POLAROID Toenadering in geest van verbondenheid" C.H.U. zal kabinet tot 1963 blijven steunen Ook in het rijk van de olifanten kan rijst driemaal rijpen Rooms-roocl met in s lands belang OMDAT de zon u liever is dan alle rijk dom van de wereld, omdat de zon u blij en gelukkig maakt en omdat die goede zon u niet mag verblinden of vermoeien - daarom SUNGLASSES Varkens leven slechts tot de 20 kilo Koningin tot president Scharf Alle luchtbases blijven voorshands gehandhaafd Kruidenier gaf duizenden te weinig op NIEUWE LEIDSCHE COURAINT WOENSDAG 17 MEI 1961 (Van onze parlementsredactie) DE voorzitter der Christelijk-His- torische Unie, mr. H. K. J. Beernink, meent, dat zijn partij er verstandig aan zal doen het kabinet- De Quay, waar mogelijk, tot de ver kiezingen van 1963 te blijven steu nen. Het kabinet heeft zi. wel vreemde bokkesprongen gemaakt soms een krampachtig beleid ge voerd. maar het heeft anderzijds ook verschillende goede maatregelen ge nomen. Bovendien moet worden be dacht, dat in geval van een tussen tijdse kabinetscrisis de kans op een rooms-rood kabinet zeker niet is uit gesloten. „Ik wil in alle duidelijk heid stellen, dat ik een dergelijk rooms-rood kabinet allerminst in het belang van land en volk zou vinden", aldus mr. Beernink in de jaarrede. waarmee hij vanmorgen in de Utrechtse Stadsschouwburg de alge mene vergadering der CHU opende. Het geven van steun, zo vervolgde de Unievoorzitter, houdt natuurlijk niet in, dat de c.h. bij alles wat hei kabinet doet en voorsteltja en amen" zullen zeggen. Het kabinet zal van zijn kant moeten beseffen, dat wanneer een meerderheid in de Kamer iets anders wil dan de regering, dit nog niet tot een kabinetscrisis behoeft te leiden. Het extra-parlementaire karak ter van de huidige ministersploeg brengt mee, dat heel wat vraagstuk ken behoren tot de zg. vrije kwesties, waarover kabinet en parlement ver schillend kunnen denken en waarover bi? de kabinetsformatie van 1959 gee.v afsvraken gemaakt konden worden. Tot de vrije kwesties rekende mr Beernink o.a. de commerciële televisie (met de daarover verschenen regerings nota was hij het persoonlijk wel eens? en de algemene kinderblijslagverzekering Hij onderstreepte nog eens de overwe gende bezwaren van zijn partij tegen met name het verzekeringskarakter en de rechtsgrond van het huidige ontwerp- Algemene Kinderbijslagwet Oplossing Toch achtte de Unievoorzitter een op lossing van de kinderbijslagmoeilijk heden mogelijk. De bestaande Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen ware 7..1 uit te breiden en dan als defini tieve regeling tot de kring van zelf standigen beneden een zekere inkomens grens. Of die grens nu moet liggen bij f 8250, f 10.000 of f 12.000, daarover valt te praten. Voorts zou iedereen, die op het ogenblik kindertoelage of kinderbijslag geniet, met behoud van de bestaande regelingen in het genot daarvan moeten worden gelaten en niet onder de nieuwe wet dienen te worden gebracht. Wat de zelfstandigen beneden een be paalde Inkomensgrens betreft: deze zouden de büslag óf van 't eerste kind óf van het derde kind af kunnen ont vangen. Het zal financieel wel niet haal baar zijn de daarvoo* benodigde bedra gen geheel uit de algemene middelen te putten. Mr. Beernink dacht dan ook aan een tussenoplossing, waarbij een flink bedrag uit de algemene middelen beschikbaar wordt gesteld en waarbij van alle z?tS°6(andlgen een premie wordt geheven. Deze premie zou hij aftrek- baar wijlen doen zijn voor de inkom- rtenbelastlng me» dien verstande, dat voor vrijgezellen en kinderloze echtpa ren een speciale regeling zal gelden Het Is nl. billijk, dat kinderloze echt paren de premie b.v anderhalf maal voor de Inkomstenbelasting mogen af. I trekken en de vrijgezellen tweeënhalf I maal. Een dergelijke regeling zal naar de mening van de heer Beernink beter passen in het rechtsbewustzijn van ons volk. Mammoetwet De Mammoetwet besprekend erkende mr. Beernink, dat minister Cals vele verbeteringen in het ontwerp heeft aan gebracht. Ondanks da' zijn de c.h.-be- zwaren tegen de structuur, de opzet en de artikelen van de wet niet weggeno men. ..Ik kan", aldus de Unievoorzittei. „waa-der,ng opbrengen voor de poging om een stuk onderwijsvernieuwing tot stand te brengen, maar wanneer daar mee de vrijheid va.i onderwijs wordt aangetas', zeg ik positief: nee". Maar het laatste woord var. minister Cals heeft nog niet geslonken en er bestaat dus nog hoop dat ui? het gemeen over leg tussen regering en parlement ten slotte „een minder kwaadaardige Mam- moy zal te voorschijn komen" Voor het overige adviseerde mr. Beernink de belde c.h. Kamerfracties, hun uiteinde lijk standpunt over de Mammoetwet 'e bepalen los van het portefeuilïe-geram- mel. dat de bewindsman van o., k. en w. reeds heeft laten horen. Spoedig één c.h. weekblad te verwachten (Van onze parlementsredactie) De kansen voor het verschijnen van één christelijk-historisch weekblad lig gen thans gunstiger dan ooit. Deze mededeling deed C.H.U.-voorzitter mr. H. K. J. Beernink vanmorgen op de Algemene Vergadering van zijn partU te Utrecht. Hij herinnerde er aan vorig jaar te hebben gezegd, dat het dagelijks bestuur het persvraagstuk in eigen hand zou nemen, met de bedoeling tot één c-h. weekblad te komen. Het verheugde hem thans te kunnen meedelen, dat mr. R. Pollema. die zestien jaar lang de redactie van „Do Christelijk-Historische Neder lander" heeft gevoerd, dit blad namens de daartoe gerechtigden onder zekere voor waarden aan het hoofdbestuur heeft aangeboden. Tussen het door de pers- vereniging „Koningin cn Vaderland" uit gegeven „Christelijk-Historisch Week blad" er het hoofdbestuur is reeds een personele band ontstaan doordat CHU- secretaris mr. J. W. Van Gelder als hoofd redacteur van dit orgaan is opgetreden. Voordat met één weekblad kan worden gestart zullen nog wel moeilijkheden op juridisch gebied moeten worden over wonnen. „Maar wij hopen deze gezamen lijk te overwinnen aldus mr. Beernink.' T ussenoplossing moeilijkheden kinderbijslag Naast de kinderbijslagverzekering en de Mammoetwet noemde de C.H.U.-voor zitter nog zes andere hindernissen, die het kabinet-De Quay vóór 1963 zal moe ten nemen, t.w. de woningnood, de loon politiek, het landbouwbeleid, de subsi- diëring van de kerkenbouw, de defen sieuitgaven en hot Nieuw-Guinea-vraag- stuk. Wat de woningbouw betreft con stateerde 'hij, dat het beleid van minister Van Aartsen blijkens diens jongste nota in de goede riohting is omgebogen. De kans op de bouw van meer goedkope woningen is nu zeer toegenomen. Bij het thans gevoerde beleid moet het moge lijk zijn de woningnood binnen vier a vijf jaar op te lossen. Dat minister Van Aartsen speciaal aandacht heeft besteed aan de probleemgebieden, valt in hem te prijzen Over de loonpolitiek sprekend vroeg ir. Beernink nog eens de speciale aan- dacht van de regering voor de nog te grote categorie met betrekkelijk lage lonen. Verder bepleitte hjj de spoedige totstandkoming van ecD algemene loon. wet. Wat betreft het landbouwbeleid vroeg spreker zich af. of het nu werke- Hjk niet mogelijk is, dat de regering In overleg met het Landbouwschap en het L.E.I. tot een verantwoorde regeling de vaststelling van de garantieprijzen komt. Kerkenbouiv De Unievoorzitter bracht in zijn jaar rede ook het onlangs ingediende wets ontwerp op de subsidiëring van de ker- kenbouw ter sprake. Hij zei overwegend bezwaar te hebben tegen de bepaling, die het mogelijk maakt het Humanis tisch Verbond te subsidiëren wanneer het bezinningscentra gaat bouwen. Artikel 4 van he' C.H.-beginselpro- pramma zegt, dat de overheid Gods Naam dient te belijden. Mer. kan van overheid niet verwachten, dat'zij met geld uit de rijkskas een instelling gaat steu- die zeer duidelijk Gods naam niet wenst te belijden en die de mensen „ste- voor brood" geeft. Ook vrijheid en verdraagzaamheid hebben hun grenzen. In het Nederlands Gespreks Centrum en onlangs unaniem tot de conclusie gekomen, dat zich gevallen kunnen voordoen waarin net noodzakelijk is, dai een besluit valt op grond van een meer derheidsbeslissing Mr Beernink méén- de de subsidiëring van het Humanistisch Verbond tot deze gevallen te kunnen rekenen. Nieuw-Guinea Spreker meende, dat de regering verstandig aan zal doen de V.N. zoveel mogelijk van de gang van zaken in N.- Guinea op de hoogte te stellen. Hij be treurde de politieke onzekerheid, die over N.-Guinea hangt. Daardoor worden de activiteiten van het bedrijfsleven et de ontwikkeling vanwege het gouver nement geremd. De salariëring van d< ambtenaren op N.-Guinea zal z.i. op een wat behoorlijker peil moeten worden gebracht, wil Nederland zijn moeilijke taak aldaar blijven vervullen. Tot de goede maatregelen die het ka binet-De Quay heeft genomen rekende mr. Beernink om.: de voorgestelde be lastingverlaging, de verhoging van d< sociale uitkeringen, de stabilisatie van het prijspeil, de geleidelijke afschaffing van de pensioenkorting, dè verzachting van de gemeenteclassificatie voor overheidspersoneel, de revaluatie de gulden en de verruiming van spijtoptantenbeleid. Dit alles deed hem zeggen .dat voor de C.H.U. aanleiding bestaat, dit kabinet (waarvan iedereen weet. dat er minder sterke figuren ln zitten) zo veel mogelijk te blüven steunen. A.R.-C.H. Dc A.R.-Partij en de C.H.U. zullen er /olgens mr. Beernink vooralsnog ver standig aan doen. als zelfstandige poli tieke organisaties naar buiten te treden, .elkaar daarbij niet bestrijdende, maar strevende naar hetzelfde doel, nl. het belijden van Gods Heilige Naam ook op het politieke erf." Dt verhouding tus- beide protestantse partijen is veel beter dan menigeen denkt. Vele per soonlijke contacten, die in aantal een veelvoud uitmaken van de contacten die een tiental jaren geleden werden on derhouden, maakten, dat a.r. cn c.h. elkaar vaak in de praktische politiek konden vinden. Aan deze toestand, die ongetwijfeld nog voor verbetering vat baar is, zei mr. Beernink verre de voorkeur te geven boven een geforceerd samengaan, zoals door sommigen wordt 'oorgestaan. Een dergelijk forceren zou tot gevolg hebben, dat stukkeu cn brokken worden gemaakt, die later niet meer te repare- zijn. Kerkelijke gevoeligheden ei» theologische verschillen spelen bü deze zaak nu eenmaal een grote rol. Toena dering der kerken zal ongetwijfeld zUn weerslag vinden op liet terrein van de politieke samenwerking. Ledental Aan het begin van zijn rede deelde de Unievoorziitter mee, dat het ledental de CÜ.U. in 195,3 nog ongeveer 37.000 thans de 45.000 ruim heeft iverschreden, dank zij de lcdenwerfac- ie. „Met enige goede wil" moet het mogelijk zijn binnen afzienbare tijd de 50.000 te halen. Het w>>.it voorts tijd het Program van Begin' n weer eens kritisch te gaan bezien De laatste al gehele herziening dateert van 1951 Sindsdien hebben zich ontwikkelingen voorgedaan, die het noodzakelijk ma ken met name de artikelen over de praktische politiek opnieuw nauwkeurig te bestuderen. Ook de bewoordingen van het program moeten wat meer aange past worden aan het moderne taalge bruik. Staande nerdacht de Algemene Ver gadering enkele leden, die het afgelo pen jaar zijn overleden, o.a. Jhr. mr de Geer. „Wij zullen", aldus mr. Beernink, ..er goed aan doen naar de onzijden van het leven van De Geer e zien. Schaduwen vallen dan vanzelf achterwaarts." De Unievoorzitter stelde aan het slot van zijn rede voor een telegrafi sche aanhankelijkheidsbetuiging aan H.M. de Koningin te zenden. Nadat de vergadering dit Voorstel met in stemming ontvangen had werden twee coupletten van het Wilhelmus gezon gen. Aan het begin van de vergade ring heette mr. Beernink eer. aantai Engelse politici welkom, die in he kader van de Nouvelles Equipes In ternationales ons land bezoeken. ENGELS SCHIP AAN DE KETTING GELEGD De Londense firma Coubro and Scrut- ton Ltd. heeft gisteravond beslag laten leggen op de Engelse tanker Duke of Athens (5.217 b.r.t), die al sinds 4 januari by de Amsterdamse Droogdokmaatschap- PÜ op reparatie ligt te wachten. Daar voor lag de tanker, die eigendom is van de Trent maritime company Ltd. te Lon den, enige tüd in het Noordzeekanaal ter hpogte van Zaandam. De Londense firma zou een vordering hebben op de eigenaar van het schip. Brand gesticht op een zolder met kinderen - eis 15 maanden Brandstichting op een met hout en hardboard afgeschutte zolder, waar klei ne kinderen lagen te slapen, was de 22- Jarige koksmaat J. H. S. uit Rotterdam gistermiddag voor de Rotterdamse recht bank ten laste gelegd. Het huis aan de Paradijslaan waar dit gebeurd was, zat trouwens verder stampvol mensen. Op de zolderkamer waar verdachte met zijn vrouw en haar kind woonde, had hü o.m. gordünen en een tafel in brand gestoken. Een bewoner had lont geroken en met emmers water de brand geblust. Met de handen in de zakken had S. toegezien. Hü had de brandstichting kepleegd om dat zün vrouw weggelopen was. De eis luidde een jaar en drie maan den gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. G. A. W. Over- beek de Meüer vroeg een lichtere straf dan normaal. Academische examens UTRECHT Geslaagd voor kand. ex. Ne derlands: C R M v d Heyden (Lexmond). Doet. ex. Nederlands: PEL Verkuyl tBllt- hoven). Kand. ex. rechten: mej. D L van Ru.vven (Bilthoven), G Toneman (Utrecht). J P Eschauzier (Den Haag) en J H Drost (Velp). Doet. ex. klassieke letteren: W F Bakker (Utrecht) en L Berk (Utrecht). Kand. ex. Frans: mej. A van de Ben (Arnhem) en mej. M J B Hamer (Utrecht). Doet. ex. rechten: J H Erasmus (Hilversum) cn W B Westcrmann (Maarssen). Semi-arts ex.: J B H Deen (Ulvenhout), J F i Hel Di-i Bosch), J H J Ruijs (Woerden) en W Stra (Utrecht). Artsex.: O H Th M Verhaak (Bre da). Tandartsex.: PAW Kouijzer (Apel doorn). JAP van Leeuwen (Utrecht), H A Meulemans (Voorburg). J S Vroege (Alphen a. d. Rijn) P H de Winter (Utrecht) en C V Geerllngs (Wassenaar). AMSTERDAM (G.U.) Geslaagd met lof voor het doet. ex. kunstgeschiedenis: P J J van Thlel (Amsterdam). K.N.SJVI. heeft te Paramaribo opgericht N.V. Koopvaardy My. Suriname-Neder- land (K.M.S.N.) met Sur. f 2 min. kapi taal waarvan Sur. f 400.000 volgestort door K.N.SM.: zij wil de Poseidon en Oberon inbrengen. Laos is alleen met technici te helpen (Van onze speciale verslaggever) VIENTIANE. In de twee hoofdstraten van Vientiane, naast het luid ruchtige gevecht om de voorrang tussen de stroom van stoffige auto's en wankele samlors (gefietsomatiseerde rikshaws) rijen spelonkachtige open winkels zich aan levensgevaarlijke trottoirs tot lange galerijen aaneen Geurige tropische vruchten liggen uitnodigend voor het grijpen: kleine donkere mangistans die het raden naar hun verrukkelijk lelieblank vruchtvlees niet gemakkelijk maken; zachte rijpe mangos; kwalijk rieken de, stekelige maar onzegbaar heerlijke doerians; zoete papaja's, kleine pisangs en logge ananassen. Ondernemende Indiërs en de mid denstand schieten als spinnen uit don kere hoekjes om met zoete hoffelijk heid. de voorbijganger te lokken die een nieuwsgierige blik op met gouddraad doorweven stola's, kleurige hemden en naar verhouding goedkope gouden sie raden kennelijk alles uit Hongkong werpt. Kleine bedrijvige vrouwen bereiden midden ou het trottoir op frisgroene pisangbladen kleurrijke maaltijden van rijst, blijkbaar over heerlijke bijenlarven, jonge bamboe scheuten, tamarinde en talloze andere ondefinieerbare zoete en pikante lek kernijen. Halfnaakte mollige kereltjes trachten met een veelzeggend maar vermoedelijk leugenachtig gebaar naai de maag en een hartvermurwend snel samenvouwen van de handen onder de kin, nog net voor het eten een paar Kip aan een „shoeshine" te ver dienen. In het uitgestorven booking-office van een suspect luchtvaartmaatschap- pijtje, dat retourtjes naar de uitge- Aan het GALADINER op Huis ten Bosch, dat koningin Juliana de Oostenrijkse president gisteravond aanbood, hield hare Majesteit een toespraak, waarin zij president Scharf namens ons volk de vriendschaps hand bood. De Koningin releveerde de vele aanrakingspunten tussen de beide landen. „Met dankbaarheid denken wij hierbij aan al wat Oosten rijk in iedere eeuw bijdroeg in de rijkdom, in de cultuur van Europa. Ik mag u dit zeggen in dezelfde stad waar Mozart zijn eigen muziek deed klinken", aldus koningin Juliana. Wijzend op de middelpuntvliedende krachten die onze landen soms uiteen drijven, zei de Koningin hoopvol ge stemd te zijn over de tegenwoordige tendens tot een toekomstig steeds na der bij elkaar komen. „Uw komst in ons midden is een verblijdend teken van toenadering in een geest vriendschap en verbondenheid." aldus de Koningin. President Scharf antwoordde, dat hü naar Nederland was gekomen om te ge tuigen van de Oostenrükse vriendschap Klacht van personeel „Brinkgreven" niet gegrond bevonden De klachtenbrief, die het personeel vai de psychiatrische inrichting „Bripkgre- te Deventer vorig jaar heeft gezon- aan gedeputeerde staten van Over- üssel. de directeur-generaal van de volks gezondheid, de officier van justitie en het college van B. en W. te Deventer, werpt volgens de commissie van onder zoek een ongerechtvaardigde blaam op de geneesheer-directeur van do Inrich ting. Het schrijven en openbaar maken de brief moet volgens de commissie een zeer laakbare daad worden be schouwd. Naar de mening van de commissie zün bepaalde achtergronden ten aanzien het personeelsbeleid en de organisatie van de inrichting aanleiding geweest tot het opstellen van de brief. De commis sie zal deze achtergronden onderzoeken hierover rapport uitbrengen. Op ver zoek van het bestuur van de inrichting zal de commissie met het bestuur het rapport overleg plegen, om maatre gelen te kunnen treffen, die tot herstel van de normale verhoudingen kunnen lelden. Het bestuur van de Inrichting heeft 3t voornemen op korte termijn een ad viseur ln tüdelijke dienst aan te trekken, die tot taak zal krijgen het bestuur te ad viseren, om tot goede personeelsverhou- dingen te komen. De heer A. J. M. H. de Mug. chef-redac teur van het rooms-katholieke dagblad Het Binnenhof in Den Haag zal volgens de Amigoe di Cuaracao waarschijntijk hoofdredacteur van laatstgenoemd blad worden, daar het in het voornemen ligt van commissarissen en directie der N.V. Paulus Drukkerij hem tegen 1 juni als zodanig te benoemen. De heer Mug heeft zich bereid verklaard de benoeming te aanvaarden. en waardering voor land en koningshuis. Hü bracht onze offers, verliezen en leed in de strijd om de vrijheid in herinne ring, alsook de op imponerende wüze volbrachte taak van de wederopbouw. „Mensen, die vrijheid en democratie als grote idealen zien, bewonderen de Ne derlandse moed en vasthoudendheid in tijden van gevaar en beproeving", al dus dr. Scharf. De President zei te hopen, dat zün De- zoek de betrekkingen verder zullen ver beteren en als teker van goede wil op gevat zal worden. In de namiddag had de hoge gast 'n be zoek aan Amsterdam gebracht, waar hij na aan de leden van de gemeenteraad te zün voorgesteld, het Rüksmuseum be zocht De minister van o. k. en w., mr. J M. L. Th. Cals, staatssecretaris, mr. Y. Scholten en de hoofddirecteur van het Rijksmuseum, dr. A. F. E. van Schende) ontvingen het gezelschap. Een aardig moment in de nogal snelle rondgang door het museum was, toen in een der zalen een groepje Weense toeristen een gejuich aanhief, toen president Scharf hen pas seerde. Dc hoge gasten begaven zich na Amerika erkent reclit der Papoea's Bij de jongste besprekingen van mi nister mr. J. M. A. H. Luns in Amerika gebleken, dat volgens de mening in Amerikaanse regeringskringen gestreefd moet worden naar zelfbeschikking van de Papoea's op grondslag van een inter nationale oplossing. In geen geval zou oplossing moeten worden gevonden zonde overleg met de Nederlandse re gering, aldus verklaarde het lid der Tweede Kamer mr. P. A. Blaisse (kath.) gisteravond op ccn f or umbü eenkomst op de dies der afdeling Nijmegen van de katholieke staatkundige studentenfede ratie. In Amerikaanse regeringskringen gaat men er volgens mr. Blaisse van uit dat Nederland volle medewerking ver leent bü de voorbereiding van 'Nieuw- Guinea's zelfbeschikking en dat zo lang dit nodig en mogelük is Nederlanders ambtelijke functies in Nieuw-Guinea blijven vervullen. Het forum onder voorzitterschap van r. Blaisse telde voorts de Kamerleden J. M. Willcms (soc.) en mevrouw mr. J. M. Stoffelsvan Haaftcn, alsmede oud gouverneur prol dr. J. van Baal. Zij kwamen algemeen tot de conclusie dat ierland verantwoordelijk moet blüven voor de ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea en dat ons land deje ver- antwoordelijkheid niet alleen kan dra gen. Deze moet mede gedragen worden door de belangstelling van andere mo gendheden. afloop van het bezoek tc voet naar de gereed liggende rondvaartboot. Na een korte rondvaart begaf -het gezelschap zich naar Den Haag. Vanmorgen werd een bezoek aan Rot terdam gebracht, waar burgemeester mr. G. E. van Walsum de Oostenrijkse presi dent, die door prinses Irene vergezeld werd begroette. Vervolgens begaf men zich naar de Euromast, waar na een rondwandeling op het platform een ver versing werd gebruikt. Vanmiddag gebruikte de President in de Trèveszaal op het Binnenhof het noen maal met de regering, waarna ln de Witte de Oostenrükse kolonie zou worden ont vangen. Vanavond zal de president, na ln het Huis ten Bosch een intiem diner gebrnikt te hebben, in de Koninklijke Schouwburg een balletvoorstelling van het Nederlands Ballet büwonen. stelde lijkverbranding van Koning Si- sivang Vong aanbiedt, liggen de alge meen vertegenwoordiger en de juf frouw van de balie ieder in een hoek in een diepe siesta op de vermolmde vloer. Met een zacht gemompelde ver ontschuldiging sluip ik op mijn tenen weer naar buiten, maar ik heb ze niet wakker gemaakt. Priesters Als ik even later aan de overkant van de straat mün schoenen op de bo venste tree van Wat Sisaket laat staan stoor ik in het koele halfduister van de tempel een groep, in saffraan-kleurige gewaden gestoken monniken, die aan de voet van een kolossale vergulde Boeddha, de voeten onder de knieën gevouwen in contemplatieve overgave zitten te snoepen uit een legioen kleine schalen, die op een kleed op de grond zün uit gestald. De blijkbaar niet tegengevallen oogst van de bedelgang, die ik de jonge bijna kaalgeschoren barrevoets gaande asceten, stipt zeven uur 's morgens had zien maken, de ruime bedelkom uitno digend even van onder de plooien van de oranje-kleurige pü getoond. De van zelfsprekende dagelijkse offerande van een Boeddha en zün talrijke priesters innig toegewüde bevolking, die daaren boven nog een goed deel van de dag met omzichtig nauwkeurige offervaardig heid een indrukwekkend aantal demoni sche huis-, tuin- en keuken-géesten gun stig moet zien te stemmen. De dag tevoren had ik in mün jeep ongevraagd een lift gegeven aan een jonge monnik, die ik mü- lenver bulten de stad langs de weg zag lopen. Toen hij bü Wat SI Mu- ong beduidde dat hü zün bestemming had bereikt, verliet hü de wagen met een lichte groet en zonder ook maar een woord van dank. Mfln~clraitfrcOT-schrotlffUe Taeh; toen ik me er wat verwonderd over toonde. De „bonze", verduldclükte h(j, is nie mand dank verschuldigd. WU moch ten integendeel het ons een grote eer rekenen, dat hü ons de bescherming van zün tegenwoordigheid en dc mo- gelijkheid hem een dienst te bewüzen had willen gunnen. Indj PROMOTIES AMSTERDAM G.U. Gepromoveerd tot vijsbeg. isatlon er Mem UTRECHT Gepromovec f Advertentie) 700 REIZEN per trein, bus of K.L.M. CHRISTELIJKE REISSTICHTING leliegracht 54a Amsterdam-i Tel. 240983 240597 (ook na 6 u.) Vraagt gratis reisprogramma. De ln november 1960 door een groot aantal inwoners van de Friese dorpen Jelsum, Cornjum, Marssum en Engelum op het provinciehuls ln Leeuwarden tot uiting gebrachte bezwaren onder meer tegen de aanwijzing van bepaalde ter reinen rond de vliegbasis Leeuwarden als luchtvaartterrein ten behoeve van de militaire luchtvaart, zün voor de staatssecretaris van defensie geen aan leiding geweest deze aanwijzing achter wege tc laten. Dit blijkt uit een beschikking uit de staatscourant van 15 mei:* In een schrij- gericht aan Gedeputeerde Staten Friesland en het gemeentebestuur Leeuwarderadeel heeft staatssecre taris CaLmeyer zijn visie gegeven op de bezwaren, die door de dorpsbewoners naar voren werden gebracht. Hij ver klaarde onder meer dat de opheffing van vliegbases in Nederland niet kan worden overwogen. Tegen het lawaai de hinder van landende en startende vliegtuigen valt zijns inziens weinig uit tc richten. Om dc bevolking echter zo veel mogelijk te vrijwaren is Explosie oorzaak van brand in Zaandam De Zaandamsc brandweer heeft giste ren een hardnekkige strijd geleverd te gen een brand in ccn zaagselloods van de N.V. Handelmaatschappij Fibra aan de Westzancrdyk in Zaandam. Door de enorme rookontwikkeling, die in de ge hele Zaanstreek zichtbaar was, konden de brandweerlieden de vuurhaard uiterst moeilyk benaderen. De schade wordt op anderhalve ton geschat. De vennootschap is verzekerd. Een lichte explosie, die zich in een plaatijzeren loods van 60 bü 30 meter voordeed, veroorzaakte de brand. onder meer het vliegen op zaterdag na vijf uur 's middags en op zondag ver boden. Het nachtvliegen is beperkt tot maandag, dinsdag, donderdag en vrij dag tot uiterlijk twaalf uur. Bij bijzondere gelegenheden, zoals be grafenissen is er altijd een regeling te treffen met de commandant van de vliegbasis, om het vliegen gedurende enige uren te beperken. Voor de Almelose rechtbank heelt de 33-jarige kruidenier W. H. T. uit Dene kamp terecht gestaan. Hij was beschul digd van belastingontduiking door het onjuist invullen van zijn aangiftebiljet ten voor de inkomstenbelasting ovei 1957 cn 1958. Over 1957 had hij een in komen opgegeven van ruim 16.000, ter wijl dat bedrag in werkelykheld bijna het dubbele zou moeten zijn. Over 1958 had hü ruim ƒ44.000 opgegeven, maar de rijksaccounlantsdienst had berekend dal het inkomen ruim ƒ76.000 had bedragen De officier van justitie, zei dat verdachte de staat voor ongeveer 17.000 heeft trachten tc benadelen. Hij eiste een boete van 25.000, subsidiair zes maanden hechtenis en vier maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelük. Ver dachte, die een goed beklante zaak aan de Duitse grens heeft, verontschuldigde zich door te zeggen dat hü slordig met de boekhouding had omgesprongen. ging in de algemene richting van Boed dha en zijn lichtelijk verwonderde die naren, terug in de lommerrijke tuin met zijn schrikaanjagende draken en mol lige bol-ogige krijgers gehouwen in zwartgrüze steen. Een watersjouwer zeul de moeizaam een zware kar vol over- gulpende waterblikken, die hü uren lang geduldig met een emmer aan een touw uit een diepe waterput had volge- schept In deze dorps-achtige hoofdstad waarop zich de aandacht van de hele wereld concentreert, en waar men in de twee voorhanden zünde hotels struikelt over de groten uit de westelüke en de neutrale diplomatieke wereld, is men nog niet in het gelukkige bezit van riolering en waterleiding Een inconvenient, waar aan de vreemdeling zich nauwelüks kan gewennen, en dat door de Laotiaan ten koste van weer een weinig produktief stuk van zijn arbéidskracht wordt ge compenseerd. Het zou een onbiltijke en gevaarlüke vergissing zün te menen, dat de mensen in Laos aan hun schijnbare zorgeloos heid, luiheid paren, zei me een jonge Amerikaanse econoom. Als je de moeite neemt om het eens te volgen zie je dat ze de hele lieve dag van de vroege mor gen tot de late avond in de weer zün; dat het niets oplevert is alleen maar omdat het allemaal op de allerprimi- tiefste wüze gebeurt Veel interesse Iedereen die hier als deskundig geldt weet je hier te vertellen, dat ze toch niets willen; dat de boer ge lukkig Is met wat hü heeft, dat hü geen behoefte heeft naar de zege ningen van de moderne maatschap pij, cn dat hü er niet aan denkt zich extra ln te spannen voor een paar Kip meer per dag. Maar wie mü met dat verhaal aankomt, stuur ik naar dc.soldaten. Dat die kerels, als het op vechten aankomt, blükbaar niet een golf van patriotisme naar de her sens voelen gaan, bewijst voor mü nog niet dat ze vrede hebben met wat ze hadden toen ze nog boer waren. Als ge gezien hebt wat ze met hun salaris doen, hoe ze zich voelen in een nieuw uniform, wat hun eerste zonnebril, vulpen of horloge voor ze betekent, weet je dat het gewone mensen zün als u en ik, en dat het alleen de ge laten erkenning van de volstrekte onbereikbaarheid is, die schuilgaat achter hun schünbare ongeïnteres seerdheid. Van de ruim twee miljoen Inwoners van dit land is niet veel meer dan 10 procent betrokken in wat men de eco nomie van het land zou kunnen noemen, daarbij dan nog alles inbegrepen wat bestuur, diensten, militair apparaat en handel opslokt. Van die 250 000 zün er 29.000 die via het leger door de Verenig de Staten worden betaald, en 7000 die via een staatsbegroting, die voor twee derden door de Amerikanen wordt ge subsidieerd, nu een redelük inkomen trekken. Ze zijn, zei mün Amerikaanse gastheer in de kortste kere van arme zwoegende boeren kleine bourgeois ge worden, die wat te verdedigen en nog meer te winnen weten. Als die boeren zo tevreden zijn, moeten ze mij nog eens precies verklaren, waarom de Pa- thet Lao er zoveel voet aan de grond krijgt We hebben, zei hij nu meer dan \djf Jaar lang per hoofd van de bevolking meer geld in dit land gestopt, dan in enig ander land van de wereld We heb- de opbouw van het leger mee ge- financieerd en nou laat ik maar in het midden, wat dat leger waard is, maar van al dat geld is hier weinig of niets nuttigs blüven hangen. Je struikelt over de nieuwste modellen auto's maar een weg om over te rüden vind je niet Drie maal oogslen Hij wees in de richting van het zuiden: „Als je daar met een bootje naar Thailand overvaart, vind je op een geweerschots afstand, zover het oog reikt, rijstvelden, die drie maal per jaar een rijke oogst opleveren. Hier halen ze er met moeite een af, en dan moet het weer nog gunstig zijn. Met een goede bewatering kun je hier precies hetzelfde doen als daar. In al de zeventig jaar dat het Westen hier zat heeft blijkbaar nie mand dat deze mensen ooit bijge bracht. Niemand schijnt het ooit waard te hebben gevonden om ze te vertellen dat als je een varken een poosje langer in leven laat, en hem althans enig voer geeft, hij gemak kelijk 100 inplaats van 20 kilo wordt. Laos, besloot hij. is een land waar jc jc ergste vtfand niet toewenst dat hij oorlog moet voeren, maar waar je met voldoende goede mensen en vol doende maar goed gebruikt geld, aan volk, dat het waard is, een toekomst kan geven. Het is in de eerste plaats een kwestie van opvoeding en ln de tweede plaats van infra-structuur. Jc moet ze leren, hoe ze hun grond kun- gebruiken, en je moet de bevloeiïng mogelük maken. Er moet een markt- apparaat worden opgezet, waar ze hun produkten gemakkelijk langs kunnen slijten, en als Thailand zo bezorgd is de politieke toekomst van Laos, het de waanzinnige vrachtprijzen voor afvoer van export uit Laos einde- ns afstemmen op die vrees. En dan nog een stel goede eerlüke toegewüde kerels de leiding van het re geringsapparaat kreeg, zouden in Laos ln korte tijd wonderen kunnen worden ver richt Alleen dat had vüf jaar geleden moeten gebeuren. Het ziet er naar uit dat voor Laos de bus vertrokken ia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9