TOLET Misschien kost het Televisietoestel dat U nu koopt slechts 12 cent Goed gekleed gaan4-gemakkelijke betaling uit uw inkomenADR. V. 00Y if BREESTRAAT 39 LEIDEN Langer werken voor het secretarie-personeel Tsjombé wat ik belangrijk vind? hygiëne in huis! J (recht over het postkantoor) LAMSVLEES- REKLAME MEUWE LEIDSCHE COURANT 13 DONDERDAG 4 MEI 1961 Vrije zaterdag in Rijnsburg DE BESPREKINGEN over één vrije zaterdag om de veertien dagen voor het personeel van de gemeente Rijnsburg verkeren in een beslissend stadium. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat hiermede per 1 mei wordt begonnen. De werkweek voor het personeel van gemeentewerken wordt dan teruggebracht van 48 uur naar 46% uur, waarna in januari 1962 de vrije zaterdag volledig wordt ingevoerd met beperking van de werkweek voor dit personeel tot 45 uur. Het college van B. en W. heeft zich hier mede in principe akkoord verklaard, doch moet zich nog nader beraden over een vrije-zaterdagregeling voor het secretariepersoneel. Dat werkt slechts 36 uur per week en het college wil de gelegenheid te baat nemen de werkweek voor deze catego rie op 38 uur te brengen. Hierover be staat echter nog verschil van opvatting, zodat het gemeentepersoneel reikhalzend de eerstkomende B. en W.-vergadering tegemoet ziet. De heer B. L. de Jong.hoofdbestuurslid van de Ned. Chr. Bond van Overheids personeel. die nauw bij het plaatselijk overleg is betrokken, vertelde gister avond in de ledenvergadering van de Rijnsburgse afdeling het voorlopige re sultaat van de besprekingen over de vrije zaterdag en de invoering van de werk- classificatie en prestatiebeloning. Classificatie Spr. gaf allereerst een inzicht in de waardervastetelling der functies (classl- ficatie). waarbij door de bonden bedon gen is, dat een vermindering van de huidige functiewaardering toch resul teert in een gelijk loon. Waar een meer- waardering plaats heeft, zal hoger loon worden uitbetaald. Door de prestatiebeloning zal men bo ven het vaste loon nog een toeslag kun nen verdienen tot maximaal 12%. Naar de mening van de vakorganisaties ligt dat percentage veel te laag en spoedig zal dan ook overleg worden geopend om dit te verhogen tot 15 of 20% De nieuwe loonregelingen zullen voor ons dorp Ingaan per 1 januari 1961, zodat de verhoogde uitbetaling met terugwerkende kracht zal ge schieden. Voor het lagere- en middel baar personeel zijn de loonbesprekln- gen weer begonnen. Salarisverbete ring voor deze categorieën is nood zakelijk. omdat het nu voorkomt, dat werklieden meer verdienen dan de mensen die toezicht op hen uitoefe. De heer De Jong deelde ook mede. dat er contacten zijn geweest met het ge- meentebestuur over promotie van RUns. burg van de derde naar de tweede ge- meenteklasse. Van NCBO-izijde wordt dit streven van harte ondersteund, doch en W. zullen de argumentatie moesten De voorzitter, de heer A. van deelde in zijn openingswoord mede, dat het jaarfeest, gelanceerd onder de r „familie-contactavond", geen daverend succes was. Na enige discussie hierover werd besloten, dat het bestuur zal trach ten het jaarfeest in wat groter verband te organiseren. TELEVISIE KROMHOUT-RIJNSBURG VLIET N:Z.' 32 TELEFOON 3710 de laatste vergadering van de NCBO in dit seizoen. Voorzitter Van Elk in zijn slotwoord op het vele dat de afdeling in het afgelopen verenigings laar voor haar leden heeft gedaan Morsebel-polder Gisteravond vergaderden de ingelan den van de Morsebel-polder in café Cen traal, onder leiding van voorzitter Joh. Kromhout De opkomst was niet bijster groot. De rekening I960 werd vastgesteld met aan inkomsten f3786,79 en aan uit gaven f 1619,91. De begroting 1961 stelde men vast op f3906.89. Vervolgens ver leende de vergadering het bestuur en- kele machtigingen. De heren P. Segasr en werden benoemd tot lid sie onderzoek rekening 1961 met als plaatsvervangende 'eden de heren J. A. de Hollander en P. van Egmond. Het bestuur deelde mee, dat de Tocht sloot tegen het einde van de zomer zal worden uitgebaggerd. Aanvang kerkdienst De dodenherdenkingsdienst in de Her vormde kerk aan de Kerkstraat te Rijns burg begint niet om tien voor zes, maar om tien voor acht. Damnieuws De Rjjnsburgse dammer Arie Vlettei, die verscheidene malen het damkam pioenschap van Rijnsburg heeft behaald, schijnt ook nu weer serieuze plannen te koesteren opnieuw de titel in zijn bezit te krijgen. Bij de voorwedstrijden speel de Vletter niet best, maar hij wist gelijk te komen met J. v. d. Meij, samen op de tweede plaats, zodat er voor een finanale plaats een beslissingswedstrijd moest worden gespeeld. Gisteravond werd deze wedstrijd ge speeld, en op overtuigende wijze zette Vletter deze partij in winst om. De fina listen zijn: de huidige kampioen N. B. J. Imming, de oud-kampioen A. Vletter, P. van Egmond en Jac. van Egmond. W. Leeuwenburg jr heeft A. Vletter uitgedaagd voor vijf partijen (vorige uit daging in 1954 won Leeuwenburg met 119). Volgende week zullen de dam mers hun eerste partij spelen. Spreekuur De woonruimtecommissie zal maandag avond 8 mei tussen 7 en 8 uur in het meentehuis zitting houden. Verkade: 75-jarig bestaan gevierd in Expo-hal te Hilversum; 4000 personeh aan wezig; commissaris der Koningin vertel de dat F. Verkade benoemd is tot offi cier in de orde van Oranje Nassau: per soneel gegroeid van 8 In 1886 tot 2500 waarvan 654 met meer dan 10 jaar dienst; beeldhouwer C. Stouthamer zal monu ment voltooien. R.T.M.: Enig overgebleven commissaris L. F. H. Hameleers uit Venlo, treedt ook af; op 16 mei zal algemene vergadering van houders der 3% obligaties 'türe Veel tulpen op de wekelijkse keuring OP DE wekelijkse keuring in het Krelagehuis werden heel wat tul pen tentoon gesteld, terwijl ook fraaie irissen naar voren werden gebracht. Om met de laatste bolgewassen te beginnen: we zagen een groep van D. van Bugge- num te Hillegom, waarvan de witte Hollands Glorie met de blauwe standaards de witte J. S. Bach, de geel met blauw getekende Johann Strauss, de crème Stokowski en de lichtblauwe Toscanini bijzonder de aandacht trokken. Van H. Duin uit Beverwijk waren er ook mooie irissen, o.m. Covent Garden en Yellow Queen. De fraaie helderblauwe Wedg wood-sport Ideal werd naar voren ge bracht door G. Hommes. Heiloo. Veel belangstelling trok de nieuwe lelie Limelight, van de fa. Bakker uit Andijk. Men zou deze aanwinst, die van de in Amerika wonende Nederlandse kweker J. de Graaff afkomstig is, een gele Regale kunnen noemen. Bijzonder best gewas, rijk bloeiend en prima van stand en A. J. Preijde, Breezand, bracht opnieuw gladiolen. De uitblinkers waren: de rode Brandaris en Bis-Bis, vlammend rood met witte keel. En dan waren er ook nog narcissen. Onder meer de charmante jonquille Baby Moon van de fa. Gerrit- uit Voorschoten. Een alleraardigst narcisje van deze firma was ook de dub bele witte Doublet, die een getuigschrift van verdienste kreeg. Dubbele narcissen bracht ook de fa. Van der Wereld uit Roelofarendsveen. Vooral nr. 36 blonk uit. De tulpen voerden natuurlijk de boven toon. P. Nijssen Zn, Santpoort, toonde de diepgele Golden Nizza en de gele Nizza-sport Kennemerland. Interessante Viridiflora-typen bracht D. W. Lefeber Co, Lisse. Festiade. witte voet en leven dig rood getinte bloem, werd naar voren gebracht door de fa. E. v. d. Schoot te Hillegom. Een mooie tulp. Een getuig schrift eerste klasse was voor de enkele late tulp Eastern Queen, gele voet over gaand in rood, een zeer apart getinte aanwinst van John van Grieken. Benne- Een opvallende verloping uit Peerless Pink stelde J. Barnhoorn, Sassenheim, tentoon: rood met abrikooskleur aan de rand. Een beste tulp was ook Union Jack, een forse sport uit Cordell Hull, die de Westfriese tulpenkoning P. Bakker uit Enkhuizen ten tonele voerde. Van de zelfde firma noteerden we ook de fraaie Queen of Bartigons. H. Nijssen, Haarlem, etaleerde de mooie oranjerode Koran en H. Nieuwenhuis, Hillegom. besloot de keuring met de par kiet uit Aristocrat: Berlage. Wel stevig van steel, maar niet sterk parkiet van vorm. Uiteraard Waren er nog tientallen andere soorten tulpen, maar het zou te ver voeren die hier allemaal te noemen, al verdient een gele zaailing van J. Kuys, Breezand, aparte vermelding. Deze aan winst is ontstaan uit een kruising van de bekende late tulp John Scheepers met de gele triumph tulp Ursa Minor. Het resultaat was een kloeke gele tulp het John Scheepers-type. Wessanen: Resultaten van eerste kwar taal beter dan die van 1959: voorspellin gen moeilijk; revaluatie leidde tot voor delige verlaging van invoerprijzen; brood- verbruik per hoofd daalt in Europa door gestegen welvaart; verdere daling wordt verwacht door vijfdaagse werkweek; be- volkingstoeneming zal daling in Neder land goedmaken; men verwacht geen scherpere concurrentie en geen verdere concentratie in meelindustrio. Exportprijzen van gladiolen Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft zich gistermid dag geruime tijd beziggehouden met de vaststelling der minimum-exportprijzen van gladiolen. Er was een advies bin nengekomen van de Gladiolenvereni- ging, dat een verhoging der prijzen beoogde. Dit advies was behandeld in de Commissie van Bijstand Bloembollen en daar kon men dit advies niet geheel volgen en wilde men voor de maat veer tien een iets hogere prijs en voor de maat 810 cm een lagere. Eindelijk besloot men het voorstel van de Com missie van Bijstand te volgen. Het was de heer T. Kralt die na een uur lang de discussie te hebben aangehoord, ver zuchtte: „Zullen we nu maar niet gaan stemmen?". En dat gebeurde. Het voor stel der Commissie van Bijstand werd aangenomen met veertien voor en vijf tegen. De nieuwe minimumprijzen zijn nu als volgt: Veertienen op f 7.25, 1214. f 6.—, 1012- f 4,—, 8—10. f 2,75. 6-8. f 1,75. 4—6- f 1,20 en 2—4 f 0,60. De Gladiolenver- eniging had voor de maat veertien op - geadviseerd, voor de maat 810 - en voor de rest hetzelfde als de Commissie van Bijstand. De minimum-exportprijzen van bij goedartikelen gingen onder de hamer door. De Bond van Bloembollenhande- laren had er op gewezen, dat men door de revaluatie van de gulden een verlies had geleden doordat de exporteur een bepaald bedrag voor het PVS moet incasseren. Dit percentage zal worden vergoed In bespreking kwam ook een nota over de verzending van bloembollen naar het buitenland door particulieren. De Bond van Bloembollendetailhandela- ren was er niet voor, maar het PVS was van mening, dat men naar een mo gelijkheid kan zoeken, waardoor parti culieren een pakket van drie kilo bollen naar het buitenland kunnen zenden. Natuurlijk moet een gezondheidsverkla ring plus een uitvoermaohtiging wor den verleend. Het PVS zal verder een bijdrage geven van f 12.500 voor verbetering en co ördinatie van de handelsvoorlichtang in het buitenland. Zaak Socrates eind juni voor rechtbank De Amsterdamse rechtbank zal op 20 en 22 juni de zaak-Socrates behandelen. Er is een speciale kamer samengesteld waarvan mr. B. van Waarden president is. Als officier van justitie zal optreden mr. J. F. Hartsuiker. Deze heeft zich sinds november jl. bijna uitsluitend met het vooronderzoek in dit miljoenen schandaal bezig gehouden. Als verdach ten in deze zaak zullen terecht staan de gefailleerde president-dirêcteur van de eveneens failliet verklaarde N.V. So crates Nic. den B„ die in november Jl. werd gearresteerd onder verdenking van bedrieglijke bankbreuk, en de ex-onder directeur van de Amsterdamsche Bank, de heer Th. H. uit Bussum, die de dag na kerstmis werd aangehouden onder verdenking van verduistering in dienst betrekking ten nadele van de Amster damsche Bank en ten voordele van Nlc den B. De beide heilige daad-ambassadeurs Jolle J. en M. J. J. V. zullen zich eer der, en wel op 25 en mógelijk ook 26 mei as., voor dé Amsterdamse recht bank hebben te verantwoorden wegens een reeks oplichtingen, onder meer van de N.V Socrates (Vervolg van pagina 1) In Coquilhatstad meent men te we ten, dat een aantal vertegenwoordigers van de centrale regering op de confe rentie bereid is in een of andere vorm een compromis met Tsjombe te sluiten Hiertoe zouden behoren de minister president Joseph Ileo, de vice-premier Bolikango en de minister van binnen landse zaken Adoela. Vandaag zal blijken, of zij voldoende invloed hebben om dit compromis te bereiken. Volgens nog niet bevestigde berichten zijn in de rivier bij Port Francqui in Noord-Kasai de lijken van 26 Ghanese V.N.-militairen gevonden, die vorige week door Kongolese soldaten zijn ver moord. De twee Britse officieren en de twee Zweedse leden van een controle groep zouden niet bij de lijken zijn. Zij zijn door de V.N. opgegeven als vermist, vermoedelijk gedood. In totaal waren 38 militairen als vermist opgegeven. Men vermoedt, dat de Ghanezen ge dood werden als represaille voor Kon golese soldaten, die door een Ghanese kolonne werden neergeschoten, die ge vangenen wilde bevrijden. Hoewel de Kongolese troepen in Pont Francqui on der het gezag van Leopolds tad staan neemt men aan. dat zij hun actie tegen de Ghanezen op eigen initiatief hebben gevoerd. Gisteren zijn Liberiaanse troepen naar Port Francqui vertrokken om het ge decimeerde Ghanese garnizoen te ver vangen. ZU zullen daar gezameniyk met Kongolese troepen moeten patrouilleren. Emissies Stokvis Op 12 mei openen de Rotterdamsche Bank en de Nederlandsche Handel Mij. de aangekondigde inschrijving a pan op f 8.194.000 aandelen N.V. R. S. Stokvis en Zonen ten volle winstdelend over 1961 met inschryvingsrecht voor 4 aan delen op één nieuw, alsmede op f 10.926.000 4'/4% 15-jarige in aandelen converteerbare obligaties a pari, met in- schrijvingsrecht voor 3 aandelen op 1 obligatie, begin claimhandel 3 mei. Beursnotering wordt gevraagd. Daarna zullen de middelen voldoende zyn voor uitbreidingsplannen en verwachte om zetstijging. De lening wordt a pari af gelost in 11 jaarlijkse termijnen, het eerst in 1965. Vervroegde aflossing kan pas geschieden van 1 mei 1969 tot 1973 101%, daarna 100%. Twee obligaties van f 1000 elk kunnen met ingang van 1 januari 1965 onder bijbetaling van f 300 verwisseld worden in een aandeel van f 1000, dus a 230%. De bedrijvigheid steeg in 1960 met lichte daling van de marges en voortdu rende neiging tot stijging van de kos ten. Omzet en winst namen 20% toe. De exploitatiewinst bedroeg f 12,24 (10,12) miljoen; beleggingsbaten f 1,24 (0.71) min., afschrijvingen f 1.55 (1,3) min., belastingreservering f 4,3 (3,8) min., financieringskosten f 645.187 (82.419); saldo winst f 6,98 (5,65) min.; reeds voor gesteld dividend 12 (12)%. Wegens re valuatie f 1 min. afgeschreven op voor raad. Deelnemiingaonkosfcen werden gun stig beïnvloed door op zich zelf staande uitkering van f 500.000 door één doch ter. N.V. Hollandsche Gummifahrieken Weesp: Onderhandelingen voltooid voor overneming door Imperial Chéniió'al In dustries belhouiféns goedkeuring door Ne- derlandsdhe Bank en Brits ministerie financiën; assortiment wordt aange- De Kondor: Gang van zaken gunstig, omzet iets gedaald toit ƒ10,5 min. door bouwstaking en zeer natte zomer; enige langlopende werken, die eind 1960 vrij wel gereed waren, droegen tot het gun stig financieel resultaat bij; bruto-over- schot ƒ1,29 (vorig jaar 1,21) min.; winst ƒ666.131 (624.808); dividendvoorstel 18 (15) pet; concurrentie zeer scherp; tot de onderhanden werken behoort het Europa-Huis bij het Amstelstation te Amsterdam; orderstand op 1 januari ƒ9.8 min.; bevredigend resultaat ver- Militaire mutaties Bij de geneeskundige dienst is de ko lonel-arts H. Stigter bevorderd tot briga- degeneraal-arts. Tot brtgade-generaal- tandarts is bevorderd de kolonel-tand arts C. van Dongen. De luitenant-kolo nels-arts E. de Vries. K. L. Bakema, L. van Oosten, W. Bakker en T. H. Cowan zijn bevorderd tot kolonel-arts. Luite nant-kolonel H. A. Alberdingk van de infanterie heeft op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst gekregen. Kent u Tolet al? Tolet reinigt, ontsmet en verfrist! Tolet is 100 zelfwerkend: niet meer boenen, alleen instrooien. De praktijk be wijst 'tTolet is veel gemakke lijker, veel beter, volmaakt hygië nisch. Volgdegebruiksaanwijzingprecies. Dat is belangrijk! Grote bus voor maan- I 35 denlang gebruik slechts uw toilet heerlijk fris met 'n Erdal produkt, dus goed! Doe het zo! Bus goed schudden, 's avonds W.C. doortrekken en Tolet strooien langs de binnenkant van de closetpot en in het water, zowel in de pot als de afvoerbuis. Volgende morgen W.C. doortrekken. Klaar! Supcrschoon! Bij hardnekkige kalkafzetting behan deling enkele dagen herhalen. Daar na is 1 x per week voldoende. „HET HUIS VAN VERTROUWEN DAT VERTROUWEN GEEFT" woningtextiel dames, heren- .n kinderconfectie huishoudelijke- electro technische artikelen Een hoge troef: de MATADOR de betere bestelwagen! De MATADOR bestelwagen "staat zijn mannetje". Sterk geconstrueerd, doelmatig gebouwd, met ijzeren "hart en longen" is de MATADOR de aangewezen bestelwagen voor snel. zuinig, rendabel transport. Ondervind het zelf: maak een proefrit met de MATADOR. Hij rijdt als *n luxe wagen en trekt snel op. Door de voorwielaandrijving ligt hij rotsvast op de weg. De MATADOR heeft 'n enorme laadcapacitelt ènhij Is verrassend zuinig! korte of lange laadbak (tot 4% meter) hoge of lage laadvloer, naargelang type, op kenteken van I2S0 - 1450 kg. open of gesloten bestelwagen Mook een ptoefriC. öot wplicht Ut owts. mÊÊtm CARAGE JONGELEEN viotteieverinf Jacobsgracht 1016 Leiden Telefoon 21560 Het faillissement van JACO BUS HAM te Leiden, gehan deld hebbende onder de na men „Haru" en „Jeha", is geëindigd wegens het ver bindend worden van de enige uitdelingslijst. Mr. K. E. ERIKS, curator. Vrijdagmiddag 1.30 uur ver koop van grote partij mager rund- en lamsvlees en spek voorw. goedgekeurd. Spek per kg 0.90 In verband met zaterdag- sluiting van het slachthuis zal de verkoop nooit meer op zaterdag plaatsvinden De Verkoper J. van Tongeren 500 gram LAMdi^rPEN 1.98 500 gram LAMSROLLADE2.38 Heeft U de PANÉ van de KEURSLAGER al geprobeerd 24 cent per stuk in 3 smaken een grote sortering o.a. schenkel met vlees, osse- mergpijpen mergstaven Kippenpoulet 0.75 per 250 gram. ^J^eurslager vd^ee KOREVAARSTRAAT 4 JAC. CATSLAAN 12 Or. A. F. N. LEKKERKERKER teken goede Openbaar Slachthuis Watersportartikelen Jachtzeilmakerij Volksbootbouw H. R. TROOST LEIDEN HAVEN 14 TELEF. 21664 jongeman voor werf en expeditie. Veel buitenwerk. Houthandel Timmerman N.V., Zoeter- woudseweg 21, Leiden. Na 6 uur melden: Scholtenstraat 21, Tel. 34196 BENUT VOOR UW ADVERTENTIES een krant van formamt Adverteer daarom regelmatig in de nieuwe leidsch e courant PHILIPS TELEVISIE 645,- AUTOMATIC 845,-, enz. Het is mogelijk dat U het aankoopbedrag van Uw TV-toestel terug krijgt Uw TV-toestel kost U dan slechts 12 cent die nodig zijn om het formulier, dat U bij aankoop van Uw TV ontvangt, op te sturen, waarmede U een GRATIS toestel kunt winnen PHILIPS TELEVISIE voor uitmuntende beeldkwaliteit. PHILIPS TELEVISIE voor subliem geluid PHILIPS geeft U kans op een gratis TV PHILIPS en LANGEZAAL waarborg voor kwaliteit en service Daarom en ook voor een prettige betaling naar Lange zaal Stille Rijn 34 Leiden, Telefoon 26545 Koop dus nu een TV en doe mede aan het grote Philips onderzoek met elke dag een gratis TV toestel Komt U eens bij ons praten op de STILLE RIJN 3-4 LEIDEN Wij geven U ook gaarne 2 weken geheel gratis Televisiegenot mmm

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13