Bezorgde Roolvink Senaat op het roept matje Anti-Joodse maatregelen door kerk goedgekeurd Regering moet overleg vertrouwen schenken Nieuwe Bos wet aanvaard Mijnbouw Nieuw-Guinea komt van de grond Heinrich Grüber verklaart: Vanavond slotoefening BB. en E.HB.O. s van Voorschoten Isolatie in de woningen kan worden verbeterd nieuwe leidsche courant woensdag 17 mei 1961 (Van onze parlementsredactie) NATUURLIJK kwam het regeringsoptreden tijdens de moeilijkheden rondom de werktijdverkorting in het bouwbedrijf ter sprake, toen de Eerste Kamer gisteren de begroting van sociale zaken en volksgezondheid behandelde. De beide bewindslieden achter de regeringstafel, minister Van Rooy en staatssecretaris Roolvink kregen, ook van geestverwante zijde, menig kritisch woord te horen. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die terzijde opmerkte, dat ook de ambtenaren moeten delen in de werktijdverkorting en recht hebben op een behandeling, gelijk aan die van de werkers in het bedrijfsleven, verborg zijn ontevreden heid over de gang van zaken niet. De a.r. senator gaf toe, dat het werk va Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars na de invoering van de vrijere loonvorming moeilijker is geworden. Ook kon hU zich de bezwaren tegen de voorstellen van het bouwbedrijf indenken, omdat uit die voorstellen wei nig besef voor de sociale gevolgen de werktijdverkorting sprak. Onbegrijpelijk vond hij het echter, dat de regering de ene maand een algemene maatregel uitgeeft en die de andere maand weer intrekt. Hü zei het te be treuren, dat overeenstemming met het bouwbedrijf niet mogelijk was, zónder dat het tot het uitgeven van een algemene aanwijzing kwam. Uitvoerig zette de hoogleraar de grote waarde van de overlegorganen in ons land uiteen. Het overleg tussen overheid, college en stichting berust op wederzijds vertrouwen en kan alleen goed werken, als de drie instanties het in grote lijnen met elkaar eens zijn. Natuurlijk, gaf hij toe, heeft de overheid een eigen verant woordelijkheid, maar het bedrijfsleven vraagt, dat de regering die eigen verant woordelijkheid pas beleeft, nadat uitvoe rig overleg is gepleegd, en niet od onbe raden wijze. Prof. De Gaay Fortman meende voorts, dat men niet moet doen, alsof ons met de werktijdverkorting een ramp over komt. Wat de produktiviteit betreft, in veel bedrijven werd de zaterdag al als een „rommeldag" beschouwd, waarop weinig werd geproduceerd. Ook zal menig ondernemer thans zoeken naar produkti- viteitsverhogende maatregelen. En wat ten slotte de vrijetijdsbesteding aangaat, er komt veel tijd vrij om nuttig werk te doen, mede tot ontplooiing vaii gezinsleven. Juiste toon Ook de voorzitter van het CNV, d<» heer C. J. van Mastrigt (c.h.) liet zich kritisch over de regeringsaanwijzing uit. Hij betuigde echter ook zijn welgemeend» waardering voor het bgleid van de beid» bewindslieden. Duidelijk bracht de CNV-voorzltter zijn instemming met de sociaal-econo mische politiek van de regering tot uit drukking. Is echter het streven, de verantwoordelijkheid naar het bedrijfs leven te verleggen, geslaagd? „Ik zeg niet, dat het niet geslaagd is, maa meen, dat én georganiseerd bedrijfs leven én de beide bewindslieden niet altijd de juiste toon hebben getroffen. Ik betreur de moeilijkbeden van de laatste weken en ook dat met name de werktijdverkorting de oorzaak ervan zou zijn. De oorzaak van de spanningen ligt vooral in het uitgeven van de algemene aanwijzing door de regering", aldus de lieer Van Mastrigt. De regering moet haar j machtsmiddelen zo gebruiken, dat aan het overleg en het vertrouwen geen schade wordt toegebracht. „Ik ben ver heugd, dat wü nu uit de moeilijkheden zijn." De rooms-katholieke vakbondsbestuur der J. A. Middelhuis liet zich in eerste instantie prijzend uit over de vrijere loonvorming. „Aan de hand van de uit komsten valt te constateren, dat het met het nieuwe systevm niet is misgelopen." Sprekend over de huidige fase meende hij, dat er thans argumenten zijn aan te voeren om de gedetailleerde regelingen te vervangen door een meer globale toet sing van de loonvoorstellen. De heer Middelhuis bleef het jammer vinden, dat de indruk werd gewekt, dat een crisis tussen de regering en de Stich ting van de Arbeid nodig was, alvorens tot een oplossing van de moeilijkheden rond de voorstellen van het bouwbedrijf te komen. „De overlegorganen verdienen na hun jarenlange arbeid toch wel meer vertrouwen dan een algemene aanwijzing, die het overleg verstoort." De lucht in „De staatssecretaris heeft het buskruit niet uitgevonden", zei de socialistische vakbondsleider C. W. van Wingerden, „maar hanteert het wel graag. Ons rus tige volk is echter niet gediend van het kabaal, dat bij het afsteken van dit vuur werk gepaard gaat. Hij moet oppassen dat hij niet zelf mee de lucht in gaat." Tot het zakelijke deel van zijn betoog genaderd, zei de heer Van Wingerden niet veel goede woorden te kunnen opbrengen over het tempo en de wijze van invoering van de werktijdverkorting. „Als we zien, hoe de overheid haar verantwoordelijk heid heeft menen te moeten hanteren, staan we versteld van het gebrek aan inzicht, dat de regering heeft getoond." Ook het overleg over de loonvorming lokte kritiek. Het bedrijfsleven heeft niet haar vrijheid herkregen. De heer Van Wingerden sprak in dit verband van „schijndelegatie" van bevoegdhe den. De overheid blijft ingrijpen met ge- en verboden. „In Nederland worden we bedreigd met een daling van het werknemersaan deel in het nationaal inkomen. Er zijn resultaten te zien", constateerde de heer Van Wingerden mét zijn partijgenoot Roemers, die hetzelfde in de Tweede Kamer had gezegd, „maar het had er nog maar "bij moeten komen, dat dit niet het geval was. Er waren immers mogelijk- Kinderbijslag Uiteraard kreeg minster Van Rooy in dit vaak boeiende debat ook het nodige te horen over de op stapel staande kin derbijslagvoorziening. De c.h. mr. J. van Bruggen vroeg, of het niet wenselijk zou =ijn, de loongrens voor de kinderbijslag verzekering voor de zelfstandigen gelijk ïe stellen met de loongrens voor de so ciale verzekeringen. Hilariteit uit de Kamer lokte de formulering van zijn be zwaren tegen de verzekeringsplicht voor ongehuwden. „Ze verzekeren zich tegen een risico (het hebben van kinderen), waarop ze wettelijk noch moreel recht hebben." Prof. De Gaay Fortman sloot zich hier bij aan. Hij achtte het ontstaan van een kabinetscrisis om deze zaak onverant woord. Wijzend op de vele bezwaren tegen het huidige wetsontwerp bracht hij in herinnering, dat onze sociale wetgeving steeds met bijna algemene instemming tot stand is gekomen. Voor drie moeilijke onderdelen suggereerde hij Allereerst Is splitsing ln de regeling voor werknemers en zelfstandigen ge wenst. Voorts dient premieheffing van ongehuwden te worden afgewezen. Het solidarlteitsargument gaat hier niet op. Ten slotte is het de vraag, of men de regeling voor de zelfstandigen de vorm van een verzekering moet geven. „Men komt er niet uit, wanneer men niet aan vaardt, dat een bijdrage uit de staatskas noodzakelijk is." Prof. dr. H. J. Witteveen (lib.) pleitte een oplossing, die voor zoveel mogelijk groeperingen aanvaardbaar is. De heei Van Wingerden was, na al het misbaar, dat over het wetsontwerp is gemaakt, ge neigd te zeggen, „dat 't ook nu waarach tig wel zal gaan, al houd ik wel mijn hart vast, als deze minister als loods moet fungeren." Geen van de drie KVP-spre- kers roerde tijdens dit debat in de hete kinderblijslagbrei Nog meer spanning Weinig optimistisch over de gevolgen van de werktijdverkorting voor onze na tionale economie was prof. Witteveen, De werktijdverkorting zal naar de me ning van deze knappe liberale econonoom slechts gedeeltelijk worden inverdiend. De loonstijging blijkt in verhouding tot de produktiviteitsstijging toch te ver to Door de werktijdverkorting neemt het tekort aan arbeidskrachten toe. Zal de regering in de tweede fase vai vrijere loonvorming de toegenomen spanningen de baas kunnen? De rege ring had eerder haar standpunt ovei deze tweede fase moeten bepalen. Ook zal ze er goed aan doen, tijdig haar standpunt inzake een volgende huur verhoging vast te stellen, waarschuwde prof. Witteveen. Gezien het tekort aan werkkrachten zal de emigratie moeten worden afge remd, meende prof. Witteveen. De ge dachte, dat het tekort slechts tijdelijk zal zijn is door de ontwikkeling, die zelfs een revaluatie nodig maakte, achter haald. Ook de heer Van Bruggen sprak zich uit voor het inperken van de emigra- tiefacillteiten zolang het tekort aan ar beidskrachten duurt. De heren Van Wingerden, J. Schipper» (a.r.) en mr. L. F. H. Regout (kath.v.) spraken bezorgd over de pendel van Nederlandse arbeiders naar Duitsland. Hoewel de vrijheid van de arbeiders In de keuze van hun werk vrij algemeen voorop werd gesteld, vroegen de senato ren toch maatregelen om ongezonde uit wassen tegen te gaan. De heer Schipper vroeg aandacht vooi de betekenis van de bedrijfspensioen fondsen. Als de A.O.W.-uitkering zou worden verhoogd, verliest zij de beteke nis van bodempensioen. De bedrijfspen- sioenen boeten dan aan belangrijkheid in. De heer Schipper zag liever, dat even tueel aanwezige ruimte in de loonsector aan de bedrijfspensioenfondsen ten goed» komt. Gemeenten houden bevoegdheid tot kapverbod op erven en in tuinen (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming het werp-Boswet aangenomen. Dit geschiedde nadat de regering tijdens een 's och tends gevoerd binnenskamers overleg nog enkele wijzigingen in het ontwerp had aangebracht. Een van die wijzigingen betrof kwestie van de schadevergoeding ingeval van een kapverbod. In het oorspronke lijke ontwerp stond, dat de door een kap verbod getroffen eigenaar een „billijke tegemoetkoming" uit 's Rijks kas kan krijgen. Op aandrang van de Kamer v vingen minister Marijnen (landbouw) staatssecretaris Scholten (o.k.w.) dit door de bepaling, dat de eigenaar een „naai billijkheid te bepalen schadevergoeding' zal ontvangen. De Monumentenwet kent eenzelfde regeling. De bewindslieden bleken echter niet bereid de omvang van schadevergoeding door de rechter te doen bepalen. Dit behoort tot de taak de administratie. De Kamer berustte hierin. De liberaal Den Hartog trok zijn amendementen in. Slechts de P.v.d.A.- fractie verklaarde zich tegen de gevon den oplossing. De gemeenten houden volgens het aanvaarde ontwerp de bevoegdheid tot het uitvaardigen van een kapverbod geboomte op particuliere erven e tuinen. Een amendement-Den Hartog (lib.) om deze bevoegdheid te schrappen- werd door de Kamer met 91 tegen 35 stemmen verworpen. De fracties stemden nogal verdeeld. Alleen de P.v.d.A., P.S.P. C.P.N. waren en bloc tegen. De standers van het amendement beriepen zich op de persoonlijke vrijheid van de eigenaars, de tegenstanders op de auto- Ie der gemeenten. Minister Marijnen meende, dat bij een verstandige hante ring de bevoegdheid tot een kapverbod rustig aan de lagere publiekrechtelijke organen kan worden overgelaten. In zijn Raadslid betrapt bij het stropen De 36-jarige Loenense landbouwer, tevens lid van de Apeldoornse gemeen teraad F. J. W. is door de politie op heterdaad bij het stropen betrapt. Er werd de laatste tijd in de omgeving vrij dikwijls gestroopt, zodat de politie er een intensieve controle hield. Toen een van de Loenense jachtopzieners een strik met een reegeit ontdekte, werden er posten uitgezet. De politie kon toen constateren hoe W. het gestrikte dier benaderde en met een mes de keel afsneed. Daarna legde hij het kadaver op een kruiwagen bracht het over naar de schuur van i in de nabijheid gelegen woning. In Loenen heerst over dit geval grote ont stemming, omdat W. een reegeit heeft gedood die drachtig was. W. is na ver hoor waarbij hij ook een ander geval van stropen toegaf, op vrije voeten ge steld en zal dezer dagen voor de officier an justitie worden geleid. Typiste strooide met ongedekte clièques De 25-jarige Amsterdamse typiste S. I. van der B., heeft in ongeveer 25 Am sterdamse winkels kledingstukken en an dere gebruiksgoederen gekocht en deze betaald met ongedekte cheques van de gemeentegiro. Dit heeft zij gisteren te genover de Amsterdamse centrale re cherche verklaard. De typiste, die sinds vorige week gesignaleerd was, is in Rot terdam aangehouden en naar Amsterdam transport gesteld. Zij zal aan de of ficier van justitie worden voorgeleid. schadepost bedraagt volgens mej. Van der B. acht a negen honderd gulden. Ik had geen geld en had allerlei dingen nodig heeft zij de politie medegedeeld. Het chequeboek bracht haar in de ver leiding. En met de cheques misleidde ze 25 winkeliers nota van wijzigingen had de minister overigens wel enige beperkingen vai bevoegdheid der gemeenten en provin cies vastgelegd. Zij zullen geen regelen mogen stellen voor populieren en wilgen als wegbeplantingen, evenmin voor vruchtbomen, kweekgoed en fijnsparren die bestemd zijn om als kerstbomen te dienen. Franse onderscheiding voor de heer Tyssen Bjj besluit van 4 april van dit jaar heeft de Franse regering de heer J. Tys sen, voorzitter van het Belgische zater dagvoetbal de orde van officier in de sportverdienste toegekend. De heer Fh. Tailleer, voorzitter van de Franse sectie zaterdagvoetbal, heeft zijn Belgische collega zaterdagavond tij dens het diner na afloop van de wed strijd België—Frankrijk in Gent de ver sierselen opgespeld. Verpleegsters (Van onze parlementsredactie» Een groot aantal Eerste-Kamer- leden van bijna alle fracties heeft gisteren tijdens de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid zijn ernstige onge rustheid uitgesproken over het enorme tekort aan verpleegsters Dit tekort kost mensenlevens, zei prof. dr. A. Querido (soc.). Woord voerders van andere partijen slo ten zich hierbij aan. Men vroeg, wat de regering denkt te doen om dit tekort, dat door de invoering van de vijf daagse werkweek nog nijpender wordt, te verminderen. Gevraagd werd, ernst te maken met de toe slag voor het onregelmatige werk van de verpleegsters „Toen in ons land een tekort aan mijnwerkers dreigde, nam de regering wel maat regelen", zei prof. Querido tot mi nister Van Rooij. KLM blijft niet achter in het luchtverkeer De KLM heeft bepaald niet de bedoe ling tot de achterblijvers in het super sonisch luchtverkeer te behoren. Voor alsnog zijn wij graag bereid ons met de DC/8 te „behelpen", als het een beetje kan ook in een dienst op de westkust van de Verenigde Staten, zo verklaarde een woordvoerder van de KLM naar aanleiding van een mededeling van de Pan American Airways, dat wellicht reeds over zes jaren met supersonische vliegtuigen lijndiensten gevlogen zullen kunnen worden. De woordvoerder van de KLM zei, dat tot dusver niets gebleken is van enige uze mogelijkheid, dat voor 1970 su- persone vliegtuigen beschikbaar zullen zijn. Integendeel, zo vervolgde de woord voerder, op het zo juist in Montreal ge- eindigde zogenaamde Supersone sympo sium, waaraan onder auspiciën van de I.A.T.A. talrijke luchtvaartmaatschap pijen, waaronder de KLM en vele gro te vliegtuigfabrikanten deelnamen, is duidelijk naar voren gekomen, dat het naar alle waarschijnlijkheid later zal worden dan 1970. Dit niet alleen om tech nische redenen, doch bovendien ook om financiële. Luchtvaartgesprek nog weinig gevorderd De delegaties van de VS en van Neder land die, op uitnodiging der VS, in Was hington bijeen zijn om te komen tot een hervatting der afgebroken onderhande lingen over luchtva'artrechten voor de KLM aan de westkust der VS zijn nog steeds bezig met inleidende besprekin gen. Deze besprekingen gaan over de uitgangspunten voor de hervatting der eigenlijke onderhandelingen. Een delegatie van India die zich in de VS bevond teneinde voor „Air India" luchtvaartrechten aan de westkust der VS te krijgen is onverrichterzake ver trokken. De delegatie van India weigerde op grond van de tussen de VS en het Verenigd Koninkrijk in 1947 te Bermuda gesloten overeenkomst de daarin ver weven zogenoemde zesde vrijheid te er kennen als min of meer te behoren bij de vijfde vrijheid uit de overeenkomst Chicago in 1944. ROTTERDAM Voor semi-artsex. is ge slaagd mej. E Scholte (R'dam) en voor het Dijkmeijer-Voermans a jjuijsens (Roermond), G ild (Stedum), G Grootendorst (Leus den), W J van Melle (Goes), R van der Veen (Rotterdam) en G Wilhelmy-Damsté (Den Haag). (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de regering gemachtigd een overeen komst te sluiten met een door drie Ne derlandse en twee Amerikaanse maat. schappijen op te richten naamloze ven nootschap, die zich bezig zal gaan hou den met de opsporing en ontginning var ertsen of mineralen in Nederlands Nieuw- Guinea. De overeenkomst zal voor vijf enzeventig jaar gelden. De N.V. wordt in Den Haag opgericht. De ertsen of mineralen zijn: ijzer, nikkel, kobalt, chroom, mangaan, pyriet, platinametalen, goud en zilver. Ze zullen o.m. in het Cycloopgebergte worden gedolven. Nieuw-Guinea-raad heeft reeds unaniem zijn hartelijke instemming met het slui ten van de overeenkomst betuigd. Ook de Kamer (met uitzondering var de CPN) ging er gisteren mee akkoord, zij het dan dat de socialist Kranenburg enkele bezwaren had, o.m. tegen het wegend Nederlandse karakter va nieuwe onderneming. De staatssecreta ris voor Nieuw-Guinea, mr. Bot, zei dat na de teleurstellende ervaringen laatste jaren nu een nieuw begin met de mijnbouw op Nieuw-Guinea kan wor den gemaakt. Er zijn volgens hem geen aanwijzingen, dat er splijtbaar materiaal OEGSTGEEST Gouden huwelijk Op 17 mei is het 50 jaar geleden dat hot echtpaar Ouwerkerk, Deutzstraat, in huwelijk trad. De bruid, Louise Dina Kruuk, 73. jaar, heeft gistermorgen het ziekenhuis verlaten. Zij moet nog wel het bed houden, maar kan de bruiloft toch thuis vieren. De bruidegom, Johannes Ouwerkerk, 76 jaar, is nog zeer kras. Na hun huwelijksfeest begon het echtpaar een kruidenierszaak in Zoeterwoude, later in Leiden. Op de Oude Herengracht had het een groentenzaak. Na al deze zakelijkheid trad de bruidegom in dienst bij de psychiatrische inrichtingen als hoofdtuinman. In deze functie werd hij na 31 jaren gepensioneerd. Hij heeft alle tijd voor zijn vogels. Het bruidspaar heeft nog 1 dochter. Hun zoon Jan is in 1953 overleden. Er zijn 8 kleinkinderen. WARMOND Bungalows Names de heer Van den Heuvel te Leiden heeft architect A. van Riet te Oegstigeest het bouwen van een bunga- aan de Beatrixlaan opgedragen aan de firma J. van Riet, Maresingel te Leiden. in de bodem zit. Blijkt dat toch het ge val, dan zal de N".V. er niet over mogen beschikken, maar de regering. Aan het slot van de vergadering van gisteren heeft de Kamer nog een wij ziging van de Brandweerwet aanvaard, die voorziet in enkele gebleken leemten. RIJNSBURG Christenvrouwen In de Jeugdhaven houdt de NCVB vanavond een vergadering. De vereniging „Nederlands Fabrikaat" zal de leden op huishoudelijk gebied voorlichten. Tevens zullen enkele vercnigingsaangclegenhe- den worden besproken. TELEVISIE KROMHOUT-RIJNSBURC VLIET N.Z. 32 TELEFOON 3710 werd de Duitse predikant Heinrich Grüber gisteren opnieuw onder worpen aan een kruisverhoor door de verdediger, dr. Servatius, waarbij het vooral ging om de rol die de Evangelische kerk in nazi-Duitsland tijdens het Hitlerregiem heeft gespeeld. De getuige gaf toe dat een deel van de Evangelische kerk de anti-Joodse maatregelen van Hitler in de eerste jaren van het nazisme had goedgekeurd. om in zijn functie in de nazi-regering bleef. Deken Grüber zei, dat de ka tholieke- en de protestantse kerken nauw samenwerkten. Ons plan was voor emigratie en vestiging van de Joden in Brazilië. „Tot op de dag van heden weet ik nog steeds niet waarom iüc werd gearresteerd en waarom ik ben vrijgelaten." met een andere geestelijke die in arrest zaït werd de getuige van Sachseruhausen naar Dachau gebracht. „Daar ontmoette ik mijn vriend Niemöller en Duitse, Pool se, Nederlandse en andere geestelijken.' „Hoe werd u in Saohsenhausen behan deld", vroeg Bar'Or. „Mag ik zo vrij zijn om niet in details te treden. Mijn tanden werden me uit de mond geslagen en ik Kep een hartaandoening op, maar mijn lijden was gering vergeleken met dat van mijn Joodse vrienden. Zoudt u mij willen toestaan te spreken over hetgeen mijn Joodse kameraden hebben geleden", vroeg getuige Grüber. „De SS-mannen waren altijd het ergst s ze dronken waren", aldus het relaas in getuige Grüber. „Op een nacht werd de Joden gelast in hun hemd naar buiten te komen en in de sneeuw te rollen. Toen de SS-mannen het later zelf koud kre gen moesten de Joden weer terug naar hun onverwarmde hutten. Sommige Jo den kregen longontsteking en stierven. De gaskamers en het executiepeloton werd ze bespaard. Men kan zich onmo gelijk voorstellen wat zich in dit kamp heeft afgespeeld. In Dante's hel leefde en inferno maar men kon zich zijn lot beklagen, maar in deze hef kon dat niet. Deze hel was nog veel verraderlijker, er geschiedden daar wreedheden die door geen. getuigen kun- worden naverteld maar misschien zullen deze getuigen kunnen spreken bii het laatste oordeeL" Dr. Servatius legde het hof uit dat hy hierover vragen stelde „omdat de houding van de evangelische kerk wel eens grote invloed op de verdachte gehad zou kunnen hebben." Dr. Ser vatius las verschillende passages voor uit een Berlijns evangelisch blad en vroeg toen aan Grüber: „Heeft Eich- mann niet overtuigd moeten zijn dat hij de jui9te weg bewandelde na deze publikaties gelezen te hebben?" „Ik wist niet dat de verdachte zijn morele stelregels putte uit het Berlijnse evangelische blad," zei de getuige, „hij indertijd niet eens in Berlijn. Ik g->ef toe dat er tal van evangelische ge lovigen waren die verblind waren, maar s een hemelsbreed verschil tussen het „Heil Hitler" van de eerste dag" en de misdaden waarover we voor deze rechtbank gehoord hebben." Pogroms Grüber zei dat de ogen van de evan gelische gelovigen die aanvankelijk Hitlergezind waren, geopend werden toen in november 1938 de pogroms be gonnen. De Joden kwamen niet met tientallen taar met honderdtallen naar mij toe. Ik zond hen naar de mensen van mijn gemeente (in Oost-Berlijn). Geen deur bleef voor hen gesloten. Deken Grüber zei „geen minachting te koesteren voor de Amerikaanse Joden, maar dat zU in bepaald opzidht geèn conitaot hadden met hetgeen gebeurde." De getuige werd toen gevraagd naar e mensen die in overheidsdienst waren, laar die hem toch hielpen bij zijn werk voor de Joden. „Wij en onze katholieke vrienden kwamen in aanraking met Ber- hard Lösener, maar wij zochten geen contaot met Wilheflm Stuckart of dr. Hans Globke. Wij waren over onze on derhandelingen met Lösener altijd te vreden, omdat wij in Lösener een man zagen die bereid en gereed was te hel pen." Gearresteerd Dr. Hans Globke, de omstreden top adviseur van kanselier Adenauer heeft verklaard dat hij de vertrouwensman was van de katholieke kerk en daar- Dacbau In Dachau was een kamp waar 700 gees telijken waren opgesloten, vertelde Grü ber, „ze waren gewoon onderworpen aan de grillen van de SS. Als er Iemand was doodgeschoten dan werd daar verder niet omgezien, maar als er een schop was weggeraakt, werd er een rapport ge schreven." Het ergste wat hij in Dachau gezien had, waren de wagonladingen kinder schoenen die uit het vernietigingskamp Auschwitz arriveerden. „Dit was het erg- De oefeningen en cursussen van de plaatselijke B.B. worden vanavond afge sloten met een grote slotoefening samet met de beide E.H.B.O.-verenigingen. Deze oefening op de terreinen van Huize Bijdorp staat, wegens ziekte van de heer Van Schaick, onder leiding van dokter Vermet. In afwijkmg van grote oefeningen in jaren waarbij wat i de weg getimmerd" werd draagt deze oefening een meer realistisch ka rakter, waarbij het accent valt op mas sale gewondenverzorging en -afvoer. De burgerij zal van de oefening niet zo heel veel merken doordat deze op afgesloten terreinen zal plaats hebben. Op een gisteravond ten gemeentehuize gehóuden persconferentie gaf burgemees ter De Kool een vrij uitvoerige uiteen zetting van de gewijzigde B.B.-organi- satie, waardoor deze beter zal kunnen functioneren. Er dient minder rekening te worden gehouden met bombardementen zoals we die uit de jongste wereldoorlog kennen, doch meer met de uitwerking van de moderne atoomwapens. Deze wijziging is de eerste plaats van invloed op de bevelvoering in de B.B. doch heeft daar naast een radicale wijziging tot gevolg voor de bekende blokploegen: in nieuwe organisatie zijn deze er niet m Het accent valt nu op het geven voorlichting aan de bevolking. Dienstplichtigen Burgemeester De Kool gaf ook nog uiteenzetting van de wijze, waarop de bevolking als het zover zou komen wordt gealarmeerd. Ten aanzien vai dienstplichtigen in dc B.B. merkte de burgemeester op dat dit jaar een begin werd gemaakt met het instrueren van deze dienstplichtigen voor de zgn. A.B.C.- dienst. Voorlopig werd hiervoor een acht tal Voorschotense dienstplichtigen opge roepen. Zij zullen tot taak hebben het constateren van radioactiviteit en de mate daarvan. De heer Van Santen gaf nog een toe lichting op de oefening die vanavond gen worden in flats te gaan wonen, worden ook de klachten over geluidshinder groter omdat het aan tal en de sterkte van geluidsbronnen, als radio, televisie en grammofoon in niet geringe mate uitbreidt. Over de bestrijding van deze geluidsoverlast zijn gisteren op de eerste studiedag over bouwfysica in Utrecht enkele interessante aspecten naar voren ge komen. Ir. J van den Eijk, hoofd van de af deling geluid en licht van het instituut voor gezondheidsteohniek T.N.O., zei in een lezing over geluidsisolatie in de wo ningbouw, dat een enquête heeft uitge wezen, dat er zeer veel klachten zijn over de luohtgeluidisolatie van de ge bruikelijke eensteenmuur, maar twee maal zoveel klachten over hinder via de vloeren vanuit het trappenhuis. De hinder van het trappenhuis kan volgens ir. Van den Eijk sterk vermin derd worden door de daar heersende nagalm terug te brengen tot minder dan 1,5 sec. De geluidsisolatie van de vloeren is, voorzover het de contactge luidsisolatie van steenachtige vloeren betreft, aanzienlijk te verbeteren door toepassing van zwevende dekvloeren. Ir. Van den Eijk verklaarde, dat in_ laboratorium en praktijk wordt gezocht naar nog betere geluidsisolatie, maar zei hij, dat ook nu al voor een zeer re delijk bedrag de geluidshinder in de nieuwbouw kan worden verminderd. Een voldoende geluidwering tussen de woningen achtte hij van primair belang. Over lawaaibestrijding in gebouwen sprak ir. P. A. dc Lange van dc tech nisch fysische dienst T.N.O., die o.m. stelde dat geluidwering tot stand ge bracht kan worden door het toepassen van rustige machines en het kiezen van een verstandige indeling (geen lawaai ige ruimte naast of boven een hulpbe hoevende). Onder een passieve geluidwering ver staat ir. De Lange het aanbrengen van zware betonnen vloeren met een simpe le vloerbedekking. Ook gemetselde tus senwanden mits vrij van geluidlek- ken isoleren het luchtgeluid meestal voldoende, zo zei hij. wordt gehouden, terwijl de heer Gerth van Wijk een aantal vragen beant woordde. Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer J. J. van Leeuwen, is te Leiden geslaagd voor het artsexamen. Burgerlijke stand Geboren; Arend, z v Jan van Egmond en Bertha van Zijll, Veureeweg 151; Leo- nardus Petrus Henricus, z v Henricus Johannes Zonneveld en Elizabeth Jo hanna Maria van Haasteren, Bijdorp- straat 61; Mirjam, d v Johannes Marius Veldhuis en Else Willy Hagen, Frede- rik Hendriklaan 53; Ellen Gerarda, d v Arie Nicolaas van der Bijl en Gerardi- na Anthonia Valk, Jan Pietersz Coen- straat 8; Arthur Benjamin, z v Dirk Noordhoek en Helène Heinrich, wa aohter Rijndijk 44; Nicolaas, z v Corne lia Sinke en Lydia Thêresia van der Schrieck, Prins Mauritslaan 20; Marcus Matthias Johannes, z v Marcus Matthias Johannes van der Lübbe, en Maria Ca- tharina Johanna Hartogs, Leidseweg 89; Robert, z v Hermanus Moerland en Ali- da van Meygaarden, Bloklaan 3. Ondertrouwd: Jan Floris Abraham Jo hannes Berkhout, Voorschoten. Marnix- straat 9 en Jantiena Margrietha Regina van der Poel, Voorschoten, Krimkade 71, datum huwelijk: l juni 1961; Theodorus Roelf Thoma, Den Helder, Kanaalweg (Marinekamp) en Gerdina Grebha Men- gerink, Langenhorststraat 26, Voorscho ten, huwelijk te Hengelo (O). Gehuwd: Alexander Dirk Verhoog, Prof. Asserlaan 18 en Maartje Marie Rijnsburger, Papelaan 51., adres na hu welijk: Prof. Asserlaan 18;Reinier Johan. nes Struive, Alkemade, Voorweg 57 h. en Cornelia Geertruida van der Poel, Donklaan 14, adres na huwelijk; Oegst- geest, Haarlemmer Trekvaart 16; Basti- aan van Kudjk, Bijdorpstraat 48 Maartje Cornelia van der Heiden, Bij- dorpstraat 53, adres na huwelijk; Bij dorpstraat 53. Overleden: Daniël Hendricus Marinus Zaalberg, Krimkade 13. Westertoren Muiderslot wordt recht gezet Reeds P. C. Hooft klaagde toen hij Drost van Muiden was dat de Wester toren van het Muiderslot scheef stond. Ook daar zal bij de nu reeds enige jaren de gang zijnde uitgebreide restau- vwcrkzaamiheden aan de fundering van dit bijna zeven eeuwen oude slot aan worden gedaan. De slotgracht ligt in verband met de herstelwerkzaam heden nog steeds droog, maar de taveer- ingericht in de oude wijnkelder is geheel gerestaureerd en de oude kerke' een keuken veranderd. Als de her stelwerkzaamheden aan de fundering er. aan de daken gereed zijn, dan kan .het slot er weer enige tientallen jaren tegen. Zo deelde slotvoogd Ton Koot gisteren tij-dens de jaarlijkse persbijeenkomst op het Muiderslot mee Het afgelopen jaar heeft het slot 76.150 bezoekers getrokken. Van een tweetal zeventiende eeuwse sluizen bij het slot, de stenen beer cn de ooster- sluis, die deel uitmaakten van de Hol landse waterlinie, is eerstgenoemde weer in gebruik gesteld. Dc oostersluis is echter overbodig geworden. De slotvoogd heeft ter aanvulling van het meubilair een viertal zeventiende eeuwse stoelen verworven, waarbij een van ebbenhout die van dezelfde makelij is als de reeds in het slot aanwezige leunstoel van Hooft. ste van alles en we stonden daar te kij ken terwijl ons de tranen over de wan gen stroomden." Hij vertelde ook van de medische proeven waaraan tal van kamp bewoners werden onderworpen. Meestal waren het mensen die ongeschikt waren om te werken en ze werden als guinese biggetjes gebruikt. Ze kregen injecties met smetstoffen, werden onderworpen aan proeven in hoge- en lagedrukkamers onder glazen stolpen en aan andere ex perimenten. Hij beschreef de beruchte experimen ten in Dachau van dr. Sigmund Rasoher die in februari 1945 in opdracht van Himmler werd terechtgesteld. Rascher had nochtans het leven van Grüber gered. Nadat de getuige in Dachau een hart aanval had gehad, werd hij uitgekozen voor een experiment. Hij kwam bij Rasoher binnen die hem begroette met het woord „zwijn". Weer vrij Grüber had hem gezegd dat Rascher» grootvader thans in de wereld der waar heid leefde en rust noch vrede kon vin den omdat hij wist wat zijn kleinzoon deed. Plotseling sprak Rascher hem toen aan met „mijnheer" en liet hem vertrek ken. Hij zorgde voor een ziekenwagen en behandelde hem ook daarna voor allerlei kwalen en gaf een verklaring af dat hij niet langer geschikt was voor verblijf in een concentratiekamp. Kort nadien, in juni 1943, werd Grüber vrijgelaten en tot het eind van de oorlog woonde hij in Deken Heinrich Grüber. Berlijn waar hij thans deken is van d» Marienkirche, de kathedraal van de Lu therse kerk. Dr. Rascher had zich destijds tegen over een krijgsgevangen Brits officier er op laten voorstaan dat hij de uitvinder in de gaskamers was geweest. Na terugkeer uit het concentratiekamp Dachau was Grüber een gebroken man die zelfs geen trap kon oplopen. Maar na zijn vrijlating wist Grüber toch weer oontact op te nemen met zijn vroegere helpers. Daarna gaf dr. Servatius de wens te kennen de getuige enige vragen te stel len. „Als ik het goed heb begrepen, zei Eichmann in zijn gesprekken met u altijd „nee" of „u moet nog wat wachten". Had u de indruk dat hij in het laatste geval overleg moest plegen met superieuren?" „Ik had altijd de Indruk dat hü met superieuren geen overleg hoefde te ple gen en zelf beslissingen kon nemen. Ik weet niet of dat de indruk was die hü opzettelük óp my wilde maken maar in ieder geval kreeg ik die Indruk." Fietser Grüber beschreef Eichmann als een fietser, een man die naar beneden trapt maar met het bovenlichaam buigt. „Die trappen naar beneden hebben we ge voeld", zei hy. Daarna vroeg dr. Servatius of de ge tuige getracht had Eichmann met preken te beïnvloeden. Grüber zei dat hy Eich mann voorgehouden had dat daden be langrijker zyn dan woorden en dat hij de beklaagde ook wel eens zyn gevoelens als geestelijke had uiteengezet. Op een keer had Eichmann hem gevraagd waar om hij zich toch zo inspande voor de Joden. „De God die ik vereer," zo had Grüber toen gezegd, „heeft mij opgedra gen „ga en doe zoals Hy." Dr. Servatius vroeg verder waaruit Grüber had afgeleid dat Eichmann zo'n intense haat tegen de Joden had. „Wat heeft hy u gezegd waaruit u dat kon afleiden", vroeg de verdediger. „Dat wordt niet alleen uit woorden af geleid maar ook uit daden," zei Grüber. „Ik daoht er niet alleen zelf zo over maar mijn vrouw ook." Aan het eind van zijn getuigenverkla ring zei Grüber nog dat, als andere lan den meer begrip hadden getoond voor het lot van de Joden onder Hitier, „fniljoe- nen mensenlevens gered hadden kunnen worden." Verloofden door trein gedood Op een onbewaakte spoorwegovergang in Mierlo-Hout (gemeente Mierlo) is gisteravond omstreeks acht uur een per sonenauto door een trein gegrepen. De twee inzittenden van de auto, de 35-jarige J. van Gerwen uit Mierlo-Hout en zyn 17-jarige verloofde G. Stoukes, waren op slag dood. Zij waren van plan binnen kort te trouwen. Het baanvak Eindhoven—Helmond was drie kwartier versperd. De treinreizigers moesten met bussen worden vervoerd. Acht maanden voor PTT-besteller Tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeelde de rechtbank in Utrecht gisteren de gewezen PTT-besteller E. G M. te Zeist wegens het zich opzettelijk toeeigenen van hem ter bezorging toe vertrouwde poststukken. Op verschillen de tijdstippen in het vorig cn ook nog dit jaar hield hy poststukken achter opende deze. De meestal niet büzon- der waardevolle reclameartikelen daaruit gaf hij ten geschenke aan zijn meisje. Een totaal bedrag aan geld van om streeks 275 behield hij voor zichzelf De officier van Justitie had negen maan den gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan drie voorwaardelyk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15