VRIJDAG WEER „PIEREN" IN SCHEVENINGEN Strak zakelijk, beton stoer, een tikje technisch speels SCHEVENINGS NIEUWE PIER U OE.NSDAG 17 MEI 1961 HIER ONDER WOELKAMER TORENEILAND MET VISRING EN GOLFSLAGMEETSTATION Tj^R is geen strand zo charmant als het Scheveningse strand, zo zong Louis Davids in het begin van de dertiger jaren, toen modieuze dames, veelal met opgestoken parasol en in stemmig zwart geklede heren, het hoofd gedekt met een strohoed. onbezorgd in het zonnetje op de pier flaneerden. Een groot deel van die Scheve- ningse charme werd door het Wandelhoofd Koningin Wilhelmina, zoals de officiële naam luidde, opgeëist. De oorlog maakte ruw een einde aan het zo aantrekkelijke „pieren". Ontluisterd ging het paviljoen in 1943 in vlammen op en de laatste resten van de toen al vernielde pier verdwenen voorgoed onder de slopershamers. Direct na de grote verschrikking gingen stemmen op om de pier in oude luister te herbouwen. En de Exploi tatie Maatschappij Scheveningen beraamde plannen in die richting. Vage plannen, door materiaal-schaarste en bouwstop niet te realiseren. jsisnmuX 'WMTÜ lWEmkt ZONNE-EILAND TTEJT ZONNE-EILAND. het ^•ste van de drie men een oppervlakie van 2500 m2 en een breedte van 70 meter, is gebouwd in de vorm van een scheeps dek met salon, compleet met patrijspoor ten, een zonnedek en een groot terras, dat plaats biedt aan vijftienhonderd be zoekers. Hier is het café-re6taurant van de pier, dat 's morgens vroeg met elek trische trekautootjes wordt bevoorraad en waar een volledige staf personeel ln bet gebouw achter de salon werkt. Er zijn koelcellen, die 18.000 flesjes dranken tegelijk koel houden, voorts keukens en andere dienstvertrekken. In het restau rant bevindt zich een muurschildering van de Schiedamse kunstenaar Jan Wijs- Geheel beschot achter glas, het rolme terras Indirect verlicht, zal het hier ook 's avonds over zee kijkend naar de verlichte boulevard heerlijk toeven zijn. TORENEILAND ■yAN HET UITZICHT vanaf de toren op het toreneiland zal. zoals opge merkt, nog niet genoten kunnen worden. Wel mogen' de hengelaars hier hun hart al gaan ophalen. De visring van vier meter breedte ligt ruim 10'» meter boven de zeebodem en biedt plaats aan zestig vissers, terwijl er bovendien een tiental kruisnetten aan lieren hangen, waarmee de viaser-in-het-groot zijn geluk kan be- De „binnenzijde" van de ring Is open en tegen de palen diep beneden breken de golven stuk. Over dit wijde gat lopen betonnen balken, waarvan Hitchcock voor een van zijn thrillers een dankbaar gebruik zou kunnen maken. ONDER: Het kinderdék op het vermaakeïland met op de achter grond het toreneiland. Het laagste dek is de visring, een eldorado voor zee-hengelaars. Op de voor grond het bassin van de piasvijver en rechts de overdekte zandbak. Nadat deze foto ivas gemaakt werd de balustrade aangebracht en de kleine draaimolen en ander ver- .maak opgesteld. VERMAAKEÏLAND Het DERDE EILAND ligt aan de noordkant van de pier enigstzins ge ïsoleerd en biedt op 800 m2 vermaak aan jong en oud. Benedendeks is er een lunapark met botsautootjes en schiet- automaten e.d., bovendeks let een ge diplomeerde kinderverzopgster op kinde ren tot twaalf jaar, die daar kunnen spelen in een waterbassin van 9 X 9 m (dertig cm diep), in een overdekte zand bak, een draaimolen en aan klimrekken Toiletgerief is ook aanwezigDit bo venste dek is door gewapend gla6 om geven met daarboven nog een beschil- De pier in cijfers De pier rust op 182 palen van voorgespannen beton met een doorsnede van 80 cm, ge heid in de zeebodem en op 15 kolommen van beton met een doorsnede van 50 cm, gestort in het droge strand. De totale oppervlakte meet 12000 m2, terwijl het gewicht 13000 ton bedraagt. De bouw, die een jaar en acht maanden duurde, kost de Exploitatie Maatschappij Scheveningen 7 miljoen gulden. Aan hekwerk staat ruim 1000 meter op de pierranden. DE BOUW TLTETT IS AAN HET particulier initiatief van burgemeester mr. H. a. M. T. Kolfschoten van Den Haag te danken geweest, dat er vergunning voor het bou wen van de pier werd gegeven. Hij was het ook, die op 17 september 1959 in een dragline klom om bij de zandafgraving, nodig voor het funderingswerk, de eerste hap te doen. Weldra werd er op het droge strand geheid en liepen later lange steigers zeewaarts, waarover de lorries bouwmateialen aanvoerden. Voorname lijk waren dit so em dikke palen voor gespannen beton, die door de op eigen steigers werkende Mcnckstellingen enorme gecombineerde hei- en takclma- chines te zamen met de betonnen dekelementen respectievelijk in de zeo- bodem werden gestoten en op de ont stane kolompal en werden neergelegd. Eind juni 1960 trof een zware storm de in open zee staande 95 ton wegende hei stelling en het gevaarte verdween met twee andere heimachines in zee. Da hulpsteigers werden ook een prooi van de woedende elementen. Toen waren de 225 meter lange wandelbrug en een deel van het heiwerk aan het zonne-eiland gereed. De tweede Menckstelling zette het werk voort „op eigen reeds voltooid werk". Na december 1960 werden de houten steigers afgebroken en kon het transpoit van materiaal over het wandeldek ge schieden, eerst met lorries, later met vrachtauto's. De aansluiting van de plerlngang op de boulevard is gevonden in een zestig meter brede uitbouw aan de boulevard- wand. Onder die ultbonw werd, ter be veiliging tegen stormvloed een zoge naamde woelkamer geconstrueerd. Dit Is een ruimte tussen de versterkte bnu- levardwand cn een keermuur, waarover het opgestuwde water via richels kan ontsnappen en in de woelkamer tot rust kan komen en afvloeien. van dit jaar de laatste paal de zeebodem inging en de vlag op de heistelling werd gehesen. In hoog tempo er was door het slech te weer in 1960 achterstand ontstaan werd met dag- cn nachtploegen verder gewerkt, waarbU tussen de 170—180 ar beiders aan de afbouw van d« pier werk ten. LAATSTE HAND U*EN MAAND na de oorspronkellj* vastgestelde datum wondt de pier opengesteld en met man en macht wordt geploeterd om de nieuwe pier bedrijfs klaar te maken. Schilders en timmerlui, elektriciens (de verlichting wordt feeë riek) en metselaars doen wat ze kunnen over een wirwar van draden stappen a en telkens uitwijkend voor wagens met materiaal. Aan de Strandweg rijden regelmatig grote vrachtauto's voor mot meubelen, banken en ornamenten voor de verschil lende gebouwen. Aan de afrastering wordt druk ge werkt en veel zorg besteed. Schoonma kers en schoonmaaksters lappen de rui ten en de vitrines worden ingericht Het geheel lijkt een chaos, maar nie mand twijfelt er aan of het komt vrijdag klaar, daarvoor staat mr. A. Adama Zylstra, gedelegeerd lid van dc raad van beheer van dc E.M.S en dc stuwende kracht achter plan en uitvoering van de nieuwe Scheveningse pier volledig borg. Dit jaar nog I Bi) de foto's van boven naar beneden: De oude pier in al zijn glorie in 1929 toen deze slechts weinig bekende plaat werd gernaakt op het moment, dat het Duitse lucht schip de Graf Zeppelin om kwart I oyer vijf (zie klok tegen het pavil joen) er over voer. In het droge strand werd eind september 1959 de eerste paal ge heid op een plaats noordelijker van de plek, waar eens de oude pier had gestaan en die ligt in het verlengde van de Van Alkemade- laan. De Menckstelling, een zwaar ge vaarte van 95 ton gewicht, rustend op twee hulpsteigers boven het door deze machine gebouwde pier- dekdeel. I Bij de foto rechts: Met de rug naar zee en boven op een stelling, heiend aan het zonne I eiland, werd deze plaat gemaakt, toen hoog boven de zee de arbei ders over smalle steigers en tus sen een wirwar van betonijzer hun soms gevaarlijk werk deden. Het gereedgekomen deel van het oplo pende pierdek is duidelijk te zien. HTROTS en fier ligt de nieuwe pier in zee cn wacht op de mil joenen bezoekers, die hier ont spanning zullen komen zoeken. Van het grote stadsrumoer is op de eilanden niets meer te horen. LINKS: het zonne-eiland in de vorm van een scheepsbrug ge maakt en zeventig meter breed, waarop het café-restaurant is; daarvóór het op het zuiden liggen de terras en boven op het restau rant het zonnedek. De toegangs wegen zijn duidelijk te onderken nen op het terras onder en een er kruisend boven naar het zonne dek, waarvan een trap (rechts) en een glooiend pad (links) omlaag voert naar het beschutte terras. 1,5 miljoen bezoekers verwacht Bijna twintig jaar na het roemloos einde zal prins Bernhard vrijdagmorgen aan de Scheveningse Strandweg met een druk op de knop, waardoor het toegangs hek wegschuift, scheepssirenes loeien en aan veertig vlaggemasten de vlaggen in top gaan, een nieuwe pier openstellen. Een moderne pier van betonnen stoerheid en strakke zakelijkheid met in vorm en bouw dat tikje technische speelsheid, dat plezierig aandoet. Deze pier, een schepping van de Rot terdamse architecten Maaskant, Dijk en Apon. loopt uit op een toreneiland, waar van het uiterste punt 381 meter uit de kust ligt en heeft links en rechts van de zeewandelpromenade gelegen eilan den: X zonne-eiland en 't vermaakeïland. Zesduizend bezoekers kunnen er ontspan ning vinden. De drie eilanden hebben elk een étage; op het toreneiland rust op zware bs- tonnei) palen de 43 meter hoge, eveneens betonnen toren, waaraan nog met man en macht wordt gewerkt om hem eind augustus klaar te krijgen. Viaductwegen verbinden de eilanden met de pier. oelpromenaüe, begint vegentten meter breed aan de Strandweg bij de zes kassa- hokjes, waar door ieder van de dit jaar nog verwachte anderhalf miljoen bezoe kers twee kwartjes moeten worden be taald. De twaalf meter brede geasfalteerde pier wordt in de lengterichting door een glazen windscherm, waarin reclamevitri nes zijn ingebouwd, verdeeld in een pad van acht meiter (aan de zuidzijde) eti een van vier meter breedte. Langs het breedste pad zijn winkels en automatie ken, waar souveniers, drankjes en hapjes worden verkocht en natuurlijk badartt- kelen en cosmetica. Ook de televisiekijker met de vier monitors staat hier opgesteld. Geleidelijk oplopend is er een driesprong vanwaar wegen en trappen leidden naar de eilanden-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5