dokter regan ObfelS Volendam in vol ornaat voor hoge gasten „Galg voor drie personen..." Sunsilk Dr. Scharf bezocht Zuiderzeewerken Ambtenaren ontstemd Mevrouw Van Diejen na verblijf in Japan terug Hartelijk afscheid van Oostenrijkse president Landingsrechten los van andere vluchten ^dit busje Vinolia toiletpoeder TRÉS CHICMRFUM bij elke grote flacon shampoo 11 VRIJDAG 19 MEI 1961 (Van onze speciale verslaggever) YTERGLIJDEND OUD LAND in het zonlicht dagend nieuw land. En als entrée een uitbundig en feestelijk versierd Volendam met al zijn hullen, zijn bloedkoralen en zijn klapstukken. Het moet voor de president van „het land van bergen, rivieren, akkers en domkerken" als een klank rijke symphonie zijn geweest, als de warmste symphonie sinds zijn aan komst op dinsdag. Na al die zo officiële voorstellingen en maaltijden, na al dat geglinster en die hoofsheid van het moment, zag dr. Scharf op de derde dag van zijn staatsbezoek Nederland van een andere kant. Het was het rijk van de polders, dat aan zijn ogen voorbijtrok, het rijk van het water en de waterwerkers, van sluizen, van dijken, van gemalen. Voor de gul met dollars strooiende Amerikaan trekt zelfs Volendam nooit het 's zondagse ,,spul" aan. Maar voor de bescheiden Oostenrijkse Bondspre sident deed het dit gisteren wel. Bo vendien liep het nog en masse bij zijn naar paling en garnalen riekende haven te hoop, waar de botters met hun hoog opgetakelde netten voor een pittoreske flankering zorgden. Men kan het zeggen, zonder zich aan enige overdrijving schuldig te maken: Voor niemand op de wereld heeft het inter nationale bekendheid genietende toe ristendorp zich meer uitgesloofd dan voor de kleine dr. Scharf, wiens zwar te Homburger de hoed van elke man kon zijn. Daar stonden ze: mannen, vrouwen, maar vooral kinderen. De wit-geste- van en naar voren gepunte kanten hullen leken te weerkaatsen in de zon. De gouden knopen en sloten waren van een stralen schietende fonkeling. De zilveren klapstukken rijksdaal ders uit de tijd van koning Willem III, die als broekbandversiering dienst doen hadden een extra poetsbeurt gekregen, evenals de zilveren ketting met knop. De kraallap, het stikje, de gelakte muiltjes, alles droeg bij tot een kleurenweelde als in Keukenhof. Volkslied Toen de Bondspresident met zijn ge volg bij de haven aankwam de konink lijke familie had zich voor deze excursie teruggetrokken slaagde zelfs de hoog i het veilinggebouw zetelende non er iet meer in zich via de luidsprekerin stallatie verstaanbaar te maken. De acht honderd kinderen, die met hun rood- wit-rode vlaggetjes voor de huizen met1 hun groen-houten gevels stonden, hieven spontaan het Oostenrijkse volkslied aan Hoeveel coupletten het „Land der Ber- heeft, weten we niet. Wat we wel weten is dat de Volendammertjes er heel wat hadden geleerd, en, ondanks de be zwerende gebaren van majoors, kolonels zelfs generaals, van geen ophouden wisten. Hoe kon het anders? De non voor de microfoon zong maar door, en haar „kraaiennest" was ongenaakbaar. arme meester Zwarthoed, die als dirigent had moeten optreden, was in geen velden of wegen te zien. Hij had ver wacht op het sloependek van de „Piet Hein" te mogen staan, maar daar was het jacht waarschijnlijk net iets te ko ninklijk voor. Hij kon dan ook geen punt vinden, hoog genoeg om zich door iedereen te laten zien. De enige keuze een meerpaal, maar de onderwijzer met zijn grijze leeuwenmanen was nu eenmaal geen equilibrist. Pop van poppen Wat kreeg dr. Scharf van uitgestroomd en opgedofd Volendam? Geschenken, die z'n studeerkamer fleur en kleur kunnen geven. Een grote Volendamse pop van meisjes, die er zelf nog als poppen uitzagen. De aiiributen van de Volen- dammer gouden boordknopen, zilve- i klapstukken, een zilveren ketting, zilveren knop op zwart fluweel i burgemeester Boelens. En van schip per Klaas de Boer, die namens alle vis- sprak, tientallen hoog-Nèderlandse welkomstwoordenzomede een minia tuur-botter, die uit een papieren bood schappentas kwam. Kwart over twaalf ging de „Piet Hein" van kaai, een kwartier ten achter op het tijdschema. Volendam, nog nooit in zijn bestaan met de komst van een staats hoofd vereerd, slaagde er tijdens dit der tiende staatsbezoek na de oorlog in veel 1 zijn scha in te halen. Er was, buiten In kringen van de centrales van overheidspersoneel was men gister avond nogal ontstemd over het rege ringsbesluit om de maximum werk tijd voor het rijkspersoneel voorlopig met slechts twee uur, inplaats van de voorgestelde drie uur, te verkorten. Men noemde het besluit psychologisch onverstandig en vroeg zich af of een uur langer of korter werken wel be langrijk genoeg kan zijn om een una niem advies van het Georganiseerd Overleg niet op te volgen. De voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, de heer J. ten Heuvelhof, herinnerde in zijn commen taar aan de belofte van de regering dat de ambtenaren in de verbetering van hun rechtspositie de trenf (het midden) zouden kunnen volgen. Van regerings zijde, aldus de heer Ten Heuvelhof, is al toegegeven dat op 1 juli zeker de helft van de werknemers in het vrije bedrijf de 45-urige werkweek heeft. De voorzitter van de N.CJ3.0. zei niet te kunnen inzien dat invoering van de 45-urige werkweek bij het rijk dusda nige consequenties heeft voor de ont wikkeling in het vrije bedrijf dat daar door 's lands belang wordit geschaad. „Er is bezig een mythe te groeien dat maatregelen voor het overheidspersoneel altijd repercussies zouden hebben voot het vrije bedrijf", aldius de heer Ten Heuvelhof. Het walde hem voorkomen dat de praktijk juist andersom ls. De N.CB.O.-voorzitter, die overigens zijn waardering uitsprak voor de wijze waarop minister Toxopeus overleg heeft willen plegen, meende dat spoedig iets dient te gebeuren met de geschoren raadsbesluiten van de drie grote steden. Hij noemde dut een urgente zaak. Zoals men weet wordt er in deze steden nog steeds elke zaterdag op de gemeentelijke bureaus en instellingen gewerkt als ge volg van die schorsing. het protocol zelfs e l klompendans ingelast. Oostenrijkers hebben met kust bewoners gemeen dat ze gemoedelijk zijn. Vandaar dat de Bondspresident be reid was meer van de Volendammers te nemen dan grootmeester, admiraal en ceremoniemeester Rost van Tonningen eigenlijk wilden. Bij windkracht vijf en over witgekuifde golven voer de „Piet Hein" linea recta op Lelystad af. Het ranke, witte jacht, dat de Oostenrijkse vlag in top had, en twee volgboten van Rijkswaterstaat in zijn kielzog, had het op het ondiepe wa ter nogal tc verduren. Oostenrijkers mo gen misschien geen hoogtevrees hebben, zeeziek worden ze wel. Dr. Scharf door stond weliswaar glansrijk de waterproef, ar staatssecretaris dr. Ludwig Steiner chef persdienst kabinet prof. dr. Vin- z Ludwig Ostry, stapten in Oostelij k- Flevoland groen en geel van boord. Niemand ontbrak Nederlands nieuwste stad, of althans de nederzetting, die er voorlopig is bouwd, telt nog maar driehonderd woners. Niemand ontbrak echter op het appèl, ondanks de stijve bries, die aan haren, jassen en hoofddoeken rukte. Een uithoek? Ja. Maar een uit hoek, die typisch is voor ons overbe volkt land, dat grondgebied op het water tracht te veroveren. Dat en nog vele andere feiten hoorde de Bondspresident allemaal, toen hij het museum annex expositiezaal n. korte speeches van ir. J. F. van Bom (man van de Zuiderzeewerken) prof. ir. P. Ph. Jansen (man van het Deltaplan) luisterde Dr. Scharf weet thans hoe men kraag stukken zinkt, zand in dijklichamen perst, steenglooiingen zet en kleileemdammen opwerpt. Hij heeft vernomen dat Neder land tweeduizend vierkante kilometer land op de vroegere Zuiderzee wil win nen, of wel zijn totale oppervlakte met zeven procent wil vergroten. Hem is verteld wat een polder is. waarom er in de Hollandse IJssel een schuifstuw is aangebracht, en waarom het Haringvliet straks met sluizen zal zijn uitgerust. „Door de Oosterschelde", rekende de altijd rekenende professor Jansen voor, „stroomt dertig keer zoveel water als door de Donau bij Wenen". Nog een staaltje van aanpassing: „De totale kos ten van het Deltaplan worden op vijftien miljard Oostenrijkse schillingen geschat". De sluis bij Lelystad werd bezichtigd, en daarna nog het gemaal Wortman. En alles wat de Bondspresident gisteren op die volle, maar instructieve dag heeft ge leerd, zal hij later in een wat rustiger omgeving nog eens kunnen repeteren. Zowel over de Zuiderzeewerken als over het Deltaplan werd hem tenminste een album in prachtband aangeboden. Intelligenter Toen we door het Oostwarderdiep en langs dijken en bouwputten naar Muiden voeren, grapte een tot het ge volg van dr. Scharf behorende Oos tenrijkse journalist: „En toch wij doen het heel wat intelligenter. Wij vangen het water op onze bergen op en laten het van boven naar beneden stromen. Jullie pompen, pompen en nog eens pompen om het van beneden naar boven te krijgen". Een andere Oostenrijker, alleen wat serieuzer, dacht na die zonnige tocht langs baggermolens, bakken en zui gers al heel wat van dijkenbouw te hebben begrepen. „Wordt straks nou dat hele schip tot zinken gebracht?" vroeg hij toen de boot, waarop we ons bevonden een met steenblokken beladen vaartuig passeerde Joocls ingenieur getuigde: DE Dreigbrieven niet van de lucht (Vain onze correspondent) E SITTARDSE mevrouw Van Diejen, die dezer dagen terug keerde van een bezoek aan Japan, alwaar zij gevolg gaf aan een uit nodiging van een Japanse tv-maat- schappij om medewerking te ver lenen aan een uitzending óver de toe standen in Japanse interneringskam pen tijdens de oorlog, waar vele Ne derlanders helaas bepaald slechte en zelfs trieste ervaringen hebben be leefd, heeft het na haar terugkeer in haar flatwoning aan de Dr. Nolens- straat te Sittard niet bepaald rustig gekregen. De PTT bezorgt haar dagelijks boze zelfs dreigbrieven van landgenoten die het haar kwalijk nemen dat mevrouw Van Diejen de uitnodiging van de Japan ners heeft aanvaard. Men vindt het nl. onjuist dat een der lotgenoten heeft medegewerkt aan een plan om een Ja panse visie te geven op de toestand in de verschrikkelijke kampen. Weliswaar zegt mevrouw Van Diejen dat zij onomwon den haar belevenissen heeft verteld, doch sommigen nemen het haar kwalijk dat zij zich met de toenmalige kamp commandant Tadasoi Yamahi van het kamp Kampili al handendrukkend heeft laten fotogroferen en zelfs laten filmen voor de T.V. Zoals bekend, zond de N.I.G.E.B. een afkeurend telegram aan mevrouw Van Diejen; dit telegram bereikte haar in Tokio. De Nederlandse gezant aldaar toonde zich nogal gereserveerd over de komst van de Nederlandse. De Japanners hadden aanvankelijk een uitnodiging ge zonden aan mevrouw Joustra te Den Haag, die indertijd ook in het kamp Kampili gevangen zat. Zij stuurde echter de uitnodiging door Van Diejen, aangezien mevrouw Joustra de uitnodiging niet kon aanvaarden omdat de plannen van de Japanners volgens haar niet strookten met haar functie van ambtenares op een Nederlands departe ment. AMSTERDAM, G.U. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: P Borst uit Amsterdam op „Een biochemisch onderzoek over mitoChordien geïsoleerd uit een asci- tescel tumor". GRONINGEN Cum laude gepromoveerd tot doctor in de letteren: J Heringa uit Utrecht op „De eer en hoogheid van de staat". ROTTERDAM Gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen: J G Kleve uit Khartoem op „Capital for In 1955—1959". tional i uk. ^usienrijkse president werd gisteren in Volendam verwel komd door een groot aantal meis jes in de klederdracht die overal ter wereld als het „nationale kostuum" van ons land bekend staat. ~DUITEN regende het en op het sombere station Staatsspoor was het tochtig, toen ons vorstenpaar en president dr. Adolf Scharf er van morgen arriveerden. Maar deze naageestige sfee verdween met kun komst, want het afscheid van de Oostenrijkse bondspresident en zijn gevolg van Koningin en Prins was bijzonder hartelijk en ongedwongen. In de Koninklijke Wachtkamer nam sident stapte in de trein. Het werd pre- de president afscheid van de vele mi litair- en burgerlijke autoriteiten, die hij in de afgelopen dagen heeft leren kennen. Op het eerste perron, waar burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten en de gouverneur van de re sidentie, luitenant-generaal C. J. Valk, reeds wachtten, inspecteerde de Pre sident, vergezeld van Koningin en Prins, voor de laatste maal een Neder landse erewacht, ditmaal gevormd door leden van de Koninklijke Mare chaussee en het Trompetterskorps der Cavalerie in ceremonieel tenue. De Koningin was gekleed in een crème kleurige strakke mantel, waaronder zij een bruin toilet droeg met elegante shawlkraag. Zij droeg een bruine hoed, bruine schoenen, handschoenen en tas. Prins Bernhard was in donkergrijs costuum en had een witte anjer in het knopsgat. President Scharf praatte onge dwongen met zijn gastheer en gastvrouwe. terwijl de leden van zijn gevolg met vele handdrukken en woorden als „danke vielmals" en „auf wiedersehn" afscheid namen van de leden van de Nederlandse hofhouding en de anderen, die nauw bij het staatsbezoek waren betrokken. Zii verdwenen even later in de trein even als de dochter en schoonzoon van dr Scharf, het echtpaar Kyrie. In de suite van het koninklijke rijtuig waren door een hofmeester op het laatste ogenblik nog enige mooie boeketten in vazen neer gezet, als een laatste hulde aan het bui tenlands gezelschap. President Scharf kuste koningin Juliana met een hoofs gebaar de hand. gaf prins Bernhard een stevige handdruk, boog, lachte en dankte, dankte nogmaals met veel woorden voor de ontvangst. Nog een groet voor minister-president De Quay en enkele anderen en ook de Pre- half elf. Het Trompetterskorps der Cavalerie speelde het Oostenrijkse volks lied, de trein zette zich in beweging. Koningin en Prins zwaaiden, het kleu rige gezelschap achter op het tapijt boog en snel verdween het koninklijke rij tuig uit het gezicht. Koningin en Prins bleven nog enige tijd napraten. Weer werd afscheid ge nomen, nu van de Haagse autoriteiten. De Koningin vroeg lachend aan burge meester Kolfschoten: „U moet nu zeker ook gaan pierenwaaien?', hetgeen deze met grote opgewektheid beaamde. Even als de Prins reed hij in een snelle wagen naar Scheveningen. De Oostenrijkse Bondspresident bood koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene 's avonds een gala-diner aan in de Oostenrijkse ambassade. Nadat door een dochtertje van de Oostenrijkse ambassadeur aan de koninklijke gasten bloemen waren aan geboden, schaarden men zich om de rijk tafel. UIT een beëdigde verklaring die gistermiddag in het proces te gen Eichmann bij het bewijsmate riaal is gevoegd blijkt dat Eichmann opdracht heeft gegeven dat de Joodse vrouwen in het „bevoorrechte" con centratiekamp Theresienstadt „ver hinderd" moest worden kinderen te baren. De verklaring is indertijd af gelegd door de laatste commandant van het kamp, SS-majoor Kar! Rahm. Hij is door een Tsjechisch tribunaal ter dood veroordeeld en in 1947 terechtgesteld. Rahm heeft gezegd dat zwangere vrouwen op bevel van Eichmann ge dwongen werden abortus op zich te laten plegen. Uit documenten die al eerder ter sprake zijn gekomen, blijkt dat vrouwen die toch een kind baar den met het kind en de vader naar d( gaskamers gestuurd werden. Hierna werd Adolf Engelstein als ge tuige opgeroepen, eer. overlevenden uit Theresienstadt. Engelstein, 58 jaar, Tsjechoslowaikije geboren en nu inw< von Israël, was ingenieur bij de spoor wegen tot augustus 1942 Engelstein zei, dat hij uit zijn functie ontslagen werd en in januari 1943 gebraoht naar Theresienstadt. Hij telde, dat hij eerst gewoon werk moest doen, maar dat hij later zijn gewone vak moest uitoefenen, maar dit nam een macabere wending voordat hij ten slotte door de Russen bevrijd werd. Op een dag moest Engelstein een draagbare galg maken waaraan drie man tegelijk opgehangen konden worden. „Ik was ingenieur, maar een galg bou wen," zei hij en zijn stem stierf weg alsof hij er niets meer aan had toe te voegen. De ergste vernedering moest hy onder- gaan toen hij ingedeeld werd in Rave lin, nabij Theresienstadt, met 80 gevan genen, om alle gaten in een 18de ee gebouw te dichten en vier houten toi te bouwen in de vorm van kokers. „Ik kreeg de kans de blauwdrukken onder ogen tc krygen en daaruit bleek dat het gebouw gehee' gedicht zou w den zodat geen gas kon ontsnappen". „Ik wist toen dat het duizendjarig rijk op instorten stond. Ik veinsde ziekte en zei dat ik niet kon werken". Hij werd van zijn taak ontheven en na ccn week, aldus Engelstein, liet men het gehele avontuur schieten. Engelstein zei, dat hij Eichmann maal van nabij gezien 'had toen hij 250 andere gevangenen naar Trebnitz vervoerd werd met een trein met ba* Amerikaans voorstel verworpen NEDERLAND heeft een Ameri kaans voorstel verworpen om TRANSPARANT „Hoe zou je ook? Ik drink nooit. Ik laat het staan. Over een jaar of drie, vier, is het te drinken. Dan is het verbod op sterke drank opgeheven en word ik wel gekozen voor het een of ander". „Jij, gekozen?! Je kunt niet eens lezen!" „Maar ik kan denken en luisteren, en geld ver dienen. Dat is meer dan jij ooit gedaan hebt. Zo gauw als ik tijd heb", ging hij verder, terwijl hij het vuur van zijn branderijtje opstookte, „zal ik dit fabriekje onder de grond stoppen. Ik heb er laatst eens een gezien; men stookte er met olie, dat gaf geen rook". Deze laatste opmerking maak te hij binnensmonds, maar Dave had een scherp gehoor. „Ik begrijp je niet", zei Dave terwijl ze naar huis gingen, „je hebt toch geld genoeg; waarom hou je je dan met iets bezig waardoor je voort durend in conflict bent met de wet? Wat heeft dat voor zin?" „Ik zou zo graag rijk zijn", zei Jake, „om van alles voor moeder te kunnen kopen". Hij kon Dave niet spreken over dat wat voor hem zelf een raad sel was. Hoe kwam het, dat hij er behoefte aan haS, de wet te tarten en te overtreden, hij die uiterlijk zo fatsoenlijk leefde? Het enige antwoord dat hij daarop wist, was, dat hij die eigenschap van zijn grootvader Tom Regan had geërfd. Die winter verdween Dave opnieuw. Hij profi teerde van de gelegenheid dat Jake afwezig was die was weer met een houtvlot de rivier afge zakt om een nieuwe kar en een paar muilezels van zijn broer te stelen en zelfs nam hij zes vaatjes van Jakes whisky mee. Naar men later vernam, was Dave naar het westen vertrokken, naar een verlaten landstreek waar desperado's en deser teurs leefden en die onveilig gemaakt werd door Indianen. Zijn moeder liet menige traan over Dave; geluk kig monterde het bezoek van Martha met haar donkerogige baby haar wat op. Jakes woede had lange tijd nodig om te bekoelen. Pas een jaar na het vertrek van zijn broer ging hij voor het eerst weer naar zijn brouwerijtje in de bergen. Vastbe- door Helen Topping Miller raden zette hij de bijl in elk vat en van die dag af aan was hij werkelijk een toonbeeld van een respectabel man. Toen hij achtendertig was stierf zijn moeder. Martha kwam met vier kleine Laughlins naar do begrafenis. „Waarom ga jij ook niet mee vech ten in de oorlog tegen de Spanjaarden. Jake?" vroeg zij. „Alle Laughlins zijn er heen." „Ik heb hier bezittingen", zei hij „en bovendien ben ik te oud om nog te gaan vechten." „Je hebt een vrouw nodig", merkte Martha op. Jake keek haar zo verbaasd aan, alsof die ge dachte volkomen nieuw voor hem was. „Ik heb heel mijn leven muilezels gehad die mij dwars zaten en cirkelzagen die tegen mij gilden. Ik heb altijd alleen geslapen, ik heb geen vrouw met koude voeten in bed nodig. Toen moeder ach teruit ging, heb ik gekookt en we hadden een werkster voor de was en om het huis wat op to redderen. Denk je dat ik op een vrouw zit te wachten om mijn geld te laten verkwisten of om mijn pijpen weg te gooien, juist als ik ze lekker begin te vinden? Tien jaar heb ik er over gedaan om moeder die onhebbelijkheid af te leren". Maar Martha begon er telkens weer over, zodat hij langzamerhand vertrouwd begon te raken met het idee. „Als je een vrouw had gehad, zouden moeders kleren er anders hebben uitgezien; er zou den geen vlekken hebben gezeten in die japon waarin zij is afgelegd." „Ik zal een nieuwe japon voor haar kopen", beet Jake haar toe. Moeder was dood en er liepen hem vier kleine Laughlins in en om het huis voor de voeten; dat was al erg genoeg. Waarom moest Martha hem nu ook nog verwijten maken? „Wat zul je in de stad voor haar kunnen kopen?" vroeg Martha. „Het een of ander vod, dat haar niet eens zou staan. Ik weet niet of ik dit huis wel in orde krijg voordat ze allemaal naar de begra fenis komen", jammerde zij. „Je hoeft niet zo te zeuren", raasde Jake. „Je kunt gerust naar huis gaan. Moeder en ik hebben het tot nu toe nog altijd klaargespeeld Ze zal een mooie begrafenis hebben en een steen op haar graf'. Natuurlijk bleef Martha zo lang het nodig was. Jake was opgelucht toen hij haar eindelijk met haar spruiten naar huis kon brengen. Hij voelde zich met kinderen nooit helemaal op zijn gemak, hij had in hun nabijheid altijd het gevoel dat hij zich tegen hen verdedigen moest. Zelfs later, met zijn eigen kinderen, was dat zo. Hij rustte wat uit in de woning van de Laugh lins. De mannelijke leden van de familie waren ten strijde getrokken naar Tampa; twee stierven er daar later aan tyfus en dysenterie omdat zij be dorven vlees gegeten hadden. Alleen Martha's magere en altijd goed gehumeurde echtgenoot was thuis gebleven. Verder waren er nog de oude me vrouw en Liza. Wat was Liza groot geworden! Ze was nu twee entwintig. vertelde ze. Als ze liep was het alsof zij zweefde. Alle beesten op de boerderij hielden van haar, dat was duidelijk te zien. Haar moeder beweerde zelfs, dat, als Liza de koeien verzorgde, ze dubbel zoveel melk gaven. „Alles wat Liza on derneemt, lukt haar" pochte de oude dame. Bij Martha's woelige kroost had een kalmerend woord je van Liza inderdaad meer succes dan het gekrijs van hun moeder of de bedreigingen en klappen van hun vader, dat merkte Jake wel. (Wordt vervolgd) een Nederlands verzoek voor lan dingsrechten op de Amerikaanse westkust voor de KLM te koppelen aan een Amerikaans voorstel dat het aandeel van de KLM in de trans atlantische vluchten tegelijkertijd herzien moet worden, aldus werd gisteren van diplomatieke zijde mee- Staatssecretaris E. G. Stijkel die de leiding heeft van de Nederlandse dele gatie, heeft een tegenvoorstel gedaan dat tot doel heeft een einde te maken aan de huidige impasse in de besprekingen tus sen de beide landen. De voorstellen, aldus de zegslieden, vertegenwoordigen geen compromis. De heer Stijkel houdt vol, dat hij naar Washington gekomen is om te spreken over het verzoek van zijn regering om landingsrechten in Los Angeles en niet zoals de Amerikanen willen over vraagstukken betreffende omvang en frequentie. Een diplomaat zei, dat het Nederlandse voorstel tracht „het vraagstuk te omzei len" en onderminister Edwin M. Martin, leider van de Amerikaanse delegatie, geen kans geeft de besprekingen voort te Sinds 8 mei heeft staatssecretaris Stij kel informele privé-besprekingen ge voerd met Amerikaanse gedelegeerden, om te trachten de verschillen tussen de twee standpunten uit de weg te ruimen. Tijdens de besprekingen van gisteren heeft hij het Nederlandse standpunt dat Nederland het ontzeggen van landings rechten aan de K.L.M. in Los Angeles als een discriminatoire maatregel be schouwt herhaald. De vraagstukken betreffende frequentie en capaciteit zyn multilaterale kwesties die, in overeenstemming met de Bermuda- overeenkomst van 1944 besproken moe ten worden op een internationale confe rentie waaraan alle belanghebbende moe ten deelnemen, aldus de heer Stykel. De kwestie van de landingsrechten van do K.LJVI. Is een bilaterale aangelegenheid. Particulier pleidooi voor hane-IJ-brug Amsterdam, de han delsagent E. J. Zeegers, heeft een adres tot de Amsterdamse gemeenteraad ge richt, waarin hij een pleidooi houdt voor de bouw van een hangbrug over het IJ, ongeveer op de plaats waar tr. P. Perdijk graag een brug zag. De heer Zeegers betoogt in zijn schrij. ven, dat er in de laatste jaren in vele havensteden van West-Europa een uitge sproken voorkeur bestaat voor bruggen boven tunnels. Een argument hierbij is dat een brug aanmerkelijk goedkoper is dan een timnel. Zeven wagons uit de rails gelopen Vannacht, even na twaalf uur. is een goederentrein die in de richting Eind hoven reed. in het plaatsje Acht ont spoord. Zéven wagons liepen uit de rails. De drie sporen werden versperd en een mast van de bovenleiding werd vernield. Bij de ontsporing zijn geen persoon lijke ongelukken gebeurd. rakken die zij in Theresienstadt ge bouwd hadden. De kolonne hield stil in het bos en Engelstein en twee andere ingenieurs werden aar. Eichmann voor gesteld. ..Een week lang kwam hij elke dag, vroeg wat wij gedaan hadden cn hoe net werk vorderde." Nadat Engelstein zyn getuigenis be ëindigd had, ging de aanklager Bar Or over tot de nazi-vervolgingen van Joden in Joegoslavië. Hij legde een telegram over van een nazi-vertegenwoordiger in Belgrado aan het ministerie van buiten landse zaken, die voorstelde dat 1200 Joden in een kamp in Servië overge bracht zouden worden naar bezet Rus land of Polen omdat zij een bedreiging vormden voor de orde in dat gebied dat reeds bestookt werd door partisanen. Dc aanklager legde een verklaring over van Rademacher aan het Araerl- kaans tribunaal voor oorlogsmisdadigers waarin het gesprek met Eichmann in herinnering werd gebracht. Rademacher zei in die verklaring dat Eichmann hem verteld had dat het leger belast was met het handhaven van de orde in Servië, „en dat het die opstan dige Joden moest doodschieten". Bevel om 20.000 Joden neer te schieten /ee ondergeschikten van Adolf Eichmann hebben op telefonisch advies hun superieur opdracht gegeven al le mannelijke Joden van de 20.000 die in Servië gevangen zaten, neer te schie ten toen bleek dat deze Servische Joden et naar de vernietigingskampen in Po- n vervoerd konden worden. Als eerste getuige verscheen vanmor gen in het proces-Eichmann de Joego slavische tandarts dr. Hinko Salz, thans 55 jaar oud en woonachtig in Tel Aviv. Dr. Salz werkte eerst in een gevan genenkamp in Belgrado en later moest hij als Jood melden en droeg op zijn uniform de gele Davidsster. Dr. Salz beschreef hoe hij zich met zijn familie 29 juli 1941 had gemeld op een plein in Belgrado dat met prikkeldraad afgezet en hoe er 100 ongetrouwde ïen uit de groep van 1500 Joden wer den gekozen als gijzelaars omdat een jonge Jood een sabotagedaad had ver richt. Na dr. Salz verscheen de 63 jaar oude Alexander Arnon, leider van de Joodse gemeente in Kroatië in de getuigenbank. Uit zijn verklaringen bleek met welke snelheid de Duitsers in Joegoslavië na de bezetting het „uitwieden" van de Joden aanpakten. Zowel zijn verklaringen als die van dr. Salz waren er meer op gericht de ge beurtenissen in Joegoslavië te schilderen dan rechtstreeks Eichmann nieuwe be schuldigingen op het hoofd te stapelen. Het verband tussen de gebeurtenissen in Joegoslavië en Eichmanns rol daarin werd gelegd door de documenten die de aanklager overlegde. Jongeman kocht mes voor oudermoord De 23-jarige kantoorbediende B. M. K. uit Leiden, die woensdag zijn belde ouders mèt een stiletto-mes heeft ver moord, is gisteren voorgeleid aan dc officier van justitie in Maastricht. HU heeft ten overstaan van de politie nu ook, formeel, een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft bij zijn verhoor aan de politie verklaard, dat hij woensdagavond van Leiden, waar hij al enkele jaren als kan toorbediende werkt, naar Maastricht was gekomen, met de opzet zijn vader en moeder om het leven te brengen Daartoe had hij kort tevoren een Italiaans stiletto mes gekocht. Met dit wapen heeft hij zijn ouders neergestoken. Behalve de 4-jarige jongste zoon, sliep ook de 14-jarige zoon van het gezin op de bovenste verdieping van de woning. Zij hebben van het drama niets gemerkt. De 22-jarige dochter des huizes kwam van haar werk ongeveer gelijk met de recherche bij de ouderlijke woning. -. J. Zeldenrust. anatoom-patoloog het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, heeft met de gerechtelijk genees kundige in het arrondissement Maastricht, dr. A. Hollman, sectie op de slachtoffers verricht. RADIOPROGRAMMA Programma voor morgen ZATERDAG ZO MEI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 7.00 Nwe 7.15 Gewijde muz 7.30 V d Jeugd 7.45 Morgengebed cn overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d huisvrouw 10.00 V d kleu ters 10.15 Kamermuz 10.45 Klavecimbel- recital 11.00 V d zieken 11.45 Gram 12.00 Middagklok-noodklok 12.04 Mctropole-ork cn solist (12.3012.33: Land- cn tulnbouw- meded) 12.50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnc- 13.50 V d Jeugd jnde van Neder land 15.10 Franse les 15.30 Amateursprogr 16.00 Gregoriaanse zang 16.30 Instrurn octet 16.50 Amateursprogr 17.15 Gram 17.30 Sportperiscoop 17.30 LlcSite muz. 18.00 Kunstkron 18.30 Gram 18.46 Van ragenbeantw klantci 19.00 Nw! 2961. lezing 20.00 Resldentle-< 10 Nederlandse Mlssiewcck list 21.00 U L lezing 21.10 Gevar progr 22.25 Er is wat aan te doen. lezing 22.30 Nws 22.40 *\Vfj ndag in 23.00 Muzlk lezing 23.55 24.00 Nws Hilversum U, 298 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gl 1007 kc/s. VARA: gezin, praatje 8.18 Gram 8.50 Voc 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram 10.00 Samen thuis, praatje 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Cabaret 10.50 Ge knipt voor herhaling 12.30 Land- cn tuin- bouwmeded 12.33 Hammondorgclspcl 13.00 Nws 13.15 VARA-Varia 13.20 V d Jeugd "^J44? Van de het graf Ar 18.30 Lichte muz 18.55 Voetbaluitsl 19 05 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout. praatje 19.40 Tussen Pasen cn Pinksteren, lezing 19.55 Deze weck praatfe v^^k'i20'0? Nws 20 05 Martnlerska'pel 20.35 «mm «Jïf ^h^muz^Jl.lS Soc 22.30 Nw' _.*War 23_55—24 00 Nws. I?'™™ !7°0-«?-30 V^d Lichte 23.00 Gram film het Pinkster 21.50 Morg

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11