SERIE EN JEN GEESTELIJK LEVEN.. Een bergdorp als geschenk voor de Lutherse Kerk in Amerika DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 13 MEI 1961 EEUWFEEST VAN EEN VERDWENEN KERK Samen bijeen Deze zondag tussen hemelvaartsdag en pinksteren is de zondag van het samen bijeen zijn en boven al van het samen bidden. Het is de zondag van de bidstond. De Heilige Geest komt maar niet vanzelf. Soms spreken we over de souvereiniteit van God alsof God zijn genade zomaar opdringt aan een wereld die niets van Hem wil weten. Niets is minder waar. Voor Gods Geest komt, heeft Hij reeds gewerkt in harten. Aan een opwekking gaat steeds vooraf: 1. Het samenzijn. In Jeruzalem komt men bijeen in een opperzaal. De plaats doet er niet toe; het gaat om het samen zijn. Pas als christenen van verschillende kerken, met verschillende karakters, met tegengestelde inzichten gaan beseffen dat ze elkaar nodig hebben, dat God hen samen wil ge- w bruiken, kan Gods Geest gaan werken. eigenaardig eeuwfeest gevierd wor den: men herdenkt dan de ingebruikne- ming van een vroeger zeer befaamde kerk, de Tabernakel van Spurgeon. Dit 2. Het samen bidden. Gods Geest en een opwekking eeuwfeest is daarom zo eigenaardig, om- van de kerk komen maar niet vanzelf. Zij zijn de vrucht van gebed. God werkt nimmer buiten de mens om. Hij bindt zich telkens weer souvereiniteit aan ons gebed. Spurgeons massale bedehuis 3. Het samen volharden: Wie God zoekt in het ge bed moet tijd nemen om Hem te vinden. Iemand dat deze kerk in 1898 door brand geheel verwoest werd. Men herbouwde haar Zijn doch in 1941 richtten duitse bommen haar opnieuw te gronde; wel bleven de zalen onder de kerk gespaard en daarin hield men toen achttien jaar kerkdiensten. In 1959 was namelijk de derde Tabernakel klaar. hollen en zeggen: „Geef me eens even bed is een gesprek met God en wanneer 99 IH zegen gaan vragen voor andere mensen, begint '"vj^wie iets God eerst met ons te spreken over de stand var ons eigen geestelijk leven. God verandert de we reld door eerst ons te veranderen. die sinds lang verdwenen deze kerk geen enkele architectonische verdienste had. Het was eigenlijk niet meer dan een enorm s. in de geschiedenis van de evan- Voor wie iets afweet van het leven van de grote gelieprediking neemt ook de Ta- Engelse opwekkingsprediker Charles Haddon bernakel van Spurgeon een plek- o Gedurende dertig jaar is Uit de praktijk van een MAATSCHAPPELIJK WERKSTER Spurceon 1334—18021 is het echter duidelijk ge noeg waarom dit eeuwfeest niet onopgemerkt mag voorbijgaan. IDEAAL VAKANTIE-OORD VOOR JEUGDGROEPEN Een Amerikaanse maatschap- en stond het leeg tot het pij van koper- en goudmijnen bestemming kreeg. Werkkamp heeft het Lutherse bijbelinsti tuut in de staat Washington een heel bergdorp cadeau ge- Het dorp is gedurende de drie voor lons,_ cnr daan. Het dorpje. „Holden", JndVfhoudVo"-"S Amerikanen die ligt in een schitterende streek midden in de woeste, ongerep te natuur van het noordelijke deel van het Cascaden-ge- komende zomer zullen vele vrij- bergte, men schat dat de waar- U~,J™ dat het )ÊÊmm—Ê——ÊËmtm Toch nog wel het een en ander gedaan moeten worden voor het volgend jaar in gebruik ge- ouder' geren samen kunnen werken en misschien zullen de ouders, .do minees en jeugdleiders nieuwe ideeën krijgen. Het prachtige dorpje belooft het nationale centrum te worden jonge christenen. Jonge hec evangelie hier met grote macht verkondigd. Wij. die door campagnes als van Billy Graham niet meer per plex staan van grote getallen toehoorders bij de prediking, re aliseren ons weinig, dat Spurgeon Graham feitelijk overtrof. Spur geon trok de wereld niet rond met zijn verkondiging, al heeft hij ook wel tjuiten Engeland ge preekt (o.a. in Nederland). Spur geon preektedoorgaans zondag aan zondag soms driemaal in de Tabernakel en altijd was de kerk bezet: d.w.z. 5.500 vas te zitplaatsèn, die zonder be zwaar tot Zesduizend vermeer derd konden worden, plus dui zend staanplaatsen. Toen Spurgeon, wiens predi king geweldige aftrek vond, be sloot om de Tabernakel te gaan bouwen, schudden velen het hoofd. Het mocht dan waar zijn, dat Londens grote meetingzalen voor Spurgeon te klein bleken. zij achtten het toch dikdoenerij om te veronderstellen, dat een kerk met zesduizend plaatsen gere geld gevuld' zou zijn. De geschiedenis heeft Spurgeon gelijk gegeven. Nadat hij echter gestorven was, had men al die zitplaatsen niet meer nodig. zekere zin kwam de brand Het interieur van de Tabernakel bood plaats aan zevenduizend mensen. Er u-aren 5S00 vaste zit plaatsen, die zonder bezwaar tot zesduizend vermeerderd konden worden. Bovendien u-aren er nog duizend staanplaatsen. 1898 als een verlossing. Want toen Thomas Spurgeon op 19 sep tember (de geboortedag van zijn vader) 1900 de kerk heropende, telde zij drieduizend zitplaatsen minder. En de tegenwoordige Ta bernakel heeft maar zevenhon- dervijftig zitplaatsen. Alleen bij speciale gelegenheden kan de galerij gebruikt worden, waar plaats is voor duizend personen. Spurgeon was een „eenmalige" verschijning in de wereld der predikers. Schuldvrij gebouwd Zoals eenmaal de tabernakel in Israël de centrale plaats onder het volk innam, zo wilde Spur geon ook zijn kerk als „midden onder het volk" van de wereld stad Londen zien. Daarom noem de hij het gebouw „Metropoli tan Tabernacle". Bij de ingebruikneming der kerk op 25 maart 1861 zei Spur geon: „Wat zal het onderwerp van de prediking in dit gebouw zijn? Kan het een ander onder werp wezen dan Jezus Christus? Ik schaam mij er niet voor cal vinist te zijn en ik aarzel niet te belijden tot de baptisten te be horen, maar wanneer men mij naar mijn geloofsbelijdenis vraagt, is er geen ander ant woord dan Jezus Christus." Aan het kerkgebouw was twee jaar gewerkt. Langer was de tijd, die Spurgeon nodig had voor het verkrijgen der financiën. Daarmee begon hij al in 1856. Op de dag dat de Tabernakel werd ingewijd, was hei gebouw echter geheel schuldvrij. Overeenkomstig de traditie van -A-ü-irtriririrtrirb -trtrirlrtrtrtrtrk-trtriiirtrirtrtrtrirlrir trtrtr-trtrtrirtrtririi Van een bruiloft komt een bruiloft MEEN, als ik zo nadrukkelijk heb uitgesproken dat het 2 stichten van een eigen gezin 'n teken van wezenlijke volwassenheid is. krijg ik niet de kans om m'n betoog te vervolgen. Ik kijk op, en zie drie gezichten, die me compleet het zwijgen opleggen. Daar is 't gezicht van Sarie, en ze <r straalt gewoon van verrukking. Dat doet me beseffen dat 2 ik kennelijk op een of andere manier toch niet de juiste -S toon heb aangeslagen. Want het is helemaal niet mijn be- 2 doeling dat Sarie zo triomfantelijk kijkt. Het lijkt nu werke- 5 lijk wel of ik haar gedragingen en die van haar toekomstige echtgenoot als de meest volmaakte en moreel-verantwoorde handelwijze ter wereld heb aangemerkt. En dat bedoel <t ik niet. <z 2 T^N ik ben zelfs op dat moment J-* allang genoeg in het moei- ■Cr lijke ambt om te weten dat als 2 de kinderen je zo aanbiddend aanstaren, ze dat alleen maar Sdoen omdat ze van mening zijn dat je hun ouders op hun kop 2 geeft en welk kind heeft daar bij tijd en wijle geen behoefte 2 en welgevallen aan! Dat is dus mis. ■S En daar is vervolgens het gezicht van Therma en ze beziet g me misprijzend en meewarig. Met 'n uitdrukking, die ver- J raadt dat haars inziens de geroepen herder en leraar op dit 2 moment niet alleen niet achter zijn maatschappelijk werkster •Cx staat, maar dat hij ook nog bezig is om alle gesprekstechni- sche geboden met voeten te treden; ja, dat hij zich alier-on- maatschappelijkst gedraagt. Dat is dus eveneens mis. 2 En tenslotte is daar het gezicht van Sarie's moeder, en ach, .g wat is dat nu opeens 'n verdrietig, verslagen gezicht. Haar on- 2 lerlip bibbert, en er rolt zomaar 'n traan over haar blozende j 2 wangen naar beneden; en dan nog 'n traan en nog een, en dan meer dan ik er tellen kan. En ik voel met iets van paniek ■tt dat we nu aangeland zijn op dat benauwende ogenblik waarop •ft /ulcanen van jammer zullen uitbarsten... En dat is dus drie- 2 dubbel mis. En ik weet geen raad, want ik heb het allemaal zo g».ed bedoeld. TN die fractie van 'n seconde redt Therma de situatie. •S J- „Kom", zegt ze tegen Sarie, „ga je mee. alvast 'n kopje 2 thee zetten. Daar zullen we nu allemaal wel trek in hebben!" sx En ze sleurt Sarie gewoon het spreekkamertje uit naar de al- tijd gewillige keuken, die 'n stuk verderop ligt en waar je niet 2 horen kunt wat zich ter meer officiële plaatse afspeelt. Ge- 2 lukkig dat ze Sarie meesleurt, want de deur is nog geen tel <x dicht, of de moeder zet alle sluizen der aandoening open. Ze huilt, ze huilt hartbrekend, en ze jammert er tussendoor met allerlei onverstaanbare kreetjes. Ze laat afwisselend haar 2 hoofd op haar armen zinken, of ze slaat die armen tegen haar 6 hoofd. Neer en op, neer en op, een wonderlijke ochtendgym- C nastiek op 'n verlaat middaguur. 2 Nu weet ik nog nooit waar precies mijn sterke punt ligt, ko- zal kunnen worden. In de willigers de van het dorpje bijna twee miljoen dollar is. De bijbel- school wil het geschenk echter niet zelf voor eigen gebruik aanvaarden en heeft besloten om het in dienst van de gehele Lutherse jeugd van Amerika te stellen. Het dorp Holden ligt honderd vijftig mijl ten noordoosten van Seattle, tussen drie bergtoppen, in een der meest uitgestrekte wil dernissen ter wereld. In deze streek zijn de bergen bedekt met eeuwige sneeuw en bruisen de bergstromen door dichte oerwou den. Machtige watervallen kolken omlaag en ae oevers van de vis rijke meren zijn begroeid met een betoverende bloemenweelde. Er is wild in overvloed en de mogelijkheden voor het maken van voettochten zijn onbegrensd. Ook kan men er naar hartelust bergenbeklimmen en paardrij den. Het dorp ligt aan het water en de enige manier om het te bereiken is een twee uur lange tocht over het Chelan-meer. zullen er zich wei, kunnen oriënteren. Voor jongeren van zeventien jaar en 'jn er speciale studiegroe- gezinnen zullen hier op nieuw gaan beseffen welk een rijke mogelijkheden en opdrach ten het christen-gezin heeft in de samenleving. Er is voor Holden een com- gevormd, die voor twee- is de bedoeling Holden tot derde bestaat uit leken en ver voorpost in het Lutherse der uit nationale jeugdleiders. Zij het programma op- de activiteiten in Holden trekken werkkamp gereed te maken voor gebruik. Men hoopt hiermee in een maand klaar te komen. Hier zullen volwassenen jon- ten uitvoer te brengen. die tijd had de kerk een klassiek front; het portaal met zes Co rinthische zuilen gaven het ge- heeft ook weer een front met Corinthische zuilen, maar verder lijkt het gebouw niet op de kerk van Spurgeon. De Tabernakel had veel weg van een groot circus, al was het dan rechthoekig van vorm. Twee gaanderijen waren geheel langs de wanden gebouwd, zodat een aantal kerkgangers achter de rug van de prediker zaten. Een preekstoel was er niet. In- plaats daarvan had men een groot podium met balustrade ge bouwd, bereikbaar langs twee trappen. Spurgeon was in volle lengte voor ieder waarneembaar. Tijdens zijn preken vandelde hij rond. Soms ging hij een poosje zitten. Spurgeon beschik'.e ovpr een enorm stemgeluid. Luidspre kers bestonden in die tijd niet, maar tot in de uiterste hoeken was al wat Spurgeon zei uitne mend te verstaan. Voor ons gevoel eigenaardig: de zitplaatsen waren verhuurd, al thans voor een groot deel. Dit had men gedaan ten gerieve van de leden van Spurgeons gemeen te, opdat zij in ieder geval tijdens de prediking een plaats konden krijgen. Navolging Massale bedehuizen als de Ta bernakel van Spurgeon zijn iD Nederland niet nodig. Toch heeft dit kerkgebouw wel model ge staan voor kerken hier te lande. Niet wat het uitwendige betreft, maar wél het interieur. Toen na 1886 de gereformeerden behoefte hadden aan grote ker ken in de stad. hebben sommige bouwmeesters bij het woekeren met ruimte gebruik gemaakt van denkbeelden, die ook bij de bouw van de Tabernakel gegolden had- Menige doleantiekerk. die plaats kon bieden aan vijftienhonderd of meer bezoekers, had toch het zelfde intieme als de Tabernakel te Londen, waar men zich als een gezin in de huiselijke kring geschaard achtte. En hoewel men destijds niet veel wist van de we tenschap der geluidsverspreiding, was de acoustiek meestal voor treffelijk. Ook de vervanging van preek stoel door platform in de Neder landse kerken, was niet denk baar zonder de invloed van de Tabernakel. Gelukkig is men daar van teruggekeerd en wordt tegen- op 't gebied van weeklagende vrouwen ben ik in elk ge val 'n wanhopige leek. 't Ene moment voel ik me verslagen, ■s 't volgende krijg ik lust om óók 'n nummertje weg te gaan 2 geven, en 't weer volgende word ik woedend. Een dergelijke 2 verbijsterende demonstratie van zwak-geslacht-zijn blaast me gewoon van de kaart. Ik doorloop dus alle drie genoemde stadia ix en beuk dan opeens een krachtige vuist op het bureautje en 2 :eg: „Hou daarmee op! Zeg wat je op je hart hebt, maar zit g daar niet te jammeren of je vermoord wordt!" <x TAE remedie helpt onmiddellijk. De armen gaan van voor het 2 -L* gezicht weg en het gezicht van op de armen en de tra- 2 nenvloed wordt zo onwaarschijnlijk snel gedroogd of de <x hoofdkraan met één ruk wordt afgesloten. Ik krijg niet eens C dc tijd om over zulk een wonderbaarlijk verschijnsel na te den- g ken, want er valt ongetwijfeld heel diep op door te peinzen: 2 is dat nu de juiste benaderingswijze van me. of zit daar ook al weer 'n hele traditie van vuisten-beukende voorvaderen ach- ter, of is 't nóg wat anders? Maar Sarie's moeder zet me 2 pijlsnel voor 'n veel dieper probleem. Want Sarie's moeder 2 zegt: „Kan ikke dan óók nog trouwen?" O, nu wilde ik dat ik een tekenaar was, of een tekenaar had. die altijd me vergezelde en die dit onwaarschijnlijk-ver- 2 rukkelijke en verrukkelijk-onwaarschijnlijke gezicht van Sarie's 2 moeder kon vastleggen. Want de vrouw, die dit vraagt ge- loof me of geloof me niet die een moeder van diverse kin- deren en een vrouw van diverse mannen is, wel die kijkt als <r als een bruidje. Ze hebben nog niet zo'n ongelijk: van 'n 2 bruiloft komt een bruiloft. 5 WIJKPREDIKANT ïcirir£r£r-£rirïrir&ïr£rir£r£r£r&-£ririr-£r-irtr£r£r£r-£r£r£r£r£r£rü-£r-tr{rtr£r£r£rfr£rïr£rir(r&ï breed platform. Hulpmiddel Intussen was de Tabernakel slechts een hulpmiddel. Hij dien de als spreekplaats voor een be genadigd verkondiger van de waarheid Gods. Het geheim van Spurgeons prediking is verborgen gebleven. Natuurlijk was aan Spurgeon een groot talent ver leend. Maar hij moest er toch hard voor werken. Aan de voor bereiding van zijn preken be steedde Spurgeon de uiterste zorg. Ook ging aan elke dienst een bidstond vooraf en zelfs tij dens de prediking bleef een ,,ge- bedsploeg" in de consistorieka mer achter. De stem van Spurgeon ls voor goed verklonken. De Tabernakel, zoals hij hem Het bouwen, ver dween gans en ai. Maar de pre diking die hier eens klonk heeft velen eeuwige zegen gebracht. En nu begrijpen wij waarom men het eeuwfeest van de ope ning dezer merkwaardige kerk niet laat passeren. Na honderd jaar is er alle reden om God te danken voor wat Hij eens in Spurgeon gaf. in vier talen „Laus Deo", psalmen en ge zangen in het Nederlands, Frans, Duits en Engels, verza meld door H. van Bochove. Uit gave Bosch en Keuning, te Baarn. Voor internationale samenkom sten heeft Bosch en Keuning een aantal psalmen en gezangen bij eengebracht die in vier talen ge zongen worden en geliefd zijn. Het zijn twaalf bekende psalmen en vele bekende gezangen uit de her vormde bundel, met een enkel lu thers gezang en een lied uit de Zangbundel van Johannes de Heer. Deze bundel bevat in totaal 48 liederen in vier vertalingen. Er moest dus noodzakelijkerwijs een keuze gemaakt worden uit de veel heid van aanwezige liederen. Dat die keuze soms verbazing wekt zal niemand verwonderen. Per soonlijk vonden we het echter heel erg jammer dat de prachti ge Schotse 23ste Psalm, die door Jaap van der Leek heel mooi in het Nederlands vertaald is en waarvan ook Franse en Duitse vertalingen bestaan, niet werd op- §enomen. Bruikbaar is deze bun- el in ieder geval, vooral voor in ternationale diensten die in de ko mende maanden in vakantiecen tra zullen worden gehouden. Holden, dat is gesticht een koper- en goudmijnen maat schappij, wordt gevormd door ongeveer dertig gebouwen. Hier- school, bij is veertien huizen, die zijn gebouwd in de vorm van Zwitserse cha lets. Toen er drie jaar geleden een einde kwam aan het werk van de maatschappij in deze streek, werd het dorp ontruimd Geen God Schutte Nordholt vertelt in zijn pas verschenen bundel „Tenzij Gij mij zegent" een anekdote uit Sow- jet-Rusland. Het verhaal gaat over een ambtenaar, die een onderzoek moet ondergaan volgens de stel regels van de mandstisch-leninis- tische leer. Het examen verloopt als volgt: Eerst neemt de onder vrager het woord: Wat is God?, waarop de kandidaat zijn les op zegt: Een vooroordeel van de bourgeoisie. Het examen wordt onmiddellijk besloten met de ei gende verklaring: Uitstekend! Je bent geslaagd, waarop de kandidaat aich laat ontvallen: God zij dank! (Ad Fonte») Kennedy en Europa weer dichter bij elkaar - De harde les van Cuba en Laos - Witte Huis moest koers wel wijzigen - De C.I.A. en Algerijnse revolte. werd gehouden, kan betekenis zijn voor de strijd het Westen tegen het agressieve internationale communisme. Na de tegenslagen, die de Amerika- in Cuba en Laos hebben Andere wegen i het streven van Kennedy, nen in tuoa en L-aos neoDen gen is gaan zoeKen Of ondervonden I. hel k.nkter mil.lHI Intemallon.le aanvang hebben genomen (het zou gisteren beginnen), voordat er van een dergelijke wapenstil stand, neergelegd in ccn ak koord, sprake is geweest. Het is dus volkomen begrijpelijk, dat Kennedy naar andere we gen ls gaan zoeken van de buitenlandse politiek de Verenigde Staten opnieu' gewijzigd en omgebi richting van de zeer menwerking, die zo I I het bewind van Elsenhow bij het vaststellen van zijn bui- ito.cu leltol^-pOliUeke bel?,d' eeboRen In de K°'d,« SU SS ai muirl»me einde "gekomem We toeroepcn- hebben vorige week uitvoerig 'lonpTiTdon^ uiteengezet, waarom Chroesjtsjef lang ujaens cnpiwi* u-™ halt te kunnen Cuba heCfdebweïtelUke""re1d ï^o" dent "de ~Frinsen"weigerden"de baanse affaire" niet verwerkt, de westelijke^wereld, m os krachtlge houding van Kennedy Men heeft kritiek op Kennedy. te steunen. Engeland deed het 1 J lo ls minister Rusk bijzondei openhartig geweest, zowel de gebeurtenissen king tot Cuba als wikkelingen in betrek rondom Laos. laten bestaan, dat de vrije we reld zich alleen- staande zal kunnen houden, als zij bereid is In alle opzichten samen te wer ken en alle problemen, die de positie ganisatie stonden heel andere wijze buitenlandse zaken. Full- bright. die van het begin af tegen de Cubaanse onder- uiterste geval zou willen nemen, P« waarschuwing van Kennedy hel Westen kunnen Wee* na enkele dagen .v...vakken, gezamenlijk op te Jn de lucht te zijn ge lossen. De Amerikanen hebben Kon slechts werken als een stok zelf het voorbeeld gegeven. Het achter de deur. die de Britse is nu aan hun bondgenoten, dit premier na te volgen, speciaal wat be- geopend, door treft de ontwikkelingen Alge- geling rije, Angola, Nleuw-Guinea etc. !en- 01 Zo lang bepaalde landen wel verwachten, dat bun Navopart- ners achter hen zullen staan maar weigeren, deze raad te vragen, laat accepteren, zal een medegedeeld. De publieke opi nie eist daden. Van oudsher is slag het Amerikaanse volk behept met een soort bezetenheid ten aanzien van Cuba. Deze reactie getuigt van een chauvinistische de Sowjetunie had stemming, waarover waarne- Washington zich zorgen politieke Laos voor te stel- maken. De "verkiar'ing^ dat voorafgegaan zou moe- geen sprake zal zijn van een rechtstreekse militaire interven- op Cuba en de lankmoedig- ten worden door een gecontro leerde wapenstilstand. Er zijn sindsdien heel wat heid "met betrekking tot Laos goede weken verstreken en naar het hebben het publiek ongeduldig >n ze te er thans uitziet, zullen de poli- gemaakt, erkwlk- tieke „onderhandelingen" Kennedy probeert deze ont wikkeling tegen te gaan door meer met de realiteit in de wereld rekening te gaan hou den. Het team van de intellec tuelen in het Witte Huis gaat beseffen, dat wil men met succes optreden tegen het op dringende communisme daar bij doeltreffende middelen ge vonden moeten worden ter af weer van de paramilitaire en subversieve acties van het communistische blok. Tevens poogt men in positiever rich ting voort te gaan door sociale en economische hulp te bieden aan landen, die niet recht streeks bij de gigantische strijd tussen Oost en West betrokken zijn en ook niet willen zijn. De in het vooruitzicht gestelde mil jarden dollars voor India zijn daarvan een voorbeeld. Een an der vindt men in de intensieve bemoeienissen met de Latijns- Amerikaanse landen. Twee dingen Men schijnt in Washington bhans in té zien, dat twee din gen nodig'zijn: de bestrijding van de communistische expan sie door middel van ondermij ning van regeringen en het voe ren van een guerrillastrijd, maar tegelijkertijd: het verlenen van constructieve hulp aan de lan den, die vaak zonder het zelf te willen erkennen slachtof fers van het internationale com munisme dreigen te worden. Bovendien wil men de pogingen voortzetten al realiseert men zich. dat men niet al te veel illusies moet koesteren met de Sowjetunie tot beperkte maar waterdichte akkoorden te ko men. In de afgelopen weken is de indruk weggenomen, dat Kennedy nog hoopt op een be ëindiging van de koude oorlog door het scheppen van e*n be tere verstandhouding met de Sowjetunie. Integendeel, lijkt hij er van doordrongen te zijn. dat een langdurige strijd in deze merkwaardige „oorlog" voor de deur staat en zou hij bereid zijn, elke uitdaging te beantwoor den, wanneer er van werkelijke onderhandelingen over het be ëindigen van deze strijd geen sprake zou zijn. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de Cubaanse episode de plannen van Kennedy ter versterking van de Navo en van de Atlantische gemeenschap wat naar de achtergrond heeft ver drongen. Uit de in Oslo gehou den Navoconferentie Is echter gebleken, dat dit laatste be paald niet het geval Is geweest Algerije Kennedy en de Gaulle hebben straks heel wat te bespreken, al was het alleen maar de rol, die de Amerikaanse inlichtingen dienst van Allen Dulles heeft ge speeld in de revolte van de ge neraals in Algiers. Iedereen, die generaal Challe goed ken de. heeft zich afgevraagd, hoe deze Fransman zich in een dergelijk avontuur heeft kunnen storten. En in de afgelopen we ken zijn er steeds meer verkla ringen losgekomen, die niet zon der meer door Washington en Parijs werden tegengesproken, maar in elk geval nooit open lijk zullen worden bevestigd. De betrekkingen tussen de Verenig de Staten en Frankrijk, die toch al niet bijster hartelijk zijn, zouden er zeer nadelig door wor den beïnvloed, ook al kan iedereen weten, dat de Ameri kaanse legering bepaald niets met de onderneming te maken had. Soustelle Volgens Franse bladen is het begonnen met de reis, die Jacques Soustelle, een afvalli ge gaullist, enige tijd geleden naar de Verenigde Staten heeft gemaakt. Mannen van de Ame rikaanse inlichtingendienst zou den toen contact met hem heb ben gezocht en onder de indruk zijn gekomen van de dingen, die hij over de nationalisten in Al- Serije vertelde. De conclusie van oustelle was. dat een onaf hankelijk Algerije niet alleen m Noord-Afrika maar op het ge hele Afrikaanse continent de westelijke posities onhoudbaar zou maken, omdat de Russen er zich zouden installeren. De val van Afrika zou tevens het ein de van Europa en de Navo be tekenen. aldus Soustelle. Men zou hier tegenover kunnen stel len. dat de door Soustelle gete kende situatie zich eerder zal voordoen, wanneer Algerije niet spoedig onafhankelijk wordt en men de Algerijnse nationalisten, met wie nu nog te praten valt, ten slotte in de armen van de Sowjetunie of communistisch Op 12 aprU zo schrijven en kele Franse bladen vond in Madrid een ontmoeting plaats tussen verschillende buitenland se agenten (waaronder leden van de Amerikaanse inlichtin gendienst (CIA) en de sa menzweerders van de Algerijn se putsch. De Amerikaanse agenten werden op de hoogte gebracht van de „catastrofale uitwerking" van de kort daar voor gehouden persconferentie van de Gaulle en vernamen toen het besluit van de gene raals, in Algiers handelend te zullen optreden. Van hun kant zouden de Ame rikaanse agenten hun Franse ge sprekspartners inlichtingen heb ben gegeven over de groeiende weerzin, die het optreden van generaal de Gaulle in de Ver. Staten had gewekt, vooral in de kringen van het Pentagon (mi nisterie van defensie en staf chefs) en de Navo. De Gaulle zou volgens de CIA-agenten de Navo hebben verlamd en de verdediging van Europa onmo gelijk hebben gemaakt. Vanzelfsprekend laten we de ze lezing voor wat ze is. Het geen echter niet wegneemt, dat de CIA een merkwaardige po sitie inneemt in de Amerikaan se samenleving. Het is een staat in de staat met een enorm budget en ongeveer 30.000 me dewerkers en het is gebaseerd op het meest militante anti-com- munisme. Allen Dulles, die er in 1953 de leiding over kreeg, heeft er een werkelijke wereld macht van gemaakt, een orga nisatie, die in verschillende lan den "in naam van het anti-com- munisme een actieve politiek ging voeren. Het was de CIA. die de oppositie tegen Fidel Castro ging organiseren en in Laos de pro-westerse generaal Phoumi Nosavan aan het be wind bracht. In Kongo kreeg Moboetoe steun om Loemoemba te bestrijden, aldus de Franse bladen, en zo ontwikkelde zich bij de agenten van Dulles een soortgelijke mentaliteit als bij de rebellerende Franse gene- Geluk Toen de revolte uitbrak, was de Amerikaanse ambassadeur in Parijs niet op de hoogte ge steld door zijn eigen CIA. Zijn Spaanse collega was van te voren ingelicht.... Wel bevonden zich twee Amerikaanse militai re attachés in Algiers en liet de CIA Washington 36 uur na de opstand weten, dat de revol te veld won en dat het niet verstandig zou zijn, tussenbeide tc komen, omdat interventie zou kunnen leiden tot een com munistisch gezind volksfront in Frankrijk zelf. Gelukkig heeft Kennedy tijdig ontdekt. welk complot de Amerikaans-Franse betrekkingen bedreigde. Hij Het de Gaulle weten, dat hij hem met alle mogelijke middelen te hulp wilde komen, als hij er om zou vragen. En het is op vallend. dat de revolutie in Al giers toen onmiddellijk is Inge zakt. Het enige lichtpunt in deze duistere affaire is geluk kig, dat de Gaulle president Kennedy niet van kwade trouw verdenkt....

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 16