Regering heelhuids uit het interpellatiedebat Michigan heeft een „klompenclub" IVATTA 1 „Overbodige" motie-Weijters niettemin aanvaard Hausner zal Life vragen om memoires Eichmann Zo'n heerlijke reep cadeau 3 voor 10 Kwatta-soldaatjes Kon.Ned. Dambond thans een halve eeuw oud Tal is ziek Voorlopig geen loonadviezen Ree oorzaak van verkeersongeluk W aardering voor drs. Korthals Nieuwe loonwet naar de SER Frans eskader bij Algiers Frankrijk Weer jongetje in R'dam zoek LOOS» OP 1.1:1:1! Spaans overwicht in Leiden bij waterpolo wedstrij den NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 27 APRIL 1961 Kamer vergaderde negen uur achtereen (Vervolg van pagina 1) De interpellatie van gisteren is uit gegroeid tot een Marathon-debat, dat zonder etenspauze, van 's middags kwart over één tot 's avonds tien uur heeft geduurd. Behalve de beide in terpellanten, de socialisten Baart ei Blom, voerden het woord de heren Bruins Slot a.rKikkert (c.h.). Oor ver (lib.), De Kort (kath. v.), Tilanus (c.h.), Weijters (kath. v.), Van Dis (s.g.), Borst (comm.), Bakker (comm). Van der Veen (pac. soc.), en Suurhoff socDe geïnterpelleerde bewinds lieden waren de minister en de staats secretaris van sociale zaken, de heren Van Rooy en Roolvink, en de minister van binnenlandse zaken mr. Toxopeus. Staatssecretaris Roolvink heeft het leeuwedeel gehad m de verdediging van het regeringsbeleid. Hij moest zich in eerste instantie krachtig verweren tegen de beschuldigingen van de heer Baart, dlie zowel de beslissing ten aan zien van de 'bouwnijverheid als het daar over door de regering gevoerde „sahijn- overleg" scherp hekelde. De staatssecre taris meende tegen kwalificatie „schijn- overleg" een zacht probest te moeten laten horen. Het gesprek met de Stich ting van de Aitoedid op 17 april vóór het uitvaardigen van de nieuwe alge mene eamwijzng noemde hij eerlijk en openhartig. Voor de regering zou niets gemakkelijker zijn geweest dan het zon der meer volgen van het eenstemmig advies van het bedrijfsleven. De overheid heeft echter een eigen verantwoordelijkheid. Zij moet waken voor het algemeen belang. Dit was In het geding toen de bouwnijverheid met voorstellen kwam, die onvoldoende maatregelen Inhielden tegen produktle- verlles als gevolg van de 45-urlge werk week. De motivering van de bouw, dat er onbenutte ruimte ran 2.2 pet. was overgebleven, ls beslist onjuist, want er ls Integendeel een ruimte-tekort van 2 pet., dat ls precies anderhalf uur. De voorateQlen van de bouwnijverheid zouden spoediig tot verdere stijging van de toch al bedenkelijk gestegen bouw prijzen en van de overige bedrijfskos ten hefbben geleid. Desondanks meende het College van Rijksbemiddelaars ze op grond van de bestaande richtlijnen te kunnen goedkeuren. De regering moest toen wel, gelet op haar eigen verantwoordelijkheid voor het algemeen belang, wel met een nieuwe aanwijzing komen. In 1966 is er, geheel zonder overleg met de Stichting van de Arbeid, door de socialistische minister Suurhoff een soortgelijke aanwijzing gegeven, maar itoen wend; er niet over gekikt, terwijl men nu de zaak aJllerwege dra matische voorstel! „Als de werktijdver korting. gelijk nu het geval is, ais een lawiAe over ons komt, ben ik in mijn hart daar nog blij om ook, want het is een groot sociaal goed. Maar moet bedenken, dat de arbeiders zelf er wel in de laatste plaats mee gebaat zijn, wanneer door een onverantwoorde invoering van de kortere werktijd met prijsstijgingen als gevolg een stukje schijn/verbetering on-tstaat", aldus de staatssecretaris. Na beloofd te hebben, dat die regering op 2 mei a.s. openhar tig met de Stichting van de Arbeid zal spreken, besloot de bewindsman zijn eerste termdjn met de mededeling, dat de regering haar algemene aanwijzing niet za-1 intrekken zolang de huidige voorstellen van de bouwnijverheid van kracht blijven. Even tevoren had minister Van Rooy erop gewezen, dat wanneer bij de in voering van d"e werktijdverkorting geen maatregelen worden genomen die het produktieverLies compenseren, ons land weer in overbeatedróg en werkloosheid zal raken. De bouwnijverheid wist drie jaar geleden meer dan andere bedrijfs takken wat werkloodheid betekende. Motie Interpellant Baart, verre van bevre digd door deze uiteenzettingen, diende Ban het slot van zijn repliek een motie ln, waarin van de regering werd ge vraagd de aanwijzing van 18 april op nieuw in overweging té nemen na daar over met de Stichting van de Arbeid overleg te hebben gepleegd. De Kamer zou van de resultaten van dit overleg ln kennis moeten worden gesteld. Uit de rustige betogen van de woord voerders der regeringsfracties bleek al aanstonds, dat bij de meerderheid der Kamer aan deze socialistische motie geen behoefte bleek te bestaan. De he ren Kikkert (c.h.) en De Kort (kath. v.) zogen zich onmiddellijk vast op de uit lating van de staatssecretaris, dat de regering de huidige voorstellen van de bouwnijverheid niet aanvaardbaar acht. De impasse kan worden doorbro ken als er betere voorstellen komen, die waarborgen bevatten dat het produktie- verlies wordt „inverdiend", zo veron derstelden zij. De staatssecretaris gaf hierop een bevestigend antwoord. Over dè (constructieve) voorstellen van de christelijke aannemers, waarop de heren Kikkert en De Kort hadden gewezen, liet hij zich niet uit. Er bleek bij de sprekers van de rege ringsfracties over het algemeen wel be grip te bestaan voor de maatregel van de regering ten aanzien van de bouw nijverheid. Zij erkenden met zoveel woorden de eigen verantwoordelijkheid van de overheid en de noodzaak om de conjunctuur in de hand te houden, ls ingrijpen dus gewettigd, het mag geen vertrouwenscrisis tussen regering en be- drijfisléven tot gevolg hebben, zo meen den zij. De a.r. fractieleider dr. Bruins Slot sprak in dit verband van een „be treurenswaardige kortsluiting", waar iets aan gedaan moet worden. De J.JD.-er Corver was van de regerngsgetrouwe sprekers nog het meest kriitisoh. Hij vroeg zich af of de regering met haar beslissing voor de bouwnijverheid niet aan een be paalde groep onthoudt wat andere groe pen reeds hebben verworven. Hij be twijfelde de noodzaak van de nieuwe richtlijn. In de bouwnijverheid wordt op het ogenblik al niet meer dan 45 uur gewerkt. Daarom: denkt staatssecreta ris in ernst, dat een werkweek van 46 en een half uur in de praktijk nog is te verwezenlijken? Ook ïr. Van Dis (s.g.). dne zich niet tegen de rege ringsmaatregelen wilde verzetten, meen- de dal praktische realiseerbaarheid van de nieuwe aanwijzing vast zal moeten I staan, anders heeft ze geen zin. De s.g. spreker achtte de aanwijzing te laat gekomen. Hij herinnerde nog eens aan de bezwaren van zijn partij tegen de al gemene invoering van de werktijdver korting: er kan een glijdende werk week door ontstaan met de zondag als geregelde werkdag, wat in strijd is met Gods Wet. Oud-minister Suurhoff sloot de rij van sprekers met de opmerking, dat de impasse n het overleg alleen kan worden doorbroken, wanneer de regening haar nieuwe aamvijztne in trekt. Alleen bouw Staatssecretaris Roolvink niet zel den gehinderd door felle socialistische Interrupties maakte in de tweede termijn duidelijk, dat de nieuwe i wijzing krachtens het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 wel algemeen moest zijn. Er worden echter praktisch geen andere bedrijfstakken dan de bouwnijverheid door getroffen- De Ingreep gaat niet verder dan het strikt noodzakelijke. Terugkomend op de (voor het prijspeil gevaarlijke) voorstellen van de bouwnij verheid zei de staatssecretaris, dat het voordeel van -een bepaalde groep niet door de rest behoort te worden betaald. Hij achtte ook voor de bouw een zoda nige invoerruig van de werktijdverkor ting (tot 46 uur) mogelijk, dat geen prijsstijgingen het gevolg zijn. De fei telijke loonstijging in het bouwbedrijf bedraagt 2 pet. meer dan vorig jaar door partijen is opgegeven. Zo er al eniige ruimte was, dan is die dus al lang opgeslokt. Produktivitaitscijfers hebben de aannemers tot dusverre niet voorgelegd. In de voorstellen van de bouw worm voorts niets gezegd over z.g. aan- en affloopverl -zen en hoe die zpuden kunnen^ wor n gecompen seerd (het gaat hier om het dagelijks tijd verlies -van ongeveer een uur door han denwassen e.d. bij aanvang en beëin diging van 'het werk). De staatssecretaris wist heel goed, dat in de bouwnijverheid op het ogen blik al niet langer dan vijf uur wondt ge. werkt (,Jk ben geen vreemdeling in Jeruzalem"). Maar deze subuatie mag naar zijn stellige overtuiging nooit het uitgangspunt zijn voor het regeringsbe leid. De overheid zou een volkomen foutieve weg bewandelen wanneer zij misstanden gaa-t sanctioneren. Minister Van Rooy verklaarde m zijn dupliek niet ontevreden te zijn over ae maatre gelen, die het bedrijfsleven (met name de metaalnijverheid) reeds heelt getrof fen om produiktieveriies bij de werk- tijdverkonumg te voorkomen. Zowel mi nuster als staatssecretaris onderstreep ten nog eens hat grote belang, dat ae regering toekent aan een goed overleg met het bedrijfsleven. „Er moet ver betering komen", zo zeu de staatssecre taris, doelend op het gesprek oat ae regering 2 mei met de Stichting van de Arbeid zal voeren. In ander verband gaf hij nog als zijn mening te kennen, dat de Stichting wel eens deugdeiijtcei adviezen heeft' gegeven dan aat over de bouw. Overheidspersoneel De motie Baart sneuvelde ten slotte omdat ze sleahts de steun kreeg van een minderheid van sooialusien, commu nisten en pacifisten. Een-zelfde 1-ot on derging de motie-Blom (soc.), due gericht was tegen de regeringaoedissing om de besluiten van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Rijswijk en van de provucie Nooróholiand (vrije zaterdag per 1 mei) ter schorsing aan de Kroon voor t« aragen. De heer Blom suggereerde, dat minis ter Toxopeus met aeze «schorsing ,aie die autonomie aer lagere organen aan tast" volkomen in strijc heeft ge handeld met circulaires van 4 januari en 4 maart jl. aan de gemeentebestu ren. Zeer kritisch was ook hei betoog vain de K.V.P.-er Weijters, die met de heer Blom e.a. wees op de bedenke lijke gevolgen van de schorsing voor de toch al zo benarde personeetssdtua- tie in de grote gemeenten. Hét heeft de minister van binnenlandse zaken aan psychologisch beleid ontbroken, zo vond de katholieke spreker, die de schor sing zag als een symptoom van „op komende centralisatie Minister Toxo peus had geen dubieuze crculaires als die van 4 maart moeten rondsturen, maar de mensen van de lagere organen bij zioh moeten roeper. Ook dr. Bruino Slot (a.r.) betreurde het uitblijven van overleg an de verkeerde werking van de in maart verstuurde circulaire. Hij drong aan op een spoedig overleg met de vertegenwoordigers van het perso neel en de besturen der lagere organen. De overige sprekers informeerden naar de Juistheid ran hun veronderstelling, dat de schorsing ongedaan zal worden gemaakt als uit het onderzoek naar de plaatselijke situatie blijkt, dat de be trokken lagere organen juist hebben gehandeld. Minister Toxopeus moest dit beamen. Het schorsingsbesluit is genomen in af wachting van de resultaten van het onderzoek. De bewindsman legde nog eens uit waarom de lagere organen niet voorop mogen lopen bij de werk tijdverkorting. Een wekelijkse vijfdaag se voor de gemeenteambtenaren is al leen verantwoord aLs in de betrokken gemeente veel parbiouliere bedrijven zijn met een korte werkweek. Als dat niet zo is, vordert het algemeen belang schorsing van de desbetreffende raads besluiten. Daar is niets vreemds of on verwachts aan. Verschillende gemeente besturen hadden de sqhorsing trouwens voorzien en blijken er ook begrip voor op te kunnen brengen. Aanvaarding van de motie-Blom moest de minister met klem van de hand wijzen, omdat ze de schorsings bevoegdheid, geregeld in de Gemeente wet. aantast. Datzelfde kon de be windsman niet van de motie-Weijters (kath. v.) zeggen en daarom had hij er ook niet zoveel bezwaar tegen, al acht te hij ze overbodig, een uitspraak die de v.v.d.-fractieleider prof. Oud on middellijk tot de zijne maakte. taktvolle twee-takt rijders gebruiken Esso 2-T motor oil Zelfmengend Beperkt slijtage tot minimum Voorkomt lagercorrosie Ideaal voor alle typen 2-takt motoren Verkrijgbaar in bussen van J/4 en 1 liter Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil MET ESSO BENT U BETER UIT! T~\E PRESIDENT van het hof waarvoor Eichmann terecht staat, Mosje Landau,'zei gistermiddag dat een beslissing over aanvaarding van de documenten van von Thadden morgen (vandaag dus) genomen zal worden. Hausner werd toen gevraagd naar de bezwaren die Eichmann heeft tegen het publiceren van zijn memoires in het Amerikaanse blad Life. Hausner zei, dat Eichmann van mening is dat de versie niet zijn standpunt ver tegenwoordigt. „Volgens onze inlichtingen werd de i naar Adolf Eichmann zou brengen. Wy verklaring in Argentinië opgenomen I gingen naar binnen en ik geloof dat hy en aan een Nederlandse journalist (en oud SS'er) gegeven. Op de een of an dere wijze kwam Life er achter, maar wij kunnen niet zeggen waar het origi nele manuscript is". Rechter Benjamin Halevy stelde voor Liie naar net oorspronkelijke manu script te vragen. Hausner zei dit te zullen doen, maar voegde er aan toe dat de ervaring hem geleerd heeft, dat verzoeken van die aard meestal niets opleverden. Overeengekomen werd dat Hausner Life zal verzoeken het oorspronkelijke manuscript in handen van het hof te stellen Maar hij merkte op dat de kwestie van het auteursrecht een pro bleem zal veroorzaken, daar hij dat zal opeisen. Daarna moest de volgende getuige voorkomen. Het was Moritz Fleisch- mann, een leider van de Oostenrijkse Joodse gemeente in de vooroorlogse pe riode. Fleisc-hmann gaf een beschrijving van die tijd, beginnend met de „Anschluss" in 1938. Fleischmann zei. dat het binnentrek ken van de nazi's grote geestdrift ver wekte onder de Oostenrijkers, in het bijzonder in Wenen. Alle Joodse instel lingen werden gesloten en onder toe zicht van de Gestapo en de SS geplaatst. De Joodse leiders werden onmiddellijk gearresteerd, zei hij. Fleischmann gaf ook een beschrijving van een ontmoeting metfEichmann. „Tegen het einde van maart kresen wij de mededeling dat de Joden uit We nen op het hoofdkwartier van de Gestapo moesten verschijnen in hotel Metropole". „Werden speciale mensen uitgeno digd?" „Het waren de president van het Joodse nationale fonds en dr Leo.Gold- hammer, die voordien president was ge weest van de nationale zionistische or ganisatie in Oostenrijk, dr. A. Körner, een lid van het dagelijks bestuur en dr. Alois Rottenberg van de staf van het Palestijnse bureau" in Wenen". „Wie leeft nog van die mensen dus Hausner. „Ongelukkigerwijze moet ik zeggen dat ik de enige overlevende ben". „U verscheen aan het einde van maart in het Metropolehotel? Wie ontmoette u daar?" „Wij werden door een SS-man naar binnen gebracht, die zei dat hy ons BI DE UVRE AAELK l Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Blskie (20 ct) hem aansprak met Obersturmbannfüh- rer. Hy was ln uniform en zat aan een groot bureau. Het was een zwart uni form van de SS „Eichmann zat aan een groot bureau en wij moesten staan. Hii vroeg naar onze namen en wat wij deden." aldus Fleischmann' Toen Adolf Eichmann de naam Adolf Bohm hoorde, vroeg hij, „Is dat de Adolf Böhm die de geschiedenis van het Zionis me schreef?" Hij zei, dat dit zeer inte-, ressaht was en dat hij het zorgvuldig bestudeerd had. Hij citeerde een hele pagina uit het hoofd, yolledig. „Wij keken elkaar verrast aan en Eichmann maakte een opmerking in het Hebreeuws en zei „u hoeft niet ver baasd te zijn Ik spreek vloeiend He breeuws en Jiddisch omdat ik in Sarona geboren ben". .Herinnert u zich wat hij in het He breeuws zei?" „Ik verstond het niet, maar dr. Gold- hammer wel". De getuige zei, dat Eichmann de om vang van zijn gezag in Oostenrijk mee deelde. Hij eiste „volledige discipline en gehoorzaamheid en het getrouw 'uitvoe ren van zijn instructies" ,Hij waarschuwde ons tecen sabotage, omdat hij besloten was te doen wat hij doen moest en wel op de meest snelle en doeltreffende wijze Hij zei te weten hoe hij tegenstand moest breken en dat hij de strengste maatregelen zou nemen" "ï-ra'' O""" n^'nec'Ti" van het Joodse vraagstuk in Oosten rijk". D" wa: ch tl wing werd herhaald toen w;i wegmngdn. „In de harten van de Weense Joden groeide onmiddellijk de angst", aldus Fleischmann. Het hof ging hierna op reces. Fleischmann vertelde later op de zit ting hoe hij door de G:stapo in Wenen gedwongen was geworden liggend op zijn buik het trottoir met kokend water te schrobben. „Het bleek dat de emmer half met zuur gevuld was en ik ver brandde mijn hand." Fleischmann zei dat SS'ers een 70 jaar oude rabbi ge dwongen hadden met hem het trottoir te boenen. Fleischmann had gezien hoe oude mensen in vrachtwagens naar het con centratiekamp Dachau vervoerd werden Fleischmann gaf ook een beschrij ving van de Kristallnacht pogroms in Wenen en in Duitsland op 10 novem ber 1938. „Ik ging naar het Palestijnse bureau Eichmann kwam en hield een rede zo als ik nog nooit gehoord had". „Wat zei Eichmann?" vroeg rechter Landau. „Eichmann sprak over het ongewen ste aantal Joden in Wenen en dat hij er voor zou zorgen dat daarin verande ring zou komen. Later, zo vertelde Fleischmann. wer. den hy en andere Joden bijeen gedre ven door SS'ers die met (izeren slaven de mensen afranselden Eichmann sprak tegen de gearresteer- de Joden, zo vertelde Fleischmann. die enige dagen later vrijgelaten werd. Hy moest eerst een verklaring onder tekenen dat hy niets zou zeggen hetgeen hij gehoord had. Hy werd gewaarschuwd dat hy anders afge maakt zou worden. Ter gelegenheid van het 50-jarlg be. staan van de Kon. Ned. Dambond wordt komende zaterdag ln het Carlton-botel ln Amsterdam een receptie en op He melvaartsdag 11 mei In het oude RAI-ge- bouw een nationale damdag gehouden. Op de receptie «ui len aanwezig zyn vertegenwoordigers van de overheid, sportbonden, provinciale- en districtsbon den en clubs van de KNDB, ereleden en leden van verdienste cn wie verder maar verwant Is aan dc bond. De nationale damdag zal een demonstratie jpMn van het georganiseerde damleven in ons land. Vele jaren vóór 1911 werd er al ge damd. Tot dat jaar bestonden er in ons land. naast enige provinciale en streek- bondjes, de Nationale Dambond en de Algemene Ned. Dambond, die in 1911 fu seerden tot de Nederlandse Dambond met 36 aangesloten clubs en ongeveer 800 leden. Van de pioniers uit de eerste jaren mo gen worden genoemd Van de Broek. De Bruyn en Vervloet. Grote propagandis ten uit die jaren waren ook De Haas en Battefeld, namen. die nu nog aanspreken, alleen al door de boeken die zij op hun naam hebben staan. Van de bestuursleden, die zich gedurende het bestaan van de bond naam verwierven, zijn te noemen Van Dartelen. Lieve en Voorburgh. Moge het duidelijk worden, dat men er niet tevreden mee is thans vaste voet te hebben in alle provincies. De tiendui zenden. die nu alleen nog in huiselijke •kring dammen, zal de weg naar de clubs moeten worden gewezen, de duizenden in clubs, die nu nog niet zijn aangeslo ten. zullen de bond moeten vinden of de bond zal deze clubs moeten vinden. Een verhoging van het spelpeil, opdat Ne derland internationaal de plaats van vóór 1956 zal hernemen, mag niet uitblij ven. vyrtlr jaar Nederlands damleven: vyf- tig Jaar strijd van concentratie, geduld, volharding. verbeeldingskracht, voor. stelllngsvermogen, wiskundige stiptheid, geheugen, omzichtigheid en zelfvertrou wen. De zeventiende party van de twee kamp om het wereldkampioenschap tus sen titelhouder Tal en Botwinnik is uit gesteld wegens ziekte van Tal. Groei De groei van de bond liet soms wel te wensen over. Zelfs een daling van het ledental tot 500 moest worden overwon nen. Onderlinge naijver omtrent spel en organisatie waren er oorzaak van. dat vele bonden en clubs afzijdig bleven van de Nederlandse Dambond. Anderzijds werden grote matches georganiseerd, 'le zingen gehouden en demonstraties gege ven met als gevolg, dat de groei door ging, zij het lange tijd voornamelijk in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht Tot de vertienvoudiging van het aan tal clubs cn leden sinds 1911 zullen zeker ook hebben bijgedragen spelers als De Haas met 5. Vos met fi. Keiler met 13. P. Roozènburg met 4 cn W. de Jong met 3 kampioenschappen van Nederland en clubs als V.A.D. Ie Amsterdam dat 8 maal clubkampioen van Nederland werd, „Constant" tc Rotterdam 8 maal, ..Gezel lig Samenzijn" te Amsterdam 13 maal en het R.D.G. tc 's-Gravenhage fi maal. Internationaal heeft ook Nederland ge- ducht meegeteld. Hoogland, Springer en P. Roozemburg waren wereldkampioen. Dat de laatste jaren hier enig terrein is verloren, is, hoe tegenstrijdig het moge klinken, mede!* een gevolg van het voort durend werken aan de verbreiding van het spel buiten de landsgrenzen. Dc op richting van de F.M.J.D. in 1948 en sinds dien met Willems als president is voor een zeer groot deel Nederlands werk ge weest. Het toenemend aantal aangesloten landen zal mede een uitvloeisel zijn van de door de KNDB georganiseerde wed strijden om het wereldkfmpioenschap. Bakens verzet In 1951, bij het 40-jarig beslaan van de bond, toen het predikaat „Konlnklyke" werd verleend, werden de bakens ver zet door ook de jeugd te animeren. Hoe verheugend de verbetering in het spel peil bij de jongeren ook ls, een grote ledenwinst mag pas worden verwacht, wanneer nog meer clubs en bonden jeugdafdelingen gaan stichten. Ook op dit gebied zijn er vooruitzich ten door de bondswedstrijden om het kampioenschap van Nederland voor jeugdteams De deelneming hieraan be- j weegt zich in stijgende lijn. Ter receptie en op de nationale dam dag zal getuigenis worden afgelegd van wat er leeft onder de Nederlandse dam mers. De oude RAI is groot, de deelne- I ming op die dag kan niet groot genoeg zijn. Stichting v. d. Arbeid: (Van onze soc.-econ. redactie» De looncommlssle van de Stichting van de Arbeid zal voorlopig geen adviezen over loonvoorstellen kunnen uitbrengen aan het College van Ryksbemlddelaars. De besturen van CNV en NVV hebben hun vertegenwoordigers ln de commissie namciyk opgedragen niet aan het beraad deel te nemen zolang de regering niet een duideiyke uitspraak heeft gedaan over de plaats en de positie die de stichting als adviesorgaan van het bedrUfsIeven in neemt. Aangezien er een afspraak bestaat dat het werk van de commissie wordt opge schort indien ten minste twee leden daaraan niet deelnemen, is de vergade ring. die voor gisteren was uitgeschreven, niet doorgegaan. De KAB heeft zijn vertegenwoordiger in de commissie niet aan het werk ont trokken. De katholieke vakcentrale is de mening toegedaan dat men de deelname aan het commissiewerk niet kan opschor ten zonder daarvan de regering officieel in kennis te stellen en overleg te plegen met de andere partners ln de stichting, namelijk de centrales van werkgevers, landbouwers en middenstanders. Naar bekend is heeft de regering het bestuur van de stichting uitgenodigd voor een gesprek op 2 mei. 'Het valt te verwachten dat de lucht na dat gesprek wel zal zijn opgeklaard. Het oversteken van een ree heeft gis termiddag op de rijksweg tussen Mkr- kelo cn Holten een verkeersongeluk ver oorzaakt. Het dier da plotseling over stak werd aangereden door een Duitse auto, die daardoor tegen een boom te recht k\yam De moedei van de bestuur der. mevrouw Inger uit Bremen, kwam om net leven. Haar zoon. J. L. Inger werd ernstig, haar man F. G. Inger licht gewond. Begroting aangenomen Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van verkeer cn waterstaat voor 1961 aangenomen, nadat talrüke senatoren nogmaals hun waardering had den uitgesproken voor het beleid van minister Korthals en staatssecretaris Stykel. Daarvoor had minister Korthals in antwoord op wensen van enkele Ka merleden uiteengezet, waarom de in poldering van de Lauwerszee niet op gelijke wijze als die der Deltawerken kan worden gefinancierd. Hij wees erop, dat de inpoldering de ophoging van de dijken rond dc Lauwerszee overbodig maakt. Dit betekent voor de betrokke nen een grote besparing, want zonder inpoldering zouden ze veel geld aan dure kunstwerken moeten bestedey. De be windsman verwacht uit de noordelijke provincies een bijdrage, die evenredig is aan het voordeel, dat de inpoldering voor de betrokkenen meebrengt. Nog deze week zal de Sociaal-Eco nomische Raad een nieuw wetsontwerp worden voorgelegd, waarin de grondsla gen en de uitvoering van de loonvorming wordt geregeld. Dit heeft minister Van Rooy (sociale zaken) vanmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld. Naar de bewindsman zei beoogt het wetsontwerp een loonraad in te stellen als toetsénde instantie voor overeenkom sten in het bedrijfsleven betreffende de arbeidsvoorwaarden. IE leden van het Huls van Afgevaardigden van de Amerikaanse staat Michigan, die van Nederlandse afkomst zyn en Nederlandse namen dragen, zoals Van der Werf, Van TH en Bouwsma, hebben de oprichting bekend gemaakt van een „Klompenclubwaar van parlementsleden en staats- functlonarlssen, wier namen on miskenbaar uitwijzen, dat zy van Nederlandse afkomst zyn, lid kunnen worden. De Nederlanders hebben ln het 110 zetels tellende Huls van Afgevaardigden hun „hoek" naast de reeds lang bestaande „Poolse corridor" waar de par lementsleden zitten, die namen dragen als Sobieskl. Sumerackl, YVozniak en Michalsky. Er is ook een „Klein Ierland" niet hen die namen dragen als O'Brien, Mahoney, Fitzpatrlck, O'conner, Fitzgerald en Mur- phy. Voorts ls er een negerdelega tie van negen leden. Elk jaar op bet feest van Sint Tatrick nemen de Ieren er de tyd voor om een of twee rede voeringen af te steken, een sen timenteel lied te zingen en de voorzitter van het Huls een „shillelagh" (knuppel) aan te bieden. Als het parlement toevallig ln september byeen ls, komt de Poolse patriot Poelaski aan zyn trek. De zonen van Nederland moeten nog een traditie schep pen, maar zy zyn vast van plan, zich te doen gelden. „De nieuwe club is voorne mens, de aandacht te vestigen op de karaktertrekken, die de huidige afstammelingen van de emigranten uit het land der dyken kenmerken", zei de op richter van de club, Reimer van TIL „Geloof In God, soberheid, be reidvaardigheid om te werken en de vlytige aard van de Ne derlanders, hun trouw aan de Idealen van het particuliere Initiatief en hun hoge morele normen zullen door deze nieuwe organisatie hoog wor den gehouden", verklaarde hy. Deze club ls onder de volks groepen ln het parlement de enige, waarin de republikeinen overheersen. Het enige demo cratische lid is tot dusverre John T. Bowman, lid van het Huls voor Rosevlile. De overi ge leden zyn de senatoren voor Holland, Clyde Geerlings, voor Grand Raplds, Charles Feenstra en voor Coldwater, John Smee- kens, benevens de leden van het Huls van Afgevaardigden Andrew Bold (Grand Rapids) voorzitter van de club, Ben Lohman (Allegan), Martin Buth (Comstoek Pare) Don van der Werf (Fremont) en Oscar Bouwsma (Muskegon). Voorts de voormalige voorzitter van het Huis, George van Eursen, thans voorzitter van de repu blikeinse party ln de staat en John R. Dlthmers, voorzitter van de Hoge Raad. Delftenaar verongelukt Gisteravond is de 27-jarige koopman F. Bauer, een bewoner van het woon wagenkamp aan de .Rotterdamse Weg in Delft, om het leven gekomen als gevolg van een verkeersongeluk. Hij botste op de Koepoortbrug in Delft tegen een personenauto, die plotseling moest remmen. De heer Bauer viel en kwam onder een vrachtwagen terecht Toen men hem naar het ziekenhuis ver voerde, overleed hij. Honderden arrestaties Hert Franse Middellandse-Zee-eskader waarvan onder meer het vMegdekschip Arromanches en de kruiser Colbert deel uitmaken, is vanochtend bij Al giers aangekamen Het eskader was dinsdagavond uit Toulon vertrokken. Het smaldeel heeft onderr meer opdracht pogingen van opstandelingen om over zee te ont komen. te verijdelen. De Franse minister voor de strijd krachten, Messmerr, ds ^vanochtend in Algiers aangekomen voor het onder zoek van de opstand in het leger. Van welingelichte zijde te Parijs is vernomen dat in vijf dagen tijds verscheidene honderden mensen in hechtenis zijn genomen die uiterst rechtse denkbeelden hebben. De politie heeft huiszoeking verricht bij aotieve aanhangers van „Frans Al gerije", maaT zij heeft "tot dusver geen vooraanstaande personen in deze krin gen Ln -hechtenis genomen. Alleen in Parijs en naaste omgeving zijn 120 mensen in arrest. Zij zijn on dergebracht in een voormalig zieken huis in het centrum van de stad. Dodeiyk ongeval. Gisteravond is de 14-jarige Willy Kemner op de rijksweg Amsterdam—Het Gooi door een auto ge-1 grepen. Zij was op slag dood. (Vervolg van pagina 1) Het staat vasb dat er een vliegtuig uit Algerije in Gibraltar is aangekomen, maar het is niet bekend, of daar bekende figuren in zaten van de mislukte opstand. In een tv-rede verklaarde premier De- bré gisteravond, dat de militaire opstand is neergeslagen, maar mogelijk weer zal oplaaien. Hij betoogde, dat de korte duur van de opstand niemand het idee moet geven, dat de boestand niet uitzonderlijk ernstig is geweest. In de eerste uren van de opstand heeft Frankrijk in dodelijk gevaar verkeerd, omdat het in de steek dreigde te worden gelaten door degenen, wier plicht het'was, de staat te steunen. Dit moet niet meer voorkomen. De staat moest sterk en «oiide zijn. Zij moet niet overgeleverd kunnen worden aan eni gerlei ondermijnende activiteit. Ongeluk of misdrijf Er is ln Rotterdam weer een jongetje zoek. Sinds gistermiddag omstreeks 15 uur wordt de 5-jarige Johnny W'ilheyns vermist. Die middag speelde hy ln de omgeving van de ouderlijke woning ln de Cronjéstraat. Daarna is hy gezien in een café in dezelfde straat, waar hy dc aandacht trok van een man die al ln het café was toen de jongen daar bin nen liep. Vriendjes van Johnny menen te weten, dat hy later op straat liep naast een man, wiens signalement over eenkomst vertoont met dat van de man uit het café. Sindsdien heeft men beiden niet meer gezien. Het wordt mogelijk geacht dat het kind een ongeluk is overkomen, maar ook dat weer een misdrijf is ge pleegd. Het is nog maar kort geleden dat in de Maasstad het jongetje Marcel Nivard op afschuwelijke wijze van het leven beroofd 1*. Het signalement van de jongen is: lang ongeveer een meter, stevig postuur, Indonesisch type, zwart krullend haar, grote donkere ogen, litteken links boven de neus. Hij is gekleed in rode korte broek, zwarte trui met lange mouwen, kaplaarzen, blauwe sokken met witta strepen, wit ondergoed. De man met wie de jongen Is gezien, moet circa 1.75 meter lang zijn, onge veer 27 jaar oud. Hij heeft donkerbruin haar met een slag er in Hij was ge kleed in een grijs colbertjasje, donkore broek, beige regenjas, gekleurd over hemd, zwarte schoenen. uw voeten moeten een levehJantj mee! DE Spaanse club Barcelona heeft ook woensdagavond ln De Overdekte voldoende getriomfeerd over de tweede klassers L.Z.C., Sleutelstad en De zyi. Toch waren het Interessante wedstryden, waarby de reeds gepubliceerde veranderingen, te weten het vervangen van enkele spelers, nuttig voor de Leldse club waren. Na- tuuriyk won Barcelona en geen enkele ploeg slaagde er in de Spaanse achterhoede ook maar een enkele maal te passeren. BarcelonaL.Z.C. 40 Aanvankelijk hield L.Z.C. stand en na vele gemiste kansen kon Barcelona de score openen, 10. Nadat een L.Z.C.- speler het water werd uitgezonden werd het na de rust spoedig 20 en ondanks goed verdedigen van L.Z.C. kwam de eindstand toch op 40. Sleutelstad—L.Z.C. 2—3 Beide I.eidse rivalen streden hier hun eerste wedstrijd en ondanks een klein overwicht, waarin Sleutelstad op geluk kige wijze de stand op 1—0 kon brengen, werd het nog voor rust door Van Tol en Pouw 1—2. In de tweede helft nogmaals een fana tiek gevecht en met een schot in de uiterste hoek werd het 2—2. D. Timmer mans zorgde ten slotte voor een 23 zege. BarcelonaDe zyi In deze wedstrijd speelde de Spaanse ploeg zeer rustig; zij kwam bij rust op een 20 voorsprong en verhoogde de score na de rust tot 6—0. De zyi—L.Z.C. Opnieuw Leidse rivalen in de strijd en nadat Overdijkink de score tot 10 had gebracht, werd het in de tweede helft vlug gelijk 1—1. Van Tol (Dc Zijl) zorgde met een goed schot voor een 1—2 overwinning. BarcelonaSleutelstad Ook hier een eclatante overwinning voor de Spaanse gasten. Voor de rust werd het reeds 50 en in de tweede helft, toen de gasten het wat rustiger aandeden, werd de eindstand toch 6—0. De zyi—Sleutelstad 2—2 Natuurlijk een rommelige wedstrijd met vele gemiste kansen. Hensing bracht de stand op 10; het werd zelfs in dc tweede helft 20, maar daarna kwam ook de Sleutelstad aan bod en met enkele goede kansen werd de eindstand 2—2. De totaalstand werd: Barcelona 3 pnt; L.Z.C. 2 pnt; De Zijl en Sleutelstad ieder Vt punt. Zilveren-Molentoernooi Blauw Zwart verloor van Sclieveningen HS Een met vele Invallers spelend Blauw Zwart bleek niet ln staat SHS te weer. staan. Dc Haagse seml-profs waren In alle opzichten dutdciyk de sterksten cn plaatsten zich door een zege met royale cyfers ln de volgende ronde. Het hoge tempo van de Hagenaars had al dadelijk een flink veldoverwicht tot resultaat en hoewel Blauw Zwart, SHS een tijdlang hot scoren kon beletten, werd toch duideiyk, dat de Wassenaar defensie de aanvalsgolven niet zou kun nen keren. Na 25 minuten kon invaller Castermil- Ier dan ook SHS de leiding geven, en spoedig hierna bracht Van Wouw de score op 20. De Blauw Zwart storm- lopen bleken te doorzichtig om de hech te Haagse verdedigingslinie, waarin Kruitboseh en Valkhof uitblonken, te verontrusten. Nog voor de rust werd het 3—0 door een uitstekend doelpunt van Casbenmiller. Na de hervatting was SHS weer steeds in de aanval, maar by een van de weinig gevaarlijke tegenacties van de Wasse naarden kon Van Oosten (ex-RKAW) de achterstand verkleinen, 3—1. In de volgende minuut was het echter Tts. Valkhof, die aan de andere zijde invaller doelman Van Leeuwen kansloos pas seerde. 41. SHS bleef overwegend ster ker. en pas tegen het einde kwam Blauw Zwart tot bevredigend spel, ech ter zonder tastbaar resultaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11