IHeutuc geihsctfeGTourant Kongo: leiders door leger gearresteerd Commentaar Ethische normen voor ambtenaren SPOETNIK NIEUWS in één oogopslag V reemdelingerxlegioen gaat verdwijnen V.S. aan Rusland: tóón goede wil in Laos Regen- icleeën Geen krant maandag DESSO JLTHUIS BU Gevechten duren nog voort Ton schade bij boerderij brand II VRIJDAG 28 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal: 1 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: r. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER CHRISTELIJK.ISATIONAAL DAGBLAD „Stantvosttcft is ahebleoen mgn bert ia icgljenspotr Tweeënveertigste jaargang no. 12161 volière 1V4 meter hoog. DEZE WEEK SLECHTS 35.— VLIELAND, Nieuwe R"n 50 VOGELKOOIEN v.a. 6.95 In Laos is de toestand weer ernstiger geworden, doordat de communistische troepen een nieuw offensief zijn begonnen tegen de regeringsstrijdkrachten. De Sowjetunie gaat gewoon door met de bevoorrading van eerstgenoemde eenheden. Een van de consequenties welke De Gaulle uit de opstand in Algerije heeft getrokken, is de ontbinding van het Vreemde lingenlegioen. De parachutisten van het eerste regiment, dat het sein tot de opstand gaf, zijn naar het hoofdkwartier vertrokken na hun kamp vernietigd te hebben. Men vreest dat president Tsjombe van Katanga in handen is gevallen van Kongolese troepen, die de dood van Loemoemba willen wreken, of zich bevindt in de macht van leden der Force Publique, die destijds door Tsjombe uit Katanga zyn verwijderd. Naar het oordeel van staatssecretaris Scholten is het niet toe laten van commerciële televisie een vorm van geestelijke dwang. Hij meent dat de tegenstanders met een flinke boog om de principiële grondslag heenlopen. De heer T. Gaastra, voorzitter van de Ned. Chr. aannemersbond, meent dat ingrijpen in de vrije sector niet nodig was geweest indien de aanvragen in de sector van de premiewoningen naar behoren waren gehonoreerd. Het vijfjarige Rotterdamse jongetje Johnny Wilheyns is terecht: een rechercheur ontdekte het kind in een kaaswinkel. Een echtpaar heeft bekend, dat Johnny in de nacht van woensdag op donderdag by hen thuis heeft geslapen. (straat) (woonplaats) Betaling gescbledt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bew(js van dankbaar heid owerzUda ontvang Ik graag bet boek ITp Parade" op onderstaand adres: IN HET LAND waar (naar ons idee althans) altijd de zon schijnt, is een uitvinder op de ge dachte gekomen een „fietsparaplu" te con strueren. Op de 39ste voorjaarsbeurs in Milaan, die dezer dagen gehouden wordt, is namelijk de fiets-paraplu standaard te znen die deze foto in beeld brengt. De uitvin der zelf verwaoht er veel van en het onderschrift vermeldt dan ook dat het vast wel iets voor Neder land is Het lijkt ons een onge grond optimisme. In de eerste plaats omdat men in dit regenland niet van een paraplu houdt en in de tweede plaats omdat regen in dit land niet een los staand begrip is: bij ons zijn regen en wind twee onafscheidelijke bondgeno ten en wind is de natuur lijke vijand van -de paraplu. In Italië is dat anders. Daar kan de regen een hele dag lang loodrecht naar beneden vallen uit een ondoordring baar grauwe wolkenlucht. Dan trekt de Italiaan geen regenjas aan waarschijn lijk bezit hij dat bij ons zo onmisbare kledingstuk niet eens maar gebruikt hij zijn paraplu. Of laat hij zich maar rustig natregenen want morgen schijnt toch weer de zon Dat laatste is dan een kwestie van mentaliteit, van landsaard. Zoals ook onze mannenaversie-tegen- de-paraplu een kwestie is van landsaard. De Italiaan loopt onder zijn paraplu te genieten van de schandaal processen die zijn krant hem niet graagte opdist de Nederlander leest zijn krant het liefst thuis, in een gemakkelijke stoel bij de kachel. En dan wil hij een betrouwbare, serieuze krant, die durft te zeggen waar het op staat zonder in die berichtgeving te specule ren op allerlei dikwijls niet zo frisse sentimenten. Het is een van de redenen waarom onze krant de krant is voor christelijk Neder land. En waarom wij u durven vragen onze krant te pro pageren bij vrienden cn kennissen. En daarom druk ken we iedere dag de bon af. U kant noteren als nieuwe abonnee: (straat) (woonplaats) Maandag 1 mei zal ons blad ter gelegenheid van de viering van Koninginnedag niet ver schijnen. Onze bureaus zijn de gehele dag gesloten. In Atjeh zouden zich 2000 opstandelin gen van de Daroe-I-Islam aan het Indo nesische leger hebben overgegeven; zU hadden automatische wapenen en enige bazooka's. TTET NATIONALE KONGOLESE LEGER heeft vandaag de macht in Coquilathstad gegrepen en president Joseph Kasavoeboe, andere leden van de regering in Leopoldstad en president Tsjombe van Katanga gearresteerd. Dit werd vanmiddag uit doorgaans welingelichte kringen in Elisabethstad vernomen. De stad is geheel van de buitenwereld afgesloten, zo werd gemeld. In de berichten werd volgens de Belgische radio gezegd, dat in over eenstemming met de Kongolese re gering alle Europese adviseurs van president Tsjombe (die in tegenstel ling tot berichten van gisteren niet blijkt vrijgelaten te zijn), die in Co- quilhatstad zijn, door de V.N. uit heit land gezet zullen worden. In Elisabethstad vreest men dat Para's bliezen hun kamp op HET VREEMDELINGENLEGIOEN gaat verdwijnen. De wervings bureaus van dit keurkorps zijn gesloten. Geharde Franse troepen omsingelden gisteren het parachutistenkamp Zeralde, waar zich het eerste regiment van het legioen bevond, dat het sein tot de opstand in Algerije had gegeven. Na urenlange onderhandelingen besloten de para's gehoor te geven aan de opdracht, in vrachtwagens te stappen en naar het hoofd kwartier van het legioen in Sidi bel Abbas te vertrekken. Voordat zij vertrokken lieten de para's de munitie in de lucht vliegen, die zij niet mee konden nemen. Onder weg schoten zij hun machinepistolen leeg in de lucht, gooiden zij hand granaten in het open veld en wierpen zij rode en groene rookgranaten, die met luide knallen ontploften. Het regiment, dat in het hoofdkwartier Sidi bel Abbas ontbonden zou worden, werd bij zijn uittocht door de Franse be volking toegejuicht en met bloemen be strooid. Enkele toeschouwers en ook ver schillende legionairs (meest Duitsers) huilden toen het convooi trucks het kamp uitreed. Soldaten zowel als burgers schreeuwden „Algerije is Frans" en de legionairs kregen van de burgers flessen wijn en cognac mee. Een woedende para trok bij de uitgang van het kamp het insigne van de tiende divisie, waartoe het regiment behoorde, van zijn uniform en gooide het op de grond. Toen haalde hij een klein insigne voor de dag en zei „dit is het kenteken van het eerste parachutistenregiment van het vreemdelingenlegioen en dat is genoeg". Duitse legioensoldaten hebben verslag gevers verteld, dat na het ineenstorten van de putsch een groot aantal manschap pen is verdwenen. „Wij hebben opdracht gekregen te zeggen, dat iedereen pre sent is". Van officiële zijde in Algiers is vernomen, dat ongeveer 50 manschappen worden vermist. Desertie De militaire autoriteiten hebben be richten ais zonden 400 man gedeserteerd zyn, onjuist genoemd. Zij zeggen op de hoogte te zijn van de verblijfplaats van dc voortvluchtige generaals en kolonels, maar laten niet los, waar deze Is. Er wordt rekening gehouden met de moge lijkheid, dat zü met de verdwenen para chutisten naar het zuiden van Algerije zyn getrokken in een wanhopige poging zich aan veroordeling te onttrekken. Er wordt nu schertsend gepraat over de opstand in Algiers. Challe zou eigen lijk niet eens de leider van de opstand zijn geweest, de landingen van parachu tisten zouden nooit tot de plannen van de opstandige generaals hebben behoord en op de vlootbasis Mers el Kebir doet men nu net, of er niet op de para's ge schoten is. „We hebben ze gezegd, dat maar naar een krankzinnigenge sticht moesten gaan en toen reden ze weg", zei een der matrozen laconiek. In Algiers zijn gisteren duizenden wa pens in beslag genomen. Er worden nog steeds talrijke mensen gearresteerd en op nog meer militairen en burgers wordt Jacht gemaakt, zoals ook op dc kolonels van de parachutisten, Broizat en Gardes. In Parijs werden tot dusver meer dan 400 uiterst rechtse personen gearresteerd. .i^Bollatje.' in de zilveren rol Tsjombe Is gearresteerd door troepen, die wraak willen nemen voor de moord op Loemoemba. Evenmin wordt het uit gesloten geacht dat Tsjombe de gevan gene is van vroegere soldaten van de force publique, die na de ongeregeldhe den ln juli uit Katanga zyn gezet. Vijf topadviseurs van president Tsjom be ln Coquilhatstad zijn door Kongolese troepen per vliegtuig overgebracht naar Leopoldstad. „Zij zullen gedetineerd worden en ondervraagd", aldus een woordvoerder voor de V.N. HU zei, dat hiertoe werd overgegaan na een ver zoek van president Kasavoeboe van de centrale regering van Leopoldstad. De meeste waarnemers in Elisabeth stad zijn van oordeel dat wat er ook Coquilhatstad gebeurt, de idee van een Kongolese statenbond dood is. De minis ter van binnenlandse zaken van Katanga, Moenongo, heeft vanochtend een besluit gepubliceerd volgens hetwelk ieder, die Katanga wil verlaten in het bezit moet zijn van een uitreisvergunning. (Zie vervolg op pagina 17.) (Advertentie) BOUCLÉ TAPIJT v.a. 17.90 per m2 ROTFRM4RKT 23 BOTERMARKT De regering bood de nieuwbe noemde secretaris-generaal van de Navo, oud-minister mr. D. U. Stikker, gistermiddag in de Witte Burg een lunch aan. Tot ieders verrassing kwam prins Bernhard, die in hetzelfde res taurant een vergadering van de KLM had, mr. Stikker felici teren. Het was een hartelijke begroeting. Koningin Juliana hoopt zondag haar 52ste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid daarvan deze recente foto van Max Koot. DE New York Herald Tribune bracht dezer dagen een teke ning, waarop Chroesjtsjef en Ken nedy staan afgebeeld terwijl zij aan de conferentietafel zitten. De Rus sische premier zit achter een bord met een gebraden kip of jets van dien aard en vraagt dan terloops aan de Amerikaanse president of hij er bezwaar tegen heeft, dat hij door gaat met eten. Verwilderd kijkt Kennedy naar'het bord met de lrip, die Laos moet voorstellen. Beter dan wat ook geeft deze tekening de situatie wee>r, zoals die op het ogen blik in de wereld is. De Sowjetunie stemt in met onderhandelingen over Laos, heeft met Engeland samen een oproep tot de strijdende partijen ge richt, het vuren te staken, maar gaat ondertussen door met het bevoorraden de pro-communistische troepen, die nieuwe aanvallen hebben geopend op de UOERMOND HEEFT een besluit geno- men dat voor ons land uitzonderlijk Is en dit, naar wij hopen, ook blijven zal. te weten tot de viering van de Konin ginnedag op zondag. In Nederland staat in ons volksleven de zondag gelukkig nog hoog in tel, al zijn er aanwijzingen dat hij enigszins van karakter aan het veranderen is. Een reden temeer moet zulks zijn om op de situatie scherp toe te zien. Het Roermondse besluit betreuren wij zonder meer. Roermond is in meerder heid een rooms-katholieke stad, maar het is een stad in Nederland. Bovendien Is er te Roermond een minderheid, die over de betekenis van de zondag anders oordeelt dan blijkbaar bij de rooms-kafholieken mogelijk is. Onder het Nederlandse volk zijn er met beduchtheid in het hart voor wat er zou kunnen geschieden, indien ooit het rooms- katholicisme in de meerderheid kwam. Wij voor ons zien nog geen aanleiding, die beduchtheid te delen, maar een be sluit, als thans te Roermond gevallen, is alleen van een strekking om de argwaan aan te wakkeren. Veel hebben wij met de rooms-katho- lieken gemeenschappelijk. Des te meer moet het ons vedrieten, wanneer zij aan de christelijke zeden niet meer diepte weten te geven. Hadden wij van Roermond niet anders cn beter mogen verwachten? Ons dunkt, dat de burgemeester van deze stad zijn invloed had dienen aan te wenden tot een andere en betere besluit vorming. M'sschien heeft hij zulks ook wel gepoogd, maar naar buiten Ls daar van niets kunnen blijken. Hij vertegen woordigt in zijn ambt heel de burgerij. Als oud-staatssecretaris bij een onzer de partementen, dat bovendien rechtstreeks bij onze volkscultuur betrokken is, had hij juister kunnen handelen. Het besluit is te betreuren, het is boven dien onnodig. Men kan moeilijk s'aande houden, dat in de huidige maatschappe lijke verhoudingen de week niet ruim schoots ruimte en gelegenheid b'edt tot festiviteiten als hier in het geding. De week zelf geeft aan ons volk kansen te over. Ware het dan onbillijk om te hopen, dat de zondag te sterker zijn eigen hoge karakter zou kunnen behouden, het ka rakter van ook temidden van ons volks leven een teken te zijn? Het Roermondse besluit moge een uit zondering blijven. Het is als besluit ln een Nederlandse burgerlijke gemeente ongelukkig genoeg. regerings-strijdkrachten en er blykbaar op uit zijn. Laos nog te elfder ure ge heel in de wacht te slepen, zonder dat zelfs de Amerikanen hier iets aan kun nen doen. Chroesjtsjef wil praten, maar hU gaat dooi met eten. Het staakt het vuren ln Laos is nog altijd niet ingegaan, on danks een dringende oproep van de (rechtse) regering tot de (linkse) Pathet Lao. De regering heeft haar troepen be volen, uitsluitend uit defensieve over wegingen te schieten. Intussen hebben de V.S. bU de Russi sche regering protest aangetekend tegen het gebrek aan medewerking bij de Pathet Lao. die Integendeel nieuwe aan vallen heeft ondernomen in de richting van de koninklyke residentie Loeang Prabang en de hoofdstad Vientiane. Ook van Britse zijde is teleurstelling uitge sproken. De Franse regering heeft de Sowjetunie laten weten, dat het dringend noodzakelijk is, dat er een werkelijke wapenstilstand komt. (Zie vervolg op pagina 9) J?EN kleine storing in de hogere lucht- lagen, samenhangende met een klein lagedrukgebied op de Noordzee veroor zaakte vanmorgen in ons land plaatselijk regen. De storing verplaatste zich slechts langzaam. Een hogedrakgebied dat gis teren van de oceaan Frankrijk binnen trok werd weer snel afgebroken door een oceaandepressie dat naar zuid-Frankrijk trok. Deze storing zal in dc richting van Italië trekken. Boven Scandinavië is een gebied van hoge luchtdruk aangekomen waarvan de invloed juist niet tot ons land reikt. Het weer in ons land blijft in verband hiermede enigszins wissel vallig, maar de kans op opklaringen wordt groter. De wind blijft betrekke lijk zwak en in de temperatuur komt niet veel verandering. ,Jk zal eerst jouw worstje braden. Tommy. Dan kunnen we eens zien, hoe het smaakt". In de afgelopen nacht is de kapitale boerderij Everlshof van de landbouwer G. R. Poels uit Hout-Bleriak (L.) voor een groot gedeelte dooi brand verwoest. De brand werd eerst ontdekt toen de vlammen de deur van de kamer hadden bereikt waar de knechten sliepen. Vijf kinderen konden ternauwernood worden gered. De Venlose brandweer later geassis teerd door die uit Blerick. kon alleen nog maar het woongedeelte van de boer derij uit de vuurzee redden. In de stallen vonden 2 paarden, 31 big gen en nog enige zeugen en kalveren de dood. Veel inventaris ging verloren. De schade die door de verzekering wordt gedekt, loopt tegen de f 100.000. De oor zaak van de brand is nog niet bekend. pRESIDENT Kennedy heeft verklaard dat hU het voor nemen heeft een functionaris aan te stellen om de ethische normen ln het Amerikaanse bestuursapparaat te coördine ren. Deze ambtenaar zou direct aan hem verslag moeten uit brengen, zei Kennedy In een speciale boodschap aan het Congres over belangentegen stellingen. „De regeling van het ethi sche gedrag", schrijft Kennedy, „moet worden gecoördineerd om ervoor te zorgen dat op alle employés dezelfde gedragsnor men van toepassing zijn." Kennedy schreef verder, dat hij binnenkort aanwijzingen zal geven over de dingen die over heidsfunctionarissen wel en niet mogen doen als ze in over heidsdienst willen blijven. Als de coördinerende func tionaris Is ln Washington de naam genoemd van James DL Landis, het 61-Jarige gewezen hoofd van de juridische facul teit van dc universiteit van Harvard. In december heeft Landis voor de toen pas geko zen president een aantal sug gesties over het overheidsappa raat uitgewerkt. De president sprak als zijn overtuiging uit dat het over grote deel van de overheids functionarissen integer en toe gewijd is. HU had echter de volgende punten in gedachten: L Een verbod om geschenken aan (e nemen die kennelijk zijn bedoeld om officieel optreden te beïnvloeden. 2. Een verbod voor over heidsfunctionarissen om voor particulier gewin gebruik te maken van officiële gegevens die niet voor het publiek toe- gankelUk zijn. zoals voor spe culatie op de effectenbeurs. 3. Een verbod voor ambtena ren om leis van economische waarde te trachten te krUgen van per- n-n wier p- Icultere belangen beïnvloed kunnen worden door handelingen van de ambtenaar of zijn dienst. 4. Een verbod van betrekkin gen buiten overheidsverband die niet ln overeenstemming zUn met een overheidsfunctie. 5. Nadere regelingen voor het gedrag van door de president aangestelde personen, met In begrip van personeelsleden van het Witte Huls. 6. Het uitbreiden van de be perkingen op parti uller <*nde- lenbezlt tot het gehele rege ringsapparaat. Tendens: stationair De Bilt verwacht tot zaterdagavond Veranderiyke bewolking met hier en daar een bui en vannacht plaatselijk mist. Overwegend zwakke wind. Dezelf de mlddagtemperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 5-25, onder 20 00 uur, maan op 18.28, onder 5.06 uur. Volle maan 30 april. HET WEER ES EUROPA li f? 5 iïlls Eelde ie Bilt Pwente Ein.in Zd.-Limb Helsinki Stuck b Oslo nupenb Abt-nit-ei Londen A'dam Brussel Luxemb Parus Burdeau> Grenoble Nice Beriun Frank furl MOnchen ZUncb Geneve Lucarnc W»nen Innsbruck Belgrado Athena Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon gh. bew. gh. bew zw. bew. zw. bew. regen zw. bew. regen onbew. onbew. zw bew. 1. bew. regen gh. bew. L bew. regen onbew. zw. bew. zw'. bew'. zw. bew. h. bew. zw. bew. gh bew h. bew. mist zw. bew zw. bew. onbew h. bew. zw. bew onbew 1. bew L bew regen zw. bew. windstil H 3 windstil 13 3 nno 2 13 1 windstil 13 4 ono i 13 5 wnw 4 21 8 windstil 21 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1