VAKANTIESPREIDING Zwarte zenders oorzaak vliegrampen van Minder geslaagd dan voorgaande jaren Partij van de arbeid in Nieuw-Guinea Voor Frysk Orkest is subsidie ook wel eens een straf Tekort aan timmerlieden laat zich sterk voelen Nieuwe invasie op Cuba binnen een half jaar' Maatregelen tegen piraten Rijksmiddelen vloeiden ruim NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 MAANDAG 8 MEI 1961 (Van een onzer verslaggevers) TAE NEDERLANDER viert vakantie op een kluitje. In één maand tijd zal hij er dat is de verwachting voor dit jaar op uittrekken. Vakantiespreiding? Dit jaar minder dan in de voorgaande jaren. De oommissie vakantiespreiding van de Stichting Recreatie zegt er zelfs dit van: we maken ons zorgen, we zijn verder van huis dan in 1949 toen wij met ons werk starttenVan spreiding zal er deze zom^r bitter weinig komen, weet de commissie. Kon vorige jaren de stroom van Nederlandse toeristen, die hun vrije weken in eigen land doorbrachten, nog over zo'n vijf, zes weken worden gespreid, dit jaar zullen de vakanties opnieuw een piek vertonen. De drukte zal geconcentreerd zijn in de periode van 24 juli tot 14 augus tus, de vakanties van de bouwvak arbeiders boven en beneden de rivie ren. Drie korte weken, waarin een groot gedeelte van vakantievierend Nederland de woonplaats zal verla ten om vertier enrust te zoe ken in een land, dat in deze tijd nau welijks nog ruimte daarvoor heeft. Zorg en „We zien de komende zomer met zorg tegemoet", zegt de commissie, die al twaalf jaar ijvert voor een oplossing van het probleem van 'de gespreide va kantie. ,,Het bouwbedrijf heeft op het laatste ogenblik roet in het eten ge— Voor het eerst krijgen de bouwvak ken namelijk twee weken aaneen vrij af. Boven de grote rivieren van 24 juli tot 7 augustus en daar beneden van 31 juli tot 14 augustus. Dat wil zeggen, dat de vakanties in deze bedrijfssector züd geconcentreerd in drie weken. De commissie vindt dit dadrom te leurstellend, omdat juist de bouwvakan- ties tot nu toe in vele gevallen richtlij nen. zijn geweest voor de scholen. Al thans: de commissie adviseerde de scho len steeds zich aan te sluiten bij deze vakanties. Een ovenals vorig jaar heeft zij ook dit jaar de scholen verzocht op 10 juli (de datum waarop vorig jaar de bouw vakkers mot vakantie gingen) vrijaf te geven. Na de jongste beslissing van de be- drijfsraad voor hot bouwbedrijf is er In onderwijskringen echter verzet gerezen tegen handhaving van deze datum. Re den: men vreest moeilijkheden in de bouwvakgezinnen. Bindend Waarom aansluiting van schoolvakan ties bij die van het bouwbedrijf? Omdat dit de enige bedrijfstak is, die een bin dende vakantieregeling voor het hele land kan vaststellen. En bovendien om dat een zo groot aantal werknemers in deze bedrijfstak (met alle toeleverings bedrijven) werkzaam is. Dit jaar heeft het echter weinig zin voor de scholen om zich naar de bouw- vakanties te richten, omdat dit vanwe ge de geconcentreerde vrije weken de moeilijkheden maar zou vergroten. In tegenstelling tot vorige jaren. In I960 waren de bouwvakanties nog zo geregeld, dat de eerste groep boven de grote rivieren op 10 juli vrijaf kre gen (toen nog voor negen dagen). Drie weken later ging de tweede groep met vakantie. De twee tussenliggende „loze weken" werden geadviseerd aan de collectief sluitende bedrijven. Op deze manier kreeg men een spreiding van tenminste al v(jf weken. Medewerking De commissie (waarin onderwijs, be drijfsleven, vervoersorganisaties, A.N. W.B. en AN.V.V. zijn vertegenwoor digd) verheelt echter niet dat ook toen de toestand nog verre van ideaal was Met name omdat slechts een teleurstel lend percentage van de scholen hun medewerking verleende. Zo werden vorig jaar in tien gemeen ten met meer dan 100.000 inwoners 1686 scholen aangeschreven. In totaal gaven slechts 697 scholen steun (41,4 pet.)703 scholen (75 pet.) hielden zich niet aan het voorstel. Dit is ook een van de redenen ge weest, waarom de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf dit jaar heeft besloten het begin van de vakanties naar een latere datum te verschuiven. Een andere reden was het feit dat verscheidene grotere bouwbedrijven werken zowel boven als beneden de grote rivieren in uitvoering hebben. Dit betekent dat de kantoren van de ze ondernemingen zowel tijdens de va kanties voor het zuiden èn die voor het noorden geopend zouden moeten zijn. of wel vier weken lang. Door de vakanties met een week te laten overlappen heeft men deze maand nu weten terug te brengen tot drie weken. Een maatregel die elke poging tot vakantiespreiding ernstig afbreuk doet. Moeilijkheden „We zün in het slob geraakt", vindt de commissie. „We zijn weer bij het punt van uitgang. De kans is groot dat het dit jaar één grote warboel wordt. Temeer omdat het aantal vakantiegan gers nog elk jaar stijgt. Veertig procent van de Nederlandse bevolking heeft het afgelopen jaar de vakantie binnen de landsgrenzen doorgebracht. En wanneer die veertig procent wordt geconcen treerd in drie, zeg vier weken, dan ligt wel voor de hand dat ernstige moeilijk heden kunnen worden verwacht." Er gaan stemmen op, die zeggen: laat er een wettelijke regeling voor de schoolvakanties komen. Dat is zelfs al eens aan de minister gevraagd. Maar die wil die regeling liever op basis van vrijwilligheid. Beschamend De vice-voorzitter van de AN.W.B., de heer P. F. Zimmerman, heeft het be- beschamend genoemd, dat na twaalf jaar voor va kantiespreiding te hebben geijverd dit jaar heeft moeten verklaren, dat alle pogingen om medewerking te krijgen van de onderwijsinstanties en het be drijfsleven ten slotte in een impasse zijn geraakt. „Beschamend niet voor de commis sie, maar voor hen, die het grote socia le èn economische belang van een rede lijke vakantiespreidlng niet inzien", al dus de heer Zimmerman. „Het hgt voor de hand", zegt de heer Zimmerman, „dat de vakantie-aci modatie economisch geëxploiteerd kan worden en dus goedkoper kan zijn als het vakantieseizoen kam worden ver lengd. En niet alleen de verblijfsaccom- modatie, hetzelfde geldt voor de ver voersbedrijven, de reis- en verkeers bureaus en de vermaakindustrie." Om tot een redelijke spreiding van de vakanties te komen, zullen drie belang rijke hindernissen moeten worden ge nomen: het onderwijs, de collectieve va kanties van bedrijven ende zucht naar gezelligheid van talloze vakantie gangers. „Dat het niet eenvoudig is", aldus de heer Zimmerman, „om de schoolvakan ties te spreiden over drie maanden en nog minder eenvoudig om ze even als bijvoorbeeld in Frankrijk te ver lengen tot drie maanden, is duidelijk. Maar een land, dat op onderwijsgebied mammoetwet kan verwerkelijken, moet ook deze moeilijkheden kunnen oplossen. Hoofdzaak is, dat de steeds dringerder wordende noodzaak van een vérgaande vakantiespreid'inig in voldoen de mate door de onderwijsautoriteiten wordt ingezien." Over de collectieve bedrijfsvakanties zegt de heer Zimmerman: „afgezien van het feit, dat uit ervaringen in buitenland is gebleken, dat een bedrijfs sluiting lang niet altijd de meest doel matige methode is om vakantie te ge ven, vraag ik mij af of deze bedrijven zich wel ten volle bewust zijn van feit, dat hun collectieve sluiting bete kent, dat bedrijven die betrokken zyn bij het toerisme, slechts voor enkele ken op topcapaciteit kunnen werken. „Dat is inefficiënt. Vakantieganger.-: kunnen daarover meepraten als zij den- aan de hoge prijzen voor vakantie- accommodatie gedurende schoolvakan ties." De derde hindernis is de neiging tn tienduizenden vakantiegangers juist de drukte en de gezelligheid te zoeken. De periode van 15 juli tot 15 augustus is voor hen favoriet dat het dan overal zo gezellig is." Alleen zijn, is een ergernis voor deze vakantiegangers. Zij zoeken het vertier, de massa. Men kent ze wel, de zgn bermtoeristen, de mensen die zich juist op hun gemak voelen daar waar leven Met goedgerichte propaganda zou de ze categorie wellicht bewerkt kunnen worden. Maar afgezien daarvan zal ook voor hen bij een ruimere spreiding het vinden van die „gezellige" vakantie ge makkelijker worden. Spook Vaikantiespreiding. Het is een spook van de Stichting Recreatie (en niet al léén van de stichting). De Nederlander schijnt er niet aan te willen. Augustus blijft de vakantiemaand. Dat lijkt zo in geworteld te zijn. Ondanks het feit, dat en weerkun digen zijn het daarover eens deze maand wat het weer betreft zeker niet de gunstigste vakantieperiode is. Onder zoekingen hebben uitgewezen dat juni en juli minder regen hebben dan Waarom blijft augustus dan nog steeds dé vakantiemaand heten en trek ken bij voorkeur velen er dan op uit? Zou Ijjierin, behalve een flinke dosis conservatisme, ook niet de pschylogi- sche reden een rol spelen dat men vakantie maar al te graag uitstelt i te kunnen zeggen dat men deze nog het vooruitzicht heeft? Samenloop Lang zal deze toestand niet kunnen blijven bestaan. Het aantal toeristen neemt ieder jaar toe. De ruimte eigen land niet. Daarom moet worden gespreid. Hoe het deze zomer zal wor den is nog niet met zekerheid te zeggen, maar alle verwachtingen zijn zeer on gunstig. Een hoogseizoen van drie korte we ken. met daarvoor en daarna nog een minder drukke week. In totaal vyf „koortsweken". Een ongelukkige samenloop van slandigheden is daarbij, dat ook de beiders uit de Duitse industriegebieden Rheinland en Westfalen juist in deze periode met vakantie gaan en wel een belangrijk gedeelte naar de Neder landse kust. En dat betekent een en- me opeenhoping van vakantiegangers. Wellicht zal de gang van zaken deze zomer vele toeristen meer dan voorheen het besef doen bijbrengen, dat dit in ons kleine land niet langer gaat. En dat er gespreid zal moeten worden, ook al is het dan maar i .twee maanden. Merkwaardige uitspraken van Nederlanders te Hollandia TN Nederlands Nieuw-Guinea wordt volgens de correspondent van Ass. Press Hal McClure gesproken over oprichting van een Partij van de Arbeid. Een aantal Papoea's had hiervoor belangstelling en zij hebben dit besproken met Nederlandse parlementsleden dier partij, toen deze de opening van de Nieuw-Guinearaad bijwoonden. Volgens McClure bestaan er aanwij zingen, dat een anti-Nederlandse bewe ging verre van onderdrukt is. Hij noemt de reeds bekende partij voor de bevrij ding van Indonesisch Irian, waarvan dt leider Benjamin Feloeboen onlangs ver oordeeld werd en het eveneens bekende leger van de moedige paradijsvogel, waarvan de leiders merendeels Indo nesische onderwijzers waren. In een lang artikel vervlecht hij een aantal uitspraken in Nieuw-Guinea tus sen zijn beschouwingen, in de eerste plaats de later tegengesproken aan mr. Th H. Bot toegeschreven verklaring, dat Nieuw-Guinea slechts 1000 man zou kunnen Een Nederlands ambtenaar zou hebben verzucht: „Konden wij ons maar oord ontdoen zonder ons gezicht liezen of het af te staan aan Indonesië". Een journalist (nationaliteit noemd) te Hollandia merkte op: Als slechts 23 infiltranten zo veel moeitt gaven, wat zou er dan gebeuren als ei honderden of duizenden zouden landen' Een marine-officier gaf toe: Indonesië behoeft slechts Hollandia en onze vloot- basis Biak te veroveren en de oorlog zot afgelopen zijn. Gouverneur dr. P. J. Platteel ant woordde op de vraag of er oorlog zot komen: „Wie kan het weten? Sukarno is een gokker. Dat zijn de Nederlanders niet. Normaliter begmt een oorlog niet zonder een voorafgaande schatting van manschappen, oorlogsmateriaal, vliegtui- ;n schepen van de tegenstanders, de Indonesiërs denken niet volgens deze logische lijnen en men weet van een dictator nooit wat hij zal doen. Hij zou gemakkelijk op een knop kunnen druk ken, en voor zijn volk een vertoning geven, waaraan hij in zijn eigen land niet kan beginnen. "flaar aanleiding van de Indonesische bewering, dat Sukarno's mannen overal goede ontvangst zouden vinden, snauwde een Nederlands ambtenaar: „Onzin. De Papoea's hebben de infiltran- :n aan de politie overgeleverd. De meeste waarnemers zijn volgens McClure van mening, dat de bergbewo- het binnenland er zich onmoge lijk veel van kunnen aantrekken, Een Nederlands journalist zeide: „Wij jn 20 jaar te laat. Wij hadden de men- _jn direct na de oorlog hun onafhanke lijkheid moeten geven. Nu bestaat er grote kans. dat ze het gebied toch ver liezen". „Alleep onze trots houdt ons hier", verzuchtte een regeringsambtenaar te Hollandia. „Als we maar een manier wisten om ons elegant terug te trekken." De meeste zegslieden uit regerings kringen verklaren volgens McClure dat men vasthoudt aan de huidige politiek om de Papoea's voor te bereiden op o neming van het gezag. „Om u de w heid te zeggen", merkte een Nederlands functionaris met een brede glimlach op, „Sukarno zou zijn verdiende loon krij gen als we het eiland eenvoudig hem overlieten". Een deskundige zeide: „De Nederland se autoriteiten plachten te spreken var overdracht van het bestuur aan de Pa poea's over 20 of 30 jaar. Thans zeggen zij tien jaa*- Het is vreemd". Een van de weinige Papoea-intellec tuelen geloofde persoonlijk niet dat ei een oorlog op handen is. „Indonesië zal doorgaan met het zenden van guerrilla- benden om verwarring en vrees onder mijn volk te zaaien", zeide hij en drong aan op een zo snel mogelijke vorming van een Papoea-leger onder auspiciën van de Nederlanders. Een Papoea-lid van de raad op Biak zeide: „Wij zijn bevreesd voor een Indo nesische aanval. Wy hier op het westelijk gedeelte van het eiland staan ten slotte aan het front". Ook hij meende dat de Nederlandse strijdkrachten niet sterk ge noeg waren en dat men een beroep moeten doen op de Papoea's zelf. Het Britse tijdschrift The Economist meent, dat er twee redenen zijn, wa; Indonesië Nederlands Nieuw-Guinea moet krijgen, ten eerste omdat Indonesië mili tair veel sterker is, ten tweede omdat 'n stroom van kritiek is v. vooraanstaande Nederlanders op het beleid hunner rege ring. Voorts zou de zelfbeschikking waarschijnlijk nog meer onrust veroor zaken omdat een onder eigen bestuur staand westelijk Nieuw-Guinea zonder militaire steun van Nederland zwaa Australië zou moeten steunen. Het blad ziet geen oplossing daar de dwaasheid van Indonesië gelijke tred houdt met de koppigheid van Nederland. Het blad meent, dat de Nedelanders het gebied maar moeten overdragen. Gouverneur Platteel vertrokken Gouverneur cn mevrouw Platteel van Nederlands Nieuw-Guinea zijn heden morgen uit Hollandia naar Biak ver trokken. Zij zullen zich vandaar niet rechtstreeks naar Nederland begeven doch eerst de Fhilippynen en Hongkong aandoen, vanwaar zij over de Verenigde Staten zullen reizen om in de loop van Juni in Nederland aan te komen. Dr. P. J. Platteel zal over vier maanden naar Nieuw-Guinea terugkeren. De 37-jarige mijnwerker M. G. J. van der Ven uit Gemert is gistermiddag met zijn auto op de niet beveiligde weg in de Heihoekstraat in Oss onder een trein gekomen. Hij was op slag dood. Een oude boerderij in Wyohen (bij Nijmegen) is gistermiddag afgebrand. Man, vrouw en dertien kinderen van het gezin P. Jansen werden hierdoor dakloos. De Westduitse oud-minister voor kwesties geheel Duitsland betreffende, Jakob Kaiser, is op 73-jarige leeftijd over- Verplichte concerten voor handjevol mensen in dorpen Den Haag en Leeuwarden elkaar scheiden. Een afstand die in enkele uren valt te overbruggen, doch tevens een afstand die nimmer te overbruggen valt. Want in Fries land denkt en doet men anders, men spreekt (onder elkaar) een eigen taal, kortom, komt men voor het eerst in het noorden, dan krijgt men veel nieuwe indrukken te verwerken. Alfred Salten, de energieke en bekwame dirigent van het Frysk Orkest en het befaamde Leeu warder Bachkoor. Spanning op de arbeidsmarkt In april is, zoals gemeld, de gere gistreerde arbeidsreserve van 34.970 tot 28.640 mannen afgenomen. De be zetting van de aanvullende werken daalde met 2130 mannen, zodat het aantal werkloze mannen met 4190 verminderde en het voor het normale seizoen gecorrigeerde werkloosheids cijfer een stijging te zien gaf van 30.000 tot 32.000. Hieruit mag echter geen neiging tot ontspanning van de arbeidsmarkt wor den afgeleid, zo heeft het ministerie van sqciale zaken en volksgezondheid bekendgemaakt. Door het zachte voor- Maatschappiinieuws Bank van Ned. Gemeenten sloot in het eerste kwartaal voor f 384.3(vorig jaar 332.2) miljoen af aan overeenkomsten voor op te nemen vaste geldleningen waarvan f 100(200) min. afkomstig van de publieke en f 234.3(132.2) min. van de onderhandse kapitaalmarkt; aangeboden werd f 356.2(376,2) min. aan gemeenten, waarvan f 217,4(325,2) min. voor nieuwe kapitaalswerken en f 138.8(51) min. voor consolidatie van oude vlottende schuld. Koninklijke Verkade Fabrieken zal 2 mei 75 jaar bestaan, vieren in de Expo- hal te Hilversum; personeel in 1886 13. thans 2500; men begon met brood, kort daarna beschuit, dat verpakt verzonden werd ook naar het buitenland: enkele later wasinelichten, vervolgens choco later waxinelichten,. vervolgens choco lade; thans wordt uitgevoerd naar alle werelddelen; het vloeroppervlak steeg van 0,13 tot 6 ha; het bedrijf bleef een Zaanse familievennootschap en de direc tie besbaat uit 5 Verkades. Amsterdamschc Rijtulgmy.: Bedrijvig heid in alle geledingen uitgebreid: voor- iellg exploitatiesaldo ƒ1,3 (vorig jaar 1,12) miljoen; winst na interest, afschrij ving. enz. ƒ738.729 (647.111); dividend- voorstel 12 (9) pet, waarvan desgewenst 10 pet m aandelen; exploitatiekos ten belangrijk hoger; magazijn en filiaal te Haarlem droegen vooral tot betere winst bij en resultaten van verhuur van personen- en vrachtauto's weder beter: oe-sineelsverloop uiterst gering. Apeldoornsche Netten: Daar quorum ontbrak voor statutenwijziging, is een tweede vergadering nodig op 24 mei. jaarsweer is de seizoenwerkgelegenheid in verschillende sectoren vroeg begon nen, zodat de daling van de werkloos heid, die normaliter in april zou vallen, reeds in februari en maart inzette. Boven dien wijst de sterke toeneming vai vraag naar arbeidskrachten zeker niet op een ontspanning. De bouwactiviteit is in april sterk toegenomen, mede door het in uitvoe ring komen van nieuwe objecten. De toenemende vraag naar bouwvakarbei ders was het grootst in de burgerlijke en utiliteitsbouw. In verscheidene delen van ons land is de bouwmarkt sterk gespannen, waarbij het tekort aan tim merlieden het grootst is. In de grens provincies wordt de spanning deels be ïnvloed door de toenemende trek var arbeidskrachten, onder wie veel bouw vakarbeiders naar Duitsland. Als gevolg van het gebrek aan ar beidskrachten is de produktie in de bak steenindustrie te gering om aan de grote vraag naar metselstenen te voldoen. De berichten over stagnatie in de uitvoering van bouwwerken tengevolge van gebrek aan metselstenen nemen toe. De sterke expansie van de metaalnij verheid zette zich in april voort. De tekorten namen verder toe. Er heerst grote activiteit in vrijwel alle sectoren van de metaalnijverheid, ook in scheepsbouw. De seizoenwerkloosheid heeft thans nagenoeg haar minimum bereikt; onder invloed van het seizoen alsmede va conjunctuur geven ook de andere werk- loosheidsvormen enige daling te zie: Friesland bevindt zich in een over gangsperiode. Van platteland is men bezig over te schakelen naar industria lisatie. Dat zal meebrengen, dat de in- :rs uit hun isolement zullen geraken, nen geconfronteerd zal worden met de aspecten van economische, sociale, technische en culturele ontwikkelingen die wij in het Westen van het land reeds lang als vanzelfsprekend aannemen Natuurlijk zijn plaatsen als Leauwarden (met zijn 80.000 inwoners), Sneek, Drach- ;n Heereveen reeds zo ver, doch op het land is men dikwijls nog ver ach ter. Bij een bezoek aan Friesland was i staat een onderdeel van het cultu rele leven van nabij mee te maken. Naast een bloeiend koorleven heeft men daar n.l. het Frysk Orkest, een jong ensemble dat de voortvarendheid en hel enthousiasme van de jeugdige jaren op overrompelende wijze naar buiten uit draagt: een orkest dat bezig is goede plaats in te namen in de rij elf Nederlandse symfonie-orkesten. Oprichting Het Frysk Orïcest werd in 1945 weder- n opgericht als voortzetting van wa' als dilettanten-orkest was begonnen. Ge groeid uit een klein ensemble dat koor uitvoeringen begeleidde en namen hac als Stedelijke Orkest en Ljouwerter Or kest Forban. Langzaam aan ontwikkel de het zich tot een werkelijk orkest, men verkreeg subsidie, men gaf eigen concerten en benoemde na Willem Zon derland in 1949 Kor Ket tot dirigent. Slechts zes jaren had Ket de leiding, in 1955 overleed hij. Met de benoeming var Alfred Salten deed men een goede keu ze. Niet alleen kreeg men hier een mar van de praktijk, hij was o.a. dirigent van de Fritz Hirsch operette, doch ook een veelzijdig en bekwaam musicus. Bo vendien een verdienstelijk componist, waarbij we in de eerste plaats denken aan de bijzonder geslaagde feestcompo- sitie „Musica per Musica". Alfred Sal ten is in Leeuwarden tevens dirigent var het befaamde Bach-koor en de samen werking tussen het Frysk Orkest en he' koor is perfect. Niet minder dan zever maal per jaar geeft men op zondagmid dag een uitvoering, van twee Bach-Can- tates en de kerk, die dan vrij toeganke lijk is, zit dan stampvol. De inw( van Leeuwarden zijn bijzonder grote Bach-liefhebbers. Naamsverwarring Zonder dat men 't uitspreekt blijkt toch dat men de naamsverandering de Groningse Orkest vereniging met wondering heeft vernomen. Wat wil het geval? Men wijzigde de naam dit ensemble in „Noordelijk Filharmo nisch Orkest", in feite een onjuiste be naming omdat het Frysk Orkest toch ook „noordelijk" is. Men hoopt nu dat de naam alsnog een wijziging zal ondergaan, juist omdat het Groningse Orkest crt>k in Leeuwarden een welkome gast is. Er bestond in Friesland geen muziek traditie en men heeft de programmering dan ook langzaam moeten opbouwen Momenteel staan de werken uit het klassieke repertoire op de programma' naast composities als Straw insky's Pe troechka-suite. Concert voor Orkest-van Bartók, Ricercare van Andriessen, Suite voor strijkorkest van Van Otterloo Dat het Frysk Orkest momenteel r kaal en technisch een behoorlijke hoogte heeft bereikt, blijkt wel uit het feit dat de meest vooraanstaande solisten sa: werkten. We noemen daarvan Arthur Grumiaux, Herman Krebbers, Ingrid 55 Wellicht binnen een half jaar zai een nieuwe invasie op Cuba worden uitgevoerd, aldus heeft dr. José Ig- nacio Rasco, hoofd van de voorlich tingsdienst van het Cubaanse demo- Vermoeden in West-Duitsland: (Van onze correspondent in Bonn) IN enkele weken tijds zijn boven de Bondsrepubliek vier straaljagers van het type F 84 neergestort In totaal deden zich in West-Duitsland in het eerste kwartaal van dit jaar 41 vliegtuigongevallen voor, waar van het ergste was, dat met de Tsjechoslowaakse Hjoesjin, die boven Middelfranken verongelukte, waarbij op 28 maart 52 mensen de dood vonden. Zijn „zwarte radiozenders", die in elkaar zijn geschroefd en wor den bediend door radio-amateurs daaraan ten dele wellicht schuld? De „Oberpostdirektion" in Hamburg acht het in ieder geval mogelijk en wil in de toekomst een hardhandiger optreden tegen etherpiraten. Aanleiding tot dit afschuwelijke ver moeden was de ontdekking kortgeleden van een ganse „ring" van radio-amateurs, scholieren van 15 tot 17 jaren die zend- installaties hadden gebouwd en onder de naam: „Radio Rahlstedt" program ma's uitzonden. Ook in het f.m.-golfbe- reik zonden óe jongelui vrolijke pro gramma's uit Daarmede stoorden zij ernstig het overige verkeer in het ultra- kortegolf-bereik, dat zó vol zenders ls. dat er voor „illegalen" geen plaats In het ultrakortegolf-bereik wordt ge zonden door de haven- en loodsdiensten van Hamburg, door de politie (ten be hoeve van haar patrouillewagens), door de brandweer en door de mobilifoon- taxi's. Verder nog door de binnenscheep vaart. de douane, de bedrijfstelefoon der „Bundesbahn", de Bundeswehr. de radio en televisie en de verkeersdienst der civiele luchtvaart. Vooral voor het lucht verkeer is de ultrakortegolf ^verbinding tussen vliegtuig en verkeerstoren tijdens start en land mg van het allergrootste gewicht. Daarbij staat de veiligheid van bemanning en passagires op'het spel. De radio-meetdienst van de Westduit se P.T.T. heeft moeten vaststellen, dat in de laatste tijd het ultrakortcgoifver- keer van de luchthaven Fuhlsbuttel naar inkomende vliegtuigen door „zwarte zenders" dermate werd gestoord, dat er geen verbinding meer tot stand kon worden gebracht. Het was, aldus P.T.T.. een geluk, dat het op d/ie dagen toeval lig zulk prachtig weer was. zodat de vliegtuigen het ook zonder ultrakorte- golf-aanwijzingen konden stellen cn de veilige luchthaven bereiken, aangezien de piloten „op zicht" konden vliegen. „Hert bedienen van een illegale radio zender is geen z.g. cavaliersdelict meer, dat een lichte bestraffing verdient", zo heeft de „Oberpostdirektion" Hamburg verklaard. „Het is onjuist het bedienen van zwarte zenders te karakteriseren als een kwajongensstreek, dde vergeving verdient" De P.T.T. is niet langer bereid de bouwers en operateurs van zwarte zen ders in de toekomst licht te bestraffen Zij heeft veel begrip voor de knutse larij der jeugd, die altijd nog beter is dan dat zij op straat slentert en boven dien de aankweek van toekomstige tech nici ten goede komt. Zij is zich evenwe1 van haar verantwoordelijkheid voor een ongestoord radioverkeer bewust. Gezien de geconstateerde feiten moet zy stren ge maatregelen nemen om het „zwart zenden" voor eens en voor altijd uit te schakelen. Alleen al in Noordduitsland zijn in de afgelopen jaren tien illegale zenders ontdekt (onder een van de drie scholieren in Lüneburg die een milde vrouwelijke rechter vonden en die thans in dienst zijn getreden van Radio Bre inen. waar zij hun eigen programma „Radio Carola" ten gehore mochten brengen). Radioknutselaars en ether- piraten in Westduitsland moeten in de toekomst op zeer zware straffen reke- cratisch revolutionaire front op een persconferentie in Chicago klaard. Voordat een nieuwe invasie plaats heeft, moeten de geschillen tussen de diverse groepen Cubaanse vluchtelingen worden opgelost. De tweede invasie zal beter worden voorbereid dan die van vorige maand. Dr. Rasco verklaar de dat zij spoedig moet plaats hebben, omdat de veiligheid van de Verenigde Staten en Latijns-Amerika op het spel De mislukking van vorige maand Is ten dele een gevolg van de slechte ver bindingen, waardoor de ondergrondse beweging niet volledig op de hoogte was van de gebeurtenissen, aldus dr Rasco. „The New York Times" bericht uit Miami dat een anti-Castro vrijwilliger, dr. Rodolfo Nodal Tarafa, heeft ver klaard met zestien andere Cubanen elf weken voor en tijdens de invasie door de Amerikaanse Inlichtingendienst in Communlcado tc zyn vastgehouden, dat zü zich niet achter de invasieleiding hadden geschaard. Dat de toestand op Cuba niet roos kleurig is, bewijst dat de Nationale bank alle inwoners bevel heeft gegeven hun vreemde valuta om t« wisselen in Cubaanse pesos. Verder heeft de bank volgens de geringsraddo allen, die gouden munten bezitten opdracht gegeven daarvan op gave te verstrekken. Hieronder vallen ook munten, die in juwelen gezet zijn Academische examens AMSTERDAM. G.U. Geslaagd Joct. ex. economiei J Kok (Amsterdam) en voor het kand. ex. economie: FAO van Hest. A S de Leeuw (Amsterdam) L H Smit (Amersfoort). UTRECHT Geslaagd voor het ka ex. Duitse taal- en letterkunde: J H Kemperlng (Heemskerk). Doet ex. Di se taal- J~' (cum taMmMBPH geleerdheid le deel: L C Grijns (Utrecht) -- '-rdam), J B ■rsfoort). H ex. notarl: iburg). Semi- Rotterdam) C M A C M A Mutsaerti vr. J J Faessen- den Broek (Hll- W E Snethlage (Amsterdi Abrahamse (cum laude) (A: W A Haeck (Utrecht). Doet. le deel: P J M Renstng arts ex.: O W Hay. Kentle (Bergambacht), (Tilburg). Artsex.: r Ravenhorst (Delft), P van der versum), P W L van Baarle J H W A Schouten (Utrecht). Chr J A Gloudemans (Rosmalen). Haebler. Tibor de Machula, Cor de Groot. Ook uitzendingen voor de Rono (radio omroep voor noord en oost) ko- ien regelmatig voor. Subsidie Het Frysk Orkest maakt ongeveer 125 concerten per jaar met 20 tot 25 nieu- programma's. Dat is geen kleinig heid omdat het merendeel van deze con certen gegeven moet worden in de pro- te.. We zeggen „moeten" en dat in de meest letterlijke zin. Want er zit dwang achter om in een plaatsje als bijv. Jubbega te moeten concerteren. Wat is het geval? Naast ryks- en ge meente-subsidie ontvangt het Frysk Or kest financiële steun van tal van dorpen dorpjes. Dit brengt mee, dat men r ook moet komen concerteren. Dat deze maatregel absurde toestanden ten gevolge heeft laat zich verstaan. Tal gemeenteraden geven. nL subsidie daarmede is de cultuurspreiding af gelopen. Men doet verder niets om het geheel te stimuleren, en bedenkt men daarbij dat Frisland cultureel achter is. dan laten de resultaten zich denken. Dit natuurlijk niet de weg naar ontwikke ling, dit is slechts overbelasting van orkest dat daar te goed voor is. Wil het Frysk Orkest zich werkelijk volledig kunnen ontplooien, dan kan de- toestand niet voortduren. Tachtig maal per jaar komt men in kleine plaatsen en meermalen komt 't •or dat men voor een handjevol men- n moet spelen, fn een accommodatie kleinste amateur-orkest nog niet waar dig. Op deze wijze is subsidie geen voor recht doch een straf. Want de avond dat men in een ge hucht voor een paar mensen speelt, had kunnen benutten voor een extra concert in Drachten (dat cultureel en economisch een enorme vooruitgang mee maakt) of een oratorium kunnen bege leiden. Voor enkele tientallen guldens moet men nu voor een paar mensen spe en daarvoor enkele honderden gul dens voor een begeleiding afzeggen. Het Frysk Orkest, en meer orkesten in Ne derland gaan onder dit systeem gebukt; hier werkelijk sprake van een probleem. Dirigent Alfred Salten en con certmeester Maurits van den Berg we ten dat zij het Frysk Orkest nog verder omhoog kunnen brengen, doch het finan ciële probleem staat culturele ontwikke- in de weg. Zij hopen nu maar dat voortgaande industrialisatie hier de oplossing zal brengen. De industrie kan op het platteland vooruitgang brengen, de geldelijke en geestelijke steun aan het orkest kan groter worden, er zullen za len komen, kortom men verwacht bij het Frysk Orkest veel van de toekomst. Friesland bezit in het Frysk Orkest een waardig en waardevol representatief vertegenwoordiger. Moge men dit kost bare bezit op de juiste waarde leren schatten en waarderen! Adr. Hager V ondst „danseres" betwijfeld B(J een viertal amateur-aiteheologen In de Midden-Limburgse plaats Neer is twijfel gerezen naar aanleiding van de bewering dat een steen waarin een danseresje zou zijn gegraveerd en wel ke steen zou stammen uit de laatste fase van de ijstijd, is gevonden. Zij menen dat de steen reeds een Jaar geleden door een van hen ontdekt werd in de omgeving van Neer. De afmetingen van de steen zijn hetzelf de en ook op de toen gevonden steen stond een gravure die eveneens met het blote oog was te onderscheiden. De steen werd drie maanden geleden tier hand gesteld aan dr. A. Bohmers, hoofd van het biologisoh-archeolo- gisch Intituut. De vinder van de steen, de 39-jarige landbouwer en tevens amateur-archeo. loog Harrie Verhaeg, heeft zich na de publikaties over de steen in ver binding gesteld met het instituut te Groningen en daar om nadere In lichtingen verzooht. De heer Verhaeg verkreeg echter niet de gewenste in lichtingen, eerder zelfs nog ontwij kende antwoorden, hetgeen hem sterk te in zijn veronderstelling dat het wel degelijk „zijn" steen betrof. Wel werd hem verteld, dat „zijn" «teen nog niet onderzocht was. Niettemin is hij, evenals zyn drie col lega's er zo goed als zeker van dat het „zijn" steen betreft waarover zo veel ophef is gemaakt. In Neer werden reeds eerder opvallende vondsten op dit gebied gedaan. Dr. Bohmers kwam vaker naar ddt gebied om vondsten nader te onderzoeken op de vind plaats zelf. De rijksmiddelen hebben in maart f 731,1 miljoen opgebracht tegen een jaar tevoren f 631.3 min. Over het eer ste kwartaal was de opbrengst f 2366.1 min., eveneens dus aanmerkelijk meer dan de f 2038,6 min. van een jaar tevo ren, maar zoals gebruikelijk nog bene den de raming ad. f 2493,2 min. Aan kohierbelastlngen word f 213,7 min. opgelegd en f 159,9 min. geïnd, waardoor het nog in te vorderen bedrag steeg tot f 841.7 min. Het kohierbedrag der inkomstenbe lasting 1960/61 steeg met f 103,2 min. tot f 1502,5 min. voornamelijk door de finitieve aanslagen-1959. Begonnen werd met voorlopige aanslagen-1961, waarvan f 61 min. werd opgelegd. Aan vermo gensbelasting werd f 20 min. opgelegd, hoofdzakelijk definitieve aanslagen-1960. Het kohierbedrag der vennootschapsbe- lasting-1960/61 daalde uiet f 15,9 min. tot f 1472,4 min., terwijl dat van 1961/62 met f 21,6 min. voorlopige aanslagen 1959/6) en definitieve aanslagen voor oudere boekjaren tot f 118,7 min. steeg. De aan slagregeling personele belasting 1960 61 nam met f 104 min. toe tot f 70,6 min De aanslagen grondbelasting-1961 zijn begonnen en beliepen f 13,5 min. De ontvangsten over het eerste kwar taal van 1961 (1960) bedroegen in mil joenen guldens: Inkomsten 468 (427 9) vermogen 40,9 (32,7), vennootsch. 2364 (186.2). grond 23.2 (74), personeel 24.4 (244). loon 427.5 (358), dividend 23.8 (11.4* commissarissen 3,7 (3,5), motorrijtuigen 42.9 (37,1). invoer 247,4 (218,1), wijn 4.2 (3,4), gedistelleerd 38.3 (35,9), bier 10.6 (9,7), suiker 274 (244). tabak 127.9 (122), omzet 519.2 (447.8). zegel 18,7 (18.7). re gistratie 35,8 (28,7), successie 45,9 (42,4).

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11