liieuwe geitectfe GTouranl Versterkingen naar belegerd Algiers Commentaar NIEUWS in één oogopslag- Democratische senator: GEEN VERGUNNING VOOR DE K.L.M. Voor de laatste maal Reorganisatie Kongo-leger Tsjombé wil thans toch weer meedoen 60,- ikwil Bolletje/' L DONDERDAG 4 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Tweeënveertigste jaargang no. 12165 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticft is ahfblt»ta mgn hert ia tegljeaspotf „Kinderen de grote martelaren van Israël" Zie pagina 9 Franse politietroepen zijn naar Algiers overgebracht om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Een nieuwe opstand wordt niet uitgesloten geacht. Vrij spoedig zullen in Evian de besprekingen met de Algerijnse opstandelingenleiders be ginnen. President Tsjombe van Katanga heeft verzocht weer te worden toegelaten tot de conferentie van Kongolese leiders in Coquil- hatstad. Tussen Kasavoeboe en de V.N. is nu definitieve over eenstemming bereikt over de reorganisatie van het Kongolese leger, ook dat van Katanga. Senator Smathers, voorzitter der commerciële commissie van de Amerikaanse Senaat, heeft zich zeer fel gekeerd tegen het verlenen van landingsrechten aan de KLM op de Amerikaanse westkust. De parlementaire i die naar Nieuw-Guinea gaat, is aangenaam verrast door het bericht, dat gouverneur Platteel met vakantie afwezig zal zijn, als de missie Nieuw-Guina be zoekt. De regering was al bijna een jaar op de hoogte van de vakantie van de gouverneur. Prof. mr. A. D. Belinfanbe, die de laatste hand legt aan het ont werp voor een nieuwe verkeerswetgeving, heeft met kracht gepleit voor een eenvoudiger formulering van de vèrkeers- gedragsregels. Naar het oordeel van minister Van Aartsen zal de bouwproduk- tie van dit jaar niet gepaard gaan met een stijging van de bouw prijzen. De Tweede Kamer heeft de bouwnota voor kennis alleen aan erkende fotozaken te leveren. Op deze dag van de herdenking onzer bevrijding vraagt de NOVIB aan elke Nederlander een gulden over te maken op giro 100200 van de Anti-Honger-Actie in Den Haag. TACHTIG jaar is Her mann Steucher nu en van die tachtig jaar heeft hij er zestig doorgebracht in die eenzaamheid van zijn eenmians-ijzermijntje in het Duitse staidje Eidhen, Dag na dlag, zo mer en -winter heeft hij zijn mijnwagentjes voort geduwd, delvend 't ijzer erts dat zijn privè-mijm opleverde. Het zware werk heeft hem geen kwaad gedaan want zijn gestalte is nog recht en zijn handen beven nog niet. Toch vond Steucher het welletjes worden en hü ging op zoek naar een opvolger, want het bedrijf waaraan hij zo verknocht was, te moeten sluiten dat stuitte hem tegen de borst. Maar een opvolger bleek niet te vinden: niemand had zin in dat eenzame, zware werk. En dus moet het er nu toch van komen: de wagentjes zullen niet meer voortrollen, de mijn wordt gesloten. Al met al wel een teken van de welvaart in het hui dige Duitsland. Een wel vaart die wel heel merk waardig is in een land dat twee wereldoorlogen in en kele decennia tijds verloren heeft dit te constateren heeft niets met bitterheid te maken! Integendeel, men mag er zich over verheu gen dat dit Duitsland in staat is zijn plaats in de rij der vrije, democratische volkeren in te nemen ,ook al is dat democratische nog niet zo heel diep bezonken in bet hart van alle burgers Was er armoede geweest in plaats van welvaart, het is niet onwaarschijnlijk dat juist dit volk ten prooi ge vallen zou zijn aan het com munisme. In de tachtig jaren van zijn leven heeft Hermann Steucher dit alles over zich heen zien gaan, maar iedere dag weer is hij afgedaald in de eenzaamheid van zijn mijn en heeft hij troost ge zocht in dit werk. Zo kan niet iedereen leven: verre weg de meesten van ons staan in dagelijks contact met een grote groep van medemensen, met het maat schappelijk gebeuren, met het wereldgebeuren. Naar de mens gesproken is al dat denken en doen van ons al len gezamenlijk bepalend voor de omstandigheden waaronder wij leven. Wie christen is, plaatst dit al les echter onder het licht van Gods openbaring. Daar uit put hij de troost en de moed om voort te gaan. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). (naam) Bemiddeling van stichting inzake radio en tv. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft gistermiddag het verzoek behandeld van het personeel werkzaam bij radio en televisie om te bemiddelen in het gerezen loorngeschil van genoemd personeel met de direc ties van de Ned. Radio Unie en de Ned. Televisie Stidhting. De looncommissie heeft besloten de werknemersorganisa ties te verzoeken haar loomvoorstellen in te dienen bij het College van Rijksbe- middelaars. De Stichting van de Arbeid is daarna bereid partijen te horen en over de loomvoorstellen advies uit te brerugen aan het College van Rjjiksbe- middelaars. In de praktijk komt het maar weinig voor dat loomvoorstellen bij het College worden ingediend, waarover nog geen overeenstemming bestaat imet die be trokken werkgevers. De behandeling van de thans eenzijdig door de werkne mers ingediende loomvoorstellen zal nu het karakter van een bemiddeling dra- gen. T~\E toestand in de hoofdstad vai zijn in allerijl politietroepen Algerije is gespannen. Uit Frankrijk ar Algiers overgebracht. Gisteravond werden zelfs barricaden opgericht. De toegangswegen tot de stad werden afgegrendeld en militaire patrouilles hielden mensen aan, die zich moesten legitimeren. Zoals we gisteren reeds meldden, houdt men rekening met de mogelijkheid, dat het „geheime leger" van de Europese extremisten in Algerije, waarvan de ex-generaal Raoul Salan het commando op zich hebben genomen, zal proberen een nieuwe greep naar de macht te doen. Dit „leger" moet over grote hoeveelheden wapens beschikken, die tijdens de vierdaagse opstand van enkele weken geleden werden uitgereikt en die tot dusver nog niet werden ingeleverd. Intussen gaat generaal De Gaulle voort met het uitwerken van zijn plan nen met betrekking tot de toekomst van Algerije. Minister Terrenoire (voorlichting) deelde gisteravond een kabinetsvergadering mede, alles er op wijst, dat de besprekingen in Evian met de mohammedaanse na tionalisten vrij spoedig zullen begin nen. Voorts'zei hij, dat De Gaulle de bijzondere bevoegdheden, die hij vori ge week op -zich genomen heeft in verband met de militaire opstand ln Algiers, zal blijven uitoefenen, totdat de Algerijnse kwestie op weg is naar een oplossing. Terrenoire bevestigde, dat de Franse regering alles zal doen wat in haar vermogen ligt om de voortvluchtige ex-generaals en koio- Hanunarskjöid, de secretaris-gene ra al van die Ver. Naties, heeft de overeenkomst tussen de Kongolese president Kasavoeboe en het V.N- commando in Kongo over de reorga nisatie van het Kongolese leger goed gekeurd. Het akkoord geildt zoals men weet ook voor het Katangese leger van Tsjombe en voor de troe pen in Oostprovincie en Kivoe. waar de Loemoembist Antoine Gizenga nog steeds de scepter zwaait als hoofd van een Kongolese tegen regering. Intussen heeft Tsjombe (de pre mier van de provincie Katanga, die in Coquilhatstad gevangen wordt ge houden) om toestemming gevraagd, weer te mogen deelnemen aan de con ferentie van Kongolese leiders in deze stad in Evenaarsprovincie. Vandaag zou vermoedelijk over dit verzoek worden beslist, als de conferentie (Advertentie) U HEBT GELUK, ALS f 60,- U NU SCHIKT Héél zeldzaam ziin die ge lukjes... Juist op het ogen blik dat u f 60,- hebt uit te geven en erover denkt bin nenkort een goede regenjas te kopen, komt hier zo n prachtkans, 'n Speciale aan- aanbieding, die alleen deze week geldig is. TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK REGENJAS Kongolese leiders weer in plenaire zitting gaat. Een woordvoerder ver klaarde, dat Tsjombe niet naar Leo- poldstad zal worden overgebracht, maar een ambtenaar van de veilig heidsdienst in Leopoldstad deelde me de, dat enkele vliegtuigen naar Co quilhatstad zijn gezonden om Tsjom be en diens medewerkers op te halen. (Voor vervolg zie pag. 13) nels te vinden, die na de ineenstorting van de opstand zijn verdwenen. Het kabinet had besloten dat de Frans- Algerijnse bladen l'Echo d'Alger en La dernière heure voor onbepaalde tijd boden zullen worden. Het verbod op publikatie van een derde Algerijnse krant, La dépêche quotidienne zal v den gehandhaafd. Pierre Messmer, de Franse minister het leger, heeft het kabinet meegedeeld, dat sinds het falen van de opstand 342 arrestatiés in Frankrijk zijn verricht. Joxe, de minister van Algerijnse zaken, heeft het kabinet meegedeeld, dat 221) officieren en 200 ambtenaren in Algerije van hun functies zijn ontheven. Franse ministerraad heeft generaal Leclerc benoemd tot generaal vai luchtstrijdkrachten. Hij vervangt Nicot, die er van beschuldigd wordt het trek van Challe en Zeiler naar Algerije te hebben vergemakkelijkt. Ondertussen is in Parijs bekend ge maakt dat het proces tegen Challe 29 mei zal aanvangen en waarschijn lijk drie dagen zal duren. De drie voortvluchtige generaals zullen bij verstek worden berecht. Het tribu naal bestaat uit vijf generaals en vier burgerlijke rechters. De perschef van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lin coln White, heeft gisteren de berichten die op het ogenblik in Frankrijk de ronde doen als zouden agenten van de Amerikaanse inlichtingendienst de revol- an de generaals hebben voorbereid volslagen en complete nonsens genoemd. White schreef de geruchten toe aan pro- paganda-acties van de communisten. Ook de Amerikaanse ambassadeur in Parijs heeft zich in sortgelijke zin uit gelaten. In de geruchten wordt gezegd, dat leden van de Amerikaanse inlichtin gendienst contacten zouden hebben on derhouden met de opstandelingen. "j~^E democratische senator George reeds overladen is ten gunste Smathers heeft gisteren voor de Amerikaanse Senaat kllaard, dat het verzoek van de KLM om een transpolaire route naar Los Angeles afgewezen moet worden. Smathers, lid van de commerciële commissie van de Senaat, zei dat het ministerie van buitenlandse zaken en de Raad voor de burgerluchtvaart nagelaten hebben de belangen en rechten te beschermen van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen in de naoorlogse bilaterale overeen komsten. Smathers zei, dat de Amerikaanse autoriteiten nagelaten hebben te dat het vervoer van buitenlandse pas sagiers opengesteld wordt voor Ameri kaanse maatschappijen terwijl buiten landse maatschappijen routes toege staan worden die de Ver. Staten raken of doorkruisen. Hij zei, dat de Ameri kaanse maatschappijen 73 pet. van het vervoer over de Noordatlantische routes verzorgden in 1948, dit daalde tot 55 pet. in 1952 en tot minder dan 40 pet leden jaar. De senator zei, dat deze achteruit gang plaats vond niettegenstaande het feit dat tweederde van dergelijk ver voer zijn oorsprong in Amerika vindt. Dit heeft geleid tot een verlies aan dollars, banen en vaklieden, omdat bij onderhandelingen het ministerie tenlandse zaken „buitenlandse maat schappijen een zijden beurs aanbood in ruil voor een varkensoor. Hij zei, dat de K.L.M. grote delen heeft gekregen op de Amerikaan se luchtroutes door een overeenkomst die in 1946 gesloten werd bevestigd. Hij zei, dat de K.L.M. hier mee 20 maal zo veel vervoer gekregen heeft als de Amerikaanse maatschap pijen op die routes. Smathers zei dat de Nederlandse ambas sadeur, dr. Van Royen en anderen he- vige druk uitoefenen om een lijn voor de K.L.M. op Los Angeles te krijgen. ANDERSOM Tijdens een persconferentie verwierp dr. Van Royen de bewering van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen dat de uitwisseling van economische rechten Nederlandse graven in Engeland niet alle goed verzorgd Het jaaroverzicht 1930 van de Oorlogs gravenstichting vertelt onder meer, dat by een inspectietocht in Engeland. Noord-Ierland en de vrijstaat Ierland is gebleken dat er vele graven goed of redelijk verzorgd uitzagen, maar dat er toch ook een groot aantal werd aange troffen, waarvan het onderhoud bepaald ensen overliet. Gestreefd zal worden naar een betere verzorging. Verder zegt het verslag, dat de ge denkboeken met de namen van de N# derlandse concentratiekampslachtofferj in manuscript gereed zijn gekomen, mede dank zij de hulp van een aantal leden van de Haagse afdeling van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen. Op 13 september rullen de boeken worden gedeponeerd in de in middels gereedgekomen monumenten op crevelden in Duitsland en Oostenrijk. Ne derland. De Amerikaanse vliegtuigen landen op het ogenblik alleen in Amster dam terwijl de K.L.M. landingsrechten heeft in New York en Houston in Texas. „Wij zien het anders", aldus dr. Van Royen. „In de ondeihandelingen maandag in Washington zullen beginnen zullen wij betogen dat Nederland drie maal zo veel Amerikaanse goederen in voert als Amerika Nederlandse goederen invoert' President De Gaulle heeft maat regelen genomen voor zijn directe opvolging ingeval hij het slacht offer van een aanslag zou toorden. Volgens geruchten zou Léon Noël de kroonprinszijn. Noël is al twintig jaar een trouw aan hanger van De Gaulle en is thans president van de Constitutionele Raad der Vijfde Republiek. „Zomerregeling" in Leidschendam voor de vijfdaagse Burgemeester en wethouders van Leid schendam hebben besloten, dat het ge- meentepersoneel ln de zomermaanden elke week een vrije zaterdag zal krijgen en dat in de wintermaanden elke zaterdag zal worden gewerkt. De nieuwe regeling gaat in op 6 mei. Met ingang van 28 oktober zullen de ge meentelijke diensten 's zaterdags weer geopend zijn. Het bureau van de burger lijke stand zal, overeenkomstig de wette lijke bepalingen, op zaterdag wel open en wel van tien tot twaalf uur. (Advt entie) Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN yANDAAG GEDENKEN WIJ ln een vrij land al diegenen die in de strijd om de vrijheid van ons volk gevallen zijn. Zelf is hun het voorrecht niet meer be schoren geweest om in een vrij land te leven. Zij hebben de vrijheid niet meer gekend. Maar door de houding van heel velen onder hen is vandaag aan Neder land de vrijheid beschoren. Een weemoedige gedachte. En een ge dachte, die ons waarde en betekenis van de vrijheid eens te meer bewust mag doen worden. Voor ons kan de vrijheid iets vanzelfsprekends worden. Men kan aan de vrijheid gewend raken. Maar de geschiedenis heeft ons geleerd, dat men haar ook kan verliezen. Dan eerst recht gaat men haar waarderen als een groot goed. Wanneer wij vandaag terugdenken aan de strijd om de vrijheid en aan hen die in de donkere jaren van oorlog en be zetting gevallen rijn, dan weten wij tege lijk, dat de herwonnen vrijheid ons ern stige verplichtingen oplegt. Wie zijn vrijheid ontbeert, mist veel. Hij is beperkt in wezenlijke mogelijk heden. Hij weet zich ingekneld in dwang en druk. Maar wie vrij is, ziet zich in het bezit van mogelijkheden en kansen. Is dit trouwens niet het wezen van de vrijheid, dat zij het werkterrein is om aan die mogelijkheden en kansen gestalte te geven? Vrijheid betekent de levens- ruimte om het menszijn eerst ten volle tot werkelijkheid te maken. Het is onze diepe plicht, onze ereplicht, om vandaag in gedachten te toeven bij wie in de strijd om de vrijheid het hoog ste offer hebben gebracht dat gebracht kan worden, het offer namelijk van het leven. Nog zijn onder ons de lege plaatsen. Nog rijen zich op onze kerkhoven de graven aaneen. Hoevelen zijn het er niet En hoevele jaren konden zij het leven met ons hebben gedeeld. Een ander lot was hun bereid. Dan loopt de ereplicht van hen allen te herdenken als vanzelf uit in de vraag, die wij ons in het bijzonder vandaag be horen te stellen, of wij, die in vrijheid leven mogen, van onze levenskans steeds het rechte gebruik maken, een gebruik als hierboven in enkele woorden aange geven. Zo krijgen de offers, die werden ge bracht, de volste zin. (ttlTA) „Even wachten, conducteur, wilt u mis schien even een extra gaatje in mijn riem knippen?" TTET WAREN de vervalsers van persoons- J-J- bewijzen. Het waren de mannen die Joodse onderduikers naar Spanje hielpen vluchten. Het waren de studenten die onder gesprokkeld hout gedropte wapens vervoer den. Het waren boeren die met lantaarnseinen Engelse vliegtuigen de weg wezen. Het waren de drukkers van illegale bladen. Het waren koeriersters die geld brachten, en bonnen voor onderduikers. "W/"U WAREN geen volk van helden. Maar overal temidden van dat volk waren de pilaren, de rotsen in de branding. De kerken met hun waardige protesten en hun daad werkelijke hulp. Hoogleraren die hun leer lingen stimuleerden een man als Cleve- ringa toen prof. Meijers zijn ontslag kreeg; een man als Oranje die studenten terug uit Duitsland smokkelde. Artsen die de nazi- terreur trotseerden. Spoorwegmannen die bijna unaniem op bevel van radio-Oranje staakten. yERRAAD en Englandspiel waren dolken in onze rug. Knokploegen werden opge rold, de een na de ander. Joden werden weg gesleurd uit hun schuilplaatsen, kinderen ook, veel kinderen. Zeshonderd mannen wer den uit Putten weggehaald, er keerden er vijftig terug represaille, zoals overal in het land. Bombardementen van Rotterdam, van het Haagse Bezuidenhout, van Nijmegen, van Groningen. Doden onder de mannen die ge dwongen in Duitsland werkten: 30.000 man nen uit Rotterdam weggevoerd, 7500 uit Den Haag. Doden in woningen en ziekenhuizen, door de honger. Z-. Sleden ts het, dat de kinderjaren voorbij zijngeen en vrouwen, leggen ook kinderen wij in die chaotische meidagen eigen herinnering meer hebben, hun bloemen op de graven. Maar la- bevrijd werden. Kunnen wij het ver- Daarom is het goed. dat zij de ver- ten zij ook weten, waarom en waar- geten? Maar daar zijn telkens weei slagen van het proces in Jeruzalem toe de doden gevallen zijn. gebeurtenissen die de herinnering lezen, hoe schrikwekkend ook. Daar- vernieuwen. zoals het proces-Eich- om, is het goed. dat het. ene boek na Foto: monument voor de gevallenen op mann. Zestien jaar geleden dat het andere verschijnt om het ze te de begraafplaats Westduin ln Den betekent dat nu ook al jongeren di$ vertellen. Vandaag leggen mannen Haag. zich een lage drukgebied zuiden er van een Oceaanstoring, die in de richting van de ingang van het Engelse Kanaal koerst. Aan de voorkant van deze storing stroomt een hoeveelheid warmere lucht via Frankrijk streken. Het doordringen van deze war mere lucht gaf aanleiding tot plaatselijk regen. Morgen zullen aanvankelijk op klaringen voorkomen met vooral in het binnenland vrij warm weer. Naarmate de storing bij het Engelse Kanaal dich terbij komt, neemt evenwel de kans op regen of onweersbuien weer toe. Leider van invasie op Cuba gevangen Kapitein Manuel Artime, de leider van de mislukte invasie op Cuba, is gisteren gevangen genomen, zo maakte radio Havanna bekend. Volgens de radio hield Artime rich verborgen in de moerassen bij de Baai van CochinoS en wachtte hij op een ge legenheid naar de Verenigde Staten te vluchten. Hij zou in het bezit zijn van de gelden van het invasieleger. (Advertentie) „Wtlit in de zilveren rol Tendens: stationair De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Vr(j warm weer met aanvankelijk op- klaringen en later weer toenemende kans op een regen- of onweersbul. Over wegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. (Opgemaakt om 11J5 uur ZON EN MAAN Vrijdag: zon op 5.05. onder 20.10 uur; maan op 0.12, onder 9.01 uur. Laatste kwartier 7 mei. HET WEER IN EUROPA Station Weera- scsteldh lü i z 35 3? 11 D. Helder Ypenburg Vllss Eel de De Bilt regen regen zw bew. 4 4 2 13 8 15 9 14 12 15 6 15 9 0 0.1 0.2 0.6 2 Elndn. Zd.-Limb Helsinki Stock h. regen regen onbew. io 2 6 1 16 10 16 11 14 -0 0.6 0.1 0 Oslo Aberdeen zw. bew. h. bew regen regen regen b 2 3 6 9 7 15 7 16 4 16 16 10 8 1 0 2 0.1 Panj» Bordeaux Grenoble Nice Berlijn zw. bew. zw. bew onbew. zw. bew. zw 3 ozo S windstil n 5 15 10 18 15 18 13 19 9 19 14 9 0A 3 1 0 MüncheD ZUncb regen zw. bew. z 1 z 3 windstil 17 10 17 9 17 11 3 5 2 Locarno 1. b«w. ozo 1 - 5 Innsbruck zw. bew. l! bew. onbew. windstil z 2 windstil 20 9 21 10 20 0 Madrid Mallorca Llseabon I. bew 1. bew. h. bew. 0 2 windstil 19 13 38 12 24 13 25 13 0 0 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1