Een keizer in ballingschap DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZATERDAG 6 MEI 1961 DE WERELD 25 JAAR GELEDEN G. PUCHINGER „Dezi overwinning in Oost-Afrika plaatst Italië in de groep der verzadigde mogendheden." MUSSOLINI tol Ward Price, „Daily Mail" van 5 mei 1936. „Een land, dat volkomen vertrouwen heeft gehad in de Volkenbond, en dat steeds lid van de Bond is geweest, kan niet aannemen, dat de Volkenbond niet zal trachten het kwaad te herstellen dat is aangericht door een ander lid, dat als aanvaller is veroordeeld. Wij vragen dat het recht van een zwak land verdedigd zal worden KEIZER HAILÉ SELASSI lol de journalist i 1936. P'EN vijfentwintig jaar geleden, in de meimaand, scheen het rijk var zich ten einde te spoeden. Een oprukkend, vijandig Italiaans legei boekte; een vluchtende Keizer; een rijk van meer dan duizend jaren dappere verdediging volkomen ineenstortte en een chaos achterliet, wa de Negus van Abessinië dat een volledige zege dat na zeven maanden rover de Negus de jure bleef regeren, maar waarover hij de facto niets meer te zeggen had; een fascistische oligarchie die Italië tot Keizerrijk uitriep, ondanks de zwakke persoonlijkheid van Koning Victor Emanuel, die eens zuchtte: „Al ben ï'k koning, zo heb ik toch niet minder dan elk ander Italiaans burger het recht om rustig bij mij thuis te zitten, beschermd voor onbescheidenen" ziedaar het sombere beeld ctat de kranten boden in de vreemde meimaand van het jaar 1936. Wij, die in 1940 (precies vier jaar later) zelve een strijd van slechts vijf dagen streden tegen een eveneens oppermachtige vij and; wij, die eveneens vijf jaren onder vreemde tuchteloosheid ons volksbestaan voortsleepten, en daarna eveneens als uit de dood weer oprezen, kunnen ons nu. beter dan vijfentwintig jaren geleden, voorstellen wat zich in mei 1936 moet hebben afgespeeld in het verre land dat Abessinië heet. Want nu weten wij dat Abessinië één der eerste landen was die de weedom meemaakten, die in de dertiger en veertiger jaren vele miljoenen ondergingen: na recht vaardige strijd de volkomen on derwerping; in trots verzet de laars van de overheerser boven zich te weten, zonder er zeker van te zijn of dit het einde van eigen cultuur betekent, óf slechts vreselijke episode, waarover ae geschiedenis nooit meer zal zwij- Snelle verovering Op 2 oktober 1935 waren de Italiaanse troepen de Ethiopische grenzen overschreden. Maar de opmars ging Mussoli ni te langzaam; hij riep de oude bevelhebber Emllio de Bono <1866 —19441 op 16 november 1935 te rug, en benoemde Pietro Bado- glio <geb. 1871) tot opperbevel hebber. die zich daartoe op 18 november te Napels inscheepte naar Eritrea. Midden december nam Badoglio de leiding van de militaire operaties in handen; in februari 1936 vond de opmars der Italianen met succes plaats. Naast generaal Badoglio wist ook Rodolfo Graziani (geb. 1882) zijn troepen op te doen rukken, door hevige regens slechts vertraagd, maar niet tegengehouden Eind april 1936 stortten de Italiaanse legerscharen zich uit over geheel Abessinië; de toestand van het eeuwenoude Rijk was hopeloos. De vluchtende keizer De Negus, die op 30 april (na zich in een klooster te hebben schuil gehouden) opnieuw in de hoofdstad aankwam, verklaarde dat de Italiaanse opmars, hóé be langrijk ook, nog geen overwin ning betekende. maar woorden waren hier de middelen om de volkomen nederlaag te omsluieren. Op 1 mei werden alle weerba re mannen van Addis Abeba opge roepen, nadat de Negus had ver klaard. dat hij de hoofdstad zou verdedigen „tot de laatste drup pel bloeds." Op zaterdag 2 mei vluchtte de Negus weg uit de zwaar getroffen hoofdstad, na wa penen en drank te heoben uitge deeld aan de wanhopige bevolking. plygd* naar het State-Department sei nen dat Addis Abeba in brand stond, de Engelse kerk verwoest, en dat geen blanke meer veilig was. De nog aanwezige Europea nen vluchtten naar de diverse ge zantschapsgebouwen, waarvan verschillende in staat van verde diging werden gebracht tegen de woedende Abessijnen, die zich verraden achtten door hun Wes terse bondgenoten. Italiaan of geen-Italiaan, het was dat week end om het even; het ging tegen de blanken die hun land hadden ongelukkig gemaakt!! Inmiddels vluchtte de Keizer naar zijn paleis te Dirédawa, en beraadslaagde er uren lang wat hem en de Natie te doen stond. Hier onderging Hailé Selassi het lot van de vorst die én ieder ogenblik bereid moest zijn te vluchten, én deze vlucht tot het laatste moment geheim moest houden, ja tegenspreken. Eerst langzaam drong het dilemma, waarvoor de Keizer stond, door tot de bevolking: de dood vinden aan het front óf vluchten naar het buitenland. Vol afschuw raadden sommi gen wat de Keizer koos. en ver spreidden het verschrikkelijk ge rucht: „Hailé Selassi vlucht als een lafaard, hij vlucht naar het buitenland en verraadt ons en zijn land!" Maar wat stond de Keizer anders te doen? Op zondag 3 mei was Addis Abeba dusdanig geplunderd dat men vreesde dat de Italianen er slechts puinhopen zouden aan treffen. Na de val van Dessié en de nederlaag aan het Tigréfront was militair bezien alles voor de Negus verloren; zijn legers wa ren door dit alles volkomen gede moraliseerd, Graziani rukte op naar Harrar, Badoglio naar Ad dis Abeba. Zondagmiddag 3 mei arriveer de de kleine, sterk vermagerde Negus in Djiboeti. om er zich de volgende avond met 117 personen waaronder de Keizerin en de Prinsen) in te schepen op de „En terprise", één der snelste kruisers van de Britse Marine, die de Keizer naar Haifa bracht. Daar werd hij met sympathie en eer bewijs ontvangen, maar dit raak te slechts zijn formele status: de Negus was In ballingschap ge gaan, achter zich latende een wanhopig land, een verbitterd volk, een veroveraar die van geen genade wist. „Pax Romana" Dinsdagmiddag 5 mei om 4 uur werd de hoofdstad Addis Abeba be zet; Badoglio hield zijn intocht. Vele Abessijnse hoogwaardig heidsbekleders die achter waren gebleven, boden de veroveraar hun overgave aan. het enige wat ze hadden te bieden. Op 5 mei 1936 luidde het Ita liaanse Legerbericht nr. 203: „Maarschalk Badoglio, telegra feert: gisteravond mei zijn onze voorhoeden tot 30 K M. van Ad- die A<be>e r«f**dero» 'JeV» m hst Herfst 1935. Een tentenkamp van de Nederlandse ambulance in Abessinië. Dr. Ch. W. F. Winckel, leider van de Nederlandse ploeg, en ir. De Vries, lid van de ambulance, in gesprek met Hailé Selassi. hart van Sjoa worden onze troe pen met vreugde ontvangen; de bevolking biedt haar onderwer ping aan en geeft geschenken." Op 6 mei richtte Maarschalk Badoglio zijn proclamatie tot de bevolking: „Abessiniërs! Van daag zijn de troepen van de mach tige Koning van Italië te Addis Abeba binnengetrokken. In stad en dorp herneemt het leven zijn gewone gang. Geen maatregelen zullen worden genomen tegen hen, die de wapens neerleggen en de arbeid hervatten. In de schaduw van de Italiaanse driekleur zullen de Abessiniërs de gerechtigheid zien gedijen." Badoglio nam zijn intrek in het Keizerlijk Paleis, en liet er de Italiaanse overwinningsvlag wap peren. Majoor Giuseppe Bottai, de vroegere gouverneur van Ro me. wees hij aan als civiel gou verneur van Addis Abeba. Met grote strengheid regeerde Badoglio. Vele Britten werden uit gewezen. en alleen reeds in Addis Abeba werden 1500 personen gearresteerd wegens „plunde ring". terwijl tientallen waaronder verscheidene Europeanen, werden doodgeschoten. Het dragen van wapenen werd verboden; wie zich aan dit verbod niet hield was des doods schuldig. De meimaand van het jaar 1936 was één der afschuwelijkste maanden die Ethiopië doorstond. Het volk dat eens aan de wereld het Romeinse Recht had geschon ken. woedde tegen de Abessijnse bevolking, omdat deze weigerde zich aan onrecht en verovering te onderwerpen. Zegevierend Rome Zelden is de „Pax Romana" zo vulgair gevierd, zo bruut en bot verkondigd als in 1936. Even hield Italië de adem in bij het vernemen van het bericht van de vlucht van de Negus, toen barstte het land uit in een wilde jubel, verstaande dat. wélke di plomatieke ronde Italië ook nog te wachten stond, de militaire dit maal was gewonnen! Maandagmiddag 4 mei opende de oude Graaf Ciano (vader van de latere minister) de Italiaanse Ka merzitting. in tegenwoordigheid van de toegejuichte Mussolini, en sprak: „Het Abessijnse Keizerrijk, dat gedurende vele jaren de door Italië aangeboden vriend schap heeft afgewezen, dat de rust in onze koloniën bedreigde. is thans overgeleverd aan de gena de van het Italiaanse Leger, ter wijl de Negus op de vlucht is." Mussolini proclameerde „onze stralende overwinning". Van 6 tot 8 mei zouden in alle Italiaan se steden de vlaggen wapperen. Zaterdagavond 10 mei om 10 uur werd de grote Fascistische Raad en de Ministerraad te Rome bij eengeroepen. Reeds om 7 uur stond de Piazza Venezia zwart van de mensen. De Raad verga derde slechts tien minuten. Daar na sprak Mussolini vanaf het bal kon van net Palazzo Venezia één zijner snorkende redevoeringen uit: „Italië heeft eindelijk zijn Imperium, een fascistisch Impe rium, omdat het de niet te vernie tigen tekenen draagt van de wil en de kracht van de Romeinse lictorenbundel. Het is een Impe rium van de vrede! Ziehier Ita lianen, de wetten, die een perio de van onze geschiedenis afsluiten en een nieuwe periode inluiden, waarin de grootste mogelijkheden liggen opgesloten: 1. Ethiopië staat onder Italiaanse souvereini- teit. 2. De Koning van Italië neemt de titel aan van Keizer van Ethiopië. Zult gij het nieuwe Rijk waardig zijn?" Het aanwezige volk schalde van JA. Badoglio werd tot Gouverneur- Generaal en Onder-Koning be noemd, Graziani tot Veldmaar- Op zondagmorgen 11 mei. de eerste dag van het Keizerrijk, wer den in alle grote garnizoensplaat sen van Italië 101 kanonschoten Op vrijdag 15 mei verklaarde Mussolini in een interview aan de „Matin": „Niemand ter we reld kan er aan twijfelen, dal het Italiaanse volk hartstochtelijk de vrede wenst, welke het nodig heeft om zijn werk te voltooien, Ik wil de vrede, en wil er voor werken, doch indien men ons de vruchten van onze overwinning, welke we met zoveel opoffering hebben be haald, wil ontrukken, zal men ons onherroepelijk bereid vinden tot alle tegenstand. Onherroepelijk! Herhaal dit woord en herhaal het nogmaals, geheel Europa moet het horen. Dit is de kreet van een geheel volk, dat zijn Imperium wil en zal we ten te verdedigen, als het moet morgen, met al zijn moed en al zijn kracht." Weifelend Europa Italië had Europa en de gehe le wereld voor een fait accompli geplaatst! Europa weifelde, zoals het in de dertiger jaren vrijwel steeds wei felde. Duitsland had sympathie voor Italië. Frankrijk stond vlak voor de verkiezingen en dus met de handen gebonden, en Enge land wilde alleen handelen als iederéén handelde maar een ieder scheen tot parool te heb ben: Na U....U Het plotseling vertrek van de Negus had daarbij allen over rompeld! Eden keerde op zater dag 2 mei van zijn weekend terug naar Londen, maar kon weinig anders doen dan met zijn hoofd ambtenaren confereren over de vraag of de Negus afstand had ge daan ja dan neen. In Engeland heerste veel critiek op de zwakke hulp van Engeland aan de Negus, maar men begreep dat weekend opperbest dat het thans te laat was: Italië was heer en meester in Abessinië! Sir Samuel Hoare sprak op 6 mei voor de Conservatieve Partij in de Caxtonhall: „Het Italië van vandaag is veel sterker dan dat van vroeger. Dit is een factor waarmede men rekening dient te houden bij alle discussies over de toekomst van Europa." Zelfs Churchill liet ontmoedigen de klanken horen, toen hij in een rede afgaf op het „belachelijk fiasco" van de sanctiepolitiek van de Volkenbond, en daarbij aante kende: „Bij de tegenwoordige toestand van Europa zou handha ving en verscherping van de sanc ties een afschuwelijke oorlog kun nen uitlokken zonder dat het Ethiopische volk daaruit het min ste profijt ten deel valt. Vele stem men verheffen zich om de Volken bond te verlaten, en hem te ont binden. maar dat zou een kortzich tige en gevaarlijke politiek zijn. Ofschoon de Volkenbond er niet in geslaagd is een aanval op en een veroveringsoorlog tegen Ethiopië te verhinderen, zo kan er toch niemand aan twijfelen, dat hij thans sterker en van meer be tekenis is dan een jaar geleden. De taak, die zich thans voordoet, is daarom niet dit lichaam af te schaffen, maar het te versterken met het oog op nieuwe beproevin gen van ernstiger aard." Maandagmiddag 11 mei, om 5 uur werd de 92e zitting van de Vol kenbondsraad door Eden geopend in aanwezigheid van bekende staatslieden als Paul Boncour. Litwinow. Beek, Titulescu. De hoofdvraag was: moeten de sanc ties jegens Italië worden voortge zet of opgeheven? Deze vraag werd doorkruist door de vraag of Abes sinië. na de vlucht van de Keizer, nog wel bestond. Te Genève werd hierover bij monde van Wolde Mariam (Ab.) en Aloisi (It.) de degen gekruist. Eden had er op gestaan Wolde Mariam te erken nen als Abessljns afgevaardigde; Alois! verklaarde daarentegen: „Er bestaat in Abessinië zelfs geen schijn meer van de orga nisatie van een zelfstandige Staat. De enige daar bestaande souve- reinitert is dia v*a Malie. Iedere discussie over een z.g. geschil tussen Italië en Abessinië is dus zonder doel geworden." Maar nóg bleven de sancties te gen Italië van kracht, en op aan wijzing van Mussolini verliet Aloisi vol verontwaardiging de Volkenbondsstad. Zelfs van het technische werk van de Volken bond trokken de Italianen zich te rug. Desondanks bleef Italië nog lid. Keizer in ballingschap Op vrijdag 8 mei 1936 arriveer de de Negus met de „Enterprise" te Haifa, en ging direct per spoor naar Jeruzalem, waar hij met eerbiedige sympathie ontvangen werd. De balling bezocht het Hei lige Graf om er te bidden, en ging in de Abessijnse Kapel ter com munie, en hield een roerende toe spraak tot aanwezige landgenoten: „Houdt moed en blijft hopen!" Hij weigerde interviews toe te staan, maar legde toch een ver klaring af voor de journalisten over zijn vertrek: „Wij verlieten Addis Abeba omdat het moreel van onze troepen was geschokt door het gebruik van gifgas, en omdat het duidelijk was. dat on ze troepen zulke onmenselijke strijdwijzen niet konden weer- Onze tegenwoordigheid te Addis Abeba of enig ander deel van Abessinië werd een ware bedrei ging, niet alleen voor onze eigen bevolking, doch ook voor de vreemdelingen, voornamelijk in de Hoofdstad. Wij meenden de be langen van ons volk beter te kun nen dienen door buiten het land onze pogingen voor het behoud van de onafhankelijkheid van Abessinië voort te zetten." Voorts verklaarde de Negus in Jeruzalem: „Uit deze heilige stad spreek ik mijn oprechte dank aan alle volken ter wereld uit voor de sympathie, waarmee zij onze rechtvaardige zaak in Abes sinië gesteund hebben Binnen de muren van deze hei lige stad van overlevering en ge loof, koesteren wij een leedwezen, dat te bitterder is. omdat de po gingen van de Volkenbond om de beginselen van collectieve veilig heid en de eerbied voor de rech ten der kleine landen te doen handhaven, nog niet met succes bekroond zijn. Laten wij hopen dat de toe komstige vrede en de wereld en zijn geluk geheel zullen afhangen van de handhaving van de Chris telijke geest onder de volkeren en de mensen, opdat er overeenstem ming en samenwerking zullen zijn tussen de mensen van goeden Dat de Keizerlijke balling aller minst van plan was zijn zaak te laten varen, bleek uit de volgen de verklaring van 13 mei 1936. te Jeruzalem afgelegd: „Nog voor de komende zitting van de Volken bondsraad zullen wij een bezoek brengen aan Genève, Wij zijn vastbesloten de verdediging van onze rechtvaardige zaak voort te zetten en op vreedzame wijze te werken voor de bevrijding van ons geliefd land van de vreemde mi litaire overheersing. Wij houden onze ogen steeds gevestigd op de Volkenbond, waarin wij. ondanks al het voorgevallene, ons vertrou wen hebben behouden, opdat de volle en traditionele onafhanke lijkheid van Abessinië hersteld Daartoe ging de Keizer zater dag 23 mei te Haifa aan boord van de ..Capetown", om naar En geland te gaan Op Engels grond gebied zou hij zich hebben te ont houden van iedere politieke acti viteit. maar hij zou diverse per soonlijke contacten kunnen leg gen. Het was om die laatste re den dat Italië zeer gebelgd was je gens Engeland, dat het bereid was de Negus te ontvangen. Inmiddels had Sir Austen Chamberlain, één der beroemdste staatslieden van Engeland, zich midden mei via een Open Brief aan de ..Birmingham Post" ge uit over de uiterst precaire situa tie waarin Ethiopië en geheel Europa zich bevonden en wel met de woorden: „Niets minder dan een oorlog kan thans de onafhankelijkheid van Abessinië herstellenIk ben er zeer ver vandaan, mijn vertrouwen in een Volkenbond op Moeilijke weken voor president Kennedy - Het gevaar van „absolute beloften" - Positie van de Ver. Staten ook in Laos verzwakt - Moskou ziet twee mogelijkheden vriend PRESIDENT Kennedy heeft hel in de afgelopen weken bepaald niet gemakkelijk ge had. Op twee fronten in de kou de oorlog is hij aan de verlie zende hand. Eerst leed hij een nederlaag op Cuba, waarvoor hij persoonlijk de volle verant woordelijkheid heeft aanvaard. En terwijl wij dit schrijven wordt de Amerikaanse presi dent geconfronteerd met de voor hem uiterst moeilijke si tuatie in Laos, die dreigt uit te lopen op een (bepaald niet eer volle) diplomatieke terugtocht. Heeft Kennedy Cuba in feite reeds afgeschreven en wil hij zich beperken tot het isoleren van dit eiland en het Castrobe- wind dat daar de scepter zwaait, met Laos dreigt het al net zo te gaan, nu Kennedy zelfs in zijn eigen land weinig of geen steun heeft gevonden voor een militair optreden (desnoods al leen) om te voorkomen, dat Laos in communistische handen komt. Zowel Cuba en Laos de monstreren, hoe moeilijk het in de wereld van vandaag is, een leidende rol te spelen, hoe groot de gevaren zijn, die aan „ab solute beloften" verbonden kun nen zijn en hoe pijnlijk het kan zijn, als men wel krachtige ver klaringen aflegt, maar niet tot het nemen van krachtige maat regelen overgaat. We willen Kennedy in geen enkel opzicht een verwijt maken. Het was on vermijdelijk, dat na alle kritiek, welke hij over president Eisen hower had geuit en na alle lof tuitingen, die over het hoofd van de nieuwe president waren uitgestort, tegenslagen niet kon den uitblijven. Men heeft te veel van de voortvarendheid en het jeugdig elan van Kennedy verwacht, nadat men zich lang zaam maar zeker van de beza digde Eisenhower had gedistan- cieerd. En het siert de jonge president in elk geval, dat hij niet geaarzeld heeft, zich om goede raad te wenden tot de man die hij er wel eens van beticht heeft, in acht jaar tijd de Ver. Staten aan de rand van de afgrond te hebben gebracht. Mexico Het was ook in april een maand waarin vele militaire ac ties van de Ver. Staten zijn be gonnen, aldus de New York Ti mes dat een andere presi dent geconfronteerd werd met een gewelddadige gebeurtenis in een Latijns-Amerikaanse staat. En ook toen kon men de vraag stellen, of het wel verstandig was geweest, dat een Ameri kaans president zich (aanvanke lijk) zo sterk had vastgelegd op een belofte, dat niet tot militai re interventie zou worden over gegaan. Wat op 9 april 1913 in Tampico (Mexico' gebeurde, leidde onvermijdelijk tot het bombardement van Vera Cruz op bevel van president Wilson die zich voor non-interventie had uitgesproken. Herhaling Op de pauwentroon gezeten, door Z.K.M. Mohammed Reza Pahlavi, Sjahinsjah van Iran. Uitgave Ad. M. C. Stok, Fo rum Boekerij - Den Haag. Regerende vorsten, die met een ietwat driftig gebaar naar de pen grijpen om de geschiedenis van hun land en hun eigen le vensverhaal te vertellen, zijn op de vingers van .een hand te tel len. Meestal verschijnen de me moires van keizers en koningen eerst na hun regeringsperiode. De keizer van Iran (of zo men wil: Perziëi heeft hierop niet kunnen wachten. Het zat hem al lang dwars, dat enkele van zijn voorvaderen de historie van zijn land niet waarheidsgetrouw te boek hadden gesteld. De wereld had en heeft recht de waarheid te weten, zo schrijft hij in zijn voorwoord. Perzië is hem alles. Over dit schone land kan hij niet zwijgen. Hij prijst wat prij zenswaardig is en veroordeelt wat fout is. Perzen zijn cultuurdra gers, zegt de Sjah. Die cultuur hebben ze bewaard als wrede vijanden hun land bezetten. De vijanden werden door hun cul tuur culturele mensen, die het goede voor Perzië gingen zoeken. Geen lof genoeg heeft de Sjah voor zijn vader. En wat zit het hem nog hoog, dat de geallieer den in de tweede wereldoorlog Re za Sjah als banneling wegzonden! Over Mossadecq heeft de Sjah niet veel goeds te vertellen. Hoort u maar. „Zij, die hem. zo als ik, van nabij gekend hebben, zullen hem nog lang met enig medelijden herinneren als de man. wie het ontbrak aan inte griteit, mannelijkheid en staats manschap. Zijn drie Daarmee kan Mossadecq, cue naar de Sjah meedeelt, in goede welstand verkeert, het wel Bepaald openhartig schrijft de Sjah over de bezetters en onder drukkers van Perzie. Engeland en Rusland komen er niet .zo best af. De Sjah herhaalt tel&ens iweer, dat hij geen inmenging wenst in Perziës zaken. Perzië is voor de Perzen. Wilt ge ons helpen om vooruit te komen, best. zo schrijft hij, maar ver lang daarvoor geen onredelijke niet dat het laten i de i ik geloof het hele stelsel van de Volken bond dood is. Ik wil dat de Volken bond zijn voordeel doet met zijn huidige ervaring, en lering trekt uit de lessen van het vorig jaar. De Volkenbond handelt te lang zaam en te weinig vastberaden om het doel der sancties te bereiken. Ik geloof niet dat sedert de vlucht van de Keizer de nodige elementen van een onafhankelijke regering in Abessinië zullen ge vonden worden of dat zijn onaf hankelijkheid thans door iets minder dan een oorlog kan wor den hersteld. Maar kan Europa een dergelijke strijd verdragen en in welke toestand zou het zich aan het eind van die strijd bevinden?" Austen Chamberlain voorzag nog een lange, moeizame weg, •n daarin heeft hij zeer juist ge- Openhartig geeft de Sjah ook zijn mening over de vrouwen in het algemeen en de vrouwen, waarmee hij getrouwd is geweest. „Mijn huwelijk met Soraya is gelukkig geweest. U zult zich daarom kunnen voorstellen, hoe veel verdriet het ons beiden deed, toen ik het noodzakelijk vond. om redenen van staatkundige aard. van koningin Soraya te scheiden. Er werd ons geen kind geboren en ik ging steeds sterker beseffen, dat het hoge landsbe lang een troonopvolger eiste. Hoewel sommige mensen uit sympathie en goedhartigheid zei den, dat ons huwelijk op de eer ste plaats moest komen, wist ik. dat mijn verantwoordelijkheid te genover het land het zwaarst woog. Mijn raadgevers waren het met me eens en het onvermij delijke resultaat was de echt scheiding in maart 1958" Het is zeer de moeite waard, dit rijk geïllustreerde boek van de Sdah te leoen. Het is mogelijk, dat Kennedy in de gespannen situatie van de afgelopen weken zijn onvoor waardelijke belofte van non-in terventie niet behoeft te breken, zoals Wilson heeft moeten doen. Wel heeft hij verklaard, niet te zullen toestaan, dat Cuba een satelliet van de Sowjetunie wordt, maar enkele dagen gele den is wel duidelijk geworden, dat de president zich aan zijn non-interventie-politiek zal hou den, tenzij de situatie op Cuba een bedreiging voor de veilig heid van de Verenigde Staten zou worden. En dat is zulk een rekbaar begrip, dat het Kenne dy op geen enkele wijze bindt. Niettemin zou de historie zich kunnen herhalen, want men kan zich gemakkelijk voorstellen, aldus de New York Times, dat zich bepaalde omstandigheden kunnen voordoen, die de Ver enigde Stalen als in het geval van Mexico tot militaire in terventie tegen hun wil zouden dwingen. Gedwongen Het is in Washington bekend, dat in de omgeving van Kenne dy personen zijn. die meenden dat er gevaren bestonden, die de president in de eerste weken van april wel tot zijn onvoor waardelijke belofte moesten dwingen Maar ook weet men te vertellen, dat anderen uit de kring van zijn naaste medewer kers zich daartegen hebben ver zet om de vanzelfsprekende re den, dat de president geen be lofte mocht doen, welke door gebeurtenissen die hij niet zou kunnen beheersen waardeloos gemaakt konden worden. Wil son's moeilijkheden met het Mexico van Huerta waren niet zo gecompliceerd als die van Kennedy met het Cuba van Castro. Huerta was niet de bondgenoot van een grote mo gendheid. die als de Sowjetunie vastbesloten is, de vrije instel lingen van de niet-communisti- sche wereld te vernietigen. De Verenigde Staten hadden in 1913 evenmin een verdrag voor het Westelijk Halfrond getekend. De betrekkelijke rust, die toen aan het front intrad, had echter niets te makel uitwisseling van boodschappen tussen Kennedy en Chroesjtsjef zij was slechts een gevolg van het feit, dat de rebellen juist een grootscheepse campagne achter de rug hadden en tijd nodig hadden om zich te hei groeperen en de veroverde po sities te consolideren. Korte tijd later gingen de opstandelingen weer tot het offensief ovf- werd de militaire situatie de regeringstroepen nog slech- dan zij een maand Verzwakt Na de waarschuwing, die Ken nedy aan het adres van Chroesj tsjef richtte is de positie van de Verenigde Staten met betrek king tot Laos ook op het poli tieke vlak ernstig verzwakt. Op de Zoavo-conferentie, die had moeten leiden tot een gezamen lijk optreden tegenover de com- munistische dreiging, distanci- eerde Frankrijk zich volkomen van de door Kennedy uitgestip- ptlde gedragslijn. Ook in Enge- JaLd voelde men zich niet hap py en premier Macmillan, die zich aanvankelijk door de Ame rikaanse president had laten overtuigen van de noodzaak, krachtige houding De mislukte invasie op Cuba deed het verzet tegen een mi litair avontuur in Laos nog toe nemen, ook in de Verenigde Staten zelf, waar de invloedrij ke Democratische senator Wil liam Fullbright, voorzitter van de zeer belangrijke Senaatscom missie voor buitenlandse be trekkingen, zich tegen Kennedy keerde. Hij verklaarde openlijk in een tv-uitzending tegen het sturen van Amerikaanse troe pen naar Laos te zijn en bc- :n Amerikaanse ;endoi levei in Mexico. De ze politiek moedigde echter de anti-Amerikaanse elementen aan hetgeen er toe leidde, dat het Congres de president toestem ming gaf. zijn ultimatum aan Mexico kracht bij te zetten en werd de absolute belofte ge broken.... Laos heeft Kennedy niet zoals het geval van Cuba zich voor non-interventie uitgesproken, Staten gedreigd, als Laos ge- sche handen te geraken. Toen Kennedy deze waarschuwing liet horen, zag het er naar uit, dat het gehele land door de pro- communistische strijdkrachten onder de voet zou worden ge- Jopen. Zijn waarschuwing heeft echter slechts korte tijd indruk gemaakt: na enkele dagen maakte Chroesjtsjef haar krach teloos. door Kennedy persoon lijk te laten mededelen, dat hij geen oorlog om Laos wenste en door middel van onderhandelin- SAVANG VATHANA koning bi actie riep zich daarbij niet helemaal ten onrechte op de lauwheid, waarmee de Laotianen zelf rea geren op de opmars van de pro- communistische strijdkrachten. Moskou Het valt te begrijpen, dat dit alles koren op de molen van Moskou was. De Russen hebben rich dan ook niet gehaast, ge volg te geven aan het verzoek van Engeland, een beroep te doen op de strijdende partijen, de wapens neer te leggen en op die wijze politieke besprekin gen op internationaal niveau over neutralisatie van Laos mo gelijk te maken. Het was duide lijk, dat de Sowjetunie tijd no dig had. om de militaire situa tie in Laos zo gunstig mogelijk voor de rebellen te doen uitval len en om er als het ware voor ie zorgen, dat de uitslag van de internationale conferentie «die op 12 mei a.s. te Genève zou moeten beginnen) al van te voren vaststaat. Als wc het wel hebben, dan staan de Russen twee mogelijk heden voor ogen: de eerste is neutralisatie van Laos onder een regering, die sterk tegen het communistische blok aan leunt (in deze plannen past de ex-premier Soevannah Phoema); de andere is het uitroepen van een regering voor het door de pro-communistische troepen ver overde gebied van Laos, waar door dit land het lot zou gaan delen van Korea en Vietnam. Het bericht uit Peking, dat in het door de rebellen veroverde deel van Laos reeds maatrege len worden getroffen voor het bouwen van een nieuwe hoofd stad zou in deze richting kun nen wijzen. Ver. Naties middelen /.oekt om Soevannah Phoema en diens opdrachtgevers in Moskou en Peking de pas af te snij den. Het besluit, de internationa le conferentie over Laos niet te erkennen, vormt samen met de mededeling, dat op 11 mei een nationale regering voor geheel Laos aan het parlement in Vien tiane zal worden voorgesteld een poging, in politiek opzicht te redden wal er te redden valt. Naar verluidt, zouden de Ver enigde Staten met het optre den van de koning instemmen, omdat zij er onder de huidige omstandigheden meer voor voe len. de kwestie Laos aan de Verenigde Naties voor te leg gen, die althans zouden kunnen zorgen voor naleving van een eventuele wapenstilstand en In welke organisatie de Chinese communisten niet zijn vertegen woordigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7