Duitsers schoten Joden als beesten neer Luchtvaartgesprek met Y.S. hervat rriTi BRAVO BENNIE! Hoe staat het met de Europese kleuren-tv? Stakingen vertraagden ruimteprogramma YS De Zon gaat op 7 MAANDAG 8 MEI 1961 Schaak-vraag 92 Het thema van dit probleempje van de componist J. J. O'Keefe is de mat- verandering. Zoals de stelling nu ligt volgt na iedere zet van zwart als witte matzet Dxb7. Maar wit moet eerst zetten en dan ligt de situatie anders. Welke die witte sleutelzet moet zijn is na deze uiteenzetting niet moeilijk te vinden. - A i éw i m r a mm. WMÈm m A Wit: Kei, Dd5, Ld2, Pa5. Zwart: Ka6, pi b7, b6, d3 en el. Opgave: wit geeft mat in twee zet- Dam-vraag 91 In het „notedop-probleem"' van d« heren Van Tol en Van Prooyen was dit de stand: Zwart: 9. 12, 22, 29. Wit: 24, 30. 32. 33. 43. Wit wint als volgt: 33—28, 22x33!; 30—25, 29x20; 25x3. 33—38!, 3x21! en wint Bridge Nadat West met 1 schoppen heeft geopend, komen Noord-Zuid tot een contract van 4 haften, te spelen door Zuid. U zit Oost en na een uitkomst met klaveren 9, ziet u de volgende kaar ten: A8 V 3 H V 7 V 10 86642 Oost neemt de le slag met klaver aas; Zuid speelt klaveren 7 bij. Wat moet Oost nu naspelen? JACK DIAMOND. Kruiswoordpuzzel r 2 5" ÜT r H s s s r W 19 22 B 23 n 1" 7 9 28 D 1 H_ 1 -■ 12 33 6 9 gi1- 39 35 36 37 ifl ÏT <3 TT 1 Éï'5 47 is de dertigste zitting in het proces-Eich mann begonnen met een verklaring van de openbare aanklager ds. Gideon Hausner, waarin hij zei dat twee voormalige SS'ers een vrijgeleide zal worden gegeven om te getuigen ten gunste van Eichraann. Hausner weigerde vrijgeleide te geven voor acht andere getuigen die door dr. Ser- vatius zijn genoemd. Tijdens deze zitting is het transport van Weense Joden naar Littauen ter sprake gekomen en bet platpranden van een ghetto door de Duitsers in de Oekraïne. r het hek. Mijn r Horizontaal: 1. geluk inz. in het spel; 5. sprong; 10. behoeftig persoon; 12. karakter; 13. muzieknoot; 14. hoog bouwwerk; 17. water in Friesland; 18. zijtak Donau; 20. danspartij; 21. we reldtaal; 22. voorzetsel; 24. in het jaar der wereld (afk. Lat.); 25. insekten- eter; 26. vast rantsoen; 28. atmosfeer (afk.); 30. lidwoord (Fr.); 32. stuk hout; 34. gevangenis (bargoens); 36. roodachtig; 38. slede; 39. nobere; 41. rijkstelefoon (afk.); 42. inwendig li chaamsdeel; 44. verstand; 46. familie lid; 47. korter. Verticaal: 1. gemeente in Gelder land; 2. iemand de achting geven, wel-, ke hem toekomt; 3. ter gedachtenis (afk. Lat.j; 4. keurig; 6. voorzetsel; 7. muzieknoot; 8. stap; 9. concertzaal; 11. bezinksel; 15. rivier in Siberië; 16. oude lengtemaat; 19. de Oostelijke mond van de Weichsel; 21. bijenhou der; 23. voorzetsel; 24. vis; 27. vaste koper in een winkel; 29. jongensnaam; fel. bloem; 33. zangwijs; 34. adellijke titel in Engeland (afk.); 35. klasse (afk.); 37. ridderteken; 39. bolrond vruchtje (spreekt.); 40. tijdrekening; 43. voegwoord; 45. bekende afkorting. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. krab. 4. kant, 7. ver drag, 10. anode, 12. enger. 14. pan, 15. nol, 17. Ede, 18. adi, 20. ore, 21. neder, 22. dek, 24. koe. 26. bel, 27. ert, 29. rek, 31. enige, 33. Enare, 35. Samaria, 36. taal, 37. slot. Verticaal: 1. klap. 2. avond, 3. bed, 4. kan, 5. agger, 6. tere, 8. ren. 9. rel. 11. Naarden, 13. edeleer, 16. onder, 19. ink, 20. ork. 23. Elisa, 25. oraal, 26. Best, 27. Eem, 28. ter, 30. Kent, 32. gal, 34. nis. Nieuw-Guinea voor Australische tv. De Nederlandse ambassadeur in Aus tralië, dr. J. G. de Beus, heeft in een vraaggesprek voor de televisie te Mel bourne herhaald, dat Nederland de be volking van Nederlands Nieuw-Guinea versneld opleddt voor zelfbeschikking, waarop zij evenveel recht heeft als de Indonesiërs. Hij achtte het niet uitgeslo ten, dat de bevolking na verkrijging van de onafhankelijkheid betrekkingen met Australië zou kunnen aanknopen er haalde, dat Nederland vrijwillige sluiting bij Indonesië niet in de weg zou staan, aangezien de vrije keuze kern is van Nederlands politiek. Op een vraag deelde hij mede dat niiet was overwogen Australië als basis te gebruiken in geval van eer djnesische aanval. Nieuw-Guinea •en betrekkelijk kleine aanval kunnen weerstaan, en in geval van een belang rijke aanval zou hot de zaak onmiddel lijk aan de Verenigde Naties voorleg gen. zeide hij. De aanklager zei, dat hij gemachtigd een belofte voor onschenndbaanheid te geven voor de voormalige kolonel Walter Huppenkothen en de voormalige majoor dr. Wilhelm HoettL zei dat hoewel beiden formeel be schuldigd kunnen worden lid geweest te van een misdadige organisatie, de Israëlische autoriteiten geen dossier be zitten van misdaden die door de twee zijn begaan tegen het Joodse volk. Hoettl is nu schoolhoofd in Altaussee, Oostenrijk, en Huppenicotihen wqont in dg Westduitse stad Mülheim. Na de aarikondiging van Hausner nam ievr. Leonore Neumann, Oostenrijkse, plaats in de getuigenbank om getuigenis af te leggen over de deportatie van Weense Joden naar Littauen in het begin n 1942 ,De reis van Wenen naar Riga duurde dagen. Wij hadden geen water, geen •n. De rijtuigen van onze trein waren verzegeld en wij konden er niet uit. Het erg koud en wij krabden het ijs van de ruiten om aan water te komen". In Riga werden de Joden ln een overbevolkt getto gestopt, vertelde zij. ,Jk werd ingedeeld bij een desinfectie eenheid. Onze Joodse broeders moesten zich uitkleden voordat zij doodgeschoten werden en hun kieren moesten ontsmet worden voordat zij naar de Dnitse pak. huizen gingen. Ik herinner me nit Littauen die huilde terwijl hij het met bloed bevlekte manteltje van zijn dochtertje voor zich uL hield. Er waren vele soortgelijke gevallen." Mevrouw Neumann zei. dat zü later naar een arbeidskamp overgebracht werd, terwijl de meeste anderen van haar groep „verdwenen en nooit meer teruggezien werden'' ,In het arbeidskamp werden de vrou- n gedwongen kruiwagens vol stenen te kruien en wij werden er altijd midden ln de nacht op uitgestuurd om dit te doen. Sommige mensen werden gestraft ien overgoot hen met koud water bij vriezend wper. Vele'mensen zijn ge storven tengevolge van uitmergeling". In 1944 werd zij overgebracht naar het concentratiekamp Stuthof. Het kamp 'end bewaakt door mannen en vrouwen an de SS, aldus mevr Neumann. Per boot werden 335 overlevenden naar Lübeok gebracht. De reis duurde negen dagen en er was geen water en weinig, brood. „Toen wij er aankwamen, mochten wij Jet aan wal. Wij hadden de gele vlag gehesen, hetgeen betekende d^t wij on der quarantaine waren. Het schip ver trok weer en vloog plootseling in brand. Er werd op de boot gesihoten en ik werd gewond." Zij liet twee littëkens ov hair rechterarm zien. ,Wij sprongen van het brandende schip slaagden erin een andere boot te be reiken, waarop wij bleven tot dat het Britse leger kwam en ons bevrijdde. Van de 335 mensen die rich aan boord be vonden waren er slechts 19Ö in leven ge- Weven". MOORD OP VROUWEN Sjmoel Horowitz, een andere getuige, verklaarde, dat de SS'ers een getto in door de Duitsers bezette Oekraine in brand staken toen de Joden weigerden uit te komen. „Niettegenstaande alle razzia's slaag den enkele Joden er in zich te verber en dat wisten de Duitsers, aldus de getuige. In 1943 vaardigde de SS-commandant »n bevel uit dat ons toegestaan werd _in ziekenhuis in te richten. Maar nie mand wenste in dit ziekenhuis te komen, omdat wij dachten dat het alleen maar ?n truc was „Er lagen in het ziekenhuis alleen maar 30 vrouwen en twee kinderen. Op een dag kwamen de Duitsers en'beval allen het ziekenhuis te verlaten. Ik zag met mijn eigen ogen daf twee vrouwen, die te ziek waren om zich te bewegen, in hun bed doodgeschoten werden. De twee kinderen werden uit ram gegooid. Op straat kregen alle vfonwen bevel te gaan liggen met het gezicht naar de grond. Toen zij eenmaal lagen werden zij allen dood geschoten". „Op een dag werden 6000 mensen nit het bos gehald cn doodgeschoten. Miin zoon was daar ook bii". „De Duitsers lieten de honden op ons los en joegen ons naar de gevangenis terwijl zij ons voortdurend sloegen. In de gevangenis kregen we het bevel te gaan liggen". Horowitz zei. dat daar hij kleermaker was, hij naar de Gestapo gestuurd werd om te werken. „Toen ik in het getto terug kwam zag het er verschrikkelijk uit. Het bloed stroomde van de straten. Kinderen lagen dood op de stenen. Ik zag vrienden die zich in hun huizen hadden opgehaneen. Zeven weken later werden alle vaklie den naar het kerkhof gestuurd en kre gen bevel te gaan liggen. De eerste vijf werden doodgeschoten. Ik slaagde er te ontsnappen. Zij hebben mij overal gezocht. Ik wist mij over het hek van het kerkhof heen te werken en me schuil te houden op een niet Joods kerkhof totdat het donker yas". Horowitz zei dat hij de enige over levende van zijn familie is. Mevr. Rivka Yosilevska, een in Rus land geboren Iraëlische getuige, die ver leden week niet in staat was te getui- i lichte hartaanval, an zitten terwijl zij i de verschrikkingen kort nadat de nazi's ar zij woonde bezet gen vanwege mocht vandaag het relaas deed die begonnen w, de kleine stad hadden. „De S.S.'ers stalden hun paarden in de syangoge. Op een dag in 1941 kwamen I buren ons vertellen dat de nazi's hfzig waren Joden te vermoorden en dat het beter zou zijn als wij weg gingen". „Wij vroegen onze grootvader wat te doen. Hij pleegde overleg met de rabbijn en andere oude mensen. Zij besloten dat wij niet weg zouden gaan. Zij achtten het onmogelijk dat Joden vermoord zou den worden." „Voor zonsopgang heerste er opwin ding in het dorp. Een Jood kwam aan hollen. Hij zei „lopen voor je leven. De Duitsers komen ons vermoorden". Daar na kwamen er Duitsers die hem ter plaatse doodschoten." „Grootvader zei: „kinderen, ga weg en verstop je. Mij zullen ze niets doen. Die dag probeerde iedereen te vluchten maar niet allen slaagden er in." „Wij verborgen ons in een bos. Wij hoorden schieten, enkele schoten. En toen de dag vorderde hoorden wij schreeuwen. Wij dachten dat de Duitsers misschien het dorp verlieten. Het was hun gewoonte te gaan schieten als zij weg gingen. Wij begonnen terug te gaan, Wij kwamen geen Joden tegen. Zij ver telden ons dat de Duitsers een ieder die achtergebleven was vermoord hadden." Zij hadden alle Joden in het centrum van het dorp bijeengebracht, de rabbijn werd bevel gegeven voor de Joden te bidden. Hij kreeg bevel te zingen en te dansen, maar dat weigerde hij. Zij mis handelden hem. Zij werden naar het oude kerkhof gedreven. Daar was al een ondiep graf klaar. Daar, aldus ver telde mij de buurman, werden zij doodge schoten. BEROERING Mijn vader overleefde deze eerste ope ratie. Hy was schoenmaker, later wer den alle Joden in een getto gestopt. Op een dag had ik een paar korreltjes sui ker in mijn haar. Een politieman fouill eerde mij. Hij was een Wftrus. Een Duit ser stond vlak naast hem. De politieman vond de korreltjes suiker in mijn haar. Hij begon me te slaan. Moeders en kin. der zag dat ik geslagen werd. Zij begon roepen: „sla mij in plaats van mijn dochter. Zij werd ook geslagen." sabbath in 1942, kwamen de paar Joden die in het getto overgeble- bijeen in een kelder om te bidden. Die avond was cr een ongewone beroering in het getto. Er hing iets in de lucht. Mijn vader ging toch naar de kei- te bidden. Het getto zat vol Duit sers. Wij hoorden dat een groep gevluch te Russische partisanen in het getto ge komen was om niet ontdekt te worden. Wij moesten onze huizen verlaten en de kinderen met ons meenemen. Wij begre pen dat dit niet een gewoon appel was. Tegenover elke Jood waren er vier of vijf Duitsers. Wij moesten in het getto blijven staan. ..Zij vertelden oos dat wij ons leven konden redden door geld en juwelen te aldus mevr. Yoselevska. „Wij had den niets meer, zij hadden ons alles af genomen". ..De kinderen begonnen te huilen. Zij wilden eten en water. Wij bleven er 24 uur staan terwijl de Duitsers onze huizen doorzochten. Er kwamen vrachtauto's. WU kregen bevel er in te gaan. Degenen voor geen plaats was kregen bevel er ach teraan te hollen. Ik hield mijn dochtertje mijn armen. Wij holden de hele weg. Wie viel werd doodgeschoten". .Toen wij een veld bereikten ongeveer drie kilometer buiten het dorp hadden de mensen die op de vrachtauto waren zich reeds uitgekleed. Mijn hele familie stond ,Wij kregen bevel op de top van een kleine heuvel te gaan staan tegenover een gat. Tegenover ons stond de SS. Het wa- i werkelijk afgezanten van de duivel de engel des doods". De mensen moesten naakt op een zij gaan staan. Maar wij dachten dat zij dit misschien deden om ons te kwellen. Er was nog steeds hoop dat wij zouden blij ven leven. Ik draaide mijn hoofd om en zag dat er reeds drie of vier rijen van onze mensen op de bodem van het gat lagen." Getuigen a décharge: „niets ten gunste van Eichmann" Otto Winkelman, eens luitenant-gene raal van de politie en S S.-officler, heeft verklaard dat hy niets ter verdediging van Adolf Eichmann naar voren zou kunnen brengen. Winkelmann verklaarde bereid te zijn te getuigen voor een Westduitse recht bank, „maar ik kan n verzekeren, dat m(jn verklaringen Eichmann niet zullen ontlasten." zo voegde hy eraan toe. Winkelmann, een van de vijf nazi'a die dr. Servatius wil gebruiken als ge tuige décharge, was politie- en SS- leider in bezet Hongarije in de laatste wereldoorlog. Volgens Winkelman was Hongarije toen voor 90 procent soeverein. „Alles wat ik weet is dat de deportatie van de Joden uit Hongarije een volkomen Hon gaarse aangelegenheid was. Eichmann en 20 andere Duitse SS'ers werkten daar als adviseurs van de Hongaarse rege ring." Ook dr. Eberhard von Thadden, die door Servatius werd genoemd als moge- lyke getuige, ten gunste van Eichmann begreep niet waarom bü was uitgeko- UITGEKLEED Von Thadden, die vroeger SS-kapltem en Eichmann's tegenhanger op het mi nisterie van buitenlandse zaken in Nazi- Duitsland was, verklaarde bereid te zijn voor een Westduits gerechtshof te willen getuigen „als het ministerie van buiten landse zaken er mee in stemt". Maar ik ben er zeker van oat mijn verklaringen Eichmann niet zullen helpen, noch kwaad zullen doen. „Alles wat ik kan Zeggen, is dat Eich- manns dienst de kunst verstaat om ons van het ministerie van buitenlandse za ken bij de neus te nemen." aldus von Thadden. werden onmiddellijk gepakt en doodge schoten". „Wy wilden maar dat het allemaal voor bij was. De kinderen namen afscheid van hun ouders. Wü waren allen al uitge kleed. Onze vader wilde zich niet uit kleden. Hy werd geslagen, zy scheurden hem de kleren van het ïyf en daarna werd de oude man doodgeschoten. Ik zag het met mUn eigen ogen". „Daarna grepen zij myn moeder en schoten haar ook dood. Toen myn groot- .JViyn kind zei: „Moeder, waarom heb [moeder, die 80 jaar was. ZU had twee je me mijn sjabbeskleren aangedaan. WU kinderen in haar armen. Daarna de zus- worden doodgeschoten." „Sommige jonge- [ter van myn vader, zU had ook babies ln probeerden te vluchten ZU werd doodgeschoten". De Nederlands-Amerikaanse lucht vaartonderhandelingen, die vandaag werden geopend, noopten diploma tieke zegslieden tot de waarschuwing geen overmatig optimisme te koes teren- De Nederlandse delegatie, die Advertentie VOETBALSTER KRIJGT PLATENB0NV00R EEN PRESTATIE WAAR MUZIEK IN ZAT! m Men noemde hem de „twaalfde Hongaar" en geen wonder! Al is hij nog zo klein, Bennie Muller stak met kop en schouders boven zijn medespelers uit in die zware strijd tegen de Magyaren. Hij draafde van voor naar achter als een ruiter over de puszta. Hij bleef tot het bittere einde zo pittig als paprika. En dus: een pluim voor de 22-jarige Ajacied, wiens passes even zuiver zijn als de diamanten die hij dagelijks slijpt. Een Pluim- Platenbon! En gever Willem O. Duys noteerde uit zijn mond het volgende: OVER PLATEN; „Heb er zélf niet een. Maar m'n verloofde heeft een hele collectieen daar profiteer ik dus van mee. Geen Rock Roll... geef mij maar fijne songs of Louis Arm strong. Klassiek? Nou als 't niet te zwaar isopera-fragmen ten Porgy and BessEr is zoveel moois, je raakt nooit uit- geluisterd OVER PLATENB0N: „'t Is mijn eerste. Reuze blij mee. Leuk ding, hoor, een echte voltreffer. Ga er een mooie LP voor uitzoeken. Op m'n dooie gemak. Ik ben wel half- speler, maar van Half werk hou ik niet Liefste wens? Noueen album met songs. Misschien wel de Hongaarse Rhapsodie ter her innering aan die interland!" onder leiding staat van drs. E, Stij- kel, staatssecretaris van het minis terie van verkeer en waterstaat, is hedenmorgen op het ministerie van buitenlandse zaken te Washington bijeengekomen met de Amerikanen. Drs. Stijkel had eveneens de leiding an de Nederlandse delegatie, die ver leden Jaar naar de Verenigde Staten kwaim en toen na vier weken van be sprekingen nul op het request kreeg ten aanzien van het Nederlandse verzoek om landingsrechten voor de KLM te Los Angeles. Nederlandse diplomatieke zegslieden te Washington verklaren, dat de nota's, die verleden week tussen het departc- van buitenlandse zaken en de am bassade uitgewisseld zijn, geen aanlei ding geven tot enig optimisme bij het begin van de besprekingen. Het departement van buitenlandse za ken heeft Nederland in april doen we ten dat het bereid is de onderhandelin gen te'hervatten, die op 3 februari 1990 afgebroken werden Maar het departenen* van buitenlandse zaken heeft duide'ijk te verstaan g?- geven, dat het Nederlandse verzoek om landingsrechten wij koppelen aan het Amerikaanse verlangen tot oplossing van bepaalde problemen met betrekking tot de Amerikaans-Nederlandse transport- overeenkomst en de toepassing van daar in voorkomende capaciteitsbepalingen. De Nederlanders achten het koppelen van de twee kwesties onaanvaardbaar, zeggen diplomatieke zegslieden. Zij voe gen hieraan echter toe. dat het voorbarig is de toestand alleen te beoordelen ic het licht van de verschillende Ameri kaanse nota's en zy adviseren af te wach ten hoe de besprekingen zich in de ko mende dagen zullen ontwikkelen. OVER LUISTEREN: „Weinig tijd voor, vanwege Ajax en mijn andere hob bies, biljarten en tafeltennis. Weet je wat gezellig is? Een lekker plaatje opzetten en dan nakaarten over een wedstrijd. En ik hoor ook een boop muziek bij mijn werk. Arbeidsvitaminen cn dat soort platen- programma's. Zo blijf je toch op de hoogte." Publikatie van de CCG.C Unie experimenteert met kleurenuit. zendingen maar zit met hetzelfde euvel van schaarse ontvangst. Voor de West-Europese landen het nog wel enige jaren met zwart wit beelden moeten doen. Geen kussen op Egyptische tv. In de mogelijkheden voor Euro pese kleurentelevisie komt nog steeds niet veel vooruitgang. Ook hnnzit het nn lip kosten Voor in de toekomst dus de enige aanvaard- de Kofcn-voor bare mogelykheid zün het in Eurovisie de betrekkelijk kleine telemsieHan- beginnen met kleurentelevisie, om al- den zal het vooralsnog niet doenlijk thans een zo groot mogelijk aantal ko zijn zelf te experimenteren. Daarom kers te hereiken. speelt men met de gedachte aan Maar goede resultaten zal men kleuren-Ewrovisie. pas hebben, wanneer er een rede» Erg dichtbij is deze ook nog niet. lijk betaalbaar ontvangtoestel Hierover heeft de Britse industrieel tij- WOIXjt uitgevonden. Vooralsnog ziet dens een vakvergadering in Brighton een en ander gezegd Volgens zijn in- de eilektronasche industrie daar nog zichten zou het goedkoopste kleuren- geen kans toe en daarom zullen wij toestel, en dan nog wanneer het in grote series kon worden aangemaakt, op het ogenblik nog meer dan 2500 gul den kosten. Zenderbouw voor kleuren-tv zou bo vendien zoveel geld kosten, dat het niet lonend zou zijn deze onkosten te maken omdat de aansahaf van ontvangtoestel len alleen voor de zeer kapitaalkrach tigen zou zijn weggelegd. Wel hebben alle Eurovtslelanden al President Nasser van Egypte heetft kleurencamera's, zodat opnamen de televisiedienst van zyn land laten kunnen worden gemaakt, maar wat weten, dat actualiteiten uit Westerse heeft men aan opnamen die niet uit- landen waarin begroetingskussen of af gezonden. en aan uitzendingen die scheidsomhelringen voorkomen, moeten niet opgevangen worden? worden geweerd of besnoeid. Hij wil oat gekus niet meer laten vertonen. Trouwens, dit verbod geldt niet al leen de televisie. Ook de theaters en bioscopen hebben de aanzegging gekre gen, dat kussen niet langer gewenst is. In toneelstukken mag niet meer worden gezoend of omhelsd en uit films moe ten dergelijke taferelen worden wegge knipt Liefdesscènes moeten trouwens zoveel mogelijk worden beperkt, aldus de door In de (voorlopig) laatste uitzending lasser toegepaste Egyptische censuur. van het KRO-amusementsprogramma Zaterdagavondakkoorden hebben de oudere en jongere kijkers een van hun idolen op het scherm kunnee zien. Voor de ouderen was er Patachou, de ge vierde Franse chansonnière die haar kunst brengt met een gemakkelijkheid en een charme welke een groot publiek altvd tot enthousiasme hebben gebracht WaaLse Wlevisle ziet geen kans, en dat nog steeds doen en voor de he* zomerseizoen dat van 1 juni tot teenagers was er de Duitse liedjeszan- 1 oktober loopt, de haar megemeten ger Rex Gildo. die met zijn mooie don- zendtyd geheel te vullen. Ook hier kere ogen de meisjesharlen sneller doet kampt men met personeelsgebrek, zodat slaan. Want deze hartenbrekende Rex, de vakantietijd een direct tekort aan die in Hillegom ook al een politiecördon beschikbare krachten betekent, nodig had om hem „door de achterdeur Ook tobt men met de moeilijkheid an binnen te loodsen in Treslong vanwege listen en andere medewerkenden vaz» de vurige teenagers die hem kwamen buitenaf te krygen. bewonderen, zingt maar een heel sim- Daarom zullen de uitzendingen op pel liedje van jaren her, toont zich niet zaterdag, en zondagmiddag gedurende Commentaar Idolen Waalse tv. kort zendtijd in bezeten van het ritme en weet namelijk heel innemend te glimlachen. Maar de KRO heeft met zijn verschij ning beslist vele teenagers in den lande aan zich verplicht. Overigens werd het programma, aan- gevul met reprises van hoogtepi uit dertien afleveringen, wel heel lang gerekt. Teddy en Henk Scholten nar uitgebreid afscheid als gastvrouw gastheer en het was al laat Hitchcockfilm, ditmaal deze maanden eenvoudig vervallen. Wel zullen er dan zoveel mogelijk sportreportages worden gemaakt Maar voor studioprogramma's zal er geen gelegenheid zyn. -. - De kijkers moeten dit maar nemen. hoogtepunten De Waalsc tejevisie maakt zich geen zorgen over het (eit dat er bü gebrek aan eigen uitzendingen naar het Vlaam se of Franse programma zal worden ge- "kitr- kekei>' Vooraf was de rubriek Brandpunt wel wat zware kost voor de zaterdag avond; de KRO heeft hiervoor de juiste vorm nog altijd niet gevonden. Brand punt heeft teveel allure van kroniek en te weinig boeiende actualiteit om het geheel, echt levendig te houden. BBC zoekt „monster van Loch Ness" Hoewel het echt nog geen de tijd waarin men op spectaculaire gebeurtenissen zit te wachten voor de krant en het televisiejournaal, is zowaar het „monster van Loch Ness" al in het nieuws opgedoken Nu een Amerikaans televisieteam op dracht heeft gekregen naar „de ver schrikkelijke sneeuwman" te zoeken, wilde de BBC niet achterbiyven en heeft daarom een filmteam. bestaande uit operateurs en cameralieden, gesta tioneerd bij het geheimzinnige meer in Schotland, dat het „monster van Loch Ness" zou herbergen. Zij hebben carte blanche wat de tijd betreft en zitten rustig te spieden aan de oevers van het Loch Ness Maar „Nessie", zoals de Schotten hun onzicht baar monster, dat niettemin van tijd tot tijd wordt gesignaleerd, laat zich vooralsnog niet zien Tussen 6 en l reportage uit spelen wedstrijd vanavond zendt de NTS een de in Belgrado te om het Europese kampioenschap Basketbal. Daarna het NTS-journaal en om 8.20 uur VARA. programma. Dat begint met de door Karin Kraaykamp te presenteren ru briek „Achter het scherm", welke ge volgd wordt door een Wild West film (8.30 uur), de filmrubriek (8.55 uur) en besloten met het forum Wel beschouwd dat om 9.20 uur op het scherm komt. 1&g£icc/' President Kennedy heeft ruimte vaarder Shepard de medaille van verdienste van het burgerlijk ruim tebureau uitgereikt, die slechts een- 85 Hij ging weer liggen en wij dachten, dat hy'ver standig was geworden. Maar dat was een vergis sing. Midden in de nacht staat hij op en zegt, dat hij nu toch heus weg moet. Hij moest een be lofte inlossen." De Lap sloeg met zijn hand door de lucht; als of hij alle verantwoordelijkheid van zich af wilda duwep. „Wij konden er niets aan doen", zei hU bezorgd. „Ik niet en Mimmi niet Hij ging en toen gingen wü maar mee, opdat niemand zou kunnen zeggen, dat de mensen van Akkafjall hun beloften niet na komen." De vrouw van Henriksson luisterde vol aandacht Zij wist niet, wat zU moest geloven. Als Arne zyn leven op het spel had gezet om toch nog op tijd bij de Lappenkapel te zijn, om te kunnen trouwen, dan was hét een eeuwige schande, dat Judith cr niet was. Maar zij wist niet of het wel helemaal zo was. Zij had goed op Imber gelet toen Arne de kapel binnen was gekomen. Lappen-Kari werd begraven. Er waren niet veel mensen, die de moed hadden kunnen opbrengen het graf te naderen en de predikant werd ook niet door luid geweeklaag gestoord. Het ging hier niet om een gewone dode en daarom wist men niet pre cies, hoe men zich moest gedragen. Zodra de pre dikant zweeg, heerste er een absolute stilte. Het was een lugubere begrafenis, maar dat was ook het enige, wat men had kunnen verwachten. Toen alles voorbij was, gingen allen zo snel mogelijk weg. Maar ook daarna werd de stemming niet beter. Het was een feest vol onheil, en het was het beste maar zo gauw mogelijk te vertrekken. De Hen- in Gulbrandstal ■fr DOOR BERNHARD NORDH rikssons behoorden tot de eersten, die weg gingen; anderen volgden hun voorbeeld en tegen het eind van de middag waren er niet velen meer over. Olof en Inger gingen naar de predikant. Olof stond met zijn muts in zijn handen te draaien; het meisje moest het woord doen. Haar wangen gloeiden, maar zij sloeg de ogen niet neer. Zij boog diep. „Wij zouden aan dominee willen vragen om ons in te schrijven in zün boek. zodat wij op de volgende kerkedag in september kunnen trouwen." „Hoe oud ben je?" „Dat staat ln het boek van dominee. Ik heet In ger. Lappen-Kari heeft me verteld, dat mUn vader Joh an Dalberg heette en dat hij een nederzetting heeft gehad, die Siljansnas heette." De predikant sloeg het boek op. Ja, hier stond het: de man uit Dalarna, die hierheen was geko men en zijn nederzetting de naam van zijn geboor tedorp had gegeven. Johan Adolf Dalberg. Echt genote: Anna Karolina Jonsdochter. Zij was gestor ven in het jaar, waarin de pokken tot ver in de wildernis waren doorgedrongen. Drie kinderen, Lappen-Kari had zich over het jongste ontfermd en het van een zekere dood gered. Niemand wist er iets van af. Inger Lovisa ja in september zou zij oud genoeg zijn om te trouwen. Inger lachte stralend, toen zij de predikant verlieten. Lappen- Kari was goed voor haar geweest, maar zij voel de. dat Olof nog veel meer voor haar zou be tekenen. „Wij moeten zo langzamerhand weer eens weg gaan," zei zij. Olof antwoordde, dat hij eerst nog een paar woorden wilde wisselen met zijn vader en wilde horen, of Arne al weer tot bewustzijn was geko men. Het was niet moeilijk Persson te vinden. Hij kwam juist van de Lappententen. Olof nam Inger bij de hand. Het zou allemaal zoveel gemakkelijker en beter gaan, als hij haar aanwezigheid voelde. „Wij komen van de dominee." zei hU- „Zo." „Wij zouden op de volgende kerkedag willen trouwen." De oude kolonist keek hem lang aan. Er lag iets in Olofs blik, dat hij er vroeger nooit in gezien had. Hij keurde ook Inger en kwam tot de conclusie, dat zij een goede vrouw was. „En waar willen jullie gaan wonen?" Olof verzekerde hem vol vuur, dat de hut van Lappen-Kari voorlopig goed genoeg was voor hen. Mettertijd zouden zij wel een nieuwe bouwen. En de grond daar was ook goed. Het volgend jaar zou den zij al een groot stuk braak liggend land er bij ontgonnen hebben. Persson mompelde iets. Hij had het zioh anders voorgesteld. Hij zou graag gezien hebben, dat Ak kafjall een dorp met verschillende hoeven was ge worden. In een dorp kon een schoolmeester komen en daar bleef geen enkele vrouw alleen achter, als de mannen de tocht naar de markt in Noorwegen moesten maken. Maar misschien was het wel goed, als Olof zich voorlopig ergens anders vestigde. Zij wisten immers niet, wat Arne van plan was. (Wordt vervolgd maal eerder is toegekend, namelijk aan John Crowley, die 38 jaar lang een leidende rol heeft gespeeld in het onderzoek en de ontwikkeling van vliegtuigen, raketten en ruimte vaartuigen. Shepard, die uiteraard verheugd was over deze zeer hoge onderscheiding, ver klaarde slechts een klacht te hebben: zyn reis had hem te kort geduurd. Ook dr. Gilnrth. directeur van het Mercury-project, had maar een klacht over de vlucht: het liohlje dat op groen had moeten springen toen de remrakot ten werden afgeworpen, was op rood blyven staan. Een andere (aan)klacht kwam van de raketdeskundige Paugoan. daar gisteren uit zyn auto enkele gewichtige papieren over het Mercury-project waren gestolen. De laatste klager was senator McClei- Ian van Arkansas, die een wet wil om stakingen bü defensie-Instellingen te voorkomen. Hy had uitgerekend dat er de afgelopen vierenhalf jaar 327 stakin gen zün geweest op 22 raketbases, waar van 109 op Cape Canaveral. Hierdoor gingen büna 163.000 mandagen verloren. De stakingen hadden meestal ten doel de bonafide vakbonden stonden er niet achter het werk te vertragen om over- werk uitbetaald te krygen. Ten «lotte dan een opgewekter bericht- premier Chroesjtsjef heeft Kennedy en Shepard geluk gewenst met het Ameri kaanse ruimtevaartsucces, waarmee hij zich in de rij van velen schaarde. Bij een tornado die zaterdagnacht boven het noordooster van Arkansas (VS.) heeft gewoed. zUn zes mensen om het leven gekomen en ruim vijftig huizen verwoest Gouverneur Faubus heeft voor het overstroomde stadje Har rison de staat vanavond 9 De NCRV zendt een groot hoorspel uit, dat van 7.50 tot 9.30 uur duurt Het is een uit het Ervgels vertaald stuk „Hier is de Navy", van Kenneth Langmaid. Daarna spelen de violist Theo Olof en de pianiste Maria Stroo twee sonates van Mozart. Om 11.05 uur is cr muziek van Joh. Straus* sr. en jr. door het Mineapolis symfonie orkest. 9 Bij de AVRO draait tussen 8.05 en 10.30 uur de Radioöcoop met de be kende forums van ouderen en jonge ren onder leiding van de heer Hilter- man, een programma over Alex de Haas, zang van Heidi Brühl en een klankbeeld over Eems en Doilaxd. Om 11 uur speelt het Parys Opera-orkest minder bekenden en onbekende wer ken van Debussy. Programma voor morgen DINSDAG 9 MEI 1941 7.45 Morgenget weging 8.00 Nw» 8.50' V d hulsvrouw 926 Wa ters! 9.40 Schoolradio 10.00 V d kleuters 10.15 Lichtbaken, lezing 10.25 Gram 11.00 V d vrouw 11.30 Gram 11.50 Volaan.... vooruit, lezing 12.00 Middagklok-noodklok 12 04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuin- bouwmeded 12.33 Gram 1250 Act 13.00 Nwa 13.15 Zonnewyzer 1320 Platennleuwa 13.35 Lichte muz 14.00 Gram 14.35 V d plattelandsvrouwen 14.45 Gevar program ma 18.00 V d zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V d jeugd 17.40 Beursber 17.45 Regerlngs- ultz: De Nederlandse aardrijkskunde on der de loep. West-Europese aardrijkskunde leraren ontmoeten elkaar ln Nederland. s Vries Relllngh. hoog- Khrïjving telt te Amsterdam. 18.00 Zang 18.20 Kaarten op tafel, gespr over actuele problemen 18.30 V d Jeucd 19.00 Nws 19.10 Act 10.25 Zang 19.30 Gram 20.30 Avondcollege 21.00 SUS-taptoe («e ronde) 22.00 Pianorecital 22 25 Bockbespr 22.30 Nws 22 40 Gehuwd en ongehuwd, ca us 22.55 Orgelrecital 2325 Vrouwenkoor 13.5—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/a. AVRO: 720 Gram. VPRO: 720 9 15 Gra 1020 V V d 9.40 Morgenwijding 1 kleuters U.OO Orgelspel lijf 1220 Rcge- nngaultz: V d landbouw 1220 Land tuinbouwmeded 1223 Orgel en tromblne dgbeursber 1320 Lichte 15.30 Zangrecital 16.00 Het continent 18 00 Nws 18.15 Planoape) 1920 Prome- ide-ork 19.00 V d kind 19.06 ParU voua parle 19 10 Gram 20 00 Nws 20.08 Gevar progr 3020 Idem 22 00 Kamerkoor 2220 Nws. beursber van New York en meded 2245 Act 23.00 Licht progr 2320 Cabaret stroomde stadje Har- rilmrep 2023 Dierenfilm 30.55—21.56 Speel- beleg afgekondigd. S film. Eurovisie: 22.00—22.45 Concert

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7