CALVE SLASAUS Cubaanse verzetsmensen voelen zich verraden Möise Tsjombe ernstig ziek Zo'n heerlijke reep cadeau KWATTA VERSTEVIGING MILITAIR BEWIND IN ZUID-KOREA LEEUWENZEGEL MARGARINE /ft eeft &aftfce Kij. Neger-diplomaten worden in V.S. gediscrimineerd Zeepbellen blazen I ARMALITEPROJECT De voorbereidingen voor het in serieproduktie vervaardigen van het Armalitegeweer, een wapen naar eigen Nederlands ontwerp, hebben de staat 7.940.000 gekost. Minister Visser bericht dit de Eerste Kamer in zijn memorie van antwoord over de begroting van het Staatsbedrijf „Ar tillerie-Inrichtingen". Momenteel wordt nagegaan, of de proeven met betrekking tot de bruikbaarheid van het geweer moeten worden voort gezet. In afwachting hiervan worden geen verdere investeringen gedaan. Minister Visser ontkent, dat ook bij een succesvol verloop van de proeven nauwelijks afzetmogelijkheden voor het geweer te vinden zou den zijn geweest. Hij voegt eraan toe, dat een deel van de gemaakte kosten, tot een bedrag van 3.840.000, ook zou zijn uitgegeven, als het project niet ter hand was genomen. BURGERKLEDING Minister Visser twijfelt er, ook na de uitspraak van de Tweede Kamer over de noodzakelijkheid van het verstrekken van kleedgeld aan alle afzwaaiende dienstplichtige militairen, nog aan, of een dergelijke kleed geldregeling wel zo urgent is. Hij wijst de Eerste Kamer in de memorie van antwoord over de defensiebegroting erop, dat nagenoeg iedere dienst plichtige, die met bewegingsvrijheid is, zich in burgerkleding kleedt, het geen hij niet zou doen, als hij daar uitgegroeid was. Met deze kleedgeldregeling zou een bedrag van tien miljoen gulden zijn gemoeid. De bewindsman gelooft, dat dit bedrag beter voor meer dringende uitgaven zou kunnen worden besteed. Voordat hij uitspreekt, of hij de uitspraak van de Tweede Kamer (motie-Van Vliet) zal uit voeren, lijkt het hem nodig, eerst te beschikken over een lijst van de verzoeken voor kledingvergoeding, die gedurende zes maanden bij de Koninklijke Vereniging Stamil, de particuliere organisatie, die momenteel voor dit doel uitkeringen verstrekt, zijn ingediend. VERSCHRIJVINGEN Minister Toxopeus heeft de Eerste Kamer thans vertrouwelijk laten weten, wat waar is van de beschuldigingen, dat ook in de provin ciale dienst van Zeeland z.g. verschrijvingen zouden zijn gepleegd en dat Gedeputeerde Staten van Zeeland of de provinciale griffie zouden hebben afgeweten van de verschrijvingen te Goes. De minister heeft een en ander laten onderzoeken door de Algemene Rekenkamer. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben commentaar geleverd op de voorlopige resul taten van het onderzoek. Minister Toxopeus heeft daarop weer een brief naar Gedeputeerde Staten geschreven. Alleen de Eerste Kamer mag echter de inhoud van rapport, commentaar en brief vernemen, en dan nog ver trouwelijk ANTI-VIVISECTIE Minister Cals heeft de Eerste Kamer doen weten, dat een beschuldi ging van de Derscommissie van de Anti-Vivisectiestichting, dat aan de rijksuniversiteiten de reglementen betreffende proefnemingen op dieren ernstig en voortdurend worden overtreden, niet aansluit bij de werke lijkheid, zoals die door hem is geconstateerd. Iedere leider van een vivisectorisch laboratorium pleegt regels vast te stellen, waaraan de onderzoekers zich hebben te houden. Deze regels houden in, dat met uitzondering van naaldprikken voor injecties of het afnemen van bloed geen ingreep geschiedt zonder verdoving. De be windsman is ervan overtuigd, dat het nemen van proeven op dieren in Nederland op de juiste wijze gebeurt en dat er dan ook in het algemeen geen aanleiding bestaat tot klachten over degenen, die met de proef nemingen zijn belast. SOELAAS VOOR SOESTERBERG Hoewel de NAVO-verplichtingen het onmogelijk maken, af te zien van de vliegbasis Soesterberg voor operationeel gebruik, zal toch worden getracht, de daaruit voortvloeiende overlast te beperken door een gelei delijk minder intensief gebruik. Dit deelt ipinister Visser aan de Eerste Kamer mee. (Advertentie) I mmofdvbf AAFLK voor 10 Kwatta-soldaatjes Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) De leider van de militaire junta in Zuid-Korea, generaal Do Joeng Tsjang wil graag dezer dagen een bezoek brengen aan president Kennedy, maar men heeft hem medegedeeld dat de president het „erg druk" heeft. De Amerikaanse zaakgelastigde heeft de nieuwe machthebber duidelijk ge maakt. dat hij zijn doel het hech ter maken van de betrekkingen met de V.S. beter kan bereiken door een snelle terugkeer tot burgerlijk bestuur en democratische vrijheden. Daar ziet het echter nog niet Negen generaals zijn tot provinciale gouverneur benoemd en negen andere officieren zijn burgemeester geworden. Ook de arrestaties gaan voort. Onder anderen is de vice-voorzitter van (ontbonden) parlement Soe Min-Ho arrest gesteld. Ook het afgezette kabi net is praktisch geheel gevangen geno men. evenals negen generaals die te gen de staatsgreep waren en honder den professoren, andere leerkrachten en studenten, die van communistische sympathieën worden verdacht. Inmiddels is een van de vijf leger eenheden die aan de staatsgreep heb ben deelgenomen, naar haar oorspron- kelijke positie aan de Noordkoreaanse grens teruggekeerd, nadat overleg was gepleegd met de opperbevelhebber der V.N.-troepen. generaal Macgruder. Het V.N.-opperbevel heeft medegedeeld, dat een dag na de staatsgreep de Noord- koranen hebben geprobeerd spionnen land te zetten. Verder hebben zij enkele dagen later een afgedreven Zuidkoreaanse vissersboot aangevallen. Later werd gemeld, dat de militaire .•erheid in Zuid-Korea ten minste leden van het afgezette kabinet in heid had gesteld. Onder hen is ook oud- premier John Tsjang. Intussen doet generaal Tsjang Joeng nog een laatste poging om protocol te omzeilen ten einde Amerika te bereiken voordat Kennedy naar Europa vertrekt. Het Amerikaanse depar tement van buitenlandse zaken heeft echter verklaard, dat een gesprek tussen Kennedy en Tsjang thans niet praktisch uitvoerbaar is. J^EN leider van de Cubaanse ondergrondse zat in een ge vangenis in Havannaverbitterd en huilend. Als wij ooit het regime van Fidel Castro omver werpen, zullen wij de invallers als verraders neerknallen", zei hij. „Zij vernietigden onze con trarevolutionaire organisatie door ons niet te vertellen wan neer zij zouden komen." WANHOPIG Op deze wijze gaf een van Fidel Cas tro's vijanden tegenover een Ameri kaanse verslaggever, die zelf ook gear resteerd werd. lucht aan zijn wanhopi ge woede over de ongeveer duizend man die kwamen om Cuba te redden en (volgens het standpunt van vele on dergrondse werkers) hun kameraden verraden hebben. Vele leden van de ondergrondse werden opgepakt bij de massale arrestaties medio april onmid dellijk na de bombardementen van de belangrijkste vliegvelden die vooraf gingen aan de invasie. De gevangene, een 22-jarige Cubaan was een hooggeplaatst officier in een van de vele ondergrondse facties, die mogelijk uiteindelijk het regiem om vergeworpen zouden hebben. Misère heerst in de ondergrondse na de aan houding van naar schatting 250.000 per sonen op het hoogtepunt van de inva sievrees. Bedoelde verslaggever be vond zich onder die duizenden en bracht 25 dagen door in twee gevange nissen tot zijn vrijlating op 12 mei. Toen hij uit Cuba vertrok zaten er nog duizenden in de gevangenissen. De ondergrondse leider zei: „Zij heb ben ons niet verteld wanneer de in vasie zou komen. Het schijnt me nu, dat iedere Amerikaanse journalist de juiste dag en het uur wist Maar Vierling geboren Elvia Maria Munoz de Bernal heeft gisteren te Bogota, Colombia, het leven geschonken aan een vierling, drie jon gens en een meisje. De babies, die met tussenpozen van tien minuten tot een uur ter wereld kwamen, varieerden in gewicht van 1100 tot 1500 gram. De artsen van het ziekenhuis, waar evrouw De Bernal vertoefde, zeiden, dat de kinderen hoewel klein en licht normaal waren. Zij zijn in couveuses gelegd. De vader, Pompilio Bernal, was niet thuis toen de kinderen geboren werden. Duits-Russische besprekingen afgebroken Besprekingen tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie over een culturele overeenkomst zijn op voorstel van Duitse zijde „onderbroken". De Duit sers verlangden overeenstemming over opneming van een clausule waarbij West-Berlijn onder de overeenkomst zou vallen alvorens men tot bespreking van bijzonderheden zou overgaan. Een der gelijk West-Duits optreden had vorig jaar een onderbreking van handelsbe sprekingen ten gevolge, aldus een Rus sische woordvoerder. Volgens de Sowjet-ambassade zouden de culturele besprekingen zo spoedig mogelijk hervat worden, misschien over twee a drie weken. De sowjet-afgevaar- diging had een ontwerp-overeenkomst achtergelaten. Rusland voor met intercontinentale raketten Op het gebied van de intercontinenta le raketten zijn de V.S. achter op Rus land, zo heeft de Amerikaanse minister van defensie Robert S. Mcnamara voor de commissie van toewijzing van gelden van het Huis van Afgevaardigden onom wonden verklaard Hij voegde hieraan toe dat de achter stand waarschijnlijk al het vorig jaar be stond en mogelijk tot eind 1963 zal voort duren. Hij was slechts weinig minder positief met zijn uitspraak dat er toch een mi litair evenwicht tussen beide landen be staat. Dayal keert met terug President Moise Tsjombe van Katanga heeft een zenuwinstor ting gehad en is ernstig ziek. De vertegenwoordiger van de Ver. Naties in Elisabethstad, Georges Dumontet, heeft de lijfarts van de president toestemming gegeven om naar Coquilhatstad te gaan om Tsjombe te behandelen. Dr. Sture Linner, de Zweed die tijde lijk de werkzaamheden van de VN in Kongo leidt, heeft in Coquilhatstad, waar de conferentie van Kongolese lei ders wordt gehouden, een uitvoerig ge sprek met president Kasavoeboe gehad over de betrekkingen tusen de volkeren organisatie en de Kongolese regering. Bij zijn terugkeer in Leopoldstad ver klaarde Linner dat het overleg vrucht baar was geweest Hij zei dat Kalondji, de „koning" van de mijnstaat in Zuid-Kasai, had gevraagd om de terugkeer van de militairen en technici van de VN naar zijn gebied. Volgens Linner zal deze terugkeer een kwestie van weken zijn. De economische toestand van Kongo noemde de Zweed slechter wordend. Steun van Kennedy President Kennedy heeft gisteren zijn instemming betuigd met de inzameling gelden voor tractors en bulldozers Cuba. De Cubaanse regering heeft ers toegezegd gevangenen te zul len vrijlaten indien de Amerikanen Cu ba vijfhonderd tractors en bulldozers leveren. De president drong er bij alle Ame rikanen op aan geld voor dit doel te storten. Zijn officiële woordvoerder zei dat het „zeer waarschijnlijk" is dat de president ook zelf een bijdrage zal ge- U merkt het: bakken en braden gaat veel prettiger met Leeuwenzegel marga rine. Alléén die bevat immers het natuurzuivere middel, dat spatten voorkomt! En iedereen roemt de ècht-lekkere, natuurlijke smaak. Onthoud het als morgen uw melk handelaar komt: Leeuwenzegel margarine! hebben waarde. Vraag uw melkhandelaar een Leeuwemegel- spaarmapje. BRINKERS' MARGARINE- FABRIEKEN ZOETERMEER Conferentie in Genève gisteren verdaagd De veertien-landen-conferentie Laos, die in Genève wordt gehouden, is gisteren verdaagd tot een later te bepa- i len tijdstip, dat volgens een Chinese functionaris niet later dan 29 mei zal liggen. In Na Mon in Laos is gisteren beslo ten vrijdag te spreken over een voor stel van de neutralisten om één afvaar diging aan de conferentie in Genève te laten deelnemen. De internationale controlecommissie voor Laos heeft de voorzitter van de conferentie geschreven dat de wapen stilstand herhaaldelijk wordt geschon den. Zij stelt daarom onder meer voor alle troepen nieuwe orders te geven om de wapenstilstand te handhaven en pro vocaties te vermijden. In verband met deze voorstellen is de conferentie ver daagd. Victor Terry, de 20-jarige moorde naar, die zichzelf geloofde, dat h(j de reïncarnatie was van de Amerikaanse gangster ..Legs" Diamond, is vandaag in Londen opgehangen omdat h(j een be-1 waker bij een bankroof neergeschoten i Ittfl l Het aantal t.b.c.-lijders in West-Duitsland loopt terug, maar het is toch altijd nog 180.000. De sterrenwacht van Boehum in Noordrijn- land-Westfalen zal wor den uitgebreid tot een instituut voor ruimte- vaart- en satellietonder- zoek. Koning Hoessein van Jordanië heeft premier Bahjat Talhoemi doen weten dat zijn vrouw niet de titel koningin zal krijgen. De Jor daanse grondwet kent deze trouwens niet. De koning zei:. „Wij geven niets om titels". Prins Bernhard heeft gisteren in Den Helder het navigatiestation „N" van de luchtmacht en in Alkmaar het lucht- wachtcentrum bezocht. Hij legde de bezoeken per helikopter af. In Brooklyn heeft de of ficier van justitie mede gedeeld, dat een man is gearresteerd, die dc hand heeft gehad in de verkoop van Italiaanse baby's, die uit wees huizen afkomstig zijn. De prijs was gemiddeld 2700. Op de Tielse veiling zijn gisteren de eerste kersen aangevoerd. Ze brachten 3,80 per kilo op. rabajastraat is gisteren van een acht meter hoog balkon gevallen en on gedeerd beneden geko men. Het jongetje viel eerst op een waslijn en daarna in een heester- Onder de titel in het Russisch dan „Het verhogen van de levens standaard. van het volk Intussen hebben de VN twee sterke gemotoriseerde patrouilles Ghanese litairen naar Zuid-Kasai gezonden aanleiding van berichten, dat londji's troepen in omstreden grensge bieden zouden worden versterkt. Vol gens Kongolese legerkringen komen in deze streken gevallen van moord en ver krachting voor. Aanleiding hiertoe zou een mislukte staatsgreep tegen Kalondji zijn tijdens diens verbliif in Coquilhat stad. Eerder was gemeld, dat de „ko ning" van de mijnstaat deze stad niet mag verlaten en zijn vliegtuig in beslag is genomen. Premier Nehroe van India heeft vandaag bevestigd, dat Rajesjwar Dayal is afgetreden als buitengewoon vertegenwoordiger van de Ver. Naties in Kongo. Nehroe zei, dat het heen gaan van Dayal niet van invloed zou zijn op de In'dische politiek ten aan zien van de V.N.-operaties in Kongo. De Indische brigade zal normaal in Kongo blijven. Dayal zou in zün oude functie van hoge commissaris in Pakistan worden hersteld. Hfj zou worden opgevolgd door een andere Indische diplomaat. Genoemd wordt Narasimhan, ondersecretaris van de V.N. voor politieke aangelegenheden. Alleen zij waren niet op hoogte van de invasie hebben ze het ons niet ver- ARRESTATIES In Miami heeft een Amerikaanse journalist verteld dat hij uitgenodigd was zich bij de invasietroepen te voe gen twee dagen voordat deze plaats vond. Hij weigerde mee te gaan. Toen de contrarevolutionaire leider gevraagd werd of de invasie geslaagd zou zijn als de ondergrondse tevoren van de aanval in kennis gesteld was, zei hij, dat de kansen goed waren met een gro ter invasieleger. De invasie, in de vroege ochtend van 17 april kwam twee dagen nadat Castro's enorme revolutionaire de- I fensiekorps massa-arrestaties begon van alle personen die ervan verdacht werden zelfs maar onverschillig tegen de revolutionaire zaak te staan. Zij werden ontketend door de luchtaanval van 15 april. Onder de gearresteerden bevonden zich duizenden anti-Castro ondergrondsen van wie de inlichtingen dienst het bestaan niet kende. OUDGEDIENDE Het revolutionaire defensiekorps is opgetreden aan de hand van een plan opgesteld door Alberto Bayo, de man die zichzelf uitriep tot generaal in het Spaanse republikeinse leger. De een ogige, 62-jarige Bayo leidde de troe pen van Castro in Mexico op voor de invasie van Cuba in 1956, die leidde tot het omverwerpen van het regiem van Fulgencio Batista. Wij verloren voor twee miljoen dol lar aan contanten en uitrustig, aldus de gevangen ondergrondse leider. Hon derden van ons kunnen ook hun leven verliezen als Fidel besluit de execu ties te hervatten. Andere gevangepen vertelden, dat de executies op 18 april stopgezet wer den nadat zeven contrarevolutionairen doodgeschoten waren. In deze groep be vond zich Humberto Sori Martin, de ex-minister voor landbouw van Castro, een advocaat die de presiderende rech ter was tijdens de eerste militaire pro cessen tegen officieren van het leger van Batista in 1959. In deze groep van die per ..HULDE" De ondergrondse leider, met wie de verslaggever sprak, werd een maand voor de invasie gearresteerd. schoof verbitterd de schuld vot. arrestatie op een anti-Castro radiosta tion. Dit station op het Swan eiland had nauwe verbindingen met de Ame rikaanse inlichtingendienst. Dit station bracht hulde omdat ik bannelingen ge holpen had clandestien uit Cuba te ko men. Dit was een tip voor de G—2 en ik werd tenslotte gepakt Onder de moeilijke en gevaarlijke omstandigheden voor de invasie het moeilijk vast te stellen of er heid bestond tussen de vele ondergrond- geruste macht vertegenwoordigden werd snel duidelijk in de gevangenissen van Havanna. De contrarevolutionai ren waren mogelijk zelfs belangrijke regeringsorganen binnengedrongen. TEGENSLAG In de gevangenis in La Cabana wa ren niet alleen veel gevangenen van hetgeen overbleef van de vloot van Cas tro, maar ook 151 officieren van het leger. Tenminste 900 man van het le ger werden vastgehouden in één cel lenblok op het eiland Pines. Hoewel de contrarevolutionairen goed waren georganiseerd was ook dui delijk, dat de contra-spionagedienst van Castro zeer goed in elkaar zat, soms naief en ruw, maar een zeer groot aantal mensen omvattend. In La Cabana braken in begin mei tweemaal gevechten uit. Andere gevan genen hebben gezegd, dat het G2 agenten waren die zich voordeden als gevangenen. De achterdocht was groot. Iedereen die meer dan gewoonlijk on dervraagd werd, werd onmiddellijk ge ïsoleerd. gemeden door zijn celgenoten. VERDACHT Er was iets verdachts met die in vasie. aldus een andere ondergrondse werker. Er zaten mensen in van wie wij nooit gehoord hadden. Als er G2 lui bij zaten dan kunnen zij makkelijk op de landingsboten gezeten hebben. Is 't niet? Buiten de gevangenis was het moei lijk de mensen te vinden die gewoon lijk grapjes over Castro maakten. Een caféhouder met wie de verslaggever bevriend was begroette hem koel: Hier is uw glas. Drink het leeg en ga. Ik wil niet gearresteerd worden omdat ik met een Amerikaan gepraat heb. De volgelingen van Castro zeggen dat. het gehele land achter hem staat. Zij moe ten wel uit vrees zo niet om iets Kennedy zelf in vergadering van het Congres President Kennedy zou vanmiddag om alf zes voor een gezamenlijke vergade ring van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat verschijnen om een bijzon dere boodschap voor te lezen betreffen de „dringende nationale behoeften". De ze boodschap zou volgens een bekend making van het Witte Huis, handelen over verscheidene aspecten van de poli tiek. Over de inhoud van de rede, die ongeveer 5.500 woorden zou tellen, wilde de woordvoerder zich niet uitlaten. Eerder was van gezaghebbende zijde vernomen, dat de president meer geld zou vragen voor het ruimte-onderzoek, de bescherming van de burgerbevolking. de strijdkrachten en militaire hulp een versterking voor de economische aan het buitenland. Hoofd voorlichtingsdienst erkent platenspelers Uw hartewens spelenderwijs vervuld! STUDIO-PROF (L-70) Inbouw-chassis f 185,- op luxe sokkel f215,- (J-58S4A) inbouw-chassis f70,- op sokkel f 80,- in luxe koffer f 90,- zoek van het Belgische koningspaar geen on derscheidingen uitge reikt. Dat kon ook moei lijk, want de koning is al grootlint in het Le gioen van eer en hoger kan niet en de president heeft de hoog ste Belgische onder scheiding reeds: groot- lint in de Leopoldsorde. de taken van een Adolf Hitier is in Coles- verdere verhoging de opbrengst aan land- bouwprodukten" is in Moskou een boek van Chroesjtsjef verschenen. Het bevat zijn redevoe ringen over landbouw vraagstukken. Koning Boudewijn en president De Gaulle hebben bij het staatsbe- berg in Zuid-Afrika voor de derde maal ver oordeeld, deze maal we gens verduistering. De man heet volledig Adolf Hitler Janzen van Rens- burg. Hij kreeg maar zes maanden, vermoe delijk omdat hij al de last van zijn naam moet dragen. 604) De vraag of een zeepbel be- het oppervlak zo klein mogeiyk tracht hier onbesproken laten. Een spanning bevonden zij zich op een ijsbaan. Dit is mogelijk, doordat de moleculen aan het oppervlak van het water door dc daaronder gelegen moleculen worden aangetrokken. Er is dus sprake van een binnenwaarts gerichte trek kracht, die overwonnen moet worden betrekkelijk langzaam, n.I. met willen we de waterspiegel doorbre- snelheid van 32 m. per seconde, ken. Zoals u weet, is water niet of Hoewel nauwelijks samendrukbaar. Willen maken we dus door de waterspiegel heen- mengsels komen, dan dienen nu ja, iedereen weet wel hoe zeepbel uit elkaar spat. Hier vergissen we ons toch, want zo min als een binnenband uit elkaar spat, zomin doet een zeepbel dat. Het vlies van dc zeepbel scheurt en wel geen gebruik kunnen de bijzonder zuivere de natuurkundi gen hebben ge werkt, kunnen we u toch een recept aan de hand doen, waarmee de jeugd op het gebied van zeepbellen iets groots kan verrich ten. Het lijkt wel wat op een kook- :er we ons boek: men neme 1 het bellenblazen gaan bezig- liter gedistilleerd warm water en werkelijk make met 40 gram groene zeep een lekker sopje. Daarna 8 gram geschaafde Spaanse (of Marseillaan- zeep en 100 gram suiker toevoe- dit mengsel i andere waterdeeltjes te worden wegge- perst, hetgeen pas mogelijk is wanneer de binnenwaarts ge richte kracht, of co hesie, wordt over- Wai houden, behoeft u daarv niet minachtend de neus op te trek ken. want het zijn heus niet de kin derachtigste natuurkundigen geweest die zich met zeepbellen intensief gen. Na goed wetenschappe- dagen laten staan, de oplossing afgie hebben bemoeid. V Hjke onderzoekingen werd zelfi speciaal sopje van zuivere glycerine en vetzuur gemaakt, werden geblazen va ten in een aparte kom en het bezink sel weggooien. Met de oplossing in bellen de kom kunnen dan bellen worden geblazen die tegen tocht hielden. Na het voorafgaande, is het u waar schijnlijk reeds duidelijk waaraan dc zeepbel haar bestaan dankt. De mole culen van de vloeistof worden door de zojuist genoemde trekkracht, die maandenlang uil- den gebald, mits niet te i Wat nu komen gaat Is wat moei lijker. omdat we u gaan vertellen van een stof met een zó sterke opper vlaktespanning. dat het gewicht van ccn planeet nodig zou zijn om het vlies te doorbreken. Edward Murrow, het hoofd van de Amerikaanse voorlichtingsdienst, heeft in een rede tot de Nationale persclub in Washington de discrimi natie tegen Afrikaanse diplomaten in de hoofdstad scherp veroordeeld. Deze discriminatie, zo zei hij, brengt de V.S. evenveel schade toe als de krantekoppen over rassenrel- letjes in Alabama. Een 1'oto van een brandende autobus in Montgomery betekent front-paginanieuws van Ma nilla tot Rabat, aldus Murrow. „Het is al erg genoeg dat Afrikaan se diplomaten dergelijke berichten le zen. maar het is nog erger dat het - vrijwel onmogelijk is in de hoofd- Huiseige- hen verhuren. naars willen niet de scholen willen hun kinderen i nemen, in de winkels wil met hun kin deren geen kleren laten passen en de stranden zijn voor hun gezinnen geslo ten. Is het mogelijk, dat wij ons te veel met de ruimte en met plaatsen ver weg bezig houden en te weinig met hetgeen dichtbij ons gebeurt?" al dus het hoofd van de U.S.I.A. Murrow zei dat zijn organisatie, die jaarlijks 100 miljoen dollar besteedt voor de voorlichting in het buitenland, over minder geld beschikt dan wat een gevechtsklare kernduikboot met Pola- risraketten kost. Het Sowjet-blok be steedde meer geld aan het storen van Amerikaanse radio-uitzendingen dan de U.S.I.A. uitgeeft voor haar gehele werk. Voor het verklaren van de Amerikaanse politiek in het buitenland was slechts weinig meer beschikbaar dan hetgeen een Amerikaanse zeepfabriek voor ad vertenties uitgeeft. Do „Stem van Amerika" zendt, vol gens Murrow, oer week 600 uur uit, waarbij 62 verschillende talen worden gebruikt. De V.o. komen echter op dit gebied op de vierde plaats, na de Sow- jetunie, communistisch China en de Verenigde Arabische republiek. Hierin probeerde de U.S.I.A. echter verande ring te brengen door de bouw van zenders In Noord-Carollna en in Llbc- Nedersaksen is tegen verdrag met ons land Nedersaksen zal vrijdag in de bonds dag het Nederlands-Duitse verdrag ter regeling van de naoorlogse problemen van de hand wijzen. De kanselarij van de staat heeft naar aanleiding hiervan meegedeeld dat Ne dersaksen in het algemeen een rege ling van de Nederlands-Duitse vraag stukken toejuicht. Het besluit wordt ingegeven door de overweging dat de bondsregering ge weigerd heeft zich garant te stellen voor de schade die Nedersaksen even tueel als gevolg van het verdrag zal lijden en ook weigert een bijdrage van 400.000 mark te leveren voor water bouwkundige werken aan de Nedersak- slsche kant van het Duits-Nederland»

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5