DE GAULLE WEER TRIOMFATOR Commentaar Jlicuwe grifcrip Courant Challe in arrest, anderen gevlucht Opstand in Algerije stortte vannacht als een kaartenhuis in Kennedy-Sukarno: geen woord over N.-Guinea K.L.M. beschuldigd van oneerlijke concurrentie NIEUWS in één oogopslag Zo kwam het eind Breekt het verset Bevolking verbijsterd Jacht op generaals Vijftien jaar geëist tegen spion Frenzel Meisje gegrepen door vrachtauto WOENSDAG 26 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdaling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12159 Directie: F. DIEMF.it Hoofdredacteur: DT. E. DIEMER CHRISTELIJKE A TION AAL DAGBLAD „Stantvasticb Is aheblmn mgn bert io Ugljeaspotf Link van Bruggen; PARIJS KON HET NIET GELOVEN Zie pagina 9 \TOORDAT in Algiers het dramatische einde aanbrak, hebben zich de volgende ontwikkelingen voorgedaan: 0 Een aanval van parachu tisten op de vlootbasis Mere el Kebir werd door de ma rine afgeslagen door het af vuren van waarschuwings schoten. 0 Nadat In de Nationale Vergadering te Parijs de boodschap van De Gaulle was voorgelezen, waarin hy mededeelde speciale be voegdheden op zich te heb ben genomen om de rebellie in Algiers te kunnen neer slaan. verklaarde premier Debré dat een burgeroorlog zou uitbreken, als de rebel lerende generaals niet spoe dig zouden capituleren. 0 President Kennedy bood De Gaulle alle hulp aan, die hij mocht wensen. Daartoe zou ook behoren de steun van de Amerikaanse Mid dellandse Zeevloot, alsmede vliegtuigen en troepen. De Gaulle gaf omstreeks vier uur de Franse Middel landse Zeevloot opdracht, naar de Algerijnse kust op te stomen, nadat de aanval op de vlootbasls Mers el Kebir was afgeslagen. 0 De Gaulle beval om streeks acht uur in een dag order „alle middelen, met inbegrip van het gebruik van wapens, aan te wenden om de opstand tot staan te brengen, vervolgens neer te slaan en ten slotte te liqui deren". Duizenden militairen, die in Duitsland gelegerd wa ren, stroomden Frankrijk binnen om te worden inge schakeld bil de verdediging van Parijs tegen parachutis ten, die tot onverwachte landingen zouden kunnen overgaan. 0 Uit Algiers in Zuid- Frankrijk gearriveerde pilo ten verklaarden, dat de pa rachutisten niet in Frank rijk zijn geland omdat de bemanningen van de gevor derde vliegtuigen weigerden de bevelen van de opstan dige generaals uit te voe ren. 0 Omstreeks tien uur gis teravond trokken gendar mes Algiers binnen en na enkele schermutselingen met de verraste parachutis ten bezetten zij radio-Al giers, waarvan de omroeper nog juist kon zeggen: „Wij zijn verraden. Op naar het Forum". 0 Tienduizenden Europea nen begaven zich naar het Forum, gewapend met ge weren, machinepistolen, re volvers en jachtgeweren, wachtend op een bevel van de generaals, dat echter uit bleef. 0 Challe en Salan versche nen op het balkon van het regeringsgebouw maar kre gen geen gelegenheid het woord tot de woedende menigte te richten, omdat de geluidsinstallatie was uit geschakeld. 0 Na nog een uur te heb ben gewacht op de dingen die komen zouden, verlie ten de generaals het ge bouw, beschermd door zwaar bewapende parachu tisten, die over een vliegtuig haddan gesproken. De „in- surrectle" was afgelopen» Algiers, woensdag TXE OPSTAND VAN DE FRANSE MUITERS in Algerije is ineengestort. Dit werd de afgelopen nacht ge meld door liet door Gaullistische militairen veroverde radiostation in Algiers. Een van de opstandige ge neraals, Maurice Challe, is vanmorgen gearresteerd en wordt per vliegtuig op weg naar Parijs gebracht. Radio Algiers meldde voorts dat de generaals Jou- haud, Zeiler en Salan voortvluchtig zijn, nadat eerst geruchten de ronde hadden gedaan dat de laatste zelfmoord zou hebben gepleegd. De revolte eindigde nadat De Gaulle de trouw gebleven troepen op dracht had gegeven het verzet desnoods met wapengeweld te keren. Hier door heeft de Franse president de zwaarste gezagscrisis 6inds hij aan de macht kwam met glans overwonnen. De snelheid waarmede alles zich na het middernachtelijk uur afspeelde, nam iedereen in Algerije bij verrassing. Men was volkomen verbijsterd over de onverwachte oyergave vap de generaals, die slechts enkele uren tevoren nog vurige woorden hadden gesproken om tot het einde toe te strijden. Het bevel van De Gaulle om (zonodig niet wapengeweld) de op stand de kop in te drukken, was echter voldoende geweest om de ver wachtingen van de generaals de bodem in te slaan. Troepen die trouw zün aan de regering-De Gaulle hebben vandaag de jacht ingezet op de opstandige generaals, die gisteravond laat uit Algiers gevlucht zijn temidden van de resten van de revolte van vier dagen. Terwijl burgerlijke en militaire autoriteiten gevangenen maakten onder de opstandelingen, hebben gendarmes en soldaten wegversperringen aangebracht op de belangrijkste wegen die uit de stad leiden. Verwadht werd, dat bij het aanbre ken van de dag vliegtuigen zouden deel nemen aan de Jacht op de generaals die er met 35 van hun naaste medewerkers in vrachtauto's en auto's vandoor gingen. Zij lieten de wanhopige en verbijsterde Europese bevolking van Algiers achter. Welke maatregelen de regering zal ne men tegen hen die de opstandige gene raals steunden is nog niet bekend. De Gaulle heeft gezworen dat allen die schuldig zijn gestraft zullen worden. De GENERAAL SALAN .verdwenen. zwaarste last zal neerkomen op de sol daten die deelgenomen hebben aan de revolte. Hot militair tribunaal wacht hen. Wanhoop De colons te Algiers begroetten de nieuwe dag nors en ontmoedigd. ZU vroegen zich af welk lot de opstande lingen wacht, die voor de tweede maal In iets meer dan een jaar tijd de macht van president Charles de Gaulle getrot seerd hebben. De militaire opstand, die zaterdag voor zonsopgang met een greep naar de macht begon stortte met een dramatische onverwachtheid Ineen. Hoe- wel er dinsdag meer en meer blijken kwamen, dat hun macht taande, kwam het einde toch nog met een verrassende snelheid. De climax van de kortstondige opstand had als zovele dramatische gebeurtenissen van de laatste Jaren plaats op het grote Forum in het hart van de stad. Een menigte van naar schatting 50.000 Europeanen verzamelde zich op het reusachtige plein toen zich geruchten in de stad verspreidden, dat de regeringsgetrou we troepen op het punt stonden de stad binnen te trekken. In het rege ringsgebouw luisterden de generaals wanhopig naar het slechte nieuws. Mobiele gendarmerie-eenheden, die De Gaulle trouw gebleven waren, en door tanks ondersteund werden, naderden de stad. Oran en Constan- tine, die eens in handen van de op standelingen waren, hadden zich ln de loop van de dag aan de regerings troepen overgegeven. Het spel was ten einde en de generaals, die als beroepsmilitairen gewend waren hun kracht te wikken en te wegen, wis ten dat. De generaals Challe en Salan wilden een laatste gebaar. Zij begaven zich op het balkon van het regerings gebouw aan het Forum. Van datzelfde balkon had Challe maandag tegen een menigte van 100.000 mensen gezegd, dat zij tot het einde zouden vechten om De Gaulle omver te werpen en Algerije Frans te houden. Thatis keek hij neer op een woedende menigte en probeerde hij te spreken toen de eerste schoten van de strijd tussen de gendarmerie en de parachutisten reeds klonken. De microfoons waren niet ingeschakeld en zijn woorden gingen verloren in het wilde geschreeuw, dat van het forum opklonk. (Zie vervolg op pag. TN HET gezamenlijk communiqué dat Kennedy en Sukarno na hun overleg in Washington hebben uitgegeven, werd niet melding gemaakt van Nieuw-Guiinea. Het communiqué werd uitgegeven kort nadat presi dent Sukarno een afscheidsbezoek aan president Kennedy in het Witte Huis had gebracht. Dit bezoek duurde twintig minuten Daarna wandelden beide presidenten, een deel van de weg arm in arm, naar de helikopter in de omgeving van het Witte Huis die het Indonesische staats hoofd naar de militaire vliegbasis An drews zou brengen. Nadat Sukarno in het vliegtuig had plaats genomen, spra ken beiden nog een korte tijd. Volgens het gezamenlijk communiqué steunen president Kennedy en president Sukarno „sterk en zonder voorbehoud het doel van een neutraal en onafhankelijk Laos". Zij bevestigden de geest van samen werking en vertrouwen tussen hun lan den. Zij zijn ingenomen met de pas ver kregen vrijheid van jonge landen in Azië en Afrika, zij zijn het er over eens d-t hun ware aspiraties kunnen worden vervuld door wederzijdse samenwerking binnen en buiten de Verenigde Naties en erkennen dat zij waakzaam moeten zijn voor elke poging om hun geliefde vrij heid door middelen van imperialisme „in al zijn manifestaties" te vernietigen. In het communiqué werd voorts ge zegd dat president Kennedy aanbood een groep economische deskundigen beschik baar te stellen om Indonesië bij te staan bij de uitvoering van zijn acht- jarenplan. Beide presidenten zijn dankbaar voor de grote mate van samenwerking tus sen hun landen, waarvan het bezoek van het Amerikaanse hospitaalschip Hope aan Indonesië een voorbeeld is, aldus het communiqué voorts. Beide staatshoofden zijn het er over eens dat het sluiten van een verdrag tot een verbod van kernwapenproeven ofschoon op zichzelf geen oplossing voor het ontwapeningsvraagstuk een eerste en zeer belangrijke stap zou zijn. Minister Subandrio blijft nog in Washington om mogelijke oplossingen voor de kwestie Nieuw-Guinea te be spreken. Sukarno is gisteravond in Mexico aan gekomen voor een niet-officieel bezoek van zes dagen. De New York Times noemt Su karno een neutralistisch bezoeker. Het blad merkt op dat de waardige begroe ting van Sukarno in overeenstemming is met Kennedy's belofte om nieuwe kracht te geven aan de Amerikaanse revolutie door gunstige betrekkingen aan te kno pen met landen, die het niet altijd met Amerika eens zijn. Maar het bezoek van Sukarno is een bijzonder zware toetssteen voor deze po litiek. omdat Sukarno ook Moskou en wellicht Peking zal aandoen om steun te zoeken voor de aansprakefi op westelijk Nieuw-Guinea hoewel er etnologisch geen verband tussen Nieuw-Guinea en Indo nesië bestaat en Indonesië het Neder landse kolonialisme wil vervangen door een eigen neo-kolonialisme. Daarentegen komen Australië en Ne derland zeer zorgvuldig het handvest der Verenigde Naties na en zy nemen met erkenning van het zelfbeschikkingsrecht stappen ter voorbereiding van zelfbe stuur. De Verenigde Staten moeten aan de züde van Nederland en Australië staan, niet blindelings omdat zU onze bondge noten zUn, maar eerder omdat hun poli tiek overeenkomt met ons geloof in zelf beschikking en ten slotte vryheid voor koloniale volken, overal in de wereld. Zojuist ontvingen wij deze tele- foto uit Algiers. Tijdens een toespraak van ex-generaal Ed- mond Jouhaud op het Forum in Algiers houden parachutisten het opdringende publiek tegen. Het was het laatste optreden van de leiders van de opstand vlak voor hun smadelijke af tocht. TN FRANKRIJK zijn de rollen weer om gedraaid. De muiterij is niet dan een loze fapade gebleken. Bij het eerste krach tige optreden van de regering is het hoofd reeds in de schoot gelegd. Een merkwaardige gang van zaken. En zoals door deze opstand het gezag van een De Gaulle bedenkelijk ondermijnd leek, zo is, moet men aannemen, ditzelfde gezag thans omgekeerd ongemeend ge schraagd. Deze muiterij heeft de uitwerking van een zuivering. Door hun mislukte op stand hebben de tegenstanders van De Gaulles' politiek zichzelf uitgeschakeld. Reeds was bekend, dat De Gaulle voor zijn politiek niet op aller instemming bo gen kon. Hoe groot was de oppositie waar mede hij te rekenen had? De omvangrijke maatregelen, bij het uitbreken van de muiterij door de regering genomen, wet tigen het vermoeden, dat zij de situatie uiterst ernstig inzag. Het is alles, ach teraf bezien, meegevallen. De oppositie, hoe krachtig zij leek en voor hoe krachtig zij ook werd aangeno men, is thans geheel ineengestort. De Gaulle wist zich gesteund door het moe derland. Trouwens valt te veronderstel len. dat de muiterij ook in Algerije niet de weerklank had gevonden waarop de betrokkenen hadden gehoopt. Het is alles van een ontstellende domheid gebleken. Ernstig en doni was hetgeen is geschied. De wereld heeft het, terecht even zwaar opgenomen als Frankrijk zelf. Er zijn op aarde reeds twistpunten genoeg en in plaats van dit vruchteloos terugzetten van de klok was er behoefte aan De Gaulle's zuiver en goedbedoeld pogen om de ein deloze verwikkelingen tussen zijn land en Algerije tot een voor beide gebieden be vredigende oplossing te brengen. Daar mede kan hij, na dit kort maar pijnlijk incident, thans nieuwe vorderingen maken. Deze muiterij brengt De Gaulle, zelf reeds op jaren, nog eens jaren achterop, zo schreven we dezer dagen. We schreven het onder de indruk van de ernst waar mede deze muiterij allerwegen, ook in Frankrijk zelf, werd beoordeeld. Zij is intussen toch onverwacht weer beëindigd. Wat een verlies leek, zou nu een winst kunnen blijken. De positie van De Gaulle is steviger geworden. Het moge hem helpen om de gevolgen van deze opstand te spoediger te boven te komen. Want ook zonder mui terij blijft de oplossing van de Algerijnse problemen moeilijk genoeg. Fen depressie, die van de oceaan af- *-* komstig was, is gisteren ten westen van de ingang van het Engelse Kanaal belangrijk dieper geworden, zodat in haar omgeving zware stormen opstaken. Vannacht begon de depressie zich ech ter weer snel op te vullen terwijl de kern over het Kanaal in noordoostelijke rich ting bewoog. Op de westkust van Frankrijk stond toen echter nog een zware westerstorm. Het front van de depressie drong van- De Air Transport Association heeft een formeel verzoek gericht tot de overheidscommissie voor de burger luchtvaart (Civil aeronautics board) om van de KLM en van de SAS (Scandinavian airlines system) te eisen dat ze zich houden aan de voor waarden van de luch tovereenkom- sten die hun regeringen met de V.S. zijn aangegaan en hun oneerlijke concurrentie staken. Stuart G. Tipton, voorzitter van Air Transport, een organisatie waarin de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen zyn verenigd die lijndiensten onderhou den, deelde mee dat de commissie voor de luchtvaart op het verzoek nog niet heeft geantwoord. Van alle buitenlandse maatschappijen die op de V.S. vliegen, aldus Tipton, heeft de K.L.M. het grootste aandeel in ongeautoriseerd vervoer. Volgens het luchtvaartverdrag dat tussen Amerika Nederland bestaat moet het merendeel van de passagiers oorspronkelijk uit het ene land komen en moet hun reisdoel in het andere liggen, zo vertelde Tipton. Hij voegde er aan toe: Ondanks deze bepa ling valt slechts 27 procent der K.L.M.- passagiers in deze categorie. Het overige passagiersvervoer van de K.L.M. betreft reizigers tussen de V.S. en Rome. Genève, Duitsland en andere punten die via Am sterdam reizen. Om dit vervoer naar zich Geheel onverwacht is een definitief einde ge komen aan de rebellie der generaals in Al gerije. In de loop van de nacht zijn de vier leidende generaals van de opstand uit Al giers gevlucht, nadat zij kort daarvoor nog hadden laten weten tot het einde te zullen strijden. In het na afloop van de ontmoeting tussen Kennedy en Soekarno uitgegeven communi qué wordt met geen woord melding gemaakt van Nieuw-Guinea. Wel staat er o.m. in, dat Kennedy de hulp van een groep Amerikaan se deskundigen heeft aangeboden. Gevangengenomen infiltranten hebben in Hollandia verklaard, dat zij voor hun ver trek uit Djakarta de opdracht hadden gekre gen onder de Papoea's een opstand te or ganiseren en hen op te wekken tot deelne- ming aan de guerrillastrijd tegen de Neder landers. Nog voordat er sprake is van heropening der onderhandelingen over landingsrechten der K. L. M. op de Amerikaanse westkust heeft de organisatie van Amerikaanse luchtvaart maatschappijen de K. L. M. beschuldigd van oneerlijke concurrentie. President Tsjombe van Katanga heeft van president Kasavoeboe geëist, dat deze het ak koord met de Ver. Naties ongedaan maakt. Tsjombe verliet de conferentie in Coquilhat- stad na Kasavoeboe van onbekwaamheid te hebben beschuldigd. Geen enkele essentiële kwestie, hoe moeilijk ook, zal in het Belgische regeringsprogram worden weggelaten, heeft premier Lefèvre verklaard. De Vlaamse invloed in het kabinet is al hierin tot uiting gekomen, dat de dis cussies zowel in het Frans als het Nederlands zuil enworden gevoerd. Het bakkerspersoneel heeft tegen 1 juli een loonsverhoging van tien procent gevraagd. Arbeid op zaterdag zal in de toekomst extra gehonoreerd moeten worden door het publiek, als dit het brood aan huis bezorgd wenst te hebben- toe te trekken en te verwerken, aldus Tipton, heeft de K.L.M. een veel grotere vluchtfrequentie ingevoerd dan nodig zou zijn voor het primaire vervoer tussen de V.S. en Nederland. Het landverradereproces tegen de 61-Ja- rlge vroegere S.D.P.-parlementarlër ln de Westduitsc Bondsdag. Alfred Frenzel. voor het Bundesgerlcht In Karlsruhe Is vandaag praktisch geëindigd. Vanmor gen heeft het openbaar ministerie zyn requisitoir gehouden en de maximum straf van vyftlen jaar tuchthuis geëist. Rudolf Behse, Frenzels advocaat, zou van daag zyn pleidooi uitspreken. Alfred Frenzel staat terecht, als op he terdaad betrapte spion van de Tsjechische inlichtingendienst Vier jaar lang heeft hy militaire geheimen aan de Tsjechen ver raden. Op 28 oktober van het vorige jaar werd hij in het bondsdaggebouw gearresteerd, nadat op het Bonnse vliegveld twee Tsjechische agenten waren aangehouden die in het bezit waren van fotokopieën van dokumenten die Frenzel uit de bonds- dagarchieven had ontvreemd. „Ik kon niet meer terug", heeft Frenzel voor het hof verklaard. „Ik zou geruï neerd zijn geworden". Het is uitstel van executie geworden: Frenzel Is nu ook ge ruïneerd. HU is uit al zUn partijfuncties gezet en verloor zUn bondsdagmandaat. In Noordwijkerhout is gistermiddag het tweejarig dochtertje van de familie De Jong in Noordwijkerhout door een vrachtauto aangereden cn aan de gevol gen overleden. De chauffeur vernam eerst later, dat het kind onder zyn auto was terecht gekomen. Hij had haar wel gezien, toen ze met haar broertje op de rijweg speelde, maar hij had gedacht, dat hij ze nog had kunnen ontwijken. 0 Gisteravond is op de rijksweg Kampen —Zwolle de 75-jarige H. Hofstede uit Wilsum (gem. IJsselmuiden) bij het over steken door een auto gegrepen. De heer Hofstede is aan de verwondingen die hij opliep bezweken. Tendens: stationair morgen tot het zuiden van ons land door, maar het bracht hier niet veel regen Een ander deel van het front veroorzaakte wel veel neerslag in Zwiserland. Na het voorbijtrekken van de opvul lende depressiekern komt ons land in een zuidwestelijke tot westelijke lucht stroming die koele oceaanlucht aanvoert, waarin naast verspreide opklaringen ook enkele buien voorkomen. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak uit westelijke rich tingen. Weinig verandering In tempera tuur. (Opgemaakt om 11.15 uurj. ZON EN MAAN Donderdag zon op 5.19, onder 19.57 uur; maan op 16.09, onder 4.19 uur. Volle maan 30 april. HET WEER IN EUROPA Station weers- Eesteldb 9f S z si 6 Ie lï pel f a 23 l) Helder 1. bew. 6 15 11 jj~ Ypenburg zw. bew. 4 17 8 0 VU ss regen zo 6 16 10 0 Eelde onbew o 5 16 7 0 Je Bilt h. bew. ozo 2 17 8 0 Twente onbew. ozo 4 16 9 0 EinJn ozo 3 17 9 0 Zd.-Limb regen 4 16 6 0.1 Helsinki onbew. windstil 19 -1 0 Stock h. onbew windstil 20 1 0 Oslo onbew. windstil 17 4 0 K opent» zw. bew. 0 7 14 9 0 Aberdeen gh. bew. ono 2 12 6 0 Londen h. bew. windstil l.i 8 8 Adam gh. bew. o 4 16 10 0 Brussel regen z 4 18 9 0 Luxemb 1. regen T. 8 14 7 1 Part)» gh.bew. Z 8 19 10 0.6 Bordeau> '.w. bew. w a 21 11 9 Grenoble regen windstil 20 10 7 Nice onweer n 8 19 u 14 BerUJn onbew. ozo 6 15 8 0 Frankfort regen windstil 14 6 0 MUnchen zw. bew. WZW 2 16 4 0 ZUncb regen z 2 15 7 2 Genéve regen w 2 15 8 2 Locarno regen WZW 1 10 24 Wenen h. bew windstil 19 4 0 Innsbruck »w. bew. 2 20 6 0 Belgrado m.regen z 1 12 9 7 Athene 1. bew. wnw 8 20 0 Rome zw. bew. z 2 22 11 0 Ajaccto regen no 1 18 11 1 Madrid onbew. w 2 19 0 3 Mallorca onbew. 8 20 14 0 Lissabon onbew. n 5 10 0 OPLICHTER GAF ZICH VOOR PRIESTER UIT De rechtbank te Arnhem heeft de 27- jarige W. A. M. van der A. uit Groes- beek wegens oplichting en flessentrek kerij overeenkomstig de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maan den voorwaardelijk. Van der A. had zich voor R.K. priester uitgegeven en in Nijmegen verscheidene personen bewogen tot het afgeven van geld en goederen. De officier had een jaar geëist waar van vier maanden voor waardelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1