SHEPARD: WAT EEN VLUCHT! flexa Commentaar Ilieutue grütsrije Courant Challe: Het was geen opstand Amerika s ruimteman nummer 7" maakt het best na feilloze tocht Piloot betrokken bij bediening raket NIEUWS in één oogopslag- Acht gulden per man voor ruimtereis.... Tien getuigen a décharge 5 DAGEN GRATIS AUTO RIJDEN ZATERDAG 6 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-ald«ling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal: f 2,55 per maand; f 0.59 per week. Tweeënveertigste jaargang no. 12167 CHRIST ELI JK-IS AT ION AAL DAGBLAD „Stanttmsticfi is gbfbltoea mgn hert ia tfgtjeaspaeT Koningin luidt V rij heidsklokken A MERIKA'S ruimtevaarder nr. 1, kapitein-luitenant ter zee Alan B. Shepard, heeft zijn ruimtereis goed doorstaan. Zestien minuten na de lancering van Cape Canaveral kwam hij veilig in zijn cabine hangend aan een rood-witte parachute. 470 kilometer van het punt van vertrek, m de Atlantische Oceaan terecht. Een helikopter bracht hem geheel gezond aan boord van het vilegdekschip Lake Champlain, waar hij werd verwel komd door 1200 juichende en fluitende matrozen. Zijn commentaar: „Het komd door 1200 juichende en fluitende matrozen. Zijn commentaar: „Tsjonge, wat een vlucht was dat." Vor het feit dat hij twintig seconden later aankwam dan was gepland, zei hij: „Sorry"... Vier uur en een kwartier had Shepard zittend in de cabine op de lanceerbasis moeten wachten tot laatste technische storing was opge heven, maar even over half vier klonk door de koptelefoon het vertreksein met donderend lawaai en gehuld ir een wolk van oranjekleurige rook er vlammen maakte de 19 meter langf Redstone-raket zich los van de grond. Terwijl tienduizenden de lancering bet strand af volgden en miljoenen Ame rikanen achter hun t.v.-toestel zaten, schoot kapitein Shepard met een snel heid van bijna 8000 kilometer per uur de ruimte in, naar een hoogste van 185 km. Precies op koers sneed de raket door de lucht, ten slotte slechts zichtbaar als een kleine vurige stip. Het doel van de vlucht was,' vast te stellen of de mens tijdens een ruimte- vlucht doelgerichte handelingen kan verrichten. Shepard bewees buiten twij fel dat dit mogelijk is. Voortdurend meldde hij tijdens zijn vlucht radio- telefonisch in staat te zijn bepaalde ta ken uit be voeren, zoals het overhalen van handiles, het indrukken van knop pen en het met de hand bedienen van i apparaten. Zonder onderbreking, tijdens de gehele reis, deelde hij de controle-1 kamer op Cape Canaveral mee dat alles goed verliep. Hij gaf feiten en cijfers j door, precies zoals een invlieger dat zou doen, aldus functionarissen op de lan ceerbasis. Ruimtevlucht op horloge Jó verliep de eerste Ame- J rikaanse lancering van een ruimteraket op het hor loge: 8.59 al het personeel wordt van het lanceerplaibform weggestuurd. 9.00 de stroomvoorziening van ae capsule wordt in geschakeld 15.37 de capsule komt los van de draagraket (op een hoogte van 90 km). 15.43 zwaartekracht van de aarde wordt weer merk baar. 15.44 Shepard meldt: auto matisch controle-systeem functioneert goed. 15.46 Shepard meldt dat hij zich op een hoogte van 2iüü meter bevindt en gaat landen. Het uitzicht is prachtig. Ik zie vrijwel de hele Amerikaanse oost kust". 15.50 de capsule komt in "t water terecht. Shepard klimt uit een ontsnap pingsluik en wordt opge pikt door een helikopter. 15.54 Shepard wordt aan boord van het vliegdek- schip afgezet Meldingen Drie .minuten na de lancering kwam zijn eerste melding birvnen: „Wat een prachtig uitzicht" (Shepard kon door een uitgeschoven periscoop naar buiten kijken). Dit gesprek werd vervolgens opge vangen op de basis en door miljoenen radioluisteraars en televisiekijkers: capsule is los; vrij van raket; over schakelen op handbediening. Daarna uit de controlepost: lichamelijke -toestand van de piloot schijnt prima; andere astronauten zijn in achtervolgingsvliegtuigen; in schakelen retroactieve vuurserie (rem-rakêtten)één in werking" twee in werking; uitstekende radioverbinding met pi loot; remraketben zijn afgeworpen; piloot meldt feiten en cijfers volgens sy steem testpiloot. Terwijl Shepard de atmosfeer weei naderde kwamen de volgende mel dingen uit de controlekamer: automatische controle werkt goed; negen g (g zwaartekracht) dalen de; top g elf; oJc. Negen minuten na de lancering werd gemeld dat Shepard op een hoogte van 9 km was op de terug weg. Hij komt luid en helder door. zei een omroeper. Eerst parachute ontplooid nog eenalle sy stemen o.k Een kleine 470 km verder zagen waarnemers aan boord van de Lake Champlain, een van de zeven sche pen tellende bergingsvloot, toen een rood-witte parachute neerkomen met Shepard en de capsule, precies op de plaats, waar hij had moeten neer- (Zie vervolg op pagina II) Alan B. Shepard jr„ Amerika's eerste ruimte vaarder, is, na een reis tot een hoogte van 185 kilometer, veilig en wel in zijn ruimtecabine op zee geland. Hij bevindt zich in uitsteken de conditie en zal maandag door president Kennedy op het Witte Huis worden ont- Generaal Challe heeft in Parijs voor de rech ter van instructie verklaard, dat het niet zijn bedoeling is geweest een opstandige beweging te beginnen, maar de Franse regering te be wijzen, dat een Frans Algerije mogelijk is. Ook is het niet zijn plan geweest parachutis ten naar Parijs te sturen. In Alblasserdam komt voorlopig geen nieuwe staalfabriek met hoogovenbedrijf. Wel komt er een uitbreiding van de Ned. Kabelfabrie- ken, waarvoor 800 tot 1000 man nodig zijn, die men uit het noorden wil aantrekken. De conferentie van regeringsleiders der zes E.E.G.-landen op 19 mei in Bonn gaat niet door. Men is tot de conclusie gekomen, dat de tijd van voorbereiding te kort is voor deze topconferentie der Zes. Het Nederlandse comité schrootfraude heeft kritiek geleverd op het door de Hoge Autori teit van de K.S.G. gepubliceerde rapport in zake de omvang van deze fraude. Het comité meent, dat het onderzoek niet grondig is ge weest en dat de activiteiten van de heer L. Worms zeer onvoldoende zijn belicht. Koningin Juliana heeft gisteren in Amster dam de „vrijheidsklokken" die door de Com missie Nationale Herdenking aan de hoofd stad zijn aangeboden, officieel in gebruik ge steld. Ter gelegenheid van de internationale dag voor de verkeersveiligheid heeft minister Korthals een dringende oproep doen uitgaan zich te houden aan de verkeersvoorschriften. Shepard is met zijn capsule in zee gevallen, doet de deur open en wordt door een helikopter met een touw naar hoven gehesen. Een paar seconden later helpen militairen hem aan boord: van ruimteraket naar hefschroefvlieg- tuig(Telefoto's) vrijetijdsverf Iedere inwoner van de Verenigde Staten heeft gisteren ongeveer acht gulden verspeeld in de ruimte. Het Mercury-project, dat is gecul mineerd in de ruimbesprong van Shepard heelt namelijk tot nu toe 400 miljoen dollar (bijna 1.5 mil jard gulden) gekost; dat komt neer op 2.25 dollar voor elk van de 180 miljoen Amerikanen, of ruim acht Het besdhrijven van een baan rond de aarde, zoals de Rus Gaga rin heeft gedaan, zou echter nog aanzienlijk duurder zijn geweest. De -kosten van een ma a nr eis in de toekomst worden geschat op het honderdvoudige van de kosten van het Mercury-project, dat ts dus meer dan 800 gulden da man. kwaliteitsverf snel vasthoudend wasbaarl 24 FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rqn 49 VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Deoler Fa. H. Schutte Zn Dol van vreugde reageerde me vrouw Louise Shepard op het be richt dat de ruimtereis van haar man geslaagd was. (Telefoto) Bij de controle van accountants kwam dezer dagen bij een N V. in Rotterdam verduistering van 28.000 aan het licht. De 50-jarige boekhoudt»- J. L. G. van D. is in verband hiermee gearresteerd. Hij wordt er van verdacht reeds in be gin 1960 met de verduistering te zijn be gonnen. Door knoeierijen met crediteu- renkaarten die hij beheerde, zou hij kans hebben gezien regelmatig bedragen van 600 a 700 op zijn eigen girore kening over te schrijven, zonder dat het gemerkt werd. Het geld zou hij nage noeg geheel aan eigen genoegens uitge geven hebben. Generaal Maurice Challe heett gisteren voor de rechter van instruc tie verklaard dat het nooit zijn be doeling is geweest een opstandige beweging te beginnen. Challe zou hebben gezegd: Het was mijn bedoeling Algerije te red den, te pacificeren, om de positie van Frankrijk te consolideren en de regering Parijs te tonen dat een samengaan Fransen en Moslems niet onmoge lijk was. Wij hadden nooit het plan boven Parijs te parachuteren. Wij hadden in feite maar 1500 parachutisten. Ik protesteer tegen het woord „Putsch". De generaals Gouaraud, Nlcot en Bigot i kolonel Lacheroy, die in Parijs ge vangen zitten, zijn van hun rang verval len verklaard, zo ls vandaag officieel in Parijs meegedeeld. Verspreide terreurdaden van Moslems hebben gisteren in Algerije een dode gewonde geëist, terwijl de Franse veiligheidstroepen zich concentreerden op het voorkomen van mogelijke orde verstoringen door rechtse Europeanen. De Europese leider van een sociale dienst te Lamur is door een schot in de >m het leven gebracht. Te Sidi Bel Abbes is een moslem ernstig gewond door een aanval met een mes van een terrorist. een tuin in Algiers is een handgra naat ontploft zonder iemand te verwon den. In Blida hebben de inwoners giste- pamfletten van de rebellen in hun bus gevonden, waarin „garanties voor volledige vrijheid" werden geëist. Intussen patroilleren in Algiers en an dere grote steden sterk afdelingen vei ligheidstroepen om de rechtse Europea- kalm te houden. Er gaan geruchten dat rechtse activisten van plan zijn hun teleurstelling over de korte duur van de Nieuw wereldrecord op de 100 meter schoolslag Tijdens wedstrijden in Moskou heeft de Russische zwemmer Leonid Kolesni-; kov het wereldrecord 100 meter school slag op zijn naam geibracht. Hij zwom de afstand in 1.11.4. Dit is ook een nieuw Europees record. De oude records stonden met 1.11.5 j naam van Wladimir Minasjkin, e ;ns uit Rusland. Verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL Het best gesorteerd in: schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 .Verkoop uitsluitend eng ros LEIDEN. Tel. 33909 Pi ■oces Eichmann De verdediger in het proces tegen Adolf Eichmann, dr. Servatius, heeft gisteren tien getuigen genoemd die de onschuld van He massamoorde naar willen aantonen. Vier van hen waren reeds eerder bekendgemaakt. Het zijn de volgende personen. 1. Dr. Edmund Veesenmayer, vroeger generaal-majoor van de SS en rijks- gevoLmachtigde in het door de nazi's bezette Hongarije. In Neurenberg tot 20 jaar veroordeeld, maar kort aa de vermindering van zyn straf tot tien jaar vrijgelaten 2. Erich von dem Bach-Zelewski. vroe ger luitenant-generaal van de SS, ge tuige voor het openbaar ministerie m Neurenberg. Hij heeft later ver klaard degene te zijn geweest die Hermann Goering het vergif heeft geleverd, waardoor hij aan de dood aan de galg ontkwam. 3. Riohard Bar, vroeger majoor bij de SS. sedert 1943 was hij commandant van het concentratiekamp Auschwitz. In december 1960 is hij bij Hamburg' gearresteerd. Hij verblijft in Frank fort in voorlopige hechtenis in af wachting van zijn proces. 4. Otto Winkelmann, vroeger generaal- majoor van de SS. hoofd Sioherheits- dienst in Hongarije Belast met on derhandelingen me* Joden in Honga- Voorraad baksteen De produktie van gebakken metselste nen was volgens het Centraalbureau voor de statistiek in maart 133,4 (vorige maand 119.8, vorig jaar 140,9) miljoen stuks, in het eerste kwartaal 387,9 (v.j. 307,9) min. De afzet bedroeg in maart 148.2 (v.m. 120,6, v.j. 154,9) min in het eerste kwartaal 193,8 (v.j. 370) min. en de voorraad daalde eind maart tot 41,9 (v.j. 139,2) min. De produktie van gebakken straatste- 44,1) min., in het eerste kwartaai 110,7 (v.j 123.2) min. De aflevering was in maart 42,1 (v.m. 30,4, v.j. 42,3) min., in het eerste kwartaal 106,9 (v.j. 116,9) min. De voorraad daalde tot 24,5 (v.j. 31,3) min. eind maart. De produktie van ongebakken steen was in maart 107 (v.m. 56,3, v.j. 79,8) min., over het eerste kwartaai 225,2 (v.J. 178,7) min., de voorraad was einde maart 232,7 (v.m. 302,8, v.j. 303,9) min. Misset over eerste vier maanden ge- matigt optimistisch, doch doet verder geen voorspellingen; vijfdaagse werkweek zal enig produktieverlies veroorzaken, doch niét van grote invloed zijn. .ikid Bolletje/' in de zilveren rol WELWE WAARDE MEN ook toekent aan de vlucht die Alan Shepard gis teren met zoveel succes heeft volbracht en hoeveel men ook wil afdingen op dat woordje „ruimte" als men nu spreekt over ruimtevaart er is desondanks alle re den tot grote vreugde en tot een hartelijke gelukwens aan de Amerikanen. Want hoe men het ook beziet, in de prestigeslag die gaande is tussen oost en west is gisteren een tegenpunt gescoord. Laten we op dit ogenblik de weten schappelijke waarde van al deze experi menten in het midden die waarde ls er ongetwijfeld al zal waarschijnlijk pas later blijken wat wel en wat niet van nut is geweest de politieke waarde is er onmiskenbaar. Toen Rusland met klinkend fanfarege- schal de geslaagde ruimtereis van Gaga rin bekend maakte, heeft dit een enorme Indruk gemaakt, niet het minst in die landen die, pas tot beperkte ontwikkeling gekomen, hoog opzien tegen zoveel tech nisch vernuft. Juist in zulke land enmet een labiel evenwicht is men spoedig geneigd zich aan te sluiten bij een blok dat ver voor uit lijkt te zijn in de strijd om de wereld hegemonie. En het zich op de borst slaan van Chroesjtsjef en de zijnen heeft In druk gemaakt. De Amerikanen hebben daar nu op hun manier hun stunt tegen over gesteld. Op hun manier: een beetle spektakelstuk-achtig en dat kan men er op tegen hebben, maar zo open en voor iedereen zichtbaar en hoorbaar ook, dat de uitwerking in het psychologische vlak nauwelijks minder indrukwekkend is dan de zonder twijfel grotere technische pres tatie van Gagarin. De radio over heel de wereld heeft iedereen die maar horen wilde er getuige van doen zijn. De tele visiebeelden hebben niet het minst de Amerikanen zelf met grote trots en nog groter vastberadenheid vervuld. En de gemaakte films zullen zonder twijfel tot in iedere uithoek der aarde een miljoenen publiek terkken. Want op het terrein van de publiciteit is Amerika de Russen nu eenmaal mijlen ver voor. En men zal niet nalaten daar ook straks, gebruik van te maken als aan Shepard een ontvangst ten deel zal vallen bij terugkeer in zijn va derland die niet minder groots zal zijn dan het welkom dat Moskou aan Gagarin bereidde. Juist om dit politiek-psychologlsche aspect van de zaak kunnen we zo van harte delen in de vreugde der Amerika nen. De strijd tussen oost en west woedt op veie fronten juist president Ken nedy is daar tot in het diepst van zijn hart van doordrongen. Voor onze wes terse vrijheid is dat een strijd van zijn of niet-zijn. En zo bezien draagt de vlucht van Shepard ook bij tot onze geestelijke vrijheid. Voor blijdschap is er dus alle reden. (RBTA) „lk heb radijs en kroten gezaaid tussen de tulpen. Het was jammer van die open ruimte...," rije IWET MOOIE zonnige meiweer vandaag zal helaas niet het hele weekeinde voortduren. De rug van hoge- druk, die ons nu passert, wordt op de voet gevolgd door een regenfront van een vrij actieve depressie, die gen Ierland bereikte en morgen tot bo ven de Noordzee zal doordringen. De zuidwestenwind gaat morgen ver der in kracht toenemen en ook is er enige regen en meer bewolking te ver wachten. Doordat de aangevoerde lucht van het zuidelijk deel van de oceaan afkomstig is. blijft de temperatuur voor begin mei aan de hoge kant. In de mid- - das schommelt het kwik in de buurt non *'nd' "nv.nkeUlk .uldelUk. morjen nü- 15 a 16 traden. Door een krachtige we,- m'"d. ~*r 'Ww,,, tot weit. De.fl/de telüke luchtrtroom in de hogere lucht- ,eU "mper-turen. lagen zal ook begin volgende week het (Opgemaakt om 11.15 our). onstandvastige weer nog «oor,duren z()N De Bilt verwacht tot moreenavond: Zondaj. mei: op 5 w. onder 2014; Aanvankelijk zwaarbewolkt met tijdelijk maan op 1.48, onder 11 20 regen, later opklaringen, vooral In de Maandag 8 mei: zon op öioo. onder 20.15. kustprovincies. Vrij krachtige tot harde -» Tendens: Veranderlijk 1944. Walter Huppenicotihen. vroeger kolo nel van de SS. Door een Duits hof veroordeeld. Hij woont na het uitzit ten van zijn straf vermoedelijk Beieren. Dr. Wilhelm Hóttl, vroeger majoor bij de SS. heeft bij de buitenlandse inlichtingendienst van de Sioher- heitsdiensi gewerkt Hij heeft Eich mann in 1944 in Boedapest ontmoet Dr. Max Merten, in de oorlog gou verneur van Saloniki, Griekenland. Hij werd in 1957 tijdens een vak an- tiereis in Griekenland gearresteerd en in maart 1959 tot 25 jaar veroor deeld wegens oorlogsmisdaden. Zeven maanden later wer.i hij vrijgelaten. Franz A-Six, vroegei majoor bij de SS. In Neurenberg veroordeeld tot jaar wagens ujn aandeel in de Ein- satzgruppen, die naar schatting miljoen Joden hebben vermoord. La ter werd hij weer vrijgelaten. Hermann Krumey, vroeger majoor bij de SS, was in Boedapest in 1944 de rechterhand van Eichmann, na de arrestatie van Eichmann werd hij voor de derde maal gearresteerd. Hij verblijft in Frankfort in hechtenis in afwachting van zijr proces. 10. Eberhard von Thadden. vroeger ka pitein bij de SS, de tegenspeler van Eichmann op he' ministerie van bui tenlandse zaken. Hij was in Neuren berg getuige voor het openbaar mi nisterie. TORD Vraag inlichtingen by Official Ford Dealer voor Leiden e.o. en de gehele bollenstreek Haarlemmerweg 2-4>Lcidcn^'cL3314I Kopcnh. Aberdeen Illlt

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1