Jlicumc £riiisrt|c GTiwrant Vijfdaagse ook voor de bouw A: Commentaar bijl etter oet Hoogleraar uit Zurich had haast NIEUWS in één oogopslag voor de BON Conferentie over Laos kon heden heg innen 135,- Half Nederland gisteren bij de kachel gebleven VRIJDAG 12 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. Tweeënveertigste jaargang no. 12171 CURISTELIJK-NA T ION AAL DAGBLAD „Stantpastich is gljfblepfn mijn bert in tegbcnspotl" Voor MOEDER een prachtige VOGELKOOI vanaf 6.95 VLIELAN D NIEUWE RIJN 50 Het bouwbedrijf zal maatregelen treffen ter verhoging van de produktiviteit In verband daarmee heeft de regering besloten de algemene aanwijzing in te trekken, zodat per 5 juni in de bouw de 45-urige werkweek kan worden ingevoerd. Staatssecretaris Roolvink heeft het ontwerp-arbeidsvoorwaar- denwet om advies naar de S.E.R. gezonden. Volgens het ontwerp zal een Loonraad de plaats gaan innemen van het college van rij ksbemiddelaars. Vele jeugdorganisaties hebben gisteren weer hun bondsdagen gehouden. Aan deze hoogtijdagen in het christelijk verenigings leven is vandaag een gehele pagina gewijd. in Zuid-Amerika verblijft. Bormann, die in Neurenberg bij ver stek ter dood werd veroordeeld, was officieel reeds dood ver klaard De veertienlanden-conferentie over Laos zou vandaag in Genève wel kunnen beginnen. Berichten uit Laos wijzen erop dat het bestand inderdaad wordt nageleefd. In Angola vallen dagelijks vele doden. Er zouden reeds meer dan 25.000 negers en 1000 blanken om het leven zijn gekomen. Niet minder dan 60.000 negers zijn naar Kongo gevlucht Vanuit Amsterdam zijn 41 Ambonezen van de groep Siwalette naar Indonesië vertrokken. Worden ze daar toegelaten, dan zal begin juni een tweede groep vertrekken. De Nederlandse rege ring betaalt de kosten. HET tafereel dat de foto geeft, moet de bewo ners van Haarlem aan het hart gaan. Deze lindebomen aan de Spanjaardslaan heb ben de eeuwen verduurd meer dan 300 jaar zijn ze oud. Nu moeten er acht entwintig gerooid worden omdat ze ziek zijn en dus een gevaar gaan Haarlem en hout, ze ho- rep bij elkaar. Volgens overlevering is er de boek drukkunst uitgevonden toen Laurens Janszoon Koster letters uit de bast van een boom sneed. En weer eeuwen later toen deze bomen er al stonden beschreef Nicolaas Beets het gedrag van een „onaange naam mens" in deze zelfde Haarlemmerhout. Zo is er alle reden om weemoedige gedachten te koesteren nu deze reuzen voor de bijl gaan. Voor de Haarlemmers en voor ieder die hecht aan historie. Gelukkig verdwijnt hier mee niet datgene waartoe Haarlems hout de mens heeft geïnspireerd. De Ca mera Obscura zal altijd een van de pronkjuwelen uit onze letterkunde blijven, dank zij het talent van Beets en niet minder dank zij de boekdrukkunst, die de mens in staat stelt in de kórtst mogelijke tijd zijn woorden onder ogen te bren gen van honderdduizenden medemensen. En aan de boekdrukkunst dankt ook de krant haar enorme mogelijkheden: haar lezers, nog op de dag zelve dikwijls, op de hoogte te brengen van het nieuws dat in het eigen land en in de wereld gebeurt. Weliswaar is een krant een eendagsvlieg: de krant van vandaag is morgen oud en vergeten. Maar juist dat iedere dag weer verschijnen maakt haar invloed, haar beïnvloeding van gedach ten en leven van haar le zers, zo groot. En zo brengt het rooien van bomen in Haarlem ons bij de bon hieronder: een gezonde krant groeit dank zij haar (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bew(Js van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „lip-Parade' op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Bij vliegramp in de Sahara geen overlevenden Bü het vliegongeluk in de Sahara zijn ensdag alJe 79 inzittenden om het ven gekomen. De Superconstellaticn an de Air France was op weg van razzaville naar Parijs, toen het door at dusver onopgehelderde oorzaak neer- •tortte in het troosteloze gebied Erg Oriental, waar de grenzen van Tunesië. Algerije en Libië samenkomen. De weersomstandigheden waren ideaal toen het vliegtuig neerstortte. Het zicht was uitstekend en de lucht was wolke loos. De Air France d,eelde mee' dat de viermotorige Superconstetlation op 29 april nog een grondige inspectie had ondergaan. Adv °rten ti») Verras Moeder op 14 Mei met Smet (Van onze sociaal-economische redactie) TTET KABINET heeft vandaag besloten de algemene aanwijzing, die het op 17 april had uitgevaardigd ter zake van de werktijdverkorting in de bouwnijverheid, weer in te trekken. Daardoor is de weg vrij voor het bouwbedrijf om per 5 juni a.s. de 45-urige werkweek in te voeren. Maandag zal het college van Rijks- bemiddelaars de voorstellen van werk gevers en werknemers in de bouw. die enigszins aan de verlangens van de re gering zijn aangepast, goedkeuren. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft het college daartoe reeds geadviseerd. Woensdagmiddag was deze zaak reeds informeel in kannen en kruiken, toen staatssecretaris Roolvink op een bijeen komst in Den Haag, die ook werd bij gewoond door vertegenwoordigers van de stichting en het college, tot een an- koord kwam met partyen in de bouw over de motivering van de voorstellen Partijen bleken namelijk niet onge negen egn aantal maatregelen ter ver hoging van de produktiviteit zwart od wit in de cao op te nemen. Die maatregelen komen neer ops NYLONS in zomerzonnige BÉLLA ITALI(i tinten reeds v.a. f. 2.95 om deze maatregel te realiseren. Via vakbladen en vergaderingen zal de mede werking van de bedrijfsgenoten worden ingeroepen om 's morgens en 's avonds minder tyd te verliezen met het kleden wassen en bijeenrapen van gereedschap pen en dergelijke cn 's winters zoveel mogelijk by lamplicht door te werken. Over maatregelen om het vorstverlet te beperken zal nog wel nader met het ministerie van bouwnijverheid moeten worden gesproken. Thans is het namelijk de aannemers verboden beton te storten bü een temperatuur van 4 graden boven het vriespunt. Maar volgens vakkringen kan men ook bij een temperatuur van even boven het vriespunt nog wel beton storten. Het voorschrift dient dus te worden gewijzigd. In Den Haag viel woensdagavond een algemene opluchting te constateren nu de moeilijkheden rond de werktijdver korting in de bouw de wereld uit zyn. In kringen van de bouw wees men er op dat dit is bereikt door eerder ge noemde maatregelen, waarop tijdens hea rings met het college al was gezinsspeeld, wat positiever naar voren te halen. Staatssecretaris Roolvink zei na afloop van de besprekingen dat de maatrege- 2 het doorwerken Wen de wlntcnn.an- weliswaar n el nauwkeurig in per- j—. lichtln-1 ceatages zijn te kwantificeren, maar dat bij realisering ervan stellig produktivl- 1 het uitschakelen van de aan- cn afloop- verliezen bü het werk op de bouw plaatsen. den door gebruikmaking stallaties. I 3 het beperken vorstverlet. I teitsverlies wordt voorkomen. TTET bevel tot het staken van het vu- J--®- ren in Laos wordt Inderdaad nage leefd. Dit vernamen vandaag de weste lijke gedelegeerden die in Genève over Laos zouden gaan onderhandelen. Dat be tekent (als het bericht juist is) dat de conferentie vanmiddag op de afgesproken t(Jd 3 uur zon kannen beginnen. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, had een beves tiging van het bestand geëist alvorens hij in Genève wilde gaan praten. Gisteravond laat heeft een voorlopig rapport van de commissie de delegaties van Engeland en de Sowjetunie bereikt. Vanmorgen is de tekst aangekomen, maar er zijn geen bijzonderheden bekend, gemaakt Enkele gedelegeerden uit het westen, o.a. Canadezen, gaven als hun mening te kennen dat het voldoende zou zijn alle betrokkenen ervan te overtuigen, dat Advertentie U TREFT HET, MET UW f 135,- U hebt vele mogelijkheden om ineens f 135,- uit te ge- yen. Maar géén enkele ma nier weegt op tegen deze unieke kans om voor f 135,- een kostuum van klasse te kopen, 'n Speciale aanbie ding die alleen deze week geldig is: TOP-VOORDEEL van-de-week KOSTUUM het bestand wordt nageleefd. Rusk andere afgevaardigden moesten het nog bestuderen alsvorens dit te kunnen be vestigen. Gisteren heeft een Indische kolonel een afschrift van het rapport per vliegtuig uit jacs naar de Britse ambassadeur te Bang kok, sir Richard Whittington, gebracht Hij stuurde een samenvatting naar Lord Home de Britse minister van buiten landse zaken, die zich op het ogenblik te Genève bevindt Home had een spraak om vanmorgen een bezoek Husk te brengen. Verwacht werd dat zij :uuden proberen voor het begin vai conferentie tot een gemeenschappelijk •standpunt te komen. Ook werd venvacht aat Home spoedig daarna een bezoek zal brengen aan de Sowjet minister van bui- •enlandse zaken Andrei Gromyko. In het kader van de Gezinsbeurs is gisteren vanaf het Houtrustterrcin in Den Haag een ballon-vossenjacht gehouden, die gewonnen werd door de Zwitser dr. E. Iselin. Hij landde het dichtst bij de vos, de bekende ballonvaarster Nini Boesman, die haar ballon in het Brabantse dorp Wouw aan de grond zette. Zo werd hij winnaar van de Trophée Chasse du Renard 1961. Behalve de allerlei bondsdagen en andere evenementen bezoekende dui zenden is zeker half Nederland gis teren „bij de kachel" gebleven. Men keek mistroostig naar de intocht der ijshei'ligen, dlie de polaire winden duchtig door het jonge groen Lieten razen en hier en daar koudie prilkkel- >gen strooide. Waarschynlyk zal de Ned Chr. Aan- nemersbond (NCAB), die sinds de breuk met de Raad van Bestuur Bouwbedrijf een eigen cao afsluit met de werknemers bonden. de thans overeengekomen maat regelen eveneens opnemen in haar con tract. Naar men weet waren de voor- stellen van de NCAB duidelijker gemo- tiveerd dan die van de Raad van Be- Toch waren er nog vele dapperen, die stuur. de elementen trotseerden en tochtjes on- In kringen van de vakbeweging ls men dernamen. Uit steekproeven bleek, dat de dan ook geneigd te geloven dat alle „Efteling" bij Kaatsheuvel toch nog 15.000 moeilijkheden voorkomen hadden kun- bezoekers trok. het Nederlandse open- nen worden indien de Raad van Beriuur 'uchtmuseum bij Arnhem 4000 en het in zijn voorstellen even duidelijk het Haagse „Madurodam" 10.000. In Rotter- accent op de te nemen maatregelen had dam stond vooral de „Euromast" in do gelegd, als de NCAB dat deed. De voor- publieke belangstelling en joeg 4000 be stellen van de NCAB liggen nog bij de j zoekers met snelle liften omhoog. Dicr- de stichting ter be- Gisteren zijn 41 Ambonezen per trein uit Amsterdam vertrokken om via Genua op eigen risico naar Indonesië te gaan. De initiatief nemer is de heer Siwalette, die later ook hoopt te gaan. De Ned. regering stelt zich garant voor een eventuele terugreis indien de In donesische autoriteiten in Tand jong Priok de mensen zouden weigeren. gaarde Blijdorp trok 10.000 bezoekers, iets meer, dan op een normale zondag. De luchthaven en Spido-diensten onder vonden normale belangstelling. In Amsterdam was het ook niet bijster druk. Artis trok toch nog 13.000 bezoe kers. maar het museumbezoek was be neden peil. Door aanvoer van een vrij groot aantal loeristen hadden de rond vaartboten de handen vol met in de mid dag een afvaart per tie minuten Advertentie OVERWELDIGENDE STORT VLOED VAN GESCHENKEN Vandaag en morgen op de GEZINSBEURS voor iedere bezoeker (geopend vanaf 10 uur 's morgens) Profiteer van deze fantastische buiten kansen, U ter kennismaking aangeboden door de organisatoren van dit „anders dan anders festijn": GRATIS complete Skin-up beauty set voor elke 100e bet. bez. GRATIS geschenk ter waarde van 5.voor elke 5e bet. bez. GRATIS naar keuze: kunstfoto van u zelf op briefkaartformaat öf verz. lepeltje of gebakvorkje m. bloemmotief voor alle overige bet. bezoekers! NED GEZINSBEURS -— HOUTRUSTHALLEN DEN HAAG tm. 17 mei dagelijks geopend van 10—17 en 19—23 uur (14 mei van 13—17 en 19—23 uur). Entreeprys 1.50 (kind. half geld). Zeer dapperen trokken naar badplaat sen als Zandvoort en Scheveningen. In de ochtenduren moesten de busdiensten Amsterdam-Zandvoort zelfs verdübbeld worden. De Scheveningse boulevard trok ook nog vrij veel bezoek, maar het is een open vraag of al die rillende lieden er wel echt plezier hadden. Schiphol had geen drukke dag ondanks de 12.500 nieuwsgierigen, die door de poorten trokken. Tal van verenigingen hebben op deze kille Hemelvaartsdag bustochten geor ganiseerd. Dit was ook te merken aan het vrij drukke „bermtoerisme" langs de grote wegen in het Gooi, Utrecht en op de Veluwe. Hier tussen door zwierven wat bezoekers uit België en West-Duits- land. Men kwam ze zelfs in de nu uit gebluste bollenstreek tegen. De hotel- lerie heeft de Hemelvaartsdag met een matige bezetting doorgebracht. VAST TAPIJT I Heugafelt per m2 20.75 I Tretford per m2 19.80 BULTHUIS BOTERMARKT 23 DEN EERSTE (en daardoor uiteraard vluchtige) kennisneming van het voorontwerp arbeidsvoorwaardenwet populairder genoemd: de nieuwe loonwet, •lie thans om advies aan de Sociaal-Eco nomische Raad is voorgelegd, maakt al duidelijk dat het deze regering grote ernst is haar streven om meer verantwoorde lijkheid aan het bedrijfsleven op te leg gen, ook in daden om te zetten. Het Col lege van Rijksbemiddelaars, dat zovele jaren trouw heeft gewaakt over ons loon- beleid, is gedoemd te verdwijnen zijn bevoegdheden zullen worden overgenomen doorheen Loonraad. waarin werkgevers en werknemers plus (enkele) onafhankelijke deskundigen zitting zullen hebben. Maar dat niet alleen: die nieuwe Loon raad zal aanzienlijk grotere bevoegdheden hebben dan het college tot dusverre had. Zo wordt gesteld dat de raad „bindende regelingen kan vaststellen, zowel voor werkgevers en werknemers in het alge meen als voor bepaalde groepen of be paalde personen." Projecteert men dit laatste op de situa tie van vandaag: het geschil over de werk weekverkorting in de bouwnijverheid, dan wordt te duidelijker dat er heel wat gaaf veranderen. Nu is dit geschil ontstaan door een „algemene aanwijzing" van de regering aan het College van Rijksbemid delaars dan zou zo'n algemene aan wijzing het karakter moeten hebben van een „bindende regeling" van de zijde van de Loonraad (of in het geval dat dc Loonraad niet tot een beslissing kan ko men: van de zijde van de Sociaal-Econo mische Raad). En als blijvend bij dit concrete geval Loonraad cn SER tot de conclusie zou den komen, dat d;c arbeidstijdverkorting verantwoord is, terwijl de regering van mening zou zijn dat dit niet zou stroken met het algemeen beleid? Met andere woorden: waar blijft in dit geval de eigen verantwoordelijkheid van de regering, in het bijzonder van de minister van sociale zaken? Het voorontwerp heeft dit zo opgelost, dat algemene beleidsregels steeds goed keuring moeten verwerven van dc minis ter van sociale zaken en hetzelfde geld' voor besluiten van de Loonraad die een algemene werking hebben. Dit alles doet (nogmaals: na zeer vluch tige kennisneming) sympathiek aan en men mag hopen dat het bedrijfsleven zo als dat in de Sociaal-Economische Raad is georganiseerd, het met de grote lijnen van dit voorontwerp eens zal kunnen zijn. Dat er op detailpunten verschil van mening zal zijn is nu al wel duidelijk. Het grote winstpunt zal echter zijn dat 'iet bedrijfsleven nu ook werkelijk de 'lans krijgt de verantwoordelijkheid tc 'ragen (ook al wordt die verantwoorde- 'jkheid dan niet door iedereen begeerd). ?r is behoefte aan deze wet men mag r staatssecretaris Roolvink om prijzen dat hij zo spoedig deze ingewikke'dc ma terie in een voorontwerp heeft kunnen vastleggen. (juta) „Ik ben een boekenplank aan het vastmaken in mijn kamer...." kwam en daar ongeveer 3 dagen vertoe]- de is gisternacht naar noordwest-Frank rijk getrokken en in omvang afgenomen. Op de Noordzee heeft de stroming van koude polaire lucht plaats moeten maken voor de aanvoer van zachtere lucht. Deze zou ons land vanavond bereiken. Het hogedrukgebied verplaatst zich naar zuid- Duitsland zodat de wind bij ons naar zuidwest tot zuid gaat krimpen. Omdat het hogedrukgebied nog dicht in onze omgeving blijft zijn de regenkansen klein. Dp wat langer termijn gezien heeft de verplaatsing van het hogedrukgebied naar het continent lot gevolg dat de •.emperaturen geleidelijk gaan stijgen. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind. Zachter. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 4.50. onder 20.23 uur; maan op 4.44, onder 18.51 uur. 14 mei- nieuwe maan. '74/^^y8\ r3f* '\7iSv JV><£_69 Tendens: stijgend HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur U h I* jQE 70-JARIGE prof. dr. W. Löffler uit Ziirich, medi cus van Europese vermaard heid, is woensdag met grote spoed van Schiphol per Alouette-helikopter van de Koninklijke luchtmacht naar het ziekenhuis in Heeren veen gebracht, om daar con sult te houden over een ern stig zieke patiënt. Dc Zwitserse hoogleraar, verbonden aan de universi teit van Zürich, arriveerde kort na het middaguur mei het KLM-Iijntoestel uit Zü rich en werd op Schiphol be groet door de huisarts P. H W. Heusdcns uit Steenwijk die zijn hulp had ingeroepen Twintig meter verder stond de helikopter gereed. Het op onthoud vergde slechts en kele minuten. De grensfor- maliteiten werden snel op het vliegveld afgehandeld, prof. Löffler cn de Steenwijkse huisarts zich aan boord van de helikopter be gaven. Beiden kregen een helm op. Het toestel verhief lich langzaam en zette koers naar Heerenveen, waar he' >p het sportpark landde. Per »uto werden de twee passa giers toen naar het zieken huis gebracht. Tevoren had dokter Heus- dens op Schiphol verteld, da' de patiënt een vooraanstaand Nederlander van circa 40 jaar is. De aard van de ziek te wenste dokter Heusden- niet te onthullen. „Maar prof Löffler is de enige man te- wereld, die er iets van ai weet", zei hij. „Ik zelf bei niet de arts, die de patiën behandelt, maar een vricn van hem." Hij was het ook gewees' die de vorige week de Zwit serse hoogleraar had opge beld om dicn« hulp in t« roepen, nadat Nederlandse specialisten de diagnose had den gesteld. De grote spoed die met deze reis betrachi werd. vond niet zijn oorzaak in de toestand van de pa- ient, doch in het feit, dat de Zwitserse medicus aan een ongres deelneemt en daar- /an zo weinig mogelijk wil nissen. Prof. Löffler keerde 'an ook reeds tegen het inde van de middag per riikopter terug naar Schip- ol en was 's avonds weer in Zürich. Elndh Zd -Limb Helsinki SUickto Oslo Zürich Geneve :w. bcw. 1. bew gh. bew. gh. bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1