|lirutite £<mJiscI)c (fouraitl Regering: Belasting kan 1 juli beslist nog niet omlaag Commentaar Zal mr. Toxopeus ontslag nemen? „Berith Salom" in Twents Borne NIEUWS in één oogopslag Precisie werk Personeelstekort - werktijdverkorting - toeneming van de bouwactiviteit Ontmoeting Kennedy en Chroesjtsjef 3 juni? WOENSDAG 17 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; l 2,55 per maand; f 0.59 per week. Tweeënveertigste jaargang no. 12175 CHRISTELIJK-^ATIOISAAL DAGBLAD „Stantvastftft is gbtbltven mgn bert ia te^easpoti" En de zivaan, zij broedt maar voort Zie pagina 3 Het kabinet wil vermoedelijk de belastingverlaging uitstellen, tot 1.januari 1962 ook de vijfdaagse werkweek voor ambtenaren gaat 1 juli nog niet door. Minister Toxopeus gaat met dit laatste niet akkoord en bevindt zich dientengevolge in een moeilijke positie. Volgens de New York Times is het zeer waarschijnlijk, dat pre sident Kennedy een van de eerste dagen in juni een informeel onderhoud zal hebben met premier Chroesjtsjef. Het gesprek zou in Wenen worden gearrangeerd. De eerste zittingsdag van de veertienlandenconferentie inzake Laos te Genève heeft een felle aanval van de Chinese minister van buitenlandse zaken op de Ver. Staten 'opgeleverd en een vier punten tellende ontwerp-regeling voor de Laotiaanse kwestie van minister Lord Home. Op de algemene vergadering van de Christelijk-Historische Unie in Utrecht heeft de voorzitter, mr. Beernink, vandaag o.m. gezegd, dat de Unie in ieder geval het kabinet-De Quay tot het eind van zijn zittingsperiode in 1963 wil steunen, als dat maar even mogelijk is. Een bewust eenzijdig samengestelde commissie van rapport heeft de Synode van de Gereformeerde kerken (vrijgemaakt) te Assen voorgesteld alle contact met de Gereformeerde kerken af te wijzen. Een vrij grote groep distancieert zich echter van dit rapport In de jaarvergadering van de Chr. aannemers- en bouwvak- patroonsbond in Drachten is met nadruk gewaarschuwd tegen het euvel van de z.g. sluikarbeid, die een voortwoekerend kwaad werd genoemd. Het wetsontwerp op de verplichte W.A.-verzekering is nu Inge diend. Ieder die een auto, motorfiets, scooter of bromfiets bezit zal zich moeten verzekeren, wie gewetensbezwaren heeft, moet bijdragen aan een waarborgfonds. DE overgrote meerderheid in het kabinet i 1 juli de vijfdaagse werkweek EEN jjrote, nog hogere kraan was nodig om de 32 meter lange schoor steen te plaatsen voor d'e nieuwbouw van Hetaeken aan de Rietveldenweg in Den Bosch. Het dubbelwandige plaat ijzeren gevaarte moest op een acht meter hoge stoom ketel worden gezet en de ogenschijnlijk onhandelbare pijp (met een diameter van 1.60 meter) werd mllimeter na millimeter op de juiste plaats geschoven door de mannen van de mobiele monsterkraan, die in dit pre cisiewerk zo langzamerhand wel doorkneed zijn gewor den. Enige tijd zweefde de schoorsteen in de kabels, om dan met grote vaardig heid door de torenkraan op de juiste plaats te worden gemanoeuvreerd. Dit werk met grote stukken is eigen lijk als het maken van een fijn Zwitsers uurwerk, want het komt hier werkelijk op uiterste precisie aan. De beste vakmensen zijn nodig om het zonder ongelukken te laten verlopen. En de .to renkraan moet toch altijd enkele meters boven zijn speelgoed uitsteken om zich niet te vertillen. Voor mensen, die gelijk vloers willen blijven, is het plaatsen van schoorstenen géén karwei. Wie hogerop wil (figuurlijk dan) leest een goede krant. En daar zijn we dan op ons dage lijkse chapiter aangeland. Deze krant is ook het blad voor uw omgeving. De bon (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing fs). Als bewijs van dankbaar heid nwercOda. ontvang Ik graag het boek Tip- Parade' op onderstaand adres: MINISTER ZIJLSTRA SOMT PROBLEMEN OP: iet van zins reeds per het overheidspersoneel volledig in te voeren. Dit is gisteren, naar verluidt, nog eens komen vast te staan tijdens een vergadering van de ministerraad. Een afwijkend standpunt wordt echter ingenomen door de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, die koste wat het kost aan de wensen van de ambtenaren- organisaties tegemoet schijnt te willen komen. Hij zou van deze zaak zelfs een portefeuillekwestie hebben gemaakt. De vasthoudendheid van minister Toxopeus is er de oorzaak van, dat nog steeds geen beslissing over de werktijd van het overheidspersoneel bekend is. Zeker is, dat de bewinds man ook gisteren nog geen enkele neiging toonde „door de knieën" fce gaan. Hij noch de regeringsdelegatie hebben zich vorige week in de cen trale commissie voor georganiseerd overleg vastgelegd, maar toch schijnt Koreaanse rebellen trachtten opstand legaal te maken De revolutionaire raad in Zuid-Korea heeft zes leden van de oude regering Fsjang bijeengebracht, kennelijk met de bedoeling de machtsoverdracht een gaal tintje te geven. Het was echter de vraag of deze zes kabinetsleden de rege ring zouden kunnen overdragen, ook al omdat volgens de koreaanse wet ten minste acht ministers aanwezig moeten zijn bij een mandaatsoverdracht en om dat de zes ministers door de junta wor den vastgehouden en dus min of meer onder fysieke druk staan. Geen der overige ministers die allen in vrijheid zijn doch zich waarschijnlijk verborgen houden heeft gehoor gege ven aan de oproep van lt.-gen. Tsjang-do- young, de leider van de junta, om van morgen in het bureau van de premier te verschijnen. Omtrent de verblijfplaats van premier John Tsjang is nog steeds niets bekend. Hoewel er nog vele vragen onbeant woord zijn, kunnen er een aantal rede nen achter de staatsgreep worden ver moed. Een er van is dat de militairen zich zorgen zouden maken over de druk die studenten en intellectuelen uitoefe nen om tot een culturele uitwisseling met Noord-Korea te komen. Ofschoon premier Tsjang deze gedach te van de hand wees, zouden de mili tairen gedacht kunnen hebben dat er een krachtiger bewindsman nodig is om weerstand te bieden aan een beweging die volgens de militairen alleen maar.de communisten in de kaart speelt. TAE VERLAGING van de loon- en inkomstenbelasting zal niet op 1 juli a.s. maar eerst op een later tijdstip waarschijnlijk 1 januari 1962 kunnen in gaan. Dit belangrijke nieuws, dat gisteravond al de ronde deed, werd vandaag bevestigd in een nota van minister Zijlstra aan de Tweede Kamer. De regering meent dat de conjunctuur op het ogenblik geen belas tingverlaging gedoogt. De regering heeft evenwel besloten in het najaar met een wetsontwerp te komen, waarin een vaste en definitieve datum voor de (al in de wet van 28 december 1960 tot stand gebrachte) verlaging zal staan. Dan zal de regering mede overwegen of het verantwoord is, in het wetsontwerp ook een datum voor de verlaging van de vennootschapsbelasting op te nemen. zing geeft. Thans is het aantal personen dat niet in het produktieproces is opge nomen, gedaald tot een historisch dieptepunt De geregistreerde ar beidsreserve, die eind september 1960 nog 48.000 personen omvatte, is eind april van dit jaar teruggelopen tot 33.000 personen. Eennog lager werkloosheids peil is zelfs nauwelijks denk baar. De geregistreerde openstaande aanvragen van werkgevers namen toe van 94.000 in september van het vorige jaar tot ruim 112.000 in april jL Het ver schil tussen de openstaande aanvragen en de geregistreerde arbeidsreserve is dus van september 1960 op april jL toege nomen van ruim 45.000 tot bijna 80.000 De spanning op de arbeidsmarkt Is hiermede groter geworden dan in de hansseperiode 1956-'57 ooit het geval is geweest. In de bouwsector heeft de recente i juncturele ontwikkeling geleid tot sterke stijging van de aanvragen van Minister Zijlstra en nis Van den Berge stollen vast dat de reeds geruime tijd bestaande hoog conjunctuur zidh duidelijk en zelfs in ernstige mate heeft verscherpt. De produktiecapacfiteit is volledig in be slag genomen. Een verdere opvoering van de produlktie wordt vooral be moeilijkt door het tekort aan ar beidskrachten, dat zöch in steeds meer sectoren scherp openbaart. Daarbij komt de zich in snel tempo uitbreidende arbeidstijdverkorting. (Deze bezorgdheid verklaart ook waarom de grote meerderheid in het kabinet weigert om per 1 juli de werktijdverkorting voor het overheidspersoneel volledig door te voeren, zoals men elders op deze pagina kan lezen- Red.). In de nota wordt gezegd dat voor het conjunctuurverloop de ontwikkeling op de arbeidsmarkt een zeer goede aanwij- D ,E Russische ambassadeur Mensji- °ok West-Duitland kow heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Witte Hub en het is niet onmogelijk dat hij met presi dent Kennedy heeft gesproken over een ontmoeting met Chroesjtsjef. Mensjikow wilde zich na afloop van het gesprek, dat ruim een uur duur de, niet over de inhoud van de bood schap uitlaten. In Washington werd intussen vernomen dat president Kennedy en Chroesjtsjef elkaar op 3 juni zouden ontmoeten. Moskou heeft echter nog geen commentaar op een eventueel gesprek gegeven. Verondersteld wordt, dat de boodschap van Chroesjtsjef een antwoord is op de boodschap die Kennedy aan de Ameri kaanse ambassadeur Thompson heeft meegegeven toen deze in februari na overleg ln Washington naar Moskou terugkeerde. In die boodschap gaf president Ken nedy uitdrukking aan zijn vertrouwen dat verdere besprekingen tussen de am bassadeur en de Sowjet-auitoriteiten vruchtdragend zullen zijn en zullen bij dragen tot een beter begrip tussen beide landen. Hiermee gaf Kennedy dus te kennen dat hij gelooft in de methode van de rus tige diplomatie via de normale diploma tieke kanalen. In Britse kringen werd gisteren beves tigd, dat de Britse regering de vorige week dopr Washington op de hoogte werd gesteld van het besluit van presi dent Kennedy om Chroesjtsjef in Wenen te ontmoeten onmiddellijk na zijn be spreking met generaal De Gaulle. Mac- millan zou zijn algehele goedkeuring hebben gehecht aan de plannen van Kennedy. De Oostenrijkse president dr. A. Schiirf maakte gisteren met de Koningin en Prins een rond vaart door de Amsterdamse grachten. Vandaag werd het staatsbezoek voortgezet met o.a. bezichtiging van de Euromast in Rotterdam, een noenmaal met de regering in de Trèveszaal en een ontvangst van de Oosten rijkse kolonie. Vanavond is er de ontvangst door het Haagse gemeentebestuur en een ballet uitvoering in de Kon. Schouw burg. Morgen gaat dr. Scharf naar Lelystad en geeft hij een contradiner in dr ambassade. (Verslag zie pagina 9). bouwvergunningen, terwijl in alle grote sectoren de vraag zo is opgelopen dat de wachttijden belangrijk zijn gestegen. De economische situatie vertoont dus duidelijke symptomen van oververhitting. In de huidige economische situatie ach ten de bewindslieden het conjunctureel niet verantwoord thans door belastingver laging bij te dragen tot verdere opvoe ring van de spanningen. De kans is zee: groot dat het evenwichtsverstorende ef fect van het ingaan van een belastingver laging van rond een half miljard gulden d.i. rond een derde van het jaarlijkse accres van het totale beschikbare inko men! de bestaande spanningen tot ont lading zou brengen. Licht zou een prijs stijging ontstaan, welke de tot dusverre gunstige resultaten van het financieel- economische en sociale beleid teniet zot kunnen doen. Beperkte duur Naar het oordeel van de bewindslieden kan evenwel een dringende verlaging als die van de belastingen naar het inkomen niet telkens weer op conjuncturele gron den worden uitgesteld. Bij het voortschrll- den van de tijd wordt het honoreren de wettelijke belofe van belastingverlich ting een steeds dringender eis; temeer nu deze in een groter geheel van belas tingvoorzieningen ook samenhing met het permanent maken van enkele belas tingverzwaringen. Men zal hier, aldus de bewindslieden, tegenover elkaar staande argumenten moeten afwegen. Aan de ene kant pleit een verantwoorde belasting heffing van de individuele burgers voor een onverwijlde invoering van de belas tingverlaging, aan de andere kant verzet zich het conjuncturele motief tegen een invoering in een economische situatie als de huidige. Bij een juiste afweging nu van deze tegengestelde belangen leidt het conjuncturele argument niet verder dan tot een temporisering van de belasting verlaging, nl. het uitstellen daarvan voor een beperkte duur. Aldus verkrijgt de eis van een juiste conjunctuurpolitiek de betekenis van het binnen een beperkte periode kiezen van het meest verant woorde tijdstip voor de invoering van de belastingverlaging. Hoewel thans nog weinig sympto men in die richting wijzen, achten de bewindslieden het niet uitgeslo ten dat de conjunctuur nu wel haar hoogtepunt heeft bereikt Op iets langere termijn lijkt enige ontspan ning niet uitgesloten. Zo kan een zekere matiging van de conjunctuur worden verwacht van de volledige doorwerking van de beperking der investeringsfaciliteiten. Verder zal ln toenemende mate de revaluatie haar ef fect doen gelden. En ten slotte mag aan genomen» worden dat de te verwachten grotere toevloed van jonge arbeidskrach ten (als gevolg van de vele geboorten kort na de oorlog) een gunstige uitwer king zal hebben op de arbeidsmarkt Vergeten mag niet worden dat de ont wikkeling van lonen en andere inkom sten in de komende tijd voor het con junctuurverloop van bijzondere invloed is. ijk te houden, de wensen van de ambtena ren niet in te willigen. Met dit al heeft hij zich in een uiterst moeilijke positie gemanoeuvreerd, want de kabinetsmeerderheid schijnt niet be reid ook maar een stap terug te doen. Zij meent, dat bij een volledige invoe ring van de vijfdaagse per 1 juli de werktijdverkorting niet meer in de band te houden met alle schadelijke gevol- n van dien voor de toch al naar over spanning neigende conjunctuur. Het ka binet schijnt minister Toxopeus boven dien te verwijten, dat hij het regerings standpunt over de werktijdverkorting van het overheidspersoneel heeft gene geerd door de zaak weer in het georga niseerd overleg ter discussie te stellen Volhardt de bewindsman van binnen landse zaken in zijn houding, dan zal ernstig met z(jn ontslagaanvrage reke ning moeten worden gehouden. H(j heeft sedert zaterdag de t(jd gehad zich over zün standpunt te beraden. Verwacht wordt, dat nog vandaag spijkers met koppen zullen worden geslagen. daarmee te handelen in het belang van land en volk, impopulaire maatregelen durven te nemen. Want men kan niet zeg gen dat het Nederlandse volk blij zal op kijken nu het kennis neemt van het be sluit om de aangekondigde verlaging van loon- en inkomstenbelasting niet per 1 juli te doen ingaan. Nederland zucht onder een belastingdruk die hoe paradoxaal het ook moge klinken te sterker voelbaar is naar mate de welvaart groter wordt. De fiscus immers vraagt zijn niet zo heel bescheiden deel van iedere gulden meer die de hoogconjunctuur de Nederlandse burgers doet toevloeien. De bewindslieden zijn ervan overtuigd dat die belastingdruk hoog, welhaast te hoog is. In de nota waarin van het besluit mededeling wordt gedaan aan de Tweede Kamer, laten ze daarover geen twijfel bestaan, maar ze constateren dat an dere belangen nog zwaarder wegen. Ze constateren dat invoering van de belas tingverlaging per 1 juli zou gaan leiden tot overbesteding. Met andere woorden; dat er een geldontwaarding zou gaan optre den die het effect van de belastingverla ging voor de individuele Nederlandse bur ger geringer zou maken, mogelijk zelfs teniet zou doen. Want overbesteding we weten het uit vroeger jaren betekent een reeks van prijsverhogingen, betekent dat er vrij harde tegenmaatregelen geno men moeten worden, betekent dat de kans op werkloosheid groter wordt. Een weinig aanlokkelijk perspectief dus. Is die vrees voor overbesteding gegrond? In de nota wordt op drie punten gewezen: het tekort aan arbeidskrachten („een his torisch dieptepunt"), de zich in snel tem po uitbreidende arbeidstijdverkorting en de sterke stijging van de aanvragen om bouwvergunningen. Inderdaad nogal in drukwekkende argumenten, die op dit ogenblik stuk voor stuk in de belangstel ling liggen. Het tekort aan arbeidskrach ten merkt iedereen dagelijks in zijn eigen omgeving, de arbeidstijdverkorting wordt zodanig scherp gespeeld dat een minister hierom met aftreden dreigt. En de roep om goedkope woningen heeft al een ka binetscrisis veroorzaakt Maar zo kan men vragen zullen die argumenten ook niet over een half jaar gelden? Zal, met andere woorden, de be lastingverlaging een illusie blijven zolang de hoogconjunctuur voortduurt? Men moet de beantwoording van deze vraag zien in het prioriteitensysteem dat minister Zijl stra heeft ontwikkeld. Voor hem is be lastingverlaging een van de noodzakelijk heden, die, met andere noodzakelijkheden, op de lijst geplaatst worden en een rang nummer krijgen. Die belastingverlaging is dus geen sluitstuk van de begrotingen ze Ls een even reële eis als bijv. de de fensie-inspanning een reële is is. Daarom ook staat in de nota dat het uitstel slechts voor „een beperkte periode" zal gelden. De bewindslieden menen dat met temeer stelligheid te kunnen zeggen, omdat naar hun mening de hoogconjunctuur haar hoog tepunt heeft bereikt voor de naaste toekomst verwachten zij een zekere ma tiging. Het zijn alle argumenten waarvoor dc Nederlandse burger zal moeten zwichten. Hij zal nog wat geduld moeten hebben en misschien een lelijk woord zeggen. Maar respect voor deze bewindslieden zal hij willen opbrengen. gebied waarvan de kern ten noorden van Schotland ligt. Het heeft zich de laatste dagen belangrijk uitgebreid in westelijke richting en ook de kern ver toont nu een westwaartse verplaatsing. Dit zal tot gevolg hebben dat de wind bij ons van noordoostelijk meer noorde lijk wordt. Hierdoor, neemt morgen de kans op van zee binnendrijvende wol kenvelden toe. Vooral aanvankelijk kunnen echter nog flinke opklaringen worden verwacht. De temperatuur zal de neiging ver- echter tonen weer iets te dalen. De regenkansen op /le( zijn klein. Op de Oceaan ontwikkelde zich een diepe depressie ten noorden van de Azoren. Deze storing verplaatst zich e verw»cht tot donderdagavond: Op de meeste plaatsen droog /r Barometerstand gisteren 776 i Tendens stationair Wee rsve rwachting Tentoonstelling van de Sterrewacht tot maandag verlengd De tentoonstelling die ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Leidse Sterrewacht is ingericht, heeft zeer veel belangstelling getrokken. Bin nen- en een groot aantal buitenlanders brachten er een bezoek. Men heeft daai- om besloten de tentoonstelling tot en met de tweede Pinksterdag geopend te houden. Tot en met vrijdag kan men van zeven tot tien uur terecht, zaterdag en zondag van twee tot vijf uur en maan dag van tien tot twaalf, twee tot vyf en zeven tot tien uur. jyjTER DAN loO nazaten Toen Salomon en Sara pre- bleek op de familiereünie in In Borne bood men de ge- ambassadeur in ons land. De van Salomon Jacob cies honderd jaar geleden Borne. meentelijke overheid tijdens voorzitter van de familiever- Spanjaard en Sara van Gel- hun gouden huwelijksfeest ,T®ïen, h®orde er niet alleen een officiële ontvangst in het eniging, de heer A. Zwarts der. die zich ruim 150 jaar vierden, besloten hun negen ïSïï? f™! f™*.' ?e™eent€huis. een «"veren uit Enschede, vertelde dat er 00k Duits, Frans en Engels jubileumpenmng aan. thans 1479 afstammelingen enkele want de naeaten van Salo- zijn van het echtpaar Span- Mnna Nadat gistermiddag u» - - - J10^; „stambedrijf" was bezichtigd geleden in Borne vestigden zonen en dochters en daar „een zaakje" begon- tientallen kleinkinderen een mon kwamen uit nen, dat inmiddels is ui,ge- VrUh ^nw^eUnV"'Gelüïtiidt -rï^nV^ndrndJrTwentë «estijds -,"eü r,fn '°l kaPit*ï S^iom kreeg. Heë is inmld- „ïpdert'en^kde^'öi^ infUhn'l T" "f; 7" va" 'lc ,oud:lc' Israel, waar zij ter Onder de aanwezigen op merendeel der nazaten'draag in de woonplaats van hun niet de oudste, f am tli^vpp. ppipppnhoiH mn «1:4 v.1 ju 1n stamvader een merkwaardig eniging in ons land jubüeum gevierd. daar buiten. Dat laatste stichten. hun niet de oudste, familievet- gelegenheid van dit jubileum dit familieeongres hevond de naam Spanjaard velen 1 ver een „Spanjaard-park" willen zich o.a. de heer H. A. Cidor ook de naam Citroen en Co at.!. cflchf.n uit Dcn Haag de teraÉUsche hen met wolkenvelden, maar vooral aanvanke lijk ook plaatselijk opklaringen. Zwakke tot matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lage re. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon en maan Donderdag: zon op 4.45. onder 20.29 uur; maan op 7 02. onder 23.02 uur. Eerste kwartier 23 mei. HET WEER IN EUROPA Vliss. Eelde De Bilt Zd -Limb Helsinki Stockh gh. bew. 1. bew 1. bew. windstil nno 2 windstil windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1