Jïicuuie geitedfeGTourant Vijfdaagse op rijkspersoneel juli voor het doch 46 uur Commentaar tuinslang vlieland's Worms beschuldigt D. Spierenburg Saevis en zeevis BON Twee doden bij auto-ongeluk Pas in januari 1962 45-uren-werkweek NIEUWS in één oogopslag (rita) VRIJDAG 19 MEI 1961 BUREAUS- Steenstra i 2.55 per maand: f 0.5B per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. nlieberichten f Ó.18 t CHRISTELIJKEATIOi\AAL DAGBLAD trr. E DIEMER „Stantvasticf) is ahfbleoen mgn bert ia tcg^cnspaet" TVeeënveertigste jaargang no. 12177 29 ct per meter en beter ZELFSERVICE NIEUWE RIJN 50 Nasleep schrootaffaire De Haagse schtoothandelaar L. Worms heeft aan de directeur-generaal vo#- handel en nijverheid een telegram ge zonden, waarin hij persoonlijke beschul digingen uit aan het adres van de vice, voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., de heer D. Spierenburg. Stakingen breiden zich uit in Frankrijk Het spoorwegverkeer in geheel Frank rijk was gisteren ontwrioht en de in dustriële activiteit in Parijs en omgeving was veel geringer dan normaal tengevol ge van de stakingen om loonsverhoging in Frankrijk. In vele kantoren en fabrieken in Parijs lag het werk urenlang stil; talloze Pa- rijzenaars hebben geen warme maaltijd gehad omdat duizenden arbeiders die werkzaam zijn bij de gas- en de elektri citeitvoorziening. een reeks wisselstakin gen hielden waarvan enkele vier uui duurden. Het verkeer in de stad liep op ver schillende plaatsen vast doordat de ver keerslichten niet meer werkten. Het spoorwegpersoneel is voor 32 uu: in staking gegaan. Het zal het werk vrij dagmiddag om twaalf uur hervatten. On danks de stakingen reden de belangrijk ste internationale treinen normaal op tijd. Het luchtverkeer van en naar Orly is vandaag in de war gelopen. Het grond personeel vaii de Air France heeft be sloten van vanmiddag twaalf uur af twaalf uur in staking te gaan om i loon af te dwingen. „Saevis tra-nquililus in un-dis" rustig temidden der woelende baren. Hoe vaak is d'eze beroemde spreuk al niet toegepast? Het slaat vanouds op Wil lem de Zwijger, maar in elk tijdperk zijn er wel mensen, die als rotsen in 'de branding staan. Vandaag is de nieuwe Scheven-ingse pier officieel geopend. Verscheidene spre kers, o.a. burgemeester Kolfschoten en mr. Adama Zylstra, uitten de wens dat het prachtige bouwwerk vele jaren zal staan „saevis traniquillus in un-di-s". Onze fotograaf nam gisteravond deze opname, terwijl de -unieke verlichting proef- brandde. Scheveningen is er trots op, en geen wonder. Het pierewaaien van vroe- Van saevis tot zeevis, het is een oud mopje, maai we moeten er van-daag wel op komen. Want Scheveningen heeft niet alleen zijn pier, Scheveningen heeft oo-k en zeg maar gerust: in de allereerste plaats zijn ha ven, zijn vissers. En morgen is het Vlaggetjesdag. De schepen liggen gereed de i - de i de eerste Hollandse Nieuwe. Zijn er vrolijker dagen denkbaar in Scheve ningen, in Katwijk en Vlaar- Onze lezers zijn gewend, dat alles rondom de visse rij zeer uitvoerig in de krant komt. Dat is niet al leen van belang voor de vele abonnees die we in de vissersdorpen hebben, maar ook daarbuiten is er grote belangstelling voor de visserij. Daarom zijn vandaag traditiegetrouw aan de vooravond van Vlaggetjesdag twee pagina's gewijd aan onze vissers en aan de produkten van de wijde plas. En voor de ko mende dagen kunt u op ons rekenen. Wij ook op u? (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ tnaand/kwartaal/per giro (Doorbalen wal niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar beid awerzUds ontvang Ui graag het boek rip l'urade' op onderstaand adre«: (naara) (straat) (woonplaats) Op het kruispunt Quatrebras vat de rijksweg LeeuwardenGroningen is gisteravond een personenauto, die de rijksweg overstak in de richting Dokkum, gegrepen door een vracht auto uit Oude Pekela die in de rich ting Groningen reed. De personen auto werd 200 metei meegesleurd daarna tegen de gevel van een woning geworpen. De beide inzittenden, de 56-jarige landbouwer A. Noordenbos uit Oosternijkerk, en zijn echtgenote mevrouw J. Noordenbos-Terpstra, waren op slag dood 9 De 20-jarige gehuwde P. Slotboom uit Maarss-en is gisteren om het leven gekomen doordat een 500 kilogram zware ijzeren met beton gevulde bak va-n een hoogte van drie meter op hem viel. Met een voorheftruck moest hij de bak met een vorik op een stelling plaatsen. Gistenpiddag is de bijna tweejarige Dries van Triest uit Oostdorp (gemeente Doornspijk) iin een sloot nabij zijn ouderlijk huis ver-dronken. 9 De bestuurder van een personenauto de 45-jarige G, uu Arnhem, werd giste ren zwaar gewond toen hij met zijr auto ie' Aalten in botsing k-wam met een tank-wagen. Het slachtoffer, dat gehuwd was, overleed enige tijd later in ziekenhuis te Doetincnem. Bij een autobotsing op het kruis punt nabij een der grensovergangen tc Venlo zijn gisteren de zes inzittenden van de twee betrokken auto's gewond. De 66-jarige mevrouw Verbeek uit Strac- len (Duitsland) is in een ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen overleden. 9 De 67-jarige heer C. M. Boer uu Amsterdam is gisteren door een vei- keerson-geluik bij Muiden orn het leven gekomen. Hij weifelde bij het overste ken van rijksweg 1, waardoor een auto mobilist uit Baarn een aanrijding niet kon voorkomen. De man werd 25 meter meegesleurd en overleed enkele minu ten later. 9 Gistermiddag is ir. Rijsoord (gem. Ridderkerk) het oijna twee jaar oude zoontje Adriaan Cornelis van de familie P. de Waard-Moster, wonende aan de Pruimendijk, bij het spelen in een sloot geraakt en verdronken. (Van onze sociaal-economische redactie) "TAE regering heeft besloten op 1 juli voor het rijkspersneel de vijfdaagse werkweek in te voeren. De werktijd zal het eerste halfjaar maximaal 46 uur bedragen en eerst per 1 januari 1962 worden teruggebracht tot 45 uur. Dit heeft minister Toxopeus gisteravond medegedeeld aan de cen tralecommissie voor georganiseerd overleg, dat op zijn uitnodiging bijeen kwam. De centrales van overheidspersoneel hebben hun teleurstelling niet onder stoelen of banken gestoken. Ze zijn er over ontstemd dat de regering het advies van het georganiseerd overleg (vijfdaagse werkweek van maxi maal 45 uur) niet volledig heeft overgenomen. Het regeringsbesluit, dat 'dus niet de instemming van de centrales heeft gekregen en waarover verder in overleg niet meer te praten valt, be tekent voor de meerderheid van rijkspersoneel de vrije zaterdag per l juli. Hier en daar. zoals bijvoorbeeld bij PTT en politie, zal een en ander nog wel nader bekeken moeten wor den in de betrokken overlegorganen, omdat die diensten nu eenmaal op zaterdag moeten blijven doordraaien Defensie heeft een eigen overleg, dat zich nu ook wel opnieuw zal gaan beraden. De werktijdverkorting tot 46 uur is alleen van betekenis voor-de circa 60.000 werklieden en technici, d>ie tot voor kort nog 48 uur werkten. Het administratie- personeel kent immers allang de 41-urige werkweek en moet derhalve de verloren zaterdagse uren op andere da gen volledug inhalen. De werklieden daarentegen gaan twee uur minder wec ken, zodat zij dus dagen gaan maken precies negen uur en twaalf mi-nu- een tijd die de Arbeidsinspectie heit bedrijfsleven overigens toe staat. Aangenomen mag worden dat de nieu- e regeling ook wel zal worden over genomen voor het personeel van lagere organen als provincies cn gemeenten. zover daar althans de vijfdaagse werkweek nog -niet volledig -is ingevoerd Te verwachten valt dat minister Toxo peus hierop in een circulaire zal aan dringen. Wat er gebeurt met de ge schorste raadsbesluiten van Den Haag, Rotterdam en Amsterdam valt nog niei 9 Het rijkspersoneel krijgt per 1 juli een vijfdaagse werkweek van 46 uur. Met ingang van 1 januari 1962 zal de werktijd tot 45 uur worden teruggebracht. 9 De nieuwe pier in Scheveningen is vanmorgen door prins Bern- hard officieel geopend. 9 De Franse autoriteiten vrezen, dal de Europese bevolking van Algiers morgen tot massale de monstraties zal overgaan, als in Evian de besprekingen met de vertegenwoordigers van de Al gerijnse regering in balling schap zullen beginnen. 9 Op de Geneefse conferentie over Laos heeft hét Westen een di plomatiek offensief ingezet om de Russen en Chinezen de wind uit de zeilen te nemen. Tegen voorstellen zijn ingediend om een einde te maken aan de com munistische invloed in Laos. Amerika staat voor de opgave de zaken in Zuid-Korea weer recht te breien. Het had zich zo duidelijk van de militaire staatsgreep gedistancieerd, dat het wel genoodzaakt zal zijn enkele diplomaten en militai ren. die daarbij een leidende rol hebben gespeeld, te ver-vangen. 9 De Nederlandse schroothande- laar L. Worms heeft de vice- voorzitter van de Hoge Autori teit van de E.G.K.S., de heer D. Spierenburg. beschuldigd van het onrechtmatig aannemen van gelden van zakenlieden eni ge tijd na de oorlog. De heer Worms zou vandaag een onder houd hebben met de Haagse officier van justitie. De heer Spierenburg heeft bij de Neder landse justitie een aanklacht wegens laster tegen de heer Worms ingediend. met zekerheid te zeggen. De verwach ting bestaat dat. die schorsingen onge daan zullen worden gemaakt als minister Toxopeus overleg zal hebben gepleegd niet de betrokken gemeentebesturen. Dat overleg zal op korte termijn plaats vin den. zo deelde mr. Toxopeus gisteravond De -nieuwe -regeling komt in de plaats van de eerder getroffen (en reeds in gevoerde) regeling, volgens welke het rijkspersoneel tot 1 mei 1962 om de week een vrije zaterdag kreeg met een maximale werktijd van 421-2 uur. om daarna de vijfdaagse werkweek volledig gerealiseerd te krijgen. Vele gemeenten „Eendje'' remt voor eendjes... Gistermiddag staken vier eend jes onder de rook van Amster dam de rijksweg naar Den Haag over. Een man attendeerde de automobilisten op het. wagge lend viertal. De bestuurder van een „Eendje"remde sterk af. en een kettingbotsing was het gevolg. Twee personenauto's, een vrachtwagen met aanhanger en. een motorfiets kregen schade. Een chauffeur kreeg een shock. Er waren schaaf wondjes. Het eendenviertal kuierde veilig naar de overkant.... en provincies namen deze -regeling even eens over, voordat het Georganiseerd dvat'leg met zijn nieuwe aanbeveling kwam. die thans dus slechts gedeeltelijk Is gehonoreerd. Welvaart zijn ge- Wat de regering liet adv Georganiseerd Overleg niet heel heeft kunni gevolg van d;e economische situatie, waarin ons land zich tha-ns bevindt, zo zei minister Toxopeus gisteravond na afloop van zijn (korte) gesprek met de centrale commissie. Het tempo, waarin het bedrijfsleven thans de werktijdver korting invoert, zou door een volledige realisering van het advies nog meer versneld worden dat kan de regering niet voor haar verantwoording nemen. Volgens mr. Toxopeus kan men an deren namelijk moeilijk weigeren, wat het overheidspersoneel (waarvoor het produktiviteitscriterium geen opgeld do'et) - Wordt (toegestaan. De stroomver- i sne'llhjg die zou ontstaan, leidt tot prijs verhogingen en dat is iets wat de rege ring zoveel mogelijk wil voorkomen. De welvaart moet zo groot mogelijk wor den, ook voor de zogenaamde vergeten groepen, die nog niet van een loonsver betering hebben kunnen profiteren. Mr, Toxopeus verklaarde voorts dat hij zich volledig kan vinden in de be slissing van het kabinet. Op eventuele meningsverschillen in de boezem van het kabinet wilde hij niet ingaan. Dat de ministerraad eerst na zo ampel beraad tot een beslissing' kwam, weet hij aan de vele factoren, waarmede rekening moest worden gehouden. Op de vraag of hij dit tevoren niet had kunnen voorzien, antwoordde de mi nister: „Men 'zou mij hoogstens van te groot optimisme hebben kunnen beschuldigen." Extra treinen met Pinksterdagen De Nederlandse Spoorwegen zullen i verband met de Pinksterdagen 165 extra treinen inzetten. Heren rijden er 26, zaterdag 44, zondag 3, maandag 70 en dinsdag 22 extra treinen. Daar- ïaast zullen nog verscheidene tremen worden verstrekt. De tekst van het telegram luidt: „Een Haagse advocaat heeft mij onder getui gen meegedeeld, dat de heer D. Spieren burg grote geldbedragen i-n ontvangst heeft genomen op he, kantoor van een Nederlands zakenman, die dumpgoede ren naar landen achter het ijzeren gor dijn zou verkopen. Heb u daar reeds jongstleden maandag telefonisch in kennis gesteld. Verlang onmiddellijk diepgaand onderzoek en indien informa tie juist is, ogenblikkelijke schorsing van de heer Spierenburg. Houd iedere vrijheid van -handelen Worms." De zaak, waarop de heer Worms doelt, heeft zich naar zijn zeggen, kort n oorlog afgespeeld. De heer Spierenburg was toen directeur var. het rijksbureau voor metalen. De verkoop van goederen naar landen achter het ijzeren gordijn was toen verboden. De lieer Spieren burg zou toch toestemming hebben ge. geven voor de verkoop van dump-goe deren naar Oosteuropcse landen en, dat dit was geregeld, op hel kantoor de handelaar in kwestie bedragen enkele tienduizenden guldens hebben aangenomen. De heer Worms, ontevreden ovër de wijze, waarop -de Hoge Autoriteit van dt Kolen- en Staalgemeenschap de schroot- zwendel heeft aangepakt, heeft meege deeld, dat dit slechts het begin van zijn onthullingen is. De heer Spierenburg heeft inmiddels een klacht wegens laster tegen de heer Worms ingediend. Vanmorgen moest de heer Worms by de officier van justitie in Den Haag, mr. dr. J. C. Maris, komen. Europa gaat geen raketten bouwen - wel lanceren De voornaamste wetenschappelijke belangen, die in Scheveningen zijn besproken op een# tweedaagse confe rentie van regeringsvertegenwoordi gers van elf Europese landen over het wetenschappelijke Europese onderzoek van de ruimte te Scheve ningen zijn: het vestigen van een Europese lan- ceerplaats voor rakelten; 2. het bestuderen van het verst van de aarde verwijderde deel van dc at mosfeer; het bestuderen van de ruimte tussen dc planeten, voor welk onderzoek gebruik zal worden gemaakt van kleine satellieten; het uitvoeren van studies op liet ge bied van ultra-violette- cn röntgen straling; het onderzoek van de maan cn haar naaste omgeving door middel van een satelliet die in een baan om dc maan zal moeten worden gebracht. De voorzitter vaoi de voorbereidende commissie, tevens president van de conferentie, de Australiër Sir Harrie ssey, heeft op een persbijeenkomst afloop der vergadering o.a. medege deeld dat het zeer beslist niet de bedoe- dat Europa zelf raketten voor on- denzoekimgsdoeleinden zal moeten gaan bouwen. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk vrij krach tige wind tussen west en noord. Onge ler dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN terdag: zon pp 4.42, onder 20.32 uur; TTET OVERHEIDSPERSONEEL krijgt dus op 1 juli zijn vijfdaagse werk week. Weliswaar is hiermee nog niet be slist over de werktijden van ambtenaren in dienst van lagere lichamen, maar er is geen reden om te veronderstellen dat deze zullen achterblijven. Het gesprek tussen minister Toxopeus en de wethouders der drie grote steden zal hierover wel opheldering brengen. De ambtenaren zijn er blij om dat ze op dit punt het pleit gewonnen hebben maar de regeringsbeslissing heeft een restrictie en die is in heel wat minder goede aarde gevallen: voor dat deel der ambtenaren dat nu nog 48 uur werkt mag niet direct worden overgeschakeld naar een 45 uren-week. Per 1 juli zal de werk tijd verkort mogen worden tot 46 uur en pas per 1 januari a.s. tot 45 uur. Wat dus betekent dat sommigen voor de rest van dit jaar een werkdag zullen moeten ma ken van negen uur en twaalf minuten. De regering is tot deze beslissing ge komen op grond van economische (wil men: psychologisch-economischc) overwegingen. Men vreest dat een volledige doorvoering van de 45-uren/vijfdaagsc werkweek een dusdanig effect zal hebben op de rest van het bedrijfsleven dat nog niet in staat is een arbeidstijdverkorting te „verdienen" door opvoering van de produktiviteit, dat prijsverhogingen onvermijdelijk zullen zijn. Al eerder hebben we dit argument liier besproken en wc blijven bij de mening dat hierin veel waars schuilt. Had men derhalve het been stijf gehouden, we had den er begrip voor gehad, ook al was het uit rechtvaardigheidsoverwegingen een moeilijk te verteren beslissing geweest. Nu echter hanteert de regering ook deze argumenten om tc betogen dat er in het komende half jaar door sommigen toch nog een uur meer dan 45 uur moet wor den gewerkt. Eerlijk gezegd: het nut hier van ontgaat ons cn de uiteenzetting die mr. Toxopeus dienaangaande gegeven heeft is naar ons besef een te zwakke argumentering. Dc ontevredenheid in amb- tenarenkringen kunnen we dan ook goed begrijpen. Er is duidelijk sprake van een compro mis-beslissing binnen het kabinet. Wc laten in het midden in hoeverre dc ge ruchten juist geweest zijn dat dc minister van binnenlandse zaken met atfreden dreigde dat er diepgaande meningsver schillen zijn geweest is door deze minister niet ontkend. De ambtenaren zullen dit compromis moeten eerbiedigen. Wij zijn cn blijven van mening dat ons land en volk gebaat zijn met dit kabinet, want het voert een politiek die wij op zeer vele punten kunnen steunen. Ook onder dc ambtenaren zijn er velen die deze mening zijn toegedaan het is aan hen hun in vloed aan te wenden ter voorkoming van onberaden stappen. Zeker als de oppositie tracht hieruit noH*ieke munt te slaan. /AlVDER INVLOED van een depressie bij de Noordkaap is de luchtdruk in Scandinavië verdere gedaald. Ten zuiden van IJsland handhaafde zich een hoge- drukgebied. Tussen deze luchtdruksyste- tnen in nam een noordwestelijke lucht stroming boven de Noordzee in kracht toe Een hoeveelheid vochtige lucht, die In deze stroming meebewoog bereikt in de afgelopen nacht ons land. Het binnen dringen ervan gaf aanleiding tot veel be wolking, waaruit plaatselijk motregen viel. In de komende 24 uur zal een front van de Schandinavische depressie met enkele rgenbuien ons land passeren. In de temperatuur komt daarbij niet veel verandering. Wel kunen na het passeren van het front weer enkele opklaringen voorkomen. Over Groenland trekken enkele nieuwe soringen die met de krachtige noordwes- zijn. telijke luchtstroming in de hogere lucht lagen naar Scandinavië en het Noordzee gebied zullen beivegen. In eerste aanleg ziet het er daarom naar uit dnt hot Stauoi Barometerstand gisteren 776 mm. Tendens: langzaam dalend. weer gedurende de pinksterdagen een wisselvallig karakter zal hebben, terwijl de temperaturen-aan de lage kant zullen

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1