Mislukken van Engelse-walseizoen voor biologen nog een raadsel JlErT Visserijonderwijs ontbeert een leerlingenstelsel en een deugdelijk oefenschip Modernisering vloot zou redding moeten brengen Jan Haasnoot vergroeid met Katwijkse afslag MEI)WE LEIDSCHE COUKAJVI 9 VRIJDAG 19 MEI 1961 Vloot is op haar paasbest T?R IS de laatste weken hard gewerkt aan de kant: op de schepen, de hoetzolder, in de kuipe rijen, op de erven en werven, overal waar men betrokkep is bij de ko mende haringteelt. Want gedurende de pinkster dagen moet de vloot er op haar „paasbest" bij liggen. Fleurig in de ver] en rijk gepavoiseerd. Dinsdag na pinksteren is het buisjesdag, dan kiest de gehele vloot zee en valt het startschot voor de ver maarde haringjagerij. Wie zal de eerste Hollandse Nieuwe aanvoeren? Een Katwijker, een Schwe ninger of een Vlaardin- ger? Maar eerst is er feest In Scheveningenin Vlaardingen en in IJ- muiden, waar de Kat wijkse vloot gereed tot haringvangen ligt. Vlag getjesdag: een hoogte punt van de haringdrijf- netvisserij. Morgenmiddag feest Zondag en maandag, eerste en tweede pink sterdag, zijn echte kijk dagen. Ongetwijfeld zul len weer duizenden zich naar de kant begeven om te genieten van dit oude bonte schilderij: de vlag gende vloot Dinsdag varen de sche pen uit. Naar de Noord. Woensdag gaan ze aan schot, worden de netten uitgezet. In de nacht van woensdag op donderdag zal over de dekken klin ken: 't Is er van halen. De spanning stijgt dan ten top. Als er wat ge vangen is, zullen in de zeer vroege donderdag morgen de eerste kant jes aan de jagers de snelste schepen der com binaties worden over gegeven, die er in vlie gende vaart mee naar het vaderland gaan. Als er die eerste nacht vol doende wordt gevangen, neemt men aan, dal vrij dag de eerste malse maatjes door de winnen de jager zullen worden aangevoerd. Maar ondanks alles moed en hoop in KATWIJK (Van een onzer verslaggevers) 'VULLEN de drijfnetvissers dit jaar eindelijk weer eens kunnen rekenen op een goed seizoen onder de Engelse wal? Het ziet er niet naar uit. De biologen zijn in elk geval tot de con clusie gekomen, dat er geen reden is nu plotseling overvloedige vangsten onder de Engelse wal te verwachten na jaren van mis lukkingen De visserij zou een gunstig resultaat kunnen op leveren, wanneer de groep van driejarige haringen dit jaar erg sterk blijkt te zijn. Voor de maatjesharingvisserij in de Noorde lijke Noordzee ziet het er wat gunstiger uit. Er is kans op een matige tot' redelijke visserij in juni en juli. Als hel bedrijf nu maar kans ziet de eventueel in behoorlijke hoeveelheden ge vangen maatjesharing in het binnen- en buitenland aan de man te brengen. Tot nu toe mislukte het haringseizoen niet alleen door het uitblijven van de haring onder de Engelse wal. maar óók door de onverkoopbaarheid van de beperkt houdbare kleine maatjes. INTERNATIONALE ha- ringonderzoek heeft de afge lopen jaren resultaten opgeleverd. De onder auspiciën van de Raad voor het onderzoek van de zee ir. Kopenhagen samenwerkende bio logen van vrijwel alle Europese visserijnaties weten al heel wat meer van de gedragingen van de haring dan vier tot vijf jaar ge leden. Het mislukken van het ha- ringseizoen onder de Engelse wal nu al enige jaren achtereen is ech ter nog steeds een vraagstuk, dat zij nog niet hebben kunnen op- Water te warm Onlangs hebben de biologen in Kopenhagen de resultaten van het haringonderzoek in de zuidelijke Noordzee weer eens met elkaar vergeleken. Ze zijn er -njet uit gekomen. Men weet nu waardoor het seizoen onder de Engelse wal mislukt. De volwassen haring DIT IS Jan Pieter Haasnoot, 73 jaar oud, al sinds 1910 verbonden aan de Katwijkse haringafslag. Aanvan kelijk was hij „hulp" van zijn vader die ook al afslager was, in 1925 werd hij zelfstandig en sedertdien is de Katwijkse haringverkoop in zijn handen. Jan Haasnoot moge dan al jaren pensioengerechtigd zijn, hij is nog geens zins van plan het bijltje erbij neer te gooien. „Ik vind het leuk werk. Zolang ik het bij kan houden, ga ik ermee door. Je moet rekenen iedereen kent me. Het is eigenlijk een gezellig onderonsje op de afslag. Moeilijkheden hebben we niet, we mogen elkaar graag. Ik geloof niet, dat er veel plaatsen zijn waar zo gemoedelijk en prettig zaken wordt gedaan. Vooral sinds een jaar of negen geleden de klok geko men is, gaat alles gesmeerd. Vroeger was er nog wel eens verschil van mening wie van de kopers het eerste was en m'n vader kon zich daarbij opwinden. Ik had al spoedig door. dat je er het beste aen deed je zo kalm mogelijk te houden. Ik wees iemand aan. die naar mijn mening recht had op de koop en ging dan onmiddellijk verder met een volgende partij, zodat de ruziemakers meteen moesten in binden om ook een volgende kans niet te missen. Het is altijd vroeg opstaan geblazen, maar daar geef ik niet om. Ik kan gelukkig gemakkelijk m'n bed uit. Natuurlijk moet je goed opletten, want er gaan hele kapi talen door je handen en het is allemaal geld van een ander. Hoe de harina wordt verkocht? Nou. eerst gaan de handelaren en de reders-handelaren, die uit heel Neder land komen, op de erven van de reders keuren. Zo komen zij op de hoogte van de kwaliteit der te verkopen partijen. Vervo'qens trekt men tegen zes uur naar het afslaggebouw waar ieder zijn eigen vaste plaats heeft. Dan gaat de klok draaien en wie het eerst drukt, heeft gekocht." De Katwükse afslag wordt gedreven door de rederij ver eni aim Vuurbaak. Hij is de enige particuliere afslag in Nederland Behalve met verkoop belast men zich ook met de verwerking van haring, waartoe men de beschik king heeft over flink wat koe1 ruimte. Op het. ogenblik is het noa erg rustig. Het is de tijd van afwachten. Men bereidt zich voor on de grote drukte, d;e begint op het tijdstip, dat de eerste Hollandse Nieuwe wordt aangevoerd. Er wordt wel gemovpprd: Tsjonne, tsjonge. straks is het weer zo deksels druk. Maar in stilte kijken alle Katwijkers met aroot verlangen en met aro'e sponning uit naar het ogenblik, dat de eerste kantjes de erven worden opgerold. Was het a1vast maar zover, zo opvatting •ik komt er niet meer. Maar waarom de volwassen haring van drie. vier en vijf jaar oud deze van oudsher zo prachtige en rijke visgrond is gaan mijden, dat weet men nog steeds niet Er zijn onderzoekers, die het wegblijven wijten aan de verho ging van de temperatuur van het zeewater. In het Kanaalgebied is deze temperatuur in de loop van ongeveer vijftig jaar met een hal ve graad gestegen. En dat is heel wat voor zeewater. Het gevolg hiervan is geweest, aldus deze onderzoekers, dat tal van zuide lijke vissoorten het in de zuide lijke Noordzee beter zijn gaan doen. De stand van de ansjovis, rode poon, horsmakreel, pilchards en tong is aanmerkelijk verbeterd Maar de haring, die een typisch noordelijke vissoort is. moet niets van dit warme water hebben en blijft weg Broed constant rpEGENOVER zal verhoging van de watertempe ratuur invloed hbben op de vis stand. maar dan zou men dat toch vooral moeten'kunnen merken ann het jonge haringbroed in de zuide lijke Noordzee. En het merkwaar- .clige is. dat dit broed vrijwel con stant is gebleven. De haring paait normaal. Tweejarige haring wordt ook normaal onder de Engelse wal aangetroffen. Maar bij de drie jarigen begint ineens de teruggang. Vier- en vijfjarige;- harmg wordt praktisch niet meer, gevangen, on der de Engelse wal. Blijft het raadsel, waar deze oude haring dan is. De biologen geloven niet aan een massale sterfte door ziekte. Daarvoor zijn geen aanwijzingen te vinden. Üiter-1 aard is het mogelijk, dat de haring zich elders ophoudt. Maar dan zou ze toch eens moeten worden ge vangen? Men ziet het: raadsels ge noeg. De laatste mogelijkheid is, dat de haringstand ontzet tende verliezen lijdt door een intensieve visserij door de trei ters en de loggers. Bewijzen daarvoor zijn nog steeds niet voorhanden. Veel meer onder zoek zal nodig zijn om de bio logen in staat te stellen nu eens precies te zeggen, waaraan het schort in de zuidelijke Noord zee. Het bedrijfsleven heeft vanzelf sprekend groot belang bij een op lossing van dit vraagstuk. Wanneer men zekerheid zou hebben om trent het verloren gaan van de visserij onder de Engelse wal. dan zou men maatregelen kunnen ne men voor het overschakelen op een andere visserij. Het is uiter mate schadelijk schepen jaar-in- jaar-uit naar een visgrond te zen den. die tooh niets meer oplevert. Andere gronden VERSOHAKE visgronden i nen de biologen. Maar het stelt het bedrijf voor ontzaglijk grote pro blemen. Men zou haring kunnen vissen langs de kust van Schotland, benoorden de Faröereilanden. bij Egersund in zuidwest-Noorwegen, zelfs bij IJsland. Het is echter de vraag of de oude en vermoeide Ne derlandse drijfnetloggervloot daar voor geschikt is. Veeleer neigen de deskundigen over tot de mening, dat voor het uitoefenen van de visserij op deze nieuwe visgronden door de drijf netvissers een radicale modernise ring van de drijfnetloggervloot noodzakelijk is. een viool die nu reeds een gemiddelde leeftijd van ongeveer 45 jaar per schip heeft. Men ziet in dit verband vol verwachting naar het resultaat van het werk van de door de minister ingestelde commissie- Diepenhorst. Het onderzoeken van de mogelijkheden voor het ontwerpen van een nieuw scheepstype, dat de drijfnet visserij economisch onafhanke lijk zou maken van de haring teelt in de zomer en het na jaar behoort tot de taak van deze commissie. Men denkt bijvoorbeeld aan de combinatie van een vleetkotter. Een kotter, die met het drijfnet kan vissen en ook tong of even tueel randere en nieuwe soorten van visserij kan uitoefenen. Voor dit alles zal echter veel geld nodig zijn. En in de kring van de Nederlandse Redersvereniging voor de Haringvisserij wordt hard op betwijfeld of het Nederlandse visserijbedrijf deze investeringen wel kan opbrengen, wanneer daar geen steun van de overheid tegen- V D.; -• -a; „-.•hier vas dat de drijfnetvisserij opnieuw geen reden tol feestvieren heeft, ook al wapperen de vlaggen op de 150 schepen tellende vloot vro lijk en óók al is het seizoen het afgelopen jaar toch weer meege vallen door de goede vangsten van maatjesharing en goede prijzen voor het produkt. Men ziet de toekomst met zeer veel zorg tege- Men wijst op de achterstand van het oude vaderlandse bedrijf ten opzichte van de omringende vlo ten Men ziet met zorg de opkomst van de grote Russische en Poolse drijfnetloggervloot, die nieuw is en zelfs in de winter kan vissen en met een produkt, dat dan wel licht minder is dan het Nederland se, tot de West-Europese markten begint door te dringen. Toch begint het oude bedrijf de nieuwe teelt opnieuw met veel moéd en hoop. Visserij blijft ten slotte altijd visserij: onzeker en uitermate wissel vallig. Zeven magere jaren kunnen worden gevolgd door zeven vette jaren. De oude ha ring, zo hopen de vissers, kon tóch wel weer eens de Engelse wal passeren Festiviteiten rond uitvaart van de vissersvloot 20 mei: 9 00—12.00 uur: De vlag gen worden gehesen te Schevenin gen. Vlaardingen en IJmuiden IJMUIDEN: 20 mei: 15.00 uur: Mars door de plaats van de Rijks- politiekapel. Verscheidene sport verenigingen nemen deel aan deze mars die begint op het Tiberius- plein. 15.45 uur: Aankomst aan de Tegcltjesmarkt. 15.50 uur: Declamatorium „De vloot gereed tot haringvangen", met medewerking van de Rijks- politiekapeL Voorts zang, dans en vlagoefening. Tijdens dit declama torium zal door de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, de wimpel worden gehesen op de KW 123. het schip,, dat in 1960 de best verzorgde haring van de Kat wijkse vloot aanvoerde. Huldiging van de bemanning. 1645 uur: De Rijkspolitiekapel treedt aan op het Stationsplein. 20.00 uur: Feest op het Stations plein. Demonstratie van alle plaat selijke muziekkorpsen (420 muzi kanten). Enkele speciale visserij nummers van de christelijke gym nastiekvereniging IJmuiden. Op treden van de Ofmano's (rijwiel- acrobatiek). Op 20. 21 en 22 mei worden om 21.00 uur de schijnwerpers op de vlaggende vloot aan de halzijde ontstoken Velsens jeugd ziet de zee. Expo sitie van 17 t.m. 24 mei in zaal Fclison, Heidestraat, te IJmuiden- Oost. Tentoonstelling van tekenin gen en werkstukken vervaardigd door de Vclsense schooljeugd voor de wedstrijd, uitgeschreven door de Zeevaartcommissie IJmond. De zaal is geopend des avonds van 19.00 tot 22.00 uur. VLAARDINGEN: 20 mciï 14.30 uur: Stertocht van vier muziek korpsen door Vlaardingen haar de Koningin Wilfielmfhahaven. 15.00 uur: Aankomst der muziek gezelschappen aan de Koningin Wilhelminahaven. De korpsen stel len zich op tegenover het prijswin nende schip. Na welkomstwoord door de voorzitter van Comité- Vlaggetjesdag optreden van Cobi Scheyer in Westfries kostuum aan boord van de VL 142 met „Liedjes van de zeven zeeën van vroeger en nu" Het optreden wordt afge wisseld met een gymnastiekdemon- stratie en muziek. 16.00 Aankomst van ploeg hard lopers met Toespraak door de burgemeester van Vlaardingen aan boord van de VL 142, schipper F1, van Schoor. Hijsen van de Pro- duktschapswimpel voor de best verzorgde haring van de Vlaar- dingse vloot, die voor de derde keer is gewonnen door schipper Van Schoor en zijn bemanning. Antwoord van schipper Van Schoor en slotwoord. Nadien grammofoon- muziek tot 20.00 uur. 20.00—21.30 uur: Muziek en zang door het gezelschap La bella Mu- 21.30 uur: Vertoning van diverse films. w.o. de Vlaggetjesdag-kleu renfilm ..Vlaardingen vaart uit" van Jan Schaper. Verlichting van de vlaggende vloot (ook op 21 en 22 mei). SCHEVENINGEN: 20 mei: 14.00 uur: Kindercircus Het Kraaien nest met jeugdvoorstelling (tot lllllllllillllllllllliiillllllllllllllllillllillliiillllllllllilllllillihlllliliii Ook in de visserijwereld geldt het aloude gezegde: ■wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. In Katwijk staat een goede visserijschool, die jonge Katwijkers en Noord- wijkers opleidt tot vakbe kwame visserlui. Jammer ge noeg ontbreekt het nog aan een oefenschip. Daarover kunt u in bijgaand artikel lezt 15.00 uur), feestterrein Dr. Lely- kade. 15.30 uur: Vertrek optocht dele gaties Nederlandse vissersplaatsen in klederdracht van het Gevers Deynootplein. via Boulevard naar Oud-Hollandse visafslag op het strand voor de Keizerstraat. 16.00 uur: Oud-Hollandse visaf slag op het strand voor de Keizer straat. 16.45 uur: Openluchtspel „Ter ha ring zal Ik varen feestterrein Tweede Binnenhaven (Dr. Leiy- kade) Medewerkenden: Scheve- ningse Vissersvrouwenkoor, gym nastiekvereniging Hercules, CJMV, groep boetsters, groep vissers, groep kuipers, visserijschool, tech nische school Zwaardstraat, 3e chr. huishoudschool, muziekkorpsen. Declamatie - zang - vlaggengroet - dans. In dit spel de huldiging van de bemanning van de SCH 16, het schip, dat in 1960 de best verzorg de haring van de Scheveningse vloot aanvoerde. 19.15 uur: Vertrek hoornblazers korps garderegiment Jagers van Vissershavenstraat, rondmars door Scheveningenn naar feestterrein Dr. Lelykade 20.00 uur: Concert Koninklijke Militaire Kapel, in ceremonieel te nue. onder leiding van majoor Ro- cus van Yperen (tot 21.00 uur). 21.15 uur: Taptoe van Konink lijke Militaire Kapel en Jacht hoornkorps op Dr. Lelykade. 22.15 uur: Vuurwerk. 21 en 22 mei: Kijkdagen. De vlag gen wapperen in Scheveningen. Vlaardingen en IJmuiden. 23 mei: De haringvloot vaart uit, 6.00 uur: Scheveningen, Vlaardin gen en IJmuiden. 2327 mei: Haring jager ij: Wie brengt de eerste haring aan? Haringjacht in huiskamer j RADIO: 19 mei: (Hilversum I, tussen 19.30 en 19.50 uur Radiokrant. Morgen is het Vlaggetjesdag. 20 mei: (Hilversum 11, 17.30 uur). Radiow eek journaal. Reportage van de Vlaggetjesdagviering te Scheveningen. (Hilversum I. 19.25 uur). Maatjes in Memojandum. Een liedje van Jan de Cler. 21 mei: (Hilversum II. 8.18 uur). „Weer of geen weer" Een programma van Bert Garthoff en Leo de Beer voor de vroege zondagmorgen. Vandaag Vlaggetjesdag voor al in het teken van hen die niet varen, maar er alles mee te maken hebben 22 mei: (Hilversum 1, tussen 19.30 en 19.50 uur) Radio krant. Het feest is voorbij. Nog een half etmaal en dan: jagen. 23 mei: (Hilversum I, 11.00—11.30 uur). „Onder Ons". Straks zijn ze er: de Hollandse Nieuwe. Straks krijgt zij het druk: de vrouw van een detaillist. Laat zij vandaag eens vertellen. Een programma van Mia Smelt. (Hilversum I. 12.50 uur). Echo. Reportage van het ver trek der haringvloot. (Hilversum II. tussen 16.45 en 17.15 uur). „De Tover cirkel". Uitzending van een vraaggesprek met een repor ter aan boord van een logger, die ter haring vaart. (Hilversum I. 19.10 uur). Echo. „Hallo, hallo, hier de..." Reportage van zee. Hilversum 11, 21.00—21.15 uur). Klankbeeld over het Visserijproefstation te Utrecht. (Hilversum 1, 22.20 uur). Haringtrek. Trék in haring. Gesprekken met biologen van het Rijksinstituut voor Vis ser ijonderzoek te IJmuiden over haringvangen, haring rassen, haringtrek en trek in haring. Samenstelling: Joop Re'mboud. Produktie: Tom Bouws. 24 mei: (Hilversum I, 9.40 uur). „Tussen de bedrijven door". De vloot is in zee. Praten en breien zingen en boetenEen boetster vertelt (Hilversum 1, tussen 8.15 en 8.30 uur). Radiokrant (och tendblad). Vraaggesprek van zee. 25 mei: (Hilversum I, 12.50 uur). Echo. Jagers spoeden zich naar het vaderland. Vraaggesprek van zee. (Hilversum 1, tussen 19.30 en 19.50 uur). Radiokrant. De jagerij is in volle gangWie zal het winnen? Vraag gesprek van zee. 26 mei: (Hilversum II). Dingen van de dag. De winnende iager liep binnen. Reportage van aanvoer en verkoop van de eerste Hollandse Nieuwe. (Tijdstip afhankelijk van bin nenkomst). 27 mei: (Hilversum I, tussen 21.10 en 22.25 uur). Malse Maatjes in Tierlantijnen 30 mei: (Hilversum 1, 12.04 uur). „Ben je zestig". Toen er nog zonder instrumenten werd gevaren. 2027 mei: (Hilversum I en II, nieuws). De speciale correspondent meldt. 1 juni: (Hilversum II, 11.0011.15 uur). Nieuws over de Nieuwe. Mevr. Lotgering-Hillebrand bespreekt nieuwe mogeliikhheden van de malse maatjes. TELEVISIE: Bijzondere omstandigheden voorbehouden wordt in het N.T.S.-journaal aan de Vlaggetjesdag/haring- iagerij aandacht besteed. 24 mei: 17.5018.20 uur. „Rooster". Hollandse Nieuwe. Actualiteiten en wetenswaardigheden voor oudere kin deren. Vanmiddag een filmreportage van de vangers van het. zilver van de zee. een bezoek aan de visserijschool te KATWIJK AAN ZEE. SameTistelling: Gerrit den Braber. (Van een onzer verslaggevers) TT ET IS JAMMER op een feestdag, die Vlaggetjesdag toch is, TJ- opnieuw te moeten constateren, dat het visserij-onderwijs in ons land nog steeds niet kan worden vergeleken met het vak onderwijs voor andere beroepen en zelfs verder achterop is ge komenAl jarenlang wordt door de bestuurders van de vis- serijscholen in Katwijk, IJmuiden en Scheveningen gehamerd op het in de vaart brengen van ten minste één modern oefen schip. Er zijn plannen opgesteld en nota's gepubliceerd, maar er staat nog steeds geen lijn van dit broodnodige schip op papier Er zijn echter lichtpunten. Men mag verwachten, dat het vraagstuk van het oefenschip voor de visserij in elk geval zeer binnenkort weer onder de loep zal worden geno men. Bij een gunstige beslissing van de hierbij betrokken ministe ries mag dan ook eindelijk eens verwacht worden, dat er spoedig met de bouw van een ongeveer een miljoen gulden kostend schip voor de drie visserjjscholen een begin zal worden gemaakt. Niet alleen een oefenschip heeft het visserijonderwijs echter nodig. Voor de aanwas van nieuwe vis sers zal een geheel andere opzet van dit onderwijs noodzakelijk zijn, zo menen de deskundigen op dit gebied. Zij verbazen zich er over, dat een jongeman na zijn primaire opleiding op de visserijschool op zijn veertiende jaar geen aanslui ting bij een ander onderwijs kan vinden. Het gevolg hiervan is, aldus deze deskundigen, dat de jonge vissers gebrekkig toegerust op de vloot komen. Als zij dat althans doen. Want het varen op een kustvaar der of een sleepboot bijvoorbeeld verschaft hun veel meer mogelijk heden. omdat hiervoor we1 aan sluitend onderwijs kan worden ge vonden. De primaire opleiding dient daarom een vervolg te hebben. In dit verband wordt in visserükrin- gen thans ernstig gedacht aan de invoering van een leerlingenstel sel op de vloot. Op vissersvaartui gen in vele andere landen kent men dit stelsel reeds. De jonge visser zou in dit stelsel van 14 tot en met 16 jaar een plaats krijgen als leerling aan boord van een logger, kotter of treiler. Hij zai dan een echte leer ling moeten zijn en geen manusje van alles, dat dezelfde lange ar beidstijden gaat maken als de vol wassen vissers. Hij zal vaste leer tijden moeten hebben en onder het toezicht moeten blijven van zijn visserijschool. Bij dit stelsel behoren de col lectieve arbeidsovereenkomsten in het visserijbedrijf te worden aan gepast in die zin. dat ruimte wordt gemaakt voor dc jongens van zes tien tot achttien jaar. die hun leer lingentijd aan boord van een vis sersvaartuig gunstig hebben door lopen. Voor de leerlingen zou te vens in hun leerlingentijd een stel sel van vergoedingen moeten be staan voor het verrichte werk. Dat zou de animo tot varen kunnen vergroten. Algemene vorming Er zullen uiteraard oudere vis sers zijn, die over het bovenstaande hun schouders ophalen en erop wijzen, dat zeelieden uitsluitend in de praktijk worden gevormd. Wel nu, een leerlingenstelsel komt daaraan zeker tegemoet. Maar een dergelijk stelsel zal de scholen ook in staat stellen iets te gaan doen aan de algemene vorming van de jonge vissers en daaraan bestaat vooral thans zeer zeker behoefte. Behalve met de noodzaak van het meegeven van algemene ken nis. waardoor hun leven zinvoller zal kunnen zijn. dient men reke ning le houden met de sterke mo dernisering van de vissersvloot, die grote eisen gaat stellen aan dc technische kennis van de jongelui. Het motortje van 90 pk is een motor van 800 tot 1000 pk geworden. De brug is niet al leen meer bestemd voor het roer. maar voor een groot aan tal ingewikkelde elektronische apparaten voor het opsporen van de vissoorten, het uitzetten van de koers en het bepalen van de positie van het schip. En er is geen enkele reden aan tc nemen, dat deze snelle techni sche ontwikkeling zal op houden bij de plaatsing van een richting zoeker. een echolood cn een vis- loep. Veel schepen varen al met radar. En in buitenlandse visserij bedrijven wordt naarstig geëxpe rimenteerd met onderwatertclevi- sie voor het opsporen van visscho- len. om maar eens iets te noemen Dit alles vereist meer kennis. Meer kennis, dan de vlsserUscho- len thans in kort twee jaar aan de jonge vissers in de schoolbanken kunnen verschaffen. Juist daarom zijn modernisering van het visse rijonderwijs en de bouw van ecu oefenschip zo belangrijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9