Dirk van Vliet en Hans Boelee vrienden en samenwerkers NIEUWS ^SLEUTELSTAD Op bezoek bij twee dirigenten 1 K. en G. en Jong en Jolig op één avond in de weer ten behoeve van blinden Bloemencorso over Vijf-meilaan Ministerieel woord tot de Leidenaars G.M.F.-collecte in de eerste week der maand mei in Leiden en omgeving Ars Aemula Naturae restaureerde Boot-Leiden bouwt Canadese trawlers bij de vleet MEUWE LEIDSCHE COURANT "iT— DONDERDAG 27 APRIL 1961 iseAusoél pewit ~ÏNDER auspiciën van het Actie-comité voor Leiden en omstreken ten *-/ behoeve van de verstrekking van bandrecorders aan blinden" waren het tamboer- en pijperkorps Kunst en Genoegen en Sempre Avanti's Jong en Jolig gisteravond op het gehoorzaaltoneel in de weer. De naam van (iet genoemde comité is om uit te spreken weliswaar een hele mond vol, maar het doel is een bijzonder nuttig en menslievend werk. We hoorden, lat mensen, die op latere leeftijd blind zijn geworden, niet zo gemakkelijk of helemaal niet het brailleschrift kunnen leren lezen, omdat de vinger toppen niet meer de gewenste fijngevoeligheid bezitten. Zulke gedupeer- Jen zijn dan aamgewezen op gesproken teksten, die hun via de band recorder (beter: tape-recorder als het per se Engels moet zijn) worden overgebracht. Op de gistertavond in de Florahullen t« Rijnsburg: gehouden tekeningenshow voor het bloemencorso RijnsburgLei den werd onder meer meegedeeld, dat behoudens goedkeuring van de Leidse politie het bloemencorso (begin augustus) ditmaal ook door Leiden-Zuid-West zal rijden. In de route is ook de Vyf-meilaan opgenomen. De bewoners en winkeliers van Zuid-West zullen deze ingrijpende routeverandering ongetwijfeld op hoge prijs stellen. 4 De beide grote Leidse, algemeen be- 'tende verenigingen hadden zich ingezet, >m met de opbrengst van een gezamen lijke uitvoering de comité-kas zwaarder )e maken. Het optreden van Jong en Jo- jg en K en G was door een royaal toe- jemeten pauze gescheiden. De volle zaal heeft zich uitstekend ge- imuseerd, en van heler harte meegeleefd. Tegen de achtergrond van getokkelde paren, accordeons, piano, contrabas, en dagwerk zongen de Jong- en Joligzan- reressen en solisten vrolijke, gevoelige, jevensernstige liedjes, daarbij door de Het Is voor het eerst, dat een vice- Sinister-president zich ln het program u van de Leidse vereniging „Koningin iedag" voor de viering van de verjaar- lag der Koningin tot de stadgenoten rendt. Hij kan dat doen omdat hij een •an deze stadgenoten Is, de heer H. A. [orthals, minister van verkeer en wa- erstaat. De minister schrijft in deze feestwijzer het volgende. Het huis van Oranje is sterk verbon- Ien met het Nederlandse volk. De ftrijd voor de vrijheid werd door Prin ten van Oranje geleid: zij offerden laarvoor hun bezittingen, zij hadden Iaarvoor hun leven veil. Glans hebben de leden van ons vor- rtenhuis gegeven aan de vorstelijke aardigheid door de wijze waarop zij le zware taak vervulden, liefde heb- en zij geschonken en medeleven heb- jen zij getoond in tijden van ramp- poed en tegenslag. Juist in de laatste iorlog hebben wij nogmaals diep be- eefd hoezeer Oranje en Nederland één Kjn. Leiden heeft met het huis van Oranje Ien bijzondere band. Prins Willem 1 chonk de stad haar universiteit. Hare Majesteit de Koningin, wier verjaar- lag wij nu vieren gaan, studeerde ook lier en blijkens de bezoeken welke iare Majesteit brengt ter gelegenheid tan grote dagen der universiteit ne- taen deze en de daarmede zo nauw lerweven stad een grote plaats in haar larf in. Is het wonder, dat de Leidenaars we- •rkerig een bijzondere liefde voor 't Huis van Oranje koesteren en \araan ook uiting geven wanneer Iks past? Zo zien wij nu weer vooruit naar de ■jaardag van Hare Majesteit de Ko- gin. Op de dag zelve zondag Uen kerkdiensten worden gehouden, aarin bezinning mogelijk zal zijn. Op iterdag vóór 30 april en de maandag --\rna zal er echter feest zijn, georga- ierd door de Vereniging Koningin- •dag. Mogen het bij elkaar goede dagen voor Vorstenhuis en Volk! GEMEENTE LEIDEN SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS 'burgemeester en wethouders van Lei en brengen ter openbare kennis, dat p gemeentesecretarie en de bureaus der emeentelijke dliensten en bedrijven, als- kede het gemeentelijk badhuis be- ioudena het hierna vermelde op feaandag 1 mei aj. de gehele dag en vrijdag 5 mei as. van 12.30 uur af, por het publiek gesloten zullen zijn. Het stedelijk museum „De Lakenhal" fel op beide dagen van 13.00 tot 17.00 lur geopend zijn. Op maandag 1 mei >.s. zal het bureau to de burgerlijke stand voor het doen to aangiften van geboorten en over- Ijden geopend zijn van 900 tot 10.00 uur. STADSGEHOORZAAL Burgemeester en wethouders van Lei en brengen ter kennis van belangheb- pnden, dat van 2 mei 1961 af gelegen- pid bestaat de zalen van de S'adsge- oorzaal te huren voor het tijdvak 1 tnuari 1962 tot en met 15 maart 1962. Nieuwe voorzitter bij Leidse filatelisten De Leidse vereniging van postzegeï- fizamelaars hield gisteravond in Zo- rzorg haar maandelijkse vergadering, werd één nieuw lid aangenomen. De nieuwe Europazegels die in okto- er verschijnen,, zijn door de Nederland- kunstenaar Kurperehoek ontworpen ij stellen 19 postduiven in vogelvlucht oor die de letter E vormen. Mededeling 'erd gedaan dat na herstelling der oststempelmachines de vlag links en et datumstempel rechts op de poststuk- en zal worden geplaatst. De voorzitter, de heer D. J. Meiboom, ad, gemeend, om persoonlijke redenen e moeten bedanken voor deze functie )e leden werd verzooht, kandidaten te oemen, opdait in de meivergadering een ieuwe voorzitter kan worden gekozen Alle Leidse deelnemers aan de natio- ale tentoonstelling die van 710 april n Rotterdam werd gehouden, kregen ldaar een onderscheiding. De heer J. Aafjes uit Alphen a. d. Rijn Held een lezing over zegels van de Commonwealth of Australia. Na deze tóng was er nog een geanimeerde vei- kng onder leiding van heer Ouwa- vocale solisten Nel de Vries, Lyda Spaans, Jo Zuidema, Wim Brugman en Gerard Koolhaas voorgegaan. En Koos Kuhler. de prettige, stemming wekkende aan voerder leidde al die klankkleurige. me lodieuze activiteiten in vaste banen. Lied jes over Tirol, Parijs, Isola Bella, stuk ken uit Strauss- en Kalman-operettes, waarbij mooie kostuums en sierlijke be wegingen de muziek illustreerden, maak ten harten blij en gezichten zonnig. Onder het motto „Marching along to gether" deed later K en G, met wat meer gerucht en op een andere manier, het zelfde. Hier openbaarde de discipline zich ook in uiterlijke kleinigheden. Het was een lieve lust, al die ijverige jongelui in vol bedrijf te zien. En wat ze sloegen cn bliezen, was van dezelfde deugdelijke hoedanigheid. Voorzitter J. IJzerman had de alge mene leiding; bij de juniores wisselden aanvoerders der pijpers en tamboers el kaar af. Nadat een solistengroep muziek van Mozart had geblazen, gloriëerden de se nioren met concourssuksessen uit 1 en tophits van toen en nu. Deze bijzondere uitvoering heeft naar twee kanten vreugde gebracht. Joh. van Wolfswinkel. Tweede filmavond Leids Onderling Ziekenfonds Het Leids Onderling Ziekenfonds gaf giisteren in de Burcht zijn tweede film avond. Ditmaal sprak de heer H. C. van der Hoeven, redacteur van het blad „Ziekenfondsnieuws", over „Een stukje vrijheid". De heer Van der Hoeven merkte op, dat het ziekenfondswezen er zich van bewust is. te werken met het geld van anderen. Het staat een efficiënt beheer voor. In de bevordering van de volks gezondheid is het een belangrijk element. De inleider sprak vooral over het nut van de tandheelkundige hulp. Helaas zijn er in Nederland nog te weinig tandartsen om de schoolgaande kinderen te helpen. De fondsen hebben de tand artsen voorgesteld meisjes op te leiden die zich met het vullen zouden belasten. Zij willen daar echter niet aan; ze doen het liever zelf. De ziekenfondsen zien zich dan ook genoodzaakt een beroep op de regering of andere instanties te doen. Ten slotte vroeg de heer Van der Hoeven het volle vertrouwen van d« verzekerden. Buitenlandse geleerden naar Leiden De Internationale Federatie van stu denten in de culturele anthropologic en de sociologie der niet-westerse volken houdt van 8 tot 10 mei tc Lelden een congres over „The Impact of th vest and social change', vry t vertalen met sociale en structurele wij zigingen onder invloed van westerse cultuurelementen. Buitenlandse geleerden van naam zul len aan dit congres, dat georganiseerd is door de afdeling Leiden van de fede ratie, deelnemen: dr. W. Franke van de Universiteit te Hamburg, een kenner van China. Tibor Mende van de Uni versiteit te Parijs, wiens publikaties o.a. over Zuidoost-Azië en Latijns Amerika grote bekendheid hebben gekregen, John Middleton van de Universiteit te Londen, een specialist op het gebied van Oost-Afrika. Van Nederlandse zijde zullen spreken dan wel als discussieleider optreden de Leidse hoogleraren Hofstra, Van Lier en Hulsewé en dr. P. J. Idenburg. Prof. dr. G. W. Locher zal een film inleiden, die wordt vertoond aan het slot van excursie naar het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden onder leiding van de directeur, dr. P. H. Pott Ook in het buitenland blijkt er grote belangstelling voor dit congres te zijn: deelnemers worden verwacht behalve uit Nederland onder meer uit België. Frankrijk. Portugal. Duitsland en Scandinavische landen. De rector magnificus, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, zal in de middag 8 mei het congres in het Academie gebouw officieel openen. Daarna zal de heer J. Vredenbregt, de voorzitter der Leidse Congrescommissie, het woord voeren. Het congres wordt gehouden in kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest. Zaterdag aubade en kinderfeest Zaïterdagimongen van kwart over tot tien voor 9 zullen ongeveer 2100 kinderen van de lagere scholen onder leiding van de heer A, van Kapel met begeleiding van het politiemuznek- gezeflsohaip op het Stadhuisplein een aubade brengen aan de burgemeester, wethouders en een aantal geno digden. Na het zingen van het volks lied, „*k Hiou van Holland", „Gelukkig vaderland" en „Dank en bede" zal de burgemeester een toespraak houden. Od de aubade volgen kinderfeesten drie zalen van de Stadsgehoorzaal. Het zilveren jubileum van da. Mubeek Op zondag 7 mei om 10 uur houdt de Vereniging van vrijzinnig-Hervormden LeidenOegstgeest een bijzondere dienst in het Volkshuis aan de Apothekersdijk, waarin aandacht zal worden geschonken aan het zilveren ambtsjubileum van de voorganger, ds. W. J. H. Hubeek. Na de dienst is er nog een bijeenkomst. Men schrijft ons: In de eerste week der maand mei zal door het gehele land voor de Ge- gezamenlijke Militaire (Steun)-Fondsen (G.M.F. wederom de gebruikelijke col lecte worden gehouden. De trachtte van deze collecte is thans reeds ruim 140 jaar oud, want in 1820 gaf Koning Willem I aan het „Forads ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden", een vergunning jaarlijks een collecte te houden langs de huizen van alle ingezetenen des rijks. In 1948 is de Stichting Gezamenlijke Militaire Fondsen opgericht, die de tra ditie van het bovenvermelde fonds heeft overgenomen en thans in meer dan 600 gemeenten plaatselijke commissies heeft, die jaarlijks trachten een huis-aan-huis-, dan wel een straatoollecte te organiseren voor het doel, dat door deze fondsen wordt nagestreefd; die daarmede een nationale erepliohit, die op alle Neder landers rust naar beste krachten trach ten te vervullen. Velen zullen zidh misschien afvragen -. waarom deze collecte, daar het rijk toch voor de pensioenen der militairen zorgt. Het antwoord daarop luidt: Deze collecte dient slechts tot aanvulling op de verleende pensioenen. De G.M.F. nd. verlenen niet alleen waar nodig steun aan oud-militairen, hun gezinnen en/of nagelaten betrekkingen, maar ook hel pen zij bij de moeilijkheden, die velen de demobiliserende militairen bij terugkeer in het burgerleven ondervin den. Wel tracht de Overheid deze zoveel mogelijk op te vangen en is haar wel zijnszorg zover als die strekt uitstekend, doch deze dienst is gebonden aan be paalde normen. Doen zich bijzondere gevallen voor, waarin zij geen hulp kan verlenen, dan is men op particulier ini tiatief alléén aangewezen. Nagelaten betrekkingen, die wel pen sioen genieten, maar soms ineens voor grote uitgaven komen te staan, ver minkten, voorts kinderen van omgeko men militairen, die, doordat zy hun vader hebben verloren, niet in de gele genheid zijn te studeren en die anders deze gelegenheid wel zouden hebben gehad, zij kunnen en zullen worden ge holpen. Maar daarvoor zijn grote be dragen nodig. Als volgende week dus een militair in enkele gemeenten ook een burgercol lectante bij u aan klopt om een bijdrage, stuur hem of haar dan niet zonder meer weg, doch geef mild. want het geld wordt goed besteed. Volgende week is G.M.F.-week en in het rayon-Leiden zal men by u aan kloppen voor de huis-aan-huiscollecte, op; 2 mei; Leiden. 3 mei: Alphen aan den Rijn, Hillegom, Koudekerk, Leiderdorp, Noordrwijker- hout. Rijnsburg, Sassenhedm, Voorhout, Warmond, Zoetermeer. 4 xneli: Benthuizen, Boskoop, Hazers- woude, Leidsohendam, Moerkapelle, Waddinxveen, Zevenhuizen. 5 mei: Alkemade, Lelmuiden, Nieuw koop, Nieuwveen, Noordwijk, Oegst geest Rijnsaterwoude, Woubrugge, Ze venhoven, Zoeterwoude. 6 mei; Katwijk, Lisse, Valkenburg, Vliegveld Valkenburg. Voor de straatcollecte: 6 mei: Leiden. Het komt nogal eens voor, dat vaklieden in de muziek elkaar, op z'n zachtst gezegd, niet verdragen. Met name is dit dan het gevail bij collega's, die in dezelfde sector van het haast onoverzienbare gebied werken. De zeer gevoelige aard, aan veel muziekmensen eigen, moet wel als de meest voor de hand liggende oorzaak worden aangemerkt. Men hoede zich hier echter voor lichtvaardig generaliseren. Tegenover broodnijd en uitslaande ruzies, waarvan de muziekgeschiedenis van toen en gisteren in over vloedige mate voorbeelden levert, staan, aan de andere zijde van een zone met gemiddelde verdraagzaamheid, niet weinige gevallen van onderlinge waardering en vriendschap. Een onderzoek naar de activiteit der koorzangamateurs ln de Leidse geving wyst uit. dat daar de heren Dirk •an Vliet en Hans Boelee (niet alfabe tisch, doch naar leeftijd en anciënniteit gerangschikt) van een procentsgewijs om vangrijk deel de leiding hebben. Ze doen elkaar geen concurrentie aan, maar wer ken met hun koren, In onderling vriend schappelijk contact. Het zal de koorleden en de belangstel lende schare eromheen deugd doen, hun dirigenten voor een keer in de schijnwer perbundel te zien oplichten. Zeker, worden vaak in de publiciteit getrokken, als perskritieken hun daden beschrijven. Maar dat gebeurt dan alleen in verband met het resultaat van het ogenblik. Zie hier hun beider verkorte biografie. IS aar Arti Bij Dirk van Vliet (38) werd er thuis (in Alphen) veel over muziek gepraat en, zoals in zoveel kerkelijke gezinnen, diende er het harmonium niet slechte als pronkmeubel. Vader las geen noten, aar inproviseerde graag. Dirk ging op zijn elfde jaar al naar Arti en leerde daar de althoorn en de bugel bespelen. Zonder ooit les te heb ben gehad, begeleidde hij ook de zang in de kinderkerk Bethel, waar zijn va der één van de voorgangers was. Dirk v>as vast van plan later wi de muziek te gaan. Zijn vastberaiden- heid overwon de financiële moeilijk heden en, na een eerste aanloop bij Piet van Poelgeest, kreeg hij in de oorlogsjaren les van Leo Mens. Diens spel in de Pieterskerk, als organist- van-de-maand, had grote indruk op hem gemaakt. Toen, in de honger winter. Dirk zich niet meer in Lei den durfde vertonen, kwam Leo Mens elke week op een oud fietsje naar Alphen Tot 1943 had Van Vliet het als bank employé uitgehouden. Een advertentie Afdeling Leiden K.V.P. Dr. J. van de Poel heeft in de dinsdag avond gehouden vergadering van de af deling Leiden van de KV.P. meegedeeld, dat wordt gewerkt aan een algehele af delingsreglement voor de gemeente raadsverkiezingen. Binnenkort zal dit reglement worden aangeboden. Het detal van de afdeling bleek te zijn ge daald van 2000 bot 1500 De heer A. C. Speel werd tot bestuurslid gekozen Pieterskerkgracht 9 leeft DOOR eigen initiatief en werkkracht heeft het Leidse schildersgenoot schap Airs Aemula Naturae vooral de bestuurskamer van het sinds mensenheugenis door dit genootschap „bewoonde" pand Pieterskerkgracht 9 „opgeknapt". En niet alleen dat, maar ook gemaakt tot een middelpunt, waar over zaken van kunst onderling van gedachten kan worden gewis seld. Gisteravond werd de pers in de gelegenheid gesteld van een en ander kennis te nemen. En ondanks de fouten, die nog aan de vroegere woon plaats van de schrijver Kneppelhout (Klikspaan) kleven, maakte het geheel toch wel een voor kunstenaars bewoonbare indruk. Van restauratie in eigenlijke zin kan komt men bovendien bij elkaar om over niet worden gesproken, waar immers al leen „huiselijke karweitjes" werden op geknapt, zij het, dat deze karweitjes met een speciale tastzin voor het historisch- juiste werden uitgevoerd. Het gebouw verdient echter meer! Maar daarvoor is ook meer geld nodig! Intussen nam Ars de gelegenheid te baat om naar aanleiding van deze „restauratie" wat reclame te maken voor een zo nuttig instituut als het onder havige, dat al sinds de zeventiende eeuw alle Leidenaars probeert op te vangen, die iets voor beeldende kunst voelen. Bekende namen zijn aan dit instituut verbonden en de Leidse burger voelt zich al of niet begaafd ergens aan Ars verwant. Op het ogenblik werkt men er in vier klassen: tekenen (vooral voor jongeren!), modeltekenen, schilderen en boetseren. Iedare derde donderdag van de maand het werk te spieken. De nieuwste op dracht luidt: „Zoek inspiratie in Leiden!" Inderdaad: het Leidse schildersgenoot schap, dat in 1945 byna ad mortibus ge rekend kon worden, leeft en doet dat uit een grote traditie, waarbij namen als Breitner, Floris Verster en verder terug' Van Mieris bijv. als vaandels wapperen. De laatste tentoonstelling in De Lakenhal trok maar liefst 1200 be zoekers. Zo werkt Ars ook in moderne zin mee aan de boetsering van ons leven in zo verre men er leert op zinvolle wijze zijn vrije tijd te besteden en zijn talen ten in die vrije tijd te ontwikkelen. Laten wij blij zijn, dat het nog voor het allergrootste deel uit pure liefde ge beurt en dat het nog geen beroepswerk is, dat hier wordt gepresteerd. C. Th. Wilbert-Relsberman. deelde de zoekers naar muzieklessen mee. dat „Dirk van Vliet nog enige beschikbaar had." In werkelijkheid was er nog niet één bezet. Doch wat niet wès. zou spoedig komen. Eigenlijk kon er in die tijd voor een bonafide Nederlander van een zich vesti gen geen sprake zijn. Ook Dirk wilde van de cultuurkamer niets weten. Daar een dorre opsomming van feiten en jaartallen Van Vliets levendige geest allerminst recht zou doen, vermelden we verder alleen maar de markante punten in zijn loopbaan, In 1945 vond hij het tijd, eens van leermeester te veranderen. f" examen voor orgel en piano ging hij les nemen bij de Rotterdamse organist van de Nieuwe Zuiderkerk, Piet v.d. Kerk hoff. Samen trokken ze er ook vaak op uit, om orgels te keuren en bij nieuw bouw te adviseren. In Oudshoorn In Oudshoorn, waar hij organist was geworden, ontstond zijn eerste koor. Jubilate Deo. Toen, in het laat ste oorlogsjaar, de meisjesvereniging niets meer te naaien en te breien had, vroegen de dames aan hun or ganist, een zangkoortje te willen vor men en leiden. Later kwamen daar acht jongelingen van de vereniging bij. Na de Duitse periode, toen het weer mocht, werd het koor, met een ledental van achtentwintig, officieel opgericht. Dit getal liep in de loop der jaren óp tot vijfenveertig, de zangkwaliteit, procentsgewijs, nog veel hóger Het jaar 1947 was belangrijk. Op de eerste dag werd Dirk organist van de Boskoopse Hervormde kerk. tegen het eind volgde de benoeming tot kerkkoor- dirigent. De cantor-organist heeft het hier. met zijn mooie instrument en zijn vijfenzeventig koristen, best naar de zin Hij vindt het een werk met perspectie ven. Intussen benoemden hem steeds meer koren tot hun dirigent: Woubrugge. Aar- landerveen, Lei muiden, Voorhout, Bode graven, Wassenaar Van meet af aan heeft hU zich tegen toneel-na-de-panze verzet. Als de mensen alleen daarvoor komen, kannen ze beter wegblijven, vond hij. Een eerste vernieu wing, die Iedereen na heel gewoon vindt. Natuurlijk had het actiegebied een grens. Je moet ook nog zélf kunnen stu deren. Het kwam goed uit, dat zijn broer Aad een deel van het te omvangrijk ge worden werk kon overnemen. Van de koren werd Aarlandervecn met Rjjnshurg. Lelmulden met het Alphens kerkkoor, Woubrugge met Bodeeraven verwisseld. Beste vriend In Voorhout kreeg hij voor 't eerst zij het nog onzichtbaar, contact met Hans Boelee. nu zijn beste vriend. Boelee moest naar Indonesië, voor militaire dienst en tijdens z'n afwezigheid nam Dirk de Voorhoutec directie waar. Ze za ten elkaar pas in 1950, het jaar dat Boe- ee afzwaaide. Van Vliet gaf na zijn benoeming tot muziekleraar aan twee Alphense ULO's en de Zoetermeerse Landbouwhuishoud- school. alle privélessen op. Aad nam ze over De jeugd trekt hem: een jongenskoor, dat dienst doet in de Alphense kerk diensten. de Katwijkse en Sassenheimse Lenteklokjes geven hem bijzonder veel voldoening. Omdat hy zelf weer stu deert. Orgel bij Adriaan Blankenstein (goed voor de objectiviteit) en contra punt bij Loek Stevens (een enthousiast leraar), heeft Dirk nu (maar!) twaalf koren over. En dan nog de al zeventig leden-tellende blokfluitgroep in Alphen. De kerkmuziek is zijn ideaal. Lang zaamaan moet de gemeente in de eredienst worden geactiveerd. In Boskoop en Alphen is er voor een cantor-organist véél en dankbaar werk te doen. Op z'n negende Hans (Johannes) Boelee '34) was van zes kinderen de oudste. Thuis, in Leiderdorp, werd er niet aan muziek ge daan; maar de vader vond het vanzelf - Geen concurrenten maar vrien den in de wereld van de muziek. Dirk van Vliet aan het orgel en Hans Boelee als compagnon. (Foto N. v. d. Horst) sprekend, dat zijn zoon, het muzikale buitembeert van de familie, al op z'n ne gende jaar les.ging nemen. H. van Wes tering 'een neef van Paul), later Wim Bulthuis, organist van de Leidse Heren - grachtkerk, zorgden voor de onderbouw. Feike Asma. een huisvriend van de fa milie, voor de verdere ontwikkeling. In de oorlogsjaren toog Hans dus re gelmatig naar de Haagse Lutherse kerk. waar Asma organist was. Zijn inmiddels aanvaarde funkties in Voorhout en Lei den (bij het Hersteld Verband in de Waalse kerk) moest hij in 1947 afbreken Zoals reeds verteld, riep de militaire dienst hem toen naar de Oost. Daar begon een vruchtbare periode. Boelee werd al spoedig, in opdracht van zijn commandant, oprichter en dirigent van een tnvlitair mannen koor. Dat kreeg een zeer goede naam in Soerabaja. In Kediri, zijn latere standplaats, werd de kerk, aan de (gevaarlijke) bosrand gelegen, door ■protestanten en rooms-katholieken gezamenlijk gebruikt. De dominee en de pastoor woonden in hetzelfde huis. Kan het oecumenisch er? Hans bediende toen maar beide geloofs groepen. Ook schreef hij, bij gemis aan partituren en partijen, zelf een volledige mismuziek, die met enthou siasme werd ontvangen en gezongen De inlandse pers schreef ook zeer waarderend over Boelee's aktiviteiten als dirigent, orgaorist en componist. La ter heeft hij enkele misdelen voor ge mengd koor gearrangeerd. Die doen nog altijd dienst en men zingt en hoort ze graag. Deze Indische tijd, mooi, ondanks de noodzakelijke revolvers in de broek zakken. werd met de repatriëring 1950 afgesloten. In april 1950 kreeg Boelee de benoe ming tot organist van de Oegstgeester Willibrordkerk. Dan begint zijn loopbaan als koordirigent: Leiderdorp, Noordwij- kerhout. Oegstgeest („Die Rhijnsan- ghers" geven hem veel genoegen). Zoe terwoude, Abbenes. In 1955 werd Zoeter woude voor KatwijkRijn opgegeven, in 1956 Noordwij kerhout voor Woubrugge. waar Van Vliet toen juist afscheid had genomen. En Abbenes moest hem aan het Gereformeerd kerkkoor te Alphen afstaan. Alles bij elkaar (hij moest even nadenken, toen we het vroegen) dirigeert Boelee thans achttien koren. Naar zyn leertijd by Asma waren we natuurlijk nieuwsgierig. H(j erkent, vcél van die veelbesproken, veelomstreden or ganist te hebben geleerd. Zijn manier •an lesgeven, gericht op het stimuleren an eigen Initiatief, het aankweken van zelfvertrouwen, waardeert hij hoog. Nou ja. je neemt altijd wel Iets van zo'n leer- Onder buitengewoon grote belangstel ling de schooljeugd had vrij Is gis termiddag van scheepswerf Boot-Lelden tewatergelaten de motortrawler Burflsh, bestemd voor Burgeo Trawlers Ltd. te St. Johns (Canada). Onmiddellijk daar na werd ln opdracht van dezelfde reder de kiel gelegd voor een zusterschip en als die trawler zal zyn afgebouwd, vol gen twee schapen voor National Seapro- ducts van hetzelfde type als de onlangs gereedgekomen Cape Blomldon. Boot- Lelden ls dus wel goed Ingevoerd aan de overkant van de oceaan. De doopplechtigheid gistermiddag werd werd verricht döor mrs Magaret Lake, de vrouw van reder Spencer Lake. Na afloop van de tewaterlating dronk men een glas champagne in Het gulden Vlies, waarbij de heer P Boot Pzn. en de heer Spencer Lake vriendelijke woorden spraken. De heer Boot overhandigde een cadeautje aan mevrouw Lake en bloemen aan haar moeder, mevrouw Penny. De nieuwe trawler meet 225 ton. 36.40 meter lang. 7 68 meter breed en 3.25 meter hol. Er Kom* een 650 pk Werk spoor-dieselmotor in met een 120 pk Lister-hulpmotor voor de winch. Er gaan zestien man aan boord, die worden on dergebracht im zes hui ten. De stuurin richting is handhvdraulisoh en verder wordt de Burflish voorzien van de gang bare moderne navigatie-apparatuur. meester over. Maar Asma zélf wenst be slist gécn copieën Het christelijke lied Boelee's grote sympathie is het chris telijk lied in al zijn facetten, mits waard om te worden gezongen. Voor de En gelse hymns heeft hij een speciaal zwak. Daar hij er nog niet toe kon komen, deze kerkliederen van de overkant op de oor spronkelijke tekst te laten zingen, aan vaardde hij dankbaar de hulp van de literair ontwikkelde mevrouw Varkevis- ser uit Zoeterwoude. die er vele in het Nederlands bewerkte, of juister: opnieuw dichtte. Ook het werk van Bach. Pachelbel, De Nobel en Vranken gebruikt hy met •oorliefde bij de repertoire-samenstel- ling. Uit Indonesië stamt Boelee's belangstel ling voor het gregoriaans. Die leidde ook tot een. steeds nauwer wordend con tact met het R K kerkkoor van Zoeter woudeRij nd ij k De samenwerking-in-vriendschap met Van Vliet resulteerde in massazang-avon den in Boskoop, Leiden en omgeving, die vaak door de radio werden uitgezon den onder de motto's „De Kerk zingt" en „Zingt alles wat ademt de Here." Bij dergelijke gelegenheden wil er nog wel eens wrijving tussen dirigenten over de taakverdeling ontstaan. Bij Van Vliet —-Boelee wordt alles in goeden gemoe- de geschikt. Ze krijgen er nooit ruzie over. wie moet dirigeren en wie orgel spelen. Daarom maakt de NCRV gretig gebruik van hun diensten, omdat zij, zon der haken-en-ogen, zélf de zaken rege len. Toch verschil Toch verschillen deze beide mannen sterk in persoonlijkheid. Van Vliet is ex trovert, objectief muzikaal, wordt al di rigerend geïnspireerd, Boelee is meer in trovert, subjectief muzikaal, minder mo torisch, behoeft daarom een inspiratie prikkel van buitenaf. Denkelijk kunnen zij daarom zo goed met elkaar overweg. Het onderling begrip, de wederzijdse beïnvloeding ook zijn nog gegroeid tijdens wekenlange buitenlandse autoreizen door de beide echtparen gezamenlijk onderno men. Obk de koren gaan elkaar, door het regelmatige contact, het vele samen optrekken, de goede verstand houding van de dirigenten, over en weer steeds beter begrijpen. Een ik- b en-van-P aulus- en ik-ben-van- ApoUos-mentalileit vindt in dit kli maat geen vruchtbare voedings bodem. Wanneer al die koren samen- zingen, brengt elk zijn eigen persoon lijkheid in. Maar de totaliteit is nieuw, is anders en méér dan de som der delen Joh. van Wolfswinkel. Arbeider door cirkelzaag gewond Gistermorgen omstreeks acht uur ls de 45-jarige kraanmachinist F Boontjes op een bouwwerk bij de kruising Chur- chilllaanCornelis Schuytlaan in aan raking gekomen met een draaiende cir kelzaag. Tijdens zijn werkzaamheden aan de machine verschoof een plankje omdat er een kwast in zat. De heer Boontjes werd ernstig gewond aan de wijs- en ringvinger. Hij werd met de E.H.D. naar het academisch zie kenhuis vervoerd. Aanvaring hij Trekvlietbrug Op de Vliet nabij de Trekvlietbrug ls gistermorgen de 53-jarige J. van Ast uit Voorschoten met een groentevlet in aan varing gekomen met een dukdalf. De heer Van Ast verloor het evenwicht en viel op de ijzeren roef van het schip. Hij werd met een diepe snijwond boven het linkeroog door de E.H.D. naar het aca demisch ziekenhuis vervoerd. Aanbesteding secretarie Hazerswoude-Rijndijk Hedenmorgen hield het architecten bureau Maaskant. Senf, Kroos en van Dommelen uit Rotterdam een openbare aanbesteding voor het bouwen van een gemeentesecretarie aan dc Rijndijk te Hazerswoude De hoogste inschrijver was Gebr. Stekelenburg. Utrecht, met f 514.000, de laagste Gesman en Zoete- meyer, Alphen aan den Rijn met f 462.500. De raming bedroeg f 450.000. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 36 april Rijksuniversiteit Geslaagd voor het doet. ex. geschiedenis: mej. E M Freltag te Den Haag; voor het kand. ex. Ned. taal- en letterkunde: mej. L Wacht te Rotterdam. PROMOTIES TE LEIDEN Gepromoveerd tot doctor ln de wis- en natuurkunde de heer R de Bruyn Ouboter, wetenschappelijk ambtenar bij het Kamer- lingh Onnes Laboratorium, geboren te Bloemendaal ln 1933 en thans wonend te Lelden, op een proefschrift, getiteldTher modynamic Properties of Liquid 3He4He Mixtures. Promotor was prof. dr. K W Ta- conis. De promotie geschiedde cum laude. In dit proefschrift worden de eigenschappen van vloeibare 3He4He mengsels bespro ken, Soortgelijke warmtemetlngcn zijn uit gevoerd met een calorimeter, welke door middel van een 3He cryosaat werd afge koeld tot 0.35 graden K. Achtereenvolgens worden hieruit de ver schillende thermodynamische grootheden bepaald. Uit de kookpuntsbepalingen van Roberts en Sydoriak zijn bovendien de exces chemische potentialen berekend 1 Spe ciale aandacht wordt besteed aan dc extra soortgelijke warmte In het fase-scheidings- gebied, warult dc mengwarmte en de cxce- sentrople bepaald worden. Voor verdunde mengsels, waarbij een weinig 3Hc is opge lost ln het superfluïde 4Ho, blijkt aan de theorie van Pomcranchuk tc zijn voldaan. Gepromoveerd tot doctor in dc wis- en natuurkunde de heer D v d Steen, geboren te Leiden ln 1925 en eveneens wonend te Lelden, op een proefschrift getiteld: Het sterochemisch verloop van enzymatische ad dities aan fumaarzuur en cis aconietzuur. Promotor was prof. dr. E Havlnga. Wet afbetaling aangenomen De Tweede Kamer heeft gistermiddag .h*. de wet op het afbetalmgsstelsel aangenomen. Vier V.VJ).-ens stemden

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7