Hervormd vrijwilligerskorps overzag veertig jaren bezorger voor stadswijk PERNIX-VETERANEN WONNEN VAN DE „TEENAGERS" V ergelij kend gedragsonderzoek van tropische barbelen Minder mensen failliet NIEUWE LEID S CHE COURANT 4. WOENSDAG 17 MEI 1961 Receptie in consistorie Pieterskerk Huldiging in Doelenkazerne Morgenochtend om 11 uur wordt voor het front van de troep in de Doelenka zerne te Leiden aan adjudant A. E. d' Oliveijra de gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst uitgereikt. Hij is als sportinstructeur verbonden aan de Koksschool. Het Trompetterkorps der cavalerie verleent medewerking aan de plechtigheid. De NIEUWE LEIDSCHE COURANT vraagt Moet 's middags om 3.30 uur beschikbaar zijn. Aanmelden; Abonnementenafdeling Steenstraat 37. Leiden. Het ls vandaag voor de Hervormde Gemeente van Lelden een gedenkwaardige dag. Toen namelijk ln 1921 de financiële nood ln de gemeente erg hoog was, kwam onder leiding van ds. Punselie op de 17e mei een aantal gemeenteleden bijeen om te trachten een oplossing te vinden voor de vele problemen. Er werden plannen ge opperd en verworpen, er werd gesproken en ten slotte kwam er een voorstel uit de bus, dat men kon uitwerken en dat als resultaat had de oprichting van het Vrij willigerscorps van de Gemeente. Men ging, om geld uit te sparen, zelf het werk verrichten dat voor de aanvang van de kerkdiensten door betaalde werkkrachten werd gedaan. Een groepje van drie mensen groeide nlt tot het korps, dat gisteravond met een receptie in de consistorie van de Pieterskerk zijn veertigjarig bestaan herdacht leum. De band tussen beide colleges ls De heer B. de Kier verwelkomde als voorzitter van het korps de vele belang stellenden, onder wie zich de predikan ten D. J. Vossers, J. Groot en P. Kloek, kolonel T. H. Wessels, de heren J. H. Sira. oud-koster van de Pieterskerk, en H. W. Ranselaar, oud-koster van de Hooglandse kerk, en vele oud-leden en tegenwoor dige leden van het korps bevonden. De voorzitter memoreerde de moeilijke beginjaren. De toenmalige kerkvoogdij beschouwde de jonge vereniging slechts als een „strovuurtje", dat wel spoedig zou doven. Het vuurtje is echter blijven branden, en in de periode van veertig ja ren heeft het korps veel mooie diensten kunnen meemaken, zoals die in de Pie terskerk, waarbij Koningin Juliana, 'Win ston Churchill cn generaal Smüts aan wezig waren. Liefde en trouw Eén van de oprichters, de heer M. L. C. de Geus, die bijna veertig jaar lang pen ningmeester van het korps was, ont ving een reversspeldje ln de vorm van het Hugenotenkruls en zUn echtgenote nam een boeket bloemen in ontvangst. De heer D. van der Kwaak sprak het bestuur toe namens de kerkvoogdij. ..Hoewel de vereniging in 1921 werd op gericht. kon men pas vier jaar later met het werk starten in de zaal aan do Java- straat", aldus de voorzitter van de kerk voogdij. In 1927 kwam de Marekerk erbij, in 1929 de Oosterkerk. de Hooglandse kerk volgde in 1930, de Pieterskerk in 1932 en in 1934 voegde zich de Kooikapel bij het arbeidsterrein van de korpsleden. Twee dingen achtte de heer Van der Kwaak kenmerkend voor de vrijwilligers: ZU bezitten liefde voor de Kerk en trouw aan het werk. Hij overhandigde een envelop met inhoud. Ds. H. J. van Achterberg voerde het woord namens de centrale kerkeraad; de predikant illustreerde met het halen van een eigen ervaring zijn stel ling, dat het erg belangrijk is hoe men in de kerk wordt ontvangen. „In de toekomst zullen er steeds meer in de kerk komen, die er vreemd zijn. De gewoonte-kerkgang gaat er immers uit. Vrijwilligheid, trouw en dienst zijn drie woorden, die ten opzichte ran het korps bijzondere inhoud heb ben. Het „vergeten" ambt van het al gemeen priesterschap van de gemeen te wordt door de vereniging verwer kelijkt". Aanpassing Als laatste spreker wenste ds. J. de Wit namens het ministerie van predi kanten het bestuur geluk met het jubi- steeds goed geweest Ds. De Wit hoopte, dat het korps ook in de toekomst de nodige tact en wijsheid mag beschik ken om zich goed te kunnen aanpassen aan de zich veranderende toestanden in de kerk. Velen drukten de handen van de be stuursleden en op de geschenktafel sta pelden zich de pakjes op. Zo toonde men op verschillende wijze zijn medeleven en vreugde voor het feit, dat het vrijwilligerskorps, ondanks de vele moeilijkheden in de beginperiode, geen strovuurtje was maar een gezond orgaan werd, dat reeds veertig jaren in dienst mocht staan van do Kerk. L1SSE Mooi resultaat van de Hcrv. kerkeveiling Gisteravond was ds. Pettinga verheugd over de grote opkomst van gemeente leden, die de kerkeveiling van de Her vormde Gemeente kwamen bijwonen. Na een woord van. warme dank aan „Actie-Comité", notaris Hoogervorst de veilingdirectie van Hobaho voor de omroeper en verkoper, verklaarde de predikant de veiling voor geopend. De catalogus bevatte ruim vijfhonderd nummers, waarvoor vijf uren nodig wa- alles te kunnen verkopen. Om streeks half twee gisternacht kon de president-kerkvoogd, de heer W. Roos. het eindresultaat bekendmaken, dat wel dat de aanwezigen voor de ker kelijke belangen een goede prijs hadden gegeven. Met f 8750 ligt dit eindbedrag f 2000 hoger dan het vorige jaar Aan mevrouw Van der Berg, die de organisatrice van de avond was, notaris Hoogervorst en de heren Hogewoning, Plug en Van Ruiten werd dank gebracht Met groot genoegen ziet men op het prachtige resultaat van de avond terug. Muziekprijzen De harmonie Trou Moet Blijcken heeft p een concours in Ameide onder leiding an dirigent A. Bosch in de afdeling uit muntendheid een tweede prijs gewonnen (verplichte nummers). In de marswed strijd werd onder leiding van de tweede dirigent de heer Henk van Wamel een eerste prijs gehaald; het jeugd-tamboer- korps won een tweede prijs onder leiding van de heer A. Pais. Bromfiets tocht De solexclub,. De bollenstreek" houdt op tweede pinksterdag een tocht; vertrek uur 's morgens van het H.B.G.-gebouw. Arjosbijeenkomst De Arjosvergadering van donderdag zal niet in de Chr. Geref. kerk, maar de Kanaalstraat 144 worden gehouden. Olympische Spelen Otto Mayer: Judo in plaats van voetbal Otto Mayer, kanselier van het Int Olympische Comité, ls van mening dat voetbal een van de sporten ls, die heel goed van het Olympische programma ge schrapt zouden kannen worden om plaats te maken voor Judo. Hij verklaarde dit naar aanleiding de komst van vertegenwoordigers het Japanse organisatie-comité voor de Spelen van 1964, die de in juni te houden vergadering van het I.O.C. in Athene zul len bijwonen. Tijdens deze vergadering zal de definitieve beslissing inzake het Olympische programma wonden geno men. Ik ben een voorstander van judo op de Spelen, aldus Otto Mayer, tenslotte is het een Olympische tak van sport en ik geloof dat we daarvoor best-een sport als voetbal, dat in de grond van de zaak eigenlijk niet meer zuiver amateuristisch is, kunnen laten vallen. Voetbal. Het Mexicaanse voetbal elftal heeft zijn Europese trip gisteravond besloten met een gelijkspel: 1—1, tegen Noorwegen. Beide goals in de wedstrijd, die in Bergen werd gespeeld, kwamen voor rust op het scorebord. Voetbal. Het Tilburgse Willem H heeft gisteravond in Tilburg met 2—9 ge wonnen van de Engelse club Swindon Town. Bij de rust leidden de Tilburgers met 1—0. Belde doelpunten werden ge- scgtrd door linksbinnen Timmermans. Op de receptie van het korps van vrijwilligers in de consistorie van de Pieterskerk overhandigde voorzitter D. van der Kwaak van de kerkvoogdij behalve een envelop ook een geschenk aan de heer B. de Kier (links), voor zitter van 't recepterende bestuur t was gisteravond weer goed op bet Pernix-terrcin aan de Burggravenlaan. Het talrijke publiek kan moeilijk zeg gen, dat de wedstrijd Pernix 2War mond (opnieuw le-klasser) serieuzer 5 dan die tussen de Pernlx-veteranen de Pernix-tecnagers. >m even 7 uur bood aanvoerder Joost Boter aan zijn collega van Warmond herinneringsvaantje aan waarna de strijd oi.v. de heer J. van Weesel begon. Op hoog peil -is deze wedstrijd niet ge komen. Hel tempo van Pernix 2 lag vrij laag en de nieuwe eerste -Wasser War mond was nauwelijks zwakker. In eerste instantie ging het initiatief van Warmond uit, maar na enige tijd kwam Pernix tot aanvallen. Toch was het een afstandsschot waarmee Gé van Zwieten Pernix 2 aan de leiding hielp. Nog voor de wisseling was het niet al leen Warmond maar ook Pernix 2, dat nog tot scor entowaim. Na een verdiend tegenpunt wiist Evert Wierimga de stand op 21 te brengen. Wat beide partijen na rust ook pro beerden, het bleef daarbij. De aanval len bleven schotloos en hoewel de Oran jekragen iets sterker warren geweest meer dan een 2—1 zege was toch niet vendiendi Oud legen jong Om half acht verscheen het Pernlx- veteranen-twaalftal in hel vetd om 2X15 min. tegen de Teenagers te spelen. Veteraan J. Beekman ontbrak wegens werkzaamheden cn zijn plaats werd In genomen door G. v. d. Tuuk. later door A. Kiel. Alvorens te beginnen sprak de aan voerder van „oud", W. van Zwieten, de jeugd moed in en overhandigde hij Roel Tieleman, aanvoerder van de „jeugd", een bekend versterkingsmiddel. Dat ging nog vergezeld van een vaantje ter her innering. „Oud" was bij voorbaat verzekerd van icn herinnering, want J. Vreeken droeg :én grote doos waarvan de inhoud be- loeld was -tegen allerlei pijnen! De ,oude" dames werd door de .jonge" dames een gewaardeerde bloemenhulde gebracht. Al spoedig was duidelijk, dat het hiel ging om een strijd tussen enerzijds snel heid van de jeugd en anderzijds een lagere versnelling, die moest worden gecompenseerd met routine en tactiek De techniek van „oud" viel alles mee, hoewel het begin zeer onzeker was. Het zag er dan ook lange tijd naar uit. dat de jeugd zou gaan winnen vooral toen Roel Tieleman een prachtige tik-bal maakte en de jeugd met 10 de leiding gaf. „Oud1" ging echter steeds beter spelen. De partijen kwamen dn evenwicht door een zuiver ingeschoten strafworp W. Laman. Met deze gelijke stand werd de thee gedronken. In dc tweede helft kon de „jeugd' nauwelijks een meerderheid verkrijgen. „Oud" combineerde lang niiet onaardig; er kwamen kansen voor de korf. Ook de jeugd kreeg die, maar aan beide kan ten werden ze om zeep gebracht. Het ging er steeds meer op lijken dat met l1 de vrede zou worden getekend. Er kwam echter toch nog een doelpunt. Een onzuiver uitgewerkte bal werd door W. van Zwieten onderschept. Met een snelle worp bleef de bal in de familie, want deze bereikte bnoer F. van Zwieten in vrije positie vóór de korf. Toen het wel raak. In de slotfase wisten dc veteranen deze voorsprong te behouden. Of die verdiend was, laten we aan de korfbaIgeleerd?n ter beoordeling. Het was een gezellige wedstrijd. De „jeugd" deed haar best en de „oudjes" deden het lang niet onverdtienistelijkl Z.W.O.-subsidie voor Leidenaar Waar de L.C.K.V. deze zomer haar tenten opslaat De Leldse Christelijke Kampeer-Ver- cniging gaat dit jaar naar Otterlo, Heer- n La Roche. Zij zond ons vandaag haar kampschema toe. Bogende op een arlng van veertig jaar Is zij zich dui delijk bewust van haar doelstelling, die wij ln de kampfolder als volgt onder woorden vonden gebracht: „Wij hebben Ideaal voor ogen, namelijk om ook VALKENBURG Speeltuinvereniging Ons werd medegedeeld, dat een actie comité is samengesteld om tot oprich ting van een speeltuinvereniging in ons dorp te kamen. Het comité heeft plan één of meer speeltuinen op te bou wen, waar onze nu op de straat spelende jeugd zich naar hartelust derd kan uitleven. Het ligt in die bedoe ling binnenkort een leden actie te orga niseren. De vereniging zal een neutraal karakter dragen. Gemeentesecretarie gesloten Met Ingang van heden is de gemeente secretarie op zaterdagen voor het pu bliek gesloten. Het bureau van de amb tenaar van de burgerlijke stand is zater dag alleen geopend van 9 uur tot 9.30 u Jaarvergadering De afdeling-Valkenbung van de Chris- te nvrouwe nband houdt hedenavond kwart voor acht in zaal De Vries haar jaarvergadering. Mevr. E. Dijkstra-van Munster zal voordragen. Burgerlijke stand Geboren: Gerrit Jan, zn van J. Hoek stra en A. J. M. van Leeuwen; Martin Robert, zn van H. A. Kaufman en A. V. D. King; Alida Paulina, dr van en J. W. de Jong. Overleden: M. J. Binnendijk, man, 55 j Brandweer bluste vuilnisbelt Gisteravond tegen half negen, klonk sirenegetoed ever het dorp. Spoedig bleek, dat de vuilnisbelt, die aan Voorschoterweg ligt, in brand stond. De gehele dag waren hier -lichte rookwolken uit opgeetegei g dit werk te doen ln opdracht van God. ins hierin een kleine taak toebe deelt". De kampplaats van Otterlo wordt aan geduid als een ideaal terrein aan de rand van de Hoge Veluwe. Prachtige zand verstuivingen. Een gebied om onbeperkt in tc dwalen en te genieten. In Heerde staan de L.CK.V. twee ter men ter besdhiikking. namelijk de Ren- derklippen en de Dellen. Een groot ge bied van heuvels en heidevelden. In de bossen rondom: waterlopen (sprengen). La Roche is een oud stadje in de Ar dennen. Het ligt aan de oever van de Ourthe, „het schoonste water van de Ar- Gemeentewerklieden La Roche (Ardennen) kade aan de Ourthe. In april zijn volgens Van der Graaf Co. 113 (vorig jaar 146) faillietver klaringen uitgesproken, waarvan 20 (46) in Zuid-Holland en 5 (10) in Den Haag. In de eerste vier maanden was het aan tal 540 (603). In april werd 5 (5) en in de eerste vier maanden 13 (27) maal definitief séance van betaling verleend, terwijl de aantallen voorlopige surséances 10 (11) en 31 (37) bedroegen, het aantal verzoe ken om verlenging 1 (0) en 9 (8) ei aantal verlengingen 3 (0) en 6 (8). zouden dit alles gemakkelijk hebben kunnen blussen, maar burgemeester Van der Have had een andere oplossing. Hij vond hierin een geschikte gelegenheid om de paraatheid van de brandweer te beproeven. Dadelijk kon geconstateerd worden, dat het korps deze proef glans rijk heeft doorstaan. Binnen acht minu ten na het loeien van de sirene werd met twee stralen water gegeven, complimentje voor de acht personen, die dit presteerden, as zeker op zijn plaats. dennen", aldus een bijgevoegde propa- gandafolder. Boven het stadje troont de ruïne, vergane glorie van de Frankische vorsten. Niet ver zijn toeristenplaatsen als Han, Dinant, Bastogne, Rochefort Malmedy. Tien kampen De Nederlandse j kampen zijn jongens en meisjes s* I van tien tot zestien -jaar, de buiten- i landse voor boven- de-zestien-jarigen. Er zijn twee kampen in Otterlo: j van 29 juli tot 5 aug. voor meisjes van 12 tot 14 jaar en van 5 tot 12 aug. voor meisjes van 10 tot 12 iaar Drie zijn bespro ken voor de Ren deridippen ir Heerde van 15 22 juli voor meisjes van 1416 jaar; van 29 juli—5 aug voor jongens 1416 jaar; tot 12 aug. jongens van 1315 De L.C.K. gaat tweemaal naar de Dellen in Heerde: van 22 tot 29 juli voor jongens van 12 I tot 14 jaar en van 29 juli tot 5 aug. I voor jonigens van 10 tot 12 jaar. De drie kampen in La Roche zijn: van 29 juli5 aug. voor meisjes en jongens van 16 en ouder; van 5 aug.12 aug. meisjes en jongens van 18 jaar en ouder; van 12 tot 19 aug. weer voor bo ven -de-zestien-j ar igen. Die een kampweek in L.C.K.V.Jverband wil doorbrengen, moet zich opgeven bü de heer P. de Goeyer, Jan van Goyen- kade 26 Leiden. Elke maandag wordt hier van 8 tot 9 uur spreekuur gehouden. Omstreeks half juni ontvangt men be richt van plaatsing. Elk kamp heeft een hoofdleider (ster) en een kampcomman dante). De reis wordt gemaakt per bus. Ze vertrekken van het Levendaal (wijk- gebouw),.naar Otterlo op zaterdagmiddag Heerde om half 2 en naar Ardennen om 7 uur 's morgens. Het bestuur van de L.C.K.V. ziet als volgt uit: W. Lagendijk eerste voorzitter, V. Riet kerk tweede vooraitter, P. de Goeyer eerste penningmeester, P. Krispijn twee- de penningmeester, mej. I. Alting eerste secretaresse, mej. T. van Weizen tweede secretaresse, R. Selier eerste materialen- Verbiest tweede mate- rialencommissaris, J. de Groot, eerste propagandacommissaris, mej. O. Wiersin- ga tweede propagandacommissaris, G Knetter als vertegenwoordiger van het jeugdwerk, mej. G. Sclhutte als vertegen woordigster van het jeugdwerk en mej. N. Bernard, algemeen adjuncte. SASSENHEM Burgerlijke stand GEBOREN: Paulus J. M. zn van P. 3. J Larugeveld en Ohr. Cl. van dier Geest, Hoofdstraat 232; Michel A. M. J. Beijk en G. J. van Saasen, Hoofdstr. 33; Petronella Ui. M. dr van M. J. der Vlugt en P. M. Ruijgrok, Vrouwen- polderstraat 24; Mangarëtha C. M. van H. J. Heemskerk en M. J. Meskers, Hoofdstraat 319; Corbélia J. dir van N. Kok en Th. A. Chr. M. Vogelaar. Kerk- laan 67. ONDERTROUWD: J. A. Hellema, jr, Rotterdam, en M. J. van Nes, 25 jr. Hoofdstraat 155; A. J. Hoorn, 24 jr. Den Haag. en J. M. van den Berg. 23 jr, Ire- nestraat 11; C. J. Schrama. f" weglaan 14, en G. A. Verbij, 28 jr. Bij- dorpstraat 11; Fr. A. M. Homan. 29 jr, Julianalaan 41, en E. Kerp, 26 jr, Le verkussen, Duitsland. De Nederlandse Organisatie voor Zul- ver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. J. J. A. van Iersel, lector ln de ex perimentele dierkunde aan de rijksuni versiteit te Lelden en hoofd van de afde ling ethologie (gedragsleer) van het zo ologisch laboratorium alhier een subsi die verleend voor een vergelijkend ge dragsonderzoek van nauw verwante soorten tropische barbelen. Dit onderzoek wordt onder supervisie an dr. Van Iersel verricht door de heer K. Kortmulder, doctorandus in de biolo- oin assistent aan het zoölogisch la boratorium, die over dit onderwerp hoopt te promoveren. Daar er bij dit onderzoek, dat kwantitatief wordt uit gevoerd, zeer vele gegevens achter haald moeten worden, zal het onderzoek _.r enige jaren duren. Om het on derzoek enigszins te bespoedigen, heeft dr. Van Iersel een Z.W.O.-subsid'ie ver kregen, teneinde twee biologen te kun- aanstellen om de heer Kortmulder te assisteren. Aquariumvisjes De tropische barbelen zijn afkomstig uit Zuid-Oost Azië, waar ze in een groot aantal soorten worden aangetroffen, waarvan de precieze verspreidingsge bieden nauwelijks békend zijn. Sommige soorten van deze tropische barbelen, zo bijvoorbeeld de „purperkop-barbeel" de „Sumatraan", zijn in tal van aquaria van liefhebbers te zien. Het vergelijkend gedragsonderzoek, dat de heer Kortmulder aan nauw ver wante sooi-ten barbelen verricht, heeft speciaal betrekking op de voortplanting waarbij het vechten van de mannetjes onderling (hun aggressiviteit, hun dreig- houdingen en vluchtreacties) en het pa ringsgedrag nauwkeurig onder de loep worden genomen. Hierbij let de bioloog tevens scherp op het kleurrijke kleed, dat de. meeste soorten barbelen dragen. Dit kleed is bij de diverse soorten ver schillend en vertoont bovendien aller lei veranderingen gedurende de aggres- eve en seksuele ontmoetingen. Onderzoekingen hebben aan het licht gebracht, dat er verband bestaat tussen het aggressieve gedrag, het paringsge drag en het type van kleurkleed van een bepaalde barbeelsoort. Vandaar, dat de heer Kortmulder bij zijn onderzoe kingen de relatie tussen deze drie as pecten zo veel mogelijk kwantitatief wil bestuderen. Nieuwe leden van Kon. akademie Bij Koninklijk Besluit zijn bekrach. tigd de benoemingen van dr. G. J. Lief- tinck en prof. dr. H. E. Reeser tot gewoon lid, mevrouw dr. M. J. Meilink, dr. E. H. Kossmann en dr. W. A. Visser 't Hooft tot correspondent van de Koninklijke Nederlandse akademie van wetenschap pen, afdeling letterkunde. Dr. Lieftinck is lector ln de paleogra- e en de handschriftkunde aan de rijks universiteit te Leiden en gróndig kenner van het middeleeuwse handschrift. Prof. Reeser is hoogleraar in de mu ziekwetenschap aan de R„U. te Utrecht Dr. Reeser neemt in het Nederlandse mu ziekleven een zeer belangrijke plaats in. Dr. Kossmann is „reader in Dutch his tory" aan de universiteit van Londen Dr. Meilink is hoofd van de afdeling archeologie aan het Bryn Mawr college. Pennsylvania. Dr. Visser "t Hooft is secretaris gene- lal voor de Wereldraad van kerken te Genève. In de internationale wereld van het christendom heeft hij een zeer groot gezag. P.C. Hooft-prijs toegekend aan Van Vriesland De staatsprijs voor letterkunde, de P. C. Hooftprijs, is voor 1960 toegekend aan dr. Victor E. van Vriesland te Am sterdam. Deze prijs werd hem toege kend voor zijn gehele letterkundig oeuvre. In het bijzonder, aldus het ministerie van O., K. en W., ter bekroning van zijn verzameld kritisch- en essayistisch proza, I in 1958 uitgegeven onder de titel „Onder- I zoek en Vertoog". Het eerste deel van deze verzameling opent met een be schouwing geschreven in 1915, het twee de deel besluit met een opstel uit 1957. In dc ruim veertig jaren, die hier tussen verliepen, begeleidde de dichter Van Vriesland zijn oorspronkelijke poëzie, zijn nauwgezette vertalingen van buitenlands dicht- en prozawerk en zijn bloemlezin gen met esthetische beschouwingen over letterkunde waarin hij rekenschap aflegt over de taak en betekenis van letter kundige arbeid. De uitreiking van de prijs zal plaats vinden od het Muiderslot ou 30 mei. Kapiteins gestraft met ontneming bevoegdheid De Raad voor de scheepvaart heeft kapitein F. G. V. uit Beverwijk voor twee maanden de bevoegdheid ontnomen als kapitein te varen op zeeschepen. Op 27 april 1960 is hij met het ms. Huba (500 brt, eigendom van J. H. van der Graaf uit Rotterdam) op de reis van Kingsbay naar Belize in de Caribische zee gestrand. Het schip is geheel verlo ren gegaan. De raad is van oordeel dat de kapitein te veel heeft vertrouwd op de koerslyn in de kaart. Hij wist wel dat zijn be stekken gebrekkig waren en ook dat de lichten in de Caraïbische zee niet be trouwbaar zijn. Doch hij heeft met deze factoren geen rekening gehouden. De raad heeft de kapitein van het ms. .Amstelhoek" H. J. V. uit Leidschen- dam, gestraft door hem voor twee weken de bevoegdheid te ontnemen als kapitein te varen op zeeschepen. Hij is op 16 fe bruari met zijn schip (9433 brt, toebe horende aan rederij Amsterdam te Am sterdam) op reis van Torre Annunziata naar Amsterdam bij slecht zicht op de Noordzee benoorden Sandettie-lichtschip. in aanvaring gekomen met hett Ameri kaanse s.s. Ocean Evelyn. De Raad acht het onjuist dat de ka pitein. terwijl geregeld mistsignalen moesten worden gegeven, vrijwel steeds volle kracht ongeveer 12 mijl per uur is blijven varen. Hoog spaarsaldo in april Bij de plaatselijke spaarbanken bedroe gen de stortingen in april f 139,8 miljoen en de terugbetalingen f 116,9 min zodat er een spaaroverschot werd geboekt van f 22,9 (vorige maand 18,3, vorig jaar 11,6) min. Het opmerkelijke is dat in andere jaren april altijd een lager overschot heeft dan maart De jaarvergadering van de Nederland se spaarbankbond zal op uitnodiging van de plaatselijke nutsspaarbank 26 mei te Vlissingcn worden gehouden in het ont spanningsgebouw van de Koninklijke Mij De Schelde. Men verwacht er 600 bestuursleden. Om 10 uur houdt voor zitter mr. J. J. C. R. van der Bilt de jaarede. Hierop volgt een koffiemaaltijd in Britannia. Lezers schrijven ons: Diefstal vau bromfietsen Met belangstelling las ik uw artikel betreffende het veel voorkomende schijnsel van diefstal van bromfietsen. De slotzinnen van dit artikel doen mij echter nogal onwaarschijnlijk aa U stelt nJ., dat de gedupeerde, die zijn brommer All-risk verzekerd had vermissing toch zijn afbetalingsverplich tingen moet nakomen. Dit lijkt me onjuist. Immers een A.R.- verzekering dekt diefstal en zal de finan cierder schadeloosstellen, uiteraard onder aftrek van de normale afschrijving. Ik dan ook aan, dat uw verhaal ove an, die nu nog elke week z'n tientji het afbetalingsmagazijn brengt met de werkelijkheid niets te maken heeft iaar op fantasie berust. Hoewel ik op het gebied van verzeke ring van o.a. bromfietsen niet geheel on bekend ben, geloof ik niet, dat een assu radeur uitkering voor een gestolen brom fiets zal weigeren als de verzekerde niel kan aantonen, dat de brommer op slot stond, tenzij dit in de polisvoorwaarden wordt geëist. Hoewel het toe te juichen is, het lezers publiek te waarschuwen tegen het niet afgesloten of onbeheerd laten staan bromfietsen, meen ik, dat uw artikel onrust zal verwekken bij die me overigens terecht van méning zijn, dat diefstalverzekering nut heeft; u sug gereert nl-, dat het immers geen zin heeft verzekeren tegen dit risico aangezien schadevergoeding niet zal plaats vinden, ■tf" \Z_~_as voorts in dit verband mede op zijn plaats geweest, wanneer u gemo tiveerd had gewezen op de redelijkheid het toepassen van een aftrek afschrijving. Oegstgeest C. VAN SCHIE (Naschrift redactie: Naar wij bevoegde zijde vernamen is het c gaan tot uitbetaling door een ver- zékeringsmaastschappij indien bromfiets is gestolen die niet op slot stond geheel vrijwillig. Het toeken nen van een dergelijke „vrijwillige uitkering" is behalve by een spe ciale polisvoorwaarde in geen en kele polis opgenomen. In de gebrui kelijke gevallen van een all-risk ver- zékering kam. men geen aanspraken maken op een vergoeding wanneer de bromfiets wordt gestolen, terwijl hij niet op slot staat. Als de verzeke ring toch uitkeert is dat een vrien delijke daad.) Gevestigde en vertrokken personen In de iveek van 4 tot en met 10 mei 1961 GETROUWD: G. vam der Bijil, Koude kerk aan den Rijn, en J. M. vai Vis. 28 jr, Hoofdstraat 109; P. v. Vliet, 26 jr, Rijnsbumg, en G. Knechtsch, 24 jr. Zandslootkade 43; R. L. Engelen, 21 jr. Amiba, en J. Kapaan, 22 jr. Hortuslaan 21A; J. P. H. Zijlstra, 22 jr. Gouda, P. H. van dor Laan, 22 jr. W. Wamaar- laan 23; H. Spaargaren, 28 jr, Hoekstr. ,10, en J. A. Passchior, 20 jr, Noordwijk. Uit Lelden vertrokken: A Jongenelen en fam., Surinamestraat 154, Amsterdam, Jac v Lennepkade 57II; M L 't Hart en fam, Alb Agnesstraat 7. Goes, C de Graaffstraat 149a; H van der Linden én fam, Antonie Duycklaan 4. Oegstgeest, Pr Marijkelaan 16; K F A Ross en fam., Boerhaavelaan 214, Oegst geest, Emmalaan 43; C van Hattum- Schmidt en fam, Hogewoerd 88a, Canada; C H Verhoogt en fam, Stadhouderslaan 11, Leende. Lindenlaan 18: C Torenbeek en fam, Ed v Beinumstraat 67, Almelo, Scheldehof 10; B Kamphuis en fam, Vreewijkstraat 31a, Haarlem, Middenlaan 23; J Langeveld en fam, ab Morssingel, Apeldoorn, Bas Buckerlaan 16; A Noord- hoek-Hegt en fam., de L de Kanterstraat 2, Amersfoort, Regentesselaan 12; L Brus- se en fam.. Lage Morsweg 45 Rheden Gld, Haviklaan 20; J J Herskovits en fam. Oude Singel 112, Oegstgeest. Regen tesselaan 9; I Zirkzee en fam, Pr Frede- rikstraat 4, Oegstgeest, Regentesselaan 15; II G Veldkamp en fam, Boshuizerkade 15, Enschede, Oldenzaalsestraat 238; H P n fam. Ed van Beinumstraat 61. Haarlemmermeer, Spoorstraat 13; D Reinders en fam. Fred v Eedenlaan 5T. Schiedam, Leeuweriksingcl 57; P M Diep straten, Joh de Wittstraat 48, Amsterdam. Ie Helmersstraat 283; A N Doornhein, Leeuwerikstraat 45 Doetinchem, Heems kerklaan 44; L H M van Koppen, Rood- borststraat 4, Oegstgeest, Warmonder- weg 70: I C Biemond, Rijnsburgerweg 10, Rotterdam, Molenlaan 188; S Hooimeijer, Rijnsburgerweg 10. Oegstgeest, W de Zwijgerlaan 23; J C E Valstar, Rijnsbur gerweg 10, Monster, Rijnweg 276; J M M Doove, Morsweg 96, Veren St v N Amerika; M H Vlaanderen, St Buysing- straat 23, Winkel, Bosstraat 27; G Hoo- gendoorn-Slootweg, Boshof 55, Neder- horst den Berg, Dammerweg 54; J P Ouwerkerk, de Genestetstraat 61, Sas- senheim. Hoofdstraat 82: M M C Aalbers, Wite Rozenstraat 16. Almelo, Hofkamp straat 27; W A D Spaarman, Haarlem merweg 16, Papendrecht, Goudsbloem straat 109; F J Borremans, Hambroek- laan 12, R'dam, Zwaanüials 279b; R S Sterling, Breestraat 3b, 's-Gravenhage, Leersumstraat 11; M Bosch-Questroo. v d Waalstraat 12, Werkendam, Bakkerskil- straat 43: R Buisman-Lahr, Zoeterw sin gel 8, Nijmegen, Plutostraat 46: A E Dorst, Morsweg 40, Oegstgeest, Rijnzicht- weg 70; J H P van Diggelen, Pres Stein- straat 38a, Vlaardingen, Hofsingel 57; D N H ter Hofstede, Bilderdijkstraat 2. Voorburg, Buitenruststraat 9: M A J van der Kraan, Duinhof 34. Rotterdam, le Middellandstraat 52b; E Tollenaar. Witte Singel 89, Zwitserland: R Eek- hardt, Rijnsburgerweg 10, Groningen. Oostersingel 59; G J R Meuleman, Noord einde 2a, Amsterdam, Utrechtsestraat 81b; A M E Katsabas-Pompe, Haarlemmer straat 245a, Nigeria; J Bleeksma. Middel weg 36, Rotterdam, Pelmolenstraat 41; I Verbeek, Nieuwe Rijn 38, Oegstgeest. de Kempenaerstraat 79; W H Matray- Bedier, Zoeterw singel 106, 's-Graven hage, Joh Bildersstraat 18; L H J Wolter- man, Beatrixstraat 26, Maassluis. Noord- vliet 19; S J H van den Aardweg-Uis- sink Boerhaavelaan 29. Amsterdam, van Breestraat 135 hs W C M Verstraeten. Nieuwsteeg 41, Delft, Hof v Delftlaan 133; J W van Dorp-Marijt, Druivenstraat 2, Valkenburg ZH, Mar Poststraat 53; A Biehler, Hoge Rijndijk 175, Uden, Vei lingstraat 5; C G T Leertouwer- van Dijk, d Waalsstraat 16, Duitsland; T van Manen, Maredijk 60, Katwijk, Pr Hen driklaan 21; J H van den Bosch, Merel straat 19, Leiderdorp, Acacialaan 31; J Groeneveld, Mezenstraat 2, Rheden Gld. Tramstraat 20; W Rotte-van Schaik, Vijf Meiplein 58. Oostkapelle. Duinweg 69; L J Buist-Deisting, Weidehof 28, Oegst geest, Duivenvoordestraat 21: M J A Coster, le Binnenvestgracht 30, Wasse naar, Dr. Mansveltkade 12; M W van Schaik-Meijer, Steenstraat 33a, Nijmegen, Goffertweg 17; S W D Veenstra, Huizin- gastraat 14. 's-Gravenhage, Staverden- straat 80; L W Danekes, Modderman straat 44, Veren St v N Amerika; H J Brandsma, Herensingel 2a, 's-Gravenhage. v Heutszstraat 75; N Boot, Lombokstraat 28, Zoeterwoude, Julianapark 13; P J M de Boer, Roodborststraat 3, Zoeterwoude, Schenkel weg 83; M van Harten, Rijns burgerweg 10, Oegstgeest, W de Zwijger laan 23; J de Vries, Weidehof 7, Tietjerk- steradeel, Bergum, Hillamaweg 3. IN LEIDEN VESTIGDEN ZICH: Gevestigde personen in de week van 4 tot en met 10 mei 1961: D M Passdhier en fam, gem ambtenaar, „am Banchemhof 7; G W Assendelft en fam, ambtenaar rijkspolitie. Bernhard- straat' 25; C J de Waal en fam, elektro- monteur, Kanaalstr 4; J Koops en fam, elektrotechnicus, Pieter Bothstr 15; P M van Giezen en fam, ass boekhoudc-r. v. 's-Gravensandestr 28; J J Slijkhuis en fam. steentriller, Gortestr 63; T K The fam, accountant. Utrechtse Veer 27; J Kriele cn fam, militair, v. 's-Graven sandestr 18; J A M Blanckaert en fam, arts. v Vollenhovenplein 53; P H Slinger land en fam, koopman, Havenkade 13; F G de Munck en fam. kantoorbediende, Zoeterwoudseweg 58; F W Delsman en fam, kantoorbediende, Surinamestr 154; C Rusman en fam, metaaltechnicus, Ka- naalstr 36; E Hoek en fam, tuinman. Ter Haarkade ld; J Hoogervorst, verf menger, de L de Kanterstr 3; M A J van den Berg, Korevaartstr 11c; T A Ruys, Klikspaan- weg 21; M K M Bakker, H verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J Rem, broodbezorger Cobetstraat 85; J W de Wijn, Rapenburg 29; C N van de Kolk-Sasburg, secretares- se. Nieuwe Rijn 29a; J C van der Wulp, Klikspaanweg 15; E Watrin-van Duijven- bode-Varkevisser, Steenschuur 14; H A Oudshoorn-van Abtswoudc, Boerhaave laan 2; O Seijnaeve, militair, Noordeinde 2a; P G van Dam-Ciggaar, Lange Mare 65; E J van Driesum, secretaresse. Zoe te rwoudsesingel 52; L J C M Malmberg, Terweepark 2; G S Rietkerk, Rijnsbur gerweg 144: G Wessels, militair. Noord- einde 2a; J J De Bry. zendeling, Bree straat 3b; A F van der Made, onderwij zeres, Levendaal 35a; M J F A Vrouwen- velder, kraamverzorgster, Rijnsburger weg 10; A T van Weeren-in 't Veen, Sluisstraat 1; L M V J Van Haelst. Rood- borststr 35; M Hogema, diëtiste, Noord- eindeplein 8a; P B Oosterhuis, techn te kenaar, Brederostr 5; E H E A van Oyen, Langebrug 46; M Mazgani, Klikspaan- weg 14; C G Verhage, maatsch werker, Uiterstegracht 37.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4