Vredesconferentie te Praag IN DEZE WEEK VAN DE FOTOGRAFIE CADEAU Katanga wil zich weer bij Kongo aansluiten Pensioen voor nazi-leider &EEF HET KABINET EEN 5-3>HA<KE| Werkweek Van der Putten laat toch band afdraaien Bonn stelt de veiligheid van De Gaulle zeker KELVINATOR Reeds eeuwen bekend GEEN KRENKENDE UITLATING De burgemeester van Klaaswaal ontkent, zich tegen de vroegere plaat selijke commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten publiekelijk te hebben uitgelaten in een voor de B.S. krenkende zin. Wel heeft de burgemeester, in een gesprek onder vier ogen met de ex-commandant, in zijn werkkamer op het gemeentehuis denigrerend gesproken over een deel van de voormalige binnenlandse strijdkrachten in Klaaswaal. Deze uitlatingen heeft de burgemeester herhaald in antwoord op een hem hierover door de redactie van Het Vrije Volk telefonisch gestelde vraag Dit schrijft minister Toxopêus (binnenl. zaken) in antwoord op schrifte^ lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Scheps (soc.). Het is de minister niet gebleken, dat door dit alles onrust in Klaaswaal zou zijn ontstaan. Behalve dat hij publiekelijk niets denigrerends heeft gesproken, heeft de burgemeester bovendien verklaard dat de B.S. als zodanig steeds de grootste waardering te hebben gehad en nog te hebbén, aldus de minister. ENKELE parlementsleden van Katanga hebben bij de con ferentie van Kongolese politieke leiders in Coquilhatstad een ver zoek ingediend om Katanga tot de republiek Kongo toe te laten onder leiding van de minister van binnenlandse zaken, Moenongo, die sedert de arrestatie van Moise Tsjombe de macht in Katanga heeft overgenomen. Indien dit verzoek van officiële zijde door Katanga zou worden gesteund, zou dit het eerste teken zijn dat deze koperrijke provincie zich weer bij Kongo zou willen aansluiten. Op de conferentie is ook overeenstem ming 'bereikt om in de grondwet op te nemen, dat Kongo een federale republiek wordt met een sterke centrale regering. Verschillende staten zouden alleenzeggen schap 'behoud'en over lokale aangelegen heden, waaronder de belangrijke kwesties van het verlenen van mijnconcessies (Kasai en Katanga zijn de belangrijkste diamant- en kopergebieden van Kongo). Advertentiën 700 reizen per trein, bus of K.L.M. CHRISTELIJKE REIS STICHTING Slecht rapport In Genua is gisteren de 15-jarige Ter- rence Serrao uit Bombay aangekomen met een Italiaans sohip. Hij had zich in Bombay aan boord van het schip ver scholen, omdat hij met zijn slechte rap port van sohool niet naar huis durfde. Hij is de zoon van een journalist. Terrence zei aan boord van het schip Romathat dat hij nu besefte zijn ouders veel verdriet te hebben bezorgd door van huis te vluchten zonder een bericht aan zijn ouders te sturen. Hij zei dat hij hen uit Port Said had geschreven en ge vraagd had of ze niet kwaad wilden zijn. Terrence mocht in Genua niet van boord gaan. Hij moet, aan boord blijven De vroegere (nazi) burgemeester van Garmisoh-Partenkirchen in de Beierse Alpen krijgt een pensioen van 1000 mark '900 gulden) per maand. Bovendien krijgt hij nog een uitkering ineens van 10.000 mark (9000 gulden). Het Westduitse administratieve Hoog gerechtshof heeft beslist dat de stad de ex-burgemeester (die wegens zijn ver diensten voor de nazipartij indertijd het gouden insigne van de partij heeft ge kregen) zijn pensioen niet mag onthou- In de afgelopen 7 jaar heeft Garmisch- Partenkirchen geweigerd hem een pensioen te geven. Hij is daartegen ui beroep gegaan bij diverse instanties, tot- Een woordvoerder van de conferentie heeft gisteren nog medégédeeld d'at 19 staten vertegenwoordigd zullen zijn i we federatie en niet 18 zoals ee verklaard. De wijziging is het gevolg het besluit de provincie Kivoe twee nieuwe staten te splitsen. Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft inmiddels medegedeeld dat sterke eenheden uit India en de Maleise federatie, d'eel uitmakend Van de strijd krachten der V.N., langs een linie van ruim driehonderd kilometer strategische stellingen hebben betrokken tussen de Noord-Katangaanse steden Kabalo Albertstad. Het betreft hier een gebied waar tal loze botsingen tussen stammen zijn voor gekomen en waar het gevaar van een 'burgeroorlog „aanzienlijk" was. De woordvoerder voegde eraan toe dat men de hoop koésterde, dat alleen al de aan wezigheid van de strijdkrachten van de V.N. langs de linie voldoende zou zijn n de rust in dit gebied te handhaven. De thans gevangen genomen Katan- gaanse president Tsjombe heeft vorige maand in deze streek militaire operaties bevolen. teneinde de baloeba-stammen die hier een eigen staat hadden uitge roepen, weer aan het gezag van de re gering van Katanga te onderwerpen. De besprekingen tussen president Bour- guiba van Tunesië en premier Macmillan hebben „een grote mate van overeen stemming, in het bijzonder waar het de steun aan het optreden van de V.N. Kongo betreft", aangetoond. Dit is teren mededgedeeló' in een communiqué dat gisteren aan het einde van een offi cieel bezoek van drie dagen van Bour- guiba aan Londen werd uitgegeven. Enorme brand in Manilla Door de grootste brand, die sinds de tweede wereldoorlog te Manilla ge woed heeft, zijn vier huizenblokken in de marktwijk van de stad in as gelegd. Meer dan 5.000 mensen zijn dakloos geworden. De brand werd vanmorgen vroeg bedwongen, nadat hij ruim 12 uur gewoed had. Een diepgaand onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand in een pakhuis ontstaan is en vandaar over- "oeg naar 2.000 kleine winkeltjes. Doden zijn er niet te betreuren, aar tientallen mensen hebben ver wondingen opgelopen. De materiële schade wordt geraamd op 180 miljoen gulden. De strijd tegen de vlammen- werd in den beginnen bemoeilijkt door een lage druk op de waterleiding. TV-camera's tegen smokkelaars Op het vliegveld Idlewild zijn grote tv-camera's geplaatst in de strijd tegen de smokkelarij. Waar zij staan is echter niet bekend. Alle drie de camera's zijn zo opge steld, dat zij gericht kunnen worden op elk aankomend vliegtuig en dat zij elke vierkante centimeter van het landingsgebied in ogenschouw kunnen nemen. Het is de eerste maal, dat de douane een dergelijk systeem op een vliegveld in gebruik neemt. De installatie van de tv-camera's maakt deel uit van een intensieve campagne tegen het smokkelen sinds in april een stewardess betrapt werd bij een poging verdovende middelen ter waarde van een half miljoen dollar uit Frankrijk de Ver. Staten binnen te smokkelen. De Gaulle gaat via vordering stakers te lijf President De Gaulle heeft op voorstel van de regering een besluit afgekondigd, waarbij aan de ministers het recht wordt toegekend het personeel van de over heidsdiensten te vorderen. Bij het nieuwe besluit worden de be trokken ministers gemachtigd om stakers in genationaliseerde bedrijven en over heidsdiensten te gelasten aan het werk te blijven, op straffe van geldboete of gevangenisstraf. Het besluit werd vrijdagmiddag in een buitengewone zitting van het Franse kabinet genomen. De vergadering werd voorgezeten door president De Gaulle, en was geheel gewijd aan de ernstige ge volgen voor het bestaan der Franse be volking, voortvloeiend uit de verstoring van het functioneren van verschillende openbare diensten, juist op een tijd stip waarop de regering zich beraadt over verhoging der ambtenarensalarissen in een mate die in overeenstemming is met de mogelijkheden der staatsfinanciën. Alle Franse vakverenigingen van amb tenaren hebben besloten op 6 juni een algemene staking ai te kondigen. Nieuwe methode voor ruimtelancering De Russische wiskundige Keldisj, een autoriteit op het gebied van de mecha nica en elektronische breinen, is be noemd tot hoofd van de in 1725 ge stichte Russische academie voor weten schappen. die onder het beheer va: ministerraad staat. Bij een verhandeling over bemande ruimtevluchten zei Keldisj dat de nic methode van lanceren van een ruimte vaartuig op een interplanetaire route het loslaten van een geleide kosmische raket vanaf een zware kunstmaan nieuwe mogelijkheden had geopend. Men behoefde hierdoor niet meer bepaalde data uit te kiezen voor, vluchten naar de maan, men kon zwaardere ruimte vaartuigen naar Venus en andere pla neten lanceren en de beperkingen ten gevolge van het feit dat niet alle lan- ceerplaatsen op aarde even gunstig zijn bestaan niet meer. Tweede lancering van minuteman mislukt De tweede lancering van een minute man is, ongeveer negentig seconden na de start, geëindigd met de vernietiging van de raket, die na het ontbranden van het tweede lid uit de koers was geraakt. De ruim zeventien meter lange raket verhief zich van de lanceerplaats met als bestemming een doelgebied op 7400 kilometer afstand in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan. De luchtmacht hoopte op herhaling van het succes van 1 februari toen een eerste lancering van deze raket met vaste brandstof eindigde met het neerkomen van de neuskegel in hetzelfde doel gebied. De minuteman is ontworpen om de Verenigde Staten een vergeldings wapen te geven dat op elk willekeurig ogenblik onmiddellijk kan worden gebruikt. Nehroe staat achter plannen van V.S. Aan het einde van het bezoek van de Amerikaanse vice-president Lyndon Johnson aan Nieuw Delhi, waar hij be sprekingen heeft gevoerd met premier Nehroe van India, is een gemeenschap pelijk communiqué uitgegeven, waarin de beide staatslieden de gehele wereld opwekken tot een grootscheepse aanval op analfabetisme, armoede en ziekten. Het verslaan van deze „gemeenschappe lijke vijanden der mensheid" is de eerste stap voor het verzekeren van vrijheid en vrede, aldus het communiqué verder. Premier Nehroe hecht zijn algehele goedkeuring aan het nastreven van een neutraal en onafhankelijk Laos, en heeft vice-president Johnson verzekerd, dat hij zijn aanhoudende hulp en steun zal blijven geven om dit doel te bereiken. Russische afwijzing op kernconferentie IW Wordt onderzoek voortgezet De technisch hoofdambtenaar het ministerie van defensie de heer F. H. van der Putten uit Bussum zal de geluidsband, waarop hij vorig jaar januari het bewijs van een poging tot uitlokking van een aanrandingsscène meent te hebben vastgesteld, voor de rijkspolitie in Oudewater afdraaien. Dit heeft hij gistermiddag besloten na overleg met zijn Amsterdamse raadsman, mr. N. J. Geleijnse, die gisteren antwoord heeft ontvangen op zijn brieven betreffende deze zaak de Rotterdamse officier van jus titie, mr. I. H. van de Roemer. Op 24 april jl. verzocht mr. Geleijnse de Rotterdamse officier van justitie hem mede te delen of het onderzoek in de Oudewaterse geënscèneerde aanran ding was afgesloten en zo ja of hij voor- T-.P*in. heeft het doet de Ver- ftXe„n^r„a^ÏÏndeS'"a',he7e0l^pgon'J,rene Mr. Geleijnse vroeg dit naar aanleiding van het antwoord dat minister Beer man medio april gaf op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Kra nenburg over de Oudewaterse aanran dingsaffaire, waarvan de heer Van der enigde Staten en Engeland ingediende ontwerpverdrag voor een verbod van het houden van proeven met kernwapens van de hand gewezen. De Russische af gevaardigde beschuldigde de westelijke landen ervan door middel van dit ver drag een uitgebreid spionagenet in de Sowjetunie te willen inrichten. De conferentie zal volgende week dins dag worden hervat. ER ZIJN bijzonder grote veilig heidsmaatregelen genomen voor het eendaagse bezoek dat president De Gaulle vandaag aan Bonn brengt. Alle straten, waar door De Gaulle in de loop van de zal rijden, zullen voor al het andere verkeer gesloten zijn. Bin nen de bebouwde kom zullen om de 20 m politieagenten op post staan. Verder zullen er tal van detectives op de been zijn. Terwijl *in de E.E.G.-kwestie bonds kanselier Adenauer overhelt naar de in- zichtèn van president De Gaulle (der halve: een algehele toetreding van En geland tol de E.E.G.), slaat hij wat de N.A.V.O betreft aan de kant van de Amerikaansè president Kennedy, een zover mogelijke militaire en politieke integratie en een afwijzing van directorium. voorzorgsmaatregelen de omvang groter is dan bij het bezoek president Eisenhower zijn geno- uit vrees dat Algerijnen of Franse rechtse extremisten een aanslag op De Gaulle zullen proberen te plegen. De Franse staats chef logeert niet Bonn, zoals hij aanvankelijk van plan was: nog hedenavond vliegt hij Parijs terug. De ontmoeting van vandaag ii voortzetting van het overleg, ds december j.l. in Parijs plaatshad de vooravond van de conferentie van de E.E.G.-regeringsleiders, dat destijds nog al het misnoegen wekte van de kleinere E.E.G.-partners (met name Nederland zijn minister van buitenlandse zaken Luns), omdat het de indruk wekte alsof de heren onderling al hadden uit gemaakt wat door de overige E.E.G.- chefs maar moest worden goedgekeurd. Het gesprek van vandaag was bedoeld als „na-tafelen" van de tweede E.E.G. topconferentie, die echter is uitgesteld tot juli. Desondanks is er voor de beide rege ringsleiders genoeg gesprekstof, niet in de laatste plaats het op handen zijnde treffen tussen president Kennedy en premier Chroesjtsjef, dat alle andere onderwerpen op de agenda eigenlijk beetje overschaduwt. Thailand® minister meldt komplot sathien, heeft vrijdag verklaard dat langs een komplot is ontdekt, dat ten doel had de macht in noordoost-Thai- land over te nemen. Dit komplot had, volgens de minister, de steun van com munistisch China en noord-Vietnam. In verband met de ontdekking van het kom plot zijn ongeveer zeventig mensen aan gehouden. Dat het Russische „Zang- en Danstheater" van het Rode Leger wereldvermaardheid geniet, valt te begrijpen, als men deze foto bekijkt van één der. solisten in volle actie. Jsl eau (füüjnta hij- Russische onderzoekers hebben aan de oostkust van het Zuidpoolgebied elf kolonies van reuzenpin- guins ontdekt, elk bestaan de uit ongeveer 150.000 dieren. Van 19 tot 24 mei zal in Zweden voor alle verkeer een maximumsnelheid van negentig kilometer per uur van kracht zijn. Men hoopt hierdoor het aantal ver keersongevallen tijdens de Pinkstervakantie te beper ken. De 19-jarige chauffeur H. J. P- uit Heerlen, die er op 6 mei j.l. met de auto van zijn werkgever en een bedrag van 1.200.van door was gegaan, heeft zich bij de politie in Am sterdam gemeld. Van het bedrag had hij nog slechts één dubbeltje over. Prins Albert van Luik heeft gisteren op de Bel gische vliegbasis Bevekom de prijzen uitgereikt die door onderdelen van de luchtmachtstrijdkrachten van de N.A.V O. zijn be haald in dc fotoverken- ningswedstrijd „Royal Flush VI". De eerste prijs werd gewonnen door de tweede geallieerde tacti sche luchtmacht, waarvan ook Nederland deel uit maakt- Om hun eisen tot betere arbeidsvoorwaarden kracht bij te zetten, hebben onge veer 10.000 metaalarbeiders uit Genua de grote auto weg langs de Italiaanse Riviera volledig geblok keerd. De politie heeft geen moeite gedaan de weg, die een van de drukste van Europa is, vrij te maken. Het verkeer werd omge leid. I De Oostenrijkse regering heeft een loonsverhoging van negen procent toege kend aan het personeel van dc posterijen, de spoorwegen en de over- heidsbureau's ten einde een staking te voorkomen die begin juni zou begin nen en die zou leiden tot een chaos tijdens de ko mende ontmoeting tussen Kennedy en Chroesjtsjef. Putten het slachtoffer had moeten wor den. Aangezien de heer Geleijnse van mening was dat het antwoord van de. minister aan duidelijkheid alles te wen sen overliet, omdat er eerst in gestéld wordt dat het onderzoek is afgesloten en later wordt opgemerkt dat de offi cier het onderzoek wil afronden door het beluisteren van de geluidsband, verzocht hij om opheldering. Naar aanleiding van zijn deze week verzonden rappel ontving mr. Geleijns? gisteren van mr. Van de Roemer de mededeling, dat hij het van het beluis teren van de geluidsband wil laten af hangen of hij het onderzoek zal laten voortzetten. Als de geluidsband nadere gezichtspunten oplevert, Is mr. Van dc Roemer daartoe bereid. Hij heeft in zijn antwoord tevens laten weten dat wanneer de heer Van der Putten niet bereid blijkt de geluidsband af te draal- zijn klacht tegen een functionaris het ministerie van defensie zal worden geseponeerd. De heer Van der Putten zal nu naar aanleiding van dit antwoord een af spraak maken met de rijkspolitie in Oudewater, waar hij volgende week de geluidsband hoopt te kunnen afdraaien. Op het bandje heeft Van der Putten het gesprek vastgélegd met mevrouw Van der B., echtgenote van een carros seriebouwer in Oudewater, die de hoofd rol in de aanrandingsscène hjd moeten spelen. Kort voor minister Beerman op de vragen van dè heer Kranenburg ant woordde, ontving de heer Van der Put ten het verzoek de geluidsband te ko men afdraaien. Dit weigerde hij toen omdat het naar zijn mening geen zin had dit te doen wanneer het onderzoek reeds gesloten was. Advertentiën Prof. dr. A. J. Rasker UNKELE WEKEN na Pinkster in Praag een algemene chris telijke vredesconferentie" meen goede gronden te hebben - ,-o- mijn overtuiging dat dit geen lis- ioorden tjSe Propaganda wuiu.cn t leiijKt vreuc^uyc vuic dë ogen te strooien en ..onze defensie- gehouden. Wat stellen de zeshonderd wjl tse vers]appen", maar dat er een christenen uit Oost en West, die oprecht vredesverlangen en -bedoelen daar heen zullen gaan uit Neder- ujt spreekt. Wat wij aan de commu- land gaan een twintigtal, ouderen nisten als kritiek op dit beeld hebben en jongeren, uit verschillende ker- te zeggen ken zich daarvan voor? In de eerste plaats een oecume- niet, dat nische ontmoeting met christenen ü?t uit landen en kerken, waarmee we anders zelden en moeilijk contact j00fd kunnen krijgen immers de helft zwaardën tot van de deelnemers komt uit lan- in een mense den „achter het ijzeren gordijn", derd. Zij hebben Met hen mogen we in Praag broe- het niet Jesaja 2 in één opzicht ver- _j hebben zich namelijk in het opschrift op het voetstuk een afwij king van de tekst van Jesaja veroor- geschreven: „Laten wij de tot ploegscharen slaan" menselijk voornemen veran- heen gele die godde- dat de vervulling derlijk samen zijn, hun omstandigl'Jhe belofte zal plaats vinden, als de heden beter teren begrijpen, c— volkeren attUen geleerd hebben te luis- hun volharding ons verheugen, de verzoekingen volkeren zullen geleerd 1 teren naar de onderwijzing en de be lofte (Wet en Woord) van Israels God. dat de bijzondere taak van kant verheugen zich, zovele uit sche wereld te zeggen, dat we het met Oost en West te mogen ontmoeten, goede menselijke voornemens niet Eén ding zullen deze broeders zusters uit het oosten ons vóór dingen vragen: dat we hun met trouwen tegemoet trëden, en niet ge loven wat een ge makkelijke propa ganda in het wes ten wel eens sug gereert: dat zij eigenlijk een soort christelijk vermom de communisten zijn, omdat échte christenen daar immers geen leven zouden hebben. Zo is het namèlijk niet Veeleer heb ben we daar te maken mét men- munistische ideolo gic verwerpen, daar ook openlijk voor uitkomen, daar soms ook grote moeten hebben maar die tegelijk trouw willen zijn aan hun land en volk, niet naar het westèn vluchten, maar wérken op de plaats waar zij gèsteld zijn, en ge loven en ondervin den hoe ook daar God zijn gemeente in stand houdt toevertrouwen. We zullen dit moeten, neen mogen zeggen: dat aan de meente van Christus in Oost en vóór" aÜë het geheim van de ware vrede DE SCHRIJVER Prof. dr. A. J. Rasker is hoogleraar vanwege de Ncd. H'erv. Kerk aan de rijksuniver siteit te Leiden met de opdracht onderwijs te geven in de ge schiedenis der Ned. Herv. Kerk, de christelijke ethiek en de theologie van het apostolaat. Prof. Rasker publiceerde en sprak veel over hel vredes vraagstuk, waarmee hij zich sinds tien jaar intensief bezig houdt. Hij bezocht dc tweede en derde christelijke vredescon ferentie in Praag (1959 en I960) en is betrokken bij de voorbe reiding van de binnenkort tc houden wereld-vredesconferen tie, die in juni zal plaats heb ben. Men vindt in dit artikel vertrouwd, dat zij mag weten dat de onderwijzing die daartoe nodig is, in het laatste der da gen in Jezus Chris tus geschonken is. door wiens dood en opstanding God de confer» dere gelovigen weer ernstig gen hebben gewaarschuwd. die zijn vijan den waren met zich verzoend heeft, en door wie Hij ons nu ook de moed geeft tot een ge heel nieuwe levens wijze. waarin wij in zijn navolging vijanden met de enige mogelijk heid is om aan vijandschap een einde te maken. Of daarnaar ge luisterd zal wor den? Uiterlijk wel. Op vele samen komsten in vele kranten, juist in het Oosten véél het Westen, i£ aan deze conferentie nu reeds aandacht gegeven; om voorbede en offervaardigheid is gevraagd in de kerken, en die zijn mate en In de tweede plaats zullen we daar ™ü!oïS;SÏÏ/^ï0SÏ'S over het onderwerp ..vrede op aarde' samenspreken. Niemöller heeft in de rmg, derde christelijke vredesconferenti te Praag. sept. 1960, gezegd: christenheid is tot nu toe nog geen overtuigend pleitbezorger voor het vredesverlangen heid." En de slotwoorden j toestemming gevraagd aan de rege- ig, en die is. met verschillende faci- liteiten, verleend; kranten en radio, ook de televisie, zuilen verslagen mogen geven, een Óf naar het woord, dat de conferen- "i^ew^est tie te zeggen heeft, naar haar eigen broeders, de wereld snakt langzaam, moeten afwachten B« goede hoop, 1,1 hebben te hebben, dat Gods Woord doet hetgeen dat Hem behaagt «er«en te zsvansion opsuruupau voorspo<!<ltg is tot hrtgeen waar- ontwapeniug, tot coëxistentie, tot be- HU hel ttend Dat heelt met Pink- eindiging ■tot steren te maken, met de belofte de Geest. zueiuu in uï weiciu ±st= iiaa oc vit- Daarom heb ik de moed, de Neder- desconferenties willen deze oproep, die Jan4s? Christenen hiervan iets de koude oorlog, het verrichten van de dienst der zoening in de wereld. De Praagse bed. ontleend steld. „_0 veel te weinig weerklank heeft delen, gevonden, levend houden, doen door- wen in d klinken in oost en west. Zij wetèn °®^£stelling ook, dat er in onze tijd voor de mens- .heid geen alternatief meer is voor vrede: we hebben in de naaste toe- komst alleen meer de keuze tussen vrede of.... niets, coëxistentie of co- extinctie. Hoe zullen we daarover spreken mid den in de communistische wereld, de ze zomer? Zijn er wel aanknopings punten voor datgene, waarom het ons werkelijk te doen is? In Jesaja 2 staat een belofte van aardse vrede: in het laatste der da gen zullen de volkeren hun zwaarden slaan tot ploegscharen en hun speren tot snoeimessen, eh zij zullen de oor log niet meer leren. Deze voorstelling heeft de communistische mens zeer gefascineerd; en de Russische rege ring heeft een groot bronzen beeld, dat deze gedachte voorstelt, aan de Verenigde Naties ten geschenke ge geven; het is opgesteld in New York. Afbeeldingen daarvan worden op me schaal verspreid, er postzegel naar gemaakt. hen te vragen, vertrou- deze conferentie te hebben, met werk kennis te haar te dragen in hun ge- helft uit i het Christendom dc Nederlandse lijn >viskundig leerboek schreef wisselde door deze mathematici dat de ondoorzichtige titel „Aldzjebr dus. is vastgesteld dat de Babyloniërs deze woorden te om- zijn voornamelijk de oude Grieken schrijven of te verduidelijken, het- geweest die zich terdege met alge- nieuws op de markt komt. Maar het Is nog veel zonderlinger: de bewerkingen die in het rijk der Alexsndrië, die in de derde Chr. leefde, heeft deze wetenschap een krachtige stoot ge- Kaliefen met dzjebr en walmockabala geven. Voornamelijk heeft hy zich plachten te worden aangeduid, kwa- bezig gehouden met bepaalde en on- men in het theoretische deel van het bepaalde algebraïsche vergelijkingen, aldus genaamde en 'n eer* 13-dclig standaardwerk, waarin de oplos sing van tweede- machtsvergelijkin gen voorkomt, legt hy getuigenis af van de vruchtbaar heid van zyn lang durig léven (hij werd 84 jaar). He- algebraboek in dit opzicht helemaal laas zyn alleen de éérste zes boeken niets nieuws bracht, maar zich baséer- v»n zUn werk bewaard gebleven, de op een wetenschap die reeds voldoende echter om ons de over- eeuwenlang in het Oosten bekend tuiging te schenken, dat de algebra, waaraan hy weliswaar nieuwe welke via de Arabieren tot ons is dat deze bewerkin gen aan de (Arabi sche) lezer volko- Dit dwingt ons tot de conclusie dat de bewerkingen had toegevoegd. gekomen, voor het grootste deel waarin hy geen wezéniyke verande- Griekse oorsprong Is. ringen had aangebracht. Door deskundigen, die in staat zyn schiet het de in de oudheid gevolgde wiskundige Moren vai methoden té beoordelen hetgeen In onze gedachtengang veelal gruweiyk Ingewikkeld is door de »f- ingedeeld bij de donkere wijkende talstelsels en de gecompli ceerde symbolen welke werden aan- Keuvelènd over de Arabieren, binnen, dat de Spanje ?n Noord-Afrika orden Maar dat de Moren blanken zyn? Daarover een volgende keér. Nederland t Kerk en We. de N.C.S.V. landse deelner Geref., Remor Vraag erom bij uw fotohandelaar Op de Driebergseweg in Zeist is gistermiddag een ernstig ongeluk ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de 34-jarige gehuwde heer C. Scholten uit Nijkerk. Door tot nu toe onverklaar bare oorzaak is de heer Scholten, die in een auto met grote snelheid aan de linkerzijde van de weg reed. tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5