Jlicutue £riltsrfjc GTmirant Conferentie Evian vandaag begonnen Commentaar V.N.-generaal doet wonderlijke stap NIEUWS in één oogopslag- PINKSTERBEDE Per 1 juli 45- urige week in grote steden Ondanks ongunstig weer veel animo voor de kust Verwikkeling in Zuid-Korea ZATERDAG 20 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN: f 7.50 per Kwartaal; f 2.55 per maand; f 0,59 per week. Tweeënveertigste jaargang no. 12178 CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stontvasticft is §ijcblet>en BjD bert to Uffteasptti" Openluchtmuseum in de oudheid Zie pagina 3 Ernstige ongeregeldheden in Algerije (in Oran werd het Zwit serse consulaat zwaar beschadigd) vallen samen met het begin van de Frans-Algerijnse onderhandelingen in Evian. Op bevel van de Amerikaanse V.N.-opperbevelhebber in Zuid- Korea moeten de Zuidkoreaanse eenheden, die het oude regime hebben omvergeworpen, direct naar hun garnizoenen terugkeren. De nieuwe militaire leider heeft een geheel uit militairen be staand kabinet gevormd. President Kennedy zal na zijn staatsbezoek aan Frankrijk in Wenen op drie en vier juni besprekingen voeren met premier Chroesjtsjef. Daarna gaat hij naar Londen. Mevrouw Kennedy maakt de hele reis mee. Van Katangese zijde is ter conferentie in Coquilhatstad een ver zoek ingediend Katanga toe te laten tot de Republiek Kongo. In de nieuwe federatie zullen negentien staten vertegenwoor digd zijn. Minister Beerman heeft de Haagse officier van justitie opdracht gegeven met de grootste voortvarendheid de klacht te behan delen, die de heer Spierenburg heeft ingediend tegen de heer Worms. Minister Toxopeus is van oordeel, dat de afwezigheid van gou verneur Platteel tijdens het bezoek van de parlementaire missie aan Nieuw-Guinea niet getuigt van een geringschatting van de betekenis van dit bezoek en van die van het parlement. Ondanks het minder gunstige weer is reeds gisteren een ware intocht van toeristen (vooral van Duitsers) begonnen. Er zijn zeer veel kampeerders bij. Tal van kampeerterreinen zijn meer dan vol. In de grote zaal van de Dierentuin in Den Haag hebben gisteren achthonderd mensen uit vele kerkelijke denominaties gezamen lijk aangezeten aan een „oecumenisch liefdemaal". Niet ik maar Gij in mij Uw Geest stelt mij van bloed en aarde vrij en doopt mij in de ruimte van Uw licht ontrolt het Godd'lijk vergezicht wat uit geen mensenhart kon klimmen De Heil'ge berg waarop Uw kerk als blinkend goud gelouterd door het Godsgericht te stralen ligt tot eeuw'ge hope haar poorten open waardoor de volken binnengaan die door Uw geest zijn toegedaan. aan 't volk dat Gij U tot een erfdeel hebt verkoren. Och, dat Uw Geest ons ziende houdt opdat wij tot ons zielsbehoud niet dwalen meer maar door Uw Geest waar wij ook gaan de stem herkennen van de Heer. HERM. STEGGERDA Bulldozers tegen gevangenen Fidel Castro heeft in een rede op een massabijeenkomst, die was georganiseerd in verband met zijn onderscheiding met de Orde van Lenin, zijn aanbod om gevangenen te ruilen voor Ame rikaanse bulldozers herhaald. De bulldozers moeten van een zwaar type zijn en compleet, met garantie en reserve-onder delen, worden afgeleverd. Als de Verenigde Staten op zijn aanbod ingaan, zouden de minst belangrijke gevangenen legen de eerste bulldozers wor den geruid. De meest belangrij ke komen pas aan de beurt als de laatste bulldozers worden geleverd. Het schip dat bulldozers naar Cuba brengt, kan op de terug reis de gevangenen mee terug nemen. aldus Castro. Het best gesorteerd In: Pliilips-fabriek in Terneuzen (Van onze correspondent) De Pihilips-fabrieken zullen een niei bedrijf in Terneuzen vestigen. Deze nieuwe fabriek krijgt een oppervlakte van 4000 5000 m2 en zal aan 300 a 400 mensen weitk bieden. Inmiddels is over de grondaankoop overeenstemming bereikt met de eige naar. De indusfcrisgroep licht van de N.V. Philips gloeilampenfabriek wil m dit zgn. „spréiding'sbedrijf" kleine lam pen doen produceren. Het ligt in de bedoeling om te zijner tijd leidinggevend personeel uit Eindho ven en Roosendaal naar Terneuzen over te plaatsen om daar de scholing van de nieuwe werknemers ter 'hand te nemen. De kerngemeente-faciliteiten zijn bij de keuze van Terneuzen als vestigingsplaats van doorslaggevende betekenis geweest, zo werd van Philips-zijdé verklaard. Gistermiddag is in Grootebroek het zesjarig zoon tij e van de familie B immer- mans te water geraakt en verdronken. Verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 Verkoop ultalultend engros LEIDEN. TeL 33909 De 45-urige werkweek zal voor he gemeentepersoneel van Den Haag, Amsterdam en Rotterdam uiter. lijk 1 juli ingaan. Dit is het resultaat de bespreking die de minister van nenlandse zaken gistermiddag had met wethouders van deze drie gemeenten. 0 In Zeist is gistermiddag de 34-jarige heer C. Schulpen met zijn auto tegen boom gereden. Hij was op slag dood. Na een verhoor van Michel Staub, de man die dezer dagen na een inbraak in een villa in Talloire, in het Franse de partement Haute Savoie werd gearres teerd en in wiens auto wapens waren gevonden, is de politie van Lyon tot de slotsom gekomen, dat Staub voorne mens was een aanslag te plegen op de Vanmorgen om elf uur is de conferentie van Evian begonnen. De be sprekingen begonnen rneit uiteenzettingen van de Franse en Algerijnse delegatieleiders, Joxe en Belkacem Krim. De bedoeling was dat over de te volgen procedure en het tijdstip van de volgende bijeenkomst zou wor den gesproken. De Franse delegatie is bereid ook 's middags te vergaderen, maar laat een beslissing aan de Algerijnse delegatie óver. Eventueel wil de Franse delegatie ook instemmen met bijeenkomsten op de pinkster dagen. De premier van de Algerijnse re gering in ballingschap, Ferhat Abbas, heeft gisteren voor Radio-Tunis ver klaard, dat „een onafhankelijk Alge rije Frankrijk de hand zal reiken. Het bereid die Franse belangen die nret botsen met de Algerijnse te eer biedigen. Het ligt in de aard van de zaak dat het Algerijnse volk, wan neer de koloniale banden zijn ge staakt, uitstekende betrekkingen met het Franse volk zal onderhouden." De Algerijnse delegatie op de confe rentie van Evian 'is vast besloten het pro bleem dat reeds 130 jaar bestaat op te Zij hoopt dat de oorlog kan worden beëindigd. „Vrede >is mogelijk wanneer de onontbeerlijke garanties bestaan. Vredfe is wenselijk en wordit door zo wel het Algerijnse als het Franse volk verlangd." Ferhat Abbas verklaarde eenmaal vrede 'is gesloten en Algerije onafhankelijk ds, „rechtvaardige betrek kingen tussen beide volkeren niet alleen mogelijk maar ook gewenst zijn. Dan kan men slechts vrijwillig samejtwerken De Algerijnse premier Wees er op dait bij de ontmoeting veel op het spe! staat. „De kolonialisten hebben niet ont wapend en onderhandelingen zijn nog geen vrede. De krachten van het kwa de, de reactionairen, de ultra's blijven zich roeren. Wij moeten waakzaam blijven." „Wij 'hopen dat de Europeanen Algerije nu voor eens en altijd zullen begrijpen dat er een riieuwe era is be- :n en dat zij nliets te winnen heb ben door him lot aan het kolonialisme te verbinden. In het vrije Algerije zal plaats zij-n voor alle Algerijnen. Wij een toekomst van vrede en voor- Staub, een ex-paraohutist uit Evian van wie bekend is dat hij nauw i tact onderhoudt met uiterst rechtse ganisaities in Frankrijk, schijnt echter in dit geval op eigen initiatief te heb ben willen handelen, buiten enigerlei organisatie om. Hij zou zelfs zijn leven op het spel hebben willen zetten on doel te bereiken. Met het oog op zijn plannen had hij zich de in zijn auto gevonden wapens verschaft. Voorts had hij een vriendin naar Evian gezonden om zich op de hoogte te stellen van de daar getroffen veiligheidsmaatregelen en zijn kans slagen af te wegen. 0NDANKS DE Amerikaanse generaal Carter Magruder, opperbevelhebber de strijdkrachten van de Ver enigde Naties in Zuiid-Korea, heeft geëist dat de Zuidkoreaanse mili taire eenheden, die hem ongehoor- zijn geweest en die de regering te Seoel omvergeworpen hebben, zonder verwijl naar hun garnizoenen terugkeren. Hij heeft deze eis persoonlijk gesteld in luitenant-generaal Tsjang Do Joeng. de leider van demilitaire junta. Magru- ook hebben aangedrongen op eer herstel voor de afgezette generaals of op vervanging van deze officieren door figuren, die voor hem (Magruder) vaardbaar zijn. Het was vanochtend nog niet duidelijk, waarom Magruder dez< stap heeft gedaan. Intussen heeft Tsjang Do Joeng eer nieuw (uit 15 man bestaand) kabinet gevormd, waarvan hij zelf premier minister van defensie is geworden. Het kabinet bestaat geheel uit militairen. Voordat dit bekend gemaakt werd, werd de Zuidkoreaanse Nationale Vergadering ontbonden. Een „Opperste raad voor de nationale herbouw" bekleedt nu her hoogste gezag in het land. Hiermede is het laatste spoor verdwenen van de re geringsvorm onder het afgezette bewind van dr. John M. Tsjang. President Yoen Po-Soen blijft echter aan. Tsjang Do Joeng heeft laten weten, dat sedert dins- 3500 ménsen zijn gearresteerd. Meer dan tweeduizend anderen werden „aan gehouden". Tot de arrestanten behoorden enkele ministers, vice-ministers, gene raals, journalisten, hoogleraren, zestien leden van de juridische commissie die het proces tegen aanhangers van ex-pre sident Syngman Rhee moest voorberei- vele anderen. In Seoel is de toe stand weer normaal. Alle winkels zijn open en de openbare diensten functio- ;ren als gewoonlijk. Een woordvoerder van het V.N.-com- mando ln Zuid-Korea heeft, medege deeld, dat het vommando een onderzoek Instelt naar de juistheid van in Seoel mtvangen onbevestigde berichten, vol gens welke een „ernstig incident" zou hebben plaats gehad aan de grens tussen Zuid- en Noord-Korea. Het is nog niet duidelijk of in deze be- rlchtep sprake is van een incident met de Noordkoreaanse communisten of van een „anti-revolutionair" incident. Volgens een woordoverder van het V.N.-commando zijn de berichten ver moedelijk ontstaan door inrichting van een controlepost door het Amerikaanse leger bij Oeijongboe, dertig kilometer ten noorden van Seoel. Alle ver op de hoofdweg van Seoel naar de frontlinie wordt daar voor iden tificatie aangehouden. De verbindingen met de frontlinie zijn gestoord en de ontvangen berichten kon den niet telefonisch worden gecontro- versleoh terende neemt het aantal buitenlanders, dat de pinksterdagen aan de Nederlandse kust wit doorbrengen opvallend toe. De kampeermformartJiedienst van de A.N.W.B. en de A.N.V.V. heeft al van tal van kampeerterreinen de mededeling gekregen, dat de accom modatie niet voldoende is om de stroom kampeerders te bergen. Het A.N.W.B.-noodkantoor nabij Ede m de Rijksweg 36, de grote invalsweg vanuit Duitsland, meldde omstreeks 9 gisteravond een gestage stroom auto's die zich in de richting van de kust beweegt Om te voorkomen dat er tienduizenden kampeerders geen ruimte voor hun ten- kunnen vinden op hun plaats van bestemming, stonden de ANWB grenskiosken in Wernhout, Sluis Eijsden en de VW-kantoren aan de kust en in de .grensstreek in verbinding met de alarmcentrale van de ANWB. De informaties over de kampeeraccom- modatie werden daar via een plotting- systeem verwerkt om de buitenlandse bezoekers en ook de Nederlandse kam peerders tijdig te attenderen op de plaatsen waar het aantal kampeerders de plaatsruimte gaat overtreffen. Ter com pletering van dit systeem heeft de toe ristenbond bovendien bij Ede en in Heemstede noodkantoren ingericht. Het slechte weer zal er de oorzaak zijn dat de meeste kampeerders de be schutte kampeerplaatsen zoeken. Tal van kampeerterreinen verwachtten ook in de loop van de nacht vele honder den gasten. De ervaring heeft geleerd dat onze oosterburen, anders dan de Nederlanders, nog vrij laat in de avond hun woonplaats verlaten om na een r lange rit hun plaats van bestemming te bereiken. Zo verwacht de grote gemeen telijke camping Ockenburg nabij Den Haag na vannacht twaalf uur nog zeker een duizend kamptoeristen. BOUCLé TAPIJT LANA een K.VT.-produkt 100 cm. breed. 24.50 130 cm. breed 31.85 BULTHUIS Botermarkt 23 TNE WERELD IS VOL van een rusteloze activiteit. Koortsachtig jaagt men de vrede na: in Evian tussen Fransen en Algerijnen, in Genève tussen rode en niet rode Laotianen, in Wenen straks tussen de grootmachten dezer wereld. En ge dachtig aan de oude waarheid dat wie vrede wil zich moet voorbereiden op eén oorlog, jaagt men niet minder rusteloos de hegemonie na, steeds zoekend naar nieuw en steeds verbijsterender oorlogstuig. En daar tussendoor is diezelfde menselijke activiteit gericht op het vermeerderen van zijn welvaart. Zakenlieden, wetenschaps mensen, politici ze zetten er zich voor in met alle energie en alle vernuft waar over de menselijke geest beschikt. Eigenlijk kan men het alles samenvat ten in een paar woorden: Rusteloos zoekt de mens naar het geluk. En het is tever geefs. Bent u zo rond de Pinksterdagen wel eens gestruikeld over de naam die de Bijbel geeft aan Gods Heilige Geest die naam „de Trooster"? We zijn zo ge wend om rond die Pinksterdagen alle aandacht te richten op de activiteiten van de Geest, op Zijn rusteloos werken op zen dingsterreinen, op Zijn voortjagen als de wind en op Zijn branden als vuur. Dat „troostende" dreigt erdoor in het gedrang te komen. Troosten veronderstelt verdriet en ver driet is iets zeer persoonlijks, iets dat het hart raakt en wat in het hart omgaat, daar kan geen andere sterveling bijko men. Dat is iets van jezelf. Verdriet waar over? Is het niet zo dat dat verdriet knaagt omdat het rusteloos najagen van het geluk vergeefs, altijd vergeefs blijkt te zijn? Dat verdriet leeft in ons Ook in het hart van een De Gaulle en zijn onderhandelaars in Evian, van een Dean Rusk in Genève, van een Kennedy in Wenen. Ook in het hart van een Chroesj tsjef en een Gromyko. En wat doet die Trooster? Hij dringt u op die ene, de enige weg die naar het geluk leidt. Die weg leidt over vele plaat sen. Over Bethlehem en over Golgotha. En hij eindigt voor Gods troon in de hemel. Zal Evian op die weg liggen? En Ge nève en Wenen? En Den Haag? Weet dat die Trooster toch ook weer tot rusteloos heid dwingt. Tot een rusteloos bidden en tot een rusteloos spreken. Die Geest dringt tot een enorme activiteit. Een activiteit die gericht is op geluk en een activiteit die niet tevergeefs is, want zij is komende van God en gaande tot God. Aan dat ge luk heeft deel wie vol is van Gods Geest gelde het voor ons allen. lij het oversteken is gistermiddag de achtjarige Aaltje Langenbeng uit Rotterdam onder de tram gelopen. Zij werd 25 meter meegesleurd en was op slag dood. „Allen. eendrachtig hijeen". Dat kan worden gezegd van de 800 deelnemers aan de oecumeni sche liefdemaaltijd", die gister avond in de Dierentuin in Den Haag is gehouden. Bij brood en wijn, melk en kaas oefenden rooms-katholieken en protestan ten gemeenschap, zoals ook in oudste christelijke gemeenten gebruikelijk was. (verslag op pag. 2) T\E MEI-TEMPERATUUR zal juist rond de Pinksterdagen een dieptepunt bereiken, zodat we nog enkele dagen op te koel weer moeten rekenen. Het hogedrukgebied ten zuiden van IJsland geeft het nog niet op, terwijl aan de oostflank hiervan kleine depressies van Groenland over Scandinavië naar het zuiden trekken. Een buienfrontje van een dezer depressies passeerde vandaag en wordt gevolgd door opklaringen. Voor al hier in het westen zal het, zo het zich laat zien, met de neerslag meevallen tij dens de Pinksterdagen. De wind blijft echter tussen noord west en noord, zodat de middagtempe- ratuur in de buurt van 13 graden blijft De Bilt verwacht tot morgenavond: liggen. Plaatselijk opklaringen en hier en daar Wanneer wij er dus op uit trekken, enkele buien. Weinig verandering in tem- Barometerstand gisteren 776 mm. Tendens stationair doen wij goed met deze voor midden r flink beneden normale temperatuur kening te houden. peratuur. Matige, langs de kust af eu krachtige wind tussen Noordwest en Noordoost. Opgemaakt om 11.15 uur. ZON EN MAAN Zondag: zon op 4.38, onder 20.35 u.; maan op 10.40, onder 1.03 u. Maandag: zon op 4.37, onder 20.37 u.: maan op 11.42, onder 1.32 u. Dinsdag: zon op 4.36, onder 20 38 u iaan op 12.46, onder 1.59 u. Eerste Kwartier 23 mei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1