n Commentaar Jlicttttrc £ci!tscl)e Itfouraiil Bloedige rassenrel in Alabama NIEUWS in één oogopslag Draden en banden Vestigingsbesluit van grafische bedrijven in strijd met de grondwet 'Met Pinksteren waren er 275.000 buitenlanders Oita) DINSDAG 23 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0.59 per week. CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfi is ahfbleocn oign bert io tegtjcnspocl" Tweeënveertigste jaargang no. 12179 Teil onrechte onderscheiden Zie pagina 10 In Montgomery (Alabama, V.S.) zijn ernstige ongeregeldheden uitgebroken, toen blanke en zwarte „vrijheidsrijders" wilden proberen dc rassenscheiding te doorbreken. Federale troepen hebben de rust hersteld. Praktisch de gehele nacht hebben dui zend mensen in een kerk gezeten. De tweede bespreking in Evian is vanmorgen begonnen. Waar nemers achten de komende 48 uur beslissend voor de voortgang der onderhandelingen. De spanningen tussen de Kongolese autoriteiten en de V.N. zijn weer toegenomen. Het vliegveld van Coquilhatstad is voor alle N.N.-vliegtuigen gesloten. De Indiër Dayal, tegen wie Kasavoe- boe zeer grote bezwaren heeft, zal naar Leopoldstad terug- we regering, hebben zij geweigerd terug te keren naar hun stel lingen en daarmee het bevel van generaal Tsjang Do Joeng, de nieuwe premier, naast zich neergelegd. Op de Laos-conferentie in Genève zijn nog geen vorderingen gemaakt. Prins Norodom Sihanoek van Cambodja is er niet in geslaagd de leiders van de drie partijen in Laos naar Genève te krijgen ter vorming van een regeringscoalitie. De Gaulle en Adenauer hopen een formulering te hebben ge vonden, die ook voor Nederland aanvaardbaar is en de vrees voor een Frans-Duitse overheersing in de E.E.G. wegneemt. Dit is zaterdag verklaard na het bezoek van De Gaulle aan Bonn. Het buitenlands bezoek aan ons land tijdens de Piksterdagen is matig geweest. Naar schatting 275.000 toeristen hebben ons land bezocht, hetgeen 100.000 minder is dan tijdens de Paas dagen. VOOR deze mannen, werklieden van de PTT in Evian, is het maar een heel gewoon kar weitje. Ze bevestigen en controleren dé telegraaf- en telefoondraden die dit lieflijke sitadje aan het meer van Genève met de wereld daarbuiten ver binden. Ze weten dat hun routine werk van meer gewicht is dan anders: de ogen der we reld zijn immers op dit Evian gevestigd, omdat daar de be sprekingen worden gehou den tussen Fransen en Alge- Besprekingen die een ein de moeten maken aan een der meest betreurenswaardi ge conflicten van onze da gen. Van die verbindingen kan bijzonder veel afhangen. De Franse zowel als de Alge rijnse delegatie staan in rechtstreekse verbinding met hun regeringen. Opdat iedere onverwacht opkomen de moeilijkheid in weinig uren kan worden opgelost na eventuele gesprekken met De Gaulle of Ferhat Abbas. Juist in deze bij zonder gevoelig liggende onderhandelingen kan het van uitermate groot belang zijn dat het juiste woord tijdig gesproken kan wor den duurt hel; te lang voordat het antwoord kan worden gegeven, dan is er altijd de kans dat de buiten wereld via de pers van de strubbelingen hoort en er al dus een prestigekwestie ont staat die vermeden had kunnen worden. Zo komt men dan bij de verantwoordelijkheid van de pers bij dergelijke bespre kingen. Want ook de jour nalist heeft zijn eigen bij zondere verantwoordelijk heid voor het welslagen. Een goede krant publiceert niet alle nieuws een goede krant publiceert slechts alle nieuws dat „rijp" is om gepubliceerd te wor den. Het geldt voor Evian, het geldt voor tal van ande re precaire zaken. Daarbij komt het aan op de gezindheid van de krant. Wat de ene krant met graagte zal publiceren om dat het sensationeel is, zal de mdere krant met grote terughoudendheid behande len. Uit die verscheidenheid moet u, moeten uw vrien den en kennissen een keus doen. U koos een goede christelijke krant zorg dat uw vrienden en kennis sen hetzelfde doen! (woonplaats) B«taling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorbalen wat niet van toepassing Is). Prinsessen zagen Zeeuwse caissons (Van c correspondent) De prinsessen Beatrix en Margriet heb ben tijdens het Pinksterweekend thans ook de caissons gezien die in het Veerse Gat geplaatst zijn. Zij brachten namelijk tijdens de Pinksterdagen met het jacht van prinses Beatrix De groene Draeck een bezoek aan de Zeeoiwse wateren. Op de middag van lste Pinksterdag bracht De groene Draeck de van studiegenoten vergezelde Prinsessen op het Veerse Meer, waar zij een kijkje namen bij de rij van 7 doorlaatcaissons, waarmee het Veerse Gat is afgesloten. Omstreeks 5 uur meerde het jacht bij de sluizen in het kanaal door Walcheren. Het bezoek was vrij onopvallend. De Prinsessen overnachtten op De groene Draeck. Op de morgen van de 2de Pink sterdag koerste het jacht, met in het kielzog het rljkspolitievaar.tuig RP-25 naar Zierikzee. Daar meerde het jacht met de Prinsessen vrijwel onopgemerkt bij de nieuwe haven. Later op de dag vertrok De groen. Draeck over de Oos- terschelde en Zijpe naar Numansdorp, vanwaar de Prinsessen per auto naar Soestidijk vertrokken. SINDS ZATERDAG heeft president Kennedy ook met ernstige binnen landse moeilijkheden te kampen, die him weerslag dreigen te hebben op de internationale situatie. In Montgomery (in de staat Alabama) is het nl. tot ernstige onlusten gekomen, nadat een bus met blanke en zwarte „vrijheidsstrijders" in deze stad was aangekomen, die de rassenbarrière in deze zuidelijke staat wilden doorbreken. Er vielen vele gewonden, toen het bij een busstation tot botsingen met blanken kwam. van de blanken een hoogtepunt, toen de ongeveer 20 vrijheidsstrijders een kerkdienst bijwoonden, die geleid werd door de bekende negerpredi kant dr. Martin Luther King, bijna 1000 kerkgangers hebben vrij wel de gehele nacht van zondag op maandag in de kerk moeten door brengen, omdat een woedende me nigte blanken buiten de kerk met geweld dreigde. (Op pagina 5 vindt men een uitvoerig verslag van deze gebeurtenissen.) De rel heeft ook geleid tot een conflict tussen de federale regering in Washington en de gouverneur van de staat Alabama, '.fr'^reVen C"ömdit"d~verschillende" po- wo n,< o ma on wan o :lMn-1 mie-eenheden onder een gezamenlijk commando zijn opgetreden tegen de blan ke demonstranten. Er Is nu een gerech telijk bevel uitgegaan, dat geen geweld mag worden gebruikt en geen bedreigin- komen. Hij zeide, dat de federale rege ring alle middelen zal aanwenden om verdere onlusten te voorkomen, zonodig door het inschakelen van beroepseenhe den van het leger. De federale politie blijft in Montgomery, totdat men er in Washington van overtuigd is, dat de si tuatie gestabiliseerd is. De troepen wer den gisteravond uit de straten van Mont gomery teruggetrokken, maar worden op de luchtmachtbasis Maxwell gereed ge houden om zonodig onmiddellijk in actie kunnen komen. Gouverneur Patterson heeft gisteren gedreigd, de 400 man van de federale po litie te laten arresteren, indien zy zou den trachten tussenbeide te komen in •ongeregeldheden. Zo ver is het echter niet gekomen gesteld al, dat dc federale politic zich zéu hebben laten weigerd, gebruik te maken Robert Kennedy, een broer v de president, die minister van justitie is, gebruik te maken van federale troepen om de onlusten te bestrijden. Kennedy heeft daarna op dringend verzoek van j ^j;;VoVdVn'"geViV V/gën" rëirfgëré dr. Martin Luther King ongeveer 400 man Jt_ j___ federale troepen naar Montgomery ge- Twee telefoto's uit Montgomery, Alabama, waa: fel is opgelaaid. De bovenste foto toont hoje ee ranseling krijgt van een blanke. Daaronder ziet 1 de kerk verlieten nadat de politie een aanval i had afgeslagen. (Verslagen op deze pagina en pagina 5). opnieuw de rassehaat negerstudent een af- en negers, die na uren blanken met traangas De 53 jaar oude Russische vice-premier Fml KozW lijdt volgen, de Daiü-Tele."'Sr/eïlöud» nöj graplh aan een hartziekte. Naar het blad 200 man (Kierale poiitie naar de stad meldt is zijn toestand slecht. Kozlof is worden gestuurd. dikwijls genoemd als de toekomstige mi- Robert Kennedy verklaarde In nister-presiident. Washington dat de aanwezigheid van de DE Hoge Raad heeft vandaag het vestigingsbesluit grafische bedrijven in strijd met de grondwet verklaard, en wel met artikel '7, waarin de vrijheid van drukpers is vastgelegd. Een drukkerij- en uitgeverij uit Balk (Fr.) was door de economische politie-, rechter te Leeuwarden veroordeeld tot een geldboete van f 10 wegens overtre ding van het vestigingsbesluit grafische bedrijven. Het bedrijf had namelijk geen vestigingsvergunning van de Kamer Koophandel te Leeuwarden- De economische poltierechter achtte de uitgeverij strafbaar. De Hoge Raad heeft dit vonnis thans vernietigd en de uitgeverij ontslagen van alle rechtsvervolging, daarbij overwe gende, dat art. 7 der grondwet bepaalt, dat niemand voorafgaand verlof nodig heeft om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren De Hoge Raad is in het onderhavige arrest dieper ingegaan op de totstandko ming van het betreffende grondwets- Blijkens de geschiedenis hiervan heeft de grondwetgever de drukpers gezien als het hulpmiddel dat door de ontwikkeling van de druktechniek zich bij uitstek leent als middel bij de openbaring in ge schrifte van gedachten of gevoelens. Nu dus naar het oordeel van de Hoge Raad de uitoefening van het boekdruk- bedrijf de gemeenschap hiermede dient, mag deze dienende taak aan geen andere regeling worden onderworpen dan de zodanige, welke de vervulling van die dienende taak onverlet toelaat. De bij art. 2 van het vestigingsbesluit grafische bedrijven vereiste vergunning ihtd Bolletje/" in de zilveren rol van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken heeft de Hoge Raad in strijd met art. 7 der grondwet verklaard. die door de staat Alabama Intussen hebben de vrijheidsstrijders besloten, hun reis naar New Orleans j voort te zetten, dwars door Mississippi Over de belegering van de kerk, waarin dr. Martin Luther King voor ging ivordt nog gemeld, dat de negers gingen bidden en zingen, toen het la waai buiten heviger werd. Sommigen gilden van angst. Dr. King riep tele fonisch de hulp in van de federale politie. Een andere predikant smeekte de aanwezigen kalm te blijven. „Ik wil dat iedereen zingt en dat iedereen ieder woord dat hij zingt werkelijk meenf, riep hij boven het gewoel uit. Toen later bekend werd. dat de staat van beleg was afgekondigd, betuig den de mannen en vrouwen in de kerk luidkeels en opgelucht hun in stemming. Zaterdag was het feest in IJmui- den ter ere van de Katwijkse vloo't, die in „vreemde" haven lag tot haringvangen. Naar schatbing van de ANW zijn er de pinksterdagen 275.000 buiten landse toeristen, voornamelijk uit. Duitsland, in Nederland geweest. Zi] logeerden voornamelijk in hotels en pensions in de grote steden en de kustplaatsen. Vergeleken met de toe- Loop met Pasen (375.000) en het eer ste weekeinde in mei (320.000). is het oinksterbezoek dus matig te noemen. De kampeerders, ook uit het buitenland! zochten voornamelijk de Gelderse Vallei en de Utrechtse Heuvelrug op, in min dere mate het Gooi en de Veluwe. De kampeerterreinen aan de kust waren ge middeld voor de helft bezet, behalve jd Bloemendaal en Zandvoort waar de toe loop groter was in verhand met het ver rijden van de Grand Prix op het circuit van Zandvoort. De politie van Zandvoort de omliggende gemeente heeft hie: de handen vol gehad aan de, regel ine m aan- en afvoer. Door de verbeterde weersomstandlg heden op Tweede Pinksterdag groeldi- het dagbezoek uit het buitenland in ver gelijking tot de Eerste Pinksterdag niet onaanzienlijk. Het bleef echter namelijk bij grensbezoek en verder be zoek aan de kuststreek, voornamelijk aan Zandvoort en Scheveningen. de pier om 12.20 uur op Tweede Pinksterdag de honderdduizendste be zoekster boekte. Ook de gepavoiseerdt haringvloot in de Scheveningse haven ;rok veel kijkers. De Efteling bij Kaats heuvel kreeg dit Pinksterweekeinde 25.000 bezoexers, Madurodam 28.000 be zoekers. Ook de andere traditionele ver- maakspunten maakten vrij goede dagen. Het Kröller Müller-muscum op de Hogt- Veluwe kreeg 3200 bezoekers. In Amster dam waren de hotels en pensions zater dag reeds vol, in Rotterdam op zondag Eerste Pinksterdag waren ook de hotels in Arnhem volledig bezet en in Den Haai en Utrecht waren de hotels het gehele weekeinde door goed bezet. Door de betere weersomstandigheden op Tweede Pinksterdag werden heel vee Nederlanders verlokt voor het maken van een dagtochtje, dat veel drukte op d<- wegen veroorzaakte. Ook het „berm- tourisme", picknicken langs de wegen, aanzienlijk. "yDORSTANDERS VAN „apartheid" ple gen hun standpunt te verdedigen met de opmerking dat „je er geweest moet zijn f n het te begrijpen" Hoe spijtig is hei dat zij niet zelf in Montgomery geweest zijn. Ze hadden met eigen ogen kunnen zien tot welke bestialiteiten een theorie leidt die misschien als theorie wel sluitend te maken is, maar die ten achter loopt bij de ontwikkeling der mensheid. Een theorie ook die leidt tot de menta liteit waarin de Eiclimann's hun werken des duivels kunnen verrichten. Velen zullen deze stelling met veront waardiging verwerpen. Zij kunnen op het volgende wijzen: de federale regering van Amerika probeert de zuidelijke staten de rassenintegratie op te leggen terwijl de zuidelijke staten de apartheid willen. Als voornaamste dragers van de erfe nis der slavernij zien zij de oplossing van een vreedzaam samenleven van negers en blanken in een zo volstrekt mogelijke scheiding en ter staving van hun opvat tingen kunnen zij wijzen op de grote ver schillen in leefgewoonten zoals die bij twee zo verschillende rassen aan de dag treden. Zij kunnen ook stellen dat de rel letjes die nu zijn voortgekomen, hun oor sprong vinden in de door de federale regering getroffen maatregelen die be ogen die rassenscheiding te doorbreken. Zouden die maatregelen niet genomen zijn. dan zou dit niet zijn voorgekomen. De fout in deze redenering schuilt in de laatste zin. Daar behoort te staan: zou den die maatregelen niet genomen zijn. dan zou de door rassenwaan gevoede haat niet buiten zijn getreden. Zonder enige twijfel is de apartheidspolitiek een stre ven dat is ingegeven door goede bedoe lingen. Maar deze goedwillcnden beseffen niet dat zij dusdoende een kl:maat schep pen dat aan de duivel heel wat betere kansen geeft dan aan de Heilige Geest (het zij in alle eerbied gezegd). Apart heid geeft kansen aan de mensen-met eigenwaan en omdat naleving van de apartheidsvoorschriftcn altijd in handen komt van de ene groep geeft zij ook kan sen aan de mensen met de dictators-nei gingen. De „harde hand" regeert en Eich- mann kreeg er zijn kans door. Wat bijzonder aanspreekt is dat deze rassenrel zich grotendeels heeft afgespeeld in en rond 'n kerk. Dc negers gingen naar dc kerk De blanken blijkbaar niet. Wc willen er gen conclusie uit trekken, maar we willen er toch wel een aanwijzing in zien. Is hiermee „de Amerikaan" veroor deeld? Verre van dat, want de hierbij betrokkenen vormen gelukkig maar ccn zeer kleine minderheid. Een minderheid die wel een bijzonder grote verantwoor delijkheid op zich neemt. Dit schreef de New York Times: „In Birmingham en Montgomery hebben dc Verenigde Staten opnieuw een slag verloren in de koude oorlog op wereld schaal. Degenen die eraan hebben mee gedaan of hebben staan toekijken, hebben een belangrijke bijdrage geleverd voor dc communistische zaak. Men moet verwach ten dat de mensen in Afrika, het Midden oosten, Azië en Latijns-Amerika het ge beurde overdrijven en verkeerd uitleg- lcn. Ook dit is een kant van dc zaak die voorstanders van apartheid moeten be denken. „Pap, haal je handen uit je zakken, Ellen, sta er niet zo slungelig bij en mam, uw onderjurk komt er een tikje onderuit". q KOMENDE dagen komt het o onder invloed van een actieve de- u pressie, die vanmorgen bij IJsland was 0.5 gelegen en nu in de richting van midden- j Noorwegen koerst. Aan de achterkant 0 J van deze depressie stroomt een nieuwe 0' hoeveelheid koude lucht uit de pool- 0 streken in de richting van Engeland. 0 Deze lucht zal ok tot he vasteland 0.< doordringen, zodat de temperatuur dc °0 komende dagen beneden normaal blijft. 0 Het doordringen van de koudere lucht 0 zal aanleiding geven tot enige regen of 0 enkele buien. o 0 De Bilt verwacht tot morgenavond: 01 Half tot zwaar bewolkt met plaatselUk 0.3 enige regen. Weinig verandering in tem- Matige, later krachtige wind noordwest. (Opge- Woensdag: zon op 4.34, onder 20.39 uur; op 13.52. onder 2.23 uur Volle maan op 30 mei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1