MUUR Westelijk voorstel inzake Laos Adenauer en De Gaulle geven Nederland toe PIKEUR Congresleden van V.S. twijfelen aan het nnt Kongo zal bestaan uit achttien staten V.S. zullen de junta in Zuid-Korea erkennen Jjh. ee*t fiüüfce lij. Müsa al-Chuwarizmi a AANKOOP ISRAËLISCHE GEWEREN Militaire hulp voor Thailand® defensie Nederland zal meer Uzi-snelvuur geweren in Israël kopen. Dit gisteren bekend gemaakt bij het einde van het tiendaagse bezoek va staatssecretaris M. R. H. Calmeyer aan Israël. De staatssecretaris en de Israëlische minister gemeenschappelijke verklaring de Amerika overweegt Thailand mili taire hulp aan te bieden, zo is officieel meegedeeld kort voor liet vertrek van vice-president Lyndon Johnson uit Thai- defensie drukten j land. Amerika is bereid Thailand te hel- v,.„ ,oor een verdere IPen bij de bestrijding van ondermij- versteviging van de vriendschappelijke betrekkingen door verdere contac- i nencJe activiteit en communistische ten en wedeiviidse hezoeken I agressie- °°k °P h<=t gebied van het u* 1 i i i onderwijs, het verkeer en de volksge- Nederland kocht reeds enkele jaren geleden een aantal Uzi-geweren. M„dheid wü Amerika de helpende hand Ook de Duitse Bondsrepubliek heeft reeds van deze snelvuurgeweren bieden. aangeschaft. I in een kort.voor het vertrek van vice- president Lyndon Johnson uitgegeven KAMERLEDEN NAAR NIEUW-GUINEA j gemeenschappelijk communiqué De eerste drie van het elftal Kamerleden, waaruit de parlementaire missie bestaat, die een bezoek van een maand aan Nieuw-Guinea gaat brengen, zijn gisteren van Schiphol naar Biak vertrokken. Zij reizen via Tokio. Het zijn mr. H. W. van Doorn (kath. v.), mr. J. L. M. Niers (kath. v.) en de heer G. A. Kieft (ar). De staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. Th. H. Bot, deed hen uitgeleide, evenals de leider van de parlementaire missie, die met de overige zeven leden zaterdag a.s. vertrekt, de heer F. A. van de Wetering (CHU). FILM UIT JAPAN Door of namens de Japanse ambassade hier te lande is aan de Nederlandse regering geen toezegging gedaan, dat de film Blanke huid en gele commandant Japan niet zou mogen verlaten. Aldus minister Luns in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Dis (sgp). De heer Luns deelt voorts mee dat de film niet aan de filmkeurings commissie in Nederland is aangeboden. De heer Luns herinnert er ten slotte aan, dat aan de Japanse regering, zowel via de Japanse ambassadeur in Den Haag als via Hr. Ms. ambassadeur te Tokio, reeds is meegedeeld, dat vertoning van de film in kwestie niet bevorderlijk was voor de Nederlands-Japanse betrekkingen. De Japanse regering heeft de Nederlandse regering vervolgens doen weten, dat zij haar invloed heeft aangewend om te trachten uitvoer van de gewraakte film, hoewel deze niet van goedkeuring van de overheid afhankelijk is, te voorkomen. Hoewel het resultaat van deze bemoeiing nog niet bekend is, ver wacht de minister van verdere stappen in dezen geen heil. medegedeeld, dat de Ver. Staten en Thai- land een onderzoek zullen instellen naar' de methoden tot versterking van Thai- land's defensie door grotere gemeen- i schappelijke inspanning en wederzijdse I opofferingen en een programma vooor militaire bijstand wat betreft de strijd krachten. De Ver. Staten zijn vastbesloten hun verdragsverplichtingen om Thailand te steunen in zijn verdediging tegen onder- j mijnende activiteit en communistische agressie na te komen. Vier generaals uit Rusland omgekomen Het persbureau Tass heeft gisteren gemeld dat bij een ..vliegtuigramp" vier Russische generaals en een kolonel j om het leven zijn gekomen tijdens de uitoefening van hun ..actieve dienst". De namen die later bekend zijn ge maakt waren: generaal Kolpaktsji, ..held" van de Sowjetunie en verschil lende malen onderscheiden met de orde van Lenin, volgens Westerse naslag werken was hij hoofdambtenaar van het Russische ministerie van defensie, generaal Perevertkin, generaal Goffe, generaal Morozow en kolonel Kjikjlow- Rusk verliet de vergadering Politieke consultatie van de Zes In welingelichte kringen in Bonn is gisteren vernomen, dat de Westduitse Bondskanselier Adenauer en de Franse president De Gaulle bij hun' besprekingen die morgen zullen worden ge houden in Bonn zullen zoeken naar een formulering voor de politieke consultatie van de zes landen van de Europese gemeen schappen die ook voor Nederland aanvaardbaar is. voorkomen. West Duitsland zou in dit verband nog hebben opgemerkt, dat consultatie over defensie geen afbreuk rking in de Blijkens een bericht v de straten van de helft v de Russische havenplaats Zee, onder water als gevol) stroming van de rivier c overstroming ontstond als gevolg van opeenhoping van drijfijs in de monding van de rivier, waardoor het wegvloeien van het rivierwater naar zee onmogelijk Hongaarse spion zou dubbel spel hebben gespeeld Een Hongaar, die tijdens d'e opstand van 1956 vluchtte, staat in Karlsruhe te- j recht onder beschuldiging de communis- I ten Amerikaanse militaire geheimen ver strekt te hebben terwijl hij werkte voor de Amerikaanse spionagedienst. Istvan Meszaros, 23, is gisteren in be sloten zitting gehoord door het federale hooggerechtshof. Hij wordt ervan be schuldigd Amerikaanse militaire gehei men doorgegeven te hebben aan de ge vreesde Hongaarse geheime politie vanaf 1958 tot zijn arrestatie in april 1960. Meszaros kwam kort. na de opstand van 1956 naar West-Duitsland en kreeg werk als electricien in München. Agenten van de Amerikaanse inlich tingendienst huurden hem in 1958. Gaven hem een opleiding van 10 dagen en zonden hem daarna op zijn eerste spio- nagetocht achter het ijzeren gordijn naar i Hongarije. 1 Kort na de Oostenrijks-Hongaarse Tass staan grens overgestoken te zijn kregen agen- £en van ^,e Hongaarse geheime politie hem te pakken en wisten hem er toe te brengen dubbel spel te spelen door te dreigen zijn familie die nog steeds in Hongarije woont schade toe te zullen brengen. Dwiaia. De Ritmeester licht en geurig De Gauile en Adenauer zullen trachten de omschrijving zo te ma ken, dat meer rekening wordt gehou den met de Nederlandse bezwaren tegen vorming van groepen in defen- sickwesties. Als dat zou lukken, zou spoedig overleg met Nederland kun nen volgen. Niets zou dan de veelbe lovende topconferentie in juni meer in de weg staan. Op de bijeenkomst van de zes minis ters van 'buitenlandse zaken op 6 mei in Bonn gehouden hebben de Nederlanders om twee redenen niet willen instemmen met de formule voor de consultatie op het niveau van de regeringsleiders. In de eerste plaats wilde Nederland niet dat de politieke consultatie van de regeringsleiders over vraagstukken gaat die de structuur en de strategie van de NAVO betreffen. Voorts wilde Neder land een versterking van de consulatie met Engeland in het kader van de West- europese Unie. De andere landen zouden zich echter hebben uitgesproken voor consultatie op alle politieke terreinen om taboes te Ontmoeting Kennedy-Chroesjtsjef het epos van WarschauTs ghetto de aangrijpendste aanklacht tegenEICHMANNe„ zijn beulsknechten. 568 pg 15.90 De officier van justitie van Oost- Berlijn heeft gisteren de doodstraf ge- eist tegen de ex-ss-er Wilhelm Schaefer, die terecht staat wegens oorlogsmisdaden. De Sowjetunie heeft donderdag bij monde varr haar vertegenwoordiger op de Geneefse conferentie over kemproe ven, Tsarapkin. herhaald, dat zij d'e con ferentie zal verlaten, als Frankrijk of een andere NAVO-mogendheid nog ver der proeven met kernwapens neemt. De westelijke mogendheden zijn vandaag met een nieuw plan gekomen dat is bedoeld om de invallers van de Viet- minh die aan het hoofd staan van de Pathet Lao-troepen uit Laos te krijgen. Zij overwegen ook een voorstel om internatio nale garanties in het leven te roepen voor een overeenkomst die het koninkrijk moet neutra liseren. De geallieerden zijn het hierover echter nog niet eens kunnen worden. Sommigen vre zen dat dit de communisten tot eenzijdig ingrijpen zou kunnen verleiden. Leiders zouden hebben besloten: Als staatshoofd Gizenga noch Tsjombe genoemd TTET KONGOLESE persbureau -t-A heeft gemeld dat Kongolese leiders op hun conferentie te Coquilhatstad hebben besloten dat de toekomstige bondsrepubliek Kongo uit achttien staten zal be staan. Alle provincies van Kongo zijn verdeeld in verscheidene nieuwe staten. Waarnemers te Brussel, waar het bericht van het persbureau gisteravond werd ontvangen, hebben opgemerkt dat president Tsjombe van Katanga en de loemoembistische regerings leider Gizenga niet genoemd zijn als staatshoofden. Waarnemers te Leopoldstad wezei j> dat de besluiten van de conferentie te Coquilhatstad op het ogenblik alleen maar een theoretische waarde hebben daar drie van de zes provincies zijn Orkaan-achtige stormen hebben hevig huisgehouden in Beieren. In Eggenfelden was het wel het ergst: daar werden meer dan dertig huizen beschadigd of totaal vernield. Honderden bo men werden ontworteld of door midden gebroken. De totale schade wordt geraamd op onge veer twee miljoen Mark. vertegenwoordigd door regeringen ballingschap. Uit Coquilhatstad is verder vernomen dat Tsjombe gisteren voor een raad is geleid die een onderzoek instelt aai dood van Loemoemba. Men bracht Tsjombe over van de villa waar hij ge vangen wordt gehouden, naar het ge rechtsgebouw te Coquilhatstad. DE KATANGAANSE minister van bin nenlandse zaken, Godefroid Moe- nongo, heeft gisteren bekend gemaakt dat troepen van de V.N. Indiërs Maleiers „eenzijdig" start- en 1 dingsbanen in Noord-Katanga hebben be zet en proberen het Katangaanse leger er toe te dwingen zich terug te trekken. Moenongo zei: „Er zijn ernstige ningsverschillen tussen Katanga e V.N. over de overbrenging van Indische en Maleise troepen naar de grote een- Noord Katanga. Het schijnt dal in Leopoldstad en dat noch de Katan gaanse regering noch de vertegenwoor diger van de V.N. in Elisabethstad op de hoogte gehouden worden. Moenongo zei, dat dergelijke troepen bewegingen in rechtstreekse strijd zijn met overeenkomsten die voordien ge troffen werden door de V.N. en de Ka tangaanse regering. Hij verklaarde te hopen, dat de geschillen door onderhan delingen opgelost zullen worden. In antwoord op vragen van buiten landse journalisten, zei Moenongo dat de Katangaanse regering weigert de resoluties te erkennen die aangenomen werden door de conferentie van Kongo lese leiders in Coquilhatstad. De Amerikaanse onderminister buitenlandse zaken Chester Bowles heeft gisteravond in Washington ver klaard dat hij van mening is dat de Verenigde Staten het nieuwe regime Zuid-Korea zullen erkennen. Een aantal Amerikaanse Con gresleden van beide grote partijen heeft zich gereserveerd uitgelaten over de vraag of bet raadzaam is binnenkort reeds een topconferen tie tussen president Kennedy en premier Chroesjtsjef te beleggen. Binnen 48 uur wordt een officiële bekendmaking verwacht over het onderhoud dat waarschijnlijk op drie juni in Wenen begint. Senator Everett Dirksen, de republi keinse leider in de Senaat, drong aan op uiterste voorzichtigheid. Hij zei dat pre sident Eisenhower nooit naar. een top conferentie ging zonder de meest uitge breide voorbereidingen. Senator William Fulbright, voorzitter van de commissie voor buitenlandse be trekkingen, schijnt niet geestdriftig te zijn over het verwachte topoverleg. Senator Homer Capehart zei dat een Grootse demonstratie voor verkiezingen Meer dan 60.000 volgelingen van de nationale frontpartij zijn gisteren bijeen- Sekomen op een groot terrein waar an- ers parade gehouden wordt om onmid dellijke verkiezingen in het land te eisen. Zeven vrachtauto's, politie. 29 jeeps, vier brandweerwagens en een detache ment politie te paard hielden zich in gereedheid in geval er onlusten zouden uitbreken. Vliegtuigen van de luchtmacht scheer den laag over de menigte. Waarnemers hebben verklaard, dat het de grootste vergadering in Teheran was sedert de communistische massavergadering van acht jaar geleden onder het regime van Mohammed Mossadeq. Het nationale front staat onder leiding van volgelingen van Mossadeq en toen zijn naam genoemd werd. werd er wild geklapt. „Amini heeft niet de steun van het Iraanse land", aldus de spreker op de vergadering, Karim Sanjabi, die er bezwaren tegen heeft dat Amini door de sjah aangewezen werd en niet gekozen »erd door het volk. bijeenkomst op dit ogenblik „helemaal fout" is en senator Kenneth Keating ver klaarde het gevoel te hebben dat het ogenblik voor een topconferentie nog niet is gekomen. Ook senator Albert Gore, lid van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, noemde de bijeenkomst „voortijdig". Regeringsambtenaren hebben echter verklaard dat de president geen officiële onderhandelingen met Chroesjtsjef wenst en ook niet de bedoeling heeft werkelijke overeenkomsten op tweezijdige basis over kritieke internationale problemen aan te gaan. Het zou echter nuttig zijn te trach ten, Chroesjtsjef te overtuigen van de wen selijkheid dat de Rusgen hun standpunt op de conferentie over het vraagstuk der kernwapenproeven in Genève herzien. Voorts zou de Sowjet-premier duidelijk worden gemaakt dat de V.S. vastbeslo ten zijn zich tegen communistische infil tratie te verzetten en hun politiek ten aanzien van Berlijn en andere kritieke gebieden waar te maken. I Uit een onderzoek van dc aan de universiteit van Wiseoncin (V.S.) ver bonden zoöloog George Schalier, blijkt dat de go rilla's vijftien uur per dag slapen, vijf uur per dag eten en elke dag on geveer 800 meter afleg gen om hun voedsel bij elkaar te halen. I Sir Winston Churchill, die gistermiddag de gast heer zou zijn van de Tu nesische president Bour- quiba, heeft deze functie niet kunnen vervullen omdat hij plotseling on wel was geworden. Er was echter geen reden voor enige ongerustheid. De assistent officier van justitie van het district Suffolk (in de staat Mas sachusetts, V.S.), Edward Kennedy, is gisteren door een misverstand als V.I.P. (zeer belangrijk persoon) ontvangen. Men meende dat het de jon gere broer van de Ame rikaanse president, Ro bert Kennedy was. I Het hol, waar 32 jaar geleden de „reking- man" is gevonden, is thans een van de voor naamste toeristenattrac ties van communistisch China. Er is een tentoon stelling ingericht van fos sielen van Chinese aap mensen cn holbewoners. I De Amerikaanse minis ter van justitie, Robert Kennedy, schat dat de georganiseerde onwetti ge kansspelen in de V.S. zeven miljard dollar (ruim 25 miljard gulden) per jaar opleveren. Met het geld worden veel ac tiviteiten gesteund, zo als „het omkopen van plaatselijke ambtenaren". I De Russische veiligheids dienst heeft volgens een bericht van Tass, negen personen aangehouden, onder wie een vrouw, die worden beschuldigd van onwettige speculaties in buitenlandse valuta en gouden munten tot een bedrag van bijna twee miljoen gulden. I Het internationale comi té van het Rode Kruis heeft zich bereid ver klaard als bemiddelaar op tc treden ten behoeve van slachtoffers van proeven op mensen in nazi-concentratiekampen in landen waarmee West- Duitsland geen diploma tieke betrekkingen onder houdt. I Er zijn tekenen die erop wijzen dat de activiteit van de vulkaan Merapi (Indonesië) afneemt. In Functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken hadden eer der verklaard dat de kwestie van er kenning niet aan de orde zou komen omdat het staatshoofd de president van Korea in functie blijft. Nadat- zij van de verklaring van Bowles op de hoogte waren gesteld zeiden zij dat de opmerking van Bowles waarschijnlijk slaat op het samenwerken met het nieuwe bewind als de nieuwe regering en niet op een officiële diplomatieke erkenning. Bowles verklaarde tegenover verslag gevers na een vergadering met de commissie van buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden dat de situatie in Korea bezig is zich ,.uit te kristalliseren" na de revolte tegen het bewind van premier John M. Tsjang. Hij verklaarde dat de Verenigde Sta ten ..niet erg in haar nopjes zijn met de omverwerping van een constitutione- le-regering", maar dat het nieuwe re gime „ondanks zijn ongrondwettigheid itisch en pro-Amerikaans De leiders van de opstand in Zuid- Korea hebben gisteren intussen een co mité van dertig militaire autoriteiten opgericht dat met de regering belast is. Het comité wordt geleid door de 38-jarige lt.-gen. Tsjang Do-Yoeng, de stafchef van het leger, die aan het hoofd stond van de revolutionaire raad van de coupleiders. Direkt onder Tsjang is beroemd gen.- majoor Pak Tsjoeng-Hi, die beschouwd wordt als de krachtigste figuur onder de opstandelingen. Verder zijn mité de chefs van staven strijdkrachten benoemd. Vernomen wordt dat de militaire junta generaal Kang Wing Soen, de comman dant van de militaire academie in Seoel, heeft doen arresteren wegens het niet bijwonen van een betoging ten gunste 1 van het nieuwe Zuidkoreaanse militaire bewind. Dit bericht komt de arrestatie van de opperbevelhebber van het Zuidkoreaanse veldleger, gene- |-raal Lee Han Lim, die zou zijn gearres- teerd omdat hij te lang zou hebben ge- I wacht met het uitgeven van j klaring, waarin hij zijn steun I junta toezegde. Generaal Lee zou door de afgelopen weken zijn I de officieren van zijn eigen generale staf er elf mensen bij uitbar- naa,r hel kilometer ten zuid- stingen omgekomen. SbSt 8 8™ '°e De Italiaanse lijn heeft j de Britse auto-industrie' TURKS nu wel definitief ver-| Militaire waarnemers te Seoel hebben overd althans tot 1965.; opgemerkt dat de militaire staatsgreep De Britse autofabrikan- in Zuid-Korea in opzet en uitvoering ten geven toe dat de l'a-|gr°te gelijkenis vertoont met de wijze, tijnse vormgeving die 1958 schoorvoetend indienen voor de uitwijzing van de Vietminh-soldaten, die al jaren de steunpilaren vormen van de strijd krachten van de Pathet Lao. Een hoge westelijke autoriteit heeft de volgende punten opgesomd; 1. Ieder bataljon vari de Pathet Lao is versterkt met een kader van de Viet- minh uit het aangrenzende Noord-Viet- nam. Het Westen wil deze personen het land uit hebben. Het gereorganiseerde leger van Laos mag alleen Laotianen omvatten. 2. De controlecommissie van India. Po len en Canada moet worden versterkt, mogelijk door de toevoeging van ande re leden. De werkzaamheden mogen niet worden belemmerd door openlijke of verborgen veto's. 3. Overeenstemming over de volmach ten van de commissie zal het mogelijk maken dat de commissie ook in het noorden van Laos kan inspecteren, waar de Pathet Lao de macht in han den heeft. Daar zouden zij toezicht kun nen houden op een zuivering van het leger van de Vietminh-elementen. 4. De commissie moet beschikken over haar eigen transportvliegtuigen, helicop ters, auto's en vrachtwagens en over een eigen onafhankelijk telecommuni catiesysteem. 5. Als de Russen en de Chinese com munisten in Genève weigeren mee te -werken moet president Kennedy dit punt met premier Chroesjtsjef opnemen tijdens hun ontmoeting. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft giste ren de conferentiezaal gedurende drie kwartier verlaten en heeft daarbij een aanval van de Pathet Lao op de Ame rikaanse politiek gemist. Naderhand ontkende een Amerikaan se zegsman dat dit een demonstratie was tegen de Pathet Lao- Hij verklaar de dat Rusk was vertrokken om een eerder gemaakte afspraak na te komen met Prins Norodom Sihanoek van Cam bodja. Rusk vertrok rustig zonder op zien te baren. De Indische minister van defensie, Krisjna Menon, heeft zich verzet tegen de openlijke en verkapte dreiging met veto's in het Russische voorstel voor Laos. Menon verklaarde op de vierde zitting van de Laos-vredesconferentie, dat de Indisch-Pools-Canadese interna tionale commissie van toezicht geen behoefte aan nieuwe regels heeft Menon had ook kritiek aan het adres van de Chinese minister Tsjen Ji en diens Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk. Tsjen Ji had er op aangedrongen dat de huidige conferentie zich zou be zig houden met de politieke toestand op het gehele Indochinese schiereiland. Menon stond vervolgens stil bij het be toog van Rusk dat de pro-communis tische Pathet Lao het bestand in Laos schendt. Hij zei dat India van mening is dat het vuren inderdaad gestaakt is. Menon drong aan op de vorming van ccn veiligheidszone rond Laos waar do internationale commissie de bevoegd heid zou hebben toezicht te houden op wapentransporten. Hij gaf de verzeke ring dat de commissie niet het plan heeft een soort „super-regering" in Laos te gaan vormen. Hij wees op de nood zaak dat alle buitenlandse elementen, van wie moeilijkheden verwacht kun nen worden, teruggetrokken worden. In anderhalve minuut gevangenenberecliting De politie van Johannesburg heeft gis teren meer dan 600 Afrikanen gearres teerd wegens „straatschenderij". In ijze ren kooien achter het gebouw van de rechtbank voor bantoe-zaken wachten zij thans op hun berechting. De gevangenen werden, al naar gelang Rapport In een rapport over de uitvoering van de resolutie over Kongo van de Veiligheidsraad van 21 februari jl., verklaart secretaris-generaal Ham- marskjoekl dat België wat betreft de terugtrekking van zijn militair en politiek personeel niet tenvolle aan hun" vergrijp, over vijf "kooien de inhoud van deze resolutie voldoet. 12 bij 4 meter verdeeld. Gisteren begon- Hammarskjoeld zegt in zijn rapport, nen vijf rechtbanken met de behandeling dat de Belgische minister van buiten- van de zaken. Voor elke verdachte ge- Iandse zaken in een memorandum van middeld anderhalve minuut. Tegen het 6 mei aan hem, Hammarskjoeld, „een middaguur waren ongeveer 400 Afrika- houding aanneemt die noch naar de let- nen voor de rechter verschenen. In de ter, noch naar de geest in overeen- meeste gevallen besloot de rechtbank tot stemming is met de resolutie van 21 verlenging van de hechtenis tot 1 juni. februari". De secretaris-generaal hoopt Sinds de razzia's van vorig jaar, toen echter, dat in de toekomst „België een 1.500 Afrikanen wegens overtreding van meer constructieve houding zal aanne- de wetten op het persoonsbewijs werden men, die meer in overeenstemming is gearresteerd, zijn in Johannesburg niet met zijn verplichtingen." I zo veel arrestaties verricht. (Advertentie) -4 1 waarop generaal Gursel verleden jaar in Turkije do macht aan zich heeft ge- trokken. Zij wijzen erop dat in beide geïntroduceerd, is uitge-j gevallen voor het aanbreken van de dag 1 een aanvai 0p de hoofdstad werd uitge- voerd, waarna troepen in de omgeving werden gelegerd. Daarna werd een uit zes leden bestaand militair comité ge- vormd, dat later werd uitgebreid tot een militaire regering van dertig personen. Deze waarnemers wijzen er ook op dat generaal Sjin Oeng Kioen, die als voor- groeid tot een ware cul- tus. I Ter gelegenheid 150-jarig bestaan van de Amsterdamse Kamer van Koophandel heeft voorzitter van de Kamer maijg Zuidkoreaans ambassadeur D. A._Delprat giste-|kara in de gelegenheid is geweest opzet de staatsgreep van 1 de Koopmansbeurs j c een historische tentoon stelling geopend van handel, nijverheid en scheepvaart van Amster dam in de laatste ander halve eeuw. ieraal Tsjang de Zuidkoreaanse attaché in Ankara tot speciaal assistent van de junta benoemd. tüd wel wat langademige parodie öök om de Nederlandse vertaling op de middeleeuwse ridderromans, kunt U lezen hoe de chirurg Alge- brista ten tonele verschijnt om dc ge- daarvan, t.w. de stelkunde in herinne ring tc brengen. Hoe het ook zij, dit Arabische gen. Deze dokter Algebrista lieeft monnik uit het Arabisch in het Latijn oit bestaan en leefde slechts in de verbeelding der Spanjaarden, die in de veronderstelling verkeerden dat 1 deze vertaling werd bij een eeuw geleden in dc bibliotheek 1 Cambridge ontdekt, hetgeen de wiskundige bewerkingen die als bijzonder plezierige omstandigheid algebra worden aangeduid. 1 uit- want de oorspronkelijke Arabl- gevonden door een Arabische dokter schè tekst is inmiddels verloren ge- van die naam. Trouwens, het waren gaan. niet alleen de Spanjaarden die meen- U heeft natuurlijk al begrepen, dat den dat algebra de van dc duistere titel eigennaam van een geleerde was, want ook vele Italianen dachten dat een Ara bier die Geber of Dschabir heette, de uitvinder van dc al gebraïsche methode is geweest en dal dc naam algebra dus van Dschabir was afgeleid. Het eerste boek, waarin dc naam algebra wordt aangetroffen, is een werk, samengesteld door Mohammed ibn Müsa al-Chuwarizmi, een groot Arabisch wiskundige cn astronoom uit het begin van de 9de te Bagdad en Damascus belangrijke Nederlandse" Aldzjebr Walmoeka- bala in dc loop der tijden het tweede woord werd weg gelaten en dat van het overgebleven deel Aldzjebr ons woord algebra af komstig is. Deze wiskundige methode werd op het eind van de 15de en in het begin van de 16de eeuw vooral door de Italianen in Europa verbreid en uitgewerkt en nam in het midden van de 17de eeuw een bijzonder hoge vlucht, niet In het minst door de be- die langrijke bijdragen die verscheidene iskundigen daartoe hebben geleverd. Het staat dus vast, dat de Arabie- hierin onze leermeesters zijn ge- toch sterrekundige waarnemingen liet richten en o.a. ook graadmetingen op een meridiaan deed uitvoeren. Het wiskundeboek, waaruit we het woord weest. Maar daaruit mogen zijn niet concluderen dat dc algebra ook huls uit .Aldzjebr Walrnoekabala", hetgeen schap Is. V01 zoveel betekent als „herstelling tegenoverstelling". Laat U zich door ook 1 deze wartaal a.u.b. niet van de wijs terug, brengen, want we hebben dit alleen Daar

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5