m Kabinet worstelt met hogere defensiekosten Commentaar JMcttmc feihsctie (ifouranl n •■••--is f Minister Staakt 99" vraagt: actie" nir 1 «Trias SlJiJ I? SlH: iiE' Na scheepsramp nooit meer slaag NIEUWS in één oogopslag Driejarig jongetje 9 uur in put beklemd 45,- hamol weer vandaag! C RIT Al Sfc., c DONDERDAG 25 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel, 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0.59 per week. Tweeënveertigste jaargang no. 12181 CÜRISTELIJK-ISATIONAAL DAGBLAD „StuntvasUch is gheblmn mgn hert in IcgljeospoeT Socrates voor zijn rechters. Zie pagina 7 Minister Visser heeft de Eerste Kamer medegedeeld, dat ons land als gevolg van het aflopen van de Amerikaanse militaire hulp voor hoge defensiekosten staat. Bestudeerd wordt hoe deze moeten worden opgevangen, door bezuiniging of door belas tingverhoging. In Jackson, de hoofdstad van Mississippi, zyn 27 z.g. vryheids- rijders gearresteerd, toen zij daar met twee bussen arriveerden. Hun is vredebreuk, ongehoorzaamheid aan politiebevelen en opruiing ten laste gelegd. President Tsjombe van Katanga zou in Coquilhatstad, waar hij wordt vastgehouden, een zenuwinstorting hebben gekregen. Premier Nehroe van India heeft medegedeeld, dat Dayal, tot voor kort V.N.-vertegenwoordiger in Kongo, niet naar Leopoldstad zal terugkeren. Na een grootscheepse reddingsactie, waaraan 300 mensen deel namen, is in Frankfort een driejarig jongetje, dat bijna negen uur in een nauwe schacht zat opgesloten, bevrijd. Hij maakt het uitstekend. Omdat president Kennedy het erg druk heeft, is hy niet in staat de leider van de militaire junta in Zuid-Korea, generaal Tsjang Do Joeng, te ontvangen. In het land zelf gaan de arrestaties door. De haringrace is aan de gang. In de afgelopen nacht hebben zeven jagers de netten opgehaald en zijn de reis naar de thuis haven begonneft. Minister Van Aartsen heeft gisteren de commissie grondkosten geïnstalleerd. Zij zal moeten nagaan wat er kan gebeuren om te voorkomen dat de (stijgende) grondkosten de stichtingskosten van de woningen nadelig beïnvloeden. Men mag aannemen, dat de zeven miljoen gulden, welke moe ten worden bijeengebracht in het kader van de actie Stichting Steun Kerkbouw, op tafel zullen komen: momenteel is reeds f 6.7 miljoen toegezegd. PR IS aan Schotlamds kust een oorlog aan de gang die men geen betere naam dan „water oorlog" kan geven. Een zeeslag kan men het im mers niet noemen, want wat willen kano's tegen gigantische oorlogsbo dems? De naam is trou wens te toepasselijker omdat er geen raketten worden afgevuurd of de kanonnen in stelling wor den gebracht het wa pen is de fikse water straal. Echt dus een wa teroorlog. Zoals men weet liggen in Holy Doch in Schotland en kele Amerikaanse oorlogs schepen, bewapend met de befaamde Polamsraket. Be faamd omdat men deze ra ket als een van de sterkste troeven ziet in het grim mige spel tussen Oost en West. Of om tot een andere beeldspraak te komen: zijn gewicht draagt er in niet geringe mate toe bij dat de schaal-van-de-koude-oorlog in evenwicht blijft. Het is één van de rede nen waarom deze schepen van de Amerikaanse Navy in dit deed van de wereld zijn gestationeerd. Zulks is uiteraard naar de zin van de aanhangers van de anti-atoomwapens-bewe ging, in Engeland en Schot land een bijzonder roerige groep die politioi en politie dikwijls veel werk bezorgt. Als wespen plegen ze om de schepen heen te zoemen en het schijnt de kunst te zijn om de vlaggen vam hun beweging ergens op iets van die schepen vast te maken. In hun kano's gezeten loe ren ze op iedere kans en soms probeert zelfs iemand langs de ankerketting om hoog te klauteren. Altijd zonder succes: de mannen aan boord van de schepen hebben er lol im om de be togers met een welgemikte waterstraal in het zilte wa ter te doen tuimelen. Dit alles lijkt allemaal een spel de achtergrond is er te ernstiger om. Het atoomwapen is een vrese lijk wapen en menig mens Cook menige christen?) heeft het er moeilijk mee. Gelukkig. Ons blad respec teert de mening van hen die het atoomwapen abso luut afwijzen ook al den ken wij er anders over. Dat respect hebben we nauwelijks voor betogers van dit Schose genre. Ernst maken met zulke vragen dat betekent dat de Bijbel niet dicht mag blijven. Zo wil dit dagblad zijn en waarschijnlijk is het daarom ook uw dagblad. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). (straat) (woonplaats) Levensonderhoud bleef in april even duur Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders (basis 1951 100) vertoonde van medio maart tot medio april 1961 geen wijziging. Het indexcijfer inclusief A.O.W. bleef onveranderd staan op 126 en het indexcijfer exclusief A.O.W. op 122. Advertentie l Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN (Van onze parlementsredactie) HET KABINET bestudeert nog op welke wijze het nagenoeg wegvallen van de Amerikaanse steun aan onze defensie voor de komende jaren moet worden opgevangen. Dit schrijft minister Visser in zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van defensie. De bewindsman deelt mee, dat de Amerikaanse handelwijze het Nederlandse kabinet voor een ernsbige situatie stelt. Dit klemt te meer, aldus de minister, nu deze ontwikkeling komt op een ogenblik, dat aller- wege de noodzaak tot versterking van de conventionele strijdkrachten wordt ingezien. Ket kabinet staat thans voor twee problemen. Enerzijds moet zoveel mo gelijk worden vermeden, dat de be tekenis van de Nederlandse bijdrage in de gezamenlijke defensie zal worden verminderd. Anderszijds zal het nood zakelijk zijn, dat voor een eventuele verhoging van de defensieuitgaven dekking wordt gevonden in de ver laging van andere uitgaven of belas- „Mammie, ik he het zo koud..." T)E DRIEJARIGE Wolfgang Muth te J-' Frankfort is hedenmorgen vroeg bevrijd uit een nauwe schacht, waarin hij bijna negen uur beklemd heeft ge zeten. Ongeveer 300 politiemannen, brand weerlieden, leden van het Rode Kruis en soldaten van het Amerikaanse leger in Duitsland zyn al die tijd bezig ge weest om de kleine Wolfgang te redden uit de 4,5 meter diepe, 30 cm brede schacht Hjj speelde met andere kinderen toen hij tot aller schrik uitgleed en in de schacht verdween, waarin hij op een diepte van ruim 3.5 meter klem kwam te zitten. Kort voordat zijn redders hein bereik ten via een tunnel, diie vanaf een diepe kuil in de buurt gegraven was. had hij tegen zijn huilende moeder, die hem pro beerde te troosten, gezegd: „Mammie, wanneer komen de ooms me er nu uit halen. Ik heb het zo koud. Ik wil naar bed". Toen het kleine, met modder overdek te Jochie uit de schacht te voorschijn kwam. kan de overgelukkige moeder mes anders roepen dan „Wolfgang. Wolf gang". Zij heeft urenlang voor de ingang van de schacht geknield en maar steeds weer gezegfd: „Kalm maar, kindje. Ik ben Bij je. Blijf maar kalm. Het diuurt niet lang KUNT U ZICH f45,- PERMITTEREN? U treft het biezonder, als u deze week f 45,- kunt be steden: een uiterst laag be drag als u bedenkt, dat u daarvoor één von de fraaiste sportkolberts uit onze kol- lektie zult bezitten! 'n Spe ciale aanbieding, die alleen deze week geldig is: TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK SPORTKOLBERT Hoogstraat - Leiden 4 uur bereikt. Men had gehóopt hem eer der te bereiken, maar de redders kwa men via de tunnel onder de plek waar de jongen zat. Toen Wolfgang boven kwam, keek hij niet half zo geschrokken als zijn ouders, de heer en mevrouw Konrad Muth. Muth is tramconducteur te Frankfort. Hij heeft zich bij de reddingsoperaties op de ach tergrond gehouden. Een van de redders was verbaasd ovei het feit, dat de jongen in de nauwe schachtopening gevallen was. De schacht was geboord om het grondwaterpeil vast te stellen op een terrein, waar in de voorstad Heddernheim een nieuw ge bouw opgetrokken zou worden. Een predikant was ter plaatse om de ouders te troosten. Een politie-arts zei, dat alleen een kind dat geen gevaar be seft, zo kalm kon blijven als Wolfgang in de schacht. In' het begin had de kleine jongen huilend om zijn moeder geroepen Óm zijn ademhaling te vergemakkelijken, werd voortdurend zuurstof in de schacht gepompt. Men liet ook in limonade ge drenkte sponzen zakken. (ZIF VERVOLG PAGINA 6) tingverhoging. In de defensiebegro ting voor 1962 zal de regering haar beslissing kenbaar maken. Wat de StarfLghters betreft, de minis ter wijsit erop, dat het oorspronkelijke plan was opgesteld overeenkomstig de op dat ogenblik gevoelde behoefte. Hier- né is gebleken, dat in nieuw ontworpen, maar nog niet formeel aanvaarde plan- nen van het NAVO-tooofdkwartier S. H. A. P. E. het aantal door de Koninklijke Luchtmacht in te brengen vliegtuigen inderdaad is verminderd ten gunste van het aantal geleide projectielen. In hot tekort aan vliegtuien, dat niet- j temin nog bestaat, kan worden voldaan door het enigszins langer aanhouden van de huidige jagers, die nog een hoge gevechtswaarde bezitten. Een verdere compensatie is, zoals bekend, mogelijk, door de aankoop van een extra groep geleide wapens van het type Hawk. Meer geleide wapens worden thans van ons niet gevraagd, aldus ir. Vis ser. De aflevering van de Starfigfiters en de Hawk-eeniheden zal in 1964 gro tendeels gereed zijn. De minister gelooft niet, dat de Starfigihters het laatste jachtvliegtuig aal zijn in de ovengansfpse van vlieg tuigen naar geleide projectielen. De N.A.V.O. heeft nog steeds behoefte aan vliegtuigen met korte of verticale start- en landingsmogelijkheden. Bo vendien wordt thans weer meer dan voorheen de nadruk gelegd op de con ventionele bewapening. Ten slotte zal bij voorbeeld identificatie van vreem de vliegtuigen in vredestijd nog steeds met vliegtuigen moeten geschieden. Hetzelfde geldt voor verkenningen. Koning Hoessein van Jordanië, gefotografeerd tijdens een on verwacht bezoek aan de gevan genis in Amman, waar hij een ware ovatie van de gevangenen kreeg. Het huwelijk van de ko ning (vandaag) was aanleiding voor hem, aan zeshonderd ge detineerden amnestie te ver lenen. Dat verklaart de goede stemming achter de tralies Aan de iworavond van hun huwelijk, dat vanmorgen voltrokken werd, hebben prinses Birgitta en prins Johan een groot hofbal ge geven in het Koninklijk paleis te Stockholm. Het jonge paar was vro lijk middelpunt va nhet feest. Vrijheidsrijders gearresteerd TT" OUT nadat Bob Kennedy als minister van justitie van de Ver. Staten een beroep had gedaan op de zgn. vrijheids- rijders, hun tocht door het zuidelijke staten van Amerika uit te stellen totdat sfeer van redelijkheid is terugge keerd, heeft de stedelijke politie van Jackson (hoofdstad van de staat Missis sippi) 27 van deze mensen gearresteerd. met twee bussen in de stad waren gearriveerd. Hun werd vredebreuk, ongehoorzaam heid aan politiebevelen en opruiing ten laste gelegd. Een vertegenwoordiger van de vrijheids-rijders heeft de broer van de Amerikaanse president intussen laten weten, dat er geen sprake zal zi)n stopzetting van de acties in het zuiden. Aan de verklaring van Kennedy, waar in hij de invoering van een afkoelings periode bepleitte, was een mededeling voorafgegaan, dat nieuwe groepen vrij wel dagelijks in het zuiden van de V.S. demonstratietochten zullen ondernemen. Uit Atlanta in de staat Georgia wordt vernomen, dat een nieuwe groep (vier blanke professoren en drie negerstuden- ten) Atlantda heeft verlaten heeft verla ten om per bus naar Montgomery in Alabama en naar Mississippi en Louisiana te rüden. De Groep stapte in het drukke station in Atlanta in zonder dat zich in cidenten voordeden. Toen de eerste bus in Jackson arri veerde, had gehelmde politie het bus station omsingeld. Verschillende politie officieren hadden honden aan een ketting bij zich om nieuwsgierigen op een af stand te houden. Iedereen gedroeg zich echter ordelijk De twaalf vrijheids- rijders werden echter naar politiewagens geduwd en naar de gevangenis overge bracht. Tot de arrestanten behoort ook ds. James K. Lawson, die zich in Mont gomery bij de vrijheids-rijders had ge- De tweede bus arriveerde een uur na de eerste De vijftien inzittenden werden prompt gearresteerd, toen ze de wacht kamer voor blanken binnengingen. De politie-officieren gelastten de demon stranten tweemaal de wachtkamer te verlaten, maar het bevel werd niet opge volgd Daarna werden ze gearresteerd en naar de gevangenis gebracht. Bij de tweede groep bevond zich een blank meisje, dat zich bij enkele negermeisjes gevoegd had. Toen ze in de arrestanten wagen stapten, zongen de vrijheids-rüders' een negro-spiritual. Incidenten deden zich ook toen niet voor, daar de politie be langstellenden op een afstand had gehou- "TONDER HET MET zoveel woorden te zeggen, wekt de minister van defen sie, ir. Visser, in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer de stellige indruk dat een groter bedrag uit eigen middelen aan onze defensie ten koste zal moeten worden gelegd, nu de Amerikaan se hulp is weggevallen. Op meer dan één plaats wijst hij er immers op, dat de Nederlandse bijdrage in de gezamenlijke defensie niet mag worden verminderd. Hoe het opengevallen gat zal moeten worden gestopt, vormt ongetwijfeld zo wel in de boezem van het kabinet als daarbuiten het grootste probleem. Naar verluidt gaat het om een bedrag van 200 a 250 miljoen gulden. Minister Visser noemt twee mogelijkheden om deze ver zwaring van de defensielasten op te van gen: verlaging van de andere overheids uitgaven of verhoging van de belastingen. Uiteraard is men als (toch al enigszins teleurgesteld) belastingbetaler in eerste instantie geneigd aan te dringen op ver laging van andere overheidsuitgaven. Het totaalbedrag van de Rijksbegroting voor 1961 beliep rond acht miljard gulden de extra lasten belopen dus zo'n drie pro cent en dat is waarlijk niet gering. Is er een mogelijkheid om uitgaven te verminderen? Dit kabinet heeft tot dus verre aangestuurd op het wegnemen van kunstmatige elementen in onze economie desondanks worden uit de schatkist nog zo'n 300 miljoen als subsidie aan producenten van landbouw- en veeteelt- produkten gegeven. Gezien de huidige stand van zaken is niet goed in te zien hoe deze subsidielast verlaagd kan wor den. Een andere mogelijkheid is het tempo riseren van openbare werken en deze op lossing zou momenteel vrij goed overeen komen met die visie op de conjunctuir politiek, op grond waarvan de overheid haar openbare werken zoveel mogelijk moet uitstellen tot perioden van neergaan de conjunctuur. En wat te zeggen van belastingverho ging? Minister Zijlstra heeft (terecht) de belastingverlaging per 1 juli uitgesteld voor minstens een half jaar. Zuiver als geld bezien levert dit de schatkist vol doende op om de extra-defensielasten voor het komende jaar te dragen. Maar.de beslissing van de minister is gebaseerd op de overweging dat belastingverlaging door de burgers zou worden uitgegeven, dan is het effect vrijwel gelijk. De taak van minister Zijlstra is ook ditmaal weinig benijdenswaard. Belas-, tingverlaging aan de ene kant een goede defensie aan de andere. Laten we nuchter genoeg zijn om te erkennen dat onze vrijheid ons een (klein) stukje van onze welvaart waard moet rijn. T\EGELEIDELIJKE stijging temperatuur in West-Europa is een gevolg van de ontwikkeling van een hogedrukgebied, waarvan het centrum bij het Alpengebied ligt. Een koufront behorend bij een depressie boven Noor wegen kwam daardoor vrijwel tot stil stand. Boven Frankrijk daalt de lucht druk nu weer. Er ontstaat daar een on- weersachtxge storing die morgen later op de dag ook in het zuiden en zuid oosten van ons land de kans op onweer kan doen toenemen. In de kustprovincies zal zeewind in de loop van de dag aan leiding geven tot enige daling van de temperatuur. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met later in het zuiden en zuidoosten van het land kans op een onweersbui. Zwakke tot ma. HET WEER IN EUROPA tlge wind, later uit noordelyke richtin. Barometerstand gisteren 760 mm. Tendens: langzaam stijgend ZON EN MAAN Vrijdag: zon op 4.32; onder 20.42 uur; naan op 16.07. onder 3.08 uur. Vodle naan op 30 meL (Advertentie) .ikwil Bolletje/" in de zilveren rol V J Rapporten hedenmorgen zeven uur StatloD Weers- gestcldh D. Helder Ypenburg VLLss. gh. bew. li bew'. zo 2 verandr. windstil 15 18 0 19 9 0 18 12 0 De BUt Twente windstli windstil 18 8 0 18 10 0 Zd-Limb. onbew. zzw 6 18 9 0 Stockh. 1. bew. w 10 20 8 0 Kopenh. 1. bew. wzw 8 wnw 6 15 8 15 3 0 0 Londen A-dam Brussel zw. bew. h. bew. onbew. 2 2 dstll 19 12 19 10 19 8 0 O Luxemb. Parys Bordeaux Grenoble 1. bew. 1. bew. no 1 windstil zzw 3 nw 1 20 7 0 21 8 0 23 9 0 Nice Berlijn Frankfort no 2 2 19 14 0 16 0 0 21 7 0 Züncb onbew. windstil 19 5 0 Locarno 1. bew. o 2 21 10 0 Innsbruck onbew! veran.2 21 6 0 Athene*" onbew. windstil 24 18 0 AJaccio Madrid zw?bewl o 1 windstil 20 9 0 24 13 2 Mallorca Lissabon h. bew. regenb. win dstll 5 25 15 0 23 J£EN OUDE DAME in het Zweedse Motala las on langs tot haar verrassing in een plaatselijk blad dat de laatste overlevende van de ramp met de Titanic een vrouw in New York over leden was. De jtu 74-jarige mevrouw Agnes Sandström was ver baasd omdat zij en haar dochters Beatrice en Margit (in april 1912, toen de ramp plaatsvond, twee en drie jaar oud) eveneens tot de gered den behoren. Mevrouw Sand ström was 25 jaar toen dc Titanic verging en zij her innert zich nog alle bijzon derheden van die vreselijke „A night to remember" van Walter Lord verhaalt alles over de catastrofe en het is werkelijk jammer dat de schrijver niet van het be staan van mevrouw Sand ström heeft afgeweten, zo schrijft het Zweedse dagblad „Dagens Nyheter", vooral omdat er zo weinig getuigen waren om de gebeurtenissen te vertellen. Volgens mevrouw Sand ström waren de omstandig heden aan boord van de Ti tanic lang niet zo slecht als vele films willen doen ge loven. Bij haar aankomst in San Francisco werd mevrouw Sandström afgehaald door haar man, die niet eens ge weten had dat zijn vrouw en de kinderen aan boord van de Titanic waren geweest. „Maar hij verzekerde me dat de kinderen nooit meer een pak slaag zouden krijgen", zo zei ze. "o-o- uDat zal die vlieg wel mores leren...."

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1