e DE MUSLUKKELING 'Ruimte voor ons.... hoge belccfincf eiuidó- barrièrtsL^ Leve De tien meest verkochte ZATERDAG 13 MEI 1961 |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH>iiiniiiiiiiiiMiiiiiiii»niniiiiiiiiiiiii»iiiiniiiiiiii wedstrijd De bijkans geniale wijze waarop wij iedere week weer onze pagina tot een echt-jeugdig, positief, lees baar en vaak zelfs te aanvaarden geheel weten te componeren, heeft in vele kringen de diepste bewon dering en het grootste respect afgedwongen, zelfs bij onze tegenstanders, die er, hoe betreurenswaardig dit ook genoemd moet worden, toch zijn. Iedere week opnieuw ontvangen w\j enthousiaste brieven van onze fan-club (een vaste kern van 217 lezers) en van staats hoofden uit binnen- en buitenland. Het heeft ons daarom diep teleurgesteld toen wij van een bevriende minister hoorden dat hij de vrolijke noot zo node miste. Of we nou niet is een lollig stukkie konden schrijven. De goede man had gelijk. Wij hebben onze laatste pagina's eens doorgelezen (met moeite) en inderdaad Het moet nu maar eens uit zijn met die rare politieke artikelen over Algerije, Rusland, Spanje en Goes. Om maar niet te spreken van pornografie, spiritisme, taboe, apartheidspolitiek en andere pogingen tot groepsvorming. Het roer moet om! Leve de gezonde, milde, sappige, kleurrijke, demo cratische en geestrijke humor der krantemannen, tramconducteuren, mellekboeren, agrariërs, ara bieren, beroepsgrollenmakers, harlekijnen en van een iegenlijk, die zijn of haar beroep maakt van het tappen, vertellen, omroepen of op enigerlei wijze openbaar maken van grapjes, mopjes, witsen, grollen, grove scherts of schetsen voor dame en heer. Wij maken een uitzondering voor de galgehumor. Sinds de doodstraf hier is afgeschaft, is er in deze branche geen droog brood meer te verdienen. Wij wachten hier dus mee tot de Russen komen. Ook de lugubere mopjes kunnan wij moeilijk afdrukken. Het gaat niet aan zwart op wit te plaatsen wat een moeder in Enkhuizen laatst tot haar eerstgeborene zei: „Gerbrandje, hou op met huilen anders spijker ik je andere voetje ook vast". Het verwekken van de grijns-, schater- en bulderlachen die handelsreizigers, renteniers, cipiers, ministers en kappersbedienden zo sympathiek maken is echter niet zonder gevaar. „Ene woordspeling die de een doet glimlachen is voor de ander nauwelijks voor consumptie geschikt" zegt het spreekwoord en zo is het lieve lezers. Wij hebben dus alles zorgvuldig getoetst aan zijn culturele waarde en dit Ruimte- en andere lezers, voorstanders van een nationale omroep, intellectuelen, grotbewoners en apothekersassistentes Is moeilijk, zeer moeilijk, ja bijna het moeilijkste van de hele wereld. Het is daarom met enige schroom en niet na vele ge wetensconflicten dat wij u deze open pagina „Bellen Blazen" onder ogen brengen, Gij dient hem dan ook te lezen met in uw hart de wetenschap, dat alles erg leuk is, maar dat uw buur man dat beter begrijpt dan gij. Zo hebben wij en zij, die er voor schreven of tekenden dan weer een steentje bijge dragen tot een betere ver standhouding tussen de vol keren en tussen u en uw buurman. Vandaag vraagt de ruimte-redaktie van jou. lieve lezeróók actie we beginnen een strijd in limmerikigheid doe mee. En stuur gauw je reactie We waarderen je inspiratie H toant alleen bij jouw schrijversgratie kun je ons bewaren voor diverse gevaren E zoals limmerik-devaluatie Dit wordt een enorme vertoning 1 Met een pracht van een prijs als beloning Pak fluks nu de balpunt E want dit wordt een ras-stunt wie het wint wordt de limmerik-koning Voor allen, die bovenstaande schone regels nog niet hebben begrepen jekenniewete) hierbij hebben wü de eer een limmerikwedstrüd te introduceren, waaraan iedereen (vaders, moeders, tantes, ooms, mevrouwen en kinderen uitgezonderd) kan meedoen. Eén restrictie: limmerikken voor boven de 18 worden wel bekeken, maar niet geplaatst. Dit gloed-nieuwe-ruimte-idee loopt van stapel op de eerst volgende open pagina, dat is dus vandaag over vier weken, dus met andere woorden: zaterdag 10 juni. Alle vijfregelige geniale invallen moeten vóór 3 juni a.s. binnen zijn. DE BELONING IS HOOG! UITZONDERLIJK HOOG. Wat het Is weten we (nog) niet (een pocket of zo). Voor het geval je niet weet hoe zo'n limmerik er uit ziet: hier een paar voorbeelden van de op dit gebied reeds zeer bekende en alom gewaardeerde Meine Reitsma (ónze eigen): Na een lange rit langs donkere wegen, afgebakend E met glazen kassen, die regelmatig als glinsterende parels in de autolampen opdoemden bereikte ik het dorpje Zwiepradeel. §1 Een enkele dorpeling haastte zich schimmig door de mist, doch verder was alles doods en verlaten. Slechts de patatzaak op de hoek scheen wat mager licht uit op het plaveisel, terwijl uit de lokaliteit zelf 1 wat streekliedjes klonken: de plattelandsjeugd sleet de avond met kroket en jux-box. Het adres waar ik mij had te vervoegen lag bui- E ten de bebouwde kom en het duurde dan ook even p eer ik, na alle steile bruggetjes genomen te hebben, i de plaats van bestemming bereikte. Een zeer oude vroedvrouw uit Schouwen besloot met een bakker te trouwen. Ze kregen een vijfling waar ze glunderend bij sting omdat ze die zelf nu mocht hou'en Wat-zeg-u-van-deze? Een dronken behanger uit Halfweg had vorige week toch een pechzeg. Hij geraakte te water kwam niet toe aan zijn kater, want helaas was die dag net de dreg weg n-dees'-kan-er-ook-nog-r Goeie vriend Ik moest die avond een lezing waarnemen. Mijn goede vriend, reiziger in bepaalde kunstmestextracten, was verhinderd, en had mij derhalve ver zocht deze beurt voor hem te vervullen. het on- Een stamhoofd in de Kalahari kocht eens voor zijn vrouw een kanarie. Maar het noodlot was wreed, want het beest overleed Het hoofd sprak ontroerd slechts: „Dag, Arie" Vette jaren leeggeruimd en met gas-en kaars je nou altijd zien terwijl hij Zijn glimmende groene-zeep lantarens een intieme, maar zeer veelbetekenend naar boven wees. neus deed bevreemding uitko- summiere verlichting aange- Ik schudde begrijpend het hoofd men en ik lachte het kamme- Dracht. Een of andere funktiona- en maakte jas-aantrek-bewegiD' tje hulpeloos ten hemel geheven ris kwam mij zich stotend aan gen. Na het kledingstuk van de wat aarzelend. De man was in het donker staande stoelen uitpuilende kapstokjes gewurmd echter de enige passant die avond tegemoet en bracht mij naar een ik greep de gelegenheid tot met jutezakken gepavoiseerde lirekt aan. Op mijn ereplaats, vraag waar de coöperatieve be- Nadat de zelfde djkkerd mij in mestingsveremging vergaderde. het sappig dialekt had welkom de hand gedrukt waarop lacMe |e ion8e* ap'aak vlrheugd.' gILïeT moêht Tk mij aeMer dé eer bescheiden en nauwe- vouoor" rinn v>n „if :ir- cto sv,i te hebben, stapte ik de mist weer buiten weldadig stil. FERRY VAN BEINEN (Dordt) énkele zeer bescheiden lijks leesbare aantekeningen ston den. Daarbij praatte hij me hel direkt financiële voordeel aan var de onderneming. Deze eerloze draaierijen gaven toen de door- Half negen, spitsuur. In een toch al overvolle bus wringt zich nog juist een aantal mensen. Als een der laatstcn heb lk mij nog naar binnen kunnen worstelen en ik wacht nu op mijn beurt om te betalen. Voor mij staat een kleine man. die hoewel van bem verwacht wordt dat bij betalen zal, nog geen aanstalten maakt om dit te doen. „Ik moet even Iets aan de passagiers vragen' zo deelt hij de chauffeur mee. En voor deze heeft kunnen proteste ren. roept het mannetje al door de bus: ..Dames en heren, is er aoms iemand in deze bus die ze wel allemaal bij elkaar heeft?'' Even Is het doodstil, niemand durft iets te antwoorden of zich zelfs maar te verroeren. ..Het spijt me, maar dan ga ik er lie ver maar weer uit. U begrijpt, dat ik liever niet met een bus vol eh, nou ja in ieder ge val.... mag ik even passeren?" die hij halsstarrig in zijn han den gehouden heeft, als symbool van zijn vroegere machtige posi tie. Sirenes loeien. Politie. Vier overvalwagens vol agenten. „Door lopen, niet blijven staan". Een man. die zich heeft vast gebeten aan een colbertje van een medepassagier. krijgt een flinke mep van een wapenstok. Verschrikt neemt hij de benen, zich bijna verslikkend in een knoop van het colbertje. ....Ik verlaat mijn uitstekende zitplaats. Ik zal een ander ver voermiddel moeten zoeken, deze bus zal voorlopig wel niet ver trekken. Rechte eind Op de hoek van de straat staat het mannetje, wanneer ik hem passeer zegt hij vriendelijk: „Nou meneer, heb ik het niet bij het rechte eind gehad. Je zal er toch tussen zitten". MAURITS DE GRAAF Dit verhaal, als het tenminste een verhaal is, gaat over een vo gel, waarvan nu niemand meer gelooft, dat hij bestaat. Dat is heel jammer, want nu heb ik kans dat ook niemand dit verhaal gelooft. Maar het verhaal gaat nu eenmasl over die vogel, daar is nu niets meer aan te doen. En dan te denken, dat het maar een doodgewone mus is. Een huismus van eenvoudige komat. die geen andere opleiding had dan ..elementaire vlieglessen voor beginners" en zelfs daarvan nog niet eens het diploma theo- Hij had allang de hoop opge geven, ooit aan de lessen bruids zang en eerste eierverzorging" te kunnen deelnemen. Geen schijn van kans had de doodgewone huismus van eenvoudige komaf. Komaan, laten we hem Tsjilp noemen. Het is een eenvoudige naam voor een mus. Juist pas send. Tsjilp wist het niet meer. Als leerling was hij een hopeloos ge val. En hij had een onherstelbare schuld op zich geladen. Hèt Vest Het nest, het klassieke voor beeld voor de mussenhuizenbouw sinds 1946, vele mussengeneraties oud dus, was vernield. Slechts een matig exemplaar in nieuwe stijl uit 1952 was nu nog over, om de mussenjeugd als voorbeeld voor nestbouw te dienen. Het ge beurde tijdens de laatste les, die Tsjilp ooit ontving. Het was num mer drie van de cursus „nest- bouw voor iedereen". Bij de eer ste oefening in het zelfstandige nestbouwen had Tsjilp zich ge vestigd op het Nest, en net gedaan of het zijn produkt was. Veront- „Meneer", riep hij uit, „ik sta bouwvallige katheder opstellen net naar u uit te kijken". begmnen aart de hopenlijk lucra- Met een zwierig gebaar opende tieve speech. Juist begon ik aan hij de wrakke deur, als g9ld het het doel en de noodzaak van een een statiekoets. Nu kon ik pas goede voorbemesting toen het be- goed zien waar ik was beland; g0n te regenen. Fijntjes tikten de de bebouwing was opgetrokken uit droppels op het blikken dak en m;Jit?i Htn Wei golfplaten; het soliede buigzame vormden een poëtische muziek bij spul, dat de Amerikanen ons zo mijn kwalijk riekend verhaal, royaal hebben nagelaten. Als in Doch spoedig ging het zachte ge- de lengterichting door gesneden ruis over in oorverdovend geroffel koekblikken staan ze in het land zodat ik het gezicht vertoonde van en doen dienst als voorraadsschu- een naar adem happende vis. Het ren in vette jaren. was duidelijk, dat mijn woorden opgingen in het geluid der ele- Intiem menten. Mijn gastheer kwam moedeloos naar voren geschuifeld en schreeuwde in mijn oor: „Dat zal slag. Daar ik niet op de hoogte was van de toilet-outillage ter plaatse hield ik stil bij een klei ne stulp en kamde in de luwte van het gebouw mijn haren. Plot- waardigd stortte de leraar zich bij de inspectie op Tsjilps pro dukt en rukte het onder het uiten van verontwaardigde kreten uit een. Pas nadat de vernieling was meer voor. Hij kon zelfs niet fatsoenlijk wegvliegen. Tsjilp klom omhoog. „Je lijkt wel een Arabische ekster in de bruidstijd!" zou zijn onderwijzer een slecht getuigschrift verwij- zou hem ook niet hebben gehoord derd. want Tsjilp hoorde niets meer. Het was zijn laatste kans, die Hij vernam nog slechts het sui- les. Zjn laatste kans was voor- zen van de lucht langs zijn mi- bij. Tsjilp deugt niet als leerling, ruscule gehoorgaatjes en hij zag Hermans geen esprit genoeg men tracht dat te compenseren een soort bachanaal. De motorklub uit Assen maar beter aan kunnen sluiten of het geestelijk niveau -an haai en de plaatselijke blaaskapel moe Het is ook jammer dat de blind' dock van vrouwe Justitia zo bonden is, dat zij daar geen oo| voor heeft. stond op zijn getuigschrift. En liedjesfluiter getjes was al van plan, een lied- Tsjilp te maken. Het kos- alleen maar het trage golven van populaire din- de lucht boven zich en heel be neden een rood vlekje van een dak. Tsjilp klom, beter dan een Arabische ekster het zou hebben te Tsjilp twee pauweveertjes, om gedaan, onverschillig Loodrecht Ruimtevlieger i dat e Tsjilp vloog treurig van een tak. Verkeerd, natuurlijk. Niet keurig vooruit, zoal3 hij „elementaire vlieglessen ginners" had geleerd. Nee, lood recht omhoog. Hij botste bijna te gen een zwaluw die hem even ve nijnig met de snavel op de kop dit lezen, tikte. Maar wat kon dat Tsjilp nog schelen? Hij was de oorzaak van het vergaan van het Nest, waar- Hij merkte er niets arend hem toeriep dat hij moest oppassen omdat hij boven de mussengrens kwam, waar zijn de soort vogelvrij was. Tsjilp klom öe- en klom en klom en klom en zo nog een half klommetje verder. Totdat het „klimt" wordt, want we komen juist op het moment, dat Tsjilp daar vliegt, terwijl we „Hij is gek" Het kleine mannetje is nog niet uitgestapt of iemand roept: „Die vent is gek!" „Kunnen we nu eindelijk verder?" De chauf feur built bijna „Nee. nee", roept een mevrouw, „ik ga er ook uit." Ik kijk de man die naast me zit aan en schiet in een zenuwach tige lachbui, als ik merk, dat hij me onderzoekend staat op te ne men. Dit gelach wordt echter het sein voor een algehele uit tocht. Iedereen wringt zich du wend en stompend naar de uit gang. De chauffeur, die zijn ge zag te niet gedaan ziet. maakt wanhopige gebaren. Niemand neemt notitie van hem Als de bus leeg is, kies ik mij de beste POST VAN MARJA mislukke- van het Nest, de mus die een zwaluw in de weg vloog, die geen acht sloeg op de waarschuwing van een arend Daar gaat Tsjilp, de eerste voor hij zo dikwijls in bewondering ruimtevlieger. Heelaivogel nr. I, had gezeten. Hij deugde nergens kosmosmus bij uitstek, hoogvlie ger van een onnavolgbaar soort. in de beste zin van het onbe staande woord een Muslukkeling! Beneden geloven ze dit niet. i het In een groen weekblad lazen we als kritiek op de SUS-loten, waarvan men na lang zoeken tot de ontdek king kwam, dat de ,.Opbr. best. v. d. geest, en stoff. noden v.d. Kath. Volksgcm. in Ned." was, het vol gende „Laat iedereen zoveel loterijen houden als ze willen en de minis ter goedvindt, maar laat men er dui delijk voor uitkomen wie er van pro fiteren. Begrijpen deze lieden nu niet dat ze hun eigen zaak schaden door zulke gluiperige praktijken?" Wc kunnen hier weinig aan toe voegen. Inderdaad vroegen al af, waar deze lootjes vo den, maar vrij geïnterpreteerd we ten we nu, dat zij gebruikt worden om onkosten te bestrijden, waar schijnlijk voor een groot deel ge maakt in het onderontwikkelde zui den, Stoffelijke noden, wij begrijpen ze, de grote r.k.-gezinnen in ogen schouw nemend. Geestelijke noden, nee. beste lezers, betekent geen ge brek aan bidprentjes, inaar denkt -nige weken geleder Toon Hermans moet 2227.— be talen omdat bij weigerde op te tre den voor een motorklub te Assen. Tijdens de voorstelling zouden de kelners mogen serveren. Toon Her mans vond dat geen passende ach tergrond en bedankte voor bet op- Wij geven de heer Hermans ge lijk. Wij geloven namelijk ook, dat liet voor een artiest onmogelijk is zijn programma te brengén onder geleden bet irriterende geluid van rinkelend eetgerei en het ongetwijfeld hoorba re gesmak van de Assense „scheur- schoften". Het getuigt van stijlloos heid cn een totaal gemis aan inner lijke beschaving. Men vindt blijk baar in de conference van Toon Dc Piet-'Sybrandie-fan-club staat die eigenlijk nog?) heeft i alle reden om trots te zijn. AVRO's zondagse strijdkrachtenpro gramma mocht Piet optreden. Piet had iets héél nieuws. Geestelijk: muziek met rock n 'roll begeleiding. Tjonge, tjonge wat nieuw. Vooral toen bleek dat de negro-sp „Joshua fit the battle of Jericho" het „nieuwe" was. Twee klein* ken aan Piet: „In de eerste plaats, Piet, is Rock n' roll niets anden dan een geaccentueerd blues-ritme, op die manier zong men vijftig jaar psalmen in de Iijke staten. In de tweede plaats it de vertaling van „fit" heus n' „won" Piet, maar Amerikaans vo „fought," vechten. Dat komt tro wens ook iets beter uit met de I doeling van het bijbel-verhaal. Ik z het toch eens lezen. Piet." de kos het r.k. kerk toch. i must fall. Poor boy, Slaags „Slik allemaal" schreeuwt de chauffeur. Hij springt ook uit de bus cn gaat op de stoeprand zit ten. In de bus waren al wat pas sagiers slaags geraakt. Buiten zetten zich de vechtpartijen nu voort, ja, breiden zich zelfs uit. doordat goedwillende omstanders rake klappen b:j hun bemidde lingspoging oplopen. Ook de chauffeur is reeds enkele malen tegen de straat gekwakt. Zijn un.,orm is langzamerhand ontoonbaar geworden en zijn pet Egt vertrapt in een plas. Huilend •taart hij naar de verbogen tang, Of hello, hi of hol. Kies maar. Ik haat sleur. Ik haat spruitjes! Ik haat de school. Ik haat 't wakker worden om half acht. Ik wil niet meer om tien uur naar bed. lk wil Ramona nooit meer horen, lk wil een schop geven te gen de gipsen kabouter van de buren, die lacht, lacht mijn uitzicht is onuitstaanbaar ge worden. Ik wil mijn kamer vol hijeeide rock 'n roll en ik krijg U voglio bene, italiaanse liedjes. Ik wü al die kleine plaatjes met al die beroemde mensen vol snorren en geweien tekenen, met ballpoint. O. die vreselijk brave bruine kafjes, die dunne spiek- aantekeningen. de inleidingen, dertien in een dozijn. Ik dank mijn collega Dinges in Je weet wel voor zijn etc-, ik spuug erop Ja. het waait ontzettend, ik heb nog nooit zo hard gefietst. Het was een gevecht, ik won, ik heb niet een keer hoeven af te stap pen. Deuren rammelen, ruiten klapperen. Ik had door moeten fietsen. De huizen worden steeds nieuwer, het bos met de villa's, dan de polder. De wind aait het gras de verkeerde kant op, een heel andere kleur. Maar ik ben te laf. Ik fiets tegen de wind in naar huis. Ik gooi met m'n tas. schop een boek over de vloer (De gehate kaft vliegt er af, de blaad jes vlinderen). En dan ga ik toch aan 't werk. Woordjes, rijen woordjes met af en toe een le lijk woordje van mijzelf ertussen. De radio geeft nu de Elizebe- than Serenade, net niet klassiek Ik heb Chagall aan de muur: het rode huis. Het huis van de bruid, de witte bruid in de deur. Een groene ram trekt een kar naar de maan. de bruidegom is in een boom. Het huis is rood. het dorp is rood. 'k Zou willen huilen, maar het helpt niets, huilen zon der a shoulder to cry on. Maar er moet geleerd worden uit de oudbakken boekjes vol vetvlekken en ezelsoren, morgen, overmor gen. zes dagen in de week, veel weken in het jaar. Into each li on est rien du tout. En zonder ken papiertje ook niet. Zo meteen weg. En geeft de B.B.C. Sonnetten van Sha kespeare. De bruid kijkt naar de boom. De bruidegom is in dc boom. De groene ram trekt de kar naar de maan. Het waait Alles is hopeloos. Alleen het huis is rood, hartverwarmend bloed rood. En het gaat onweren, 't Boek ligt nog steeds uit de kaft 'n Vocabulaire. Vergeet dit maar. 't is een bui Ja vergeet het alsjeblieft, het be. gint ook nog life. een traan bij jaar weet nie mand meer van hem. Het ruimtehondje Laika, de Franse ruimtemus. de Argentijn se heelalrat én de sterrenzeester uit Guatemala, ze stonden op on ze voorpagina's, toen ze verdron ken in de grote oceaan, nadat de neuskegel aan de vangende vlieg tuigen was ontsnapt. Tsjilp wordt straks een hemel- lichaampje onder de velen. De kosmos zal zijn dode veertjes regenen, into each strelen. Maar jij en alle andere mussen geloven het niet. PAUL POPEL Vicieus. Au récrire deze JE MARJA Een Amsterdams liberaal noemde een voorwerp, tentoongesteld in het Stedelijk Museum aldaar „iets vuils, iets gemeens, iets scxuecls". De op klimmende trap ziende in de uitla tingen van deze liberaal, kunnen we conclndereh, dat het scxucle de overtreffende trap van vuil is en dal stelt deze licht ontvlambare heer in een eigenaardig zonnetje. Bovendien beweerde de liberale man. dat Sandberg (dir. Sted. Museum) geen jonkheer, geen heer. maar knetter gek was. Hij raadde aan deze heer dc nek om te draaien. Op dit punt aangekomen zwijgen Er uit gelicht M. B. te Uw lente was voor ons geen nieuw geluid (vrij naar Go(o)rter). Heieen V., Noordwijk aan Zee. Eén gedicht hebben we gehouden. Het andere werk vonden we niet direkt slecht, maar iets te aangedikt, waarbij je de gegevens te lang had uitgespon- Mevr. S. uit Waddinxveen. Mevrouwtje toch, wat een produktie. Alleen hebt u ons zo in het onzekere gehouden wat uw leeftijd betreft Th. H. uit Rotterdam. Jouw schrijfmachine is ongetwijfeld beter dan de onze. Alleen waren we na lezing van het getypte doodmoe. Ferdinand G. te Den Haag. Wat denk je van Ot en Sien? Loesje K. uit Leiden. Hou jij ook niet van ra men wassen? Gert van der W. uit Lissc. Foto's maken kan (soms) moeilijker zijn. dan je denkt. Zoek als onderwerp eens wat originelers uit. Cor de B. uit Rotterdam. Ik ben niet boos, hoor Cor. Alleen wat bedroefd. (Bert). Andre v. d. E. en Albert L. uit Den Haag. Lieve Andre en Albert, vraag het eens aan Tante Jos. 2. Wheels - The String Alongs 3. Surrender - Elvis Presley 4. Are you sure - The Alli- 9. Pepe - Dalida nze bloedeigentopper dragen we deze week op aan de heer Soekarno. Op een half-zacht plaatje speelt het Krontjong-orkest „The West Irian Boys" voor hem: „Have you heart-aches by I the number?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 20