MAG IK BIJ U LOGEREN? tips voor de mmie 0pen briel G Uw thee kan smakelijkerzijn 'N ROOS UIT AMERIKA TIP-PARADE ZATERDAG 13 MEI 19 51 Ctten-&.dy,v&\tj&s v\ag.e.n orden in een tehuis uel gezellig bezi or een onderbreking t an een puur u kan een hele belevenis zijn. Een internaat als home..., ZINVOL IDEE van „Raad en Daad" Het begin van de maand mei aan deze twee data niet heeft sinds 1945 voor ons land bij willen gaan. altijd weer een bijzondere be tekenis. We denken op de 4e even terug aan wat er in de oorlog allemaal is gebeurd, om ons de dag daarop te realise ren, wat vrijheid eigenlijk be tekent. Tal van bladen en tijd schriften schenken ieder op hun manier aandacht aan deze meidagen Maandblad 'k Wil u vandaag iets vragen. En ik kom, na op uw bel te hebben gedrukt, maar gelijk met m'n vraag voor de dag: „heeft u een bed over, óf bezit u een klei ne logeerkamer?" Als u ontkennend uw hoofd moet schudden, omdat uw huis voor uw gezin eigenlijk al aan de kleine kant is, ben ik by u aan het verkeerde adres en blijven we zoals dat heet zonder meer toch goede vrienden. Indien u wél over een bed, i.e. een logeerkamer beschikt, waag ik het er op u direkt m'n tweede vraag te stellen: „Zoudt u voor een paar weken oom en tante willen zyn?" Voor het geval u nu misschien wat verwonderd uw wenkbrauwen optrekt, haast ik me oni erby te zeggen: uiteraard niet van my. Ik wip vanaaag op deze pagi na even bij u binnen namens een aantal kinderen, opgroeiende meisjes en jongens, die zo graag met vakantie willen. Niet in een joyeuze bungalow ergens in de bossen of over de grenzen, niet in een pension met een eitje bij het ontbijt, noch in een soepel achter de auto verende caravan. Nee, gewoon, in een gezin, zoals dat van u en van mij. Juist in een gezin; voor de meesten van ons toch min of meer een alle daagse instelling, maar voor de kinderen, waar het hier om gaat. een kleine gemeenschap, die ze niet kennen. Omdat ze alle weken van het jaar om welke reden dan ook een of ander tehuis, een internaat, of een inrichting als hun home moeten beschouwen. Nu 'willen we helemaal niets ten na dele van deze inrichtingen zeggen, integendeel, we mogen ons ge lukkig prijzen in ons land een groot aantal goede tehuizen te bezitten, waar kinderen met liefde en zorg worden opgevoed. Maar iedereen Is het toch eens over het feit, dat het opgroeien In een gezin over 't algemeen altijd te prefereren is boven het groot worden in een inrichting. Omdat er nu aan het gezin, waar die kinderen thuis hoorden, iets mis is gegaan, werden het tehuis, de inrichting de vervangers van vader en moeder. Daargelaten natuurlijk de instellingen, waar hetzij lichamelijk, hetzij geeste lijk gehandicapte kinderen speci ale zorg en aandacht krijgen. Dat wij op deze pagina even de aandacht vestigen op dit mei nummer van de Landelijke Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers vindt zijn oorzaak in het feit. dat de redaktie van „Raad cn Daad" dit op een goede en zeer verant woorde manier heeft gedaan. Men 5,"" mevrouw E van .r, Hall-Nijhoff, echtgenote ZO heeft OOk het atol.rfaiie h„ruomooetor Raad en Daad' Belevenis 0e/i<x (§artU Celia Garth - een romantisch vrouwenleven tijdens de Ame rikaanse vrijheidsoorlog, door Uitgave Ad. M. Tniionric^vm no. fronteerd. sterdams burgemeester, drs. J. Soetendorp, rabbijn van de Libe raal Joodse Gemeenten te Am sterdam en Den Haag, en de heer vragen antwoord te geven. Kern J®?®" van deze vragen was haatvevoe- achter het ijzeren gordijn van aeze vra en was naai evoe- h westpn „fikom(,r Gwen Bristol C. Stok; Zuid-Hollandsche Uit geversmij, Den Haag. lens ten opzichte van de Duitsers, het reageren van jongeren op on ze herinneringen en het tegemoet- treden van onze medemens als we weer met die droeve oorlogsjaren de herdenking worden gecon- Om uitgebreid het antwoord op deze vragen op Blad-Zij" te gaan omdat De Amerikaanse schrijfster ?.?°1r®ev.?,n' Gwen Bristow (onder meer be- Wel willen kend door haar trilogie Als de Een,.,rat de lde.e, van -^aad -jr- katoen rijpt) heeft deze nieuwe Daad deze meidagen zó te be- vakantie gaat in een jeugdher- roman gesitueerd tegen het eind naderen het begin van deze berg, noch ge;zamei^jk jsijn .1 de achttiende eeuw. De Ame rikaanse Vrijheidsoorlog liet toen ook de stad Charleston in Zuid- Carolina niet onberoerd. ben gemaakt. Celia Garth, een hardwerkend, levenslustig naaistertje van om streeks 20 jaar, heeft haar ge boortedorp verlaten met het doel een toekomst op te bouwen in Charleston. Het is een meisje met een goede opvoeding achter de rug, die door omstandigheden wordt gedwongen haar eigen weg te gaan zoeken. Zij begint als leerlinge in een bekend atelier omslag een fraaie.. maar al spoedig blijkt, dat er meer in dit wilskrachtige en moe dige meisje schuilt dan voudig naaistertje. Met Het boek heeft op de papieren De suggestie, die kaft er bloeiende jeyen. word. b. het l«Mn details van het leventje in toenmalige Charleston zijn het mantisch getinte wel en wee Celia beschreven. C. van Eijsden vertaalde dit keurig verzorgde boek, dat Cultuurserie verscheen. weghaalt, houd je een kunstleren kaft met een laagje watten eronder, in je handen. Rose is de modekleur dit jaar, het in de oorspronkelijke uitgave heeft de uitgever wellicht ge dacht en door er nog wat goud op te drukken, heeft hij een de echt vrouwelijk uitziend boek willen presenteren. Voor de teenagers Voor onze teenagers is dit snoezige jurkje een garderobe-aanwinst. Het heeft een eenvoudige taille, een ronde hals en korte mouwtjes, die heel leuk gegarneerd kunnen worden met een jjc kantstrookje. De rok heeft een over slag, die met knopen vastgezet wordt en is ruim aangerimpeld. Midden achter zit de ritssluiting. Voor dit patroon heeft men ongeveer drie meter stof van negentig centimeter breedte nodig. Onder vermelding van nummer 330 is het patroon aan onze bureaus ver- ifc krijgbaar tegen betaling van f 0.50 per stuk. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan 0.60. Men gelieve dit be- drag te plakken aan de adreszijde van de briefkaart, waarop de bestelling gedaan wtrdt, en wel in postzegels naast het gewone frankeerzegel. Be- stellingen moeten uiterlijk 20 mei a.s. in ons bezit zijn. Na die datum kunnen geen opdrachten meer worden aan- vaard. én een plaatsje in hun hart voor je hebben. En als dan de anderen uit het huis na een paar weken vakantie terug komen met prachtige verhalen, moet je je wel ontzettend flink houden om dat schrijnende gevoel en die ja- louzie niet al te zeer te laten blijken. Het Verbond van Algeme ne Instellingen voor Kinderbe scherming heeft dat gevoel on derkend en begrepen. Doch dat diet alleen. Men heeft er over gepiekerd en is hierin geslaagd door een vakantiebemiddeling in het leven te roepen. Door te klop pen op de deuren van gezinnen met de vraag, die u aan het begin van dit stukje tegenkomt: „heeft u een bed over?" Antwoord Verschillende gezinnen hebben hier, sinds men een enkel jaar geleden met dit initiatief startte, een duidelijk antwoord opgege ven. Een hart-verwarmend ant woord door een hun volkomen on bekend meisje of een dito jongen een paar weken te logeren te vragen. En ze soms zelfs mee te nemen naar hun eigen vakan tie-oord. Waar er vijf zijn kan er meestal nog wel een zesde bij... 't Zijn geen kleine hum mels. die via dit verbond een kinderlijk beroep op uw gastvrij heid doen. Opgroeiende (school) jeugd is het, variërend in leeftijd van acht tot ongeveer zeventien jaar. En we zeggen het er eer lijk bij. makkelijk zijn ze ook niet altijd. Juist omdat ze, (daar dit immers niet altijd mogelijk is in een internaat) menigmaal de puur persoonlijke liefde en aan dacht wel eens moeten missen, kunnen ze als belangstelling trek kend middelpunt Begrip i die dacht vragen. Niet opzettelijk, maar door hun hele houding, doorgewoon omdat ze voelen „ie mand" in dat gezin te zijn. Of ze kunnen zich misschien wat af zijdig houden, zich niet met een van dankbaarheid overvloeiend hart. open en vrij aan hun tij delijke oom en tante geven. Oók zijn ze wel eens zwak- begaafd, of plassen op een leeftijd, waarin dit redelijkerwijs niet meer ver wacht mag worden, nog wel eens een enkele keer in hun bed. Schrikt u nu niet, en laat u zich ook niet afschrikken, 't kan ook allemaa' reuze meevallen, het Wat er, zo u uw huis een paar weken voor een meisje of jongen wilt openstellen, van u gevraagd wordt? Niets anders dan liefde en hartelijkheid. En een beetje be grip. Óm in die paar weken zo'n kind „op te voeden" en verschil lende karakterfoutjes recht te buigen is niet alleen onbegonnen werk, maar zou soms een totaal verkeerd effekt sorteren. Om het logeetje een levensovertuiging „bij te brengen" is ook niet altijd wenselijk. Laat die jongen of dat meisje gewoon, gezellig vakantie bij u houden, zie soms wat door de vingers of als er op vingers te tikken valt, probeer dat dan te doen met een tikkeltje taot en wat geduld. Nu praat ik al tegen u, alsof u reeds een „ja" als antwoord hebt laten horen op de vraag of u bereid (en in staat) bent een paar weken een „zitten-blijvertje" bij u thuis te vragen. U zult hier denk ik eerst nog eens uit gebreid over willen nadenken en over willen praten. Mocht het dan toch bij een „ja" blijven, dan wil genoemd verbond (Buys Bal- lotstr- 20833 ken. Van u worden op uw beurt ook een aantal informaties gevraagd, waarna dit als bemiddelaar fun gerende verbond u enige bijzon derheden vertelt over het kind, dat een paar weken „oom en tante" tegen u gaat zeggen. Maar wacht u alstublieft niet te lang met het nemen van een beslissing en het opnemen van contact. Er zit vrij veel werk aan om alles zo goed mogelijk te re gelen en hoe eerder het Verbond over het zo broodnodige adressen- materiaal beschikt, zoveel te vlot ter kan alles worden geregeld. Broodnodige adressen-materiaal, zeggen we, want op het ogenblik is het aantal kinderen groter dan het aantal geschikte gezinnen. Hopelijk zal geen enkel kind dit zomer-seizoen een „zitten-blljver- tje" worden. En kunnen zo alle maal uit logeren Heeft if een bed over? Niemand zal er op tegen zijn dat in onze woningen de kraan de regenput heeft vervangen. Maar zij, die uit zakelijke over wegingen veel met thee te ma ken hebben, spijt het om één re den wel een klein beetje. Lei dingwater Is namelijk veel har der dan regenwater met als ge volg dat het kopje thee iets min der smakelijk Is geworden. Nu willen de thee-firma's ner gens die kraan weer voor de re genput gaan inwisselen, maar wel nebben zij naarstig gezocht naar een methode de thee wat lekkerder te doen zijn. En die manier is door één zo'n firma ge vonden! Zonder de minste moeite kan tedere huisvrouw een geu riger kopje thee schenken, waar van de smaak niet is versluierd, door gewoon....het water te laten doorkoken. Blevrn de meesten van ons tot nu toe het principe trouw: zodra het water kookt de ver warmde theepot volgieten, thans geldt het parool: laat de ketel een paar minuten op het vuur staan. Het water verliest dan een flink deel zijn hardheid met als resul taat dat de theesmaak verbetert, er geen vliesvorming meer ont staat en de thee levend, fris en mooi goudkleurig blijft. De hardheid van het water is in de verschillende streken van ons land nogal verschillend. Maar een feit is, dat de thee altijd krachtiger en opwekkender wordt, als u. waar u ook wonot, het wa ter flink laat doorkoken. Het is maar een kleine moeite, die niet temin het „uitproberen" zeker waard is. Groot worden in een tehuis met soms tientallen andere kin deren om je heen. Wat kan een on derbreking al is het maar voor een paar weken in een gewoon gezin dan een belevenis worden. We zien het aan de grote groepen meisjes en jongens die elk jaar weer uit vluchtelingenkampen in Duitsland naar families in ons land komen. De kinderen van het vrije westen gekomen. Hier gaat het echter niet om zo'n kleine Littause, of een joch met Letlandse ouders, nee 't betreft lier gewone, Nederlandse kinde ren. De „zitten-blijvertjes", zoals ze worden genoemd. Zitten-blijven in een inrichting. .^1, niemand toe kunt gaan. Omdat bijv. onderstre- de groep, waartoe je in het te huis qua leeftijd hoort niet met caat in een ieuedher- in- Gevraagd: Nu de zomer op de drempel staat en som migen van ons al met vakantie gaan, lijkt het me een aardig idee toe eens een tip- rubriek vol vakantiewenken mee te kunnen nemen. Er zijn al een paar ideetjes hier over binnengekomen, die zuinig voor dit doel zijn bewaard, maar omdat „vakantie- voorpret" voor de huisvrouw vaak neer komt op een denken aan allerlei dingetjes die niet vergeten mogen worden, kan zij op dit gebied vast nog wel een paar tips gebruiken. Wie meent een of meer ideetjes te heb ben, waar een ander iets aan heeft èn.... die niet overbekend zijn, kan dus de ballpoint pakken om die op te schrijven en in te stu- Tegen lezeressen, die de afgelopen weken (of maanden) een tip hebben ingestuurd wil ik ten slotte nog even zeggen: wat in het tip-vat zit verzuurt nog steeds niet en na die vakantie-ideeën gaan we weer gewoon uit voorraad leveren. Aangenomen dan, dat uw inzending voor plaatsing in aanmerking komt en een plaatsje heeft gekregen in die voorraad-map. lezers (essen), trek neemt ui een ander huis. Of 'an dit blad niet alleen belang- omdat je niet ergens i ook zinvol moet heb- tante, grootouders of z 'an dit gemaakt. De doet dit evenmin. Goed, het is een boek voor vrouwen, de Amerikaanse schrijfster Eugenia Price heeft RHPniets de titel „Vrouw tot vrouw" meegegeven. Maar de lie felijke romantiek, die je zo op het eerste gezicht tegemoet straalt, kom je al lezend niet tegen. Het gaat hier namelijk om de vraag wat God in ons dagelijks leven betekent. Dit op alle ter reinen, in zowel als buiten de deur, terwijl ook de persoonlijke contacten en ons innerlijk hierbij niet zijn vergeten. De schrijfster heeft haar boek opgebouwd aan de hand van brie ven en gesprekken van en met ve le. vele vrouweq. Er staan zeker rake en wetenswaardige dingen in; Eugenia Price confronteert ons op een openhartige manier met onszelf én met onze gevoe lens, reacties en verhouding ten opzichte van Hem, die het belang- rjkst in ons leven is. In onze Ne derlandse ogen evenwel is het al lemaal zo uitgesproken Ameri kaans. Dat wij bijvoorbeeld geen goede getuigen van Christus zou den kunnen zijn zonder een deodo rant te gebruiken, onze tanden te poetsen en onze nagels te verzor gen, lijkt ons wel wat sterk Dan vinden we deze uitgave ook nogal aan de ik-kerige kant, op bijna elke bladzij komt Eugenia Price zelf om het hoekje kijken, vaak nogal nadrukkelijk. Concluderend: „Onder de roos" (waarom toch die titel?) kan voor een groot aantal vrouwen mis schien een verrassing zijn, gezien de aanpak en gezien....de liefelijke kaft. Maar zij zullen een Ameri kaanse bril op moeten zetten om de inhoud naar juiste waarde te schatten. We vermoeden zo. dat Jo Kalmijn-Spierenburg, die het heeft vertaald, óók zo'n bril heeft opgehad. -[RAUWELIJKS had ik mijn vorige Open Brief af die be gon met een opmerking van me vrouw B. te B. over „u" en „jij", of er viel een brief in de bus van mevrouw B. te B. over het oma-zijn, en beide achter namen en plaatsnamen leken niets op elkaar. Daarna kwam er, terwijl ik nog een brief van mevrouw W. te wéér een ander B. overlas, een brief van me vrouw v. d. B. (u schrijf ik gauw), weer dertig kilometer of meer verder! Wat moet u af en toe schrikken, dacht ik, wanneer uw initialen in de krant staan plus uw plaatsnaam, en allea klopt, alleen u bent het niet. Maar oók: wat een rust, dat dat kan, en dat u zelfs al schreef uzelf, toch niet herkenbaar bent aan een paar lettertjes. |N nu ik het toch over Bs heb: mevrouw de B. wil ik danken voor haar derde brief. U zegt dat u niet van plan was nog eens te schrijven, de schoon maakwoede had u te pakken, maar al werkende liep u te den ken en zie: daar kwam weer een brief tot stand. Ik vind dat hoogst begrijpelijk. Vooral als je actief bezig bent, sluimert je geest meestal met. Mij gaat het tenminste zo dat, als ik een brief bij de morgenpost heb ge kregen, ik die al afwassende sta te beantwoorden aan de goot steen. Tjonge, wat kun je het dan goed zeggen, en wat komt het er gepeperd op te staan, de vriendinnen in kwestie krijgen een even goede beurt als de be kers en de bordjes. Aan de goot steen: daar worden de beste le zingen, de mooiste verhalen, de geestigste gezegden geproduceerd, en als je het afwasbakje om keert gorgelen de gedachten ook mee door de pijp! U moogt me natuurlijk tegen spreken. maaj ik geloof dat ge dachten op een dag dat je door je hele was wilt heenkomen om dat het heerlijk waait en zo pret tig werkt, veel wilder en balori- ger zijn dan gedachten op een dag dat het sprakeloos mooi en stil is in de natuur en rustig thuis, alles klaar en netjes, zon in de kamer, bloemen op tafel, het theeservies zo fleurig: dan gaan je gedachten er als net wa re» even bij *ltten, net als je- zelf. En zo ging het mevrouw de B. ook: door al dat overhoop halen van kasten en kamers, ging ze ook met de bezem door allerlei gedachten, en het één na het ander kwam haar voor de pen. Ik onderschrijf uw brief vol komen en zie duidelijk dat onze manieren om de dingen te zeg gen wat uiteenlopen maar meer ook niet. Tikken we elkaar eens op de vingers, dan is dat alleen maar leuk. We kunnen ook niet allemaal dezelfde zijn. Graag i ook hoort u wel gen! Die arme dominees. Zelfs met een akelig familieleven, een ongelukkige liefde, een halsstar rige gemeente, een wrede stu dententijd en een treurige jeugd zou een dominee nog maar een schrale ervaring hebben voor de streken en het leed en de won ven ervaring uitgaat: zijn ambt. Dat wil zeggen dat hij soms mid den in de twijfel over wat hij moet beweren Gods licht ning zullen houden met de sen van hun dochters en schoon dochters. Hebt u dat uit het stukje zijn aarzelingen ziet vliegen, als haald? Ik geloof dan toch dat 1 i over een landschap, ziet hoe God het ziet, hij profe teert. Hoe bestaat het zeggen de mensen, maar natuurlijk bestaat het. en God doet het elke dag, aan dominees en aan u cn aar. mij. Want sinds dat Pinkster- zou ik nog eens ingaan op de gedachte over ervaring, dat is een heel interessant onderwerp. Maar ook een heel moeilijk. U schrijft over ervaring van beke ring. Over geloofservaring. Over practijkervaring. Wel niet zo in gedeeld, maar alle voorkomend in uw gedachtenleven. Wat de eerste betreft: u woont in een streek waar veel over bekering gesproken wordt. Een bekeerd mens. zegt u, vertelt, kan aan tonen wat God door de Heilige Geest aan zijn hart heeft ge werkt U bent daarvoor wat hui verig; ik ook, al wil ik daar dit maal niet verder op ingaan. MAAR dan over de z.g. ge loofservaring. U illustreert dit opmerking over een een oudere dominee. U eens als een jonge do minee op de kansel iets treffends zegt: „Hoe komt u, zo jong nog. aan deze uitspraak. Dat moet u toch eigenlijk beleefd hebben." heeft hij in de verste verte nooit zoiets beleefd, en praten met een oude man van 90 jaar, ook al weet hij bij benadering niet wat het is een leven achter zich te hebben. Als dat zo is, kun ji jonge denkt dertig, een medemens die je niet mag, aan God opdragen. Je weet wat voor een vent het is, hoe hij de kat in het donker knijpt, je zou hem weet ik wat willen doen, die met-de-ellebogen- werker, vooral wanneer je mooie gift van hem krijgt het zo nodige nieuwe ki bouw. plus het verzoek op bruiloft voor te gaan in gebed, je hem eens, al biddend, flinke steek onder water zoudt kunnen geven. Maar daar is je ambt en staande in de vergeving der zonden, leg je deze man, mens als je zelf, neer op het al taar Gods: priester. Daar komt weinig van je zelf bij in die er varing. Maar veel van God. i ouder predikant gepreekt ervaring, een louter menselijke, heeft: „je kunt toch wel merken en op grond daarvan protesteert dat hij levenservaring (practijk- zij tegen het beeld lik lgemeen, zegt zij, oma niet zo als daar is voorge steld. O nee. Zij is niet ervaring) heeft' Vast en zeker. Maar is er niet meer aan de hand? Wat zou een mens wel niet moeten bele. CTtJ,„ n_ VDfahl.JrmP,"óm,'nn|,sk0ZeliS verwenner*. laten arme aommees- de ouders maar eens zeggen hoe zeer zij zichzelf en hun prestige liefhebben als zij hun kinderen dure fietsen, horloges en hoog zakgeld geven. Volgens mevrouw B. is een grootmoeder veeleer jgoed zich bepaalde dingen teveel hebt aangetrokken. Misschien hebt u persoonlijk een nare ervaring, zo van: bemoei u hier of daar niet mee, terwijl u wel goed bent om spulletjes op te knappen of schoondochter een dagje-uit feest van eeuwen geleden is God mogelijk te maken. Ik weet niet overal. Als dat zo is, kan een jongen van 25 jaar, uw dominee, geroepen tot het ambt, bidden r precies in dat stuk je op Blad Zij stond, wel weet ik dat wat daar werd gezegd on- kind door getwijfeld in het algemeen werd mia J* gezegd. Maar hoe dan ook, ik geloof niet in een standaardbe grip: oma. Oma die zou verwen nen, oma die wil dat er meer gestraft wordt, oma de sloof of oma de gewillige. Wat moet een I "1? vroeg ik eens aan de lief, dat ondervind je als kind. MENS. dat ondervind je als vol wassene. De rest, die komt dan wel vanzelf in orde. HJIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllll 1' vén u envóór u I f i Vóór we de tips met betrek- king tot kinderen ('t zal op dit gebied wel de laatste rubriek jj zijn voorlopig) starten, even een antwoord op de vraag hoe j smeedijzer weer mooi te krij- gen. Mevrouw BUjdorp uit Rot- terdam raadt de lezeres, die om een goede behandeling i vroeg, aan het smeedijzer e sopje te geven met een syn thetisch wasmiddel. Na het af drogen het smeedijzer insme ren met witte was en het zal een stuk zijn opgeknapt. De eerste kinder-tip gaat WITTE LAARSJES Wie witte laarsjes van kin deren weer hagelwit kan krij gen én in het bezit is van e" wasmachine, moet ze eens dit apparaat stoppen. Ze ko men er volgens mevrouw L. Putters-van der Wiel uit Har- dinxveld-Giessendam weer als nieuw uit. LANGE BROEKEN 'n Oude pyamabroek, on der een wollen kinderpantalon gedragen, voorkomt volgens mevrouw G. Butter uit Rotter dam het schraal en rood v den van de bovenbenen. Men kan natuurlijk ook een stukje voering met een losse steek tot even onder de knie in de broek PANTOFFELTJES Kinderpantoffels, die meest al het snelst op de neuzen slij ten, gaan langer mee als u de neuzen insmeert met lijm uit een tube. Dit doet u een paar keer achter elkaar en u zult ontdekken, dat die kwetsbare neusjes veel steviger zijn ge worden. Mevrouw W. C. van Nieuwkoop-van Dam uit Lei den (mag ik even uw adres?) Vindt het dé methode. Nog een pantoffel-idee komt van mevrouw A. Voogt-Berg- werff uit Rozenburg. Als kin deren hebben ontdekt, hoe ze de ritssluiting kunnen los krijgen en alsmaar hun pan toffels uittrekken, kunt u ach ter in het slofje een bandje naaien. Dit haalt u door het lipje van de rits en zet het achter weer vast met een ste vige knoop. Op die manier blij ven de pantoffeltjes aan. LUIERS WASSEN Als in het laatste spoel water van de luiers een scheut je azijn wordt gedaan, blijven de luiers stukken zachter en dat is voor het kleintje veel prettiger dragen, aldus me vrouw B.-van O- uit Dussen. VOOR DE BOX Er zijn van die trapeze- vormige gevallen, die in de box gehangen kunnen worden, zodat het kind er mee kan spe len. Vaak heeft dit soort speel goed een stalen veer, waar baby wel eens met z'n vingers tussen kan komen. Doet u, evenals mevrouw Holleman uit Maassluis een stukje plastic tuinslang over de veer, dan i? dit gevaar bezworen. 't STAAT VEEL LEUKER Heel wat kinderondergoed wordt gemaakt uit hemden e.d. van de groteren, omdat dit on dergoed slechts hier en daar versleten is en nog goede stuk ken heeft. Naait u dat onder goed voor de kleintjes met een zig-zag steek én met een pas tel-kleurig garen (rose, bleu, geel e.d.) dan krijgt u veel meer plezier in dit naaiwerk je, omdat het zo aardig van onder de machine vandaan komt, terwijl het de kleintjes ook gezellig staat. Riet de Wildt uit Hei- en Boeicop wil de niet nalaten dit even te schrijven. TEGEN OMVALLEN 't Gebeurt nog al eens dat aan een tafel een beker melk wordt omgestoten, wat nooit leuk is. Zet de be ker in een jampothouder (als u er eentje heeft) dan is het met dat omvallen afgelopen, aldus mevrouw J. J. van Dijk- de Vaat uit Rotterdam. KRUIKEN VULLEN O Wie nog een wiegekind heeft, zal vooral als het kind nog erg klein is, heel wat krui ken moeten vullen. Vaak lukt het niet de schroefdop in één keer op de metalen kruik te draaien, omdat de dop niet pakt. Houdt u de dop evenwel eventjes onder de koude kraan, dan lukt het u in één keer, zo is de ervaring van mevrouw J. Kareis uit Rotterdam. ZAKDOEKJES KWIJT? Zijn uw kinderen alsmaar hun zakdoek kwijt en voelt u er niet zoveel voor ze papie ren exemplaren mee te geven? Naai dan eens op een verloren avond aan de zakdoeken een stukje smal band. Het uitein de van het bandje zet u met een klein veiligheidsspeldje aan de binnenkant van de broek zak vast. Het bandje moet natuurlijk wel zo lang zijn, dat ze met de zakdoek bij hun neus Ttunnen komen, 't Is wel een werkje, maar zo'n zakdoek aan een bandje kunnen ze in elk geval niet meer verliezen, aldus mevrouw G. van Dijk- Meyer uit Bergsohenhoek. MELK DRINKEN In deze rubriek hebben we al verschillende manieren be sproken om de beker melk „er in te krijgen". Het idee van mevrouw J. J. Brecdveld-Mak uit Rotterdam hebben we nog niet gehad. Zij klopt door het glas melk twee theelepeltjes „niet-koken-pudding-poeder" (instant-pudding) en de kinde ren drinken de melk als was het limonade. DENKT U ER AAN? De deur van de kinderka mer gaat nu weer een tijdje dicht. We besluiten dit hoekje met de vraag: denkt u aan de vakantietips (of zomertips»

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 17