Wijs elk Geref. contact met kerk af Uw probleem is het onze Enkele kanttekeningen min Vrije evang. vrouwen in Hilversum bijeen Een woord voor vandaag Geref. Kerken iveigeren open kaart te spelen DENT 2 ONZERZIJDS TOE TE JUICHEN VERPLICHTING "yOORAL veel bromfietsers zullen een verzekering tegen wettelijke sprakelijkhcid moeten sluiten, wanneer het heden ingediende wetsont werp, dat de w-a.-verzekering voor motorrijtuigen verplicht stelt, van kracht wordt. Bezit reeds ongeveer 95 pet. van alle automobilisten een dergelijke verzekering, bij meer dan de helft van de bromfietsers is dit nog niet het geval. Het is toe te juichen, dat de verzekering thans verplicht zal worden ge steld. Reeds meermalen kwam het voor, dat zij, die buiten hun schuld bij een verkeersongeluk waren betrokken, hun schade niet vergoed kregen, omdat de veroorzaker van het ongeluk niet verzekerd was en zelf niet in staat bleek het hoge schadebedrag te betalen. Juist met de bedoeling, dat de niet-schuldige verkeersdeelnemer in alle gevallen de geleden schade ver goed krijgt, is het wetsontwerp ingediend. De bezitters van motorvoertuigen, die tot nu toe nalieten, een w-a.-verzekering te sluiten, namen door deze nalatigheid een grote verantwoordelijkheid op zich. Aangezien in de praktijk Is gebleken, dat zij niet steeds aan deze verantwoordelijkheid konden vol doen, wil de overheid het sluiten van een w^.-verzekering verplicht stellen. Dat deel van ons volk, dat om principiële redenen der verzekeringsgedachte afwijst, zal met erkentelijkheid kennis hebben genomen van de mogelijkheid te worden vrijgesteld van de verplichting. Het spreekt vanzelf dat zij, die uit gewetensbezwaar vrijstelling krijgen, zelf in alle opzichten volledig verant woordelijk blijven voor de schade die zij eventueel aanrichten. Dat de over heid een waarborgfonds instelt, geschiedt dan ook niet met de bedoeling iets van deze verantwoordelijkheid over te nemen. Het fonds is slechts bedoeld om de schade van de benadeelde te vergoeden als op de schuldige geen ver haal mogelijk blijkt. Wat tenslotte de hoogte van de premie betreft, de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeuren heeft verklaard, dat als gevolg van de wettelijke maatregelen de premie onvermijdelijk zal moeten stijgen. Hij voegde eraan toe, dat de situatie in het autoverzekerings bedrijf geen reden geeft voor de vrees, dat deze stijging ongemotiveerd hoog zal zijn. Juist nu de w^-verzekering verplicht zal worden gesteld, verdient de hoogte van de premie de volle aandacht van alle betrokkenen, in eerste instantie vooral van de wetgever, en straks, als de wet van kracht zal zijn geworden, van de bewindslieden die met de uitvoering ervan belast zijn. DE VIJFDAAGSE Met de invoering van de vijfdaagse werk week voor het bouwbedrijf en bet al dan niet invoeren van de vijfdaagse week voor het overheidspersoneel heeft de regering een vreemde procedure gevolgd, aldus schrijft De Telegraaf. Het blad zegt verder: „De regering heeft eerst een advies van de Stichting vun de Arbeid om tot de vijfdaagse werkweek over te gaan afgewezen, omdat de economische toestand van ons land dit niet toeliet. Terecht hield de regering bij de interpellatie derwerp in dc Tweede Kamer voet bij stuk en terecht verklaarde de regering met in- •temming van de Tweede Kamer, dat zij, ongeacht de waarde van een advies van de Stichting van dc Arbeid, tenslotte een eigen verantwoordelijkheid heeft. Het is dan ook onbegrijpelijk, dat ongeveer twee weken later, kennelijk onder rware buitenparle mentaire druk, de regering tot de conclusie komt, dat de invoering van de vijfdaagse werkweek in het bouwbedrijf plotseling wel mogelijk is, en dat de minister van binnen landse zaken, mr. Toxopeus, die zich in de Tweede Kamer nog fel verzette, ineens zijn bezwaren tegen dc vijfdaagse werkweek voor overheidspersoneel Iaat vallen. Wat het bouwbedrijf betreft is er bet argument, dat de invoering van de vijfdaagse werk week in feite niets anders betekent dan het sanctioneren van de beslaande toestand, een argument dat zwaar weegt, doch me: kan zich afvragen of de betrokken bewind: man dit niet eerder heeft kunnen inzier Voor de plotselinge toegeeflijkheid vsn mi Toxopeus kan men heel moeilijk een argi ment vinden en het zou dan ook niet t verwonderen rijn, wanneer het kabinet op dit pnnt zijn afwijzende houding handhaaft. Do positie van mr. Toxopeus wordt hier door wel moeilijk." Uit Het Vaderland Let volgende citaat: „Het gaat niet alleen om dc kwes tie van de arbeidstijd. Dc laatste dazen zijn ook allerlei andere zaken nadrukkelijk in het gezichtsveld getrokken. Men denke aan de wijzigingen die in de defensieuitga- ven noodzakelijk worden door het wegval len c.q. verminderen van de Amerikaanse steun, aan liet teruglopen van het over schot op de betalingsbalans en wat als een zeer heet hangijzer wordt beschouwd dc nog te nemen beslissing over de invoering van de belastingverlaging per 1 jnli. In het kabinet ziet men zeer wel in, dat het niet laten doorgaan van de belastingverlaging een wel zeer slechte indruk zou maken, m.a.w. onverkoopbaar zal zijn, met name bij de politieke partijen die aan dc rege ring deelnemen. In zekere zin bevindt de regering zich dus in de positie van de man lussen twee wolven, de wolf van de vakbe weging, die op een snelle invoering van de vijfdaagse werkweek aandringt, en de wolf van de politieke partijen, die dc belasting verlaging wenst.... Het moet duidelijk zijn, dat een invoering van de vijfdaagse week ten koste van de belastingverlaging voor grote groepen van de bevolking wel een té grote prijs zou zijn. Men kan verderf zeggen, dat dc aandrang om tot de vijf daagse werkweek over te gaaD vorige week in het georganiseerd overleg heel wat min der sterk zou zijn geweest en wel eens bij sommige organisaties geheel achterweg! zou kunnen zijn gebleven, als men ha< kannen bevroeden dat daarmede de belas tingverlaging op het spel zou komen staan. Blijkbaar heeft men op dat punt nu toe een strikt afwachtende houding i genomen.** Advertentie Zalvtr Uw bloed met Krntchen en verdrtjl M i, urunk Tin üw fthsnmitlteh. Pijn! Kraschen mankt U ,1 gauw een heel ander mens, vrij van stramheid en pijn cn weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vijf minerale zouten, die de bloedzuiverende organen aanzetten tot jeugdig-krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiverheden uitdre ven langs de natuurlijke weg. I. en P.-hagepreek in Hilversum „Jeugd en Evangelie" houdt op eerste Pinksterdag een hagepreek op de Hil- versumse heide achter de Sparrenlaan. Hier zal gesproken worden d< rector Slütter. geestelijk verzorger in de r.k. ziekenhuizen en Aart van Duist, tent programma-leider bij dc N.CJt.v. Verdere medewerking wordt verleend door de Wlndy's City Jazzband uit Baam, die dc gezangen en gospelsongs zal begeleiden. De kleine zeven van de Efta zijn gisteren de kleine acht geworden. Fin land heeft zich namelijk bij de groep, welke door Engeland geleid wordt, gesloten. Voorstel synode van Assen Samenspreking is gevaarlijke strik (Van een onzer verslaggevers) INDIEN de aan de generale synode der vrijgemaakte Ge reformeerde Kerken gedane voor stellen worden aanvaard, zal van een ontmoeting dezer synode met de synode der Gereformeerde Kerken te Apeldoorn niets komen. De commissie ter synode te Assen, die zich beraden heeft over een mogelijke contactoefening met de „zich noemende Gereformeerde Kerken" zet in haar lijvig rapport uiteen, dat de besluiten der Ge reformeerde synode te Utrecht 19501960 (terzijdestelling der vervangingsformule om daardoor een weg te banen voor samen spreking) niet alleen geen basis zijn om tot contact te geraken, ir dat zelfs de idee van contact oefening hier niet op haar plaats is. De conclusies van het rapport der commissie, waarvan ds. J. C. Janse te Zutphen rapporteur is, ziet er aldus uit: IHct verzoek van de synode der zich noemende Gereformeerde Ker ken te Utrecht 1959-1960. behelst het komen tot een nieuw begin, waarbij men de gebeurtenissen van het jongste verleden aan het oordeel 'Gods zou mogen overlaten. 9 Zij stelt de mogelijkheid daarvan in het 'zich stellen op de basis van de drie Formulieren van Enigheid, echter niet zonder nieuwe stipula ties, die een nieuwe, door de synode gestelde binding vormen, welke niet uit het Woord Gods is aangetoond, maar een handhaving van de syno dale verbondsleer en hiërarchie be tekent. 3 Zij miskent daarbij het reformato risch karakter van de vrijmaking, die wederkeer tot het Woord des Heren was, beide in leer en leven der kerken, ziet de scheuring in 1944 en volgende jaren als voortko mend uit wat slechts meningsver schillen zouden zijn, en toont geen schulderkentenis tegenover de Here, over wat zij kerken èn getrouwe dienaren heeft aangedaan, gelijk zij ook weigert om de desbetreffende tuchtmaatregelen ongedaan te ma ken. a Weshalve alle vorm van samenspre- king of dusgenaamde contactoefe ning als gelegen in het relativisti sche vlak en het werk des Heren in de vrijmaking a priori in zijn ernst en hoogheid miskennende moet worden afgewezen. Gemeenschappelijke weg? Zoals wij reeds meldden, heeft de sy node der Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) te Assen de behandeling van de zaak der samenspreking geopend Zuster Te Groen sprak op ontmoetingsdag algemeen geliefd en de Hollandse verpleegster heeft er een bijzonder goede naam", aldus zuster Annie te Groen, die als enige christen- zuster in een Joodse kliniek bij Tiberias werkt en die op het ogen blik met verlof in ons land is. Zij sprak gisteren voor de ruim 700 vrije evangelische vrouwen die in de hervormde Maranathakerk in Hilversum hun twaalfde vrouwen ontmoetingsdag hielden. Het was een vrolijke en gezellige dag waarvoor de vrouwen zelfs uit Goes, Ierseke en Oude Pekela naar Hilver sum waren gekomen. Men zat er be slist niet stil; in de middagpauze maak te de ene helft busrit door Hilversum en omstreken terwijl de andere helft enthousiast het zingen was bij het orgeltje in kantine. Er werd trouwens heel de dag graag gezongen en ook ge praat met de vriendinnen die er bleken te zijn. Israël In de ochtendbijeenkomst hield me juffrouw S. W. v. d. Eljk een toespraak over het oude testament en Israël. Zij legde in het bijzonder de nadruk op Gods bedoeling met Israël en op Zijn belofte voor dit volk. die nog niet is ver vuld. Ook wees zij nog op het vele dat God ons in Jezus Christus heeft schonken. Zuster Annie te Groen sprak in middagbijeenkomst over Israël cn de specifiek Joodse gebruiken, zoals sabbatsviering. Er werd met aandacht naar haar geluisterd en zij besloot haar toespraak met de woorden: „Laten we hopen en bidden dat hun ogen open gen gaan voor dc Messias". Als illustratie van het gesprokene voerden enkele Hilversumse vrouwen een spel op over de vrouw in het he dendaagse Israël. Ze gaven een beeld van de verschillende posities die de Joodse vrouw in kan nemen en die va rieert van soldaat tot minister. Ze ga ven een demonstratie van een rijdans. zoals die bij feestelijke gelegenheden wordt uitgevoerd en besloten hun persoonlijk gesprek heeft zus ter Annie te Groen ons het een en an der verteld over haar werk. Zij is in 1955 uitgezonden door de Hervormde Kerk. de Gereformeerde Kerken en de Bond van Vrije Evangelische Gemeen ten, die in Israël samenwerken met de Church of Scotland. Ze woont op de zendingspost van de Schotse kerk in Tiberias, waar ook een Nederlandse arts en een verpleegster wonen. Zuster Te Groen werkt als vroedvrouw in Joods gouvernemen'tshospitaal dat km buiten Tiberias ligt; ze is er enige christen-zuster. Het is fijn om weer in Nederland te zijn; - - ontvankelijk verklaren van vrijwel alle. honderdtachtig stukken, die naar nleiding van deze zaak bij haar wa- n ingekomen. Tot die stukken behoort ook het verzoek der Gereformeerde sy node te Utrecht-1960. In het tweede deel van haar rapport komt de commissie toe aan de behan deling van het „verzoek Utrecht-1960". In dat verzoek treedt een sterke be geerte naar hereniging met de vrijge maakte kerken naar voren. Daartoe wenst de synode van Utrecht contact. Zij neemt wat in het verleden geschied is ten volle ernstig, maar zij stelt dat het verschil in beoordeling daarvan het samengaan in de toekomst niet blijvend zou kunnen verijdelen. „Blijkbaar aldus het rapport te As sen wanhoopt de synode der gebon den kerken zoals de vrijgemaakten de Gereformeerde Kerken noemen aan van beide zijden komen tot een v. achtig schriftuurlijk oordeel over jongste kerkhistorie der Gereformeerde Kerken." De vraag is dan of beide kerken, uit gaande van de drie Formulieren van Enigheid (nu de vervangingsformule immers weg is) voor de toekomst niet weer een gemeenschappelijke weg zou den kunnen vinden. Inzake de met de leeruitspraken sa menhangende tuchtmaatregelen kon de synode van Utrecht niets doen dan met hartelijke begeerte uitzien naar hereni ging, „omdat zij het niet mogelijk acht in dit opzicht over het verleden van één zijde zodanige algemene uitspraken te doen, dat aan de waarheid niet te kort wordt gedaan en tevens de onder linge toenadering kan worden bevor derd." Openbaring hiërarchie Over dat ln het midden laten van de destijds genomen tuchtmaatregelen zegt de commissie te Assen: „Ilierin ligt voor het leven onzer kerken een strik. En wel deze, dat de vrijgemaakte kerken, zonder recht verkregen te heb ben. nu alsnog de in 1943-1943 bindend verklaarde leer, die thans rechtstreeks in de drie Formulieren van Enigheid is ingeschoven, èn de hiërarchische macht der synode te dezer zake, zullen erken- Enigheid in gedragen. ,,De synode beleert de schare, hoe zij de drie Formulieren van Enigheid terzake van het verbond behoort te le- Zij voert heerschappij over de ker ken tot zelfs in de uitlegging der belij denisgeschriften. Alsof de theológisch- dogmatische opvattingen van een syno de, in plaats van de heilige schrift zélf, het kerkvolk zijn belijdenis moeten le- :n lezen. Hier toont zich de hiërarchie i volle kracht" Het rapport voegt er nog aan tre: „Want terwijl de synode der gebonden kerken het primordiale beginsel van kerkregering, dat geen kerk over ande re kerken, geen classis over andere classes enz. op kerkrechtelijk terrein in de verhouding tussen plaatselijke kerken en synode verloochent en in nieuwe kerkorde een ander beginsel vastlegt, daar schroomt zij niet, als bij ver nieuwing hetgeen zij in de Utrechtse besluiten verzwijgt, maar wat het allesbeheersende in heel het geding dat zij met ons gevoerd beeft in feite onvoorwaardelijke gehoorzaam heid te eisen aan haar gezag, ook in Winst der vrijmaking Het rapport wil niet ontkennen, dat een vergadering als een synode nu wel een verklaring kan uitgeven, maar dat „er in de gebonden kerken ook een krachtige tegenstroom is." Toch wenst men de vinger te leggen bij wat het voornaamste blijft; hetgeen door al het kijken naar wat er aan de overzijde al of niet gedaan wordt, niet vergeten moet worden: dat God de vrijmaking ons en onze kinderen een grote genade heeft bewezen. Hier op moet toegezien worden, dat onze kerken niet verliezen wat trouwe voorgangers voor haar hebben gear beid. Christus Jezus zette ons zo is de praktische belijdenis onzer ker- i kan ik al mijn familie bezoeken j alle die met'Tiun gebed en offer achter ons werk staan, zelf iets "at werk te vertellen. Gesprek In Israël, zo vertelt zij verder, is het iet mogelijk om het evangelie, direct i openlijk te brengen. Wij moeten daarom trachten tot een gesprek Israël te komen en allerlei bestaande misverstanden uit de weg te ruimen. Een buitenlander die niet Joods is, wordt in Israël meestal als een christen beschouwt. Dc liefde van de christenen hebben we ln de oorlog aan den lijve dervonden, zo redeneren de meesten daarom moeten we niets van het chris tendom hebben. Voor dc directe evangelisatie is geen plaats in Israël, zo zei zuster Tc Groen. Wij trachten dat dan ook niet te forceren en proberen het evangelie alleen maar voor te leven. Dc resul taten van ons werk treden niet zo duidelijk aan de dag omdat het vooi een christen-jood vrijwel onmoeellik is openlijk zijn geloof te belijden. Vruchtbaar is ons werk echter zeei zeker, aldns zuster Te Groen, die op 25 juni naar Israël terug zal keren. De kleine, kordate vróuw met haar helder-blauwe ogen is uol van haar werk en van Israël. Ik houd van mijn werk, het neemt me helemaal in be slap, zei ze. Het is wel zwaar, mers is het gloeiend heet in Tiberias en wanneer ik om twaalf uur bed ga, moet ik er vaak om kwart voor zes alweer uit. Maar ik geniet er bijzonder van de natuur en het hos pitaal in Poria ligt gelukkig beschut den met een rondgang door de kerk inleit koel in de bergen. Advertentie RUSTIG EXAMEN MijnhardPs ZenuwtabletUn Gegrond op 1 O-tallen jaren ervaring HARDUR-STIFT Voor /zi-b-mt-ters éc/sif& IMP. JADE DORTMOND-UTRECHT ken, in overeenstemming met de arti kelen 2729 van de Nederlandse Ge loofsbelijdenis door de tegen ons gerichte tuchtmaatregelen in de vrij heid". Naar de mening van het rapport heb ben de vrijgemaakte kerken de gelegen heid gekregen in vrijheid te spreken en winst te doen met wat Christus de vrij gemaakte kerken in zijn reformatie be- te geven. Wie zal dan, als de Heer der kerk _..j laat zien het voortgaand hierar chies optreden der synode van de ge bonden kerken in even dezelfde geest als in 1944, toen Hij ons uitleidde uit die gemeenschap, wie zal dan niet op merken. dat de Here Christus kennelijk de vrijgemaakte kerken in deze vrijhei wil houden?" Schuldbelijdenis ontbreekt Het is duidelijk, dat dc rapporteren de commissie daarom elke vorm van contact met de Gereformeerde Kerken afwijst. Te meer omdat van de zijde dezer kerken elke schuldbelijdenis ont breekt „tegenover de Heer der kerk, die zijn dienstknechten getrouw maakte, dat de hoogste vergadering dier kerken juist die dienstknechten uitwierp.'* Het rapport stelt deze vragen: „Waar is het berouw over het tegen staan van wat Hij begon te werken? Waar is dc erkenning: Wij hebben dc wet veranderd en gedaan wat geen synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland van de dagen der reformatie af, ooit heeft dur ven doen: als scheurmakers gebrand merkt degenen, die zich aan de leer der Waarheid hielden en die beleden dat er maar één Heer is. en één Mees ter. één Opperbisschop der kerk. die zijn oppergezag, naar reeds door de calvi nistische vaderen beleden werd, nim mer aan synodes overgedragen heeft. Waar is die erkenning?" Het zijn slechts schijnbaar liefdevolle handen, die de synode van Assen naar zich ziet uitgestoken. Van berouw, schuldbelijdenis en wederkeer is geen sprake. Er kan geen gemeenschap zijn De commissie meent dan ook, dat de Asser synode niet geroepen is „om de kerken uit te leveren aan een synode, die de vrijmaking ongedaan tracht te maken en die de schapen van onze Here Jezus Christus tracht af te trekken ach ter zich." Beroepingswerk Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Lunteren, vac. C. J. P. Lam: Jac. Vermaas te Veenendaal; te Jaarsveld, toez.: T. Lekkerkerker, vic. te Lunteren. Aangenomen naar Heusden (N.b.), toez. F. van Dieren te SL-Philipsland. Gereformeerde Kerken Beroepen te Utrecht-Oost, vac. G. Laar man: J. Goumare te Hilversum. Beroepen te Hendrik Ido Ambacht: B, an Oeveren te Drachten. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Heemse: J G. Meijer te Pernis. Evang. Lutherse Kerk Beroepen te Amsterdam: H. Johannes te Breda. Dit is een diep woordwaarover niemand ooit raakt uitge dacht en waarvan niemand de inhoud en strekking ooit geheel zal kunnen begrijpen. Het is dit woord van Christus aan de apostel Philippus, die zich erover beklaagde, dat Christus de discipelen over God de Vader in het onzekere had gelaten, „Wie Mij gezien heeft, die heeft de Vader gezien", zo ant- r woordt Christus. En nu kunnen wij de theologische discussie gaan opzetten over het één zijn van de Vader en de Zoon, wij kunnen het ook eenvoudig' aanvaarden als de volle waarheid, dat de ontmoeting met Christus op onze levensweg de ont moeting is met de Vader, Die ons als Zijn kinderen wil aan nemen. En die ontmoeting is er, als wij ons leven overgeven aan Christus, als wij ons aan Hem toevertrouwen. Als wij j voor onszelf de conclusie trekken, dat er geen enkel perspec tief meer is, wanneer wij blijven rondtollen in de scherven van ons gebroken bestaan. „Toon ons de Vader en het is ons genoeg", zei Philippus tot Christus. Kijk naar Mij en u ziet de Vader", was het antwoord van Christus. Hoe dat kan, nu nog, nadat eeuwen geleden Christus naar de hemel is geva ren? Hij openbaart Zich in de Bijbel en Hij heeft ons Zijn Geest geschonken. Wie zegt, dat hij Christus niet kan vinden, die bedriegt zichzelf en beledigt Hem. Hij is te vinden en te ontmoeten in Zijn Woord! Synodelid tijdens discussie (Van een onzer verslaggevers) /"GEDURENDE al haar zittingen van gisteren heeft de te Assen vergaojrende generale synode der vrijgemaakte gereformeerde ker ken zich bezig gehouden met het rapport over een mogelijke con tactoefening met de gereformeerde kerken. Bij de opening der zittin gen las de praeses, ds. J. van Bruggen te Assen, Psalm 124. Men noemt dit wel de „psalm der vrij making". Ds. Van Bruggen sprak de wens uit, dat de door God vrijgemaakte kerken bewaard zouden blijven te vallen in de overleggingen van het mensen verstand. Op ds. J. P. van der Stoel te Amster dam-C na, was er niemand, die in Aa discussie over deze zaak het rapport zijn conclusie bestreed. Men was het over eens, dat het verzoek van de sy node der gereformeerde kerken te Utrecht-1960 niet ingewilligd diende te worden Weliswaar achtte ds. J. Meester te Amsterdam-Z. niet elke vorm van con tact verkeerd, al verwachtte hij er wei nig van. Maar men zou „tenville van Gods volk, dat nog in de gebonden ker ken is" kunnen spreken over de vraag of er werkelijk confessionele vrede tus sen beide kerken bestaat, nu de vervan gingsformule terzijde werd gesteld. Want wat in de nieuwe kerkorde der gereformeerde kerken is vastgelegd, raakt eveneens de confessie. GENEGEERD Ds. E. Teunis te Monster vond dat de gereformeerde kerken steeds wei geren open kaart te spelen. Ook in de brief van Utrecht gaan zij niet op de werkelijke oorzaak van de breuk in. Voorts wordt hetgeen door vrijge maakte synodes in de loop der jaren gezegd is, volkomen genegeerd, o.a. dat de synode van Groningen (1946) wèl bereid was tot contact, zij bet „voorsbands schriftelijk". Dit ont neemt anderen het recht te zeggen, dat men bij de vrijgemaakte kerken steeds voor gesloten deuren komt. Ds. J. Faber te Schiebroek meende dat men de brief van Utrecht niet los moet zien van de achtergronden. Deze verneemt men uit de acta der synode van Utrecht. Dit verklaart de synoda- listische signatuur van de brief. Men moet deze afwijzen. De vraag rijst echter in de vrijge maakte kerken: „Doen wij wel voldoen de? Want wij hebben toch altijd tot taak afgedwaalde verbondskinderen te rug te roepen." Het is evenwel de vraag aldus ds. Faber of de sy node dit ter hand moet nemen. De blijd schap voor God over de bewaring van zijn kerk moet alle leden der kerken Advertentie nieuw \RATTEn- MUIZÉN-VPASTA VLOKKEN ROEIT ZE GENADELOOS UIT zijn aan te zien. Dat is reeds een ge tuigenis. Prof. J. Kamphuis vond het rapport een waardige tegenhanger van het rap port-Ridderbos op de Utrechtse synode. Hij betreurde alleen dat er niet méér gezegd is. bijv. over de „afdankingsfor mule", die de terzijdestelling van de vervangingsformule verklaart. HIËRARCHIE De hiërarchie brak niet alleen door in de jaren 1942-43, maar is voortgegaan in de volgende jaren. Dezelfde synode van Utrecht die de vervangingsformule terzijde stelde, heeft de hiërarchische kerkorde in tweede lezing vastgesteld. In die nieuwe kerkorde heeft men de vrijheid var. de christenmens ingeruild voor een hiërarchisch tolerantiebegrip. Daarin ligt de verklaring, dat men met de leer kan doen wat men wil, mits de gezagsinstanties onaangetast blijven. Een bewijs hiervan noemde prof.l Kamphuis „de brutale aanval" uan| prof. dr. J. L. Koole op de historische; betrouwbaarheid van Genesis 1 tot II, die hij mogelijk een visioen acht. Hier I wordt de dwaling van dr. J. G. Geel-i kerken in 1926 herhaald en vermeer-I derd. DS. VAN DER STOEL Zoals gezegd keerde alleen ds. Van der Stoel zich tegen de hoofdstrekking van het rapport. Hij meende dat men niet bewezen heeft, dat de terzijde ge stelde vervangingsformule nu ingescho ven is in de leer der kerk (waarin prof. Kamphuis hem bijviel). Ook miskent de Utrechtse synode in haar brief de vrijmaking niet als Gods werk. Zij laat het verleden over aan het oordeel Gods en vraagt van de vrijge maakte kerken niet, dat zij de vrijma» king als werk Gods zouden opgeven. Overigens was de vrijmaking een werk tfan God... door mensenhand. Dat de synode dor gereformeerde ker ken geen schulderkentenis foonde. hoeft het contact niet te verhinderen. Uit het verzoek tot contact mag worden afge leid, dat de synode eventueel bereid is zich te laten overtuigen. Zou men van vrijgemaakte zijde de gereformïerde synode door weigering niet verhinderen om tot zulk een schulderkentenis te ko men? De zekerheid over wie er gelijk heeft (of er in confessioneel opzicht door „Utrecht" iets veranderd is) kan slechts door samenspreking wor den verkregen. En dit is ook nodig tot voorlichting van de jeugd, die zelf niet bewust de vrijmaking heeft be leefd. De rapporteur, ds. J. C. Janse te Zut- Ehen, hield vast aan de conclusie van et rapport. Wanneer men de vrijma king als een werk Gods door mensen hand gaat zien, dan kan men wel op houden eir vragen: wat is waarheid? Voordat de zaak voor de tweede maal het derde deel van het rapport, het ge- deelte waarin op de honderdtachtig in- i gekomen brieven wordt ingegaan. Ook al heeft minister Cals Enschede i aangewezen als plaats waar de derde j Technische Hogeschool zal moeten ko men, is de strijd om deze derde T.H. nog niet geluwd. B. en W. van Arnhem heb ben als bewijs daarvan zich gericht tot de leden van de Tweede Kamer met een nota. waarin zij nogmaals een pleidooi voeren voor de hoofdstad van Gelder land. Zij gaan In op de bezwaren die tegen Arnhem geopperd zijn en probe ren ze te ontzenuwen in de hoop dat de kamerleden straks éen goed woord voor Arnhem zullen spreken. t op te lossen, b.v staat uic plantenvet, „lange vingers", met terpentine. Een heel karwei! Vraag: Op ls plotseling wordt steeds smeedijzer! verschenen, erger. We hebben de suiker? Deze behoeft niet ge- Vraag: Onze tuin wordt overwoe- lamp goed geschuurd en toen bestre- schoenen lamp ik de schoenen met vloeistof of poeder Deze behandeld. Wat is hiertegen te doen? Antwoord: Het beste lijkt bakken te worden. Mijn moeder maak- kerd door te die vroeger nogal eens. maar zij weet de juiste samenstelling niet meer. Antwoord: Nodig zijn twee terdsuiker, L_I plantenvet. 10 gram cacao (dit is eetlepel), marasquin of gulden roede heet. Een paar j geleden kwamen enige van deze pi later verschenen er ook eni- wït ff go vingers, 120 gram poeder- of bas- «J terdsuiker. 1 el. 240 gram boter of helemaal vol ^11.^ Seveer een eeuepcK, inaiaoijuui ui au- ere essence, chocoladevlokken of ha- gelslag. Het ei moet men luchtig klop pen met de suiker en luchtig met klei ne sneetjes door de tot room geklopte op en lat— helianthen tussen. Nu dreigt de tuin smeedijzeren lamp verschijnt, deze eerst wegschuren en daar- de plek goed schoon maken met mals buitje komen de benzine (men passé op voor vuur). On- flink te borstelen cn Nu echter be- dan op te stomen boven de tuit van ketel kokend water (minstens 15 van de tuit vandaan blijven). Ten de slotte behandele men de schoenen met moet dressing, speciaal voor dit soort schoe- ïn bestemd en in de juiste kleur. Vraag: Onze dochter heeft getekend 1 gehele cursus Engelse taal. met blank Zij heeft de helft betaald. op. De wortels schijnen middellijk daarna moet zich in de grond uit te breiden er 1~~' lopen dan uit. Wat is ertegen te doen'. Antwoord: Dit zijn beide zeer lasti- te roesten, is uit de brief niet op te gerichte brief, waarin mogelijk zijn, dat-— '5» nfg-ao fo^vnaien mat Sc planten, die zich met een wortel- maken. Het de cacao toevoegen met eronfi vprmpprdaren Van- de fabricae* Vervolgens late massa opstijven tot een smeuïge crè me. Men legge de biscuits op een scho tel, besprenkele deze met essence en besmere deze met de crème. Dan leg- smallere laag biscuits f "jjP -Hef j. stok in de grond vermeerderen. Van- de fabricage sporen daar ook, dat spitten en lostrekken voor het beitsen voldoende helpt. Het beste i - gemaand wordt de rest te betalen, hoewel zij gebruikt bericht had gezonden dat zij geëmi- blank maken, in greerd was. Is zij nu verplicht te be- de poriën achtergebleven zijn. In dat talen? geen andere planten staan, de geval kan men de zuurresten neutra- Antwoord: Wij moeten grond door te werken met een riek of kseren door na het blank schuren de dat zij meerderjarig is. In dit géval op. besmeert deze gaat diepte waarop onder engels niet meer voorkomen, schop is onvoldoende, daar j.„. ja Li,.,,:iT_r.t «riet een scnop xs onvoxaoenae, aaar »•»-». u f k.n mm itn de fi'lkml ',k stukgestoken stengelgedeelte weer kruiswoorden". taartje kan men dan aan de zijkant eveneens met crème bestrijken en bestrooien. Vraai nieuwe plant geeft. Op den duur begint met: „Toen j betalen. Ook als zij min- eerste derjarig was. zal het moeilijk zijn aan Jezus' deze verplichting te ontkomen, omdat helpt ook telkens afschoffelen zodra de heil'ge handen, aan d'onheil'ge kruis- de ouders moeilijk kunnen ontkennen bladeren komen, daar dan de wortel- Paal sloeg". Is het mogelijk dit gehe- dat zij niet hiervan geweten hehhen' De plastickussens op mijn stokken geleidelijk afsterven. Daar het J® vers weer te geven? Niemand weet Uw dochter kan *en hriaf c<-v,T-n,rpn onbekend is. of de planten tussen Antwoord: Het plastic treekussen niet vast. Wij andere planten opkomen, kunnen geen ander advies geven zoals bijvoor- zes beeld het onkruid met chemische mid- kan muziek moeden. dat deze kussens gelegd zijn delen (kleurstoffen zoals DNOC of firma Joh. de Heer Zn., afdeling op een trap. die pas geverfd was. dus groeistoffen zoals NCPA) te doden, muziekhandel, Noordmolenstraat dat de verf wel droog, maar nog vers want dit kan alleen als de grond on- Rotterdam. was. In dat geval is het mogelijk, dat beteeld is. U doodt dan echter rooit het plastic zich vasthecht aan de verf, de ondergrondse delen, maar alleen geven ontzettend af. Na als erover gelopen wordt. Er zit dan het blad. ---- -- brief schrijven met het verzoek om dispensatie on- niet mogelijk alle der aanbieding van vergoeding voor te geven, maar men kosten en gederfde winst. Maar het woorden kopen bij de hangt van de gevers van de cursus """ïling af, of zij dit willen aanvaarden. Als 71b, ouders van een meerderjarige dochter Jf^rnen nie^ tot betaling verplicht. zijn mijn kousen roetzwart. Nooit heb den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2