Uit vernieuwd jeugdwerk nieuw volwassenenwerk FILM ZELF Eerste fase S.S.K.-actie nu afgesloten K Behandeling kwestie-Smits schaadt belang van kerk Een woord voor vandaag Asser synode begon haar zevende zittingsweek Congres ,,Woord en Tbon" in Utrecht begonnen Voor vrijwillig dienen bestaat weinig animo s Nu reeds 6.700.000 binnen Actie zelf gaat tot najaar door (Van onze kerkredacteur) "p|E Zevensprong van de één pro- cent-actie van de S.S.K. voor gereformeerde kerkbouw is bijna gemaakt. Van de gevraagde ze ven miljoen gulden is tot op he den reeds 6.700.000 toegezegd en de organisatoren zijn er van over tuigd dat de resterende 300.000 gulden er ook zullen komen. De eerste fase van de actie werd gis teren afgesloten met een bijeen komst van de provinciale mede werkers en -werksters. Alle ker ken hebben de actie echter nog niet afgesloten en deze zal zeker nog tot in het najaar worden voortgezet. De ijveri Krol bed an spontane hulp. De actie, "vertelde hij, liep snel in maart, maar wat langza mer in april. Drie weken geleden was «r 5V4 miljoen gulden toegezegd. In de afgelopen weken is dit bedrag vrij plot- seling gestegen tot bijna zeven miljoen. Noord Brabant en Limburg zijn de provincies die het beste hebben gege ven. Zij brachten 113 procent van het streefbedrag binnen. Ook Gelderland overschreed het streefbedrag en kwam op 106 procent. Al de andere provincies bleven er onder. Het is echter opmer kelijk dat de noordelijke provincies, die maar langzaam op gang kwamen in de afgelopen weken snel vooruit zijn ge gaan. Drente staat echter nog achter, aan met 55 procent, maar enige grote steden moeten nog verslag uitbrengen. Groningen klom tot 67 procent en Fries land zelfs tot 75 procent van het streef bedrag. Al de andere provincies kwa men tot meer dan 80 procent met uit zondering van Overijssel (76 procent). De toezeggingen komen echter nog ateeds binnen en daarom zal de actie pas in het najaar kunnen worden afge- aioten. Dan tal de kerkeraden ge vraagd worden een apeolale dankstond te beleggen. Doorgaan Het Is echter nu reeds duidelijk dat dit niet de laatste aetle zal kunnen zijn voor de gereformeerde kerkbouw, telde ds. P. G Kunst; de nieuwe zitter van S.S.K. Wel deelde hij mede dat een vorm gezocht wordt om het ontvangen geld zo goed mogelijk te ge- bruiken. Het zal ten dele als bijdrage ten dele als lening verstrekt worden. De kosten van deze een procent-actie Advertentiën wLet op, mevrouw I j Taxtlsl stoffan mat hstFELISOL-stikst zijn kltursoMI Lat U dus voortaan op FELI90L i FELISOL èchl kleurecht BillU CASTRO'S RUIL Vandaag twee commentaren op da voor stellen van de Cubaanse premier Fidel Cil- Iro om 1 200 man die gevangen genomen werden tijdens de mislukte invasie op Cu ba, vrij te laten tegen levering van 500 tractoren. liet Algemeen Handels blad schrijft hierover o.m.: „Een ruil van mensen tegen materieel schijnt op hel eerste gesieht bet tegendeel van sympa thiek. Sommigen beveren selfs, dat, nu mensen hier als koopwaar worden be schouwd. de rechten van de mens in het geding souden sijn. Sympathiek of niat mpathiek kan hier buiten betchouwing blijven. In ieder geval staat het va»t, dat er gedurende de gehele wereldgeschiedenis gevangenen tegen het betalen van een los prijs rijn vrijgekocht. Dit waren du» ruil- transacties, waarbij de maehts- en geltjver- houdingen healissenrl waren voor het lat van individuele menaen. Merkwaardigerwijze heeft nu de heer Castro gedreigd de hele transactie te lul len stopzetten, indien men lette wel de Amerikanen voortgaan hier van ..ruil" en niet van „schadeloosstelling" te spra ken. De Cubaanse dictator wil dus per se vermijden, dat men een uitionderlijk take- lijke transactie met de daarvoor enig juia- te naam bestempelt. Dus toch een restant van schaamte? Hier geldt opnieuw het woord van de La RoehefoucauldSchijn heiligheid ia een hulde, die de ondeugd brengt aan de deugd." En de Volkskrant aegt er dit van- ..De voorgestelde transactie herinnert aan het tijdens het proces-Eiehmann opnieuw naar voren gekomen plan van de naai'a om enige duizenden Joden te ruilen voor vrachtwagen». Dit bewijst dat Fidel Caa- tro niet uitsluitend bij Motkou in de leer gaat. Zijn voorstel houdt een koehandel met mensen in. Er zijn en dat ia lo gisch Amerikaan#* organisaties die, met de hand voor heide ogen. de mens-onwaar dige prijs willen betalen. Voor leven en vrijheid van de 1,200 mannen die slacht» offers werden van het Cubaanse avontuur draagt de Amerikaan»e regering geen ge- woordelijkheid. President Ken- ledv tal i alles willei trndrels bepaald werd door Amerikaanse politieke en militaire lichtain- nigheid, uit Castro'a handen te redden. Kan Amerika Caatro erbter niet voorstellen Ca stro volgelingen in Amerika tegen dei» van het ontvangen bedrag. Deze kosten, kunnen geheel uit de opbrengst van rente worden bestreden. Even ging ds. Kunst nog in op de vraag of deze actie gezien kan worden als een offeractie. Dr. Kunst meende van niet. Het bijeengebrachte geld komt niet uit de spaarpenningen van de mensen en ia dus niet uit hun bezit gekomen. Dr. Kunat had de Indruk dat de men aen hun reld van hun gewone inkomen hadden afgestaan, ook al hebben velen alch beslist iets ontcerd. In dezelfde tijd van deze actie hebben de mensen in ons land 230.000 televisie-toestellen gekocht voor rond 200 miljoen gulden, daaruit concludeerde dr. Kunst dat het mogelijk Is om nog eens een dergelijke, zij het niet soortgelijke actie te voe- Dr. Fry van L.W.F. mag in Pommeren preken de Verenigde Lutherse rika en voorzitter van 4e Lutherse wereldfederatie, heeft toestemming ge kregen op 7 juli te preken in de Lutherse kerk van Dreifswalde in Oost-Duitsland. Hij is daartoe uitgenodigd door de Lutherse bisschop vr~ macher, en heeft de inmiddels gekregen. Dr. Fry is vermoedelijk de eerste Amerikaanse geestelijke die toestemming krijgt in een Duitse kerk onder com munistisch gezag te preken. Dr. Fry beschouwt de uitnodiging als een moge lijke aanwijzing voor een verzachting van het Russische standpunt ten aanzien van de kerken van het weaten. Ds. H. H. Grosheide op Woudschoten: Veertigduizend buitenkerkelij ke kinderen die ir. i Uit vernieuwd jeugdwerk ont staat nieuw volwassenenwerk. Via de kinderen geeft God aan de ouders een nieuwe kans. Werk onder de jeugd verplicht tot werk onder de ouders van die jeugd. (Van onze speciale verslaggever) "5 We moeten alles doen om de kin-rijker dan ze zelf vaak weet, .want profetie één van de grote ga ven van de eindtijd wordt genoemd? Door de gemeenschap in Christus, aldus prof. Ridderbos. Indien men dit onder schrijft, dan ziet men zowel het verband tussen het Woord en de Geest als dat het Sacrament en de Geest. Van deren vast te houden, tot ze een leeftijd hebben bereikt, waarop oud genoeg worden geacht zelf een doelbewuste keuze te maken. Tot deze en andere uitspraken kwam ds. H H. Grosheide op de gisteren voort gezette Pinksterconferentie van het Ver bond van Evangelisatie-Commissies der Gereformeerde Kerken in Nederland. Samen met mejuffrouw C. C. Ie Clerq, die voor illustraties uit de praktijk zorg- de, sprak de Baarnse Evangelisatie-pre dikant in algemene dienst over het on derwerp: ..Jeugd en gezinswerk evangelisatie". Volgens een in 1958 ingestelde enquete worden door jeugdclubs en jeugdzorg thans veertigduizend kinderen bereikt. Vóór de oorlog waren dit er meer, doch Hervormd Veenendaal tot synode De kwestie-Smits blijft in de Nederlandse Hervormde Kerk de gemoederen in beweging houden en het ziet er niet naar uit dat deze langzaam maar zeker in de doofpot zal verdwijnen. De kerke- raad van de hervormde gemeente van Veenendaal heeft zich deze week tot het moderamen van de hervormde generale synode ge wend met 'n protest-schrijven. De kerkeraad is „met grote bezorgd heid sen ontsteltenis vervuld over de behandeling van de zaak prof. dr. P. Smits door het breed mo deramen der synode en de gene rale synode." In de lange brief wordt onder meer gezegd: Daarom is het niet genoeg dat de kerk tegen dwalingen getuigt of met dwa- lenden spreekt. De kerk heeft wel de- felijk de roeping om te weren wat aar belijden weerspreekt. Wil artikel X van de kerkorde nog enige wanneer op lasterlijke en smadelijke wijze gesproken en geschreven wordt over het Lam Gods, de verzoening, het gebed, zoala door prof. dr. P. Smits is geschied. Dit wordt van Godawege van de kerk van haar Koning, tot het volk. Doet zij misleiden. Hiermee roept de kerk het oordeel Gods over zich in. Bovengenoemde centrale kerkeraad ver oordeelt en treurt daarom ten zeerste de wijze, waarop u als breed moderamen de zaak van prof. dr. Smits hebt behandeld. Hierdoor hebt u zelf de belangen en de waardigheid der kerk ernstig geschaad. De rechten als van een emeritui had den zo spoedig mogelijk aan prof. dr. P. Smits moeten worden ontnomen, overeenkomatig ord. 13.29.5. Omdat dit niet is geschied, is getole reerd. dat het hart van het evangelie op de kansel en in geschrift wordt ver loochend. Hierbij komt, dat u als Sy node, met kracht had moeten protes teren tegen de weg. die het breed mo deramen met prof. dr. P. Smits, is ge- 5aan. Als één man had u. buigend on er het gezag der Schrift en in over eenstemming en gemeenschap met de lijdenis der kerk uw afkeuring moe ten uitspreken over het gevoerde be leid. Nu ook Deventer met derde T.H.-nota Na Arnhem heeft nu ook het gemeente- bestuur van Deventer zich met een nota tot de Tweede Kamer gericht naar aan leiding van de stichting van een derde technische hogeschool in Enschede. Aangezien de mogelijkheid wordt open gehouden om de derde technische hoge school te doen uitgroeien tot een univer siteit. ia het gemeentebestuur van Deven ter van mening, dat hiermee reeds met de plaatskeuze rekening dient te worden gehouden. Volgens de nota van b. en w. ven Deventer ligt Enschede zeer on gunstig. „Met Enschede als middelpunt kan men in Nederland slechts een halve cirkel béschrijven: dezelfde cirkel met Deven ter als middelpunt valt echter geheel binnen Nederland", aldus de nota. Voorts wordt er in de nota op gewezen, dat Gedeputeerde Staten van Gelderland als vestigingsplaats vóór de derde tech nische hogeschool, indien Arnhem niet in aanmerking komt. Deventer hebben verkozen boven Enschede. Deven ter zal de derde technische hogeschool, wil zij tot bloei kunnen komen, niet in het excentrisch geleden Enschede ge- iiei eicinuw» •vangen»n uit t» wi welen? Overigen» be- ve«tlgd moeten ,_J| ijit d* bereidheid van d» Cubeeni» die-I plaats in de IJsselstreek. welke daarvoor zijn centrale lij 'het'mei Volgens ds. Grosheide is het noodza kelijk de ouders van het kind, dat een jeugdclub bezoekt, van de doeleinden op de hoogte te stellen. Verscheuring van of breuk in een gezin moet onder alle omstandlgheder voorkomen worden. Het kind dient eerbied voor zijn ouders te worden bijgebracht, daar dit ook vruch ten voor het geloof kan afwerpen. Verantwoord clubwerk, en, naar ge lang de omstandigheden, ouderavonden, doen een soort gemeenschap tussen kin deren en ouders aan de ene kant, en de clubleiding aan de andere kant ontstaan. Speciale avonden (Kerstfeest. Pasen) worden opgezet dat het kind naar de club toe- de ballet- Christus zijn, is tegelijk school nog niet i i de horizon versche- Verheugend was dat er op 't ogenblik aanzienlijk meer oudere kinderen in clubs verenigd zijn dan vroeger. De leef tijdsopbouw, vooral boven de twaalf jar" was veel beter geworden. Alles moest het werk worden gesteld om de kinderen vast te houden, tot ze een leeftijd heb ben bereikt, waarop ze oud genoeg den geacht zelf een doelbewuste keuze te maken. Ds. Grosheide stelde nadrukkelijk dat het gewone evangelisatie-werk onder volwassenen stagnatie ondervindt. Ook in deze sector blijkt de televisie een hin derpaal te zijn. De vraag was. of het huisbezoek in de huidige vorm nog wel voldoet. Een andere, misschien nog be langrijker vraag luidde, of er van de kerk uit contacten met gezinnen moes ten worden gelegd, waarvan een kind of kinderen onder de hoede van evangeli- itie-clubs was of waren gesteld. Spreker bleek voorstander te zijn van het inschakelen van de clubleiding bij het bezoek aan de ouders, en wel voor namelijk uit psychologische overwegin gen. Daar jeugdleiders en jeugdleid sters krap in hun tijd zitten, dikwijls jong zijn en over 't algemeen de erva ring voor dit belangrijke werk missen, i club gezin in te schakelen. moeten t. de ouders als het haalt. Meer zendtijd ÜX <ïe bespreking kwam naar voren dat het Verband van Evangelisatie-Com missies der Gereformeerde Kerken in Nederland graag zou zien dat de N.C.R. V. meer zendtijd voor het jeugdwerk on der buitenkerkelijken beschikbaar stel de. Men verheelde niet dat dit met het oog op de onderscheidene, protestantse kerkelijke groeperingen in ons land be paald niet gemakkelijk was, doch in het werk van het I.K.O.R. en de K.R.0 veel heil Z3g men t0Ch ontza«hjk HwN; Ridderbos u't Kampen behandelde schetsmatig het werk van de Heilige Geest in de gemeente, en wel volgens de hoofdlijnen van de Bijbelse getuigenissen. Vooral de opvattingen van vnorh«8Mei„Pa„ulHs,?'er?,?n tot échtende het hssft nu Eesteld; Wanneer Paulus het heeft over de Geest, dan ziet hij daarin de eenheid van lichaam tussen Sh wLr?/gn volk- Christus behoudt rEwf*. f,emeente door Zijn Geest: Christus is de Geest. Wie deel heeft aan Geest m' he6ft °°k deel aan de In het volgorde temaken. ""8 "had™ dr,W Hoe ontvangt de gemeente de Geest, 'U kunt niet volstaan met het geven van een getuigenis, terwijl u tegelijkertijd de loochening van de Christus als het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegdraagt, laat voortgaan. De brief is ondertekend door ds. A. Vroegindewey en door de scriba A. Wis- gerhof. Ondenvijsbenoemingen Benoemd tot hoofd: Aan de Derde Chr. U.L.O. school te Amstelveen: J. Meester te Amstelveen; aan de Chr. Nat U.L.O. school te Enschede: T. Ste- houwer te Bedum; aan de Chr. V.G.L. O. school te Drachten: A. Bergsma te Augustinusga; aan de Chr. Nat. Prin- ses Irene-school te Bergen op Zoom: G. H. Coenraads te Lathum; aan de Chr. Nat. school te Witmarsum: W. v. d. Heier te Broek onder Akkerwoude; aan de Prot. Christ, school te Amstelveen: K Kalkhoven te Zwolle; aan de Da Costa school te Alphen a.d. Rijn: C. Kohlenberg te Alphen a.d. Rijn; aan de Geref, school te Zuldwolde: J. Mie- dema te Opeinde-Bijenga; aan de Dr. de Visser-school te Alphen a.d. Rijn: J. v. Nieuwenhuysen te Winterswijk. Benoemd bij het u.l.o.s aan de Chr. U.L.O. school te Uithuizen: P. Beishui zen te Borger; aan de Chr. U.L.O. school te Nunspeet: N. B. Bosch te Be verwijk en J. F. Drent te Enkhuizen; aan de Ned. Herv. U.L.O. school te Utrecht: H. C. Diks te Utrecht; aan de 2e Chr. U.L.O. school te Eindhoven: J. Hoofer te Middenmeer; aan de Chr. ULO. school te Zoetermeer: R. P. Hoogeboom te Heerlen; aan de Bea trix U.L.O. school te Rotterdam-Pen- drecht: J. F. Koster te Rotterdam; aan de Bilderdijk U.L.O. school te Den Haag: J. v. Kuilenburg te 's Gravenha- gel; aan de Karei Doormann U.L.O. school te Leeuwarden: A. la Roi te Kollum; aan de Chr. U.L.O. school te Den Haag: K. Visser te 's Gravenha- ge; aan de Chr. U.L.O. school te Mur- merwoude: G. de Vries te Nieuwe Pe- kela; aan de Chr. Nat. U.L.O. school te Amersfoort: D. Wassenaar te Leeu warden: aan de eerste Chr. U.L.O. school te Eindhoven: J. A. Werner te Zoetermeer. Benoemd tot lerares: aan de Herv. Zuider U.L.O. school te Rotterdam-Z: mevr. G. M. Peereboom-Baert te Rot terdam. Benoemd tot leraar: aan de Chr. La gere Technische school te Emmen: A. v. d. Schaaf te 't Harde. Benoemd tot onderwijzeres: aan de Tweede Herv. school te Nunspeet: J. Bakker te Putten; aan de W.C. v. Mun ster school te Leeuwarden: M. Bouma te Axel; aan de Chr. Nat. school Ich- thus te Wolfaartsdijk: H. C. Goeman te Abskerke; aan de Ned. Herv. school te Coevorden: F. Heuving te Valthe; aan de Kon. Wilhelmina school te Leeu warden: I. J. v. d. Mark te Beetgum- mermolen; aan de School m. d. Bijbel te Wijk bij Duurstede: C. Meijer te Lange Ruige Weide; aan de School m. d. Bijbel te Hellendoorn: G. Meyer te Kortenhoef; aan de Herv. school te Lis- se: M. Mulder te Arum en J. D. E. de Weys te Breukelen; aan de School m. d. Bijbel te Zoutkamp: B. J. Muller- Elmers te Oldenhove (tijd.); aan de Pro Rege school te Breukelen: W. Nieuwboer te Haarlem; aan de Chr. Nat. Petra school te Rotterdam-Schie- broek: H. Romein te Ouderkerk a. d. IJssel; aan de Prinses Irene-school te Bergen op Zoom: M. de Smidt te Ber gen op Zoom; aan de School m.d. Bij bel te Wierden: B. Spoelman te Den Ham; aan de Christ, school te Voorst; C. de Stigter; aan de school m.d. Bij bel te Emmeloord: R. K. Stoutmeijer te Achterveld: aan de Kon. Emma- school te Leeuwarden: P. van der Werff te Deventer. Benoemd tot onderwijzeres: aan de V™!T.dï1: Er I, niet veel animo M U.L.O. school te Hee'metede: a b!o" kortverband-vrljwillijer en door mid- te Raamsdonkveeraan de Pr. Wil- del van vrijwillig nadienen de helmina-school te Zwartsluis: D. Broe- krijgsmacht te versterken. Minister kema te Meden; aan de Herv. school Visser deelt de Eerste Kamer in de te Lisse: C. van Dullemen te Haar- memorie van antwoord over de defen- lem; aan de 2e Chr. Huish. en Ind. siebegroting mee, dat de resultaten van de wervingscampagne, die op 1 school te Varsseveld: A. Gent te Lop- |"aart b^niien dc V"£ach; person.; aan de Chr. Not. school te «tkken, „dat het mogelijk zal Nieuwebrug a.d. Rijn: J H de Groot i z'Jn binnen redelijke tijd voldoende te Utrecht: aan de Chr. school te Sleeu-1 gegadigden ertoe te brengen op een wijk; A. de Jong te Leerdam; aan de dergelijk verband in militaire dienst Chr. Nat. school te Wolfheze: A. P. i te treden." Op 1 mei, dus twee Lanting te Winsum; aan de Chr. Nat .maanden na het heein van de wer- hoorn'; ïa^dï'&V Tuinbouwl™*' werd" ™lrn hondctd personcn, school te Naaldwijk: R. Reitsma te d,e °P vrijwillige basis wilden die- Den Haag; aan de Chr. B.L.O. school nen- toegelaten, terwijl nog ongeveer te Klundert: H. v. d. Rest te Dor-1 driehonderd aanvragen In behandeling drecht: aan de Kon. Wilhelmina-schoolI waren. Apeldoorn^J. Siegelaar te Dordrecht; Wel is dc belangstelling voor een Onderoffi- Gemeente mondig In 't algemeen is de Geest de auteur van het nieuwe leven, van de heiligma king Een ieder, die Christus deelachtig is, leeft onder het regime van de Geest, dat wil zeggen: onder de macht van de liefde van God. Dit is, zoals Paulus zegt, het volwassen zijn in Christus. Het andere aspect van de geest, het bijzondere, is Zijn openbaring aan de gemeente middels gaven, bedieningen, ambten etc. Van de gaven o.m. pro fetie en genezing dient een juist ge bruik te worden gemaakt. Zij dienen altijd tot opbouw van de gemeente te zijn. Zijn ze dat niet, dan kunnen ze tot lawaaierige klokken worden, die de He- re alleen maar ergeren. Volgens spr. kan het algemene aspect van de Geest zich niet van het bijzon dere losmaken. Het eerste aspect blijft echter onder alle omstandigheden het belangrijkste. Geen enkel lid van de ge meente mag zich onttrekken aan dienst betoon, onder het motto dat het werk in de kerk aan ..de begaafden" moet wor den overgelaten. De Nieuw-Testamenti- sche gemeente bestaat niet uit volwas senen en kinderen, maar is over de hele linie mondig. Zijn de gaven voor alle mensen en voor alle tijden? Wie zal de macht van de Geest beperken? vroeg prof. Ridderbos. Als men de armoede van het leven stelt tegenover de rijkdom, welke uit de Bijbel spreekt, dan is het beslist verkeerd te zeggen dat de sluizen van de hemel gesloten zijn. Waar wij naar zullen moeten streven, is dat we open vaten zijn. U kent ze wel, de getekenden voor het leven. In concentratie kampen hebben zij soms jarenlang vertoefd en toen zij er uit kwamen waren zij gebroken naar lichaam of naar geest. Er zijn anderen, die door een ongeluk zijn verminkt en de gevolgen daarvan hun leven lang in het lichaam moeten dragen. Of die eens zijn getroffen door een ziekte, die haar sporen, onuitwisbaar, heeft achtergelaten. Het lijkt, of op hen een zegel is gedrukt, als met een gloeiend brandijzer, een zichtbaar symbool van de krachten, die altijd maar weer hel mensenleven versomberen en van zijn glans beroven En als dan de Bijbel spreekt van een ander zegel, door God op de mens gedrukt, is de overgang wel bijzonder groot. Toch: ook dit is realiteit. Want nooit mag iemand vergeten, dat dt mens het beeld van God draagt! Paulus schrijft aan de Co. rinthiërs over dat zegel van God en hij voegt daaraan in één adem toe, dat God de Heilige Geest in onze harten heeft gegeven tot onderpand. Daarmee tekent God de mens voor het leven! En het wonderlijke, het troostvolle, is nu, dat dit zegel beslissend is voor het échte leven. Wie probeert dit goddelijke zegel te verwijderen leeft in de doelloosheid, a| meent hij of zij, dat zijn of haar leven nog zo gaaf en harmo nisch is. Wie het aanvaardt en er blij om is, die ziet toekomst ook al heeft de ellende van het leven hem tot een zichtbaar getekende gemaakt! Dat is het paradoxale van het Evangelie, De generale synode van de Ge reformeerde kerken (vrijge maakt) te Assen is haar zesde zit tingsweek begonnen met het aan wezen van deputaten-curatoren der theologische hogeschool dezer kerken. Dit zullen zijn als primi de predikan ten D. van Dijk. em. te Groningen. J. Hettinga te Harlingen. J. van Bruggen dam-Z.. F. de Vries te 's-Gravenhage-O. en W. Vreugdenhil te 's-Hertogenbosch. Uit deze lijst blijkt, dat ds. K. Doorn bos te Wormer. een predikant heel eigen stempel, na een jarenlang curatorschap niet meer als zodanig zal Puistjes-Pukkels DERMASEPT-ZEEP De Prof. dr. G. van der Leeuw stichting belegt dezer dagen in Utrecht een congres over een onderwerp, dat steeds sterker de aandacht trekt van zeer velen in de protestantse kerken. Het be treft nl. de problemen van de muziek en de musicus in de ere dienst, de verhouding tussen de gemeente en de muziek, kortom de problemen betreffende „woord en toon". Juist in de laatste tijd is deze kwestie steeds meer ter sprake gekomen en wel door de nieuwe psalmberijming, die hier en daar zelfs al toegepast wordt. Een nadere bezinning over de oude zowel als nieuwe psalmberijming wordt zowel wat de tekstuele als wat de muzikale kant aangaat, als dringend noodzakelijk on dervonden. Kwam op het congres ovei kerk en kunst, in 1959 te Nijmegen ge Ds. W. G. Ovcrbosch, die het gres opende, vond het zeer verheu gend, dat van zeer vele kerkelijke HET JOURNAAL. VAN UW LEVEN GA OOK SMALFILMEN OE FASCINERENDE HOBBY VAN MODERNE MENSEN (Van onze parlementsredactie) opgericht, werden in 1960 203 leerlin gen aangenomen. Dit jaar was dit aan tal de eerste vier maanden reeds 103. Voorts is het aantal beroepsmilitairen, dat in de eerste vier maanden van dit jaar voor opleiding tot marechaussee of militair chauffeur werd aangeno- et 1960. In de leldtni vrijheid wil terug*»-1Oedenrode) ls feaitie van Fidel Caatro." Vulpen te Gorinchem; "aan de K i genomen 114 candidaten I Doorman-school te Leeuwarden T. [hetzelfde tijdvak 79. Op Wietsma te Leeuwarden. machtkaderschool, die op 1 mei 1960 is militaire loopbaan. de K M A. i» htcr tot dusverre geen enkele verbe tering te bespeuren. Er moet dan ook worden gesteld, dat de noodzakelijke aanvulling van het Korps beroepsoffi cieren zeer te wensen overlaat, aldus minister Visser. De bewindsman vermeldt, op hoe grote schaal voor de werving van vrij willigers propaganda werd gemaakt Niet alleen zijn vele duizenden poten tiële of reeds afgezwaaide reserve-offi cieren en -onderofficieren schriftelijk benaderd, maar ook werden ruim elf honderd huisbezoeken afgelegd om op schriftelijke verzoeken nadere inlichtin gen te verstrekken. Begonnen werd !i aan-1 met de uitgifte van het tijdschrift ..In 0 over. Dienst" en op nog veel andere manie- Lucht- ren werd de aandacht gevestigd op «en richtingen belangstellenden aanwezig waren. Uit de disoussiea kan dan een positief resultaat te voorschijn komen, omdat ,,wy niet precies weten hoe het moet". De banden tussen kerk en toonkunstenaar z(Jn uitermate los geworden en men beweert ook alge meen, dat „frlsla non cantat", Ne derland niet zingt Maar dit kan en moet anders worden en alles moet gedaan worden om ge meente en componist ,,over het dode punt heen te helpen". De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. die het congres officieel opende, roerde in zijn toespraak nog een kwestie aan. die de kerk met zorg vervult, nl. de verhouding tussen de kerk en de jon geren. Ook hierin kan de muziek een rol spelen door vormen te kiezen, die bij de moderne tijd zijn aangepast. Lezing Kichenmusikschule te Schlüchtern een lezing over .,Wort und Ton", waarbij hij de historische ontwikkeling naging de problemen behandelde en even een'uil zicht bood op een mogelijke oplossinj Hij stelde twee problemen centraal n.. welke vormen van gezang komen i aanmerking voor de eredienst e welke verhoudingen tussen woord e.. toon zijn vast te stellen bij de verschil lende godsdienstige zangvormen. Dr. Blankenburg ging uit strofische psalmberljmlngg. zoals CalvUn deze vaststelde. De beslissing door Cal vUn genomen over de vorm van de tekst en de zang In de eredienst, ls bepa lend geworden voor de verdere ont wikkeling. Maar. vroeg dr. Blankenburg zich af, is deze beslissing nu nog te handha- als juist en onveranderlijk? knoopte daarbij aan de strofische berijmde volkslied vast en werkte in de compositie naar vaste schemata, vaste modellen. Calvijn paste de woord-toon verbinding het rationeel-humanistische principe toe. De Geneefse Psalter is een „Zwechschöp- fung" geweest, aldus de conclusie van dr. Blankenburg, die iets reusachtigs heeft voortgebracht, maar ook negatieve kanten bezit. Hij doelde hiermee op de oorsprong in het kerkgezang, nl. het Grcgori- ins. Het toonmateriaal van de Geneefse Psalter is wel Gregoriaans, maar het wezenlijke van het Gregoriaans is eruit verdwenen. Toch heeft van alle nieuwe als de Geneefse Psalter. Vormen Dr. Blankenburg werkte verschillende punten nader uit. zoals de betekenis van het responsorisch en het antifonisch zingen, dat tot het oorspronkelijke we zen van de eredienst behoort, n.l. op te vatten als wlssolgesprek met God. en tgaande van dc twee vormen van het godsdienstige lied, dc accen-tische zang (zingend spreken, met een lettergreep op elke toorn en de concentlsche zang :r lettergrepen op een toon, dus liga turen) wees hij aldus op de andere mo gelijkheden naast het strofische lied. De kerk moet de tyd leren verstaan „nieuwe" vormen zoeken, die het in haar rijke historie kan vinden, maar geen .Gassenlieder" opnemen. In de avond gaf Fritz Mehrtens. cantor n organist van de hervormde Mara- nathakerk te Amsterdam een toelich ting op deze middaglezing met behulp van geluidsbanden en grammofoonopna men on hij haalde zijn voorbeelden even goed uit de 13de eeuwse Alleluia als uit de allermodernste muziek van Btockhausen. Gouda en anderen, betreffende de kerk scheuring op Oost-Soernba/Savoe, waar. van de synode van Spakenburg er oordéling had gegeven. Deze scheuring had plaats in 1952 en stond formeel buiten de zaak-Goosseni. Desondanks grepen verschillende syno. deleden de gelegenheid aan om zich over de zaak-Goossens uit te laten. Ouderling H. Jansen te Wlnterswi# meende dat alleen God, Die zoveel won- deren heeft gedaan, belde partijen (de kerkeraad van Zwolle en ds. Goossem) bij elkaar vermag te brengen. Door uitspraken van synodes komt hei niet klaar. Over deze twistzaak, die al zoveel jaren gediend heeft, zal ook dl volgende synode wel weer met revisie, verzoeken overstroomd worden, veroo. derstelde ouderling Jansen... „als tea minste voordien niet een onherstelbar» verwijdering met sommige broeders en zusters heeft plaatsgegrepen", voegd» hij er aan toe. Ds. G. Hagens te Bussum, tweed» scriba der synode, was eveneens van mening dat de zaak eindeloos lijkt. „Ii weet niet wat al niet opgerakeld moe! worden, wanneer men op deze zaken gaat", zei hij. De synode van Enschede (1955) v klaarde, dat het voor een synode niet mogelijk is een oordeel uit te spreken over de wettigheid van één van beid» kerken op Soemba, die door de scheu ring ziin ontstaan. Ook de synode Spakenburg sprak zich in die geest Maar eens zal er toch recht gedaas moeten worden. Adverteritiën Heus, u hebt mooi haar! Stralend mooi wordt Uw taar als U het geregeld thuis zelf wast met POLYCOLOR-Kleurshampoo io de eigen natuurlijke kleuc of een chique modetint. Die eerste grijz®i haartjes zijn dan meteen verdwenen. Haal direct een tube POLYCOLOR. kleurshampoo 't Hoort ijüi» Billy Graham heeft bronchitis De Amerikaanse evangelist Billy Graham, die een evangelisatiecampagne van drie weken in Noord-Engelana gaal houden, lijdt aan een ernstige bronchiale infectie. Graham moet voorlopig in bed blUven en mocht vandaag geen bezoak ontvangen. Een woordvoerder zei dat de evan- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Elspeet (tweede pred-pl- oor Uddcl): G. M. v. Dieren te Ede. Aangenomen naar Opperdoes (toez.): A. J. van Binsbergen, vic. te Utrecht, die bedankte voor Aarlandervecn. Bedankt voor Boven-Hardinxveld: J- R. Cuperus te Waddinxveen- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zaltbommcl: L. de Nood, leraar godsdienstonderwijs te Utrecht. Bedankt voor Rotterdam-Kr. (vac. li- Pijlman): G. W. de Jong tc Nagele. REMONSTR. BROEDERSCHAP GEREF. GEM. IN NED. De 38-jarige M. van Beek te Eden-een, die werkt in het landbouwbedrijf, is toegelaten tot de theologische studie Hij la sinds 1953 de eerste student van dit kerkverband dat 52 gemeenten en 6 pre- dikwiten Uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2