ïlieume £dfcsrlje ÖTouraitl Verkorting werktijd bij N.S. geleidelijk Commentaar Met kap met spleten naar school NIEUWS RON Kolen via automaat Russen uit Hongarije Besprekingen in Evian voorlopig nog geheim Leider van militaire junta naar Kennedy WOENSDAG 24 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. Tweeënveertigste jaargang no. 12180 CHRISTELlJK.PiATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticf) is ahfblmn tngn hert in legljeospart" Jeugd houdt niet meer van de zee Zie pagina 7 in een oogopslag Geen overeenstemming is bereikt tussen de directie van dc N.S. en de pei'soneelsraad met de vakbonden over de werktijdver korting. De directie wenst een geleidelijke invoering, maar de personeelsraad acht een 45-urige werkweek met ingang van de zomerdienst mogelijk en noodzakelijk. Voorlopig zullen de Franse en Algerijnse delegaties in Evian geen mededelingen doen over de besprekingen. Morgenochtend wordt weer vergaderd. Opnieuw is van Algerijnse zijde be zwaar gemaakt tegen de eenzijdige (Franse) wapenstilstand in Algerije. De Zuidkoreaanse premier Tsjang Do Joeng gaat binnen enkele dagen naar president Kennedy. Het nieuwe bewind heeft dui zenden arrestaties verricht en gaat onder de dagbladen en nieuwsbureaus opruiming houden. Jongelui, „getooid" met hakenkruisen op de arm, rijden thans door het Amerikaanse Montgomery om te demonstreren voor de rassenscheiding. De actie gaat uit van de Amerikaanse nazi partij. Er rijdt ook een bus met blanken en negers, die voor standers zijn van de opheffing der rassendiscriminatie. Het is niet onwaarschijnlijk, dat binnenkort de kappersbedrijven op maandag gesloten zullen zijn. Voorts leeft de gedachte de zaken op zaterdagmiddag eerder te sluiten. Het Nederlandse padvindstersgilde, dat in Baarn zijn negende lustrum vierde, gaat, door bemiddeling van het Jeugd Rode Kruis, 6500 kistjes met verrassingen sturen naar kinderen op Sicilië en in Thailand. De Eerste Kamer heeft gisteren, met uitzondering van de so cialisten en de communisten, haar instemming betuigd met het Nieuw-Guinea-beleid van de regering. echtgenote dat we vóó vaststelling va tie-budget vo ook nog ever moeten maken (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds ontvang Ik graag het boek „lip-Parade' op onderstaand adres: rT\ËRWIJL we ons af en toe afvragen, of het niet prettiger zou zijn om, ondanks de recent schoongemaakte kamer, toch maar de kachel aan te steken, teneinde de voorjaarskilte te verdrij ven, zijn we bezig met het maken van de plan nen voor de vakantie, die nog komen moet. Bovendien maakt onze ons op attent, de definitieve ui het vakan- >or dit jaar, n raming de nodige kolenvoorraad voor de win ter, die na die zomer maar weer al te gauw zal volgen. Nu kan het (althans te on zent) nog tegen de zomer- prijzen. En over enkele da gen zal de kQlenhandelaar de grote balen in het hok leeg- storten en een stof laten neerdwarrelen, die een nieuwe schoonmaak drin gend noodzakelijk maakt. De Britse brandstoffenle- veranciers gaan daar iets tegen doen. Weliswaar is het principe van de kolen-in- papieren-zakken niet nieuw, maar wel een nouveauté is de kolenautomaat, die men in geheel Engeland wil gaan plaatsen. Men behoeft dan maar een muntstuk in de gleuf te doen en precies zo als een kroket (alleen wat zwaarder) ligt een nette pa pieren zak met nootjes voor het grijpen. Een uitvinding, die het wel zal doen. Maar of het nu zomer of winter is: écn ding blijft altijd prettig. En dat is: het lezen van deze krant bij de kachel. Het doet er niet toe, of die brandt of uit is, want wat u leest, boeit u. Maak ook uw buur man warm voor ons blad! Het is niet onmogelijk dat de Rus sen hun troepen uit Hongarije zullen terugtrekken. De sterkte van 't Rus sische garnizoen wordt op 50.000 man geschat. Het mogelijke terugtrekken is af te leiden uit een toespraak van de com munistische partijleider Janos Kadar, die in een toespraak tot Hongaarse fa brieksarbeiders heeft verklaard, dat „het edele principe van allen voor een en een voor allen miet kan betekenen dat we mogen verwachten dat onze vrienden ten eeuwigen dage onze gren zen en onze nationale onafhankelijkheid blij ven verdedigen Kadar zei verder dat het noodzakelijk is een modern leger te vormen, „want de agressoren bestaan nog steeds". Hij memoreerde tevens dat men kort gele den uit Rusland luchtafweerraketten had ontvangen waarmee men zou kun nen afrekenen met iedereen „die nalaat aan de deur te kloppen doch probeert via het plafond binnen te komen". Het gratieverzoek voor de 20-Jarlge Victor Terry die een bankwerker had neergeschoten is afgewezen. Hij zal don derdagmorgen terecht worden gesteld. (Van onze sociaal-economische redactie) HET BEGINT er op te lijken dat er thans een einde zal komen aan de onzekerheid over de werktijdverkorting voor het personeel van de Nederlandse Spoorwegen. Het is namelijk waarschijnlijk dat het College van Rijksbemiddelaars nu op korte termijn een beslissing zal nemen over de inmiddels ingediende voorstellen. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft namelijk de minister van verkeer en waterstaat en het college thans officieel gevraagd per 28 mei (ingang zomerdienstregeling) de werktijd te mogen verkorten tot 46uur per week en met ingang van 1 oktober (winterdienstregeling) tot 45 uur. Personeelsraad en vakbonden contra directie Het verzoek wordt niet gesteund door de personeelsraad van de Nederlandse Spoorwegen, waarin de drie vakbonden zijn vertegenwoordigd. De personeelsraad wil reeds een volledige invoering van de vijfdaagse werkweek per 28 mei a.s. De directie staat met haar verzoek vrij sterk, omdat de etappe-gewijze werk tijdverkorting in* overeenstemming is met het compromis-voorstel, dat de Stichting van de Arbeid enige tijd gele den aan partijen gedaan heeft ten einde de standpunten met elkaar te verzoenen. De vakbonden blijven echter op hun standpunt staan en de personeelsraad heeft het college gisteren nog getelegra feerd om 'n antwoord op zijn op 4 maart reeds gedane vooratellen, die inhielden EEN PR0DUKT VAN DE S1KKENSGROEP onderhandelaars, die gisteren voor I de tweede maail bijeen zijn geweest, zullen morgenochtend om half elf opnieuw bijeenkomen. Vandaag wordt in verband met de mohamme daanse feestdag Aid el Kebir niet vergaderd. De woordvoerders van beide partijen lieten weinig of niets los over de be sprekingen. „Evenals op de openingsdag was de atmosfeer formeel en correct", aldus de Franse woordvoerder, „de ver schillende standpunten zijn in ogen schouw genomen en er is een uitwisseling van vragen en antwoorden geweest". Hij zei dat beide partijen het over twee technische punten eens zijn geworden, namelijk dat onder de huidige omstan digheden geen van beide partijen iets bekend zal maken over de besprekingen en voorts dat voorlopig om de andere dag vergaderd zal worden. Dit laatste geeft de delegaties de gelegenheid hun opdrachtgevers te raadplegen. De Franse woordvoerder zei dat men besloten had de besprekingen voorlopig geheim te houden omdat men zich nu bezig houdt met algemene kwesties. Zo dra bijzonderheden aan de orde komen zal de geheimhouding opgeheven worden. Als gevolg van aanvallen van rebellen zijn maandag 14 mensen in Algerije om het leven gekomen. Onder hen bevonden zich 10 militairen. De leider van de Algerijnse delega tie in Evian, Belkaceni Krim, verklaar de op een persconferentie dat het Fran se besluit, eenzijdig voor een maand ikwil Bolletje/* in de zilveren rol ,Het unilateraal optreden van Franse zijde op de dag dat de bespre kingen in Eviam begonnen. De Fransen trachtten verdeeldheid in onze gelede ren te zaaien toen de onderhandelaars voor de eerste maal bijeenkwamen." „Een wapenstilstand zonder politieke garanties zou betekenen dat de situa tie van voor 1954 toen de opstand begon wordt hersteld. Het eenzijdig opschorten van offensieve operaties door de Fransen is dan ook niet in overeenstemming met de realiteit." al dus Krim. de vijfdaagse wericweek reeds op 28 mei volledig te laten beginnen. In de ge- dachtengang van de directie zal de vijf daagse werkweek tot 1 oktober slechts gedeeltelijk kunnen gelden Bovendien zal de groep mensen die rechtstreeks betrokken is bij het trein verkeer nog geen werktijdverkorting kennen tot 1 oktober volgens het voorstel van de directie. Deze personeelsleden zullen per 1 oktober hiervoor een ver goeding ontvangen in de vorm van een uitkering ineens. De directie meent geen verderstrekkend voorstel te kunnen steu nen, omdat hierdoor de uitvoering van de reeds geplande zomerdienstregeling in gevaar zou kunnen komen. Sowjetuiiie blijft Gizenga steunen De Sowjet-unie heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad la ten weten, dat zij het bewind van Gizen ga, de rechterhand van wijlen Loemoem- ba in Stanleystad, als de enige rege ring in Kongo beschouwt, die op wettige wijze het Kongolese parlement bijeen kan roepen. De Sowj et regering is het met Gizenga eens, dat de toestand in Leopoldstad niet van dien aard is, dat het parlement veilig in die stad bijeen kan komen. In dit verband herinnert zij aan de moord op Loemoemba. Volgens haar moet het parlement zo spoedig mogelijk in Kamina vergaderen. Sterke stijging van misdaad in V.S. Het Amerikaanse departement van justitie deelt mede, dat het aantal ern stige misdaden in de Verenigde Staten in het eerste kwartaal van dit jaar met 10 procent is gestegen. De directeur van de federale recher che, Hoover, heeft de toestand „veront rustend" genoemd- Een 1350 kilo zware olifant op waterski's dat niet alle daagse toneeltje kon men on langs op de rivier de Willamette in Oregon, V.S. bewonderen. De dikhuid maakte op die manier reclame voor een circus. Anti-joods, anti-rooms, anti-neger. Dat is de Amerikaanse nazipartij, die zich niet geneert om met hakenkruisen „getooid" en. in bruine uniformen gestoken Hitlers partij na te apen. Gaan de verzoeningsge zinde „vrijheids-rijders" per bus door de staat Alabama, de nazi's volgen met een „haatbus". Duidelijker kan het niet.... (Zie pagina 5). Luit.-generaal Chang Do-Young, leider van Zuid-Korea's militaire junta, heeft vandaag het voornemen te kennen gegeven onmiddellijk een bezoek aan de Verenigde Staten te willen brengen voor een gesprek met president Kennedy ter versteviging van de banden tussen beide landen. In gezaghebbende Amerikaanse krin- ;n in Seoel is men er niet gerust op dat het nieuwe Zuidkoreaanse bewind voldoende waarborg biedt voor een democratie. Met name is men veront rust door de arrestatie van meer dan een dozijn generaals en vele kolonels, die geweigerd hadden zich bij de staatsgreep aan te sluiten toen de Amerikaanse bevelhebber der V.N.- troepen, generaal Macgruder, de re volutionaire officieren had bevolen zich weer bij hun eenheden te voegen. Het nieuwe bewind heeft de afgelopen week ruim twintigduizend personen ge arresteerd, zoals overtreders van het uit gaansverbod, publieke vrouwen, bordeel houders en straatschenders. Velen zijn weer op vrije voeten. Een aantal moei gaan werken aan de nationale weder opbouw. Drie ambtenaren die te laat op hun werk kwamen, zijn ontslagen. Generaal Joeng Hui Park, vice-voorzitter van de Opperste raad, heeft op een persconfe rentie normalisatie der verhoudingen toegezegd en verklaard dat op het daar voor geëigende tijdstip verkiezingen zul len worden gehouden en politieke par tijen weer actief zullen mogen zijn. De generaal vertelde, dat aanvankelijk 12 mei als datum voor de staatsgreep was gekozen, maar dat een lek tot uitstel noopte. Met generaal Macgrüder is het nieuwe bewind nog niet verzoend, daar de Ame rikaanse V.N.-beveühebber de verplaat sing van Zuidkoreaanse troepen zonder zijn toestemming hoog opneemt. De vraag is echter of de Opperste raad het gezag van Macgruder wenst te erkennen. De raad heeft besluiten uitgevaardigd, die de activiteit onmogelijk maken van zeker zeventig dagbladen en 175 van de 180 persagentschappen, voornamelijk die sinds de revolutie van april i960 zijn gesticht. De Opperste raad heeft namelijk besloten dat dagbladen alleen mogen ver schijnen als zij over een eigen technisch apparaat beschikken en persagentschap pen moeten over middelen beschikken voor het ontvangen en uitzenden van berichten. Bovendien moeten zij een uit wisselingscontract hebben met minstens buitenlandse nieuwsdienst. De bedoe- van dit alles? „Het beëindigen van het optreden van namaakjournaiisten en imitatie-publikaties die het aanzien vao~ de pers bederven en de persvrijheid in gevaar brengen." Twee gesprekken van vijf uur van Kennedy met Chroesjtsjef President Kennedy en premier Chroesj tsjef zullen volgende maand in Wenen twee lange gesprekken, van elk vijf uur hebben. Kennedy komt zaterdag 3 juni om half elf op het vliegveld van Wenen aan. Hij zal dan een bezoek brengen aan president Scharf en omstreeks het mid daguur Chroesjtsjef op de Amerikaanse ambassade ontvangen. De bespreking duurt met een onderbreking voor de lunch. zes uur. Chroesjtsjef wordt reeds vrijdag in Wenen verwacht en zal dezelf de dag, of zaterdagochtend, president Scharf bezoeken. De volgende dag beginnen om tien op de Sowjetambassade besprekingen die vijf uur zullen duren. Diezelfde middag vertrekt Kennedy (om vier uur) naar Londen. Chroesjtsjef reist maandag af. President Kennedy zal donderdag voorstellen over ruimteprojecten, defen sie en hulp aan het buitenland bij het Congres indienen. De 32-jarige gemeentearbeider S. Luinstra uit Appelsga is gistermiddag op de onbeveiligde overweg in de Den nenweg in Assen onder een trein ge raakt en overleden. In Assen is gistermiddag de zeven jarige Jan Tebberman spelenderwijs on een auto op de Steendijk gekomen, was op slag dood. trekking hebben op de verhouding Nederland-Indonesic in de jaren 1945 tol 1950, de jaren rond de soevereiniteits overdracht dus openbaar," zo heeft in de Eerste Kamer prof. Schermerhorn ge vraagd en hij is daarin bijgevallen dooi de anti-revolutionaire senator Algra. Van prof. Schermerhorn een begrijpe lijk verzoek: hij was in die jaren minis ter-president en zo draagt hij een niet ge ringe verantwoordelijkheid voor hctgccu toen is voorgevallen. Nu het ware verhaal over alles wat toen gesproken en gedaan is bij stukjes en beetjes loskomt, bestaat de kans daf er een vertekend beeld ontstaat. „Ik streef naar volledige openbaarheid om legende vorming te voorkomen," zo zei de heer Schermerhorn en het is alleszins billijk De heer Algra, gerenommeerd histori cus, heeft soortgelijke motieven. Hij meen' dat er een kans bestaat dat zij „die nu als schuldigen bij ons volk bekend staan in een ander licht zullen worden ge plaatst." Dat hem dit niet slechts als his toricus maar ook als fel politicus inte resseert is wel duidelijk: een van zijn mo tieven is ongetwijfeld dat vast komt te staan welke politieke figuren verant woordelijk zijn voor de impasse waarin de Nederlands-Indonesische verhoudingen zijn geraakt. Bijzonder boos is hij dan ook over het besluit van de parlementaire enquête-commissie oni haar publikaties over het regeringsbeleid in en kort na de oorlog te staken voordat het hoofdstuk Indonesië aan de orde was geweest Terwijl deze commissie tal van beëdigde verklaringen heeft die op deze materie licht zouden kunnen werpen. Mag men stellen dat die politici inder daad verantwoordelijk zijn voor de im passe in de Nederlands-Indonesische ver houdingen van het ogenblik? Het lijkt ons dat deze vraag de kern van het verzoek om meer klaarheid behoort te zijn. In het Nieuw-Guinea-conflict bijvoorbeeld bestaat er geen klaarheid over de achter gronden. De letter van de RÏC-overeen- komst is bekend, maar men kent niet het precieze hoe en waarom van de uitzon deringsbepaling Nieuw-Guinea. De nic' volledig ingewijde kan niet uitmaken of de Indonesische aanspraken op dit gebied wel of niet voortvloeien uit de geest van de toen gevoerde besprekingen. Wij hopen daarom dat aan het verzoek van deze beide senatoren zal worden vol daan. Niet om stenen te kunnen werpen naar „de schuldigen", wel opdat er meer duidelijkheid kome in het debat over Nieuw-Guinea. Dat is een van de proble men van het ogenblik en de geschiedenis van dit conflict kan een wezenlijke bij drage vormen tot zijn oplossing. (RITA) per geworden. Het hogedrukgebied dat ontstond beheerste vandaag ook het in Nederland. Voor de Noorse kust lag vanmorgen het centrum van een diepe depressie. Het koufront ervan trekt langzaam de Noordzee naar het zuiden. Het kan morgen boven Nederland komen, waar door de bewolking weer zal gaan toe nemen. Tengevolge hiervan worden de middagtempcraturen lager dan vandaag vooral in het noorden en midden van het land. In het zuidoosten van het land kan het nog geruime tijd helder blijven, zo dat daar de komende nacht kans op nachtvorst bestaat. Het front brengt vrijwel geen regen. Tendens: veranderlijk ZON EN MAAN Zon op 4.33. onder 14.58, onder 2.46 uur. 30 mei volle maan. HET WEER EN EUROPA De Bilt verwacht tot mongenaivond Over het algemeen meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog i Dezelfde of iets lagere temperaturen met In h,t zuidoost,!, van h,t land kans op Rapporlen hedenmorgen nachtvorst. Overwegend matige wind uit r 6 westelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 imMI De heer J, A. Warning, directeur van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, is benoemd tot algemeen voorzitter van dc Scheepvaartvereniging Noord, als op volger van drs. H. J. W. Brouwer. r\E ACHTJARIGE Freddie blootgesteld, wordt omwik- emulsie. Bij blootstelling aan trad geen verbetering in. Nu kelt, ofschoon misschien las- M"int«ch in i «nH.n kMH «rindcoi» iicht ondergaat zijn lichaam moet mijn vrouw elke dag tig voor de patiënt, ccn scheikundige verande- met hem naar het zieken- Mcintosh een jongen, die in de scha duw moet leven omdat hij overgevoe- ring. licht, ligheid voor iets bijv. voor „We hebben van alles ge- Van zonneschijn krijgt hij aardbeien, mosterd, parfum probeerd om de oorzaak te soortlge overgevoeligheid puistjes en mysterieuze vlek- of metaal adviseren de ontdekken," -«» ken, die zich in de lente voor artsen gewoonlijk, het con- aandoening uit het oogpunt van de algemene gezond heidstoestand bezien niet ernstig. Er worden proeven genomen met verschillende licht, tact daarmee te vermijden. zijn Maar wa« kan men een jon- vader, draagt Freddie een gen adviseren die overgevoe- genomen met verschillende witte kap met spleten voor lig is voor licht? zijn ogen. Elk ander deel Freddie schijnt op over- van zijn lichaam, dat nor- eenkomstige wijze te reage- maal aan de buitenlucht is ren als een fotografische ziekenhuis gelegen,'maar er zijn vader. Freddie normaal en gezond. Aanvankelijk kon hij niet behandelingswijzen, naar school, maar de laatste In het geval hebben proeven tijd gaat hij een uur per dag. bestaat oc jongste proef in Een dokter zei: „Deze gc- blootstelling van kleine ge- zijn natuurlijk zeld- deelten van zijn huid aan Het schijnt dat de het lichi in de hoop, dat zekere overgevoe- deze ten slotte immuum zul- sloffen voor zijn kleren, vallen zijn natuurlijk zeld- deelten aar niets scheen te helpen. Hij heeft een tijdje in een huid ligheid voor licht ontwik- len worden. Station Panji Bordeaux Grenoble Frankfoi MOncher ZUncb 12 8 0.1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1