Jlieuiuo griitsriic (fouranl Nederlandse aanval op Russisch schip Commentaar Vijfdaagse naar latere datum Vorstin ziet een welvarende stad NIEUWS BON RIJDT UW EIGEN VIJF- ford DAAGSE Laos-conferentie is nog niet begonnen Crita) MAANDAG 15 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Tweeënveertigste jaargang no. 121 <3 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Staatvastfcli is yljeblewn mya bert ia tcgfjeaspocf Baantjes die weinig betalen Zie pagina 5 in een oogopslag- Twee Nederlandse straaljagers zouden bij het Kanaal van Kiel een aanval hebben gedaan op de Russische walvisvaarder Spokoynyy. Een van de straaljagers zou drie granaten hebben afgevuurd. Moskou heeft bij de Nederlandse regering ge protesteerd. Algemeen wordt verondersteld dat de regering de vijfdaagse werkweek voor de ambtenaren later dan 1 juli wil invoeren. Men moet aannemen, dat het georganiseerd overleg in amb tenarenzaken zich daartegen ernstig zal verzetten. Het college van rijksbemiddelaars zou vandaag beslissen over de vijfdaagse werkweek in de bouwnijverheid, nadat de rege ring zaterdag de algemene aanwijzing had ingetrokken. Een der voorwaarden is, dat de werktijdverkorting niet tot prijs verhoging mag leiden. Het was vanmorgen nog de vraag, of de veertienlandenconfe- rentie over Laos vanmiddag in Genève zou kunnen beginnen. Men wil de drie betrokken Laotiaanse partijen zelf hun ver tegenwoordiging laten vaststellen. In het land zelf schijnen de partijen stappen te hebben gedaan in de richting van een op lossing der interne problemen. Honderd Amerikaanse deskundigen op het gebied van de guerrillastrijd zullen de Zuidvietnamese troepen gaan opleiden voor de strijd tegen de communisten. De Ver. Staten zullen ver der aanmerkelijk meer geld voor de militaire activiteiten in Zuid-Vietnam beschikbaar stellen. Er zijn geruchten, dat Kennedy over een week of drie een in formele ontmoeting ergens in Europa zal hebben met Chroesj- tsjef. Kennedy maakt zich zorgen over het falen der besprekin gen inzake de kernproeven in Genève. Vier Perzische generaals, onder wie twee oud-ministers zijn gearresteerd op beschuldiging van verduistering. Een vijfde ge neraal kon niet worden gearresteerd, omdat hij naar Europa is vertrokken. Verder zijn vele functionarissen van het ministerie van justitie ontslagen. Met de neus op het nieuws SCHIER elke dag komt een groot deel van het nieuws uit Den Haag, want daar zetelt de rege ring. Vele journalisten kennen dan ook bij wijze van spreken iedere steen op het Bin nenhof. Wie zijn ogen de kost geeft, kan op de onmogelijk ste tijden van de dag en spe ciaal in dagen van crisis, tafereeltjes zien als op de foto hierboven. Een aantal heren, die nogal amicaal met elkaar omgaan. 6oms schijnen te lanterfanten, dan ineens samengroepen. en even later snel in alle rich tingen verdwijnen. Dat zijn dan journalisten. Onze foto graaf keek zaterdag een groep „schrijvende collega's" zoals dat tegenwoordig heet, op de rug, bijna letterlijk met de neus op het nieuws. Er was kabinetsberaad over de vijfdaagse werkweek. Vrijdag was er een kink in de kabel gekomen, en zaterdagavond wilde u alle maal graag weten hoe dat afgelopen zou zijn. U be hoefde dat zaterdag op het Binnenhof niet aan minis ter Toxopeus en staatsse cretaris Roolvink te gaan vragen; de bewindslieden zouden u allemaal hebben zien aankomen! Daar hebt u en daar hebben de ex cellenties de krant voor, dat is voor beide partijen het gemakkelijkst. Daar herkennen wij op het plaatje hierboven ook onze man, van de sociaal- economische redactie. Dat zijn mensen die veel nieuws leveren, want op dit gebied is er nog al wat gaande! En als u ook maar oppervlak kig uw kennis van deze sectoren bijhoudt, weet u al dat het belangrijk is wie u hierover voer- en inlicht, en in welke geest. Vertel dat ook eens aan uw vrienden! Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adreu (straat) (woonplaats) (fajh. Autobezitters (of zij die het willen worden) kunnen er 5 dagen gratis mee proefrijden. Inlichtingen bij Official Ford Dealer voor Leiden e.o. en de gehele bollenstreek Haarlemmerweg 2-4,Leiden3Tcl. 33141 De Merapi is sinds 20 april weer aan het werk en in het begin van deze week werd de uitbarsting zo hevig, dat er men- jen om het leven kwamen en 17 werden gewond; 30.000 vluchtelingen hebben hun huizen op de hellingen moeten verlaten toen de hete gassen de bergdorpen be dreigden. DE SOWJETUNIE heeft bij Nederland geprotesteerd tegen een aanval die door twee straaljagers van de Nederlandse luchtmacht zou zijn uitgevoerd op de Russische walvisvaarder Spokoynyy (kalm). Een van de straaljagers (die de nummers 159 en 163 droegen) zou het vuur op de Spokoynyy hebben geopend en drie granaten zouden vlak naast het schip tot ontploffing zijn gekomen. In een uitzending van radio-Moskou werd later gemeld, dat het incident plaatsvond toen de walvisvaarder, „die een normale koers voer" het kanaal van Kiel naderde. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde desge vraagd, dat over het optreden van de Nederlandse luchtmacht niets be kend is. Een zegsman van de luchtmacht noemde het bericht „heel won derlijk" en zei, dat het hem „als een onmogelijkheid voorkwam". De Russische nota werd gisteren in de Nederlandse ambassadeur la Moskou overhandigd. Er werd protest in aangetekend tegen de „vijandige en provocerende acties van de Nederland se luchtmacht tegen Russische sche pen". In de nota was een verzoek op genomen aan de Nederlandse regering, een onderzoek naar de incidenten in te stellen, de schuldigen te „straf fen" en stappen te nemen om herha lingen in de toekomst te vermijden. De mededeling werd het eerst gedaan in een uitzending, die alleen voor het Russische-publiek bestemd was. Aanvan kelijk werden geen plaatsen of data ge noemd, waar bedoelde incidenten hadden plaatsgevonden. Volgens een berioht van het Russische persbureau Tass vuurde straaljager no. 159 van een hoogte tussen 70 en 100 me ter, terwijl schijnaanvallen werden ge daan. In de nota wordt erop gewezen, dat het optreden van de vliegtuigen mensen levens had kunnen kosten en ernstige ge volgen had kunnen hebben. Inmiddels wordt uit Moskou gemeld, dat de Russische nota na vertaaLd te hebbende partijen op weg lijken te zijn naar een militaire èn poli tieke schikking, kan men het in Ge nève nog maar niet eens worden over de vertegenwoordiging van Laos op de veertien-landen-confe- rentie, die vrijdag jj. al had moeten beginnen. Aanvankelijk verzetten de Verenigde Staten zich tegen Rus sische pogingen om ook een delegatie van de communistische Pathet Lao aan de besprekingen te laten deel- Toen zij zich hadden neergelegd bij, een compromis-oplossing, die de toe lating van drie delegaties als waarne- mogelijk maakte, weigerde de delegatie van premier Boen Oem haar medewerking. Het gevolg was, dat alle delegaties opnieuw overleg pleegden met hun hoofdsteden, waardooi het vanmiddag de vraag was, of de uitgestelde confe rentie vandaag nog zou kunnen begin nen. Men wil mede in verband met de besprekingen, die in Laos aan de gang zijn proberen de moeilijkheden in Genève als volgt op te lossen: de confe rentie zal zich de eerstkomende dagen slechts bezighouden met de internatio nale aspecten van de kwestie Laos en niet met de binnenlandse situatie. Op deze wijze zouden de Laotaanen gelegen heid krijgen, de kwestie van hun ver tegenwoordiging in Genève zelf te rege len. De besprekingen tussen de drie groe pen (de rechtse regering van Boen Oem, de neutralistische groep van oud-pre- mier Soevanna Phoema en de linkse Pa thet Lao-beweging van prins Soevannoe Vong) werden vandaag voortgezet in het door de pro-communistische troepen be zette stadje Na Mon. Zij zouden het al eens zijn geworden over de volgende agenda: Het afkondigen van een wapen stilstand, de vorming van een coalitie regering, het opstellen van een neutrali teitspolitiek, het bepalen van de werk- zaamheden van de internationale con trole-commissie, bescherming van de democratische vrijheden, vrijlating van politieke gevangenen, het voorbereiden van algemene verkiezingen, het buiten werking stellen van de grondwet en het opzeggen van internationale overeen komsten, die in strijd zijn met de neu traliteit van Laos. De stemming in Na Mon is hoe gek het ook klinkt opperbest. '.Tijdens dc lunch stonden de leden van dc verschil lende delegaties opgeruimd met elkaar te converesren, omdat velen oude vrien den by de tegenparty hebben. De gede legeerden van de rechtse groep waren parlementsleden, begeleid door zes mili- zijn naar Den Haag is doorgezonden. De gevolmachtigde van de ambassade, dr. J. Voxseboxse zei. dat het incident zioh kennelijk op de Noordzee moet heb ben afgespeeld, maar hij weigerde na dere details te verstrekken omdat Hij nog geen gelegenheid had gehad, de nota zorgvuldig te bestuderen. In de afgelopen maanden heeft de Rus sische regering zich herbaaldelük tot buitenlandse regeringen gewend voor namelijk de Britse er» Amerikaanse met protesten tegen acties van vliegtui gen in vrijwel alle delen van de wereld, die hinderlijk tegen Russische schepen zouden zijn opgetreden. Rechtbank beslist: Anna Anderson is Anastasia niet De rechtbank in Hamburg heeft de 61- Jarlge Anna Anderson niet als de jongste dochter Anastasia van de laatste Tsaar en erfgename van de op 17 juli 1918 ver moorde tsarenfamilie erkend. Na een proces dat drie en een half Jaar heeft geduurd, heeft de rechtbank vanmorgen een desbetreffend erken- ningsverzoek van mevrouw Anderson als ongegrond van de hand gewezen. De Hamburgse rechtbank heeft tege lijkertijd ook de eis van hertogin Bar bara von Mecklenburg als niet ter zake doende afgewezen. De hertogin had verklaard, dat Anna Anderson de Poolse boerin Franziska Schanzkowski is. VeeMefSi BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt flood will SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector Vele blanke vrouwen in Johannes burg oefenen zich op het ogenblik in het pistoolschieten. Dat is geen sportieve manie, maar bittere ernst. Aan het eind van de maand vreest men ongeregeldheden wan neer de Unie van Zuid-Afrika officieel republiek wordt en vele Johannesburgers achten het wen selijk dat ook de vrouwen zich zo nodig kunnen verdedigen. itrasten in Algiers: aan het strand bij de haven is er gelegenheid tot zonnebaden op de barricaden (Van onze sociaal-econ. redactie) De centrales van overheidsperso neel zullen onverkort hun verlangen handhaven om per 1 juli aanstaande de vijfdaagse werkweek volledig in gevoerd te krijgen. Zou de regering besluiten tot invoering op een latere datum, bijvoorbeeld in het najaar, dan zal zij ongetwijfeld op tegen stand stuiten in het Georganiseerd Overleg. Dit is duidelijk geworden uit commen taren die zaterdag van de zijde der cen trales zijn verstrekt op het bericht dat de ministerraad nog geen beslissing heeft kunnen nemen over het unanieme ad vies van het Georganiseerd Overleg om reeds per 1 juli tot invoering van de vrije zaterdag over te gaan. Blijkbaar heeft minister Toxopeus on verwacht tegenstand ondervonden van andere bewindslieden in het kabinet Id dit verband wordt in Den Haag vooral de naam van minister De Pous genoemd. De minister nam vrijdag zijn plaats in het kabinet weer in, nadat hij een reis naar Afrika had gemaakt. Het staat wel vast dat drs. De Pous, daarby waarschijniyk gesteund door mi nister zyistra, bezwaren heeft gemaakt tegen een zo snelle invoering van de vüfdaagse werkweek als waartoe het Ge organiseerd Overleg heeft geadviseerd. Realisering van dit advies, dat voor 30 procent van het rijkspersoneel niet alleen een vrije zaterdag, maar tevens een ver korting van de werktijd tot 45 uur in houdt, lieeft immers grote consequenties. Krijgt het rijkspersoneel per 1 juli na melijk de vijfdaagse werkweek, dan zal dat deel van het bedrijfsleven, dat „18 uur werkt (nog meer dan de helft) moeilijk hetzelfde kunnen weigeren, ook al zal niet altijd de economische ruimte daartoe beschikbaar zijn. Het is echter duidelijk dat minister De Pous tot elke prijs produktiviteitsverlies zal willen voorkomen, vooral nu over de ontwikke ling van de betalingsbalans bezorgdheid bestaat. In dit verband speelt ook de eventuele belastingverlaging een rol. (Zie vervolg pagina 7) TTET LID VAN GEDEPUTEERDE Staten van Zuid-Holland, de heer D. van der Kwaak, heeft tot de christelijk-histori- sche gemeentebestuurders in zijn provin cie een optimistisch woord gesproken. „Ik zie dc oplossing van de woningnood op korte termijn, dat wil zeggen binnen vier jaar...." zo zei hij. „Maar zo voegde hij er aan toe dan moet men ook ophouden met het veranderen van de premiesystemen." Zijn visie is namelijk dat de premie regeling van minister Van Aartsen een nieuw perspectief heeft geopend bij de oplossing van het woningvraagstuk. Deze woorden verdienen de aandacht en niet alleen om het feit dat prijzende woorden over het beleid van de huidige minister van volkshuisvesting tamelijk zeldzaam zijn. Het gesprek over woningnood en wo ningbouw is de laatste maanden eigenlijk teveel vastgelopen in op zichzelf belang rijke details, maar dan toch niet meer dan details en de grote lijn heeft men wat uit het oog verloren. Eirdie grote lijn is inderdaad dat er eindelijk een reële kans is dat de woningnood tot het ver leden gaat behoren. Een ander punt dat de heer Van der Kwaak aanroerde, verdient eveneens de aandacht: de duidelijke trek van de gro testadsbevolking naar de kleinere en kleine landelijke gemeenten. Het is een ontwikkeling die men naar onze mening toch niet zonder een zekere bezorgdheid kan opmerken. In die kleinere gemeenten, zo rekende de heer Van der Kwaak voor. heeft men voor rond ƒ23.000 een eigen huis. Met een paar duizend gulden erbij voor een auto is ook het vervoersprobleem opgelost. Maar voor die 30.000 heeft men in grote steden als Amsterdam en Rotter dam nog geen eigen huls. Deze opmerking is juist maar het gevolg zal zijn dat er in die grotere ste den een zekere „verpaupering" zal gaan optreden. Wie het maar even kan beta len trekt de stad uit wie onder die inkomensgrens blijft moet genoegen ne men met z'n balkonnetje als tuin en de straat als speelplaats voor z'n kinderen. Want ook in de buitenwijken die mis schien wat meer ruimte bieden, kan de kleine eigenbouwer of de huurder die wel wat meer wil betalen voor woon gerief, niet terecht, daar huizen en huren daar eveneens onbetaalbaar zijn. Dat laatste is in sommige gevallen heel duidelijk de schuld van de gemeentebe sturen. De grondprijzen zijn dikwijls on evenredig hoog vergeleken bij die prijzen voor woningwetbouw en bovendien laat men op die bouwprijzen dan dikwijls nog drukken de kosten van wegenaanleg, van riolering en het is zelfs voorgekomen dat men een nieuwe wijk ook de kosten van een rioolzuiveringsinstallatie liet betalen. Voor grote-stads-bestuurders is dit een uitermate gevaarlijke politiek, waarvan men later de wrange vruchten zal pluk ken. Een stad moet niet alleen bewoon baar zijn voor „lagere inkomensgroepen" maar ook voor mensen die wat meer woongerief vragen. terdag al ten noorden van Schotland bevond, kreeg gedurende het weekeinde versterking van het zuidwesten uit. Er is daardoor een omvangrijk gebied van hoge druk ontstaan, dat zich nu ouer Noorwe gen, de Britse eilanden en onze omgeving uitstrekt. Langs de oostelijke rand hier van stroomt voortdurend koude lucht over de Noordzee naar onze omgeving. Boven land ontwikkelen zich hier stapel wolken, maar in de nacht zal deze be wolking grotendeels oplossen. Omdat er dan tevens weinig wind zal zijn, gaat het sterk uitstralen, zodat nachtvorst moge- ^ou e' lijk is. De koude luchtlaag wordt waar- Dinsdag, zon op schijnlijk niet voldoende dik om onsta- maan op 6.20, ond> biliteit te veroorzaken. De kans op regen Kwartier op 25 mei. blijft daarom klein. Tendens: veranderlijk De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Droog weer met nu en dan opklarin gen. Zwakke tot matige wind In hoofd zaak tussen noord en oost. Kans op nacht vorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opge maakt 11.15 uur). Rapporten hedenmorgei .iktuil Bolletje/' in de zilveren rol QNDER HET GEJOEL van omstanders, gingen za terdag de schilders rustig door op de bouwvallige muur van een rij krotwo ningen een „extra raam" te schilderen. Dit gebeurde ter ere van koningin Elizabeth, die tij dens haar bezoek aan deze industriestad, later deze De gemeenteraad van Manchester besloot toen het panorama voor de vorstin te veraangenamen door op de grauwe huizen een blauwe en witte gevel aan te bren gen. dragen, want de huizen zul len spoedig ais onbewoon baar verklaarde woningen worden gesloopt. De omwonenden aan vaardden de maatregel met de nodige humor, maar zij werden kwaad toen een de coratieschilder kwam om op een van de grote blinde mu ren een namaak raam te schilderen. Eerst werd kar ton tegen de muur bevestigd. Hierop wist de kunstenaar inderdaad iets te schilderen, dat de indruk maakte glas te zijn. Ook werden twee neer hangende blauwe gordijnen nagemaakt. De winkelier Vivian Ta- wil verklaarde: „het is be lachelijk. Geen wonder dat dc belastingen zo hoog zijn als de gemeenteraad het zich kan veroorloven een namaak raam te schilderen op een huis dat niet het eigendom van de gemeente is." Wethouder Elizabeth Yar- wood, voorzitter van de wo ningcommissie van Man chester, antwoordde met waardigheid: „Ik vind dat het wel waard is om deze huizen te ver fraaien, gezien het belang van de gelegenheid. Wij krij gen niet iedere dag een be zoek van de Koningin." Parijs Bordeaux Grenoble h. bew onbew gh.bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1