IS Unilever: Hebben wij al het mogelijke gedaan of niet? Simsilk dit busje Vinolia toiletpoeder TRÉS CHIC PARFUM bij eike grote flacon shampoo Toestand Kongo minder somber dan men wel sou denken Besluiten vijfdaagse werkweek geschorst Twenmanl afscheid bii hakkers Niet charmant Vanavond „Het grote mesop het scherm ETHERGOLVEN Bakkers vragen minister zijn woord na te komen De Zon gaat op I/I v i DONDERDAG 27 APRIL 1961 Dam-vraag 88 In de moderne probleemcompositie streeft men er naar ongeveer gelijk waardige stellingen op het bord te brengen. Het probleem hieronder geeft zwart een overmacht en dat is jammer maar het kon niet anders. Daar staat tegenover dat de afwikke ling van dit naturel aan alle gestelde eisen voldoet 1 w up ip oc I I T Zwart: 1, 10, 11, ld, 21, 22, 25, 27, 28 29 33 Wit: 30, 37, 39, 41, 42, 44, 45, 48, 49. Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 88 In de eindspelstudie van S. Koz- lowski was dit de stand: Wit: Kf3, Th7, Lh8. pi g6. Zwart: Kg8, Tf8, pi f7. De aardigheid is dat wit gemakke lijk zou kunnen winnen als de witte loper op h8 er niet stond. Dan ging het namelijk aldus: g7, Te8, Th8t, Kg7. Dus ruimt wit eerst zijn eigen loper op. Aldus: 1. Th7g7t, Kg8xh8; 2. Tg7h7f, Kg8h8. Nu is de stand bereikt zónder witte loper en dus gaat nu het grapje met g6—g7 wèl door. Bridge Het juiste bod in het biedprobleem van gisteren is: 3 klaveren. Hoewel „bridge" een zaak van we derzijds vertrouwen is, moet Noord in deze situatie het gedoubleerde 2 schop penbod uitnemen. Met renonce in partner's kleur, zal het spelen van 2 schoppen door Zuid wel eens minder prettig kunnen aflopen. In de praktijk paste Noord, waarna Zuid gevoelig down ging! Ziehier de volledige kaartverdeling: C HB75 O B 10 8 «f* 976432 *H3 N A 10 952 ^6 w o A9842 A H 9 7 6 3 w O 5 4 2 B 10 8 5 2 VB87 64 OP V 10 3 O V A H V West kwam uit met harten 6. Oost nam met hartenaas en speelde harten na, welke West troefde. Hierna incas seerde West ruitenheer en vervolgde met klaveren. Oost troefde, waarna nogmaals harten en klaveren over en weer getroefd werden. Later moest Zuid nog 2 slagen in troef verliezen, '«dat het contract 3 down kwetsbaar ■^dubbeld ging, dus 800 punten voor Oost-West! JACK DIAMOND Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben: 1. dwergvalk; 2. geboorteplaats van Samuel; 3. meisjesnaam; 4. gemeente in Z.-Holland; 5. landschap op de Oostkust van Sumatra; 6. vis (meerv.); 7. godin der wijsheid; 8. faam, eer; 9. wrok; 10 water in Noord-Brabant. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. immers-pop; 2. door- steel; 3. edel-men-ra; 4. A.E.-doornat; 5. An-en-era-le; 6. largo-idee; 7. Ilse- steil; 8. netto-kern; 9. kaas-molen. Verticaal: 1. ideaal-ink; 2. Modena- Lea; 3. moeder-sta; 4. er-long-ets; 5. Rs-moe-os-om; 6. ster-rit-k.o.; 7. pen- nadeel; 8. Oeral-Eire; 9. plateel-nn. Vragen aan Kamer over Nederland-Hongarije voor televisie Het socialistische Tweede Kamerlid dr. J. G. H. Tans heeft minister Korthals gevraagd op welke gronden en krach tens welke bevoegdheden de t v.-zenders Goes en Roermond tijdelijk worden uit geschakeld tijdens de uitzending van de voetbalwedstrijd Nederland—Hongarije op zondag a s. Dr. Tans ïniormeert of de minister alsnog wil bevorderen dat de beide zenders de hele wedstrijd uitzen den. Cyprus heeft net aangeboden lid maatschap van ie Raad van Europa aanvaard. Aartsb -schop en president Makarios heeft dit meaegedeeld. Wetenschap breekt zich het hoofd over Plantaziekte XJLANTA EN KONGO zijn de hoofdonderwerpen, die heden op de jaar vergadering van Unilever N.V. te Rotterdam zijn behandeld door de heer F. J. Tempel, voorzitter van de raad van bestuur. De directe Planta- schade blijft hij ramen op ten hoogste 7,5 miljoen, grotendeels door terug koop van geblokkeerde margarine en voorts door schadevergoediingseisen. De omzetdaling is in dit cijfer niet begrepen. Het margarineverbruik is in het laatste kwartaal van 1960 met tien procent gedaald. Gedeeltelijk heeft dit aan de Planta gelegen, voor een ander deel aan de verkoop van goedkope koelhuisboter. meer bewust van het belang om langs objectief wetenschappelijke weg alles ln het werk te stellen voor verdieping van inzicht en verbeterde en zo mogelijk al gemeen aanvaarde methodieken. Uni lever heeft daarom advies verzocht van de Centrale organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek in Den Haag. Het marktaandeel van v.d. Bergh en Jurgens daalde ln het begin met 20 pet., doch de helft van deze achteruitgang werd weer ongedaan gemaakt en men hoopt spoedig de achterstand in te halen. Dit is de financiële zijde, doch extra ernstig is dat zo veel mensen door een soms hevige huidaandoening getroffen werden. Daarnaast beschouwt Unilever het als een ernstige zaak dat een harer produkten in opspraak gekomen is on danks de grootste voortdurende zorg voor de kwaliteit. Verband nog niet gevonden Sterk houdt haar de vraag bezig of er een medisch-wetenschappelijke ver klaring is te vinden voor het gelegde verband tussen de nieuwe emulgator (middel tegen spatten) en de huidaan doening. Tot dusverre bestaat deze in het geheel niet. Indien deze wordt gevonden, zou dit vermoedelijk het begin kunnen zijn van geheel nieuwe medisch-hiologisrhe Inzichten. Dit zou kunnen verklaren waarom de langdu rige onderzoekingen nog nagenoeg geen resultaat hebben gegeven, on danks het feit dat de deskundigen zich sinds september geheel hebben kun nen werpen op een verband tussen dc emulgator en één benaalde ziekte. Unilever ziet de uitslag van het speur werk aan universiteiten en in eigen la boratoria met spanning tegemoet Tot dusver berusten de aanduidingen voor namelijk op bij de Nederlandse over heid berustend statistisch materiaal, waarnaar men met spanning uitziet. Geen enkel vermoeden Mocht dit verband komen vast te staan, dan komt de vraag of Unilever een verwijt kan worden gemaakt. Voor opgesteld zü, dat bij Unilever geen enkel vermoeden van mogelijke scha delijke werking aanwezig was. Onbe grijpelijk is hoe sommigen hebben aangenomen, dat een fabrikant met ge vestigde reputatie bewust enig risico zou hebben willen nemen, daar elk tijdelijk voordeel in het niet zou val len bij de schade Er is geen sprake geweest van overheersing van com merciële boven veiligheidsoverwegin gen. Het gerechtelijk onderzoek op dit punt loopt nog. Centrale beslissing nodig Daarnaast heeft de commissle-Drees een onderzoek verricht naar de organi satie en communicatie binnen het con cern. De commissie erkent de juistheid van het beginsel van decentralisatie binnen Unilever, doch is toch van oordeel dat de beslissing over verwerking van een nieuwe stof in voeding en cosmetica 11 r a a I behoort te worden genomen ten einde alle factoren en ervaring in andere landen te laten wegen. Daar hier Internationale standaarden aan het groel- zUn, moet In Unilever de beslissing boven-natlnnaal genomen worden. Uni lever heeft daarom bepaald, dat derge lijke beslissingen bij een internationaal orgaan moeten liggen. Met betrekking tot de proeven en on derzoekingen voor de ingebruikneming van de emulgator stelt de commissie voorop dat het daaraan toegeschreven schadelijk effect waarschijnlijk niet ont dekt zou zijn. ook al waren alle naar de toenmalige stand der wetenschap rede lijkerwijze denkbare proeven tot in leng te van jaren voortgezet. Voordat de be slissing om de emulgator ln Nederland te gebruiken viel, waren de resultaten van vele verschillende en ten dele lang durige proeven bekend. De commissie onthoudt zich echter van een oordeel over de vraag of deze proeven voldoen de geacht kunnen worden en laat dit aan deskundigen over. Over aard en voor al duur der proeven bestaat in weten schappelijke kringen groot verschil van mening. Unilever werd zich dan ook te 77 Olof was uitgeput van zijn lange arbeid, maar het was nog geen tijd om te gaan slapen. Hij ver gezelde Inger. toen zij naar het vee ging kijken, dat hoger op de helling weidde. Het was een grote omheinde weide met goed voer en stromend water. Olof liep langs de heining, terwijl het meisje de geiten molk. De omheining liep langs de rand van het bos, de bomen waren verbonden door dikke dwarsbanden van gevlochten riet. Het maken van deze heining had heel wat tijd en moeite gekost en Olof vroeg zich af, of Inger hier buiten bezig zou zijn geweest, toen hij Lappen-Kari had bezocht over Arne en de „besproken" béér. Hij had haar toen niet gezien. Het meisje kwam aandragen met haar houten schotel. Zij droeg hem voorzichtig, want hij was tot de rand gevuld. Zij stak hem Olof toe. Hü moest drinken. „En jij?" „Ik heb geen honger. Maar jij bent al zo lang onderweg." Olof nam de schotel aan, maar zette hem niet direct aan zijn mond. Hij zag de avond zon lichten in Ingers haar en hij vond, dat dit haar leek op dat van Imber. En vreemd: ook de namen verschilden nauwelijks. „Er is voldoende voor ons beiden, als wij de mond niet al te vol nemen," zei hij. Hü dronk, want kwalijk zou het hun vergaan, als de vrouw de schotel eerder aan de mond zette dan de man. Hy mat precies de helft af en reikte Inger toen de schotel. Zü dronk hem zo plechtig leeg. alsof zü in de kerk voor de predikant stond. Toen zij weg gin gen, sloot Inger zorgvuldig het hek. Olof bepeins de, dat ondanks het hek beer en veelvraat wel in de weide zouden zijn doorgedrongen om te doden, zoals het hun aard was, als de schapen en geiten het eigendom waren geweest van een kolonist Maar hij wist, dat de dieren hier in vrede konden grazen, terwül Inger naar de begrafenis ging. Lappen-Kari was dood. maar zii had Inger een deel van haar krachten nagelaten. De wilde die ren zouden met in de nabüheid van de hut durven Er ontbrak een schakel In 1958 is de emulgator voor het eerst ln Duitsland gebruikt. Destyds is bij twee technische functionarissen van het Duitse bedrijf de gedachte opgekomen van een mogelijk verband tussen de ln Duitsland heersende blaasjesziekte en de emulgator. Op grond o.a. van de volstrek te afwijzing dezer gedachte door Unile vers wetenschappelijke afdeling in Duits land en het feit, dat vooraanstaande Dun tee medic de ziekte aan een virus toeschreven, acht de commissie het be grijpelijk. dat men niet eerder aan een verband heeft gedacht. Zij meent echter dat een zekere evenwijdigheid tussen verbreiding der ziekte en de margarine distributie wel reden had moeten zijn ge weest deze mogelijkheid verder te onder zoeken. En zij betreuren het clat een en ander niet is doorgedrongen tot Unilevers wetenschappelyke onderzoekers elders Daarom heeft de raad van bestuur maat regelen getroffen voor betere doorstro ming van gegevens die voor het weten schappelijk onderzoek van belang kunnen zijn naar het speurwerk. Ten slotte verklaarde de commissie, dat de onrust van het publiek tengevolge van de wijze van voorlichting groter is geweest dan nodig was. Unilever zou er verstandig aan hebben gedaan, zelf wat meer in de op^nibaanheid te treden vooral toen onjuiste berichten in omloop waren gekomen Wel heeft V. d. Bergh en Jur gens bij een persbezoek in november misverstanden kunnen ophelderen en de ernstige verdenking kunnen ontzenuwen, dat Unilever na 22 augustus nog bewust margarine met de emulgator aan andere margarine zou hebben toegevoegd. Hiermede wil Unilever niet vooruit lopen op de nog niet afgesloten onder zoekingen van buiten Unilever staande afzonderlijke deskundigen en commissies. Afrika in de branding Afrika stond ln het midden van het wereldgebeuren. Unilever heeft daar f 1418 miljoen of büna 22 pet. van het totale geïnvesteerde kapitaal gesloken, plus nog f 135 min kapitaal van de Palm Line. Hiervan Is 12.6 pet gestoken in het Britse gemenebest in West-Afrika. 3.7 pet in de Kongo en Ruanda Urundi. 2.3 pet in Frans sprekende gebieden, 1,5 pet in Kenya. Oeganda, Tanganyika, 1,4 pet in de unie van Zuid-Afrika, 0.3 pet In Rho desia en Nyasaland, 0.1 pet elders. In Nigeria was de investering f 516 min. met zeer succesrijke resultaten in begint te komen omdat de staat de dien sten van het particuliere bedrijf niet kon evenaren. InKenya werd door politieke onzekerheid met verlies gewerkt, doch East Africa Industries had een goed Jaar. In Zuid-Afrika, Rhodesia en N y a s s a waren de omzetten en resul taten hoger dan ooit. De bedrijven In de Kongo bestaan uit drie groepen: De Marsavco, wier omzet slechts met 10 pet daalde. Sedec met een normale omzet van f 260 min., waarvan 80 pet verbruiksartikelen en 20 pet tro pische produkten. en het plantagebedrüf met 60.000 ha cultuurgrond en 90.000 ha natuurlijk palmbos. Voor deze bedrijven zou het resultaat somberder zijn geweest indien de mensen niet op waarlik schit terende wijze hun taak hadden vervuld. Ondanks alle moeilükheden is een groot deel van het land rustig. Sedec werkt nu met winst, zij het in plaatselijke munt. De resultaten van de plantages zullen af hangen van de mogelijkheid om voor raden af te voeren. Dit ziet er nu wat hoopvoller uit. Al met al lijkt de toestand niet zo somber als men wellicht zou den ken. Behalve Planta en de Kongo was de verscherpte concurrentie een oorzaak voor de daling van de winst. Men moest zwaar strijden om de omzet te vergroten De strijd duurt voort en is kostbaar, doch men is er niet bang voor, aldus spreker TRANSPARANT (Van onze soc.econ. redactie) De minister van binnenlandse zaken, nr. Toxopeus, heeft zijn eerder aange kondigde voornemen om de besluiten van de provincie Noordholland en de gemeenten Amsterdam. Den Haag, Rot terdam en Ryswük (ZH) tot invoering van de vijfdaagse werkweek ter schor sing voor te dragen aan de Kroon, uitge voerd. De desbetreffende Koninklijke Besluiten zijn thans verschenen. Naar bekend hebben de gemeentebesturen van genoemde steden besloten de vrije zater dag in een keer in te voeren per 1 mei onder gelü'ktijdige verkorting van de werkduur tot maximaal 45 uur Dat be sluit nam eveneens het bestuur van de provincie NoordholUnri. Burgemeester en wethouders van Den Haag kregen echter van de gemeenteraad de machti ging de vrije zaterdag in een keer in te voeren op een n.og nader te benalen da tum Die machtiging is nu door de Kroon geschorst. fVan onze soc.-econ. redactie) Het georganiseerde Nederlandse bak kersbedrijf heeft gisteren afscheid geno men van twpp oude getrouwen. In Zeist recipieerde de heer P. Koning wegens zijn vertrek als voorzitter van de Bond van Chr. Bakkersoatroons. In Utrecht eveneens tijdens een receptie de heer Jac. van Soe'en afscheid als tweede voorzitter van de Nederlandse On*"'© Bond van Chr Werknemers in de bedril- van voedincs- en venotmiddplen Beide recepties, die precies ot> e'kpar aansloten werden bezocht door vele nro- minenten uit het georganiseerde bedrijfs leven. Ter gelegenheid van zijn afscheid werd 1960 en voortdurend nieuwe mogelijk- de heer Koning benoemd tot erevoorzitter heden. Ook in Ghana was het jaar van de Bond van Chr. Bakkerspatroons. goed. In het Brits Gemenebest in W e s t-A f r 1 k a in het geheel waren de resultaten bevredigend, in de Frans# De 14-jarige scholier H. Metihorst is sprekende gebieden uitstekend met uit- gistermiddag met haar fiets in Amster- zondering van Guinea, waar extreem dam bij de kruising Marathonweg- socialisme het bedrijf tot stilstand bracht. Olympiakade onder een teerwagen ge- dooh waar men nu tot andere Inzichten komen en korte tijd later overleden. T&jcicc/ vanavond Voor de laatste maal komen van avond in het amusementsprogramma van de NCRV dat tussen 8 en 9.30 uur in de lucht is twee scholen tegen elkaar uit in de quiz „Vyf tegen één één tegen vijf": we beleven de fi nale! Verder is er weer muziek en zang in het liohte genre en kyken we nog even hoe het toegaat in het plaatsje Last. Om 10 uur hoort u Maurice Duruflé in een concert op het orgel in de St Bavo te Haarlem; dit zijn opnamen van het Internatio naal concours 1959. Tussen 11.10 en 11.55 uur kunt u nog luisteren naar flitsen van een discussie over „Euro pa, hart der wereld?" o.l.v. prof. dr. J. van Baal. Het Omroeporkest, geleid door Henk Spruit, speelt tussen 8.05 en 9.10 uur in het AVRO-programma werken van Inghelbrecht, Battista en Rimski- Korssakow Daarna: het hoorspel ..De strafschop" van Heinz O. Wuttig. Corn menlaar IJoe weinig succesvol het op televisie overnemen van een theater-voor stelling blijft, is gisteravond weer be wezen by de uitzending die de KRO gaf uit de stadsschouwburg in Tilburg, waar het operette-gezelschap uan het theater Am Domhnf in Osnabrück Franz Lehar's Vrolijke Weeuwtje op voerde. De beste en handigste camera-regie kan niet voorkomen dat de totalen te klein van beeld en dus onduidelijk worden en de close-vps onevenwichtige fragmenten De belichting is zelden Juist te treffen en het geluid lijdt on der de massale beweeglijkheid van de groep die het toneel vult Wie deze technische onvolkomenheden voor lief wil nemen, zal zich wel hebben gea museerd bij de bekende muiiek, hoe wel dc voorstelling in haar geheel een teleurstelling werd. Het ping allemaal geroutineerd-vlot. maar het miste de echte zwier en charme van de operette, die toch ook kijkspel moet zijn. Dit kwam beslist niet alleen doordat wij de kleuren niet konden zien. Er werd »rij goed gezongen bij wat vlakke begelei ding, maar zang noch spel kwamen boven de middelmaat uit en de slerht- gedanste cancan in het derde bedrijf was meer onsmakelijk dan ondeugend. Jammer, want „D^e lustige Witwe" kan heel wat aantrekkelijker zijn dan gis teravond het geval vms. Nederland en België kunnen vanavond tezamen kijken naar de AVRO- televisie-op voering van „Het grote mes", geschreven door de befaamde Amerikaanse auteur Clifford Odets. Een keihard stuk, waarin bij sterke rolbezetting onder regie van Walter van der Kamp twee grote acteurs tegenover elkaar komen te staan in de strijd om geld of persoonlijk geluk: de Nederlander Ko van Dijk en de Vlaming Paul Cammermans. Wanneer u dit stuk ziet, zult u zich De filmmagnaat, wel wetende dat nauwelyks kunnen voorstellen dat Clif- Castle niet door geld om te kopen is. ford Odets ook de auteur is van „De brengt allerlei andere yzers in het vuur bloeiende perzik", het verdichtsel van om hem vast te houden, maar de bedoe- de geschiedenis van Noaoh. dat de ling die achter alles schuilt is het feit NCRV verleden jaar uitzond en dat dat Hoff, die zelf vast zit aan de macht zozeer werd aangevochten. van het geld, zyn kip die gouden eieren Niets van de poëtische bedoelingen legt tot elke morele prüs wil behouden. Intussen voert in dit vrij trieste ver haal Castle de strijd met zichzelf, want hfj ziet zyn huwelyk ten onder gaan en zün kansen op gewoon menselijk ge luk steeds meer vervliegen. Voor Paul Cammermans is de rol van Castle een grote opgave, want hü staat die Odets rondom het authentieke Bü- vrijwel onafgebroken voor de camera's. belverhaal heeft geweven, komt voor in dit stuk, dat in het filmcentrum Holly wood is gesitueerd. Of misschien moe ten we wat poëzie zoeken in het feit, We hebben Cammermans al eens even op het Nederlandse scherm gezien, maar vanavond zullen wü hem echt zien spe len. Hy is een groot en terecht gevierd dat de beroemde acteur Charles Castle acteur, die op het ogenblik in ons land (Paul Cammermans» zijn enorme baan wil opgeven om eindelük eens een eigen leven te kunnen veroveren. Deze poëzie zweemt echter meer naar sentiment De küker die vanavond dit stuk Fons Rademakers. zeer veel succes oogst als tegenspeler van Ank van der Moer in „De getatou- eerde roos" en hogelijk geprezen wordt om zijn rol in de film „Het mes" van wil volgen, moet de volwassen leeftüd hebben bereikt, want voor jeugdige ogen en oren is het helemaal niet ge schikt. Trouwens, ook menige vol wassene zal er moeite mee hebben. Om te beginnen worden we verplaatst naar de voor ons haast onbegrijpbare wereld van de filmmagnaten, waar de „business" alles overheerst, waar het geld koning en de mens slaaf is. Een wereld, zo volkomen op het materialis me ingesteld, dat normale menselüke gevoelens er ver achteraan komen. Marcus S Hoff is de naam van de filmmagnaat, die Charles Castle als ac teur in dienst heeft.. Castle is geen top figuur. maar hij is de ster van de min der grote films en brengt daardoor massa's geld in het laatje. Marcus (Ko van Dijk) heeft zijn film- produktie zozeer op Castle ingesteld, dat diens wens om zich nu verder terug te trekken uit het werk dat hem vol- komen opeist en zijn persoonlijk leven gen welke zijn kunst vain tijd toa verwoest, voor hem de nekslag zou be- vertoont moet ook „De bloeien- tekenen. worden genoemd. „Het Scherpe kritiek grote mes" wordt tot zijn beste Odets, met zün sociaal-kritische in- stukken gerekend, maar of het u slag, wil de onmenselükheld van deze daarom goed zal bevallen is een an- Ten slotte nog iets over de auteur Clifford Odets. Deze is in zün land zeer beroemd. Deze maand kreeg hü de toneelprijs van de American Aca demy of Arts and Letters, die eenmaal per vijf jaar wordt toegekend en be staat uit een gouden medaille en dui zend dollar. Geen prü« van grote om vang. maar wel van grote betekenis. Odets is hiermee op het eerste plan geplaatst. Toch zün niet alle werken van de nu 55-jarige toneelschrüver een succes ge worden. Verscheidene zwakke blijspe len kregen een slechte pers, maar tel kens haalde hü het weer op met een betere creatie, waarvan het ongeveer tien jaar geleden in ons land door het Rotterdams Toneel op repertoire geno men stuk „Golden Boy" het beste werk was. Een voorbeeld van de inzinkin- situatic aantonen en speelt beide mannen tegen elkaar uit. In werke lijkheid bedoelt het stuk dus een aan klacht te zün tegen het materialisme, het dienen van de Mammon. in Gulbrandstal •fr DOOR BERNHARD NORDH komen. En de geiten en schapen konden een toe vlucht vinden in de lage hut van rüshout aan de noordkant onder de dennen. Zij behoefden niet bevreesd te zün voor slecht weer. Een paar minuten later bleef Olof staan. Langs 'n veelbelopen bergpad had 't meisje hem naar 'n akker gevoerd. Hij was niet groot, twaalf pas breed en dertig lang. Maar Olof zag, dat er ruimte was voor meer bouwland. Hij nam een hand vol aarde en proefde ze. Hij kauwde er lang op, draaide ze in de mond rond, tot ze een brei was geworden. Het was goede aarde. Zij verbrandde hem de tong niet, was sappig en toch korrelig genoeg. Het ver baasde hem niet. dat de aardappelen het hier beter deden dan op Akkafjall. Als alles meewerkte, moest de aarde hier goede oogsten geven. De ak ker lag gunstig op een zonnige plek. Langzaam liep Olof langs een voor Voor zijn geestesoog zag hü de nachtmerrie van Akkafjall. Armzalige aardappelen, verstikte aardappelen. Hier lagen de aardappelen op de juiste afstand van elkaar. Hij mat het na met uitgestrekte vin gers. Ja, het klopte precies Hij ging terug naar het meisje, dat aan de rand wat onkruid wiedde. „Heb jü de aardappelen gepoot?" Inger keek op, zij vond het een vreemde vraag. „Ja," antwoordde zy. Olof bekeek haar handen, zü waren door de zon verbrand en donker van de aarde. Hü nam de ene en hield haar seconden lang stil in de züne Het was een goede hand. Zy had de warmte, die aard- (Van onze sociaal-econ. redactie) Alle dertien jaar, dat ik voorzitter ben geweest, heeft er bemoeienis van de overheid bestaan met de brood prijs in Nederland, zo verklaarde gisteren de scheidende voorzitter, de heer P. Koning op het congres vam de Bond van Christelijke Bakkers- patroons. dat in Zeist werd gehou den. Het bakkersbedrijf neemt hier mee ten opzichte van bijna alle an dere branches een uitzonderings positie ln. appelen en graan nodig hebben, als zü in de grond worden gelegd en zij was niet zo heet, dat zü de groeikracht verbrandde. Het meisje stond op. Het zou tüd zün om terug te gaan naar de hut. Maar Olof kon büna geen af scheid nemen van de akker. Alles in hem schreeuwde naar houweel en spade om de grond te scheuren en nog meer land te gaan bebouwen. Hü dacht zich het hoofd te bersten. Als niet Arnes kwelgeest over al zyn doen en laten gestaan had, zou hü Inger gevraagd hebben, of zü hulp kon gebruiken. In de winter zou zy het alleen niet ge- makkelük rooien. Hü zei tot zichzelf dat daar aan de rand van het bos, net tussen de weide en de akker een pracht stuk grond lag voor een nieuwe ontginning. Maar het was hem niet vergund in rust en kalmte na te denken. Arne spookte binnen in hem rond en sloeg grote wonden in zün ziel In de nabüheid van Inger zou hy vrede vinden, maar als hij de hut verliet om met zün lood op wilde dieren te jagen, zou de kwelgeest op hem neervallen en hem vernietigen. Hü moest de kwel geest kwijt raken, voordat hü een spade mocht grüpen om terug te keren tot de aarde. Die nacht lag Olof in het bed van Lappen-Kari. Hij was niet bang om met Inger in één kamer te slapen. Inger was geen vrouw. Zü was iets anders een soort hoger wezen, dat een man niet in het verderf stortte en hem niet ziek maakte. pERSSON HIELP IMBER een graf delven. Mor- gen was het de grote dag, en er waren al heel wat mensen bijeen rond de Lappenkapel. In de meeste tenten bü het meer rookte het vuur en ook de pleisterplaatsen van de kolonisten waren al voor het grootste deel bezet. Een uur geleden wa ren de gouverneur en de predikant aangekomen Voor hun huis wachtte al een kolonist, tot de gou verneur zou hebben gegeten, om zijn zaak voor te leggen. De vorige herfst hadden rendieren schade toegebracht aan zyn land en nu wilde hy weten, of hy vergoeding kon eisen van de Lappen. (Wordt vervolgd) De heer Koning sprak als zün mening uit, dat wanneer andert branches even gemakkeiyk in hun prüzen te controle ren waren ïls hei bakkersbedrijf, loon- ronden en verbetering van secondaire arbeidsvoorwaarden minder veelvuldig zouden voorkomen. De moeilijkheid is thans echter dat andere bedrijfstakken voorop gaan me» loonsverhogingen en dat het bakkersbedrijf wel moet volgen, ook al kan het op eigen gezag de prijzen niet verhogen. De heer Koning gaf toe dat de thans door de werknemer, ingediende voorstel len. die neerkomen in totaal op 208/> van het huidjge loon inclusief de werktüd- verkorting) redelijk zijn. maar er is op het ogenblik geen ruimte ln de brood- prüscalculatie om deze verbetering ge heel op te vangen. De werkgevers in midden- en klein bedril* willen echter tegenover de werknemers de inwilliging van de voorstellen niet afhankelük stel len van een eventuele doorberekening. Over de houding van de grootwerkgevers werd geen mededeling gedaan. De heer D. Zuidhof. secretaris van de bond. deelde tUdens de discussie mede, dat een beroep gedaan zal worden op minister De Pous om waar te maken wat hij enkele jaren geleden heeft be- loofd. Toen heeft deze excellentie name. lijk verklaard, dat wanneer branches als de bakkerU In de knei zouden komen, er met hem te spreken zou zün. Op het ogenblik wordt ook gestudeerd op een meer rationele opzet van de broodbezorging, nierbii stuit men plaat, selijk echter nog wel op „dom verzet van huisvrouwenverenigingen' De heer Zuidhof toonde zich verheugd, da» de overheid steeds meer begrip krijgt voor haar taak om de midden standsbonden te helpen zo snel mogelyk te komen tot een stelsel van branche- consulenten, zoals de landibouiw dat al lang kent. De neer Zuidh«t sprak ten Plotte de wens uit, dat er in dc toekomst bij de overheid en de volksvertegenwoordiging meer begrip zal groeien voor de enorme inspanning die de bakkers en hun per soneelsleden leveren om het Nederland se volk tegen de laagste prüs het beste brood te bieden. Ook deze bevolkings groep zal dan in ruimere mate van de gestegen welvaart kunnen genieten. Tüdens de jaarvergadering werd >p plechtige wijze bet verscheiden her dacht van negen leder» gedurende het afgelopen iaar Bijzondere woorden van medeleven wijdde de voorzitter aan het plotseling overlijden van de Rotterdam se afdelingsvoorzitter, de heer J. J. v. d. Sterre. dere kwestie. Zaterdag 6 mei weer televisievoetbal In het Wembley Stadion te Londen wordt op zaterdag 6 mei a s. tussen 2 45 en 4 45 uur de finale om de Engelse voetbalbeker gespeeld door Leicester City en Tottenham Hotspurs. De BBC zendt deze wedstrijd in Eurovisie uit en de NTS zal de reportage overnemen. Voor Nederland zal het commentaar worden gesproken door lr. A. van Em- menes. vanavond Na het NTS-journaal dat tussen 8 en 8.20 uur wordt uitgezonden, begint een programma van de AVRO, dat opent met de actualiteitenrubriek. Om 8.30 nemen Armand en Michaela Denis u nog eens mee naar Japan en om 9 uur begint het spel „Het grote mes" van Clifford Odets. Programma voor morgen VRIJDAG 28 APRIL 1961 Hilversum I, «02 m, 716 kc/«. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram en act 8.00 Nws 8.18 Gram en act 9.00 Gym v d vrouw 9,10 Gram 9.33 Waterst 9.40 Schoolradio VPRO: 10.00 Dit en het andere, gesprek 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 V d kleuter* 11.15 Pianorecital 1130 Gram. AVRO 12 00 Lichte muz 1220 Regcrlngsultz V d landb 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 Sport en prognose 1250 Pianospel 13.00 Nws, meded en beursber 13.30 Gram 14.00 Planorecital 14 25 Voordracht 14.45 Cello en plano 15.00 Amui progr. VARA: 16 00 Orgelspel en zong 18.20 V d zieken 17.00 V d teenagers 17.53 Act. 18.00 Nws 1815 Vlaamse notitie» 1820 Lichte muz 18.50 De puntjes op de 1. praatje 1900 V d kleuters 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19 30 De stad nu. lezing 19 45 VPRO-nw« 2000 Nws 20.05 Conrad Busken Huet, klankbeeld 20.30 Gram 20 33 Honderd Jaar modernisme, lezing 10.50 De wereld verga dert, lezing. VARA: 2100 Gram 21.50 Wie ls het? quiz 22.15 Bultenl weekoverz 22 30 Nws VPRO: 22.40 Zorg om de mens, ge sprek. VARA 29 00 Soc nws ln Espe ranto 23.10 Muzlek-revue 23 9524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/t. KRO: 7.00 Nws 7 15 Gram 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en 0%-erweglng 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d hulsvrouw 9.40 Schoolradio 1003 Gram 10.35 Idem 1100 V d zieken 11.40 Gram 11.50 Als de ziele luistert, lezing 12.00 Middagklok-nood klok 12 04 Gram 12.30 Land- en tulnbouw meded 12.33 Lichte muz 12 50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 1320 Dansmuz 13.45 V d vrouw 14.00 Metropole ork. klein koor en solist 14.40 Gram 15.00 Schoolradio 1530 V d zieken 18.30 Pianorecital 17 00 V d kind 17 15 Kinderkoor 17.40 OBeursber 17.45 Amateursprogr. 18.20 Holland op z'n breedst, klankbeeld 1830 Regerlngsultz: Het emlgratlepraatjo van H A van Luyk 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 Zang 18.30 Pol lezing 19.40 Verz progr v d sold 20 30 A.vondcollege 21 00 Café chantan» 21.40 Godsd gedacbtenwlesellng 2155 Bariton en plano 22 25 Boekbespr 22 30 Nws 22 40 Gezag en liefde, lezing 22 55 Gram 23 55—34.00 Nws Televisieprogr NTS 20.00 Documentair progr NCRV 21.00 Documentaire film 21.10 Vriendschappelijk verkeer, re» 21.40 Attentie 22.10 Dagsluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9