IIMMTIE- I TIP-PARADE 0pen L>ri&l te komeix-y DE ALOË niet bespuiten Plaatjes kijken om ■JVTU we vandaag in onze tip-rubriek met een aantal ideetjes en wen ken van de zomer verwelkomen, willen we van ónze kant hetzelfde doen met een serie zonnige foto's. Een „Blad-Ztf" dus in zorgeloze vakantiesfeerwie weet voor verschillenden van u wat aan de vroege kant, maar dat kan zo zjjn voordelen hebben. Want al vallen uw vrjje dagen wellicht pas in juli of augustus, nu heeft u in de winkels de grootste keus. Enwat u thans koopt, zal over een tijdje uw vakantiebudget tenminste niet uit z'n evenwicht kunnen brengen Gaat u mee plaatjes kijken, zodat u zich vast wat kunt oriënteren? Vier jonge mensen op het stille stukje Veluwe ('t schijnt dus nog te bestaan brengen ons gelijk in vakantiestemming. Het meisje links heeft héél verstandig voor ons klimaat! bij haar witte short een flanellen loshangende bloes met lange mouwen uit gekozen, die ook als de vakantie weer achter de rug is in het najaar op een aardig rokje kan worden doorgedragen. De tweede van links draagt een bloes van popeline, grijs van kleur, zodat wassen niet elke dag hoeft te gebeuren. De enige man in dit gezelschap heeft een sporthemd aan van stevige popeline en was ook zo handig hiervoor een donkere tint te kiezen. De kampeerbroek heeft aan de voorkant twee praktische zakken. Geheel rechts ten slotte ziet u een heerlijk luchtig strandensemble van een licht glanzende, katoenen stof met een dessin, zoals de mode in de Franse badplaatsen aangeeft. Inplaats van de lange pantalon, kan er ook een bijpassend short bij worden aangetrokken. Omdat we het ons tegenwoordig bij het reizen 't liefst zo makkelijk mogelijk maken, wilden we u ook even de zeven/achtste jas laten zien, zoals het meisje onderaan de stenen trap (er gens in Italië) aan heeft (foto links midden). In 0e auto, op de scooter, in de trein, op brommer of .fietshoe u ook reist, zo'n mantel met ca puchon en fleurige voering doet het altijd, ter wijl een dergelijke jas bij watersport of kam- peertochten eveneens praktisch is. Nu kan wat zelfkritiek bij het samenstellen van een garderobe nooit kwaad.Wie minder p slank is, doet er verstandiger aan een glad rok je onder deze mantel te dragen, inplaats van een pantalon. Het plaatje met de twee meis jes onder de kop van dit artikel brengt ons op het idee van een praktische combinatie. Het bo venstuk van dit katoen-zijden badpakje kan ook als bloesje fun geren als er een tot even boven de knie vallende short bij wordt gedragen (Voor haar met nogal ..stevige" bovenbenen is zo'n Amerikaans model short erg prettig.) De bloes met kraagje en heel kort mouwtje rechts op de foto kan er ook nog overheen worden aangedaan, terwijl men maar een wijde rok met strikceintuur hoeft om te slaan om ef ge kleed" uit te zien. Nog een combinatie toont u het meisje met de luifelhoed (fo to uiterst rechts midden). Het bloezende strandpakje m felkleurige motieven heeft een lang torso en een rokvormig schootje. Bij het pakje, dat op de rug wordt gesloten, hoort een hoed van hetzelfde materiaal. De hoed kan ook worden gedra gen bij de lange, recht geknipte tuniek van dezelfde stof gemaakt, waar ook nog een aardige tas by past (foto midden onder rechts). Apart en ook wel een tikkeltje gewaagd (dus meer voor de teen agers, die tegenwoordig op dit gebied bést durvenis het ge streepte geval (links onder). De tuniek wordt samengehou den door een afknoopbare, zeer brede loshangende ceintuur. Zo- - als u ziet wordt er een knie broek bij gedragen. En dan ook nog even een paar aardige badrakken. Het rokje is nog steeds favoriet. Het maakt -él --*»? sSSL,. het badpak is uitgesneden, te be dekken, als tenminste het rokje een ietsje aan de lange kant is. Het eerste pakje (links boven aan) heeft een geplisseerd- het tweede schouderloze model (uiterst rechts onder) een klok kend rokje. Voor teenagers is het zonnepakje (het meisje met de hengellat) dat een geplooid rokje en leuke, aangeknipte mouwtjes heeft. Een foto hebben we er niet van, maar wist u dat er badpak jes in de handel zijn van Spaan se katoen niet een bloemmotief? Wanneer al die bloemerigheid u na e°n seizoen gaat vervelen, kan het badpak binnenstebuiten worden gekeerd en met de effen binnenkant naar buiten worden gedragen. VAN BLOEM EN PLANT Een vetplant, die tot de oudst bekende kamerplanten behoort, is de Aloë. En dan wel met name de Aloë varië- gata. In sommige plaatsen bekend als PatrUsveer, el ders als Tljgeraloë of zebra cactus is de naam Aloë wel zo ingeburgerd, dat wij er heus geen Hollandse voor no dig hebben. Alleen zou het wei aanbe veling verdienen er het woord „bontbladige" bij te voegen, want er zijn ook soorten Aloe's, die alleen maar groen of gevlekt blad hebben. Er zijn ongeveer 170 Aloësoorten bekend; als kamerplant ech ter maar een tiental. Mooie bloemen Er is echter maar één soort, waarvan de vlezige bla deren fraai getekend zijn met witte of grijze dwarsstrcpen, waardoor ze een opvallende schoonheid is geworden. Een schoonheid, die wel buitenge woon groot is als ook de fraaie bloemen verschijnen. Bij an dere soorten komen geen bloe men voor of hebben ze veel minder sierwaarde. De oran jerode bloempjes zitten aan een 30 cm lange bloemsteel en blijven er vrij lange tijd aan. Bij vele liefhebsters van cactussen en vetplanten heerst de verkeerde mening, dat de ze planten bijna geen water behoeven. Dat is fout. In het land van oorsprong nemen zq in de regentijd heel veel water op (vandaar die dik ke vlezige bladen), dat ze in de daarop volgende droge tijd verbruiken. Vetplanten in de kamer moe ten een bepaalde tijd vrij veel water hebben en kunnen daar na gedurende enige tijd zo goed als zonder. Bij onze Aloë geven we van september tot midden decem ber zo goed als geen vocht. Maar daarna tot aan het eind van de bloeitijd veel. Bij het geven van water moet men voorzichtig zijn en er angstvallig voor zorgen, dat er geen druppel op de blade ren, nog minder tussen de bla deren komt. Dit om het ge vaar voor afrotten te voorko- Daarom mag men deze plan ten ook niet bespuiten, geen douche geven. Wel moeten de bladeren elke week voorzich tig met een vochtige spons of zeem afgenomen worden. Het water geeft men dus voorzich tig langs de potrand. Of nog beter zet de pot tot 1 cm be neden de potrand in lauw warm water gedurende een kwartier; niet langer. Let daar op! Vermeerdering Men kan van de bloemen zaad winnen en dit in het voor jaar zaaien. Dit is een preci siewerk, dat we niet aanra den, daar men ook vaak min der mooi getekende bladeren aan de jonge planten krijgt. Beter is de jonge scheuten, die rondom de oude plant uit de aarde opschieten, met een scherp mes zo diep af te snij den, dat wat wortels mee af gesneden worden. Zet deze jonge plant in een potje met wat zandige aarde: de Aloë stelt geen hoge eisen aan de soort grond, als deze maar voedzaam is. r\EZE WEEK heb Ik een brief gekregen van mijn vriendin de Dierenbescherming. Wat ge zellig! Tot nog toe heb ik nog niet misgeraden wanneer deze of gene wérkelijk vergeten had naam en adres te schrijven. Dank voor uw brief en uw ingesloten stuk je. Dat laatste echter peinzing van Margaritha 1957 over dieren onder de titel: Het ganse schepsel... deed mij wel even denken: wat? moet ik er dan nu al weer over schrijven? Het doet Je een beetje denken aan verbieden aan kinderen die tóch niet luisteren. Maar de brief van mijn O.B.-vriendin was zo dringend dat ik toch maar eens enkele gedachten van haar over dieren wil opnemen hier. Niet dus om hén te vermanen die toch niet luisteren, maar om ons allen die willen liefhebben weer eens de positieve kant van de zaak te la ten zien en aan te moedigen iets te doen. A LLEREERST mijn eigen stand- 1 punt: ik geloof dat een dier maar een kleine ..Umwelt" heeft, dat betekent zo ongeveer: een we reld, ook een innerlijke wereld, om zich heen. Hij kan. daar hij niet zoals de mens met een ver stand is toegerust, maar éven ont houden. en leeft maar van mo ment tot moment. Als ik een splinter onder mijn nagel krijg, heb ik afschuwelijke pijn. Maar ik houd me goed, want ik weet dat de pijn over zal zijn zodra de splinter verwijderd is. Als onze hond echter in glas trapt, kermt hij. en al onze troostwoor den doen daar niets aan: de we reld om hem heen is enkel pijn, van moment tot moment. Als ik hem echter bij ongeluk op zijn voet trap. jankt hij wel even maar springt het volgend ogenblik weer vol plezier tegen me op. het is alweer vergeten, het is een vól gend moment ik echter kan. dank zij dat mij gegeven goede varstand nog een hele poos mop- schot? Volgens mij niet. Wie zag veel i wat na de bevrijding de in de zg. hier alleen i dan de krant. Ik kan beestje is gevlogen. Die zichzelf ondermijnde ..Sperrgebiete" voort- telende langoren hadden aange richt. zal direct erkennen dat i afkeuringen uitspreken. jacht, vanzelfsprekend. Maar dat ken u allen lachend is iets dat de méns moet bezien, heeft er schuld. Zo ook met het is ten aanzien het dier aan de orde. Erg vind ik: een lange kwelling. Vergif. Treiteren. Pijnlijk vastleggen. Ran selen. Komt nog die de krant lezen. Maar pik genegenheid wijst e er eens één uit. een nieuwe wereld. Nu wordt het an- d Wonderlijk i, het QEHElIMTA.U. «i dat stadsmensen Want het dier v vaak veel groter wat wy zeggen. Als Mag brief van mijn O.B.- vriendin aanhalen: zij woont in een dorp. Daar wor den kippen nog levend geplukt, schiet de politie voor de mop op duiven onder het gejuich der dorps jeugd, komt de kat thuis omdat vergif ..zomaar" ergens is neergelegd na veel lijden. Jonge hondjes worden tegen de muur doodgeslagen en een ambtsdrager, uw huisouderling, kan een stuk hout op een koeien- uit wandelen? de mensen buiten, springt hij gek van vreugde naar Ik wil niet bewe- de voordeur. Maar dat doet hij ren dat ze die ook ook als we zeggen: lust je nog hebben als ze bui- amandelen? of zelfs: zal ik ten de stad ko- mishandelen?! Met andere wol. Maar zii die den: de ZIN van het woord ont- J J T.-I AMI- I. bomen, dieren, leggen zorg de dag voor hond of poes, ko pen bloembakken, honden. duiven, hcbben een ham- w'jls ster of witte zen. Hier om mij heen. dichtbevolkte stadswijk, biina huis aan huis die kleine vrienden van buren en kennissen. Van de achterbuurman vliegen de witte duiven af en aan (een heel duur soort, heb ik me laten ver tellen. hij heeft vast en zeker moe ten kiezen tussen hén en televisie), de grijze poes van de dominee huizen verder maakt nesten uithalen en eieren kapot- gooien en wat dies meer zij. Zelf ken ik zoveel opeengestapelde on gerechtigheid niet. Wel heb ik eens in een dorp jongens een egel zien haar ochtendwandeling ov voortschoppen. Maar daar was ik tuinmuren en doet of zij dan ook zó bij. En u briefschrijf- twee buurhonden, moeder ster! Ik zou maar eens met die d^e v ouderling beginnen, want van ie- mand voor wié u toch geen res pect kunt opbrengen, neemt u niets aan. U kunt beginnen hem - een stuk koek bij de koffie te °P het balcon presenteren met de woorden: alstublieft, 't is wel ge hout dat u zo graag gebruikt hij hoort bij ons, hij mag mee. aai. Dat doet mij denken aan een hun *eest- Waar ook een geheimtaal der liefde werd gebruikt. Waar zin en begrip van de taal die ons moet verbinden en ons zo dik- isverstand brengt weg- lelen en de klank overbleef: het Pinksterfeest. Wonderlijk, vreemd ken ik feest. Over ons aller gewone le- schrijft God: Immanuel. U van Hem. U moogt mee. Hij komt. maar Hij is tevens bij u. En Hij blijft, ook al is Hij heen gegaan. U moogt bedden opmaken en verplegen, kinderen kriigen gewoon zijn. plaats i .pntvang de vlam des Heren: het bakkelei- maar haar ZMRMM drachtig aanblaffen, niet ziet. Hier is een gezin met ee iquarium. daar hebben ze "iet balcon (want het ga a UV11. de ruimte maar om d«. stuk liefde). Conclusie'' Genegenheid het dier begint in het gezin. de Hij heeft u rijp bevonden ize om midden uit uw zonden """MnHtm te profeteren". de koe mee te ranselen, maar toch Niet bij het vermaan, bij het ook langwerpig en bruin... ZATERDAG 20 MEI NAAR WELK LAND MET VAKANTIE T Bij duizenden gaan we tegenwoordig buiten de grens vakantie houden, maar.... niet iedereen is altijd even vlot in p'rans, Duits, Italiaans, Spaans of noemt u maar op. Nu zijn er van die kleine boekjes: ,,Hoe zeg ik het in....?" met daarachter de naam van het land. waar men naar toe denkt te gaan. Met behulp van zo'n boekje kunt u zien in ieder geval wel een beet je verstaanbaar maken, al thans duidelijk maken wat u bedoelt. Een handige tip op dit gebied is nu: als u een maal weet: daar ga ik naar toe, schaf u dan zo'n boekje aan en schrijf de meest be langrijke woorden op een lijstje (zoals „dank u wel", enige getallen, wat levens middelen enz. enz.) Die lijst plakt u op een deur in de keu ken b.v., zodat u, al kokend of waar ook mee bezig zijnde, steeds die woordjes weer te genkomt. Zo leert u die woordjes vrij gemakkelijk en de uitdrukkingen, die u in het buitenland het meest no dig heeft, zitten er heel goed in, als de vakantie eenmaal is aangebroken. Mevrouw A. GIJzeniJ uit Leiderdorp heeft van deze manier van „stude ren" bijzonder veel plezier ge had. VOOR DE SLA Als u tijdens de vakantie in zomerhuisje, tent of bun galow zelf kookt, is dit idee van mevrouw N. Zoutewelle- van der Eyk uit Rotterdam misschien iets voor u. Sla is een geliefde groente tijdens de vrije dagen, omdat de berei ding niet veel tijd, noch gas of de primus vraagt. Als u twee flesjes met schroefdop van een afwasmiddel be waart. kunt u de ene voor u weggaat vullen met :la-olie en de ander met azijn. Grote flessen bevatten namelijk te veel voor een veertiendaags gebruik en kunnen soms m an dere delen van het land niet worden ingeleverd. Tevens zijn ze voordelig in het gebruik, omdat door middel van de dop er steeds kleine hoeveel heden uitgeschonken kunnen worden. JASJE UIT Gedurende de vakantie (of gewoon, als het warm is) trekt menige man z'n colbert je uit. Nu hebben met name oudere heren wel eens een hekel aan een broekriem, zodat er bretels worden ge dragen. Als 't jasje uitgaat is zo'n paar bretels niet direkt een „charmant" gezicht op een overhemd. Mevrouw E. M. Hooglander-Verwijs uit Pa- pendrecht heeft dit opgelost, door in het overhemd knoops- gaatjes te maken, daar waar de band van de pantalon zit. De bretels gaan door de knoopsga ten heen en worden zo onzicht baar ónder he overhemd gedra- Sen. Het klemmetje van de retels wordt door 't knoopsgat aan de pantalon vastgemaakt. Onze rubriek staat zoals beloofd dit keer ln het te ken van vakantie en zomer en hopelijk zullen er de ko mende weken nog veel prak tische ideeën op dit gebied voor onze tip-„strip" binnen komen. We beginnen maar ge lijk heel zomers met de vraag: NAAR HET STRANDT Niet overal zijn badhokjes om zich te verkleden. Daarom doet mevrouw H. Visser uit Dordrecht u een idee aan de hand voor het verwisselen van de kleding. Daarvoor neemt u een stuk plastic (on doorzichtig natuurlijk) van on geveer 1.20 bij 1.50 meter. Aan de brede kant komt er een zoompje in, waar elastiek i door wordt gehaald. :odat het geval over het hoofd kan worden aangetrokken en op de schouders blijft rusten als een cape. Onder deze plastic „hoes" verkleedt u zich zon der verder allerlei capriolen te hoeven uithalen. BAGAGE MEENEMEN Als er per fiets of brom mer een vakantietocht wordt gemaakt, is het dikwijls moei lijk de koffer behoorlijk op de bagagedrager mee te nemen. Vaak zakt de koffer onder weg schuin en dan maar weer sjorren. Mejuffrouw B. Snijder uit Voorburg heeft daar geen last van. Zij neemt een oude binnenband, haalt die met een lus achter aan om de bagagedrager (een paar keer als de band te lang is) en zet de koffer dwars op de drager. De lus wordt over de koffer heen over het zadel getrokken met als resultaat, dat hij „muurvast" zit VOOR KAMPEERDERS De elfjarige Mia Brciten- bach uit Den Haag had toen zij in een tentenkamp logeerde 's nachts steeds last van kou de voeten. Tot ze op het idee kwam haar veldfles (zo een tje van aluminium met een vachtje erover) vol met ko kend water te gieten en de fles als kruik te gebruiken. Zij hoopt nu maar dat andere kampeerders iets aan dit idee zullen hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 19