BOSCH ^oe^as ten Uw probleem is het onze Besluit „geen contact" thans definitief TMEZ Een kanttekening De lieer A. Antheunisse nam afscheid Een woord voor vandaag Gemeenschap met God en met elkaar nodig X ONZERZIJDS HET WAAROM VAN HET UITSTEL IN' HET vooruitzicht gestelde belastingverlaging gaat dus niet door, althans niet op 1 juli a.s., omdat onze economie momenteel een koop krachtinjectie van f 500 miljoen niet kan verdragen. Deze injectie zou de bestedingen te veel opdrijven en daardoor het gevaar van een overbesteding in huis halen. Een belastingverlaging immers betekent dat de gezinnen minder naar de fiscus behoeven te brengen en dat zij dus meer geld overhouden. Natuurlijk is het de vraag of dat geld voor 100 pet. wordt besteed. Door mensen met een groter inkomen vermoedelijk niet, maar naar mate het inkomen lager is, zit men toch wel erom te springen om wat meer geld te kunnen uitgeven. En juist voor de lagere en middelgrote inkomens zou de belastingverlaging zoden aan de dijk zetten. Op zich zelf kan het natuurlijk geen kwaad, als de consumptie toeneemt, het is een bewijs dat het ons goed gaat. Maar men kan niet verder springen dan de polsstok reikt. Er moet evenwicht zijn tussen hetgeen door produktie beschikbaar komt enerzijds en de bestedingen van ons allemaal anderzijds. Wordt dit evenwicht verbroken, doordat de koopkracht te ver wordt opge voerd zonder dat de produktie hiermee in de pas loopt, dan raken wij in het slop van de overbesteding. En dan komen wij onherroepelijk bij de bestedings beperking terecht. Inderdaad zit dit er in. Nu al is de koopkracht sterker gestegen dan de> overheid verwacht had. In het kader van de gedifferentieerde loonsverhoging zijn er met de jaarwisseling diverse loonsverhogingen gegeven. De indexcijfers van de regelingslonen zijn dan ook voor verschillende takken van bedrijf in januari van dit jaar gestegen: de metaalnijverheid en de voedings- en genot middelenindustrie bijvoorbeeld. Een doorn in het oog van de overheid is ook de te snelle invoering van de vijfdaagse werkweek. In feite betekent een kortere werktijd bij gelijk blijvende nominale lonen een loonsverhoging. En nu spreken wij nog helemaal niet van het feit, dat sommigen de vrije zaterdag benutten om elders een karweitje op te knappen. Voor ieder persoonlijk is dit heel begrijpelijk maar onze totale economie krijgt hierdoor een brok extra koopkracht te verwerken. Beducht is onze overheid ook voor het aflopen van de collectieve arbeids contracten in de loop van dit jaar, want met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kan verwacht worden, dat de vakbonden een nieuwe loonsver hoging claimen. Dit is dus andermaal een koopkrachtsvergroting. De f 500 miljoen die hier bovenop zou komen, ziet de minister van financiën als men vergeve ons de merkwaardige beeldspraak de druppel die de emmer doet overlopen. Hij vindt het risico te groot en stelt daarom de belastingver laging uit. Vóór het einde van het jaar weten wij echter wèl wanneer de ver laging ons deel zal worden. "LIET TRAGISCHE (of moeten wij zeggen tragi-komischc) is overigens, dat ■n de schatkist die f 500 miljoen best zou kunnen missen. De minister komt er zonder dit geld ook wel. Alleen conjunctureel stuit de gift op bezwaren, omdat de vermeerdering van de koopkracht onvoldoende door een vergroting van de produktie wordt opgevangen. Dit is althans het uitgangspunt van de minister. Het gehele probleem draait dan ook eigenlijk om een verdere opvoering van de produktie, een opvoering die op cén lijn moet staan met de stijging van de bestedingen. De cijfers van de laatste maanden zijn inderdaad niet bijster moedgevend. In het najaar werd de stijging steeds groter (oktober 9Ti pet, november 11% pet. en december 12Va pet., elke maand vergeleken met dezelfde maand van het Jaar er voor). Maar dan gaat het bergafwaarts. In januari van dit jaar lag de produktie in de industrie 7>i pet. hoger dan in januari 1960, in februari was het verschil met een jaar geleden gezakt tot 5 Va pet., terwijl dit in maart 5% pet. was. Er zit dus gelukkig nog voor- uitgang in maar de sprongen voorwaarts zijn kleiner geworden. De vraag is nu of de produktie niet in sterkere mate kan stijgen. Dit is een lastig geval. In de eerste plaats zal die sprong steeds moeilijker worden, omdat de plank elk jaar hoger komt te liggen. Maar veel erger is, dat een van de mogelijkheden om de produktie te vergroten: meer werknemers, volkomen ontbreekt. Ons land heeft en wie zal dit uit sociaal oogpunt niet van harte toejuichen een uitermate lage werkloosheid. Eind april jl. waren er nog maar 28.600 mannen werkloos, van wie bijna de helft minder geschikt voor lichamelijke arbeid was. Tegenover dit aanbod, her en der over ons land ver spreid, stonden 71.600 aanvragen van werkgevers bij de gewestelijke arbeids bureaus. yO LIGGEN de papieren. We zullen het ministeriële besluit moeten aan vaaiden, al zal menigeen de zorg van de miniver overdreven vinden. Zij die zo redeneren, denken dat alles wel zal loslopen, zowel met de consqmptie als met de produktie. Wij zijn echter niet zo optimistisch. De consumptie is tot nu toe maar matig gestegen; hooguit ligt zij 7 a 8 pet. hoger dan een jaar geleden, minder dus dan de stijging van de koopkracht. Wij zouden er hele maal niet van opkijken als die stijging grotere vormen zou aannemen. De minister van financiën had begin maart nog gehoopt, dat de revaluatie van de gulden uitkomst zou brengen. Hierdoor toch kunnen de goederen goed koper worden ingevoerd, waardoor er prijzen naar beneden kunnen. Na de met veel tam tam aangekondigde prijsverla gingen in enkele levensmiddelen- bedrijven hebben" wij echter weiniv of niets meer gehoord. De tegenkrachten blijken groter te zijn geweest dan de overheid verwacht had. Dit bewijst eens te meer dat de richting, die de economie moet inslaan, zich heel moeilijk precies laat voorspellen. Verborgen krachten kunnen de ontwikkeling een geheel andere kant opstuwen. Het is daarom niet onverstandig van de minister om de kat nog even uit de boom te kijken. Synode Geref. Kerken (vrijgemaakt): Eén predikant en één onderling stemden tegen (Van een onzer verslaggevers) TTET DEFINITIEVE besluit van de generale synode der ge reformeerde kerken (vrijgemaak te) te Assen, om elke vorm van contact met de gereformeerde kerken in haar synode te Apel doorn af te wijzen, is thans ge formuleerd. Het werd aanvaard met 29 stemmen vóór en 2 tegen. Tegenstemmers waren ds. J. P. van der Stoel en ouderling H. C. J. Vermeulen, beiden te Amster dam-C. zijde stellen van de vervangingsformu le." Hij meende voorts, dat men van vrij gemaakte zijde met name het jonge ge slacht niet uit het evangelie zal duide lijk kunnen maken dat het onmogelijk was de deputaten van Apeldoorn te ont vangen. Nu vreesde hij, dat de jeugd deze houding niet zal verstaan en dat zij haar onwaarachtig zal vinden. Intussen verklaarde ds. Van der Stoel in het spreken van de andere synodeleden voortdurend het broeder- hart te hebben gevoeld. Hij zei Gode dankbaar te zijn voor het feit, dat de discussie op hoog niveau was ge voerd. OMSCHRIJVING Op verschillende manieren trachtten diverse synodeleden woensdag en derdag ds. Van der Stoel en ouderling Vermeulen tot een ander inzicht te brengen. (Ouderling H. van Veen te Nieuwer-Amstel, die aanvankelijk het tegenvoorstel van ds. Van der Stoel mede ondertekend had, liet zich tuigen en nam zijn handtekening terug.) Ds. Van der Stoel verklaarde echter, dat hij niet anders kon. Hij zeide er eerlijk van overtuigd te zijn, dat wat hij voorstelde (de afgevaardigden van de synode van Apeldoorn wèl te ont vangen) aanvaardbaar was, en dat dit ook een zegen zou kunnen zijn voc vrijgemaakte kerken, omdat zij dan haar goed recht konden bepleiten. ,,Ik ben ervan overtuigd", aldus ds. Van der Stoel, „dat de gereformeerde kerken confessioneel de vrijheid van vóór 1942 hebben hersteld door het ter- Advertentie W.A.-VERZEKERING Naar aanleiding van het ingediende v> voorstel tot invoering van een verplii WA-verzekering schrijft Dc Voll krant: „Eindelijk is het dan zo dat ook in Nederland als laatste land Europa de verplichte WA-vcrzckcring v motorrijtuigen zal worden ingevoerd. Zes jaar nadat wij ons met België in een ver drag daartoe verplichtten en vier jaar na dat onze verdragspartner daartoe is over gegaan. Al die tijd heeft de regering blijk baar deze verplichtingen niet durven nako men, uit ang.-t voor de consequentie: ver hoging van de premie voor de WA-verze- k«-ring. Dc regering geeft na toe, dat deze verhoging noodzakelijk zal zijn. We mo gen aannemen dat dc premies dan ook drastisch hoger zullen worden. De keringsmaatschappijen zullen nu zeei i moeien Rechterhand van het Geref. Evang. Centrum Van het besluit zelf dat zeer lang geven wij de aanhef en de con stateringen niet weer, daar wat dan volgt voldoende spreekt. De generale synode ootmoedig en dankbaar erkennende a) de genade en trouw des Heren, waarmee Hij in de vrijmaking de jaren 1944 en volgende zijn kerk in deze landen van onschriftuurlijke leerbindingen en kwade overheer sing bevrijdde om haar onder de waarachtige heerschappij Enige Bisschop der kerk, onze Here Jezus Christus, te houden; b) de roeping van ieder, die de naam van Christus noemt, geen Meester te erkennen dan Hem alleen en te bewaren ook het pand van reforma tie, dat Hij zijn kerk toebetrouwde; van oordeel a) dat de generale synode van Utrecht 1959-60 met haar opzet, wat in het verleden geschiedde „ootmoedig aan het oordeel van God over te laten", niet erkent dat het Woord Gods in deze genoegzaam is (art. 7 N.G.B.) om wie Jezus Christus als de Enige Bisschop der kerk erkent, klaar helder te doen zien de waarheid Christus' werk in de verlossing en leiding van de thans vrijgemaakte kerken; b) dat de generale synode van Utrecht 1959/60 in haar stipulaties ten van het verstaan van de drie formu lieren van enigheid opnieuw binding, welke niet uit het Woord des Heren wordt aangetoond, oplegt en daarin de leer aangaande verbond en belofte, die in 1944 verworpen moest worden en nog te verwerpen is, handhaaft; c) dat de generale synode van Utrecht 1959/60 geen schuld tegenover de Here erkent in wat haar voorgangsters 's Heren kerken en getrouwe diena ren in de vonnissen der jaren 1944 en volgende hebben aangedaan en wei gert om deze te betreuren en af te keuren; d) dat de generale synode van Utrecht 1959/60 door geen gehoor te geven aan het schriftuurlijk appèl dat de gene rale synode van Spakenburg 1958/59 tot haar deed uitgaan, de haar duide lijk aangewezen twistzaak des Heren, welke tussen de gereformeerde ker ken en haar ligt, is blijven veronacht zamen en niet heeft betoond de „be tering des levens" welke reeds de ge nerale synode van Amersfoort 1948 te recht gesteld heeft als allereerste voorwaarde voor een „aanhoren" van de gemeenschap die ons uitstiet"; in aanmerking nemende 1. dat de generale synode van Utrecht 1959/60 de invoering van een nieuwe kerkorde heeft bevestigd, welke kerk orde de enige heerschappij van Jezus Christus en zo ook de vrijheid van de christen en van de christelijke kerken aantast; 2. dat de zich noemende gereformeerde kerken voortgaan met doorgang te geven aan een moderne oecumenisti- sche geest, die de ogen doet toevallen voor de eisen van het Woord en het recht des Heren en voor de twist, die i nevenor- energicke administrateur van het Gereformeerde Evange lisatiecentrum in Baarn, de heer A. Antheunisse heeft gistermid dag in Baarn afscheid genomen van het centrum, omdat h(j met pensioen gaat. Op de gezellige af- 'fj'fj scheidsreceptie waren vele verte gel dlgenwoordigers van andere gere formeerde instanties i ganisaties aanwezig. Als ik terugzie op de veertien ja- dat u altijd op uw rustige wijze zo uitstekend heeft gedaan, mag ik u namens de velen die in kerk en werk met u in aan raking zijn geko men, wel hartelijk danken, aldus de eerste spreker, dr. P. G. Kunst uit Amsterdam. U bent altijd een rechter hand geweest maar het waren eigenlijk meer dan één. Ik heb u in al die jaren maar een keer kwaad ge goed ook. Dat was toen leerlin- de Nijenburg, die met vakantie gingen, de tuin van ons centrum leeg roofden om bloemen voor thuis mee te nemen. Ja, u heeft de bloemen van de kerk binnen de perken gehouden, zei dr. Kunst onder grote hilariteit, en namens de evangelisatie deputaten overhandigde hij de heer Antheunisse een pick up. dc vele gebruikers van bromfie «en, die niets van de verkeersregels ken nen of die, hoe hnn gezichtsvermogen of gehoor ook is, aan het gemotoriseerde ver keer mogen deelnemen. Dc WA-verzcke- ring voor de gebruikers van motorrijtui gen moet worden beschouwd als een socia le verzekering. Zij had dan ook reeds ja ren geleden behoren te worden ingevoerd. Anderzijds geldt voor deze verzekering wat voor iedere sociale verzekering geldt: houdt dc premie laag. Dit kan bereikt worden door brokkenrijders in het gemoto riseerde verkeer snel uit te schakelen en door ook aan de bromfietsers zekere eisen te stellen wat betreft bun gezondheid en bun kennis van de verkeersregels. Een gedegen medische keuring, die regelmatig wordt herhaald en zekere eisen wat be treft de kennis der verkeersregels zullen verplicht moeten worden gesteld voor ieder die aan bet gemotoriseerde verkeer wil deelnemen." Onder het kopje „Eindelijk" schrijft Het Parool: „Het slachtoffer van een verkeersongeluk moet in ieder geval schadevergoeding krijgen. Dat is in een paar woorden de inhoud van het ingedien de wetsontwerp wettelijke aansprakelijk heidsverzekering motorvoertuigen. Het heeft lang, te lang geduurd, voordat deze kwestie zo ver rijp was dat het wetsont werp kon verschijnen. Nu dat t gebeurd is het te hopen, dat di spoedig wet wordt. Weliswaar is net aan"| jullie dikwijls juist een taartje te eten. tal automobilisten zonder w A-verzekering i omcjat er toevallig net iemand jarig hijzonder klein, maar de enkelen, <lie er was. Tegenwoordig, nu ik hier zelf werk, zijn en dus zonder verzekering rijden, lc- eet ik mee. Dit is wel een bewijs van de veren te grote gevaren op voor de andere partij. Geheel anders liggen de zaken met de honderduizenden bromfietsers. Verzeke- blijkt nu, dat een eigen risico van vijftig ringsdeskundigen schatten, dat de helft van gulden per gebeurtenis zal toegestaan zijn. drzr wegEehruikers niet verzekerd is. Bij- Daarmee wordt dus aangesloten op een zonder gelukkig is dus wel, dat deze weg-lin de praktijk voorkomende regeling. Men gebruiker- nu ook onder de regeling val-1 mag aannemen, dat deze kwestie geen len. Bij het voorbereiden van het ontwerp moeilijkheden meer zal opleveren. Te lang is lang van gedachten gewisseld over het heeft men immers in ons land een dergc- Waagstuk van het z-g. eigen risico. Hetlijkc regeling gciqisL" Taartjes mtwerphier vroeger als evangelisatie deputaat """erwachts kwam. zaten uitermate goede geest die hier, mede dankzij u, mijnheer Antheunisse, heerst. En niet alleen de geest is sterk door u gestimuleerd, maar ook het werk. Er is hier altijd een stemming van ijver enthousiasme waarmee we óns gemeen schappelijke doel nastreven: het evan gelie uitdragen in de wereld, aldus ds. Grosheide, die de heer Antheunisse een platenbon ten geschenke gaf. De heer Antheunisse dankte alle aanwezigen voor hun woorden en blijken van waardering. De mooiste tijd van mijn leven is de periode van twintig jaar geweest, waarin ik in Indonesië in het onderwijs heb ge werkt. Ik werkte er aan de frontlinie en heb er getuige van mogen zijn hoe de Chinese Kerk op Midden- Ja va in de tijd voor de oorlog groeide, aldus dc scheidende administrateur. Toen ik na de oorlog in Nederland kwam heb ik dit werk gekregen. Het was niet altijd makkelijk om te scha kelen. Terwijl ik vroeger zo zelf standig was moest ik nu stipt orders uitvoeren. Maar hoe meer ik mijn wérk. ging zien als een opdracht van God, des te gemakkelijker werd het voor me. Ik ben blü dat u allen me altijd heeft gestimuleerd en vrijgela ten. Wanneer ik wel eens buiten mijn boekje ging om het werk goed te la ten marcheren, dan heeft u dat ge lukkig altijd geaccepteerd. Indonesië Het lijkt wel of we hier geabbonneerd zijn op Indonesië, ik kom er ook van daan. aldus de opvolgster van mijnheer Antheunisse, mejuffrouw A. P. van Wou denberg. Ze heeft in Indonesië negen jaar lang in het lectuurwerk gezeten en is in december teruggekomen. Het is hier wel heel anders dan daar, maar het werk ligt in dezelfde sfeer en daar om trekt het me aan, aldus mej. Van Woudenberg. Nee, ik heb nog geen plannen op het ogenblik, vertelde de heer Antheunis se ons. Ik houd eerst maar eens een jaartje rust, dan kan Ik in mijn tuin werken en mUn huis opknappen. Ik blijf nog wel Sets voor het evangell- saticcentrum doen en ook blijf ik se cretaris van het Pensioenfonds Samen- binding en bestuurslid van de Cefa. Maar de verdere verzoeken waarmee ze bü mü zijn gekomen heb ik van de hand gewezen; kom volgend J**r maar terug, heb Ik gezegd. Of Ik het jammer vind met werken op te houden? Ach eigenlijk niet zo erg. Ik ben in hoofdzaak dankbaar omdat ik het zover heb mogen brengen. naderingspogingen der gebonden ker ken tot de hervormde kerk en haar lid-blijven van de zendingsraad er veld winnend streven naar aansluiting bij de wereldraad van kerken; spreekt uit 1. dat de besluiten inzake „hereniging", genomen door de generale synode van Utrecht 1959/60. de twistzaak, die tussen de gereformeerde kerken haar ligt, welke de generale synode van Spakenburg 1958/59 haar duide lijk aanwees, niet hebben weggeno men en daarom geen uitgangspunt kunnen zijn voor het door die synode desigaardiemen zelfs in Havanna importeert! U kunt EXPORT oofc hier kopen een forse20cf sigaar). bedoelde en verzochte contact, waar om ook het verzoek om zulk contact door afgevaardigden te mogen „aan bevelen" dient te worden afgewezen en tevens aan de verzoeken deputa ten voor samenspreking aan te wij zen, niet kan worden voldaan; 2. dat naar het Woord des Heren de oproep tot vrijmaking en wederkeer onverzwakt dient te blijven uitgaan tot elke gelovige in de synodaal ge bonden gemeenschap; en besluit 1. de uitspraken 1 en 2, m,et de daaraan voorafgaande constateringen, oordelen enz. ter kennis te doen brengen van de generale synode van Apéldoorn der gebonden kerken; 2. de inhoud van deze uitspraken en de daaraan voorafgaande oordelen, con stateringen enz. in een open brief met uitvoerige documentatie mee te delen aan de adressanten (uit eigen kerken, red.) en afschrift deze brief aan de generale synode van Apeldoorn te zenden. Ds. Sillevis Smitt verlaat marine Met ingang van 1 oktober 1961 is aan hoofdvlootpredikant ds. J. M. Sille- Smitt op zijn verzoek eervol ont slag uit zijn betrekking verleend. Voorts is met ingang van laatstge noemde datum vlootpredikant ds. J. W. Sepmeyer, in rang gelijk gesteld met kapitein ter zee en als zodanig benoemd tot hoofdvlootpredikant. Hervormd Oldebroek verliest predikanten In het beroepingslijstje van vandaag komt het bericht voor dat de beide her vormde predikanten van het Veluwse plaatsje Oldebroek een beroep hebben aangenomen. Ds. Joh. Verwelius die in augustus 1954 in Oldebroek kwam ver trekt naar Waddinxveen en ds. J. Zwij- nenburg. die in juli 1956 in Oldebroek be vestigd werd vertrekt naar Oudewater. De twee predikanten konder. het goed met elkaar en met hun gemeente vinden en het feit dat zij op dezelfde dag een be roep aannemen duidt niet op interne moeilijkheden in de gemeente. Het was gewoon een kwestie van samenloop van omstandigheden dat beide predikanten te gelijkertijd beroepen werden en tegelij kertijd hun beslissing namen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nijmegen, vac. J. B. Os kamp: J. Colijn te Woldendorp; te Op dam, toez. M. B. Blom, vic. te Oegst- geest. Aangenomen naar Oudewater: J. Zwij- nenburg te Oldebroek; naar Waddinx veen: Joh. Verwelius te Oldebroek; naar Roswinkel: S. Meyburg, kand. te Oegst- CHRIST. GEREF. KERKEN Ook Judas had enkele jaren, elke dag weer, in de onmiddel lijke nabijheid van Christus vertoejd. Met Hem had hij leed en zorgen gedeeld. Ook hij had gezien, dat de doden opston den en dat de blinden zagen, dat de lammen wandelden en dat de geesteszieken weer normale mensen werden. Hij dacht de Heer te kennen en meende ook, dat hij spoedig zou kunnen profiteren van zijn relatie met Hem. TJ kent het verhaal van Judas' verraad en u weet het einde van zijn leven: zelfmoord. De apostel Petrus windt er geen doekjes om, maar vertelt het in sobere bewoordingen, in een bovenzaal in Jeruzalem, waar zo'n honderdtwintig mensen bijeen zijn om er te bidden. Dat gebeurt enkele dagen voor Pinksteren. Hier, in dit gezel schap en op dit uur van gespannen wachten, wordt ieder herinnerd aan het bankroet van een leven, eindigend in een zelf gekozen dood. De lege plaats wordt weer vervuld. Dan zijn alle voorbereidingen getroffen voor het komen van de Geest. Het lijkt, of onder het verleden een streep is gezet, leder is gereed de Geest te ontvangen. ^Vant er is het vaste geloof, dat de beloften nu in vervulling zullen gaan. De be loften, gedaan door Christus. En straks, als het grote moment is aangebroken, komt de actie naar buiten om de wereld te veroveren voor haar Heer! Theologische-Hogeschooldag in Kampen (Van onze kerkredacteur) .Dankbaar mogen we consta teren dat onze" kerken niet onbe wogen als een verstarde grootheid aan de nood van onze tijd voor bijgaan," zei ds. N. Willemse gisteren tijdens de ochtendbijeen komst van de Theologische-Hoge schooldag te Kampen. Maar de Arnhemse predikant verheelde niet dat alle activiteiten en ver nieuwingspogingen niet kunnen verhoeden dat er iets hapert. Er is een leemte, niet aan de buiten kant, maar een gebrek dat het hart raakt. Er is een tekort aan waarachtige heilszekerheid, een gebrek aan zondebesef en een ver wereldlijking van het hele denken en leven. de eenzijdigheden n deze vragen niet moet harmonie zijn Met afwijzing mogen we ons afmaken, want tussen ons stil zijn voor God bezig zijn voor Hem. Ds. Willemse sprak als zijn me ning uit dat in de kerkelijke ver gaderingen meer plaats gegeven zal moeten worden aan Schriftoverden king en gebed en ook de kerkvisita tie zal een meer pastoraal karak ter moeten krijgen. Zo werd de hele toespraak van ds. Willemse een hartstochtelijk pleidooi voor verdieping van het persoonlijk geestelijk leven. We mogen de binnen kamer niet verzuimen. We moeten de stilte aandurven van het met God al leen zijn. Evangelisatie Ook de Rotterdamse evangelisatie predikant, ds. Joh. Heule, die vooral bekend is geworden door zijn Welkom- werk voor rand- en buitenkerkelijken sprak in deze richting. Hij had als op- dracht gekregen iets te laten zien van het practische werk, van de zegen aan het evangelisatiefront. Zijn toespraak was dan ook doorregen met persoon lijke belevenissen, die niet nalieten in druk te maken op zijn gehoor. Ds. Heule sprak als zijn mening uit dat wij vaak te zoet en te paci fistisch zijn ln ons evangelisatie werk. We leven zo vaak met de wereld ln coëxistentie. We moeten daarom als kerk in het offensief gaan. Hij ging niet in op actuele evange-, lisatiemethoden, maar stelde juist dat de meeste contacten met buitenkerke lijken verkregen worden door het ge tuigenis 'van gewone leden. Er zijn er echter velen in de Gereformeerde Ker ken die nimmer een contact voor hun Heer leggen, aldus ds. Heule» die zei dat velen niet geleerd hebben een ge sprek met ongelovigen te voeren. Hij meende dan ook dat de taak van een evangelisatiepredikant in de eerste plaats is de gemeenteleden te instru eren. „Dg kerken zullen echter pas meer evangelisatie-„minded" worden als er meer gemeenschap onder elkaar komt. Vooral in de stad hebben de sekten zo- vaak veel voor op de kerken, omdat zij meer liefde en meer gemeenschap bieden. Daarom wilde hij in Rotterdam- Zuid proberen om de mensen uit ver schillende wijken in verschillende vak ken van de kerk bij elkaar te laten zitten. De ouderlingen uit zo'n wijk moeten dan bij het begin van de dienst voor zo'n vak staan om vooral de vreemden uit die buurt welkom te heten. Dit was maar een gedachte die nog uitgewerkt moet worden. De rector-magnificus van de Theolo gische Hogeschool gaf een overzicht van het afgelopen jaar. Hij herdacht drie overledenen, de hoogleraar, prof. ar. Jan Ridderbos, de lector drs. P. C. Coupie en de oud-curator ds. J. Gilled baard van Zeist. Er zijn dit jaar 13 nieuwe studenten ingeschreven waar door hét aantal studenten steeg tot 38 In zijn welkomstwoord ging hij nog ^-JLn w eei? uitspraak van de vrij- gemaakte hoogleraar prof. C. Veenhof die gesteld heeft dat in de Gereformeer: 2» A«rke? de waarden devalueren. Prof. Veenhof ontleende zijn voornaam ste argumenten, zo antwoordde prof. Polman, aan één enkel artikel van één enkele student in het niet-publieke stu dentenblad Fax. Hij noemde dit een grove en onverantwoordelijke generali- satie. De studenten staan niet probleem- loos in deze spanningsvolle wereld,' zo zei hij, maar zij zoeken de oplossing bij het licht van Gods Woord in het spoor van het gereformeerde belijden. Aan de Theologische Hogeschooldag, die ongeveer 800 bezoekers trok. ging een bidstond vooraf, die niet bijster goed bezocht was. Daarin ging ds. H. van Benthem van Leeuwarden voor, die sprak over 2 Kronieken 7:2. Ook in ziia prediking lag de nadruk sterk op het dicht tot God naderen. De dag werd gesloten door de emeritus-predikant van Axel ds. D. J. Couvée, die herin neringen ophaalde aan zijn eigen stu dententijd aan de Rijksuniversiteit var. Utrecht en zijn blijdschap er over uit- sprak dat de hoogleraren van Kampen eensgeestes zijn. Advertentiën 700 reizen per trein, bus of K.L.M. „Kerk en Vrede" I Kerk en Vrede houdt op 10 en 11 juni) op Woudschoten te Zeist haar jaarlijksei landelijke conferentie. Voorzitter is prof.] dr. J. de Graaf. Ds. H. de Nie uit Am sterdam houdt een inleiding over het centrale thema van de conferentie Macht,] recht, liefde. Advertentie wkoclfa tnMÜ Ui SUAJO/XL :e minderjarige niet- zakcentje. De zoon voldoet en ont- verplicht een gedeelte vangt op 16-jarige leeftijd 20 per x- week, waarvan 5 zakgeld en 15 op het spaarbankboekje. Moet de zoon meebrengt dan de nu of later loonbelasting betalen? Kan geval, wanneer de de vader die 20 als loon(onkosten) nancieel nadeel lijden. Huwelijks boeken? Is het noodzakelijk de Vraag: inwonende zijn loon af të dragen onderhoud? Wij genieten alleen a.o.w. Kunnen wij ons nu tot Sociale Zaken wenden om bijsteun? Antwoord: Wanneer men alleen voordeel genieten dan een kwart testament was geweest, waarin u ge- de goederen van de man. Ais de noemd was, zou u naar alle waar goederen ten huwelijk schijnlijkheid reeds bericht ontvangen geniet, kan men zich inderdaad tot in de ziekte- en ongevallenverzekering waarden zijn in dit geval Sociale Zaken wenden. Indien de onder uw gezag staat, zijn de kosten op zijn inkomsten verhaalbaar. meeste gemeenten houden hierbij te doen opnemen? Antwoord: Als de zoon de hulp ver- De leent op grond van het ouderlijk ge- het levenshonderhoud (kost, in- zal zij in dit hebben. Voor alle zekerheid kan men overlijdt, fi- bij de familie informeren en als dit csvoor- niet doenlijk is of geen resultaat op- te be- levert, kan men via een notaris in lichtingen inwinnen bij het centraal Vraag: Wanneer een echtpaar geen testaméntregister. kinderen heeft, en in gemeenschap van Vraag: Als van een bejaard echt- goederen gehuwd is, hoe groot is dan paar de man of de vrouw overlijdt, het bedrag, dat vrijgesteld is ^an sue- hebben de kinderen dan recht op in- zage van het spaarbankboekje en op zijn roestbruine plekken in 'net haar gekomen, waardoor het jasje er oud uit gaat zien. Is er een middel tegen? Antwoord: Die vlekken zijn toe te schrijven aan een begin ander geheel draagt de vrijstelling 10.000, Vraag: Aan de voorzijde en aan de buiten de inkomenssfeer. De zoon be- weduwe 20.000. zakranden van mijn zwart bontjasje hoeft dan de waarde van het ontvan- Vraag: Vorig j e niet als inkomen op te geven en ende amaryll' vader behoeft geen loonbelasting was, kwam i_. in te houden, doch dit houdt te- Kan ik dit zaad i wc ic s dat de vader deze uitgaven lijke kans op su slijtage niet ten *aste van de winst mag bren- weduwnaar be- de helft van de'boedei: Antwoord: Als ccn der echtgenoten overlijdt, dan zijn J- bloei- verplicht erin te b( Misschien dat de bonthandel, jasje gekocht is, een middeltje zal niet veel Vraag: Ik heb een ijzer voor het bakken van Oudhollandse wafels. Weet ook het juiste beslag? Antwoord: Volgens een oud recept bol met zaad aan. eisen, dat de zaak verdeeld wordt i zaaien met rede- dat z'j behoorlijk inzicht krijgen in is? de grootte van de nalatenschap. Ais Antwoord: Het zaaien van amaryl- "J* k'"deren. enn toestemmen kan het ®en lis vordt door leken nooit met succes To overeenkomen, dat de hele boe- „eet. Staat niet de familieverhouding op gedaan. Wèl is vermeerdering door voor vijf jaar onverdeeld blijft te doen óe voorgrond bij de over en weer ge- broedbollen mogelijk. Men moet de **®t.nkomst telkens vijf jaar broedbollen afnemen als zij bij leverde prestaties, doch geschiedt ander al dan niet uitdrukkelijk op verpotten worteltjes hebben grond van een arbeidsovereenkomst, dan moet van het loon (in geld en na- tura tezamen) loonbelasting en a.o.w.- premie worden afgedragen en de va- ilanten in een mengsel van gelijke de- echu6^ 5J?chts mogelijk als alle len bladaarde en oude koemest. De «"«weren het hierover eens zijn. Wil bol moet half boven de grond staan men zijn langstlevende echtgenoot meer zijn nodig: 200 gram bloem, 100 gram ~(in hs\»lruroitm»el ISA Oram hnfer 71A dfr £a" het loon (in geld -- als bedrijfslast boeken. Eigen kinde- behoeven niet in de sociale 150 gram boter, ,'ieren, 1 liter melk, 1 theelepeltje zout. Men make van de bloem, boekweitmeel, eieren, melk, gist en gesmolten boter een beslag en late dit goed rijzen, Vervolgens voe ge men het zout toe. Van dit meng sel bakke men dunne wafels; bestrooi deze met gesmolten boter en witte poe dersuiker. zekering te worden verzekerd, tenzij zij een arbeidsovereenkomst met de den wu een ouders hebben (al dan niet uitdruk- ter die kort natura) derde jaar moet men rust geven, daar kindsdeel, dan zal dan pas gaan bloeien. De zaadbol eeP, no,aris moeten inroepen, in men het best verwijderen. °P.ee" aanmaning ln de een schoqnzus- Is dit niet een beledigende uitdruk kelijk). Vraag: Is het mogelijk, dat ee duwnaar met twee kinderen in meenschap van goederen huwt met dit niet Verzoek aan lezers: Vermeld vooral weduwe zonder kinderen? Zo ja, hoe nalatenschap gebeurt Hoe is dit te naam en adres, want wij staan er n, dat brieven, die hiervan en zijn, in de courant be antwoord worden. Vraag: Een middenstander neemt een zoon in de zaak en geeft hem een elkaar zijn gestorven, king' ae vrouw het laatst, Tot nog toe heb- Antwoord- TW» „ff; ben wij niets gehoord over de rege- rirel in nH» 7H ?«g Itag van de nalaten,chap en toch aon- de enf.e elïêïair la v.n i. Si"."S1; WAn.w^rdk0m*u? generlei ^elèdfgènde bedoeling a j T- Antwoord. Als er geen testament Het is echter waar dat het woord Antwoord: Een huwelijk in gemeen- s geweest, gaat aUes naar de fami- .en consorten" tegenwoordig ook he™ dit geval ie van de vrouw, aangerien dere het dikwllls in ongunstige sin gcbrulH I i.,?tl,-fuhet «htP?ar H"r- wordt, sodat het de voorkeur verdunt nut btijkelisk kmdarlooa au. Ala u aan eau andera tarminologie te gebruiktt schap van goederen is mogelijk. Door dit huwelijk de nalatenschap mag de vrouw

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2