Fanatieke Engelse spion tot 42 jaar veroordeeld Cliroesjtsjef ontketent geen Berlijnse crisis Verklaring vermoeidheid BOSCH BOEKENHOEK ONTSLUITING 9 I MISSIE MIST GOUVERNEUR De parlementaire missie die eind mei naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrekt is onaangenaam verrast door het bericht dat de gouverneur van Nieuw-Guinea dr. P. J. Platteel op 8 mei met vakantie gaat. De leden van de missie vernamen dit bericht gisteren toevallig. Bij nadere infor matie bleek, dat de regering al bijna een jaar geleden op de hoogte was gesteld van de vakantie van dr. Platteel. De gouverneur zal gedurende vier maanden niet in Hollandia aanwezig zijn. Hij maakt via Amerika een bootreis naar Nederland. Het zal de parlementaire missie niet mogelijk zijn hem tijdens haar verblijf op Nieuw-Guinea om informaties te vragen. Het Tweede-Kamerlid De Kadt (soc.) heeft minister Toxopeus naar aan leiding hiervan schriftelijk gevraagd, of de minister, toen hij in de voor nemens tot de reis van de parlementaire missie gekend werd. op het verlof van de gouverneur de aandacht heeft gevestigd. Beseft de minister, dat het karakter en de waarde van het onderzoek door de parlementaire missie door de onmogelijkheid van een gedachtenwisseling met de gouverneur ter plaatse aanmerkelijk worden aangetast en is de minister ervan doordrongen, dat door genoemde missie noodzakelijk geachte besprekingen met de gouverneur nu r.a diens verlof zullen moeten plaatsvinden en dat daardoor het uitbrengen van het verslag der missie zal worden vertraagd? Kan de minister meedelen, op welke wijze tijdens de afwezigheid van ae gouverneur in de uitoefening van diens ambt zal worden voorzien en is de minister niet van mening, dat de afwezigheid van de gouverneur tijdens het bezoek getuigt van een geringschatting van de betekenis van dit bezoek en van de betekenis van het Nederlandse parlement?, aldus de vragen van de heer De Kadt. STAATSLENINGEN EN CONJUNCTUUR In een nota naar aanleiding van het verslag van de Twee-Kamer commissie over het ontwerp leningwet 1961 merkt minister Zijlstra op, dat naar zijn mening van de machtiging tot het aangaan van leningen een gebruik moet worden gemaakt, dat afhankelijk is van de economische situatie. In een tijd van laagconjunctuur zal tot relatief grotere bedragen voor de dekking van begrotingsuitgaven geleend mogen worden dan in een tijd van hoogconjunctuur. Krachtens de leningwet 1959 is een bedrag van rond 2,8 miljard aan staatsleningen uitgegeven. De vraag, in hoeverre de op de open kapitaalmarkt opgenomen bedra gen ad 1613 miljoen zijn besteed voor consolidatie van vlottende schuld, laat zich naar het oordeel van de minister globaal beantwoorden aan de hand van het verloop van de meest relevante component van de vlottende schuld, nl. het uitstaand bedrag aan schatkistpapier. Van 1 juli 1959 tot 31 maart 1961 is het uitstaande schatkistpapier gedaald van 4330 tot 2831 miljoen of wel met 1499 miljoen. Gezien de bovengenoemde cijfers kan worden gesteld, dat de krachtens de leningwet 1959 opgenomen leningen voor het overgrote deel hebben gestrekt tot consolidatie van vlottende schuld. Tweede reorganisatie van de regering Gisteren is opnieuw een reorganisa tie van de regering-Salazar officieel be kendgemaakt. Deze reorganisatie houdt de benoeming in van vier nieuwe mi nisters, namelijk voor buitenlandse za ken, binnenlandse zaken, onderwijs en corporaties. Dit is de tweede grote wijziging in het kabinet binnen een maand. De eer ste had plaats op 13 april, kort na het begin van grootscheepse aanvallen op Europeanen en Portugeesgezinde Afri kanen in Angola. Bij de nieuwe wijziging vervangt dr. Alfrode Rodriques dos Santos luitenant kolonel Arnaldo Schulz als minister van buitenlandse zaken. Dr. Alberto Franco Noqueira vervangt Marcello Mathias als minister vgn binnenlandse zaken. Afrika-conferentie begint maandag De hoofden van ten minste twintig onafhankelijke Afrikaanse staten zullen maandag a.s. in Monrovia bijeenkomen ter bespreking van gezamenlijke pro blemen en om de grondslag te leggen vrede, begrip en nai king in Afrika. De conferentie, die vijf dagen zal du ren, is belegd op voorstel van de 53 jaar oude president van Ivoorkust Fe lix Houphouet-Boigny. voorvechter der Afrikaanse eenheid die in de huidige strijd om het leiderschap in dit wereld deel een groot gevaar ziet voor de Afri kaanse zaak. In volgorde van belangrijkheid zullen de volgende onderwerpen op de agenda l^omen: vrede tussen Afrikaanse staten, niet-inmenging in elkanders aangelegen heden, Kongo. Algerije, Frankrijks atoomproeven, culturele en economische samenwerking tussen de Afrikaanse MivUW-Q In Engeland is gisteren de 38- jarige Géorge Blake, een voorma lige rijksambtenaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 42 jaar wegens spionage voor de Sow- jetunie. Blake bekende zijn spio- nageactiviteiten negen jaar te heb ben uitgeoefend. Parlement stemt over motie van vertrouwen De Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers is gisteren begonnen met de bespreking van de regeringsverkla ring, die minister-president Th. Lefè- vre dinsdagmiddag heeft afgelegd en die de grondslag inhoudt voor hét be leid, dat het katholiek-socialistische coa litiekabinet zal voeren. Voor het debat, dat waarschijnlijk tot morgen zal voortduren en met de stem ming over een motie van vertrouwen zal worden besloten, zijn bijna 40 spre kers ingeschreven. Dinsdagmiddag kwam het tussen de le den van de twee coalitiepartijen tot een woordenwisseling, toen een afgevaar digde van de C.V.P. betoogde, dat het vertrouwen in de overheid weer zal kun nen worden hersteld, indien de arbeids- vrijheid in België in de toekomst ver zekerd zal worden. Hij doelde hierbij op de gebeurtenissen in december en ja nuari tijdens de socialistische staking tegen de „Eenheidswet" van de afge treden regering-Eyskens. In Pakistan zijn vijf geologen tijdens het oversteken van een diep ravijn over een^ touwbrug, omlaag gestort en ge- Sinds de mislukte invasie hebben ongeveer vijf personen politiek asiel ge vraagd op de Braziliaanse ambassade in. Havana. Verwachting voor dit jaar (Van onze correspondent in Bonn) Men schijnt in de bondshoofd- stad Bonn op grond van concrete informaties uit de Sowjetrussi- sche hoofdstad de mening te zijn toegedaan, dat in tegenstelling tot wat tot dusverre algemeen werd verwacht premier Nikita Chroesjtsjef in 1961 geen nieuwe Berlijnse crisis meer zal ontkete nen. Naar wij vernamen heeft ook de West- duitse ambassadeur in Moskou, dr. Kroll, die kortgeleden op informStiebe- zoek was in Bonn, maar die overigens bekend staat om zijn nogal optimisti sche prognoses, in deze zin het minis terie van buitenlandse zaken inge licht. Dr. Kroll bracht o.a. een be zoek aan Chroesjtsjef in diens vakantie oord aan de Zwarte Zee. Hij reisde hem achterna met een brief van Bondskanse lier Adenauer omtrent de repatriëring van Duitse staatsburgers in de Sowjet- unie. Dr. Kroll volgde daarmede het voorbeeld van de Amerikaanse ambassa- 587) Het is nog niet zo lang ge leden dat sommige onderzoekers meenden het verschijnsel van de na iedere krachtsinspanning optredende moeheid op eenvoudige wijze te kunnen verklaren. Iemand was eens aan het experimenteren gegaan met de geamputeerde poot van een kik ker. waarvan het uiteinde van een gewichtje werd voorzien. Door de spieren van de poot electrisch te prikkelen, trok de poot zich samen, zodat het gewichtje werd omhoog geheven. Dit spelletje duurde zo lang tot de poot op geen enkele wijze meer reageerde, waarna het spier weefsel chemisch onderzocht werd. In het spierweefsel bleek zich een hoeveelheid melkzuur te hebben op gehoopt. Ook bü jonge atleten die zich voor het wetenschappelijk onderzoek beschikbaar stelden. prestaties een hoger gehalte aan melk zuur in het weefsel waargenomen, zodat het probleem van de optredende ver moeidheid in begin sel scheen opgelost. Moeheid en melkzuu innige samenhang gemakshalve maar steld. Wie moe wa in zijn spieren TOCH ■S HET ZO! zitten en stelde een apart laborato rium in om de oorzaak van de ver moeidheid ééns en voor altijd op te lossen. Nu moet gezegd worden, dat wanneer een financieel krachtige hogeschool van Uncle Sam ergens zijn zinnen op heeft gezet, men niet van halve maatregelen houdt en dat er dan niet op een kwartje wordt gekeken. Een opsomming vande toestellen die in het Fatigue Labora- - tory werden opgesteld om ieder slachtoffer in de kortst mogelijke tjjd tot volslagen uitputting te bren gen, kunnen we u dus besparen, evenals de methoden van onderzoek die door chemici, biologen en phy- sloiogen werden toegepast om achter de geheimen der menselijke arbeids prestatie te komen. Het was gewel dig! Maar hierbij bleef het niet. De studiegroep nam ook proeven in het bui tenland. om te kun nen nagaan hoe het arbeidende mense lijke lichaam zich aanpast aan de luchtverdunningen in het hooggeberg te, aan moordende hitte in de hete alle mogelijke r vertoonden een rotsgroeven »n werden dus andere barre omstandigheden. Een op één Ijjn ge- belangrijke sleutel werd gevonden in had melkzuur de zuurstof, die al naar gelang de omgekeerd, wie training die het lichaam heeft onder melkzuur in zijn spierweefsel had, gaan, gemakkelijker voor het arbeids- moest zich moe voelen. Het sloot proces wordt afgestaan. Het bloed allemaal als een bus. van een goed getrainde atleet bevat Nadere waarnemingen gooiden meer zuurstof dan dat van onge- cchter een aanzienlijke portie roet in trainde mensen en is ook in staat dit het eten. Want dodelijk vermoeide gemakkelijker te resorberen, zodat landarbeiders, die vrijwel onafge- prestaties kunnen worden verricht broken de hele zomerdag op het veld die voor ieder ander onbereikbaar hadden gewerkt, bleken helemaal zijn. Waagt de ongetrainde zich toch niet bijzonder veel melkzuur in hun aan een poging, dan kan zijn orga- spierweefsel te hebben. Dat was op nismc het vereiste kwantum zuur- z'n zachts gesproken nogal zonder- stof niet leveren, waardoor, behalve ling, maar toonde in ieder geval dul- ademnood, ook moeheid ontstaat, delijk aan dat de melkzuur-theorie Toch is met deze vereenvoudigd niet klopte, of althans onvolledig weergegeven theorie nog steeds was. de vermoeidheid niet verklaard. Een bepaalde universiteit in de Verenigde Staten liet dat niet op zich Daarover een volgende keer! 'deur In Moskou, die Chroesjtsjef ook achterna reisde mee een boodschap van president Kennedy. De ontmoeting tussen Chroesjtsjef en dr. Kroll was „opvallend hartelijk" geweest. Ter tafel ligt nog altijd het Chroesj- tsjef-memorandum van 17 februari jl. over de Duitse kwestie in het algemeen en de positie van Berlijn in het bijzon der. De bondsregering bereidt op het ogenblik, in overleg met de westelijke mogendheden, het antwoord daarop voor. Daarin zal nogmaals de nadruk worden gelegd op de viermogendheden- verantwoordelijkheid voor Berlijn en van Duitslands politieke eenheid. Tot dusverre was in het westelijke kamp de verwachting, dat Chroesjtsjef nog voor het volgende jaarcongres van de communistische partij nieuwe voldon gen feiten zou willen scheppen (een hernieuwde Berlijnse crisis en de kwes tie van het separate vredesverdrag met de oostzone van Duitsland). Naar de jongste informaties uit Moskou acht men dit nu minder waarschijnlijk. Het heet in Bonn verder, dat Chroesjtsjef ook wil afwachten, hoe de verkiezingS' campagne in de Bondsrepubliek ver loopt. De algemene verkiezingen zullen op 17 september a.s. plaatshebben. De procureur-generaal zei dat Blake de Sowjetuniie een zeer gro te hoeveelheid materiaal heeft ver schaft van zo geheime aard dat er in een openbare zitting niet nader op ingegaan kan worden. Blake heeft van 1943 tot 1948 bij de Britse marine gediend en kreeg daarna overheidsbetrekking, waarvoor hij ook buiten Engeland moest reizen. Na zijn arrestatie heeft hij verklaard dat hij openlijk toegaf dat er geen enkel document van enig belang is geweest, dat hij na het in handen te hebben ge kregen niet heeft doorgegeven aan zijn contactman, die voor doorzending naar Rusland zorg droeg. De procureur-ge neraal zei dat Blake toegang had tot ge gevens die van zeer groot belang zijn. Hij kon evenwel niet beschikken over gegevens die betrekking hebben op ge heime kernwapens. Voorts zei de procureur-generaal dat de verdachte een volledige bekentenis heeft afgelegd tijdens het vooronder zoek en gezegd heeft dat in 1952 de krachtige overtuiging bij hem was ge groeid, dat het communistische sys teem beter was dan welk ander obk en dat dat de overwinning diende te behalen. Daarna had hij contact ge zocht met de Russen en was vrijwil lig voor ze gaan werken. De straf die Blake is opgelegd is de zwaarste die Engeland kent voor spionage. George Blake is de zoon van een Engelse vader en een Nederlandse moe der. Hü werd in Rotterdam geboren, aldus Reuter. Enschede krijgt een stadsbeeldhouwer Enschede krijgt een stadsbeeldhou wer, die tot taak zal krijgen de deco ratieve aankleding van openbare plei nen, stadswijken en de binnenstad te verfraaien. Het gemeentebestuur heeft hiervoor aangezocht de 28-jarige Gooit- zen de Jong, geboren te Enschede, die sedert 1952 in Amsterdam woont. De heer De Jong, die gekozen 1l tien beeldhouwers, die gesolliciteerd heb ben naar deze functie, heeft zich bereid verklaard zich voor vijf jaar in Ensche de te vestigen. Kom de nieuwe Simca bekijken en keur de formidabele RUSH motor met 5-maal gelagerde krukas: belangrijk meer vermogen bij aanzienlijk minder verbruik. (Olie verversen om de 4.000 km!) SIMCA DELFT - Garage J. H. Preuninger - 01730-25775 SIMCA DORDRECHT - Garage Th. J. van Duren - 01850-7777 SIMCA DEN HAAG - Auto Imp. Marten Rosier N.V. - 070-720153 SIMCA LEIDEN - Garage Bierman - 01710-34403 SIMCA ROTTERDAM - J. H. Willemse Autoservice N.V. 010-131688 SIMCA VLAARDINGEN - Autobedrijf C. van Roon - 010-69896 SIMCA ZWIJNDRECHT - J. van Namen's Garagebedrijf - 01850-6666 Koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland hebben hun staatsiebezoek aan Italië gisteren voortgezet. De koningin bezocht een kinderpaviljoen van het Rode Kruis in Rome en deelde daar toffees uit. (Telefoto) De honorering van de opdrachten de heer De Jong zal van geval tot ge val in onderling overleg worden vastge steld, waarbij de gemeente zich ver bindt zoveel opdrachten te verstrekken, dat de beeldhouwer doorlopend werk in de stad zal hebben. WIJ ZIJN HET EENS elastisch rijden BOUGIES fhernrn efastit? afgestemd op hef hedendaagse verkeer Alletnvtrt. N.V. Willem van Rijn Amsterdam-W. - Postbus 8005 De toekomst van Het Vrije Volk, door dr. Th. W. van Veen. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam. Van schoolbank tot schietstoel, door C. Butner. Voor jongens van 12 iaar en ouder. Uitgave Van Goor Zonen, Den Haag. Spaanse erfenis, door Sjoerd de Vries. Tweede druk. Uitgave Van Goor Zo nen, Den Haag. Het regent niet altijd, door Cok Gras- hof. Voor meisjes van 10-12 jaar. Uit gave Van Goor Zonen. Den Haag. Ger van de Bongo-stam, door Julien van Remoortere. 10-14 jaar. Uitgave Van Goor Zonen. Den Haag. Het teken op de deur, door Franklin W Dixon. Vertaling Theo Lacaeyse. Uitgave Van Goor Zonen, Den Haag. Jongens 12-16 jaar. Vals beschuldigd, door Franklin W. Dixon. Vertaling J. P. Slieker. Jongens 12-16 jaar. Uitgave Van Goor Zonen, Den Haag. Filmfestival, foto's Kes Scherer, teksten Bob Bertina. Jan Blokker, Paul de Casparis en H. J. Oolbekking. Serie Zwarte Beertjes. Uitgave A. W. Bruna l Zoon. Utrecht. De stemmen, door Pearl S. Buck. Ver taling Joop van den Broek. Serie Zwar te Beertjes. Uitgave A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Schot op de maan. door Jean Bruce. Vertaling John Hoogland. Serie Zwarte Beertje - - j Utrechl a. Bewerking John Kooy. Phoenix- pocket. Uitgave W. de Haan N.V., Zeist. Kruisvaarders naar Jeruzalem, door prof. ar. C. D. J. Brandt. Phoenix- pocket. Geschiedenis van de eerste kruistocht. Uitgave W. de Haan N.Z.. Zeist. Vijf jongens voor Singapore, door Jean Bruce. Vertaling J. W. Staalman. Serie Zwarte Beertjes. Uitgave A. W. Bruna S: Zoon. Utrecht. Spaanse pepers, door Havank. Serie Zwarte Beertjes. Uitgave A. W. Bruna Se Zoon. Utrecht. Dodemans dollars, door Havank. Se rie Zwarte Beerties. Uitgave A. W. Bru na Zoon, Utrecht. ht een ÊOftte I Het Britse koninklijke paar heeft gisteren in Rome een krans gelegd bü het enorme wit-mar- meren monument voor de onbekende soldaat op de Piazza Venezia. I Zuid-Korea zal op ver zoek van de Westduitse mijninstanties 360 mijn werkers tussen de 18 en 31 jaar met tenminste drie jaar ervaring naar West-Duitsland zenden om daar te gaan wer ken. Zij zullen 30 mark per dag verdienen. I Vijf Haarlemse bloe menmeisjes zijn gisteren na een verblijf van vijf dagen in Engeland op Schiphol teruggekeerd. Ze hebben in Birming ham luister bijgezet aan het daar gehouden tul penfestival. M Van de Amsterdamse scheepswerf van G. de Vries Lentsch is gisteren de dertiende van een se rie van zestien ondiep- watermijncnvegers voor de koninklijke marine, dc Van der Wel, te wa ter gelaten door de echt genote van de plaatsver vangend vlagofficier ma terieel, mevrouw G. M. Coolmols. Op zaterdag 13 mei houdt dc Ncd. vereni ging voor weer- en sterrenkunde in Krasna- polsky te Amsterdam een symposion, dat ge wijd is aan het ruimte onderzoek. Prof. dr. C. de Jager en prof. dr. J. Veldkamp zullen inlei dingen houden over de sterrenhemel en de hoog ste luchtlagen. Het verbond voor vei lig verkeer heeft, bij wijze van proef, een kleurige folder uitgege ven, waarin ten behoeve van de Duitstalige be zoekers aan ons land dc voornaamste verkeersre gels en -tekens die in ons land gelden, worden beschreven en toege licht I De gemeenteraad van Amsterdam heeft giste ren de aanschaf van 95 vuilnisauto's voor een bedrag van 41<> miljoen gulden unaniem goedge keurd. Tevens werden plannen overwogen voor een nieuwe verbran dingsinstallatie. NAAR Van een onzer redacteuren Hollandia, april. pedisch chirurg, als geneesheer- di recteur mij het nieuwe Centrale Ziekenhuis van Hollandia (in ge bruik genomen juli 1959) liet zien. Het is dan ook een ziekenhuis, dat iedere arts. waar ook ter wereld, hem benijden mag. Reeds om de ligging: op een fraai plateau, zestig meter hoog tegen de heuvels rondom de Humboldt-baai. Meer nog om de moderne en doel treffende inrichting: naar 's lands gebruik in laagbouw, in paviljoen systeem, en met een totaal van 360 bedden. Een aardige bijzonderheid is al da delijk. dat men hier heeft gebroken met de gewoonte de zalen te numme ren. Elk paviljoen heeft de naam ge kregen van een bekend geneeskundi ge, meestal verband houdende met de tropengeneeskunde. Het kinderpavil joen is naar dr. Schweitzer genoemd. Zoals de inrichting van dit zieken huis, zo is ook, bleek mij. de sfeer die er heerst. Er moet wel een in spirerende invloed van uitgaan, in zulk een omgeving te mogen werken. En welk een werk! Naast de zending, naast het onder wijs, mag de ge zondheidszorg ge noemd worden on der hetgeen voor land en volk van Nieuw-Guinea mate heilzaam is gebleken. Nieuw-Guinea is een mensvijandig land, had bij de eerste ontmoeting iemand die op dit gebied werkzaam is mij reeds verzekerd. Maar het geldt hier, meer dan ooit en waar, vijanden die verdienen te worden be streden. Malaria, lepra, in besmette lijke zowel als in niet-besmettejijke vorm, framboesia nog maken zij in dit moeilijk doorvorsbare land haar slachtoffers, en in groten geta le. maar de bestrijding is intensief en vindingrijk en voltrekt zich met de meest moderne methoden. Om iets te noemen: Malaria kan men bestrijden met D.D.T., en dit gebeurt dan ook. De flitspuit is in Nieuw-Guinea een vertrouwd instru ment. Daarnaast echter is er de ma lariabestrijding door het doen slikken van pillen: een geneeswijze die zich, door het bescheiden niveau waarop een groot deel van de bevolking zich nog bevindt, niet gemakkelijk realise ren laat. Als derde methode kent men thans het mengen van anti-malaria door het zout; dit is een methode die uit Brazilië stamt, waar vaak gelijk soortige omstandigheden als in Nieuw- Guinea worden aangetroffen. Het is mij trouwens opgevallen, hoezeer men ook in Nieuw-Guinea bij het tegen gaan van ziekten internationale erva ringen uitwisselt. Het betreft hier geduchte vijanden die bestreden worden. Maar voor de resultaten mag men dankbaar zijn, al zijn deze bij de ene ziekte uiteraard sprekender dan bij de andere. Bijzon der sprekend zijn ze wel bij de fram boesia. In het Centraal Ziekenhuis van Hollandia werden nog in 1954 2441 ge vallen van deze ziekte binnengebracht, thans zijn het er per jaar nog slechts enkele, die zich veelal op de vingers van één hand laten tellen. Merkwaardig is. dat in een land als Nieuw-Guinea zich allengs een ver schuiving in het „ziektepatroon" aan het voltrekken is. Zulks liet iich ook verwachten. Zijn er ziekten die het veld moeten ruimen, andere ziekten openbaren zich, die verband houden met het ouder worden van de bevol king. Niet alleen hier overigens laat zich de toenemende „veroudering" gelden op zichzelf is deze uiter aard een uitnemende zaak er zijn ook verschijnselen die wijzen op de spanning waarin de bevolking, onver hoeds in de moderne tijd geplaatst, moet leven. Een opmerkelijk gevolg van het iso lement, waarin hier, alle eeuwen door, bepaalde volksgroepen geleefd hebben, is bijvoorbeeld, dat in de Ba- liemvallei immers nog betrekke lijk kort geleden „ontdekt" geen malaria en evenmin andere, besmet telijke ziekten worden aangetroffen. Zodat wie deze gebieden voor langer dan enige uren wil bezoeken een dok tersverklaring moet kunnen overleg gen. dat hij niet zelf aan een van de ze ziekten lijdende is. Wordt er veel gedaan aan de be strijding der ziekten, belangrijk is ook hetgeen vanuit de gezondheids zorg wordt gedaan aan preventie en aan opvoeding tot andere, gezondere leefgewoonten. Naast de ziekte na melijk is er de wanvoeding, die moet worden tegengegaan. Nog bestaat voor de op dit gebied te weinig eisende Papoea het voedsel overwe gend uit koolhydraten en komen de eiwitten er niet of Het probleem is hier: hoe de i sen gewoonten af te leren die zij van ouder op ouder hebben geërfd. Doel treffend leek mij wat men pleegt te doen op een jongensvervolgschool die ik bezocht. Daar koken de jongens namelijk zelf. en heel wat afwisselen der dan in een nog primitief Nieuw- guinees gezin gebruikelijk is. Te ver wachten is nu, dat de jongens het ge zondere gebruik meenemen naar hun familie en naar hun dorp. Aan voor lichting ontbreekt het trouwens niet. en ook hier is er uitwisseling van in ternationale ervaring. Voor een Pa poea, als voor menig ander geldt: wat hij niet kent. eet hij niet. Zo is de gezondheidszorg onmisken baar met de heer G. Hoekstra als directeur werkzaam in het belang van land en volk: genezend, voorko mend, en niet het minst ook in de opleiding van verplegers en verpleeg hulpen. Het op de begroting uitgetrok ken jaarbedrag van twaalf miljoen (het bouwen niet inbegrepen) wordt voortreffelijk be steed. Resultaten? Zij laten zich niet moeilijk vaststel len. Voor wat be treft de ernstige ziekte van de fram boesia vermeldde ik hierboven reeds iets. De ouderdom der bevolking neemt toe. en daar mede ook de be volking zelf; deze laatste toeneming mag zeker gesteld worden op drie procent 's jaars. lijk geven. Het feit doet zich l voor, niet alleen dat een burgerlijke stand pleegt te ontbreken, maar dat velen zelfs eigen leeftijd niet weten. Niet zelden is het mij overkomen, dat ik op de vraag naar iemands leef tijd ten antwoord kreeg: ongeveer zo oud. Toen ik het vroeg aan een man die mij voorkwam bedaagd en wijs te zijn, luidde zijn antwoord: ik ben ouder dan vijftig. Men zie hier ook niet voorbij aan de omstandigheid, dat in Nieuw-Gui- nea de afwisseling tussen de seizoe nen ontbreekt zoals wij die in Ne derland kennen, hetgeen het tellen van de dagen en jaren allicht niet verge makkelijkt. Maar al ontbreken dan voorshands de exacte cijfers, de ver moedens omtrent de gunstige uitwer king van de gezondheidszorg zijn er bepaald niet minder om. Die uitwer king brengt, als gezegd, zelfs reeds een verschuiving in het gebruikelijke ziektepatroon met zich. Heilzaam is de gezondheidszorg óók ómdat zij zich, uiteraard zonder enig aanzien des persoons, tot een ieder uitstrekt. In het Centrale Ziekenhuis te Hollandia mocht ik opmerken, hoe een gewonde infiltrant dezelfde nauw gezette verzorging genoot als wie ook. Ook overigens is er van discrimina tie geen zweem aanwezig. Dezelfde za^en worden èn door Nederlanders èn door inheemsen gedeeld. Naast de gezondheidszorg zijn er de problemen die meer betrekking heb ben op hetgeen wij de geestelijke volks gezondheid zouden kunnen noemen. Hier geldt voor elk minder ontwik keld gebied, dat de contacten met de ..beschaafde wereld" nu eenmaal niet altijd tot verheffing strekken. Men denke aan het bioscoopvraagstuk. Be perkt hetgeen een minder ontwik keld gebied van die „beschaafde we reld" te zien krijgt zich niet veelal tot de producten van Hollywood? Wij heb ben de indruk, dat, voor wat betreft Nederlands Nieuw-Guinea. de rege ring te Hollandia toch wel oog heeft voor de gevaren welke hier dreigen. Bestudering van overheidswege van het bioscoopvraagstuk heeft reeds en kele jaren geleden geleid tot een rap port-met-bepaalde-conclusies. Natuurlijk voert bij ieder minder ont wikkeld volk het loslaten van de adat tot een zeker vacuum, dat nu een maal, hoe dan ook, om opvulling roept. Des te belangrijker is het, dat in de ontsluiting van Nieuw-Gui nea van meet af aan de zending zulk een wezenlijk aandeel heeft ge had. Zij liet land en volk minder weerloos en gaf iets van onverganke lijke waarde. Voor de eerste maal heeft de Ame rikaanse luchtmacht een intercontinen taal projectiel van het type „Titan" uit ondergrondse lanceerplaats bij de luchtbasis Vandenberg afgevuurd. De Titan werd later boven de Oceaan vernietigd. Doel van de proef is te zien hoe het projectiel zich houdt als het van onder de grond wordt gelanceerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5