GEBAKVORKJES Jjkl ecu étaafce ky Kritiek op de hartelijke ontvangst van Soekarno Europese assemblée over links houden op de weg NIEUWE STRATEGIE IS IN DE MAAK Suriname: Buitenlandse politiek onbevredigend Protest tegen deelnemen aan Japans tv-programma Maar weinig verzilting Raad van Europa voorstander van politiek overleg LEEUWENZEGEL MARGARINE Zes journalisten vrijgelaten DE JAM VOOR MANNEN ZWAARDEMAKER TOCH IS BET ZO! AFFAIRE-STALMANN De Tweede-Kamerleden Biesheuvel (a.r.), Brouwer (kath.v.), Den Hartog (lib.), Mellema (c.h.) en Vredeling (soc.) hebben de ministers van buitenlandse zaken, van justitie en van landbouw en visserij schrifte lijke vragen gesteld over de affaire-Stalmann. Zij vragen de ministers op de kortst mogelijke termijn een zo volledig mogelijke uiteenzetting te geven van deze zaak, voorzover hun beleid hiermee te maken heeft of heeft gehad. Voorts willen vragenstellers weten of bij deze zaak Neder landers waren of zijn betrokken, die strafbare en/of laakbare handelingen hebben verricht. Tenslotte wordt nog gevraagd, voorzover op dit ogenblik nog geen nadere bijzonderheden bekend kunnen worden gemaakt, zo spoedig moge lijk aanvullende mededelingen te doen, voorzover dit de handhaving van de Nederlandse rechtsorde en de goede naam van Nederland dienstig is. STARFIGHTERS EN RAKETTEN Zeer veel Eerste-Kamerleden zijn onaangenaam getroffen door het geen zich met betrekking tot de aanschaffing van de nieuwe Starfighters heeft afgespeeld. Sommige leden wijzen evenwel erop, dat niet goed valt in te zien, waarom de Amerikaanse regering sterk onder de indruk zou komen van de Nederlandse opvatting, dat ons land zélf niet méér aan zijn defensie ten koste kan leggen. Enkele andere senatoren, op dit laatste voortbordurend, concluderen uit de hoogte van onze defensiebijdrage, dat het Nederlandse volk, hoewel de oorlogsdreiging zeker niet vermin derd is, de zorg voor zijn directe stoffelijke welzijn laat voorgaan boven die voor zijn veiligheid. Dit alles is weergegeven in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de defensiebegroting. Verscheidene leden, terugkomend op de Starfighters, wijzen erop, dat een snelle en radikale overgang naar het rakettentijdperk, waarin „geen man meer de lucht zal ingaan" van het grootste belang is. Naar hun ge voelen zou het dus zeer wel mogelijk zijn, dat de beperking van het aantal voor onze luchtmacht bestemde Starfighters achteraf zal moeten worden beschouwd als een gelukkige omstandigheid. Hierdoor is immers de vor ming van een groter aantal raketeenheden bevorderd. In het voorlopig verslag vinden vele leden het teleurstellend, mede met het oog op de instandhouding van de reputatie van de Nederlandse scheepsbouwindustrie, dat het plan voor de bouw van een Nederlandse atoomonderzeeër niet verder wordt uitgewerkt. Schrijvend over de aantrekkelijkheid van het militaire beroep wijzen vele leden erop, dat de veelvuldige overplaatsingen, die het beroep on aantrekkelijk maken, zoveel mogelijk moeten worden beperkt. Van ver schillende zijden wordt aangedrongen op een actief woningbouwbeleid ten behoeve van de militairen. Tenslotte vraagt een groot aantal leden naar de resultaten van de jongste wervingsactie voor militair personeel. ONDERGEDOKEN RESERVEOFFICIEREN Vrij algemeen acht de Tweede Kamer het onbillijk, dat voor reserve officieren, die de tweede wereldoorlog in krijgsgevangenschap verbleven, de duur van die krijgsgevangenschap wel meetelt bij de bepaling van het I aantal dienstjaren dus de hoogte van hun pensioen—, maar dat voor reserve-officieren, die in deze periode ondergedoken zijn geweest, of actief deelnamen aan het verzet, de tijd van hun onderduiking niet als diensttijd geldt. De Kamerleden, die over deze onbillijkheid vallen, vragen minister Visser, wat hem tot dit verschil in behandeling heeft geleid. Aldus staat te lezen in het voorlopig verslag over een wetsontwerp, dat de pensioen grondslag voor reserve-officieren, aan wie tijdens de bezettingstijd eervol ontslag of groot verlof werd verleend, regelt. Advertentie) (Advertentie) Pssst... vers! Proef... lekker! Sandwichspread van Calvé ...lekker en vers uit de vacuümpot: pssst... proef! U MAAKT ER MÉÉR VAN M ET CALVÉ! Jack Westland, afgevaardigde zijn onze beproefde vrienden en sinds de dagen van Peter Stuyvesant zyn vele Nederlanders vooraanstaande figuren en grote Amerikanen geworden. Het wordt tijd dat we onze beproefde vrienden bij staan zoals ze ons hebben bijgestaan en we dienen hen die op twijfelachtige wij ze met ons omgaan niet in de watten te leggen en te vertroetelen," aldus de ver klaring. van de staat Washington in het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, heeft woensdag kritiek ge leverd op de hartelijke ontvangst die president Soekarno dezer da gen te beurt is gevallen by zijn be zoek aan Washington. Westland gaf de volgende verklaring _it: ..President Soekarno heeft een be zoek gebracht aan onze hoofdstad en is uiterst hartelijk ontvangen door presi dent Kennedy, ondanks het feit dat hij bij herhaling kritiek heeft geoefend op handelingen van de V.S. en hulp heeft aanvaard van communistisch Rusland. De Japanners hebben Soekarno tot voorzitter gemaakt van een bestuurs raad die tijdens de tweede wereldoorlog is ingesteld en hem gedecoreerd voor zijn oorlogsverdiensten. Bovendien heeft Soekarno onlangs militaire hulp ontvan gen uit de Sowjetunie ter waarde van 450 miljoen dollar en nu wil hij dat de V.S. zijn partij kiezen tegen Nederland in Westelijk Nieuw Guinea. Nederland vocht aan onze kant in de tweede wereldoorlog en Is een bondge noot in de N.A.V.O. De Nederlanders Landelijke wedstrijden jeugdbrandweerkorpsen Zaterdag 1 juli zullen in Utrecht de landelijke wedstrijden voor jeugdbrand weerkorpsen worden gehouden. Er zijn maar liefst 18 jeugdkorpsen die wensen deel te nemen. Als wedstrijdplaats heeft het Algemeen Brandweerwedstrijdcomi- té Utrecht gekozen; in dit verband met de lustrumfeesten van het studenten korps aldaar. Behalve de gewone prij zen die ter beschikking worden gesteld, ontvangen alle deelnemers een blijvende herinnering van het studentenkorps. Inmiddéls staat thans ook vast dat de landelijke brandweerwedstrijden voor de klassen TAS HD, I, IA, II en IIA dit jaar op 16 september gehouden zullen worden te IJsselstein. Op alle Europese scholen dient verkeersonderwijs een verplicht leervak te worden. De ervaring leert, dat dit onderwgs een ver mindering van het aantal ongeval len, waarbij kinderen betrokken zjjn, tot gevolg heeft. Dit is een van de conclusies, die de raadge vende vergadering van de Raad van Europa gisteren heeft getrok- De actie tegen Castro Bij hun aankomst op Schiphol heb ben gisteren de Surinaamse minister van opbouw, dr. ir. F. Essed, en de fractieleider van de Nationale partij Suriname, de heer J. Pengel, verklaard dat zij van dit bezoek ge bruik zullen maken om de stemming hier te peilen ten aanzien van de in de tweede helft van mei komende rondetafel-conferentie en om door het opruimen van eventueel bestaande misverstanden te voorkomen dat de sfeer reeds van tevoren nodeloos zou worden vertroebeld. In hun gezelschap reisde tevens de eerste secretaris van de uit 15 leden bestaande Surinaamse r.t.c.-delegatie, de heer C. Calor. en de gevolmachtigd minister van Suriname mr. dr. R. Pos. V.S. en Rusland geven nog militaire steun Zowel de Verenigde Staten als de Sowjetunie gaan nog steeds door met het bevoorraden en steunen van res pectievelijk de regeringstroepen en de communisten in Laos. Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft zijn standpunt verduidelijkt met er op te wijzen, dat de rode troepen de strijd voortzetten, ondanks het feit dat de regering in Vientiane het voor stel om het vuren te staken had aan vaard. Ook wees de woordvoerder van het State department erop, dat hoe wel de Engelse minister van buiten landse zaken, lord Home, het tegen overgestelde beweerd heeft de Rus sen militaire steun blijven verlenen. De bijeenkomst van de internationale controlecommissie komt door deze ac tiviteiten overigens niet in gevaar. Zij zal vrijdagmiddag voor het eerst bij een komen. Voor een conferentie in G nève over een wapenstilstand zijn verschillende uitnodigingen aanvaard. Robert Kennedy strijdt voor schoolintegratie Het Amerikaanse departement van justitie heeft bij het federale districts rechtbank in Richmond een geding aan hangig gemaakt om de heropening te verkrijgen van de openbare scholen in het district Prince Edward in de staat Kentucky die sinds juni 1959 zijn ge sloten. Minister van justitie Robert Kennedy heeft meegedeeld dat sinds de sluiting dezer scholen uit protest tegen een gerechtelijk vonnis om het onderwijs te integreren de negerkinderen in dit district geen onderwijs konden volgen, terwijl 1400 blanke kinderen op parti culiere scholen met subsidies van de staat Kentucky en door giften van par ticulieren wel onderwijs kregen. Tot de districtsrechtbank is het ver zoek gericht te gelasten dat de scholen in Prince Edward worden heropend en dat overheidssteun aan particuliere on derwijsinstellingen wordt verboden, tot dat de openbare scholen voor geïnte greerd onderwijs zijn opengesteld. Minister Essed was van mening, dat het voorstel van de Antilliaanse rege ring om de conferentie hetzij in Willem stad. hetzij in Paramaribo te houden, beschouwd moest worden als een vriendelijke geste en niet als een zaak met principiële kanten. In Suriname be staat volgens enkele persberichten echter de voorkeur voor Den Haar ag. ed e Desgevraagd zetten minister Essi de heer Pengel nog eens uiteen, dat Suriname in hoofdzaak de wens tot een gesprek over eventuele wijziging van het Statuut kenbaar heeft gemaakt, omdat het land in zijn ontwikkeling een stadium heeft bereikt, waarbij het ontbreken van een eigen buitenlandse vertegenwoordiging als een remmende factor wordt gevoeld. Daarnaast kan de buitenlandse politiek, die Neder land voert, Suriname „niet helemaal" bevredigen. „Wij wensen overal waar de mense lijke waardigheid in het gedrang komt In de voorste rij te staan om daar te gen op te komen. Wij wensen de apartheidspolitiek krachtig veroordeeld te zien. Toen ik laatst in Ghana aan kwam, heb ik de grootste moeilijkheid gehad om de regeringsleiders daar uit te leggen hoe het mogelijk was, dat wij in de V.N. neutraal waren gebleven, toen de Zuidafrikaanse apartheidspoli tiek aan de orde kwam." President Kennedy heeft zijn regering opgedragen, een nieuwe strategie te ontwerpen voor de vernietiging van het Castroïsme in Cuba. Zelft heeft hij zich tot taak gesteld om met de Repu blikeinse leiders in het reine te komen en te verhinderen dat er met hen een conflict ontstaat waardoor de nieuwe pogingen ten opzichte van Cuba al tot mislukking gedoemd zouden zijn voordat zij worden ondernomen. In particuliere gesprekken geven hoge autoriteiten toe dat Kennedy noch iemand anders in Washington weet welke de eerstvolgende stap tegen de pro-communistische premier van Cuba zal zijn. Er zijn vele plannen in studie, variërend van rechtstreekse Amerikaan se militaire actie (thans hoogst onwaar schijnlijk), tot oplegging van inter- Amerikaanse sancties welke Washington bijzonder gaarne zou zien. Maar voor alles is echter volgens Kennedy voor de toekomst nodig, dat een Republikeins-Democratisch geschil over het recente echec wordt voor komen. Te dien einde heeft Kennedy geconfereerd met ex-president Eisen hower, met de vroegere vice-president Nixon, met gouverneur Rockefeller van New York en met de prominente repu blikeinse senator Barry Goldwater. Kennedy heeft niet om Republikeinse steun gevraagd voor een bepaald be leid om de eenvoudige reden dat zulk een beleid nog niet is uitgestippeld. In het algemeen gesproken heeft de pre sident getracht zich te verzekeren van een eenheidsfront voor de toekomst wanneer een nieuwe strategie zal zijn geboren. Twee soorten studies zijn thans aan de gang. De ene houdt zich bezig met de verhouding Washington-Cuba, met het doel het bewind van Castro te vernietigen. Het is duidelijk, zo ver klaren zegslieden dat president Ken nedy zich verplicht acht, Castro op een of andere wijze ten val te brengen, aangezien hij hem beschouwt als een bedreiging voor de stabiliteit van het Westelijk Halfrond, zoals een Sowj et- basis in Cuba een bedreiging zou zijn voor de veiligheid van de Ver. Staten. De andere studie betreft de operaties van de C.I.A., het centrale inlichtingen bureau," dat geholpen heeft om de aanvalsgroep van 1200 Cubanen die acht dagen geleden in Cuba zijn ge land op te leiden en uit te rusten. Deze studie staat onder leiding van de gepensioneerde generaal Maxwell D. Taylor. De assemblée van de Raad van Eu ropa heeft verklaard, dat er ook in het kader van de Raad van Europa politie ke consultatie dient te komen. In een unaniem goedgekeurde aanbeveling aan het minister-comité verwijst de assem blée naar het voorgenomen regelmatige overleg over de buitenlandse politiek van de zes E.E.G.-landen, als een nieu we stap naar hun politieke eenwording. De assemblée brengt in herinnering, dat zij in het verleden herhaaldelijk reeds op politiek overleg in de vijftien landen tellende Raad van Europa heeft aangedrongen. Wat het topoverleg van de zes be treft, spreekt de Raad nog de hoop uit, dat de conferentie in Bonn, (overigens op Frans verzoek uitgesteld) het be sluit zal opleveren om de executieven van de drie gemeenschappen van de zes (E.E.G., E.G.K.S. en Euratom) in één orgaan te verenigen. De raadgevende vergadering heeft in een tweede aanbeveling met instem ming kennis genomen van de zich wij zigende Britse opvattingen ten aanzien van de Europese samenwerking. De 36-jarige G. Jordens uit Roer mond kwam gisteren met zijn bestelau to in botsing met een vrachtauto, toen hij op de rijksweg drie kilometer ten zuiden van zijn woonplaats reed. De heer Jordens overleed enkele uren na de botsing. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Sierra Leone is te middernacht een onafhankelijke soevereine staat gewor den binnen het Gemenebest. Het land is 150 jaar lang een Britse kolonie ge weest. Advertentie Iedereen roemt de ècht-lek- kere, natuurlijke smaak van Leeuwenzegel marga- rine. Op het brood en in de warme maaltijd. En alléén Leeuwenzegel margarine bevatThêtT natuurzuivere middel dat spatten voorkomt! Onthoud het als morgen uw melkhandelaar komt: Leeuwenzegel margarine! Leeuwemggels hebben waarde. Vraag uw melkhandelaar een Leeuwenzegel- spaarmapje: BRINKERS' MARGARINE- FABRIEKEN ZOETERMEER ken uit een debat over het verkeer en de verkeersonveiligheid in Eu ropa. De parlementaire afgevaardigden uit de vijftien landen van de raad waren voorts van mening, dat deskun digen zo spoedig mogelijk een Euro pese verkeerscode dienen te ontwer pen. De kwestie van het linkshouden-1 de verkeer in Engeland, Zweden, Ier land en IJsland, is bij dit verkeers- debat ook ter sprake gekomen. De assemblée drong er op aan. dat men zo spoedig mogelijk eenheid op dit gebied tot stand brengt. Van Britse zijde verklaarde men. dat voor de meeste Britten het feit, dat zij al eeuwen links houden op de weg, ken nelijk voldoende is om zich geen ande re mogelijkheden voor te stellen. De Zweedse afgevaardigde Gustaffson geloofde dat een meerderheid In het Zweedse parlement voor overschakeling r-aar rechts verkeer is. De raadgevende vergadering klaagde voorts over, dat een reeks van Euro pese verkeersconventies, die de laatste jaren tot Stand zijn gekomen, nog lang niet allemaal door alle landen van de raad van Europa zijn bekrachtigd. Naar aanleiding van het jaarlijkse rap port van de Europese conferentie van ministers van verkeer aan de raad be treurden de afgevaardigden dat de mees te Europese spoorwegmaatschappijen er sinds verleden jaar weer niet in zijn ge slaagd financieel onafhankelijk te wor den. Ook betreurde men, dat de stan daardisatie van de spoorwegwagons zo traag verloopt. Tot op heden is nog maar 6,3 procent van het rollend ma terieel gestandaardiseerd. Wat het weg verkeer betreft verklaarde de assem blée ten slotte, dat ondanks goede vor deringen in enkele landen afzonderlijk de ontwikkeling en verbetering van het Europese wegennet als geheel achter blijft bij de groeiende verkeersintensiteit. Prinses Gracia van Monaco naar V.S. Prinses Gracia vdn Monaco is gisteren per vliegtuig in New York aangekomen voor een bezoek van vier weken aan haar familie in Philadelphia. Voor het eerst bracht ze haar beide kinderen mee: de driejarige prins Albert en de vier jaar oude prinses Caroline. Binnen enige dagen wordt pok prins Rainier in Philadelphia verwacht. Door een wilde staking van het drukkerijpeisoneel van de New York Times is de eerste editie van dit blad vervallen en zijn bij de drie andere och tendbladen vertragingen ontstaan. De uitgevers noemden de staking een ge volg van het ontslag van een drukker dat een „onverantwoordelijke en onwet tige daad" werd genoemd. Advertentie Het zoeken naar de vermiste Neder landse alpiniste, mej. S Stam uit Am sterdam, die dinsdag in de vallei van Fontenil (Franse Alpen) door een lawine werd overvallen, heeft gisteren geen succes opgeleverd. Mej. Stam is mode redactrice van de Groene Amsterdammer. In Kampen is gisteren de zesjarige Klaas Schaapman, die op de fiets van school terugkeerde, in een sloot geraakt en verdronken. Structuurverbetering van landbouw bepleit De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft gevraagd om uitwerking van een Europees plan voor structuurverbetering in de landbouw en een onderzoek naar de ontwikkeling van vraag en aanbod in landbouwpro- dukten. In een aanbeveling aan het minister comité van de Raad van Europa en de ministerraden van de O.E.E.S. en de O.E.S.O. spreekt de assemblée haar be- zorgdhed uit over het feit. dat de produk- tie in de landbouw sneller stijgt dan de consumptie. De aanbeveling, die was voorgesteld door de Nederlandse socialistische afgevaardigde, prof dr. A. Vondeling, verklaart, dat werkelijke verbetering in de landbouw alleen kan worden verwacht bij een betere kennis van het verloop van vraag en aanbod, grotere soepelheid van de produktie, sterke ontwikkeling van de arbeidspro- duktiviteit door vermindering van het aantal arbeiders in de landbouw en ten slotte door het stimuleren van wijzigin gen in het consumptie-patroon. Zes Amerikaanse journalisten die op last van de rcgering-Castro gevangen waren gezet, zijn inmiddels op vrije voeten gesteld, maar van verscheidene andere verslaggevers heeft men nog niets vernomen. De Zwitserse ambassade in Havanna, die de Amerikaanse belangen behar tigt. heeft alle Amerikanen op Cuba aangeraden zich voor repatriëring op te geven Hifn aantal wordt op twee honderd geschat. Inmiddels schijnt er in Cubaanse re geringskringen verschil van mening te zijn ontstaan over do behandeling der gevangen genomen leden van de inva siestrijdmacht. Een aantal is al gefu silleerd, maar over de anderen is nog geen besluit genomen. President Dor- ticos voelt naar men zegt voor een hu mane. premier Castro voor een af schrikwekkende behandeling. Verder heeft de leider der Russische V.N.-delegatie. Zorin, nog eens verze kerd, dat zijn land het verlenen van bijstand aan Cuba serieus neemt. De Interamerikaanse verdedigings- raad tenslotte heeft besloten de Cu baanse vertegenwoordigers van zijn ge heime bijeenkomsten uit te sluiten zo lang Cuba duidelijk verbonden blijft met het Russische blok. Bejubeling „gele commandant' (Advertentie) neemt vaker „Militairen moeten zich niet in het openbaar over politiek uitlaten", vindt president Quadros van Brazilië en daarom heeft hij twaalf lucht machtofficieren, die zich lovend over zijn buiten landse politiek hadden uitgelaten, met twee da gen huisarrest laten straffen. Een luitenant kolonel, die het niet met hem eens was, kreeg zes dagen. Ook zijn er al drie hoge marineofficie ren gestraft. „In het belang van de Russisch-Duitse betrek kingen" heeft de West- duitse ambassadeur in Moskou zich genood zaakt gezien om, on danks zijn gezetheid, op uitnodiging van premier Chroesjtsjcf deze partij te bieden in een spelle tje badminton. Ook de bekende Amerikaanse commentator Walter Lippman moest er aan geloven. De Spaanse regering heeft de sluitingstijden van winkels en amuse mentsinrichtingen ge- wijzigd om de bevolking vroeger in bed te krij gen, zulks in het belang van de produktiviteit en mogelijk de volksge zondheid. De openbare vervoersbedrijven hou den voortaan 's nachts om een uur Cs zomers een half uur later) op. Het Russische legerblad „De rode ster" heeft de draak gestoken met de berichten volgens welke Joeri Gagarin niet de eerste ruimtevaarder ge weest zou zijn, maar Serge Iljoesjin. De vliegtuigbouwer heeft niet eens een zoon die Serge heet; de zijne heet Wladimir, aldus het blad en die is springlevend, evenals trouwens zijn vader die wèl de naam Serge draagt. In Amsterdam kan men gerust zijn. De klokke- toren van het rijksmu seum is geen besmet tingshaard gebleken voor de infectie die vijf bouwvakarbeiders heb ben opgelopen toen zij in de toren werkten, maar wat het nu wel wasHet werk In de toren is hervat I 582) Dat in het Westen des lands het zoete water voor een groot deel uit de duinen wordt betrokken, is algemeen bekend. We zyn aan het feit dat zich in de duinen een zoet waterreservoir bevindt, zö gewend dat we er niet bfj plegen stil te staan hoe verwonderlijk het eigenlijk is dat het zoute water van de zee niet dwars door de duinen heen dringt en het water van het achter de dui nenrij gelegen polderland verzilt. De grondwaterspiegel heeft Immers de neiging zich te richten naar de laagst liggende waterspiegels, zodat we een waterstroming zouden kun nen verwachten van dc hoger gele gen zeespiegel naar de lager gelegen grondwaterspiegel van het polder land. Dat deze verzil ting van het ach terland niet, of slechts In geringe mate geschiedt, komt door de zoct- waterbarrlère die zich in de duinen bevindt. Voor het ontstaan van deze barrière zouden we ons gemakshalve moeten indenken dat er alleen maar zoutwater bestond, zodat de spiegel van het zoute water in de duinen op gelijke hoogte staat als de zee spiegel (waarbij we afzien van al lerlei bijkomende factoren, zoals de caplllaritcit van de grond e.d.). Zo dra er echter regen valt, zakt dit zoete water In dc duinen weg, daar- bü de evenwichtstoestand van het grondwater verbrekend. Het duin water, dat door de weerstand van de zandmassa's wordt belet onmiddel lijk te vervloeien, tracht dit verbro ken evenwicht te herstellen eens deels door zijwaarts af te vloeien, anderdeels echter door verder te da len In het zoute water, waardoor het oorspronkelijke zoute grondwater ter zijde wordt geschoven. Door regel matige nieuwe neerslag is de inzin king van het zoete water uiteindelijk ongeveer tot rust gekomen, zodat in het grondwater van de duinen zich een zoetwater-eiland bevindt dat op het zoute grondwater drijft. Het feit, dat hier van drijven wordt gespro ken, zal u zeker niet verbazen, wan neer n weet dat zoetwater lichter is dan zeewater. Uiteraard is het voorgaande slechts een vereenvoudigde weergave van, het ontstaan van deze zoetwater- reservoirs in de duinen, want toen achter de duinenrij ook grondwater zoet geworden was, de grondwater stand veranderde en later bovendien de polders werden drooggemalen, kon zeker niet meer aan een sta tische toestand wor den gedacht., Inte gendeel, de inhoud van het drijvende duinwatereiland is In een toestand van voortdurende bewe ging, waarbij steeds enige afvloeiing zo wel naar zeezijde, als naar het water in de polder plaats vindt. Dit houdt reeds in, dat de begrenzing tussen zoet- cn zoutwater niet scherp kan zijn, cn in de praktijk treedt dan ook inderdaad een> brakwaterzone op, waarin het water geleidelijk, maar toch betrekkelijk snel van zoet in zout overgaat. AI bi) al behoedt het drijvende zoetwaterreservoir in de duinen het achterland voor verzilting en dient het te^ns als reservoir voor de wa terleidingen. Dit brengt ons als vanzelf op het probleem van de ontsmetting van het drinkwater, dat zo eenvoudig lijkt achter de schrijftafel, doch zo moeilijk wanneer men de middelen daarvoor ontbeert. Daarover een volgende keer! De Nederlands-Indische bond van ex-gedetineerden, heeft een telegram gericht tot de Nederland se ambassade in Tokio naar aan leiding van het voornemen van de Sittardse mevrouw Van Diejen- Roem en mee te werken aan een uitzending van het Japanse tele visiestation „Vujy". Voor die uitzending van een „Dit is uw leven"-programma heeft de thans 44-jarige Tadashi Yamaci de stof ge leverd. Hij vervult daarin ook de hoofdrol. Deze Yamaci was de door vele gedetineerden gewaardeerde com mandant van het Nederlandse vrou wenkamp op Celebes, waar mevrouw Van Diejen heeft vertoefd en waarin de Japanse film „Blanke huid en gele commandant" speelt. Tegen deze film heeft dc N.I.B.E.G. destijds ernstig ge protesteerd. Het telegram luidt: Verzoeke aan mevrouw Van Diejen-Roemen dit tele gram door te sturen. De N.I.B.E.G. met zijn duizenden vrouwelijke ex-geïnter neerden uit de Japanse kampen eist dat u bij uw optreden voor de Japanse televisie de miserabele omstandigheden in het algemeen waaronder de Neder landse geïnterneerden hebben geleden nadrukkelijk memoreert. De slechte behandeling van de geïnterneerden heeft de Japanse regering erkend door de uitkering van smartegeld. Wij menen u ernstig te moeten waarschu wen voor onaangename reacties van de kant der ex-geïnterneerden bij uw te rugkomst in Nederland". Drink Hero! Hero Is zo fruitroyaal. Hero is zuiver en verrukkelijk èn... Hero heeft de smaak voor elke smaak. Sittards meisje in België aangehouden i meisje uit Sittard, dat sinds november van vorig jaar werd vermist, aangehouden en ter beschikking gesteld van de Nederlandse politie. Zij was op 6 november 1960 van haar ouders weg gelopen cn gevlucht met de 23-jarige J. S. die in een woonwagen in Sittard verbleef. Nadat de Nederlandse politie had ge signaleerd, dat het meisje de 17-jarige A. B. met de man naar het buiten land was gegaan, werd Interpol inge schakeld. Dit leidde tot de aanhouding van beiden door de rijkswacht te Gent. Het paar had een schuilplaats gevonden in het woonwagenkamp in deze plaats. De man wordt ervan beschuldigd een minderjarige te hebben ontvoerd. Ook hij is aan de Nederlandse politie over gedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5