Ilieume geihstlje(fouranl Grij ze president Scharf kwam in Hofstad aan Commentaar Militaire junta grijpt de macht in Zuid-Korea BON meidag Conferentie Laos: vanmiddag 5 uur „Veiligheid van schepen was niet in gevaar" NIEUWS in één oogopslag DINSDAG 16 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; i 2,55 per maand; f 0.59 per week. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD vStaot«asttc(| li ghfbltotn mgn bert ia trgt)caspotl Tweeën1veertigetc jaargang no. 12174 Ommetje Zie pagina 7 Amerika Eerste ontmoeting met ons Koninklijk Paai Honderden rood-xvit-rode Oostenrijkse vlaggen tussen de Nederlandse rood-uiit-blauwe gaven Den Haag vandaag weer het feestelijke aan zien, dat staatsbezoeken hebben. Een kleurige stoet: vier open rijtui- I gen. voorafgegaan en gevolgd door ruiters, trok van het station Staats spoor naar Huis ten Bosch. Het programma voor morgen luidt: 10.20 aankomst bjj het Rotterdams stadhuis. Daarna bezichtiging van de Euromast, 's Middags noenmaal met de ministerraad in de Trèveszaal ln Den Haag en ontvangst van de Oosten- rUkse kolonie in de Witte, 's Avonds bijwoning van een balletuitvoering in de Koninklijke Schouwburg. Meer dan ooit krijgt ditmaal de Residentie haar deel van het staatsbezoek. Foto: begroeting op het station Staatsspoor. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar- beid awerstjda ontvang tk graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: mooie J^E maand mei: lente maand; maand ook die door vele jonggeüef- den verkozen wordt om in het huwelijksbootje te stappen. Prinsessen ma ken hierop geen uitzonde ring: op 25 mei hoopt prinses BirgJtta van Zwe den haar prins te kunnen huwen: prins Johann George uit het oude Ho- henzod'lennhuis. De hier afgebeelde foto werd spe ciaal gemaakt ter ere van het komende feest en Stockholm bereidt zich reeds voor op een blijde dag. Men kan het ook op een andere manier merken dat het mei is: trouwmaand. Meer dan gewoonlijk ziet men In de krant de foto's van echtparen die 50 jaren of meer getrouwd zijn Krantenredacties winden dat vermeldenswaard en zo is het ook. En temeer als. zo_ als dikwijls gebeurt, man of vrouw vertelt dat ze al zo- en zoveel jaren onze krant lezen. Dan blijkt er iets van de trouw aan het gekozen dagblad van de waarde die ook een dagblad heeft in het gezinsleven. Die krant is een dagelijkse huis vriend geworden en geble ven. Het leven van de men. sen is veranderd, de krant is mee veranderd. En om gekeerd: de krant heeft voor de mensen, voor haar vrien den. soms nieuwe werelden geopend, waardoor ze een andere kijk op sommige din gen gekregen hebben. ande_ re gewoonten soms ook heb ben aangenomen. zich daarin al verdiepen al6 men nog aan het begin staat? Als het mei is en de voor bereidingen voor het huwe lijk alle aandacht opvragen en die blijde spanning op_ roepen die voorafgaat aan de grote dag, dan staat de keuze van de krant niet nummer 1 op het program ma. Toch moet erover na gedacht worden want die keuze is belangrijk. Misschien kan een vrien din. een vriend er eens de aandacht op vestigen met behulp van de bon hieron_ T TEDENMORGEN is de president van Oostenrijk, dr. Adolf Scharf (71) voor een staatsbezoek van drie dagen in ons land aangekomen. Hij wordt vergezeld van zijn dochter en schoonzoon, het echtpaar prof. dr Paul Kyrie. De koninklijke trein, die de gasten ter beschikking was gesteld reed om kwart voor elf het Haagse station Staatsspoor binnen, waar de ere wacht werd gevormd door matrozen en de Marinierskapel in ceremoniee tenue. Het Oostenrijkse volkslied weerklonk over het perron. De presiden en later ook de leden van zijn gevolg werden begroet door Koningin Julian- en Prins Bernhard, die reeds enkele ogenblikken op de rode loper wachtter Filmcamera's snorden, fotografen jogen zich naar voren om een nog >eter gezicht op het gezelschap te er ij gen. President Scharf inspecteer- ie met Koningin en Prins de ere- vacht. In de koninklijke wachtkamer verden de ministers en tal van auto- -iteiten voorgesteld. Weer is een taatsbezoek begonnen. Weer zijn voor Koningin en Prins enkele bij zonder drukke dagen aangebroken, want het programma, dat zij hun gast en zijn gevolg aanbieden, is van uur tot uur met bezoeken gevuld. Het is de eerste maal, dat ons stenpaar en president Scharf elkaar officieel ontmoeten De president was echter reeds verscheidene malen ii ons land om er om. musea te bezoe ken. En Koningin en Prins brachten met hun gezin vele vakanties in Oos tenrijk door, waar zij'in menige win tersportplaats graag geziene gasten zijn Omstreeks elf uur begaf het hoge ge zelschap zich tussen een erehaag van leden van de Koninklijke Marechaussee ma-ar buiten, waar die calèches, bespan nen met glanzende paarden, inmiddels waren voorgereden. Bij het station had-1 den zich natuurlijk veel belangstellen den verzameld om de President, maar waarschijnlijk meer nog om onze Ko ningin en Prins eens goed te kunnen zien. In snel -tempo reed de stoet, voor afgegaan d-oor ruiters van de gemeente politie en de hoofdcommissaris te paard, naar Huis ten Bosdli. V-lak no het ver trek van het koninklijk rijtuig klonk het eresaluut van 21 schoten. Het rijtuig, waarin president Scharf naast koningin Juliana en tegenover prins Bernhard was gezeten, was be spannen met zes van de zadel bereden paarden en werd geëscorteerd door ruiters. In het eerste volgrijtuig zaten leden van de beide gevolgen, in liet tweede zag men de d-ochter van de President, mevrouw Martha Kyrie en in het derde zat prof. dr. Paul Kyrie, de schoonzoon van dr. Scharf. De stoet, als altijd weer een sprookjesachtig tafereel vormend door alle staatsie en kleur, had ook od de route -naar het paleis veel bekiik* Bij Huis ten Bosch werden de mili taire eerbewijzen gebracht door een ere wacht van het Garderegiment Grena diers met vaandel en de Koninklijke Mi litaire Kapel, diie het Oostenrijkse volks lied speelde. Na de inspectie van de erewacht gingen Koningin en Prins me', hun gast langs een erehaag van leden van de studeniten-weerbaarheid-svereni- gingen uit Utrecht en lelden hot paleis binnen. Allereerst werd geposeerd voor de staatsiefoto. Om twaalf uur begon de ontvangst voor diplomaten. De hoof den van de diplomatieke missies in ons land werden door de ambassadeur van Oostenrijk, dr. G. Afuhs. in de Chinese Kamer aan president Scharf voorgesteld Het noenmaal werd gebruikt in de Witte Eetzaal. 's Middags vertrok men naar Amster dam. De Oostenrijkse president legde een krans aan de voet van het Nationa: Monument. In het Stedelijk Museu werden in de turnzaal de leden van Amsterdamse gemeenteraad voongeste' De hoge gasten bezichtigden er en-, stijlkamers en een aantal schilderije- waarc-nder werken van Vincent v. Gog' In het Rijksmuseum zou tegen vier uu een kleine rondgang worden gemaak drie natuurlijk langs het grote werk va Rembrandt ..De Nachtwacht" zou vot ren. De President, die veel iwteress voor de schilderkunst heeft, zal het mis schvcn alleen hdbben betreurd, dat hi -.ti de musea niet langer dan een enke uur kon blijven. Op het programma stond verder eei, rondvaart door de Amsterdamse grach ten. Voor de President moet deze tocht een welkome verpozing betekenen na alle vermoeiende eerste indrukken, want staatsbezoek blijft, ook voor hen. taak voor een groot deel uit re presentatieve plichten bestaat, een op gave, die tot intense vermoeidheid leidt. Vanavond bieden Koningin het Oostenrijkse gezelschap eei diner aan in Hols ten Bosch. OolT de belde oudste Prinsessen zullen aan de feestdis aanzitten. Morgen zal president Scharf naar Rotterdam gaan. Prinses Irene zal by deze gelegenheid als gast- optreden. raak is elke streek de kleuren weerspiegelen jarenlang uw Flexa-schilderfeesc RAAS 0E 85 KIEURSTALEN VOOR 1 FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rjjn 49 OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 Aandelenemissie Nat .Grondbezit Tot 30 mei opent Nationaal Grondbe zit de aangekondigde inschrijving op f 1,(5 miljoen aandelen A van f 1000 met 25,/„ verplichte storting, a 200»/, met recht voor vier dividendbewijzen op 1 nieuw aandeel, ten volle winstdelend over 1961 De gang van zaken in 1961 is bevredi gend en de directie heeft vertrouwen. T^EN militaire junta heeft in Zuid- -*-J Korea een greep naar de macht gedaan en de eerste berichten wijzen erop, dat zij daarin is geslaagd. In de hoofdstad Seoel is veertig minu ten gevochten, waarna militaire een heden de regeringsgebouwen hebben bezet, evenals het radiostation. Aan de staatsgreep is deelgenomen door twee reserve-divisies en een korps mariniers. Het volledige succes van de greep naar de macht zal volgens westelijke waarne mers in Seoel afhangen van de vraag, of andere militaire eenheden de opstandige officieren zullen steunen. Daarbij wordt In Seoel werd 40 minuten gevochten De ministers van buitenlandse ken van Groot-Britannië en van de Sowjetunie, Lord Home en Gromyko, hebben gisteravond te Genève cei erklaring uitgegeven waarin zi meedelen overeenstemming te heb ben bereikt over het bijeenroepen van de eerste vergadering van de conferentie tot regeling van kwestie-Laos. Deze vergadering zou .-anmiddag om vijf uur te Genève beginnen. De conferentie zal zich alleen met de internationale aspecten van het probleem bezig houden, terwijl alle vertegenwoor digers van Laos, wier aanwezigheid door een of meer deelnemende landen zal worden voorgesteld, aan de conferentie zullen deelnemen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Rusk, zond even later eer boodschap aan Lord Home en Gromyko. waarin hij zei voor te stellen dat de ver tegenwoordigers van de rechtse regering van prins Boen Oem aan de conferentie- tafel zitting zullen nemen Hij voegde in de boodschap aan toe dat deze rege ring de enige echte in Laos is en dat al leen zij bevoegd is namens Laos te spre ken. Rusk deelde op een persconferentie mee at het voorstel tot vertegenwoordiging an de regering van Boen Oem op de conferentie betekent dat de Verenigde Staten het Brits-Russische compromis aanvaarden. De Amerikanen zijn het er mee eens dat de conferentie begint, al is nog geen algemene overeenstemming /er de deelneming van de Laotianen. De afvaardiging van de rechtse rege-1 ring van Laos heeft gezegd de vergade ring van vandaag te verlaten indien neu- (ralistische en linkse Laotianen anders dan als waarnemers ter conferentie aan wezig z(jn. omdat zij wel met politieke partijen gelijkgesteld wenste te worden. Lord Home en Gromyko waren aanvan kelijk van plan hun verklaring eerder uit te geven, maar zij wilden wachten op d komst van de leider van de rechtse dele gatie van Laos, Leuam Insiengmay. Ten slotte besloten zij toch maar hun verkla ring uit te geven. Kort nadat dit gebeurd was. kwam Leuam Insiengmay te Genèv aan. Hij zei bü aankomst dat zijn afvaar diging de enige rechtmatige van Laos is. .ikvil Bolletje/' \W«" Orui/// inde zilveren rol ooral gedacht aan het sterke, achttien groepen omvattende veldleger onder bevel "in luitenant-generaal Ham Llm Lee. Een eerste tegenslag voor de revolutio naire militairen is de officiële verklaring de Amerikaanse zaakgelastigde in Seoel. Marshall Green, dat de Ver Staten zonder enige restrictie de gekozen rege ring van premier Tsjang Myon blijven len. De opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Ko. generaal Magruder, heeft een drin gend beroep gedaan op de Zuidkoreaanse militaire leiders al hun invloed gezag te wenden, opdat de macht weer bij de regering van Tsjang Myong komt te berusten. Alle Amerikaanse troepen zijn n hun kazernes geconsigneerd. Volgens mededelingen van radio Seoel hebben de rebellen de macht in praktisch heel Zuid-Korea ln handen, ook In de grote steden Tagoe en Posan. Voor het gehele land is de staat van beleg afge. kondigd. Geen enkele Zuid-Koreaan mag naar het buitenland vertrekken en alle vliegvelden en havens zijn gesloten. .Al leen internationale vluchten zijn toege staan. maar de binnenkomende en ver. trekkende buitenlanders zjjn onderwor pen aan militaire inspectie. Het is nog niet bekend waar de leden van de rege ring Tsjang Myong zich bevinden Zü zouden allen z(jn gearresteerd en of in het stadhuis van Seoel of in een groot hotel worden vastgehouden. De premier zou, met zijn vrouw, In zijn woning zijn gearresteerd. (Zie vervolg op pag. 9) EEN STAATSBEZOEK zoals nu de Oos tenrijkse bondspresident dr. Schürf aan ons land brengt, is meer dan een for mele aangelegenheid. De onveranderlijk heid van het programma dat voor deze bezoeken pleegt te worden opgesteld mo gen de gedachte aan louter formaliteit dan wel eens in de hand werken. De hartelijkheid waarmee ons koninklijk paar steeds weer onze gasten ontvangt cn in het bijzonder de toespraken die aan het officiële diner plegen te worden ge wisseld, maken duidelijk, dat met deze bezoeken meer beoogd wordt. Ze zijn Im mers voor alles een eerbewijs over en weer, een gelegenheid om te getuigen van wederzijds respect en van wederzijds* vriendschap. Dit geldt ten volle voor dr. Scharf en het land dat hij vertegenwoordigt. Oos tenrijk is een land dat vele Nederlanders kennen als een bijzonder gastvrij en bij zonder genoegelijk vakantieland waar het goed toeven is, van de zorgen van het land weten zij maar weinig. Vergeten is men haast dat het tot voor kort een door vier mogendheden bezet land was. dat ook een deel van het land dus door de Russen werd gecontroleerd. Als door een wonder is Oostenrijk aan een deling als die van Duitsland ontsnapt en de Oosten rijkers zelf voelen het ook haast als een wonder dat ze in een vrij land mogen bouwen, zelf hun zaken kunnen regelen, zelf hun economie kunnen opbouwen. Daarbij streeft men naar een zo strikt mogelijke neutraliteit het is goed te begrijpen en het is in de gegeven situatie misschien het verstandigste wat men kon doch. Langs de grenzen van het land loopt het ijzeren gordijn men is er aan her innerd toen het Hongaarse broedervolk zich trachtte te ontworstelen aan de Rus sische greep. Het gordijn scheurde een ogenblik cn het was toen dat Oostenrijk zijn land wijd openstelde om soulaas te bieden aan verdrukten en vertrapten. Van de verplichtingen die de Hongaarse op stand "kan de vrije wereld oplegde, heeft Oostenrijk niet het lichtste deel gedragen. Bewijs hoezeer, ondanks de neutraliteit die men voert, de vrijheidsvlam brandt in dit land van de bergen. In de persoon van dr. Scharf wil Ne derland, wil het Nederlandse volk, het Oostenrijkse volk voor dit alles eren en het zijn vriendschap betuigen. En in de persoon van dr. Scharf eerst Oostenrijk zo ons land en volk. Het lijkt allemaal formeel gelukkig is het echter meer dan een formaliteit. Vrede en vriendschap zullen slechts kunnen bestaan als men elkaar kent. Topconferenties en gesprek ken op hoog, hoger en hoogste niveau kunnen daartoe bijdragen. Maar een staatsbezoek als dit doet dat niet minder. Daarom is dr. Scharf in deze dagen bij ons een graag geziene gast. van hoge druk, dat noorden van Schotland heeft en nog voortdurend in betekenis toeneemt. Om het hogedrukgebied heen stroomt polaire lucht, waarin weinig bewolking komt. In verband hiermee is het nacht vorstgevaar nog niet geweken. Op de Oceaan beweegt een tweetal storingen n de richting van de Golf van Biscaye. Deze zullen binnenkort de barometer in Frankrijk doen dalen. De luchtdrukver- schillen in onze omgeving worden dien tengevolge groter, zodat er morgen iets meer wind zal zijn dan vandaag. De Bilt i Barometerstand gisteren 776 mm. Tendens stationair ZON EN MAAN vacht tot woensdagavond: Woensdag: zon op 4.44. onder 20.29 uur; tige, aan dc kust tijdelijk vri) krachtige „ïmrvni noordoostelijke wind. Kans op nachtvorst. HET WEER LN EUROPA Moreen onrevwr i.mn.r.1»»» (Opgemaakt om 11.15 uur). Rapporten hedenmorgen zeven uur Communiqué van defensie: Het departement van defensie heeft gisteren naar aanleiding van het Russisch protest dat een Neder lands vliegtuig een Russische walvis vaarder heeft lastig gevallen een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat er geen sprake is geweest van een aanval op het Rus sische schip. Dc letterlijke tekst van het coi niqué luidt: FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn Het staatsbezoek van de Oostenrijkse presi dent aan ons Koninklijk Paar is heden be gonnen met de aankomst in het vrolijk vlag gende Den Haag. In Zuid-Korea heeft een militaire junta een staatsgreep uitgevoerd. Het nieuwe regime (waarvan nog niet bekend is of het de steun van het gehele leger heeft) is anti-communis tisch en wil aan alle corruptie een eind ma ken. Naar aanleiding van het Russische protest te gen aanvallen van Nederlandse straaljagers op een Russische walvisvaarder heeft het de partement van defensie verklaard, dat er geen sprake is geweest van een aanval en dat de Volgens de New York Times zijn de Ver. Sta ten voornemens binnenkort een eerste poging te ondernemen om een capsule met instrumen ten op de maan te doen landen. Het instru mentarium kan een landingssnelheid van 320 kilometer per uur op de maan doorstaan. Naar het oordeel van mr. T. J. den Hartog, voorzitter van de Prot. Chr. bond van ver- voerspersoneel, wordt de werktijdverkorting bij de Ned. Spoorwegen getraineerd en bestaat er verbittering onder het N.S.-personeel. In de jaarvergadering van het Verbond van Prot Chr. werkgevers heeft de voorzitter, de heer A. Borst Pzn., gepleit voor een vergro ting van de nationale produktie op basis van een centraal economisch jarenplan. „Op vrijdag 12 mei stegen vanaf het marinevliegkamp Valkenburg enige vlieg tuigen op van het type S 2-F teneinde boven Texel Hors oefeningen met raket ten te houden. In verband met de aldaar geconstateerde lage bewolking werd door de betrokken squadron-command ant de oefening afgelast. Tevens werden door hem andere oefeningen bevolen, welke zouden plaats vinden boven het gebruike lijke oefengebied op de Noordzee van het marinevliegkamp Valkenburg. Enige van de toestellen zijn daardoor in de drukke scheepvaartroute nabij Hoek van Holland over verschillende schepen gevlogen, o.a. ook over een Russisch schip. Aan het einde van de oefening heeft een van deze machines op grote afstand van de schepen in veilige richting raketten afgevuurd. Dit vliegtuig is vervolgens op weg naar zijn basis opnieuw langs enkele daar tevoren waargenomen schepen gevlogen Uit het bovenstaande blijkt duidelijk dat van enige gevaarlijke handelwijze met boordwapens, waarbij de veiligheid van een koopvaardijschip in gevaar had kunnen worden gebracht geen sprake is Russen dreigen kemproeven te hervatten De Russische regering heeft vandaag gedreigd, de proeven mei atoom- en wa terstofbommen te horvatten, wanneer de Verenigde Staten en Engeland er niet in slagen Frankrijk te dwingen de kern proeven te staken. h i? De BUt Twente Eindh. Belgrado Athene Rome (rita U moet niet de toffees nemen, waar tanden in staan Die zijn zo hard als een steen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1