Nederlandse volk was solidair met Joden Nederlandse getuige in proces-Eichmann Regering tot E.E.G.-partners Meer vrijheid voor Europees vervoer Discussie kinderbijslag bracht geen oplossing PvdA-KVP-polemiek over inkomen van Koningin ïunog naar vaneen gewone .c! 9 WOENSDAG 10 MEI 1961 „Een naam vol grandeur. „een sigaar met allure! VANOCHTEND is in hot proces-Eichmann de eerste Nederlandse getuige gehoord in verband met de Jodenvervolging in Nederland. Het was dr. J. Melkman, eertijds leraar, die in 1957 naar Israël emigreerde en daar directeur werd van het Israëlisch documentatiecentum voor oorlogsmis daden. Dr. Melkman zei, dat hij zijn functie als leraar aan een middelbare school verloor als gevolg van de anti-Joodse maatregelen. Hij vertelde, dat er in 1941 razzia's plaatsvonden in de Joodse wijken van Amsterdam. Meer dan 400 jongemannen werden gearresteerd. Sommigen van hen werden gewoon op straat opgepakt, sommigen in de synagoge. Hij vertelde verder, dat de Joden via Buchenwald naar Mauthausen werden vervoerd. „In mei 1943 deden de Duitsers val op de Jodenbuurt in Amsterdam. De Joden die aan de andere razzia's ontsnapt /aren, werden toen gearresteerd". „De politie vergezeld van rechercheurs doorzocht de flats. In juni 1943 werden 15.000 Joden opgepakt. Mijn vrouw en ik werden ook gearresteerd. Wij slaagden er in onze zoon te laten onderduiken bij een nlet-Joodse vrouw. Hij was toen 14 maan den. Zij zorgde de gehele oorlog voor Dr. Melkman zei dat zijn gezin inge schreven was voor emigratie naar Israël en dat dat de reden was waarom hij en „Wat was de reactie van het Ne-jzijn vrouw niet onmiddellijk van Wes- derlandse volk", aldus de opperste '""1" „Wij wisten dat niemand in leven bleef in Mauthausen". Hij zei, dat de razzia's georganiseerd werden door de grüne polizei. „Volgens inlichtingen van het Rode Kruis heeft slechibs een van deze 400 mensen er het leven afgebracht". „Op 30 juni vonden nieuwe raz zia's plaats en de gearresteerden werden opnieuw naar Mathausen ge zonden". rechter Mosje Landau. „Er werd een algemene staking afgekondigd in Amsterdam en een aantal andere Nederlandse steden uit protest tegen de anti-Joodse maatregelen". Dr. Melkman verklaarde, dat de Duit sers een serie anti-Joodse maatregelen af kondigden, waaronder een uitgaansver bod, eeïi verbod om in bepaalde winkels te kopen, beperkingen op het gebruik van de openbare vervoermiddelen en een ver bod om zich in openbare parken en plant soenen en bioscoops te bevinden. Hij zei, dat toen de nazi's de „Zentral- stelle für jüdische Auswanderung" instel den. de Nederlandse Joden hoopten dat hun toegestaan zou worden uit Neder land te vertrekken. Alleen in enkele gevallen werd rijke Joden toegestaan te emigreren. In feite was de Zentralstelle een bu reau om de latere deportatie van de Ne derlandse Joden te organiseren, aldus Melkman. De Joodse raad werd gevormd en een Joodse afgevaardigde uit Tsjechoslowa- kije. Jakob Edelstein, kwam hier aan om de Nederlandse Joden te adviseren „over samenwerking met de Duitsers". „Hij vertelde ons dat de Duitsers van olan waren ons allen te vermoorden. Maar toen werden zijn woorden niet ern stig genomen". Gele ster gen. „Vele Joden droegen die ster met trots", aldus Melkman. „Elk kind vanaf zes jaar moest die ster dragen". „Sommige Joden konden onderduiken bij Nederlandse boeren en daarna wisten zij weg te komen naar Frankrijk en Span- 1e. Soms slaagde 'een énkele er ln naar Israël te komen, voegde hij er aan toe. „De deportaties uit Nederland begon nen op 14 juli 1942. Het betrof hier staat loze Joden, voor het merendeel Duitse die van hun staatsburgerschap beroofd waren. Zij werden naar Westerbork ge bracht". „Er werden massale arrestaties uitge voerd aan de hand van lysten die de Duit sers bezaten. De grüne polizei ging ge woon naar de adressen en haalde de ge zinnen weg. Hele wijken werden leeg gehaald. Deportatie Franse Joden Eichmann kende geen genade In het proces Eichmann werden gistermiddag nog meer documenten overgelegd waaruit blijkt dat het bureau van Eichmann betrokken was bij de deportatie van Joodse kinde ren uit door de nazi's bezet Frank rijk. In een ander rapport wordt meegedeeld dat Eichmanns afgevaar digde in Parijs, Theodor Danneckei, een ontmoeting had met de minister van de politie van de Vichy-regering, René Bousquet. In dit rapport wordt gezegd, dat de treinen gereed zijn voor de deportatie van 80.000 Joden, onder wie Joden uit België en Ne derland. Aanklager Bach zei dat Bousquet te verstaan werd gegeven door Dannecker, dat 10.000 joden moesten komen uit het niet-bezette Frankrijk. Er was nog een andere brief van ecu assistent van Eichmann, waarin verzocht wordt dat maatregelen genomen worden om te voorkomen dat joden uit het door de nazi's bezette Frankrijk ontkwamen naar onbezet Frankrijk. Bach zei, dat dc documenten aantonen dat sommige deportatietreinen naar So- bibor in Polen gingen. Dit was zelfs niet voor een deel een werkkamp. Dit was alleen voor uitroeiing en daarom gingen de rapporten alleen naar Eichmann en de plaatselijke com mandant van de veiligheidspolitie ln Polen." De aanklager legde dozijnen documen ten, brieven, conferentienotulen over, waarin aangetoond wordt hoe de nazl- deportatiemachine in Frankrijk werkte. Verder kwam het openbaar ministerie met een document dat ook in de Neuren- berger processen is gebruikt en waarin de nazi's vol trots verklaren dat 69.319 huizen van Franse joden in beslag ge nomen zijn en dat voor de hoeveelheid gekonfiskeerde goederen een vervoers capaciteit van 1.790.000 kubieke meters nodig was. of wel 26.984 vrachtwagons. Onder deze documenten bevond zich een geheim telegram van de afgevaardig de van Eichmann, Rolf Gunther, waarin beslist werd dat de joodse kinderen in Franse kampen opgenomen moesten wor den in afwachting van dè transporten naar de gaskamers van Auschwitz. Uit andere documenten blijkt dat Eich mann voor geen enkele jood genade had. Zjjn ondergeschikten hebben hem eens gevraagd of «en jood, Weiss genaamd, ge spaard mc zlit worden omdat Hij een spe ciale gloeilamp had uitgevr aden. Eichmann antwoordde: „wc hebben het patent We hebben hem niet meer nodig. HU mag met het eerstvolgende transport naar Auschwitz mee. terbork gedeporteerd werden. Hij vertelde dat hij acht maanden Westerbork bleef tot februari 1944 toen naar Bengen-Belsen gezonden werd. Dr. Melkman zei dat er in Nederland een kamp was waar Duitse- en Neder landse SS'ers opgeleid werden in hei folteren. „De mensen die uit dót kamp op Wes terbork aankwamen verkeerden verschrikkelyke toestand. Allen werden naar het oosten gedeporteerd en ik ge loof niet dat er ook maar een overleven de is." Hij zei, dat voorafgaand aan de depor taties de barakken in Westerbork ver zegeld werden. Daarna werden de lijsten van gedeporteerden opgesteld. Dodelijke stilte „Van al het verschrikkelijke ik getuige ben geweest, was het meest deprimerende de dodelijke stilte en d duisternis, de nacht voor de deportati als de narngn opgelezen werden alsof doodvonnissen uitgesproken werden." „De volgende oöhtend werden de men sen die op de lijst stonden weggehaald en in een goederentrein die in het kamp stond, gestouwd. De wagens werden ver zegeld door de Grüne Polizei." „Op een dergelijk transport gingen 3000 mensen mee." Dr. Melkman vertelde dat zo goed als al zijn familieleden in Westerbork zijn geweest. Zijn broer stierf er ten gevolge van een hartaanval en zijn moeder kwam om het leven in Sobibor. Zijn zuster, een arts, stierf in Auschwitz. Dr. Melkman bracht het dagboek van Anne Frank in herinnering toen hij ge tuigde over de omstandigheden waar onder de Nederlandse Joden leefden die ondergedoken waren. „Ik herinner me een jongen, Van Dam, die opgesloten werd in een kamertje en wie niet eens toegestaan werd zijn stem te verheffen. Hij werd ontdekt. Toen liij naar Westerbork kwam fluisterde hij alleen nog maar." „Dit leven van onderduiken, in het bij zonder voor kinderen die het niet be grepen konden, was verschrikkelük". De jongen, aldus dr. Melkman, werd drie dagen nadat hij hier aangekomen was naar Auschwitz gezonden. Melkman vertelde ook van een Duitse razzia op een Joods tehuis voor gees teszieken in Apeldoorn. „Dit transport van geesteszieken werd onmiddellUk naar het oosten gezonden. Het kwam zelfs niet op Westerbork aan. Allen werden vermoord in Auschwitz". Van de 140.000 Joden In Nederland werden er 110.000 gedeporteerd, aldus Melkman. Hiervan brachten er slechts 6000 het leven af. De getuige zei dat hij en zijn vrouw tot april 1945 in Bergen-Belsen bleven. Aan het einde van die tijd lagen er duizenden lijken in Bergen-Belsen. „Het was een le vende nachtmerrie". „De mensen hadden zo goed als geen eten. Van tijd tot tijd sloten de SS-ers de watervoorziening af". Hij zei. dat hij bij een bezoek aan het vrouwenkamp een Duitse vrouw zag die de gevangenen die probeerden wat eten te vinden sloeg. „Er waren zelfs gevallen van kanni balisme ln het kamp." aldus dr. Melk- Hij vertelde van appels in het kamp waarbij de mensen negen uur in de sneeuw in de houding moesten staan. Een straf was in het geheel geen voedsel meer te verstrekken. In april werd hij met andere gevan genen per trein naar het oosten vervoerd. „In Torgau aan de Elbe, werd de trein tot stilstand gebracht en werden wij door de Russen bevrijd." Dr. Melkman zei later hebben, dat de trein op weg was naar Theresienstadt in Tsjechoslowakije. België Voordat dr. Melkman zijn getuigenis aflegde, was een regeringsrapport van de Belgische regering aan het hof voor gelegd. waarin tot in details de vervol ging van de Belgische Joden door de nazi's beschreven werd. Het rapport geeft een beschrijving van de geleidelijk toenemende druk op dt Joden in België na de Duitse invasie in 1940. Daarin wordt in herinnering gebracht hoe de Joden de Davidsster moesten dragen en aangestipt dat de Belgische bevolking hierover „haar afkeuring" uitsprak. (Van onze parlementsredactie) TN HET HEETST van de discussie over de Europese vervoerspolitiek A heeft de Nederlandse regering haar standpunt over dit aspect van het Europese beleid uiteengezet in een memorandum. Dit memorandum is reeds geruime tijd geleden door staatssecretaris Stijkel aangekondigd. In de loop van de vorige week is het aangeboden aan de regeringen van de vijf overige E.E.G.-landen en aan de Europese Commissie in Brussel. Verslag Kamercommssie bevestigt Bijdrage uit algemene middelen is niet te verwezenlijken (Van onze parlementsredactie) De uiteenlopende standpuritën van de Tweede-Kamerfracties over het wetsontwerp Algemene Jvinderbijslagverzekering zijn nog in geen enkel opzicht dichter tot elkaar gekomen. In politieke kringen was dit geen geheim meer, maar het wordt nog eens bevestigd door het thans ver schenen verslag van het mondeling overleg, dat de bijzondere Kamer commissie voor de A.K.W. op 22 maart en 27 april met de regering heeft gevoerd. Uit dit verslag blijkt ook uit niets, dat de regering bereid zou zijn het ontwerp in te trekken en te vervangen door een zowel voor WD en CHU als voor KVP aanvaardbare regeling. Tijdens het overleg hebben verschei dene leden blijkens het verslag de vraag gesteld of de conclusie kan worden ge trokken. dat de meerderheid van de bij zondere commissie het wetsontwerp Al gemene Kinderbijslagverzekering thans oDportuunn acht. Van vele zijden werd hier toen op gerepliceerd, dat het doen een dergelijke uitspraak op de weg Adviseur van Kennedy: Indonesië heeft geen enkel recht op Nieuw-Guinea DE Amerikaanse professor Henry A. Kissinger, adviseur van president Kennedy voor zaken van politieke en nationale veiligheid, heeft gisteravond in Den Haag verklaard te hopen dat de Verenigde Staten iedere oplossing inzake Nieuw-Guinea zullen steunen, „die in overeen stemming is met het streven naar zelfbeschkking voor de inwoners". Oost-Indir Prof. Kissinger verklaarde dit in ant woord op vragen na een lezing voor het Nederlands genootschap voor internatio nale zaken. „Eerlijk gezegd" zeide hij, „zou ik deze vraag liever niet besproken hebben, maar ais voormalig geschiedkundige deze kwestie overwegend, vind ik het een merkwaardig verschijnsel dat de gren- van nieuwe naties een neiging ver tonen de oude grenzen van de wereld- jken te volgen. Het is tamelijk vreemd lat er geen eisen gesteld zyn ten aanzien /an Noord-Borneo of Timor, maar de lisen ten aanzien van Nieuw-Guinea rus- ;en voornamelijk op het feit, dat het tot het voormalig Nederlands heefit behoord. Volgens mij heeft de Indonesische els afgezien van dc heftigheid waarmee hi naar voren wordt gebracht, niet mee rechtskracht dan welke andere Imperia, listische eis ten aanzien van Nieuw-Gui nea ook. Ik zie niet in, hoe Indonesië enig recht kan doen gelden op westlijk Nieuw-Guinea, buiten het feit dat het eens door Nederland werd geregeerd". Hij hoopte, dat de V.S. een oplossing in overeenstemming met een redelijke vaststelling van zelfbeschikking zullen steunen. „Iedere andere oplossing is op zijn minst een kwestie van politieke op portuniteit en niet van moraal". i de com- Een lid van de commissie vroeg of de regering de voor de A.K.W. niet-enthou- siaste groep van de bevolking van te geringe omvang acht om er serieus reke ning mee te houden. Voor dit lid was de hoofdvraag deze, of de solidariteitsge- dachte, waarop het wetsontwerp berust, voldoende in het Nederlandse volksbe wustzijn leeft. Minister Van Róoy (soc. zaken) meende deze vraag bevestigend te kunnen beantwoorden. Maar zelfs dien het enthousiasme voor een bepaalde maatregel niet groot genoemd zou kun nen worden, dan zou volgens de minister daarmee nog niet de vraag beantwoord zijn, of de totstandkoming van die maat regel in het algemeen belang wenselijk moet worden geacht. De K-VP.-leden van de bijzondere commissie onderschre ven dit standpunt met de volgende woor den: „Een maatregel, die bij de recht streeks betrokkenen of in het algemeen weinig instemming ontmoet, kan desal niettemin zeer wel een deugdelijke rechtsgrond hebben. Het wordt dan ge woon een kwestie van opvoeding" Het V.V.D.-lid van de commissie liet tijdens het overleg onomwonden het wetsontwerp A.K.W. niet te Wel was hij van oordeel, dat een „niet overtrokken behoefteregeling" voor kin derbijslag van zelfstandigen een aankno pingspunt zou kunnen bieden. De discussie in de commissie blijkt voor een belangrijk deel betrekking te hebben gehad op de vraag gens de plannen van de regering de kin derbijslag voor het eerste en tweede kind van loontrekkenden blükbaar blijft bestaan, terwijl op grond werp A.K.W. de zelfstandigen de bijslag eerst vanaf het derde kind zullen om- Minister Van Rooy stelde, dai een rege ling vanaf het eerste kind, die dus ook de zelfstandigen zou omvatten, tot een onder de huidige omstandigheden te hoge premie (5,4 pet.) zou moeten leiden en dus alleen al om die redenen niet voor verwezenlijking vatbaar is. Vanuit de commissie werd er voor gepleit de kin derbijslag voor zelfstandigen wél in be ginsel in de wet vast te leggen, maar de invoering voor het eerste en tweede kind geleidelijk te doen plaatsvinden. Dit zou dan kunnen geschieden door de byslag de eerste twee kinderen voorlopig «n minder bedrag te stellen, óf door rijkswege een tijdelijke en aflopende bijdrage uit de algemene middelen te Minister Van Rooy achtte liet denk beeld van een financiering van althans een gedeelte van de algemene voorzie ning nit de algemene middelen „bezwaar- lUk voor verwezenlijking vatbaar". In het ;unstigstc geval zou dc schatkist een be trag van rond f 200 miljoen moeten be- De minister constateerde tenslotte, dat er nog allerminst eenstemmigheid in de commissie over bestond, dat het verle nen van kinderbijslag vanaf het eerste kind in beginsel juist zou zijn. Daarom zag hij er geen heil in in de A.K.W. in beginsel de kinderbijslag bij het eerste kind te laten beginnen. Wel voegde de bewindsman hieraan toe, dat „de wet gever zichzelf nimmer voor de toekomst Bormann zou in Brazilië zijn De vroegere ambassadeur van Argen tinië in Israël, dr. Gregorio Topelevski, heeft op een persconferentie in Tel Aviv verklaard dat Martin Bormann. üitler's plaatsvervanger, nog vUf maanden gele den aan de Argentyns-Braziliaanse grens woonde. Bormann zou thans in Brazilië wonen. Hij zei dat ongeveer 70.000 Duitsers in Argentinië woonden. De zoon van dr. Mengele, de kamparts van Auschwitz, heeft een timmerbedrijf, Mussolini's zoon bezit drie huizen. Gedurende het bewind van Peron heb ben Duitse nazi's ongeveer voor 500 mil- jpoen dollar (ca. 2 miljard gulden) aan ?i eigendommen w.o. aandelen, uit Zwit- v seriand naar Argentinië overgemaakt. Volgens Topolevski heeft Bormann Peron rechtstreeks geholpen bij de machtsovername. Nieuws uit Angola zal gecensureerd worden Dc Nederlandse regering gaat er in het document van uit, dat maat regelen, die de vrijheid voerders en verladers zowel nationaal als internationaal beperken, moeten worden afgeschaft. Het vervoer dient, wat dit betreft, op precies dezelfde wijze als de overige takken van het economisch leven te worden behan deld. Het is van belang, aldus het memorandum, dat thans onver wijld wordt begonnen met het over leg over de hoofdlijnen van zulk een gemeenschappelijk vervoersbeleid. Gewezen wordt daarbij op het grote belang van het vervoer voor dc Ne derlandse economie. Juist ons inter nationale vervoer draagt bij tot de gunstige positie van onze betalings balans. De regering stelt, dat een ruime mate van concurrentie in de vervoerssector heilzaam is. Daarnaast zullen ook de verladers vrij moeten zijn, hun keuze te maken uit de aangeboden vervoer diensten. Maatregelen van de overheid of de ondernemingen zelf, die de currentie vervalsen, dienen te worden uitgebannen. De EJE.G.-staten dienen voorts de verschillende takken voer en de ondernemingen binnen elke vervoer tak op voet van gelijkheid te behandelen. Juist de concurrentie tussen de ternationale vervoersondernemingen kan thans in vele gevallen niet goed tot haar recht komen. Dikwijls een gevolg van de omstandigheid, dat verschillende regeringen zich niet be perken tot het stellen van objectieve eisen van vakbekwaamheid en kre dietwaardigheid aan de vervoerders, maar vooral vervoerders uit andere landen verbieden, op onbelemmerde wijze hun vervoersdiensten vreemde land te verrichten. Een goede werking van tie kan voorts worden belemmerd door maatregelen, die een vrije prijsvorming onmogelijk maken. Prijsregelingen door de overheid miskennen de verscheiden heid van diensten op de vervoersmarkt, aldus het memorandum. Publikatie plicht morandum aan concurrentie-verval- sende steunmaatregelen door de sta ten, vooral aan de spoorwegonderne mingen. Uitvoerig wordt uiteengezet, dat ook de spoorwegbedrijven op de vervoersmarkt als commerciële onder nemingen moeten optreden en niet door de staten, die dikwijls zeggen schap over de spoorwegbedrijven heb ben. worden verplicht tot vervoer zonder of tegen een onvoldoende ver goeding. De spoorwegen dienen een reële prijspolitiek te voeren en waar dit niet hot geval is, moet het indie nen van klachten door vervoerders die zich benadeeld achten, mogelijk Om het commerciële gedrag van de spoorwegen in de zes EJS.G.-landen te bevorderen acht de regering de vorming van bijzondere maartschappijen wense lijk. Deze zullen hun werkterrein kun nen vinden hetzij op geografisch be perkt terrein, hetzij in het verrichten van bepaalde vervoerdiensten. De Portugese minister gebiedsdelen, Moreira, heeft per decreet censuur ingesteld op alle nieuws en cor respondentie uit Angola, aldus meldt het persbureou Lusitania. Verdachte per sonen kunnen zonder arrestatiebevel in hechtenis worden genomen. Bepaalde groepen ambtenaren zullen onder mili taire 'discipline worden geplaatst. Gou verneurs van districten waar opstande lingen actief zijn, krijgen de bevoegd heden van militaire commandanten. Op grond van dit standpunt ontwik kelt de Nederlandse regering enkele be zwaren tegen de plicht, de vervi tarieven te publiceren, zoals dit door de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal wordt geëist. In de eerste plaats, aldus het memorandum, zal een prUs- publicatieplicht lien, die onderscheid in :1e vervoersprijzen wensen te maken, laarvan niet weerhouden. Ze zullen dan gebruik maken van ..zwarte pryzen" of achteraf verleende rabatten, die in de praktyk büzonder moeilijk op te spo ren zUn. In de tweede plaats werkt de publi- katieplicht verstarrend. Het gepubli ceerde tarief werkt in de hand, dat alle kopers van vervoerdiensten gelijk den behandeld, ook al zou aanleiding bestaan, in sommige gevallen redukties toe te passen. Ten slotte is het niet juist, dat het ontbreken van een publikatie- plicht de verladers zou verhinderen het verkrijgen van een inzicht in de marktverhoudingen. Zij kunnen immers steeds offertes vragen. Overigens ontkent de regering niet, dat aan de andere zyde wel bepalingen nodig zijn tegen: te hoge prijzen e.d., maar ze meent, dat de kartelbepalingen in het E:E.G.-verdrag reeds middelen aangeven om dergelijke ongewenste praktijken te bestrijden. Speciale aandacht schenkt het Socialistische fractie wenst nadere toelichting verhoging (Van onze parlementsredactie) De P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer vindt, dat de regering een al te beknopte toelichting heeft gege ven op haar voorstel om heft inkomen van de Koningin met 60 °/o 1 min.) en de dekking van de onderhouds kosten der paleizen met ruim 40 pet. te verhogen. Voor een dergelijke beknoptheid zien de socialisten geen enkele aanleiding omdat, voorzover het de „civiele lijst" aangaat, de Kroon naar hun mening als een parlementair te controleren staats instelling moet worden beschouwd. Al dus valt te lezen in het verslag van de bijzondere Tweede-Kamercommissie voor het wetsontwerp „tot wijziging bedragen, vastgesteld de Grondwet", dat het inkomen de Koningin op f 2.500.000 wil bren gen. De P.v.d.A.-fractic vraagt in dit ver slag om een overzicht, dat de nu voor gestelde inkomstenvqrhoging van de Kroon in vergelijking met de situatie in 1952 (het jaar van de vorige verhoging) nader zou wettigen. De fractie denkt daarbij ook aan de nettojaarinkomsten uit het Kroondomein in 1952 en nu. Naar aanleiding van de socialistische stelling, dat de Kroon wat de „civiele lyst" betreft als een parlementair te con troleren staatsinstelling moet worden beschouwd, merkt de K.VP.-fractie in genoemd verslag op, dat zy het woord „controleren" in dezen minder juist acht. Uiteraard, zo zegt de K.V.P., is de re gering verantwoordelijk voor voorstellen tot vaststellen van het inkomen van de Kroon. Zij zal dus ook aan de Staten- Generaal desgevraagd inlichtingen moe ten verschaffen om tot een juiste beoor deling van dergelijke voorstellen te komen. Maar de Staten-Generaal hebben er volgens de katholieke fractie geen recht op te weten, op welke wijze de Kroon haar inkomen besteedt. Het is im mers de bedoeling van de Grondwet, dat de Kroon bij de besteding van haar de „civiele lijst', vrij is. Daarentegen is er geen enkel bezwaar, dat de Staten- Generaal bij hun beslissing over voor stellen betreffende de hoogte van dit in komen rekening houden met algemene factoren als stijging van lonen en kosten, toeneming van het aantal bezoeken van vreemde staatshoofden e.d. Vooral laatstgenoemde factor acht de K.V.P.-fractie van veel belang. Mede daarom komt het haar niet juist voor, de voorstellen van de regering uitslui tend te beoordelen in het licht van ver gelijkende cijfers omtrent de hoogte van prijzen en lonen in 1952 en in 1961. Het is de pacifistisch-socialistische Kamerfractie blijkens het verslag niet mogelijk de voorgestelde verhoging zon der nadere toelichting te aanvaarden Uit de gegeven toelichting blijkt naar haar mening onvoldoende, dat de ver- de "artikelen 22 hoging redelijk is. Van de regering ver langt zy dan ook een antwoord op vra gen als: Welke geldelijke lasten, die drukken op de Draagster van de Kroon, zijn aanzienlijk verzwaard en hoe groot js die verzwaring? Zijn. er bijzondere redenen die een exta verhoging vereisen? Is de thans voorgestelde verhoging in overeenstemming met de in het algemeen sinds de laatste vaststelling in '52 tot stand gekomen toeneming van de in komsten van particulieren cn overheids dienaren? Het verslag van de bijzondere Kamer commissie is getekend door de voorzit ters van de vijf grotere Kamerfracties, de heren Andriessen (kath.v.), Burger (soc.), Oud (lib.). Bruins Slot (a.r.) en Tilanus (c.h.). Laatstgenoemde trad als voorzitter vanr" fe De Wcstberlijnse commissaris van politie, Hans J. Sommerfeld, is geares- teerd, verdacht van medeplichtigheid (als SS'er) aan de nvord op 1317 Oekra- iners in de eerste maanden van 1942. Op de dag v< dag is gisteren Gouw door een inkomen, ook afkomstig uit Het kind i or zijn vierde verjaar- n Tilburg Andrics de vrachtauto overreden. Tijdschema Schrijvend over het goederenvervoer over de weg, constateert de regering, dat het internationale vrachtautovervoer in een aantal gevallen nog wordt be lemmerd door contingenteringen en an dere beperkende maatregelen tegen bui tenlandse vervoerders, zoals het beper ken van verdunningen tot bepaalde ge bieden of bepaalde goederen. Voor het opheffen van dei-gelijke beperkingen dient, aldus de regering, een tijd schema te worden opgesteld. Slechts als dc vervoervoorziening op langere termyn op enigerlei wyze in gevaar dreigt ie worden gebracht, zou een vergunningenstelsel kunnen worden ingevoerd, maar dc landsgrenzen mogen daarbij b(j geen van dc EJü.G.-staten een rol spelen. Een dergelijk ingrUpen en dat geldt tevens voor de andere takken van vervoer dient steeds tyde- lijk te zUn. De regering keert zioh voorts tegen be perking van 't eigen vervoer omdat dit betekent een inbreuk op de vrije keuze. Voor het personenvervoer over de weg, vooral van toeristisch belang, moet gelden, dart zowel de vrije keuze van de reiziger als het vrije ondernemersinitia- tief niet mogen worden uitgeschakeld. De hierboven uiteengezette beginselen worden ook voor de binnenscheepvaart van eminent belang genoemd. De rege ring wijst erop, dat sinds de crisis van de dertiger jaren de overheidsbemoeiing nogal intensief is. niet alleen in andere landen, maar ook in Nederland. Naar haar mening moet thans meer vrijheid aan de binnenschippers worden gegeven. In het memorandum bepleit zij in dit verband: wijheid voor buitenlanders tot deelneming in het binnenlands trans port, in elk land toelating van buiten landse schippers op de schippersbeur- zen, de mogelijkheid tot het sluiten van vervoerscontracten buiten de schippers- beurzen om en het invoeren van een grotere vrijheid in prijsvorming op de door de overheid geleide schippersbeur- De regering geeft toe, dat de ln het memorandum wenselijk geachte situatie ook ln ons land niet ten volle verwe zenlijkt is. Zy verklaart zich echter be reid in de Nederlandse regelingen de voor een gemeenschappelijk Europees vervoersbeleid noodzakelyke wUzlgin- gen aan te brengen. DE LOSSERE. BROSSERE. DUBBELDIKKE CHOCOLADE rcjs; Kijk hoe dubbeldik! Proef hoe extra fijn. Hap! Dat is los en bros. En nü voor hetzelfde geld... voor 20 cent chocola op z'n fijnst! 2Q A volle melk - puur - hazelnoot

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9