Synode-Apeldoorn volgt oude vergadertechniek KRONIEK KWATTA Zaak-Goossens nog niet van synodetafel Hervormde vrouwengroep vierde derde lustrum Unie Baptistengemeenten vergaderde in Hoogezand Een woord voor vandaag Kerk meer toerusten tot dienstbetoon Zo'n heerlijke reep cadeau 1 voor 10 Kwatta-soldaatjes Vrijzinnig-hervormden over oecumenische spelregels s Werkwijze wordt niet veranderd (Van een onzer verslaggevers) "W/"EDEROM is ter synode van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) over de zaak-Goos- sens gesproken. Niet over de zaak zelf daarover zal de sy node later handelen maar over de praealabele kwestie. De oarticuliere synode van Noord- Holland had voorgesteld alle reviaiever- zoeken. die betrekking hebben op de zaak-Goossens in handen te stellen van een door de synode te benoemen de- putaatschap voor deze zwarigheden. Reeds twee synodes (Enschede 1855. Spakenourg 1958) hebben zich ermee beziggenouden. Daarbij is gebleken, dat deze zaken niet door besluiten van een slechts tijdelijk zitting hebbende meer dere vergadering tot een voor beide Sartijen bevredigende oplossing ge- racht kunnen worden. Temeer daar de duur van een generale synode binnen beperkte grenzen moet blijven. De commissie, die deze zaak in vóór- behandeiing had en namens welke ds. J. Meesier te Amsterdam-Z. rapporteer de. ontraadde de synode op dit voorstel in te gaan. Revisieverzoeken die be trekking hebben op uitspraken en on derdelen van uitspraken, gedaan door de vorige synode, moeten op de thans zittende synode behandeld worden. Spreekt men dit uit, dan heeft het voorstel van Noord-Holland zijn beteke nis verloren. Niet een deputaatschap maar de synode zelf zal de zaak die nen *e behandelen, ook omdat er ders een uitstel van drie jaar zou men. Bij de bespreking van dit voorstel bleek opnieuw, dat men gaarne de zaak-Goossens eens van de synodale tafels zou wegnemen. te Assen, prae- u uiting aan zijn reeds eerder te berde gebracht be zwaar tegen het behandelen van revi sieverzoeken op revisieverzoeken. Waar zal het eind zijn? Te Spakenburg, waar hij de synode ook presideerde, was hem meermalen verzekerd, dat de zaak-Goossens toen „voor de laatste maal op aarde" in be handeling kwam. Daarom had hij er destijds alle ruimte voor gegeven. Ook te Enschede is dat gebeurd (aan de zaak-Goossens wijdde men aldaar een rapport van zeshonderd bladzijden). Al leen daardoor hebben beide synodes tra lang geduurd. Bij dat laatste knoopte ds. I. de Wolff te Enschede-N. aan. toen hij opmerkte dat een zaak op aarde nooit definitief afgerond hoeft te zijn. De definitieve beoordeling heeft plaats voor de rech terstoel van Christus. En zolang er nog iets verbeterd of rechtgezet kan wor den. moet dit gebeuren. Ook meende hij dat van een herhaalde revisie geen sprake is. Men heeft geen tweede revi sie gevraagd van besluiten door de sy node van Enschede genomen, maar voor ds eerste keer een revisie var sluiten der synode te Spakenburg. Na uitvoerige toelichting door ds. Meester verenigde de synode zich met het voorstel om geen deputaten te be- benoemen. doch alle stukken in ver band met de zaak-Goossens zelf ter hand te nemen Dat zijn niet alleen re visieverzoeken; ook een missive van ds. Goosseus zelf behoort daartoe. Van de kerkeraad te Wageningen was een brief ingekomen met verzoek zich te beraden over de werkwijze der sy nodes. In een gezonde kerkelijke samenle ving behoort het niet zo te zijn, aldus de kerkeraad. dat een generale synode zeer lang vergadert, als gevolg van ve le en soms erg ingewikkelde appèl- en revisiezaken. Men zou moeten komen tot een meer efficiënte methode van werken. Op grond var. deze overtuiging stelde de kerkeraad van Wageningen aan de synode voor om een scheiding door te voeren: een commissoriaal en een ple nair gedeelte. Men iou dan (zoals elders wel ge beurt) ae synode na constituering er indeling ln commissies uiteen laten gaan *oidat ae commissierapporten ge reed zijn. Door de commissies regio naal tarnen te stellen, zou het bijwo nen van commissievergaderingen niet bezwaarlijk zijn. Na afdoening van de commissie-arbeid zou de synode dan in plenaire zitting de zaken vlot kunnen afwerken. Zonder discussie besloot de synode van Assen op dit voorstel niet i gaan. Men kan moeilijk vaste voor schriften gaan geven. Elke synode be paalt haar eigen werkwijze. Een split sing in twee gedeelten ware practisch moeilijk te verwezenlijken. Dit zou het tempo vertragen en de kosten van synode verhogen. Op voorstel van de kerkeraad te As sen, daarin gesteund door de partlculie- synode van Drenthe, besloot de sy- opnieuw deputaten te benoe- de geestelijke verzorging node i militairen. Sinds J948 kent men zulk een depu taatschap niet meer. Door het ontbre ken daarvan wordt de behartiging van de belangen der gereformeerde militai ren (vrijgemaakt) bij de overheid niet meer zo gediend als wenselijk ware. Wel doen de contactcommissie garni- zoenskerxen en de vereniging van re- serve-legerpredikanten goed werk, maar het ontbreekt aan een instantie, die de vrijgemaakte kerken bij de re gering kan vertegenwoordigen. Aan het deputaatschap, dat uit vijl man wordt samengesteld, valt zo nodig ook als taak ten deel het zoeken van contact met predikanten die geschikt en bereid zijn als reserve leger. -* vlootpredikant op te treden. Ook zullen de deputaten de kerkelij ke positie van de predikanten onder de loupe moeten nemen, die voor onbe paalde tijd hun gemeente verlaten vooi de geestelijke verzorging van militai ren. Er is op dit punt namelijk geen sprake van een vaste gedragslijn. Het voorstel, dat namens de ard met slechts één stem tegen. wel van ds. C. van der Jagt te Zoute- spui. TAe generale synode van de Ge- reformeerde Kerken van Apeldoorn zal nog vergaderen volgens de oude stijl. Het rapport „Vergadertechniek" waarin nieu we wegen worden gewezen, zal pas later tijdens de zittingen in bespreking komen en dus pas voor een volgende synode vruch ten afwerpen, als het ten minste wordt aangenomen. Na dit be sluit werden commissies be noemd om de ingekomen stuk ken te bestuderen en werd beslo ten dat de synode op dinsdag 29 augustus weer bijeen zal komen. De synode werd officieel geopend door de Apeldoornse predikant, ds. J. F. Colenbrander, die de nestor van de predikanten, ds. J. Kleine, verving, om dat deze reeds enige tijd door ziekte uitgeschakeld is. Ds. Colenbrander gaf een uitvoerig historisch overzicht over het ontstaan van de Apeldoornse ge meente die in 1835 werd geïnstitueerd in aanwezigheid van de bekende predi kant ds. Brummelkamp. De gemeente 6464 zielen en heeft zes predi- Volgende zitting 29 augustus kanten. edities tweede ver kiezing de zestig-jarige predikant van Sassenheim, ds. P. D. Kuiper, tot prae- ses gekozen. Deze predikant staat reeds 33 jaar in zijn huidige gemeente. Hij schreef onder het pseudoniem Me Voila zijn humoristische domineesbelevenis sen „Peper en Zout". Hij is president- curator van de Theologische Hoge school en voorzitter van de gereformeer de predikanten vereniging. Tot assessor werd gekozen de Am sterdammer dr. P. G. Kunst, die voor het eerst afgevaardigd is naar een ge nerale synode. Eerste scriba werd de Aankondiging De Vereeniging van Burgemeesters. Wethouders en Gemeente-secretarissen, „Groen van Prinsterer", houdt op 17 en 18 mei een congres in „De Witte Hei" te Huis ter Heide. Op de eerste congresdag zal de heer A. Borstlap, secretaris van het C.N.V., spreken over „het sociale vraagstuk in 1961". Op de tweede dag houdt mr. J. van der Haar. burgemeester van Mij drecht en Wilnis, een referaat over „de gemeente, eerste verdedigingslinie der democratie." HULP VAN DE V.S. Minister Visser is na sijn reis door de Ver. Slaten misschien niet met geheel le ge handen teruggekeerd in ieder geval ook niet met de verzekering, dat op zetting van flinke Amerikaanse hulp onze defensie mag worden gerekend. Het Algemeen Handelsblad schrijft ervan: „De rijke Amerikaanse oom is van mening, dat zijn Navo-familieleden zo lang zamerhand meer op eigen benen moeten gaan slaan. Hij heeft aangekondigd, dat bij voortaan met minder gulle hand steun zal verlenen. Minister Visser heeft het, bij lijn terugkeer uit Amerika, aldus geformuh de regering van de Ver. Staten zal i komende jaren het totaal voor militaire steun aan de Navo-landen beschikbare be drag aanzienlijk verminderen. Een volko men verrassing is dit niet. De Amerikaan se steun was al onder minister Staf niet meer zo groot als in den beginne. Men kan gevoeglijk buiten beschouwing laten of het Amerika nu werkelijk aan de middelen ont breekt om de steun aan de Navo-partners op de oude basis te kunnen voortzetten. Dat is de vraag niet. De Amerikaanse re gering is echter heel wel op de hoogte van de welvaart in menig Europees land. En bet is dus logisch, dal zij redeneert, dat die landen nu wel self grotendeels hun boontjes kunnen doppen. Bekijken we dc vaak van Nederlandse kant, dan doen we er toch wel goed aan te bedenken, dat het hanteren van de bedelnap niet eervol is. zeker niet als dat eigenlijk niet strikt no dig is. Tot dit besef ia onze regering trou wen» al eerder gekomen. Ze heeft immer» in Amerika uitstaande leningen vervroezd afgelost. Zeker, het is plezierig als de rijke oom een handje helpt om de Europese de fensie in stand te houden. Dat is ongetwij feld ook zijn eigen belang. Het is dan ook bepaald niet zo, dat de Ver. Staten de hulp aan de Navo-landen zullen stoppen. Wi zullen echter zélf voor onze defensie meei moeten opbrengen. De Amerikaanse steur is geen kwestie van recht, heeft ministei Visser bij de behandeling van zijn bcgro ting in de Tweede Kamer gezegd. En ook de Amerikaanse hulp is geen gunst. „Geen recht** doet geenszins af aan de morele plicht van de Ver. Staten om een politiek, die een tiental jaren is gevoerd, voort l zetten, aldus ir. Vis«er. De fout, welke hie te lande en wellicht ook bij andere Ni o-partner» ii gemaakt, is, dat me meende op onverminderde steun van Ame rika te kunnen blijven rekenen. Toch heeft ir. Staf reeds duidelijk te verstaan gegeven, dat toezeggingen van Amerikaan se autoriteiten niet betekenden, dat die ook volledig gestand zouden worden daan. Het laatste woord is nu eenmaal het Congres. We weten zeer wel. dat bijkans altijd op de door dc president gevraagde bedragen beknibbelt. Het Con gres weigert bovendien steun toe te ken nen voor meer dan één jaar. Men kan hiertegen bezwaar hebben en terecht op merken, dat voor het opstellen van een defensieprogramma met een langere ter mijn rekening gehouden moet worden, maar als de geldgever in easu de Ver. Staten dat niet wil, kunnen de steun ontvangende landen wel mopperen, maar er niets aan veranderen. Het is een strop, die we straks op de begroting verdiscon teerd zullen vinden", In gebouw de Harmonie te Gro ningen kwamen dinsdag honder den leden van de Hervormde vrou wengroep bijeen om daar het der de lustrum van hun organisatie te Advertentie Plastic? Hardboard lp SNELFIX plakt 't. Doe-hetZelver - Vakman pakt 't. Gereformeerd werkt samen met hervormd in wereldhulp Op voorstel van de sectie Wereld hulpactie hebben de deputaten van het gereformeerde Algemeen Diaco naal Bureau besloten om samen te werken met de sectie Internationale Hulpverlening van de Hervormde Kerk in zake een blindenproject te Iran. In Iran zijn twee kleine protestantse kerken die samen een blindenproject meisjes hebben. Ook voor jongens n dergelijke instelling nodig. Hoogst waarschijnlijk zal drs. Van Weelden, die een dezer dagen hoopt te promoveren op een onderwerp betreffende de blin- ';n. worden uitgezonden De deputanten hebben ook besloten in Hongkong een kracht ter beschikking tc stellen van het vluchtelingenwerk, spe ciaal onder hen die het slachtoffer zijn van bedwelmende middelen. Voor het verkrijgen van een agrarisch bestaan voor vluchtelingen in Hong Kong zal 60.000 beschikbaar worden gesteld. En kele weken geleden werd reeds ƒ50.000 overgemaakt voor een programma waarbij vluchtelingen gezinnen worden geholpen aan een zelfstandig bestaan. De stand van de Wereldhulpactie is op het ogenblik ƒ760.000. Op giro 2211 in Utrecht komen nog regelmatig klei ne en grote giften binnen. Verschillen de kerkleden maken maandelijks een bedrag over en een gemeentelid dat sterk onder de indruk was van een ra diolezing van een pater, schonk de We reldhulpactie 10.000 gulden voor de di recte hongerbestrijding. vieren. Na het openingswoord van de voorzitter, mej. ds. J. H. Ste- geman, bracht de secretaresse, (me vrouw L. A. Snijders Naaborg uit Zwolle, voor de laatste maal het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het aantal leden in Groningen ruim 24.000 bedraagt .verdeeld over ringen. Met lede ogen nam de voorzitster afscheid van mevrouw Snijders, die haar plaats zag ingenomen door me vrouw A. Ph. Blok-Knierim uit Heerlen. In de middagvergadering hield prof. dr. W. F. Dankbaar een voordracht over het doel van de Wereldraad Kerken en de Oecumenische Raad Kerken. Prof. Dankbaar noemde de twintigste mene. de eeuw van de gezonde schaam te over de verdeeldheid der Kerken, hoe wel een eeuw geleden reeds een zeke re grondslag werd gelegd op de zen dingsvelden. „Wij moeten de eenheid, die wij in feite reeds in onze ene Heer hebben, zichtbaar maken reld". Tot slot van zijn betoog stond Deze stelde voor een ordening te brengen in de aanduiding van de verschillende afdelingen. Er ontstonden n.l. moeilijkheden met de bestaande aanduiding: afdeLbig één en twee enz. Overeengekomen werd dat adle afdelin gen eerst de betiteling Nederlandse Vrouwengroep zuilen krijgen, waarach ter een eventuele eigen naam kan vol gen. Mej. Wika C. J. Wigbers vertelde daarna iets over de taak van het ver enigingsbestuur. Vanuit de scholingscom missie van de Hervormde Vrouwen Groep is weer geprobeerd het schol'ings- werk opnieuw ter hand te nemen. Daar toe zal er 1 en 2 juni in Driebergen een conferentie belegd worden. Er is gebleken dat sommige verenigingen goed gebruik maken van het aanwezige scholingsmateriaal, terwijl andere rin gen dit weer helemaal links laten lig- I sen. Mej. Wigbers '.llustreerde haar Iuiteenzetting met enkele persoonlijk op- 'gedane gunstige ervaringen. ..Vergadertechniek" aan de orde. waar- 'ngrijpende wijzigingen worden voor- eld. Besloten werd echter om nog gaan op het voorstel van het rapport om het onmiddellijk te bespre- (Van een onzer verslaggevers) ken e" n?s deze synode te beginnen met de nieuwe vergadertechniek. Het rapport zal later behandeld worden en pas de volgende synode zal van de nieuwe voorstellen kunnen profiteren. Het moderamen stelde acht commis sies in die in de komende maanden de verschillende rapporten en ingekomen stukken zullen bestuderen en die de sy node zullen aanraden een bepaalde be slissing te nemen of amendementen op de rapporten zullen voorstellen. Tevens werd besloten dat de inzendtermijn voor stukken afloopt op 1 juli a.s. De synode behandelde ook nog rapport van het moderamen van vorige synode over het deelnemen de theologische hoogleraren aan het werk van de synodes. Dit rapport was bedoeld om hun taak op de synode wat te verlich ten. De afgevaardigden gingen met vrij wel algemene stemmen accoord met het voorstel en besloten tevens dat het besluit op deze synode reeds zal ingaan. De voorzitter van S.S.K. deelde niet slechts mede dat de actie „1 procent voor gereformeerde kerkbouw" reeds 5.5 mil joen gulden aan toezeggingen heeft op gebracht. zoals wij gisteren meldden, maar ook dat reeds meer dan 3,5 miljoen gulden binnen is. Daarom heeft de S.S.K besloten om 200.000 gulden af te staan ter dekking van het tekort van een half miljoen gulden waarmee de zogenaamde „gescheurde kerken" nog steeds werken. «en i Friese predikant ds. E. N. van Loo uit Sneek, tweede scriba werd de Gronin ger predikant ds. L. ten Kate van Ste- dum. Onmiddellijk na de verkiezing van het moderamen kwam het rapport De Unie van Baptistengemeen ten in Nederland heeft een alge mene jaarvergadering gehouden in Hoogezand, dicht bij de „geboor teplaats" van de Unie, die in 1887 in Foxhol werd gesticht. De Unie telde toen zeven gemeenten, thans zeventig. Dinsdag heeft de burgemeester E. de Haan van Beerta de bijeenkomst ge opend in de hervormde kerk in Hooge- „A1 te vaak verschuilt zich achter de onafhankelijkheid een te sterk in dividualisme", zo zei hij. „Het zicht baar maken van de band door onze Heer gelegd, brengt tot de band der Unie. Het waken en werken voor de onafhankelijkheid der plaatselijke ge meente als beginsel bevat veel deva luatie tot een strijd met de spelregels de democratie. Dit laatste maakt dat de kracht van onze binding al te veel en al te vaak versnippert". T. Jansma, de secretaris-admini strateur van de Unie, gaf in zijn jaar verslag het wedervaren van de Unie weer in 1960 en in het bijzonder de activiteiten rondom het motto Protestants protest tegen Roermonds koninginnefeest In Roermond hebben de Hervormde Gemeente, de Gereformeerde Kerk de Doopsgezinde Broederschap schrijven gericht tot de gemeenteraad, waarin zij hun bezwaren uiten tegen de viering van kortinginnedag op zondag. Volgens hen is de protestants-christe lijke minderheid beslist niet gekend ir deze beslissing. In het Comité Stedelijke Feesten te Roermond hebben op verzoek van de gemeentelijke overheid wel twee dames zitting genomen, maar men had zich inzake deze benoeming niet gericht tot predikant of kerkeraad. Het besluit om koninginnedag niet op maandag, maar op zondag te vieren, werd genomen om de Duitsers, die op maandag vrij waren, gelegenheid te ge ven inkopen te doen in de geopende winkels. Hervormde Kerk vormt Groninger Lectuurcentrum De provinciale kerkvergadering Groningen van de Nederlandse Hervorm de Kerk heeft het initiatief genomen tot oprichting van de stichting „Groninger Lectuurcentrum". In deze stichting wil de Hervormde Kerk gestalte geven aan haar belang stelling en verantwoordelijkheid voor het brede terrein van het boek. het bibliotheekwezen, de lectuur-voorziening, de wijze waarop er gelezen wordt, het gebruik van het boek in en buiten de kerk etc. De stichting „Groninger Lec tuurcentrum" begint met een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop op het ogenblik de lectuurvoorziening geschiedt en naar de manier waarop men in de hervormde gemeenten van het boek ge bruik maakt. Voorzitter van de nieuwt stichting is de heer J. W. Pier te Bedum, secretaris is ds. J. Colijn te Woldendorp. Beroepingswcrk NED. HERV. KERK Beroepen te 'sGravenhage als zieken- huispred.: J. J. Ph. Valetcn aldaar; te 'sGravenhage. wijkgem. 7 (toez.i: D. v. d. Werf te Sneek; te Hagestcin: T Lek- kerkerker. vic. te Lunteren: te Pernis (toez.) vac. J. v. d. Sar: W Vcrwey te Zevenhoven. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Baarn: E. A. J. Plug. em. pred. te Egmond-Binnen. Aangenomen naar Sexbierum (toez.): B. W. Steenbeek te Terwispcl. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Veendam: drs. W. v. d. Zwaan. pred. voor bljz. werkzaamheden te Amersfoort; te 's Gravenhage-Loosdui- nen. zevende pred. pl.: W. Griffioen te Nijkerk; te Dordrecht, vac. A. Donkers; J. Wilschut te Zeist. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Charlois: G. dc Vries te 's Gravendeel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nunspcet; G. Zwerus te Norwich-Ontario, voorheen te Middelhar- reizen met elkander", dat de wekroep was voor de diverse regionale bijeen komsten voor voorlichting en activering. Ds. H. Sikkema, zendingssecretaris, ver telde van de moeilijkheden die het zen dingswerk van de Unie in de Kongo ondervindt. evangelisatie-commissie besprak de plannen om in de toekomst verder te werken in Zwolle, de Flevo-polders, IJmond en Zuid-Oost-Drente. Ds. Ph. Lindeman uit Groningen stelde vast dat het seminarium van de Unie zich in een grote belangstelling kan heugen. Het diaconessenhuis Tabitha te Scheveningen heeft plannen tot uitbrei ding. De Unie-Bouw-stichting was ook in 1960 behulpzaam bij de kerkbouw in diverse plaatsen. Het Nederlandse baptistencentrum De Vinkenhof te Bosch en Duin kreeg een nieuw kam peerterrein in Drente in beheer. Gisteravond is een gemeenschappelijke avondmaalsdienst gehouden. Vanmiddag wordt de vergadering gesloten. Nooit is met meer overtuiging dan in die dankdienst direct na de bevrijding Psalm 124 gezongen: ,,W' ontkwamen haast des vogelvangers net, de loze strik, tot ons bederf gezet: de strik brak los en wij zijn vrij geraakt. De Heer is ons tot hulp op ons gebed, die God, Die aard en hemel heeft gemaakt." En vanavond, als de vlaggen neigen en de klokken luiden over dit land van vrijheid en welvaart, herdenken wij onze doden. Op dat moment schiet elk woord over hun offer voor onze bevrij ding tekort en het is beter alleen maar te zwijgen. Was het tevergeefs? Nee en nog eens nee! God gebruikte hen als Zijn instrumenten en door hun strijd-tot-de-dood. bracht Hij de overwinning. Wij zijn de strik van de vogelvanger ontkomen en de kinderen, die er nog zo weinig van begrijpen, zullen wij het moeten vertellen, als vanavond over het land de grote stilte valt. In dit jaar, nu Adolf Eichmann voor zijn wereldse rechters staat en nu de gewetenlozen van tóen op sleutelpo sities het heft in handen hebben, ln dit jaar, nu wij, ondanks alles, opnieuw en nog in dit land hardop kunnen zeggen, dat de strik is losgemaakt en waarin wij móeten bidden voor het ontkomen aan die strik van miljoenen in de duisternis van de geestelijke slavernij! Ds. Lammens tot geref. mannen: (Van een onzer verslaggevers) DE KERK moet meer worden toegerust tot dienstbetoon in missie, diakonaat en liturgie. Eerst dan zal de kracht van de Heilige Geest worden ervaren. Aldus het commentaar van ds. G. N. Lammens uit Heemstede op het rapport over de stand van het geestelijk leven in de Gerefor meerde kerken, zoals dat is uitge bracht op de synode van Utrecht in 1959. Ds. Lammens was een der sprekers op de bondsdag, die de Bond van Gere formeerde Mannenverenigingen gisteren hield in de Pniëlkerk te Amsterdam- West. Er was ruime belangstelling voor deze bijeenkomst van de 12.000 leden tellende bond, die volgend jaar in Zeist het veertigjarig bestaan zal gaan In tegenstelling tot vele anderen wilde ds. Lammens niet dadelijk uit het rap port de conclusie trekken dat de kerk in nood verkeert. Tegenover de nogal sombere citaten uit het rapport over bijbellezing, kerkbezoek, schuldbesef en evangelisatie, stelde hij de grote of fervaardigheid, de zegen bij het Avond maal, het vaak goede gezinsleven en de hard studerende jeugd. Volgens ds. Lammens is de belangrijk ste conclusie uit het rapport die, waar in staat dat de Gereformeerde kerken een reveil nodig hebben, een opwekking door de Heilige Geest. Daartoe zal het echter nodig zijn dat die kerken worden toegenist tot het dienstbetoon. Sprekende over de eredienst vroeg de predikant zich af waarom de Gerefor meerde kerkdiensten toch steeds maar eenmahswagéns blijven. „Waarom schakelen we de gemeenteleden niet veel rneer in voor het liturgisch feest? FIIVPF MOKKA Kies bQ Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskle (20 ct) (Van een onzer verslaggeefsters) „Wij moeten proberen te leven uit onze eigen positieve geloofs overtuigingen, en in de strijd om het bestaan als kleine groepering niet vast blijven zitten in eigen problemen, maar het oog naar bui ten richten. Wij moeten ons rich ten op de buitenkerkelijke mens en in samenwerking met andere kerken trachten tot een resultaat te komen." Deze woorden sprak ds. J. A. Hebly uit Schiedam tijdens de middagvergade ring. woensdag in de Margrietzaal var het Groothandelsgebouw van de provin. ciale „Vereniging van vrijzinnige her vormden" in Zuid-Holland. Ds. Hebly sprak over „Oecumenische spelregels". Hierbij behandelde hij het proselytisme, het streven om het lid van een andere kerk te overtuigen zijn kerkelijke bin ding te verbreken en lid te worden van een andere kerk. De spreker zette de motieven uiteen welke ten grondslag kunnen liggen aan het bedrijven van proselytisme: het vergroten en verbre den van de eigen groepering, een propa ganda voeren voor eigen overtuigingen, uiting van zelfoverschatting van het eigene. De Wereldraad van Kerken heeft de taak op zich genomen, de kerkelijke verhoudingen te vernieuwen, waarbij dus het proselytisme uitgebannen dient te worden. Wij moeten trachten te ko men tot een wezenlijke oecumene, zo ;i ds. Hebly. Vooral de Grieks-orthodoxe Kerk-heeft te lijden gehad in de loop der eeuwen onder het bedrijven van proselytisme. Herhaaldelijk hebben de kerken in het Oosten benadrukt dat met deze vorm van zending niemand gebaat is. Hieraan bezondigen zich niet aUeen de R.K. J?.?1*» "?.aar <Je Protestants-Christe- Het heeft slechts dit tot gevolg, verloop van tijd de ene kerk zich in de andere opsplitst. „Het gaat niet in de eerste plaats om de waarheid, maar zeer zeker ook om de eenheid van de kerk. Dit moeten we eren begrijpen, wil men elkaar kunnen leren verdragen." zo zei ds. Hebly. De «preker liet verder aan de hand van voorbeelden zien, dat ook in eigen land men zich aan proselytisme schuldig maakt. „Slechts een practisch Christen dom, kan de broederlijke en christelijke verhoudingen bevoordelen". Aan de voordracht van ds. Hebly ging de huishoudelijke voorjaarsvergadering van de vereniging vooraf. Ds. G. Sche per, die na een tienjarig voorzitterschap van de vereniging in Zuid-Holland tij dens deze vergadering het presidium overgaf aan ds. D. T. Los uit Delft, wees er in zijn afscheidswoord op het belang van een goede samenwerking tussen de kerken, ook binnen het raam van de Hervormde Kerk. Hij wees op de noodzaak van een stu die en een bezinningsorganisatie om hel werk op gang te houden. Na het instel len van de nieuwe werkorde in 1951 was er een fel enthousiasme, dat dreigt te verslappen. Als vrijzinnig-hervormden moeten we mee helpen aan de opbouw in brede zin van de Hervormde Kerk, waardoor het mogelijk zal zijn om op de duur samen te leven in deze Kerk. „Zo ging prof. Smits heen om vorm paalde uitlatingen, niet om hem gelijk te maken, want zijn vragen zijn legitiem genoemd." In de avondvergadering sprak prof. mr. A. Mulder uit Leidschendam, zitter van de landelijke vereniging de positie der vrijzinnig hervormden in deze tijd. CJBTB-jeugd in Coevorden bijeen Ongeveer 2000 jongens en meisjes w ren gisteren in Coevorden voor hun drie daagse bondsfeest bijeen, 's Morge gaderde de jeugd van de C.P.B. C.J.B.T.B afzonderlijk en in dc middag bijeenkomst gezamenlijk. Hoogtepunt van het middagprogramma moest het bonds- dagspel „Bouwen en vertrouwen" zijn, dat een beeld gaf van de Drentse ontwik- keling. Het spel was echter langdradig had. Tijdens de middagsamenkomst sprak nog de Utrechtse hoogleraar prof. dr. II. Jonker over de zin van het leven Hij hield het zelfde refer--at dat hij cc had gehouden op de Vlaamse bijbeldag en dat door ons reeds uitvoerig is verslagen. «Avonds deelde het hele vestingstadje Waarom zijn er op onze grote feestda gen geen kinderprocessies in onze ker ken? Kinderen die spelen en zingen in tegenwoordigheid van God en zijn hei lige engelen?" Ds. Lammens vond dat de liturgie no dig aangepakt moet worden. Er Is sinds de reformatie geen aandacht aan be steed. Hij wilde kunstenaars inschake len en onberijmde psalmen gaan zingen. Het optreden van jazz-combo's in de eredienst vond bij geen oplossing. Wel meende hij dat de jeugd bezig is een onbetaalde rekening te presenteren. Ook bij het diakonaat en de missie wilde ü3. Lammens de gemeente meer daadwerkelijk betrekken. Het gaat hier bij niet meer om de massa die gehol pen en bekeerd moet worden, maar om de ensele mens. Hij stelde voor dat ie der kerklid dc verantwoordelijkheid op zich neemt voor een medemens. In de hemel is immers blijdschap over de en keling die terecht komt. „Wanneer de kerk werkelijk toege rust wordt tot dienstbetoon, dan zullen we vanzelf tot de Bijbel gaan. Er zal een diep schuldbesef komen vanwege al ons falen. We zullen elke dag een reeks voorbeden hebben te doen. Het werk van onze verenigingen zal weer uiter mate belangrijk worden", aldus ds. Lammens. RUIMTEVAART Eerder op de dag had ds. P. H. de Kleer uit Scheveningen gesproken over christen en ruimtevaart. Hij meende dat de christen positief tegen over de ruimtevaart kan staan, zo lang tot Gods eer en tot heil van de medemens wordt ondernomen. Met de ruimere blik die de mens krijgt op de schepping, wordt tevens de groot heid van God. gedemonstreerd. de planeten zal landen, al staat de ruimte vaart dan nog in zijn kinderschoenen. Het gevaar bestaat dat de mens zich dan machtig zal gaan voelen. Doch ook op de planeten zal de mens Christus nodig hebben als verlosser. REVALUATIE In zijn openingswoord kondigde bonds voorzitter ds. IJ. van der Zee de vor ming van een nieuwe commissie aan, die zich zal gaan beraden over een mo gelijke vernieuwing van het bondswerk. De voorzitter achtte een revaluatie van de activiteiten van de mannenverenigin gen noodzakelijk en vroeg meer waar dering van de kerk voor deze activitei ten. Hij betreurde het dat in het eerder genoemde rapport over het geestelijk leven in de Gereformeerde kerken over het werk van de mannen-, vrouwen- en jeugdverenigingen niet wordt gesproken. Uiteraard is er op deze bondsdag in Amsterdam v/eer veel gezongen en on derling van gedachten gewisseld. De heer J B. Oosterwelder uit de hoofd stad maakte veel indruk met zijn decla matie. Ds. M Wilschut uit Amsterdam- West spiak het slotwoord. De C.S.B. organiseert weer signaal-kampen De Calvinistische Studenten Bewe ging organiseert ook dit jaar een aan tal zomerkampen voor middelbare scholieren, de z.g. Signaal-kampen. De bedoeling van de C.S.B. komt uit in het karakter van de kampen, die gekenmerkt worden door een combina- ♦•e van ernst en scherts. In de landkampen ligt het accent op sport en spel, daarnaast wordt veel ge- volksdansen. toneel en cabaret. De zeilkampen worden gehouden op de Friese meren. Ook is er een Arden nen-kamp, in het Ourthedal bij Houf- falize. De hoofdleiding van de kampen be rust bij oudere-jaars studenten, ook de verdere staf bestaat uit studerenden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het C.S.B.-kantoor, Nic. Maesstraat 384 te Amsterdam. Amsterdams hotel voor geestelijken Zondag 30 april zal aan de Waldeck Pyrmontlaan 11 in Amsterdam het eerste hotel voor geestelijken in ons land, „San Luchesio", geopend worden door de pater provinciaal der Francis canen. Niet alleen voor rooms-katholieke geestelijken en leden van de religieuze orden maar ook voor dominees, rabbijnen en geestelijken van andere godsdienstige richtingen heeft dit huis 47 bedden be schikbaar. Het is ondergebracht in een dubbele villa die door de derde orde der Franciscanen werd aangekocht voor 175.000. In augustus 1960 is men met de verbouwing begonnen. Dat er druk gebruik van dit nieuwe hospitium zal worden gemaakt staat wel vast; jaarlijks wordt Amsterdam bezocht door enkele duizenden geestelijken, die tot nu toe hun onderdak moesten zoeken bij particulieren, in hotels of in pastorieën. San Luchesio is ook het nieuwe kapittel huis voor de Amsterdamse derde orde federatie, die zevenhonderd leden telt. Voor de rooms-katholieke geestelijken beschikt het hotel over zeven altaren. ?e in de feestvreugde toen het Gronin- - politiecorps een mars maakte door stad. Voor het toneelstuk „Mary knapt het op" van de „Maskers" bestond veel belangstelling. Vandaag werden enkele excursies gemaakt door Drenthe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2