Mijn man heeft niet één Jood laten ombrengen Bloembollen (3 kg) van huis tot huis Mevrouw Eichmann in brief aan Hausner: Minister van Aartsen antwoordt Kamer Twee doden op overwegen UIT IN EIGEN LAND - nationale fotowedstrijd Voortgezette rijopleiding Eenvoudiger formulering verkeersgedragsregels Op boulevard Noordwijk „flaneerden55 tourwagens Drogisten oneens over verkoop van rolfilms MEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 4 MEI 1951 TAE echtgenote van de in Jeruzalem terechtstaande massamoordenaar, Adolf Eichmann, heeft in een brief die zij vorige maand aan de openbare aanklager Hausner zond, verklaard, dat haar man nooit de dood van één enkele Jood heeft gelast. Hij is slechts het slachtoffer van intriges geweest. Dit heeft een zoon van Eichmann gisteren te Buenos Aires mede gedeeld. „Mijn man heeft voor het Joodse volk gestreden en het geholpen waar dat nodig was", zo schrijft Vera Eichmann. Het proces zelf werd gistermiddag voortgezet met het horen van een ge tuige, mevrouw Rachel Auerbach, die werkzaam is bij het Israëlische ch ef Yad Vashem waar alle docu menten over de nazi-vervolging van de Joden bewaard worden. Zij gat een beschouwing omtrent de pogin gen die in het begin van de nazi-be zetting gedaan zijn om de Joodse ge meenschap in Warschau hecht te maken. „Voor de Joden waren zélfs gebrui ken verboden, om niet te spreken over culturele uitingen. De Warschause Jo den stelden zich psychologisch te weer. In Warschau organiseerden de arties ten, sobrijv-ers en intellectuelen zich om de Joodse cultuur te verbreiden door middel van brochures en stencils. Dit was natuurlijk ook een mander om aan de koet te komen." „Wij organiseerden concerten en li teraire voondrachten welke alle door de Duitsers verboden waren. Wij de den dat werk onder het mom van lief dadige werkzaamheden." Procureur-generaal Hausner merkte op dat dit werk geholpen had om het moreel van de Joden tijdens de nazi bezetting hoog te houden. Mevrouw Auerbach vertelde dat iU en anderen een soort „historisch co mité" ln het getto van Warschau op gericht hadden en dat dit er de gehele oorlog in geslaagd was het lijden der Joden ln Polen op te tekenen. Kinderen De volgende getuige, dr. Herman, gaf een overzicht van wat gedaan was om de ruim 100.000 Joodse kinderen ln War schau te helpen. HU zei op de eerste dag van de uitroeiingscampagne in Warschau ln juni 1942 gezien te hebben dat afdelingen Gestapo op straat spe lende kinderen oppakten. „WU weten dat duizenden kinderen gestuurd zijn naar Treblinka, het grote nazi-uitroe- ingskamp in Polen." Dr. Benman zei na de oorlog een be zoek aan Trefolinka gebracht te hebben en als aandenken een paar toinder- sehoentjes meegenomen te hebben. „Wij weten dat meer dan een miljoen paar schoentjes als dit paar in Treblinka op een hoop lagen." Dr. Adolf Bermann, een in Pelen ge boren psycholoog, liet het paar afge trapte sandaaltjes zien, dat hij zongvul- dig dn een stuk rode zijde gewikkeld had. Dr. Benma>nn had Treblinka bezocht in januari 1945 kort nadat Sowjettroe- pen het gebied bezet hidden. ,,Het was een geweldig terrein, vele kilometers land en overal lagen schedels en been deren, verspreid en tienduizenden pa ren schoenen, vele van kinderen. Dit paar is mij zeer kostbaar," het lot had aangetrokken van de 100.000 kinderen in het getto, van wie er ze ker 75.000 medisahe hulp nodig hadden „De kanderen zwierven en bedelden op straat Wij beslaten op grote schaal hulp te bieden. Wij richtten ongeveer een honderd instellingen op, gestichten, weeshuizen en keukens. Snoep werd uit gedeeld en feestjes georganiseerd. Wij moesten proberen de kinderen wat ple zier te geven, maar wij slaagdèn er niet in. Wy hebben hen niet kunnen Hy vertelde dat de kinderen als eer- sten naar de gaskamers gestuurd wer den. Dat was in juni 1941. Preken De volgende getuige Baruch Davde- vani had ln een kruik ln een puinhoop van het Warschause getto de preken van een rabbi gevonden. In een van zyn preken schreef de rabbi: „Lieve kinde ren. engeltjes zy zyn de grootste martelaren van Israël. Zy werden ver moord alleen omdat zU Joden waren." Mevrouw Sivka Cooper vertelde dat de nazi's het in het getto van Krakau vooral gemunt hadden op Joden mei baardten omdat zij daar haren konden uittrekken. Mevrouw Hella Rufeisen gaf meer bijzonderheden over de Joodse onder grondse welke in Polen georganiseerd was aan het begin van de oorlog. ZU had veel hiervoor gereisd, wapens en dynamiet gesmokkeld, geholpen iden tificatiepapieren te vervalsen en onder duikadressen te huren In 1943 kwam zij naar Warschau om geld te halen. Zy werd door een Duit se politieagent aangehouden en gear resteerd onder verdenking Jodin te zijn. Achtervolgd door vier Duitsers wist zy met een schotwond in 'net been het Warschause getto te bereiken. .Mevrouw Rufeisen vertelde deelgeno men te hebben aan de opstand in 194c en later via de rioleerbuizen naar he: arische deel van de stad ontsnapt te zyn. Hausner bood vervolgens het hof als bewijsmateriaal afschriften van brie ven aan welke door de Joodse onder grondse in Polen aan Joodse organisa ties en instanties in het buitenland ge stuurd waren. Een andere brief, die hU voorlegde was ondertekend door Eichmann. Hier in werd meegedeeld dat maatregelen waren genomen tegen de ontsnappings linie voor Joden door Roemenië. In een andere brief vroeg Eichmann het fiat van het nazi-ministerie van buiten landse zaken voor de evacuatie vat getto in Warschau. Notulen Hausner probeerde aan te tonen dat Eichmann rechtstreeks verantwoorde lijk was geweest voor de toestand ïr het Warschause getto. Hij toonde de notulen van een in 1942 in Berlyn ge houden conferentie, waarbij Eichmann het nazi-ministerie van buitenlandse za- ken vroeg in te stemmen met de .nood zakelijke veiligheidsmaatregelen" da« voor het getto beraamd waren. Hausner legde ook een memorandum van dit ministerie voor, waaruit bleek dat nazi-diplomaten zich zorgen maak ten dat buitenlandse onderdanen mei het getto van Warschau hun ondergang zouden tegemoefcgaan. ..Indien Eichmai maatregelen neemt, dan zal dat h einde zijn. En wij zullen niet in staat zijn daarna nog iets te doen", zo citeer de Hausner uit het memorandum. De zitting werd vervolgens tot heden morgen verdaagd. Organisator Dr. Bermnn was een van de organi satoren van de opstand van 1943 in het getto van Warschau. Hij was direct- teur-generaal vam de centrale charita tieve organisatie in Warschau, die zich Op een met automatische knipperlich ten beveiligde spoorwegovergang Ie Nieuweschoot, naby Heerenveen, is gis termiddag de 43-jarige ongehuwde vee houder S. de Groot uit Nieuweschoot met zijn voertuig door een trein gegrepen Het slachtoffer overleed ter plaatse. Het trein verkeer ondervond een half uur vertra- Sing. 0 De 35-jarige motorrijder W. Falke uit Erica is gistermiddag op een onbeveilig de overweg van de spoorlijn bij Emmen door een trein gegrepen. Het slachtoffer, dat gehuwd was en vader van drie kin deren, was op slag dood. 0 De zestienjarige scholier Peter van Os uit Amsterdam is gisteren onder de wielen van een aanhangwagen terecht gekomen en op slag gedood. Hij liet zich met zijn fiets door de wagen voort trekken. 0 Op de Zwolseweg in Apeldoorn is gistermiddag de 76-jarige heer H. van der Meulen om het leven gekomen, toen hij de weg overstak waarna hij werd aan gereden door een militaire jeep met aan hanger. 0 Een vraohtwagen met aanhanger van de firma J. Naber en Zonen uit Berkhout is gisteren in Gennep tegen een pakhuis van een graanhandel gereden, waardoor een deel van het pakhuis instortte. De 36-jarige ongehuwde A. Naber uit Berk hout, die naast de bestuurder zat, over leed in de cabine. De chauffeur, de heer E. J. Schouten uit Hoorn liep lichte ver wondingen op. 0 In het academisch ziekenhuis te Gro ningen is gisteren overleden de echtge note van de heer K. Warners uit Mid- wolde. Zij werd Tweede Paasdag ernstig gewond, toen de bromfiets, waar zy met haar man op reed, in botsing kwam met Brand in Rekkense inrichtingen In een van de gebouwen van de Rek kense Inrichtingen heeft gistermiddag brand gewoed. Het gebouw ging geheel verloren, maar niemand van de ver pleegden of van het personeel liep enig letsel op. Het uitgebrande gebouw huisvestte een wasserij, de centrale keuken en een kleine groep meisjes. De brand is te gen half drie uitgebroken in de huiska mer van een lid van het personeel door een gastoestel dat niet goed functioneer, de. De brandweren van Eibergen en Borculo hebben het vuur bestreden, maar konden niet voorkomen, dat het gebouw geheel verloren ging. De ande re gebouwen kregen geen schade. (Van onze parlementsredactie) TAE regering heeflt de maatrege- len, afgekondigd in de nota over het bouwbeleid, node genomen. Het was echter op een gegeven mo-- ment noodzakelijk bepaalde voor zieningen te treffen om ernstige overspanndmg van de bouwmarkt te voorkomen", zo zei minister Van Aartsen gisbenmadldag in de Tweedie Kamer bij zijn beantwoording van de spreker die gisteren het woord hadden gevoerd. De minister schetste uitvoerig de si tuatie waarvoor de regering na de eer ste drie maanden van 1961 kwam te staan. De bouw van 30 000 tot 36.000 huizen op jaarbasis in de vrije sector leek niet on waarschijnlijk. Dit zou het bouwpro gramma '61 met een bedrag van f 165 mil joen hebben verhoogd. Voor de nUver- heid lag er voor het eerste kwartaal eer totaal van aanvragen voor rijksgoedkeu- ongeveer f 180 miljoen, vooi handel en verkeer van f 100 miljoen. Er dreigden dus verstoringen en gevaren voor een evenwichtige ontwikkeling de bouwmarkt. De regering stond dan ook vooi keus: aanvaarding van een ernstige overspanning van de bouwmarkt met alle gevolgen van dien (langere bouw tyd, stijging bouwkosten), of i strakker aantrekken van de teugels alle sectoren van de bouwnijverheid het opleggen van zekere beperkingen de vrije sector. Het sprak vanzelf, dat de gesubsidieerde woningbouw niet beperkt kon worden. Vorig jaar was reeds toege zegd, dat aan het aantal in 1961 te sub sidiëren woningen niet zou worden ge tornd. Dit geldt ook voor het nu tot 70 0000 opgevoerde aantal. De minister ontkende nog eens, dat de nu afgekondigde besluiten reeds in de cember jl. hadden kunnen worden ge nomen. De regering wist toen wel, dat het bouwprogramma overschreden kon worden, maar zy kende de details nog niet, noch wist ze welke maatregelen nodig zouden zUn om de ontwikkeling in de hand te houden. Verder moest de hele ontwikkeling over 1960 en die over de eerste maanden van 1961 bekend zUn. De minister wees erop, dat ook zonder de uitbreiding van het bouwprogramma. 1961 met 2500 woningen extra van over spanning sprake zou zyn geweest. D« daartegen afgekondigde maatregelen zouden tó h genomen zyn. Aanvragen De minister legde verder uit, dat het bouwprogramma gebaseerd op de te ver wachten produktie. Een scherpe grens s natuurlijk niet te frekken. Het hangt van het aantal aanvragen af of het voor Prins opent pier op 19 mei De officiële opening van de pier t Siiheveningen is vastgesteld op vrijdag 19 mei 's morgens half elf. De openings handeling zal worden verricht door prins Bernhard. die een scheepssirene in wer king zal stellen, op he* geluid waarvan het toegangshek tot de pier openschuift. Tegelijkertijd zullen alte vlaggen van de pier voor het eerst worden gehesen. De plechtigheden, die reeds om 9.15 uur beginnen, zullen worden opgeluis terd met muziek van de Koninklijke Mi litaire Kapel, de Martnierskapel en het Korps Tamboers en Pijpers van de Ko ninklijke Marine, de Koninklijke Lucht- maehtkapei en de Koninklijke 's-Gra- venhaagse Politie Muziekvereniging On derling Kunstgenot Na afloop van de gebeurtenissen op de piei is er een fees telijke samenkomst van genodigde auto riteiten en andere gasten onder meer een groot aantal deputaties van de arbei ders, die de pier hebben gebouwd om rwaalf uur in de Kurzaal. 's Avonds om negen uur is de eerste ontsteking van de avondverliohting van de pier. gevolgd door een afsteken van vuurwerk op het strand Op deze eerste dag zal de pier uitslui tend voor genodigden toegankelijk zijn. 1961 beschikbare bedrag van f 2900 mil joen zal worden besteed. Zo ligt het ook voor de industrie. Het vopr de scholensector opgenomen produktiebedrag wordt nu met f 5 mil joen verlaagd ten laste van het weten schappelijk onderwijs, maar van beper king kan hier eigenlijk niet worden ge sproken. Het voor het wetenschappelijk onderwys geplande bedrag van f 60 mil joen zou immers toch niet zijn gehaald. Over de gesubsidieerde bouw deelde de minister nog het volgende mee. In het eerste kwartaal van dit 10.500 premie-beschikkingen afgegeven. Het aantal in april afgegeven bouwver gunningen was bUzonder hoog. De minister zei voorts bij de industri ële verbonden veel begrip te hebben ont moet voor zijn verzoek om de niet di rect noodzakelijke bouw in de sector de industrie uit te stellen. Gezocht zal worden naar arbeids- en baksteenbespa- rende produktiemefhoden. De baksteen industrie heeft alle medewerking toege zegd om te voorkomen dat er zeer ern stig tekort aan baksteen ontstaat Geen positief antwoord kon de minis ter geven op de vraag van de heer Van der Peijl (c.h.) of bouwplannen vooi de vrije sector nog zonder rijksgoedkeu- rirug kunnen worden verwezenlijkt voor zover ze reeds vóór 21 april op tafel lagen. Ook deze plannen zullen getoets' worden aan de nu geldende criteria. D< minister wiilde voorts met ingaan op de suggestie van de K.V.P.-er Van Vliet om de 'bouw van vrije woningen voor zelf- bewoning vrij te laten en alleen de bauw voor verkoop of verhuur aan rijksgoedkeuriaig te onderwerpen. Het voordeel van de nu getroffen regeling is volgens de bewindsman, dat vrije wo ningen met een lage bouwsom vrijgela ten worden Voor het overige zal men op het beleid van de gemeenten moeten vertrouwen. Toon Hermans zal twee mille moeten betalen De rechtbank in Haarlem heeft dezer dagen uitspraak gedaan in een civiel proces, dat de motorclub Assen aanhan gig heeft gemaakt tegen de cabaretier Toon Hermans uit Zand voort. Deze had geweigerd in december 1957 in Assen tc treden voor de leden van genoemde club. omdat volgens hem de zaal niet geschikt was. Tydens de voorstelling zouden kelners mogen serve re de zaal waren tafeltjes en stoelen ge plaatst. Toon Hermans verwachtte, da' zijn optreden niet in een rustige sfeei zou kunnen geschieden. De Asser motorclub vroeg de recht bank ki Haarlem Toon Hermans een schadevergoeding te laten betalen van f2227. De rechtbank heeft dit bedrag toegewezen, waarbij nog gevoegd word! de rente sinds april 1958. Voor verduistering van f 12.000 ten nadele van een scnoenenmagazijn in Schiedam, waarvan hy filiaalhouder de 51-jarige J. S. vanmorgen door de rechtbank in Rotterdam ver oordeeld tot elf maanden gevangenis straf met aftrek. een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelUk geëist. Proces-E i chmann Half miljoen Joden in ruimte voor 150.000 De eerste getuige, die op de moreen - zitting van gisteren van het proces-Eich- mann werd opgeroepen, was mevrouw Izhak Lubetkin, die heeft deelgenomen aan de opstand in het getto van War schau. Zij vertelde dat het getto voor likwi- datie ongeveer een half mi'ljoen Joden bevatte. Zij waren samengebracht in een wyk die 150.000 mensen kon bevat ten. Gemiddeld waren er acht mensen in een kamer Bovendien brak er een typhusepidemie uit Er stierven onge veer driehonderd mensen per dag. De opstand was dan ook eerder sociaal den revolutionair. Toen men hoorde dat de nazis' het getto omsingeld hadden om óe Joden uit te moorden, besloot men te vechten met de weinige wapens die er waren. De eerste dag slaagden de Joden erin Je Duitsers uit tet getto te verdrijven, doch zij kwamen terug met Toen mevrouw Lubetkin haar verkla ringen aflegde, viel in de rechtszaal plotseling de stroom uit Op de cel van Eichmann werd onmiddellijk een nood- zoeklicht gericht. De zitting wend na een onderbreking van twintig minuten hervat. Vakantie De Hoop waarschijnlijk in tweede helft juli Hoewel bet vaarplan van het hospi taalkerkschip ,De Hoop' nog niet defi nitief is, zal het schip de laatste veertien dagen van juli waarschUnlUk aan de wal liggen in verband met de vakantie van het personeel. Inmiddels is men me het departement van defensie overeen- gekomen, dat „De Hoop' in de toekomst, wanneer zU door een of andere omstan digheid niet op zee kan zUn, volledig zal worden vervangen door een Nederlandse politiekruiser. Tot nu toe werd by afwezigheid „De Hoop" haar taak zc veel mogelijk waargenomen door een Nederlands poli tiekruiser of door één der Duitse hospi- baalschepen. De mening van de vissers is echter, dat hiervan in de prakUjk niet zoveel terecht komt. Deze vervanging is n doelmatig. De Duitse schepen blyven de buurt van hun eigen vissersschepen en de samenwerking met de politiekrui ser laat nog al wat te wensen over. Alles verloopt vaak moeilyk en stroef, mede doordat de apparatuur van deze sohepen voor dit doel gebrekkig is. zo oordeelt men. De vissers zouden liever zien, dat „De Hoop" ook in de vakantieperiode van het personeel blyft varen door de reis dan te maken me' plaatsvervangers Door byvoorbeeld het personeel in twee ploegen te verdelen, die dan om de beurt met vakantie gaan. Dan is men verzekerd van een vaste kern aan boord. n een onzer redacteuren) T~\E Stichting ter bevordering vat amatevrfotografie is er in slaagd toch de ..week van de foto grafie 1961" op originele wijze en ir toepasselijke omgeving te lance- Fotogeniek Arnhem was ditmaal de plaats, waar de jaarlijkse pers conferentie werd gehouden en omdat het motto van de aan „de week" ver bonden nationale fotowedstrijd Uit in eigen land" werd, had men twee belangrijke bezienswaardigheden van de Gelderse hoofdstad als decor uit gekozen: allereefst het prachtige huis der provincie en daarna het unieke openluchtmuseum, waar de aanwe- ige journalisten de gelegenheid kre ten om zelf ook wat fin kleuren) plaatjes te schieten van de daar sa mengebrachte specimen van Neer- lands folklore. De week wordt van 13 tot en met 20 ei gehouden. De stichting heeft voor 1961 samenwerking gezocht met de Alg Ned. vereniging voor vreemdelingen verkeer. ZU willen de amateur fotograf en (en de kiekjesmakers) van Nederland (en dat zyn er zo'n vier miljoen) t mende zomermaanden de kans bieden om „Uit in eigen land" het prijs-winnen- de plaatje op zwart-wit of in kleur vast te leggen. De wedstrijd duurt tot 15 sep tember en de in te zenden foto's of dia'! dienen een beeld te geven van de moge lijkheden, die het binnenlands toerisme biedt. Ook nu weer is er een jeugdgroep tot en met 18 jaar. Dat is groep I en groep II staat open voor alle overige amateurs. Beroepsmensen zUn van deel neming uitgesloten, er zUn fraaie prij- zen in de vorm van waardebonnen, te besteden in fotografisch materiaal. Voor igd: epn hoofdprijs van f 100 en de hoofdgroep een hoofdprys van Plannen A.N.W.B.: (Van onze verkeersredacteur) Behalve aan de grondbeginselen van de verkeerswetgeving is op de gisteren ln Utrecht gehouden zesde politie-ver- keersleergang ook aandacht besteed aan een voortgezette rijopleiding. A.N.W.B.- direoteur wegen en verkeer, de heer A G. M. Boost, deelde mede dat de bond besloten heeft in het najaar te beginnen het proefstadium voor een voortge zette rijopleiding voor de gewone, gemo toriseerde weggebruiker. Voorlopig zal alleen in de categorie bestuurders van personenauto's worden geëxperimen teerd. De heer K. J. Muller, commissaris politie te Rotterdam en voorzitter de verkeerspolitiecommissie, lichtte het belang van een voortgezette rijoplei ding toe. Twee jaar geleden is hy in Rotterdam met een soortgelijke cursus begonnen. De succesvolle ontwikkeling daarvan, zomede de verkregen resulta ten. hebben bepaald inspirerend en ver snellend gewerkt op de plannen, die in deze richting Wj de A.N.W.B. leefden Een becijfering van het aantal onge vallen per miljoen kilometer wyst vol gens de heer Muller uit dat bestuurders van motorvoertuigen bij meer dan twee maal zoveel botsingen betrokken zyn als bromfietsers, en zelfs bij tienmaal zoveel als fietsers. Moord op echtpaar: ter dood veroordeeld In West Palm Beach in de Amerikaan se staat Florida is een man ter dood veroordeeld, die heeft bekend rechter en zyn vrouw te hebben ont voerd en hen in de Atlantische Oceaan te hebben verdronken. De beklaagde, Floyd Holzapfel. had het echtpaar Chillingworth zes jaar ge leden vermoord in opdracht van een collega van Chillingworth, Joseph Peel, die vreesde dat Chillingworth medede lingen zou doen over de activiteit van benden waarby zij beiden betrokken Peel werd vorige fnaand tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. f 750 - en dan zyn er nog legio andere prijzen en premies, die door diverse in stanties beschikbaar werden gesteld Op 12 mei zal de „week van de foto grafie" in bet Scheveningse Kurhaus officieel door burgemeester Kolfschoten worden geopend en tal van artiesten zul len dan het motto „Uit ln eigen land" op het toneel vorm geven, o.a. Ko van DUk, Jules de Corte en de chansonnier Jacques Brei. In „de week" zUn er tal van lokale activiteiten van fotoclubs e.d. in vele plaatsen van ons land. Daarna zullen ongetwijfeld de mil joenen vakantiegangers met nog meer animo de zoeker voor het spiedend oog brengen om in eigen land juist die foto te maken, welke prijswinnend zal bly- ken te zyn. En mocht dat niet zo zijn, wat dan nog? Fotograferen is een prach tige vrijetydsbesteding en een bron van jarenlang voortdurende herinneringen. Prof. Belinfante pleit voor (Van onze verkeersredacteur) PROF. MR. A. D. BELINFANTE. die in opdracht van de ministers van justitie en van verkeer en wa terstaat de laatste hand legt aan het ontwerp voor een nieuwe verkeers wetgeving voor ons land, heeft op de gisteren te Utrecht gehouden zesde polifcie-verkeersleergang voor een eenvoudiger formulering van de verkeersgedragsregels gepleit. Ook lanceerde hij een aanval op artikel 25 van het Wegenverkeersreglement. Het ging volgens hem met aan met dat algemene veiligheidsartikel onvolledigheid van de wettelijk vastgelegde gedragsregels voor de verantwoordelijkheid van de weg gebruiker te brengen. De gedragsregels zullen eenvoudig ge formuleerd moeten zyn, aldus prof. Be linfante. Zij dienen zich niet tot de ju rist te richten, maar tot de weggebruiker. Die heeft er recht op de voorschriften van de overheid, die hem aangaan, te begrijpen. Als voorbeeld haalde spreker het huidige artikel 49 van het Wegen verkeersreglement aan. Dit luidt: „Waar langs een rijbaan een pad aanwezig is, dat door naar hun richting gekeerde borden volgens model 40 van de bijlage als rijwielpad is aangeduid, is het be stuurders van rijwielen verboden de rij baan te volgen of een ander langs die rijbaan gelegen pad, voor zover dat niet door naar hun richting gekeer de borden volgens de modellen 40 of 41 an de bylage is aangeduid". Met de volgende simpele zinnen hetzelfde gezegd worden: „Fietsers vol gen het fietspad Bij gebreke daarvan rij den zij op de rijbaan" Volgens prof. Belinfante is het de plicht van de wetgever een zo volledig mogelijke verkeersanalyse te maken zijn gedragsregels zo concreet en zo i ledig mogelijk te formuleren. hebben. Artikel 25 van het Wegenver keersreglement behoort, aldus spreker, in gedragsregels te worden omschreven. De gedragsregels behoren echter zo min mo gelijk uiteen te vallen in regels voor be paalde categorieën weggebruikers. Wel moet men aangeven, wat iedere categorie in een bepaalde situatie moet doen. Op die manier geeft men in het hoofdstuk „Plaats op de weg" aan. waar de auto mobilist, waar de fietser en waar de voetganger thuishoort. Men laat dan zien. dat het verkeer een samenspel i>, waarin ieder eerbied voor de andere weggebruiker behoort te hebben. Realiteit Niet alles Alle situaties zyn echter niet in een regel te vervangen. Omtrent achteruit parkeren, of een uitrit uitrijden, kan men niets voor schrijven. Men kan echter wel zeggen, dat al dergelijke, niet in het reglement geregelde gedragingen, slechts mogen worden uitgevoerd, wanneer voor andere weggebruikers geen schade of hinder wordt veroorzaakt. Bovendien zou men kunnen voorschrijven, dat de bestuurder zijn voertuig steeds onder controle moet (Van onze verkeea-sredacteur) D UIM zestig tourwagens hebben .gisteren over de Nootrdwijkse boulevaird geflaneerd als jongedoch- ters op een zonnige voorjaarsdag. En d« mooiste werden met een prijs ver eerd, of althans de eigenaars en d( chauffeurs ervan. Heel die glanzen de, spiegelende en kleurrijke wereld van de vaderlandse touringcar deed aan dit tiende FNOP-concours De prix d'élegance was ddt jaar maar geschrapt, want de ervaring heeft geleerd dat er alleen maar kiemen van ruzie door worden gelegd. Het tourwagen-'i ratie van Nederlandse organisaties voor het personenvervoer is langzaam maar zeker tot een vaste traditie uitgegroeid. zoals de algemeen voorzitter, dr. Verkerk, eens zei het grote tref punt geworden voor ondernemers, ver tegenwoordigers van handel en industrie, overheidsfunctionarissen, en wie er ver der ook by het touringcarbedryf betrok ken zUn. in Nederland de traditie van een jaarlijks concours is gevormd, kan als verheugend verschijnsel worden ge- De tourwagen immers gaat in het vakantieleven van de moderne mens een steeds belangrijker rol vervullen. Hij is ir van alle gemakken is voorzien. Uren zo niet dagen brengt hy vaak in >n bus door, hetzij als vervoermiddel aar en van het vakantieverblijf, hetzij als medium om tochten en tochtjes te Het begrip dienstbaarheid is by de be oordeling door de jury dan ook het alles overheersende uitgangspunt Men bestu deert het comfort o.m. de breedte, de diepte en de knieruimte der zitplaatsen, het uitzicht, de ruimte (loopgang, in stap etc.) en het interieur. Op al deze punten moet aan de hoogste eisen wor den voldaan om in de prijzen te kunnen Uitslagen De uitslagen van het concours zyn: Prlx d'èconomie: NV BBI te Emmen Mercedes), bouwjaar 1961. afdeling 1 (24 m 39 zitplaatsen) Ereprijs: Europa Express te Rotterdam Mercedes) en W Oosterveen te Nljverdai Daf). Eerste prijs: ..De Toerist" te Tilburg (Mer. cedes), J" H Meering en Zn te Duiven- drecht (Bueseing) en N V. BAB. te Rijs wijk ZH. (Mercedes). Tweede prijs: M. E G. G A te~Rotterdam (Fiat). N V Roland te Slochteren (Dal). NV. van Donzen te Zeeland NB (Daf). Janse"S autobedrijf te Groot-Ammers (Fiat) N V. H Matser te Arnhem (Mercedes), ouwjaar 1951. afdeling 2 (40 t m. 44 zit- plaatsen) Ereprijs: Europa Express te Rotterdam Mercedes) en J H Meering en Zn. te Dut. /end recht (Buessing). Eerste prijs: L. v d Werf en Zn te Delft er bU gebaat als de reisbureau-touring- l'Daf), W Oosterveen te NU verdal (Daf) en Delfland reisbureau te Delft (Volvo) Tweede prijs: Westercoach te Den Haag (Scania Vabis). N V B.B.I te Emmen (Mer. C. F Middelkoop te Boekoop (Bedford) en De Harde's tours te Amsterdam (Daf) Bouwjaar 1961. afdeling 3 (46 t-m- 49 zit plaatsen) Ereprijs: J van Dijk te Den Bosch (Ley- land) en Brune' autobedrijf te Oosterhout (Scania Vabis). Eerste prijs: Schutte "e tours 1* Zwolle (Volvo). W van Dijk te Eindhoven (Daf). gebr van Fraassen te Vlissingen (Daf) en N V Lindbergh tours te Amsterdam (Flat). Tweede prijs: Vlaswinkel te Zutphen (Daf) RoodfS tours te Haarlem (Daf). Dertlelê autobedrijf te Rotterdam (Daf). Trio tours Je Haarlem (Daf) en firma C. Slijkerman te O. Niedorp (Daf). Bouwjaar I960 en ouder: Ereprijs: Delfland reisbureau te (Volvo). Eerste prijs: Firma L. Beuk en Noordwijk (Scania Vabis). Tweede prijs: twee maal Bruyns' drüf te Oosterhout met Scania Vabis i Delft Zn te De gedragsregels zullen zich ook bH de realiteit moeten aanpassen Men zal het file-verkeer, met de mogelykheid van rechts passeren en het verbod om ande ren in gevaar te brengen door van file te veranderen, moeten improviseren. Men zal ook moeten invoeren, dat op gevaar- punten buiten de bebouwde kom zeer lage maximum-snelheden kunnen worden voorgeschreven Men legaliseert dan de vreemde bordjes: „veilige snelheid 30 kilometer", die men op de verkeersplei nen en bU scherpe onoverzichtelUke bochten, soms. terecht, tegenkomt De internationale harmonisatie der gedragsregels achtte spreker reeds een heel eind gevorderd. Behalve de Euro pese acht nemen thans ook de Skandi- navlsohe landen deel aan het overleg. Het ontwerp voor een nieuwe verkeers wetgeving van zUn hand, zal op inter nationale afspraken zUn afgestemd. Deze afspraken zullen echrter niet lel den tot een uniforme „code de la route", maar tot richtlijnen voor de nationale wetgevers, die ieder met gebruikmaking van zyn eigen strafrechtelyke en admi nistratieve basis, rekening houdend met de psychologie van ieder volk. op zyn eigen wUze in zyn eigen wetgeving zal neerleggen. Nu kan men niet van twee wallen eten, zo besloot prof. Belinfante zijn toespraak voor de politie-autoriteiten van de elf grootste Nederlandse gemeen ten. Men kan niet harmoniseren en niet veranderen. Men zal dus soms eigen tdeeën ter wille van de eenheid moeten opgeven. Zo kennen een aan tad landen verplicht knipperen bij inhalen. De ar gumenten voor en tegen wegen tegen elkander op, althans voor zover het in halen buiten de bebouwde kom betreft. Het zal dus wel nodig zUn knipperen bU Inhalen op de buitenweg verplicht te stelden. Zelfs wie er tegen is. zal dit voor de eenvormigheid van de Europese ver keersregels moeten over hebben. Zusters voor de rechtbank voor oplichting Voor de rechtbank te Alkmaar stonden dezer dagen terecht de gezusters Chr. uit Alkmaar en S. S. uit Amster dam. Zy waren er van beschuldigd de 85-jarige J. Weel te Alkmaar voor een bedrag van rond f 11.000 te hebben op gelicht. Chr. J. S. had in de zomer van het vorig jaar de oude man op de koffie gevraagd. Het begon met het lenen van wat klein geld, maar toen de Amster damse zuster ten tonele verscheen, leen de de oude heer haar f 5.000 om er een snoepwinkeltje in de hoofdstad mee te beginnen. Dit geld werd door de twee zusters verdeeld en ze kochten er luxe artikelen voor, onder meer een televisie toestel Daarna leende de Alkmaarse nog circa f 4.000 van de oude heer. Voor de rechtbank verklaarde de heer Van Weel, geven geen sprake was. BU het lenen was de afspraak gemaakt, dat honderd gulden per maand zou worden afgelost. Verder dan f 25 hebben de ge zusters het echter nooit gebracht De officier van justitie eiste tegen hr. J. S.. die hy het meest aanspra kelijk achtte, een gevangenisstraf van jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk en tegen S. S. eveneens een Jaar, waarvan zeven maanden voorwaar delijk. In beide gevallen met aftrek. Protest tegen te breed assortiment (Van onze sociaal-econ. redactie) NAAR de letter van de onlangs gepubliceerde vestigingsbeslui ten mag de drogist (zwart-wit) rol films verkopen. De rolfilm is een vrij artikel geworden, waarvan de koop niet alleen is voorbehouden aan het fotografisch bedrijf. In de prak tijk blijkt dat allemaal echter niet eenvoudig. De gerenommeerde rol- filmfabrikanten werken met elkaar =n in een kartel en samen heb ben zij de afspraak gemaakt hun rol films alleen te leveren aan erkende fotozaken. In de jaarvergadering van de Ned. Christelijke Drogisten bond deze zaak gisteren onderwerp ge weest van een uitvoerige discussie De voorzitter, de heer W. H. Neefjes sprak over deze gang van zaken zyn mis noegen uit en meende dat alles op alles gezet moet worden om deze kartelaf spraak desnoods met behulp van het 7IJ DIE hun vrienden In het vrmagd bU het produktschap die analoog Is aan die welke buitenland bloembollen als r siergewassen in Den Haag reeds deze nieuwe regeling ls teur moest worden lngescha- geschenkzendingen de directeur van de planten- keld. Dr. Brlejér vond dat erg geschenk willen zenden, zullen blocmbollenhandeï ln Haarlem, geldt moet nog ln dat ln de toekomst kunnen Het bestuur van het produkt. denlng van het produktschap doen zonder de tussenkoi erkend exporteur, nog voorschrift is. Het geschenkpakket mag dan stand of bU het bedrUfschap voor de bloemen door particulieren ziektenkundige dienst dr. C. J. onbevredigend bloembollen zUn een aardig en specifiek Ne derlands geschenk en men mag zo'n pakje wel uitvoeren ais men het zelf meeneemt naar het buitenland, schreef hU en stelde daarom aan het pro- duktschap voor een soepeler heeft worden vastgelegd. Het is daar- bloembollen als geschenk i deze nieu- door nog niet zeker regeling besloten op advies zU van kracht wordt. Gehoopt verzoeken i het buitenland wilden sturen, zUn commissie echter niet zwaarder zUn dan ondanks bezwaren van het be. streelu september zal kunnen De dienst moest dan steeds regeling voor de kleine zendln- uit. dryfschap - de bloembol- zUn. antwoorden, dat voor dergelUke gen te maken met het vermelde ge- lenhandel. De nieuwe regeling, De elgenlUke Initiatiefnemer zendingen een erkende expor. resultaat departement van economische zaken te doorbreken. De drogist heeft ook de cosmetisch artikelen niet voor zich al leen weten te behouden en nu zal men moeten proberen ook van andere bran ches een graantje mee te pikken am de zaak in evenwicht te houden. De voor zitter dacht ook al aan de verkoop van gelegenheidskaarten en andere papier- In de vergadering bleek echter bij de drogisten die in het verleden reeds er kend fotohandelaar waren nogal wat verzet te bestaan tegen het standpunt van de voorzitter inzake de verkoop van rolfilms Oonoordeelkundige verkoop van slechtere kwaliteit films- zou tegen gegaan moeten worden, omdat dit ook in strijd is met het consumentenbelang. Voor het hele fotovak inclusief de ver koop van rolfilms achtte men een goede vakkennis noodzakelijk. Bovendien wordt door de verkoop van films in andere zaken de omzet van courante artikelen in het fotobedrijf gevoelig ge troffen Hier moet men het namelUk niet hebben van de dure camera's met de zeer lage omzetsnelheid. Na deze reacties deed de voorzitter da toezegging, dat de kwestie in het bestuur eens nader besproken zou worden zo mogeiUk tot een compromis te komen Geldverspilling Afkeuring sprak de voorzitter uit over de steeds breder wordende assortimenten sommige artikelen in de drogis terijbranche. Steeds komen er nieuwe fabrikanten met produkten als insecten- bestrijdingsmiddelen en allerlei soorten crèmes, produkten die in werkelijkheid niets verschillen van de reeds bestaande De hiermee gepaard gaande reclamecam pagnes dwingen de detaillist echter zyn assortiment met deze artikelen uit te breiden. Deze ontwikkeling betekent een grote geldverspilling door overbodige in vesteringen, die zeker niet in het belang m de consument zUn. De heer Neefjes hield de aanwezigen lor. dat het ideaal van de drogist zal moeten zijn het publiek het beste pro dukt tegen de laagzt mogelijke prijs aan te bieden. Zelfs in Amerika, het land de vrijheid en blijheid, zijn vele as sortimenten lang niet zo uitgebreid als bij ons.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9