche tUd". In de wyze, waarop het aandel van de zogenaamde democratie ■ordt opgeheven, ligt aldus prof /aterink een ernstige bedreiging an alle werkelijke gezagsoefening. De mocratie is een kostelijk goed. maar vordt een gevaar wanneer zij niet be- ?efd wordt in een polaire spanning iet de ware aristocratie des geestes Iet vermogen om gezag te oefenen is •en gave van degenen, die als de aristol •unnen worden gekenmerkt. Het vraag stuk van het gezag is voor het voort bestaan van onze cultuur een van de meest ingrijpende problemen De scheidende hoogleraar behandelde ten slotte uitvoerig een drietal methoden, volgens welke men uit de impasse tracht te geraken. Hij zei. dat men vanuit antro pologische gezichtshoek de vraagstukken van het gezag moet benaderen Verant woordelijkheid veronderstelt de eis, dat „antwoord" gegeven wordt en de be reidheid daartoe. Het gezag, dat in staat is ter verant woording te roepen, wordt helaas echter in onze samenleving hoe langer hoe meer beschouwd als een heerlUk recht, ter- wUl het accent hierop moet liggen, dat gezag dragen een moeilijke plicht is. AU drager van waardigheid Is de mens Prof. dr. J. Waterink over het gezag -oordclijkhcden. i van het kind voordelykheden met plichten De adel van de mei komt juist in deze ve t uitdrukking. De primaire vraag voor psychologie en pedagogiek is: hoe de mens is bij de ver vulling van zijn roeping tot gezagsoefe ning. hoe hij is als verantwuordelyk ge zagsdrager. Zo toch zien wij de mens ais zedelyk wezen in een vaste relatie tegen- de boven hem gestelde normen. En zo besloot prof. Waterink zijn af scheidscollege is het probleem primair vraag naar de houding van de mens jegens de norm, die door het gezag wordt gerepresenteerd. Dat is ook een vraag in hoeverre de mens als beelddrager God, uitgerust met de gaven die God hem gaf, in staat zal zijn in Gods wereld God te dienen. en middelen aan te geven, welke voor al ten behoeve van de woningbouw tot besparing kunnen leiden. 0 de vraag te beantwoorden in welke mate de exploitatie van nieuw verwor ven grond voor stais- en dorpsuitbrei ding zelfdekkend behoort te zUn of kan 0 aan te geven of en zo ja. op welke wijze uniformiteit kan worden bereikt in de methode, volgens welke de bouw grondprijzen door de gemeentebesturen worden berekend en bepaald; 0 de minister te adviseren omtrent maatregelen, welke zouden kunnen be- bewerkstelligen of bevorderen, dat even tuele richtlijnen worden toegepast. In zijn installatierede sprak de minis ter o.m. over het verband tussen de prij zen van bouwgrond en de stichtingskos- ten van nieuwe woningen, alsmede over de noodzaak deze kosten binnen zekere oerken te houden. De minister zei zorgen te hebben over de stUging van de kosten van voor wo ningbouw bestemde grond. Door de voort durende toeneming van de grondprUzen is nameiyk het verlagingseffect van da sedert 1957 enigszins gedaalde bouw kosten op de huren voor een groot deel teniet gedaan. De minister acht dit een verontrustend verschUnsel en meent dan ook, dat al het mogelUke In het werk moet worden gesteld om een verlaging van de grondkosten tot stand te bren gen of op zUn minst een verdere stUging daarvan tegen te gaan. Voorzitter van de commissie is mr. C. Th. E, Graaf van Lynden van Sanden- burg. Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht Dr. Otto Stalmann, h»t hoofd van de afdeling buitenlandse handel van het Westduitse ministerie van voedselvoor ziening, die in april werd gearresteerd nnder verdenking van het aannemen van steekpenningen, is weer ln eer hersteld. Het is de justitie niet gelukt de ten lastelegging te bewijzen en Stalmann heeft gisteren deelgenomen aan de Westduit-Deense besprekingen, die in Bonn worden gehouden. De Deense mi- r-president, Viggo Kampmann. heeft Stalmann vandaag voor een recep- n Bonn uitgenodigd. In tegenstelling tot de Westrultse re gering in Bonn beschouwt men in Den Haag de zaak Stalmann nog verre van afgedaan. Het justitiële onderzoek is •g steeds gaande. De rehabilitatie van rlr. Stalmann in Bonn heeft dan ook in Haagse departementale kringen grote erbazing gewekt. Intussen heeft de com missie van de E.E.G. In antwoord op ragen van bet Nederlandse lid van bet Europese parlement bet socialistische Tweede-Kamerlid Ir. H. Vredellng laten veten dat zU geen stappen heeft gedaan •f zal doen in de zaak-Staimann. De ommlssie verkliart de Nederlandse ml- ilster van landbouw MarUnen dankbaar te zijn dat hU haar vice-voorzltter dr. s L. Mansholt op de hoogte heeft ge houden van „deze zaak die voor twee lidstaten van de gemeenschap van be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9