dokter regan Varen Vechten mm'ik I. A. t valt Aler op écht de valreep: niet mee! 5. VBRF GEEF TFLEUR! mm Bij afscheid van 5000 K.L.M.-ers en NCRV legt vinger op wonde plek Nestor van Nederlandse persbureaus 80 jaar M. S. Vaz Dias begon in 1904 D1 Yoor poging tot wurging eis: drie en een lialf jaar IE UWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 13 MEI 1961 55 VALT ECHT niet mee om af scheid te nemen na 28 jaar de - baze KLM te hebben gediend. Dat kan ik u wèl vertellen. En wie ik eerder heb gezegd blij te zijn nu rustig te gaan leven, moet dat maar beschouwen als een natuurlijke ver ing tegen een zeker gevoel van weemoed. Dat waren de woorden van KLM-presildent-dlirecteur I. A. Aler (65), die na zeven jaar Nederlands nationale luchtvaartmaatschappij te hebben geleid in Schiphals grootste hangar, de Albert Plesman-hal, gis termiddag afscheid nam van ruim 5000 KLM-ers. Hij zei het ietwat ontroerd, hoewel lijn toespraak verder was zoals de hoogste gezagvoerder van de Vliegende Hollander steeds bekend is geweest: opgewekt. „Het deed me goed", aldus 155 Schaak-vraag 94 Onderstaande stelling is ontleend aan de onlangs gespeelde partij tussen Fuchs met wit en Uhlmann met zwart. Wit: Khl, Dd2, Tel en Tgl, Lbl, Pc3, pi b2, b4, e5, f3, g2 en h2. Zwart: Kh8, Dd4, Te7 en Tf8, Lb5, Pf3, pi a7, b7, d3, e6, g7 en h7. Uhlmann speelde 1Lb5c6 en et is geen sterke zet Weliswaar won hij de partij maar pas na een foutzet van wit. In plaats van die loperzet had hy iets anders kunnen spelen, een zet waardoor zwart in weinige zetten op prachtige wijze mat kan geven. Ge vraagd: zoek die zet! Dam-vraag 93 36. Wit: 21, 29. 32, 35, 38, 43, 44. 47. Wit wint aldus: 29—24, 20x29 (hier onder wordt aangegeven hoe wit moet spelen als zwart 16x27 slaat); 4741, 36 x 47!!; 43—39, 47x33!!; 39x10, 16X 35—30!!, 25x34; 10—4, 34—40!!; 4x49, 40—45; 44—40, 45x34; 49—44 met óf oppositie öf blokkade. De tweede mogelijkheid: 2924, 16 X27; 32X21, 20x29; 47—41, 36x47; 43—39, 47 x 33 39x10. 18—22 (moge lijk is ook 2934; wit wint dan door 3530); 10—4, 29—34; 4x31, 34—40; 3127 en wint. Zou wit onmiddellijk 410 spelen dan antwoordt zwart met 2934!! Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u als Zuid de volgende kaarten: Sch. 8 2, Ha. V B 10. Ru H. KI. A H B 10 8 7 5. West is gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat: West pas Noord pas Oost pas Zuid? Wat zou u bieden? JACK DIAMOND. Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker; 2. inhoudsmaat; 3. groot aantal; 4. zuivelprodukt; 5. stad in Noord-Holland die herinnert aan L. Jansz. Coster; 6. beleefdheidsbetui ging; 7. vervoermiddel; 8. Europeaan; 9. medeklinker. Bij juiste invulling leest men op de middelste verticale rij een zegswijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. zekerheid, 2. kandelaar, 3. hande laar, 4. hindernis. 5. voorvader, 6. me dedogen, 7. onderdoor, 8. rondvaart, 9. adelborst De plaatsnaam is ZAND- VOORT. Zeven jaar lang eerste captain van KLM de heer Aler, „toen wü op weg naar hier een bus kantinemeisjes passeer den, die naar ons zwaaiden. Dat gaf me het gevoel: ze beschouwen je toch niet als een verzuurde oude bok". Enthousiast was de heer Aler over het geschenk, dat het personeel hem en zijn ïw had aangeboden: de verfraaiing het terrein rond zijn „buiten" in Gorn- sel. inclusief een zwembad. Het cadeau werd aangeboden in de vorm van een schilderij dat door een miniatuur D.C.-R boven in de hangar tot boven het do- dium werd gevlogen. „Het Is prachtig", zei de heer Aler „Ik hoop dat het werkelijk wordt zoals het er uitziet. „Weliswaar is het pp nomen door Aerocarto, maar Aerocar to „matst" ook wel eens wat", zo zei hij. „Kom eens langs Met woorden van dank aan commis sarissen, directie en personeel voor de prettige samenwerking besloot de presi dent-directeur zijn toespraak. „Mijn ge dachten zullen altijd bij de KLM blijven. Ik hoop dat het de KLM zo goed moge gaan als ln de afgelopen 41 jaar ondanks alle moeite en strijd". En tot het per soneel: „kom eens lang in de Kozakken- belt (het buiten van de heer Aler in Gorssel) als u in de buurt bent!" Vóór de heer Aler hadden in de volle hangar ook de president-commissaris dr ir. F. Q. den Hollander, de nieuwe presi- den-directeur E H. van der Beugel en het hoofd van vestiging Nederland A. van der Paauw (namens het personeel) het woord gevoerd. Dr. ir. Den Hollander schetste de loop baan van de heer I. A Aler: officier vlieger sinds 1919. van 1926 tot de oorlog KLM-er, daarna weer militair (in de hoogste in vredestijd bereikbare rang) en sinds zeven jaar leider van de lucht vaartmaatschappij. „Aler kwam in een moeilijke tijd. Plesmans visie richtte zich op de ver re toekomst-zijn projecten lagen voor verwerkelijking gereed: sneller, frequenter, groter moest het worden. Onder Alers leiding ontwikkelde de KLM zich in een vaste en directe richting Al in 1955 werden de DC-7 c's en Viscounts besteld voor levering in 1957, de Electra's voor 1960 en de DC-8's voor 1960 61 En de uitbrei ding wordt voortgezet. Maar ook te rugslag moest worden opgevangen. Intrekking van de landingsrechten in Djakarta, economische recessie en verliezen troffen de leiding zwaar. Ondanks alles groeide de KLM". „In Alers tijd nam de produktie toe met 84 pet., de gevlogen kilometers met 42 pet. Het aantal passagiers ver dubbelde, evenals de vervoerde hoe veelheid goederen. De inkomsten ste gen tot 570 miljoen gulden, 70 pet. bo ven die in 1954. Maar het belangrijkste van alles is wel", aldus de heer Den Hollander, „dat de 18600 medewerker- (sters) een harmonisch en coöperatief corps zijn gaan vormen. Humor Het was niet gemakkelijk Plesman op te volgen, zei de heer Den Hollander. Alers grote verdienste is mede. dat hij het op zijn beurt in zijn eigen stijl heeft gedaan, doch gelijktijdig het werk van zijn voorganger tot zijn recht heeft la ten komen Hij deed het moedig met zijn zin voor humor en zijn slagvaardigheid. Woorden van dank bracht dr. ir Den Hollander de scheidende president-direc teur speciaal namens de commissarissen, tot welk corps de heer Aler thans na zijn afscheid ook behoort De heer Van der Beugel sprak voor dat hij zich tot de heer Aler richtte over de KLM. „Wij zijn een groot en normaal bedrijf geworden", aldus spreker, „dat zich in heel veel niet meer onderscheidt andere grote bedrijven in ons land. En wij moeten de nuchterheid en de wer kelijkheidszin bezitten om dat bij voort during te onderkennen. Wij moeten niet teren op, of heimwee hebben naar een voorbije romantiek. Niettemin is de KLM meer dan enig ander bedrijf een bezit van het Nederlandse volk „Werkvergunning" Een tweede aspect, waarin wij ons on derscheiden van anderen is, dat onze positie in de wereld door de strijd om de landingsrechten moeilijker en be- dreigder is dan alle andere bedrijven. Ik zou dat willen noemen de strijd om onze werkvergunning", aldus de heer Van der Beugel, die vervolgde: „wij zullen met alle kracht blijven streven naar een rechtvaardige en gerechtvaardigde plaats in het wereldluchtverkeer": Zich tot de heer Aler richtend: „menselijk gespro- is uitbundige warmte naar buiten dikwijls een facade voor niet werkelijk betrokken zijn van binnen. Uiterlijke koelheid is daarentegen zo dikwijls een scherm, waarachter werkelijke verbon denheid met mensen en problemen schuil gaat. De heer Aler behoort tot Prins erevoorzitter van instituut van ingenieurs Prins Bernhard heeft het erevoorzitter schap aanvaard van het Koninklijk in stituut van ingenieurs. De vereniging van Delftse ingenieurs, waarvan de Prins be schermheer was. is omgezet in de hoofd afdeling van het koninklijk instituut van ingenieurs. In verband met deze reorga nisatie werd aan prins Bernhard gevraagd of hij bereid was het erevoorzitterschap van het instituut te aanvaarden. ;nsen met die laatste eigenschap, eten zij, die ïn zijn naaste omge- ing hebben verkeerd. Dat Het afscheid van een president-di recteur in een groot bedrijf is een nor male gebeurtenis. Maar dat ontneemt niets aan de kracht van het saluut, dat wij brengen aan hem, die zeven moei- lijke jaren de zwaarte en de eenzaam- j heid van de laatste en uiteindelijke be- J slissingen in onze KLM heeft gedragen, aldus de heer van der Beugel. j De heer Van der Paauw sprak namens het personeel over de verbeteringen in de personeelsverhoudingen. die in de tijd van de heer Aler tot stand zijn ge bracht, over de positieve houding van de president-directeur ten aanzien van het geen onder het personeel leeft, over diens ijzeren zelfdiscipline, elasticiteit, rust en kalmte. „Wij zijn u dankbaar". De bijeenkomst werd o a. bijgewoond door mevrouw S. Plesman-Van Eijk, luchtvaartautoriteiten, directeuren, oud directeuren. commissarissen van de KLM - en de echtgenotes van de heer Aler (met kinderen en i kleinkinderen) en van de heer Van den Beugel. De nieuwe Norel Onze Marine en Koopvaardij in de oorlog 1940-1945 90 Even boelend als Engelandvaarders In elke erkende boekhandel Morgenavond op uw scherm Ruim een uur kunt u zondagavond kijken naar een op telerecording vastgelegd spel van Reginald Rose „Zo'n rustige straat", dat de NCRV uitzendt. In dit spel legt de NCRV de vinger op een zeer wonde plek, vanavond 0 De AVRO begint vanavond na het NTS-journaal en haar eigen actuali teitenrubriek met een nieuwe reeks Amerikaanse televisiespelen, die plm. 20 minuten duren. Als eerste: „Het schilderij". Daarna worden er gedeel ten van de Sleeswijk-revue „Tot van avond" uitgezonden. nestor van het Nederlandse persbureauwezen, de heer M. S. Vaz Dias uit Amsterdam, zal op 22 mei de leeftijd van 80 jaar bereiken. In verband met de pinksterdagen de verjaardag valt dit jaar op tweede pinksterdag zat de viering in wij dere kring op 25 mei plaatsmnden. Nadat in de middag van deze dag het bestuur van de buitenlandse persvereniging in Nederland de ja rige in besloten kring een feestelijke lunch in het Amstel. hotel te Amster dam zal hebben aangeboden, zal in I aansluiting hieraan, eveneens in het Amstél Hotel van 16.00 tot 18 00 uur een huldigingsreceptie worden ge houden. In 1904 vestigde de heer Vaz Dias in Amsterdam het „Centraal corres pondentiebureau voor dagbladen M. S. Vaz Dias". Binnen zeer korte tijd slaagde hij erin een groot net van corresponden ten en tipgevers op te bouwen. Steeds meer bladen gingen zich voor zijn be richten interesseren en zo kwam zijn tyreau snel tot ontwikkeling. In de eerste helft van de jaren dertig stond het persbureau Vaz Dias op de top van zijn beslaan. In 1934 werd met Reuter een groot contract gesloten op grond waarvan Vaz Dias de Reuterbe- richten naar de provinciale kranten door gaf en Reuter de landelijke bladen bleef bedienen. Voorts werden via de gelieer de „Verenigde fotobureaus" illustraties cn via de verbonden clichéfabriek „Pax Holland", clichés, fotopagina's en matrij zen verspreid. In 1931 reeds gaf Vaz Dias voor vertegenwoordigers van pers en beürs een demonstratie met de hyper moderne telex. Toen de Nederlandse dagbladen in 1934 besloten een eigen persbureau op te rich ten werden de diensten van het pers bureau Vaz Dias door het A.N.P. over genomen. „Vaz Dias knipseldienst" bestaat nog evenals „Vaz Dias international", een internationale publiciteits- en public re lations organisatie. Welke vooral voor de Nederlandse exportindustrie belangrijke opdrachten verzorgt. De heer M S Vaz Dias die ook secre- iris is van het college van Parnassim 'dagelijks bestuur» der Portugees-Is raëlitische gemeente, is ridder in de orde van Oranje-Nassau en begiftigd me», verschillende buitenlandse onderschei dingen. nl. die van vooroordeel en haat a opzicht verschilt met anderen. In feite is dit spel een verdekte be nadering van de rassenkwestie. Wel wordt de belaagde man in deze ogen schijnlijk zo rustig-burgerlijke straat voorgesteld als een ontslagen gevange ne. maar dat doet er niet toe: het gaat om intermenselijke verhoudingen die niet deugen. De Amerikaanse schrijver Rose heeft dil stuk oorspronkelijk geschreven naar aanleiding van wat er in Amerika is gebeurd toen een neger zich vestigde in een door blanken bewoond blok flats. Heel de straat kwam in opstand en de „nette mensen" die er woonden hebben ten slotte de neger bijna gelyncht. Met het spel over deze tragedie kreeg Rose geen voet aan de grond: de tele visie waagde er geen uitzending aan. Toen hij echter de centrale figuur ver anderde in een ontslagen gevangene, ging het er anders uitzien: het stuk werd opgevoerd en had groot succes. En het vond gretig aftrek ook in andere landen. Zo zullen wij het dan ook in deze vorm morgenavond in het televisie programma van de NCRV kunnen zien. in een vertaling en onder regie van Henk Rigters De oorspronkelijke titel stond de NCRV niet aan, deze luidde niet meer of minder dan „Donder in de Sycamorestraat". Het stuk heeft een merkwaardige op zet Het voer! ons enige malen achter een binnen bij verschillende families, buren van de nieuwe bewoner en zijn gezin. Het laat ons zien. hoe de brave traditie doorgewerkt is, ook in het ge zinsleven dat zich dag na dag op de zelfde wijze ontwikkelt Dit op zichzelf de massa jegens iemand die in enig is al een opvallende confrontatie met ons eigen leven: hebt u persoonlijk wel eens ervaren, hoezeer het begin van de ene dag als twee druppels water kan lijken op dat van andere dagen? U zult zich in dit spel enige herhalin gen moeten getroosten, maar deze vor men juist de achtergrond van het be staan van deze straatbewoners, die dan plotseling worden opgeschrikt door de mare dat zij naast „een ontslagen ge vangene" wonen Goed, men noemt deze ongelukkige man een ontslagen gevangene, maar u kunt zijn status in uw eigen verbeel ding ook anders bepalen. Dergelijke gevallen van massa-haat zijn Immers voorgevallen ten opzichte van Joden, van kleurlingen, van politieke delin quenten en, inderdaad, ook van ex- gevangenen of mensen, die op andere wijze zich aan de openbare orde heb ben onttrokken. 9 Een programma van eigen opnamen van een concert dat de Camerata Academica onder leiding van Ber nard Baumgartner in de studio gaf, zendt de KRO tussen 8 en 9 uur uit Er worden werken van Mozart uit gevoerd. Om 9.10 uur begint het amusement in Tierelantijnen en om 11 uur wordt de rubriek „Meester werken van de religieuze muziek" (onderwerp cantates van Bach) voortgezet. Voor de VARA speelt tussen 8 35 er. 9 15 uur het Metropole-orkest luch tige composities. Om half tien wordt er een programma gewijd aan L<-u Bandy en verder hoort u allerlei amusementsmuziek en het nieuws. Programma voor morgen ZONDAG 14 MEI 1961 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. KRO: 8 00 Nws 8 15 Gram 8.25 Inl hoogmis 8.30 Hoog mis NCRV: 9.30 Nw iezlng 13.10 De Liet 14 Progr Moe torecltal 15.05 De is. lezing, i schip, lezing 18.30 De 15.15 Vroi Wat er gebeurt met deze man, u zult wenkoor en sol 15.30 Muzikale lezing 16.00 het zien. Het gebrek aan begrip cn ver- Gram 16 30 Gods spreken met draagzaamheid, het met voeten treden IKOR: 17.00 Jeugddienst, van het gebod tot naastenliefde spreekt hetwerk kerkelijke" act 18 40 voor zichzelf. Aktlon Silhnezelchen. klankbeeld. NCRV: Niet het verhaal is het belangrijke 1900 Nws uit de kerken 19.05 Gram 19 30 van dit televisiespel, maar de betekenis Gemeenschap der Heiligen, lezing. KRO: ervan, de moraal, zo u wilt. Een strek- ^«.Nw^aO.OO Gram 30.30 Rep king, die tot diep nadenken moet lei- 20.4- Kath Arb bewegingen var muz 21.30 Liederen vi tel, hoorspel 22.15 Zangrec (na verbroken verloving) Drie jaar en zes maanden met af trek en voorwaardelijke terbeschik kingstelling eiste de officier van jus titie bij de Utrechtse rechtbank gis teren tegen de 28-jarige slagers knecht G. J. V. uit Zeist wegens po ging tot moord op zijn vroegere ver loofde. In de ochtend van 29 augustus van het vorig jaar was de verdachte het meisje, de 29-jarige .1 M D uit Driebergen, te gemoet gereden op haar dagelijkse locht van Driebergen naar Zeist, waar zij als cheffin van de linnenkamer in eer „Hé! Hé!" Ze stonden stil als soldaten op het bevel van een meerdere. „Kijk die ouwe Regan eens! Waar is je tovenaarskostuum, Adam? We zullen er vast en zeker allemaal als goochelaars uitzien, maar jij zult beslist op Mephisto zelf lijken, kerel. Hij heeft zijn haar laten knippen! Regan, je bent van je luister beroofd! Geen onstuimige lokken meer om er de vrouwelijke patiënten en verpleegsters mee te verleiden!" „Zü moesten eraf, anders bleef dit ding niet op mijn hoofd zitten", legde Adam uit. „En de toga heb ik moeten laten verlengen." „Er zal een trapladdertje klaar moeten staan voor de oude heer die jou de baret op het hoofd zal moeten zetten. Kom mee, dokter Regan, wij gaan deze apekleren laten oppersen en dan gaan we ergens heen waar wij weten hoe je aan moet kloppen om toegelaten te worden tot een koel en schaduwrijk vertrek waar een allerbest biertje ge schonken wordt". „Kersvers gebrouwen" snoefde de ander. „Zoiets drink ik nu juist niet", zei Adam. Hij hield alleen van bier dat lang in het vat had gestaan. „Trouwens, ik moet nog het een en ander gaan kopen en nog gaan inpakken ook. Bovendien kan mijn vader elk ogenblik aankomen." „Hij heeft een vader", zei een van de jongelui plechtig. „Regan, we hebben ons in je vergist. Je bent dus niet de telg van een panter, met wolvin- nenmelk grootgebracht." „Misschien draagt zijn vader een panterhuid en houdt hij een knuppel met zo'n mottige knop eraan in de hand", zei de ander. „Deze dokter Regan hier, zal vast en zeker zijn patiënten genezen met afkooksels van salamanderogen en met het speek sel van leeuwen uit de bergen. Daar waar wij naar toe gaan, kerel kun je ook een lekker hapje eten: je laat óns het bier dan maar drinken." Adam lachte om hun spot. „Heus, lui, ik kan niet. Ik moet nog een boord gaan kopen vóór de winkel sluit. Verdwijnen jullie nu maar gauw." „In de warmste junimaand sinds vijftig jaar zul len wij deze muffe oude toga's moeten dragen!" klaagden zij en zij wierpen bedroefde blikken op door Helen Topping Miller de zwarte bundeltjes die zij onder hun arm droe gen. Adam kreeg een paar vriendschappelijke op stoppers en met een dramatisch gebaar verdwenen de heren. Adam deed haastig zijn inkopen. Hopelijk zou zijn vader begrijpen dat zo'n stuk perkament met al dat latijn erop zoveel geld waard was! Uit de verte al zag hij een stoffig vrachtwagentje voorde deur van zijn pension staan. Hij haastte zich naar binnen en rende de trappen op. Vlak voor zijn ka merdeur ontmoette hij zijn hospita. „Ik heb hem binnengelaten", zji zij. „Hij beweert dat hij uw vader is en hij ziet er nogal ziek uit. Als u een bed voor hem nodig heeft, dan is dat twee dollar..." Het raam van zijn kamer stond open en de lucht die erdoor naar binnen kwam was werkelijk iets koeler dan daar straks. In de leunstoel zat Jacob Regan, ineengekrompen, met de armen om zijn buik. „O, wat een pijn", kreunde hij ter begroe ting, „de hele nacht heb ik ermee gezeten. Een kwade buikpijn, jongen. Ik begrijp er niets van. Ik heb alleen maar een aardappeltje en wat be schuit gegeten die je moeder voor me had klaar gezet. Hieronder doet het pijn, hier in mijn dar men, en hier ook in mijn rug." Het zweet stond op zijn gezicht en hij zag asgrauw. „Ga hier liggen, vader." Adam tilde de man met gemak op het bed en deed hem zijn jasje uit. Het was kennelijk nieuw. „Nu uw broek nog." „Vouw hem op. Het is een nieuwe", kreunde „Waar doet het zeer? Ontspan u nu. Kijk i mü." „Hier, hier beneden en daar rondom naar ach teren toe. Au!" steunde hij, terwijl de vlugge han den van zijn zoon hem zorgvuldig betastten. Al spoedig was Adam er achter wat het v Hij trok het laken over Jake's benen en veegde hem het zweet van het gezicht. Een van de lip pen van zijn vader bloedde, zo had de man er van pijn op gebeten. „U bent er niet best aan toe, vader", zei hij. „Lig nu maar stil. Ik ga even telefoneren." „Niet nodig, jongen. Geef mij maar wat won derolie of wat zuiveringszout, dan ben ik er zo „Ben ik dokter of niet", zei Adam streng. „Ik zeg u, dat u stil moet blijven liggen." „Als je dokter bent, genees me dan! Waarom wil je dan nog hulp halen? Blijf hier en geef een flinke dosis zout." „Ik wil van een ander horen of mijn diagnose juist is en ik heb trouwens nog geen vergunning om praktijk uit te oefenen. Moet ik uw broek s meenemen of zult u stil blijven liggen?" De dichtstbijzijnde telefoon was die van wasserij in de buurt. Adam wachtte wanhopig op aansluiting. Hopelijk was professor Deever Eindelijk hoorde hij hem zijn keel schrapen zeggen: „Ja, hallo?" „Professor, u spreekt met Regan. Ik krijg dezer dagen de doktersbul, herinnert u het zich?" „Ja, ja, Regan. Je hebt toch zeker de oproep gekregen?" „Daarover bel ik niet. Ik heb een patiënt." „Mag niet, Regan. Je hebt nog geen vergunning." „Hang niet op, professor. Het is mijn vader. Hij is zojuist aangekomen en heeft veel pijn. Het lykt me niersteen." „Je hebt dus je diagnose al gesteld!" klonk het spottend „Maar het zou ook een ontsteking van de alvleesklier kunnen zyn, of de blaas, of de blin de darm (Wordt vervolgd ■kte. Op de Arnhemse bover.weg hij haar. Hij dwong mejuf frouw D. tot stoppen, en vroeg haar op nieuw de verbroken verloving te herstel- Toen zij dit weigerde, greep hij haar met beide handen bij de keel en gooide haar op de grond Het meisje verzette zich hevig en begon te gillen, waarop een in de nabijheid werkende timmerman en een toevallig passerende taxi-chauf feur te hulp schoten, zodat dc verdachte van verdere agressie moest afzien. Ter zitting van de rechtbank ontkende de slagersknecht, het voornemen gehad te hebben zijn gewezen verloofde te do den, maar eerder had hy dit toegegeven De officier achtte de ten laste gelegde poging tot moord bewezen. In zijn requi sitoir herinnerde h|j eraan, dat de ver. dachte al eens eerder meisjes of vrou wen. waarmee hü verkering had gehad, met de dood bedreigd had ais zy de ver. loving verbraken. In een psychiatrisch rapport wordt de verdachte gekenschetst als een in zijn psychische ontwikkeling sterk gestoorde persoonlijkheid lijdend aan hevig» drift buien en niet volkomen toerekenbaar. Belangstelling voor emigratie neemt af De Nederlandse regeringscommissaris oor de emigratie, mr. ir. It W. Have- nan, heeft gisteren op een bijeenkomst •an het Intergouvernementele Comité oor de Europese Migratie in Geneve erklaard. dat de belangstelling voor emigratie in West-Europa afneemt. Wat Nederland betreft was het aantal kandidaten voor emigratie in het eerste kwartaal van dit jaar dertig procent lager dan in dezelfde periode van i960. Volgens de heer Haveinan wordt ver wacht, dat dit jaar niet meer dan 2500 Nederlanders met behulp van het ICEM Canada zullen verhuizen. Dit aan- het laagste sinds 1947. Voor Austra- erwachtte men dit jaar 7000 emi granten. Het totaal aantal Nederlanders dat dit jaar gaat emigreren, zou de 18000 iet te boven gaan. De heer Haveman deed een beroep op de emigratielanden om het voorbeeld de VS cn Brazilië te volgen en hun poorten wijd te openen voor Nederlan ders die uit Indonesië zijn verdreven. z 22.30 Nw I 22.55 Metropole-ork en aoliste 23.35 23.55—24.00 Nws. /ersum II, 298 m. 1007 kc/«. VARA: f 8 00 Nws en postduivenber 8.18 Voor het land 8.30 Gevar progr 9.45 Geestelijk lezing 10.00 Cabaretprogr 10.30 Ge- rogr. AVRO: 12.00 Lichte muziek 13.00 13.07 De toestand ln de wereld, lezing Meded of gram 13.20 Progr v d weg- .ïkers 14.00 Symposion over kunst 14.40 ;rork en solist 15.40 Gram 15.50 Int alwedstr Oost-DuttslandNederland. In de pauze: 16.45—17.00 Gram en sport- uitsl VARA: 17.00 Tweede helft Int voetbal- wedstr O.-Duitsland—Nederland, nabe,- schouwlng en sportnws 17.55 Nws cn sport- uitsl. Daarna: Sportjourn. 18 10 V d Jeugd. VPRO: 18.30 Korte Re- monstr kerkdienst. IKOR: 19.00 V d Jeugd 19 30 De open deur, leznig. AVRO: 20 00 Nws 20.05 Lichte muz 20.30 Alexanders va kantie. hoorspel 21.15 Gram 21.45 Zin en onzin ln goede manleren, lezing 22.00 Gram 22 30 Nws eh meded 22.45 Act 23 00 Volka- licderen 23.15 Sportuitsl 23.20 New York calling 23.25 Gram 23.55—24.00 Nws. Televisleprogr. NTS: 16.35—17.30 Voetbal- wedstr Oost-Dultsland—Nederland NCRV: 20 00 Documentair progr 20.30 Pianoduo 20 45 Zo'n rustige straat, klankbeeld 21.50 Dagsluiting. NTS: 22.00—22 30 Sport ln beeld. Programma voor maandag 8 30 Gram den 9 40 V logische e 11.20 Gram m 10.15 Theo- Piar 12.00 Strijkork 12.25 Voor boer en rumoer 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 Lichte muz 12 53 Gram of act 13.00 Nws 13.15 Lichte muz 13.40 Gram 14.05 Schoolradio 14.30 Omr ork 15:35 Vocaal ens 16 00 Bijbeloverdenking 16 30 Kamermuziek - - - p ao 17.41 Beursbei rrlngsuitz: p - -WW» - -TM Surlns 18.00 Orgelrecital 18.30 Gram 19.00 Nws en weerber 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Geastelijke liederen 19 30 Radiokrant 19 50 Lichte muz 20.15 Welkom, vraaggespr 20 30 Om een klein straatje, hoorspel 21 35 tal 22.00 Parlem comm 22 15 Gram 22 30 Nws cn SOS-ber 22 40 Avondoverdcn- 22 55 Boekbespr 23 05 Muzlk lezing Gram 23 55—21.00 Nw». II, 298 m. 1007 kc/s. VARA: fi - - 1 800 Nws en Land- cn tuinbouwmeded 12.33 V h plat teland 12.38 Gram 13.00 Nws 13.15 V d mid denstand 13.20 Pianoduo 13.45 Wikken cn .00 Strijkkwartet 14 25 Morgen ls het te la; 18.00 Zestig minuter 17.00 Oude liedjes Hammondorgelspel sl 15.35 Grar 17.15 Planot 19.15 Regcrlngsuitz: De iet Leedy-trio en Meneer im 20.00 Nws 20.05 Lichte KRO: 20 20 C iuz 21 05 Fllmdo 2155 Sportpra laglo. Mer sto Phllharm Fritz Lehma Einsami biaiich ..Mltten ln Schönhci Sym- ■Itstcm Die Chl- „Junge Mad- K rtlhl 1 ng"I Weh n" n ü'r^ 1 n *Tr a urn"ip» Le hen 1st Der beschled .Die Sonne iehïidrt m ^eblr«e". Mildred Miller, mez- ro-sopraan: Ernst Haefllger. tenor Phn harmonisch Orkest van New York ml'

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9