badhanddoek Radion Gagarin kon 10 dagen wegblijven Getuige van Hausner was voor ieder verrassing Blokkade tegen de rebellen Jodenhaat is haat tegen godsdienst Franse leger staat voor moeilijke keus Veertiende sitting proces Eiehmann Politiehond bijt politieman Levenslang voor kampbeul Adenauer laakte politiek S.P.D. De Quay ontkent uitlating Bot Geen post naar Algerije Meer Vlamingen dan Walen in nieuw kabinet JÏJ le,er Ult handen 196 -1 9 N DE VEERTIENDE ZITTING van het proces-Eiehmann zijn vandaag twee belangrijke getuigen van de openbare aanklager, Gideon Hausner, gehoord. Als grote verrassing kwam het getuigenis van Sindel Grynszpan, de vader van de jonge in Duitsland geboren Jood, die in 1938 in Parijs een kanselier van de Duitse ambassade vermoordde, waardoor de eerste massale golf van pogroms door de nazi's ontketend werd. Als tweede was er de eerste getuige, die Eiehmann persoonlijk gekend heeft toen hij offi cier was bij de Gestapo. Deze getuige, dr. Benno Cohn, was leider van de Joodse gemeente in Berlijn in de jaren dertig. „Zij namen ons mee naar de concertzaal aan de oever van de Leine waar wij een 600 mensen aantroffen. Wij bleven er 24 nur. Toen werden wij in politieauto's naar het spoorweg-station gebracht, straten waren vol mensen die riepen: „De joden er uit naar Palestina". De baardige getuige verklaarde dat zijn 2con Herschel door de Duitsers vermoord werd. De moord op de kanselier van de am- bassade. Ernest von Rath, verschafte de nazi's liet excuus voor de „kristallnacht" waarin hondenden synagoges in brand ge stoken werden of beschadigd en duizen den Joodse woningen en winkels geplun derd. Dit gebeurde in de nacht van 10 november 1938. Daarenboven werd de Duitse Joden een boete opgelegd van een miljard reichs- mark. Hiertegen wenste Herschel Grynszpan, toen 'e jongen van 17 jaar, te proteste ren door een openlijke demonstratie. Hij wachtte op de stoep van de Duitse ambassade in Parijs, hopend de ambassa deur Johannes von Welczek te kunnen doden, maar in de plaats van hem kwam Ernest van Rath naar buiten, die gedood werd door een kogel uit de revolver van Grynszpan. Eiehmann 'heeft verklaard, dat hij Aan het begin van de zitting had het hof de onder ede afgelegde ver klaring van de ex-SS majoor Wis- liceny, die 'in 1947 als oorlogsmisda diger werd opgehangen, als getuigen- document aanvaard. Wisliceny werd in het najaar van 1945 ondervraagd en heeft verklaard dat Eiehmann lachend in zijn graf zou springen, omdat hij het gevoel had dat vijf miljoen Joden hem in de i dood waren voorgegaan. Eiehmann j noemde Wisliceny verleden week een I „leugenaar" en een „zwijn". Hausner las uit de verklaring van Wisliceny passages voor, waarin in her- - innering wordt gebracht dat er drie pe rioden -waren met betrekking tot de Joden: de emigratie, de concentratie in ghetto's en concentratiekampen en uit eindelijk „hun 'biologische vernietiging". In zijn verklaring zei Wisliceny dat Eiehmann hem hierover in 1942 ver telde. „Ik sprak met Eiehmann op zijn bu reau in Berlijn toen hij mij meedeelde, dat op schriftelijk bevel van Himmler alle Joden uitgeroeid moesten worden. Ik vroeg hem mij het ibevel te laten zien. Hij nam een map uit de brandkast en liet mij het zeer geheime document zien. Er zat een rode rand aan, hetgeen be tekende dat onmiddellijk met de uit voering begonnen moest worden. De brief luidde: ,JDe Führer heeft be sloten dat de uiteindelijke oplossing van het Joodse vraagstuk onmiddellijk be ginnen moet Hausner citeeerde verder uit de ver klaring van Wisliceny: „Eiehmann vertelde mij dat de woor den „uiteindelijke oplossing" betekenden de biologische uitroeiing van het Joodse ras ïk was zo onder de indruk van dit document, dat Eiehmann de bevoegd heid verleende een miljoen mensen tc doden, dat ik zei: „Moge God verhoe den dat onze vijanden ooit iets dergelijks met het Duitse volk zullen doen." Hü antwoordde: „Wees niet sentimenteel, het Is een bevel van de Führer." In zUn verhoor voor het proces had Eiehmann beweerd, dat er nooit een schriftelijk bevel voor de uitroeiing was geweest. In de verklaring werd verder aange stipt dat Himmler in 1944 bevel gaf dat allo deportaties van Joden stopgezel moesten worden, maar dat Eiehmann weigerde dit bevel uit te voeren voordat hij een schriftelijke order ontvangen had. „Hij was een lafaard die elke verant woordelijkheid schuwde", aldus "Wislice ny in zijn verklaring. „Eichimann was zeer cynisch in zijn houding ten opzichte van de Joden. Hij toonde geen enkel menselijk gevoel ten opzichte van deze mensen, hij was niet immoreel, maar ontdaan van elke mo raal en volkomen ijskoud in zijn hou ding" Hausner zei. dat hy eveneens wenst dat het hof verdere documenten van Wisliceny, de kampcommandant van Auschwitz Budolf Höss en dr. Wilhelm Höttl, een andere majoor van de SS die in Neurenberg een affidavit over Eieh mann verschafte, als bewijzen aanvaardt. „Alle deze lieden stonden persoonlijk in geen enkele verbinding met elkaar aldus Hausner. „Dit bewijs is zeer zeker van grote waarde, wat een belangrijk punt is." Dit laatste werd door dr. Ser- vatius bestreden. Toen verscheen, als een grote verras sing voor leder de 75-jarige Grynszpan in de getuigenbank. Grynszpan verklaarde voor het hof. dat hij en zjjn gehele gezin in oktober 1938 door de gestapo werden gearresteerd. Grynszpan tijdens de oorlog ontmoette om hem te ondervragen over de achter grond van de zaak, maar dat deze onder vraging geen resultaat opleverde. Over het uiteindelijke lot van Grynsz pan hangt een mysterie. De verklaring van de vader van van daag schijnt het eerste definitieve te zijn, namelijk dat zijn zoon omgekomen is in een concentratiekamp. De tweede getuige Cohn, zei, dat nadat de nazi's aan de macht kwamen er een wijdverbreid gevoel van angst onder de joden heerste. „Alle rechten van de mens werden vertrapt en er werden arrestaties ver richt. dit luidde een nieuwe periode in. „Er waren hartverscheurende tone len, vrouwen kwamen naar onze bureaus. Hun mannen waren gedeporteerd naar concentratiekampen en zeer vaak kregen zij de eenvoudige mededeling dat hun mannen gestorven waren en dat zij drie en een halve mark moesten betalen voor hun as". Cohn, bracht in herinnering hoe de druk van de nazi's op de joden langzaam opgevoerd werd. „De meeste Duitse joden wilden niet geloven wat er werkelijk gebeurde met hen in een land dat beschouwd werd als een van de meest beschaafde ter we reld". Hij zei, dat in die periode vele joden zelfmoord pleegden. Cohn gaf daarna een uitvoerige beschrijving van de nazi wet ten tegen de joden. Cohn ontmoette Eiehmann twee maal voor de tweede wereldoorlog en eenmaal nadat Eiehmann vorig jaar naar Israël overgebracht werd. Cohn zei, dat Eichmann's houding fn Israël sterk verschilt van die welke hU aannam in nazi-Duitsland. Dat een ongeluk In een klein hoekje zit, heeft de Amsterdamse hoofdagent Kok ervaren. Toen hU met zün politiehond door de Bor- neostraat fietste, werd de altijd trouwe polltieviervoeter door een bouvier aangevallen. Toen het beest zich voor dc tegenaanval gereed maakte en zich omdraaide, kwam een van zijn poten In het voorwiel van dc fiets terecht. Ge volg: hoofdagent Kok sloeg over de kop en de politiehond jankte en voelde zich in de steek gelaten door zijn baas. Toen deze het ar me dier trachtte te bevrijden, beet de hond de politieman In een been. HU greep de bek van de hond, maar voordat hü deze kon dicht houden, liep hij ook nog een fikse beet In beide handen op. De agent moest in het Weesperplelnzieken- huis worden behandeld. Hü ls voorlopig niet in staat dienst te doen. De vijftigjarige Franz Josef Muller, die ln de oorlog commandant is geweest van drie arbeidskampen voor Joden in Polen, is gisteren te Mosbach, in West* Duitsland, tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Müller, een voorma lige sergeant van de S.S. werd in 22 ge vallen schuldig hervonden aan moord. De reohrtbank aahtte het verder herwezen, dat hij in 58 gevallen tot moord heeft aangezet en in vijf gevallen medeplich tig is geweest aan moord. De rechtbank verklaarde hem ook in vier gevallen schuldig aan doodslag. Keulen, dinsdagmorgen. Onder luide bijval wan de 500 gedelegeerden op de C D.U.-partijcongres heeft dr. Adenauer vanmorgen de mogelijkheid van een toe komstige regeringscoalitie mpt de S.P.D. van de hand gewezen, doorspekt met een aantal ironische opmerkingen over de zigzagkoers van de S.P.D. zei dr. Ade nauer dat het de S.P.D. elf jaren heeft gekost om tot de conclusie te komen dat haar politiek waarin het ging om het leven en de vrijheid van het Duitse volk totaal verkeer is geweest. „Wie garandeert het Duitse volk", zo vroeg dr. Adenauer het congres," dat de S.P.D. in het onwaarschijnlijke geval van een stembusoverwinning dan de juiste politiek zou weten te vinden en uit te voeren? Het is mijn vaste overtuiging dat indien in de afgelopen twaalf jaren m West-Duitsland de SB.D.-politiek zou hebben gevoerd, de vrede en vrüheid der Bondssrepubliek al lang verloren zou den zijn gegaan. Een partü die een der gelijke wisselvallige goers heeft gevaren, kan geen aanspraak maken op het ver trouwen van het Duitse volk". Onderzoek misstanden in Rotterdams marktwezen De actie, die door het bestuur van de afdeling Rotterdam van de centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel, onder leiding van de heer G. Stam. tegen enkele ambtenaren van de gemeentelijke dienst voor het markt wezen is ontketend, heeft de volledige goedkeuring verworven van de gehou den algemene ledenvergadering van de ze afdeling. Deze actie heeft tot gevolg gehad, zo deelde men na afloop van de vergade ring mede, dat voorlopig een viertal ambtenaren, waaronder de directeur van het marktwezen, zijn geschorst en door de politie een onderzoek wordt ingesteld naar de geuite beschuldigingen terzake corruptie, omkoperij, vriendjespolitiek en drankmisbruik in diensttijd. De heer Stam heeft meegedeeld, dat zijn actie door z"-l gaan „totdat het ge hele marktwezen in Rotterdam afdoende zal zijn gesaneerd en gereorganiseerd". Naar zyn zoggen, heerst er ithan« op de Rotterdamse markten, „als gevolg van een jarenlang gevoerd wanbeleid een complete chaos". Professor Baron in Jeruzalem: fN de middagzitbing van het proces- Eichmann hieild getuige prof. dr. Salo Wibtmayer Baron, hoogleraar in de Joodse geschiedenis aan de Co- lumbda-universi'beat, zich gistermid dag bezig met de enorme gapingen die door de nazi-terreur in de Euro pese Joodse gemeenschappen zijn ontstaan. Dr. Baron was als getuige opgeroe pen door aanklager Gideon Hausner, die door de getuigenis van Baron blijkbaar wil aantonen hoeveel Jood se mensenlevens en Joodse cultuur in de vernietigingskampen zijn verloren gegaan. Baron stelde tegenover elkaar de bevolkingsaantallen van Duitsland aan het einde van de Tweede Wereldoor log en thans. Zowel Duitsland als Ja pan hebben een bevolkingstoeneming geboekt, maar de Joodse bevolking heeft nog steeds niet de aanwasgraad bereikt die voor de oorlog bestond. Dr. Servatius, de verdediger van Eieh mann, stonid op en vroeg Baron: „Hoe kwam het dat al dit ongeluk neerkwam op het Joodse volk'". De professor antwoordde: „Er zijn vele thesen over de bron van 't anti-semieti?- me. Wat hierbü het meeste opvalt is dat er haat is tegen de Joodse godsdienst". Hij zei dat er ook verstandelijke argu menten worden gebruikt, dat de „Joden te machtig zün in economische aangele genheden" en dat zij het culturele leven beheersen. Het grondmotief, naar het hem leek, as, „de afkeer van hen die anders zijn". Nadat Baron zijn getuigenis had vol tooid bracht Hausner nieuwe documen ten in het geding. Zij bevatten o.a. de dikwijls aangehaalde brief van de per- soneelchaf van de gestapo. Bruno Strec- kenbach, waarin hij Eiehmann aanbeveelt voor promotie en o.a. zegt: „Door het werk van Eiehmann (als hoofd van het bureau voor Joodse emi gratie in Oostenrijk) konden uitgebreide eigendommen voor het Duitse rijk in be slag worden ge.iomen. Hij muntte ook uit door zyn werk in het protectoraat (het door de nazi's bezette Tsjechoslo- wakije) dat hij met de noodzakelüke hardheid verrichtte. Dr. Servatius slaagde er na een heftige discussie met Hausner in, uitstel te ver krijgen van de toelating als bewijsstuk van sommige verklaringen die voor het proces van Neurenberg in 1946 zijn af gelegd President Mosje Landau stelde het be. sluit tot toelating van de documenten uit tot vandaag. Hü gaf Servatius en Haus ner opdracht om zich voor tc bereiden op de behandeling van de kwestie. Het betreft o.a. een onder ede afgeleg de verklaring van Elchmanns boezem vriend. DIetcr Wisliceny. Daartegen maakte Servatius bezwaar. Eiehmann heeft in het vooronderzoek Wisliceny een „leugenaar" genoemd. Een tweede onder ede afgelegde ver klaring Is die van Rudolph Höss, com mandant van Auschwitz. Beiden zün in 1947 wegens oorlogsmisdaden opgehangen. Zaterdag is in Oran, in westelijk Algerije, een parade gehouden waarin met vlaggen versierde auto's meerreden. Dit is de eer ste foto van dit gebied na de opstand van het Franse leger. (Telefoto) Duizend infiltranten (Van onze parlcmcntsredactle) De berichten, dat staatssecretaris Bot op Nieuw-Guinca heeft gezegd, dat de Nederlandse militairen, die daar zün ge legerd, een infiltratie door een leger macht van meer dan duizend man niet zouden kunnen weerstaan, zijn onjuist, aldus prof. De Quay. De minister-presi dent deelt dit, mede namens minister Toxopeus, mee aan het Eerste-Kamerlld de heer J. Algra (a.r.), die hierover vra gen had gesteld. (Vervolg van pagina 1) geven, had ten doel het volk wakker te schudden. Gezamenlyk moet men zich om het heilige goed van de democratie scharen, dat door ultra's wordt onder mijnd. Ten aanzien van de uitgebreide voorzorgsmaatregelen, welke 's nachts getroffen worden, geldt al precies het zelfde. Als de vliegvelden en de Seine- bruggen worden geblokkeerd, als de ra dio en de televisie de hele nacht in de ether blijven, als vrywilligerS van wapens worden voorzien en de straat op worden gestuurd, zal de Franse burger zeker voor de Vijfde Republiek te hoop lopen. De Gaulle weet het: voor het moreel van het volk zyn al deze maatregelen nodig, ook de dramatische oproep welke hij zelf op zijn naam heeft gebracht Trage reacties kan hij in het uur van Frankryks grootste nood niet hebben. Het volk moet via een shock-methode tot het besef worden gebracht dat de rebellie in Algerye het wezen van de Franse staat aantast. Stonden er zondagavond inderdaad parachutisten in Algiers klaar om de Franse hoofdstad te overvallen? Er is over deze vraag gisteren druk gespeculeerd, en er zijn ontelbare Fransen die er niets van geloven. „De regering moet soelaas geven voor het feit dat de geheime dienst heeft gefaald," merkte een cynische Fransman op. „Plotseling toonde ze zidh weer helemaal geïnformeerd. Plotseling wist ze weer alles. Als de rebellen Inderdaad een aanval op Parijs hadden beoogd, hadden ze dat in de nacht van zaterdag op zondag gedaan. Alleen toen was er de zeker heid van verrassing en succes". Andere Fransen zyn echter van oor deel dat het gevaar van parachutisten- landingen een realiteit is geweest, dat de eerste dagen zelfs nog zal blijven. In Algerye alleen heeft de rebellie weinig zin, verklaarde een ambtenaar van het ministerie van binnenlandse ken, „tenzij de ultra's van plan zijn zich af te scheiden. Het gaat om Parijs, want daar zetelt de macht. De macht en het geweten van het Franse volk". Vannacht zag men geen vrijwilliger van de nieuwe republikeinse Unie meer op straat. Aan het overhandigen van wapens aan burgers heeft de regering blijkbaar een einde gemaakt, omdat dit een middel is, dat zich wel eens tegen het doel kan keren. In grote steden als Parijs, Bordeaux en Toulouse worden thans reservisten opgeroepen doch niet en masse. „Er zijn teveel reservisten die rechtse sympathieën hebben", verklaarde een Fransman. „De Gaulle ziet hen als een gevaar voor zijn gelederen, en daarom zullen uitsluitend betrouwbare elemen ten onder de wapenen worden geroe pen". Bewaking De hele Parüse politie (18.000 man) was vannacht gereed om op het eerste alarm haar strategische posities te be trekken. Alle openbare diensten staan onder bewaking, evenals de grote fabrie ken, de bruggen en de vliegvelden. In heel Frankrijk heeft De Gaulle 200.000 man tot zyn beschikking. Elfdui zend van 'hen zün parachutisten, die op hun bases bij Toulouse zyn geconsig neerd. De grote rest bestaat uit jonge recruten en leden van de gendarmerie. In Duitsland liggen tussen de 50 en 60-000 Franse miltairen. Een deel ervan werd vanmorgen naar Frankrijk terug geroepen. De grootste legermacht, 500.000 man, Is in Algerüe gestationeerd. Op dit mo ment weet niemand over welke een heden zich het gezag van de rebelleren de generaals uitstrekt, doch zeker is dat een deel van het vreemdelingenlegioen bü de opstand betrokken is. De grote moeilükheld bü de beoordeling van de situatie is wel dat Algiers zwügt- Uit het Franse gebiedsdeel van Noord- Afrika komen slechts spaarzame mede delingen, waaruit geen duidelijk inzicht is te krijgen. Behalve het onder zware censuur gestelde radio-contact, heten alle verbindingen verbroken te zijn. Desondanks hoorde men vannacht over de radio de op geluidsbandjes op genomen stemmen van enige in Algerije gestationeerde opper-offieieren, die de militairen opriepen zich achter De Gaulle te scharen. Moeilijkheden Dit niet weten, waar men aan toe is, blijkt vooral de medestanders van de rebellen in Frankryk moeilykheden te bezorgen. De rechts-radicale bladen wei geren nog steeds een duidelyke uitspraak te doen over het goede of kwade van de revolte. Dit opportunisme herinnert aan dat van dezelfde pers. toen de vier de republiek door toedoen van de toen nog door alle tihans rebellerende gene raals gesteunde De Gaulle, ten val werd gebracht. In een moeilijk parket zitten de ac tivisten, die in Frankrijk voor de no dige beroering hadden moeten zorgen. Hun acties, die parallel hadden moeten lopen met die in Algiers, beperkten zich dan ook tot laffe aanvallen met plastic- bommen, waardoor sinds zondag een Parijzenaar werd gedood en 20 min of meer ernstig werden gewond. Bezorgd Tot nu toe is in deze vreemde opstand aan beide zyden van de Middellandse Zee nog geen enkel schot gelost De Fransen vragen zich bezorgd af hoe lang dit zal voortduren. Weinigen zien een uitweg zonder bloedvergieten. De loyale leger aanvoerders in Algerije schynen echter aan de vertegenwoordigers van De Gaulle gezegd te hebben dat zy niet op andere Fransen zullen schieten. Het hoofdkwartier van het vreemde lingenlegioen in de stad Sidi bel Abbes ls naar de rebbellerende generaals overge lopen. Generaal Perrotat, wiens commando ln de omgeving van deze stad is gevestigd en die de regering trouw is gebleven, heeft buiten de stad de macht in zyn ge hele gebied nog in handen. Volgens ge noemde kringen hebben tot dusver alleen de steden Oran, Sidi bel Abbes en Con- stantine de zijde der rebbelerende gene raals gevolgd. De 46-jarlge generaal Michel Fourquet ls tot nieuwe bevelhebber van de Franse luchtstrüdkrachten in Algerüe benoemd. Tot dusver was hü commandant van een luchtmachtkorps in Constantine. HU heeft zün manschappen opdracht gegeven geen bevelen van de rebellen uit te voeren. Zün toespraak, die op een grammofoon plaat uit Algerye is gesmokkeld, is door de Franse radio uitgezonden. Zyn voor ganger. generaal Pierre Bigot, is naar de ^Let op, mevrouwM Textiel stoffen met het FEUSOL-etlket zijn kleurecht! Let U dus voortaan j op FELISOL. FELISOL écht kleurecht zü onderdak in Spanje of elders zoeken en daar zullen leven op toelagen van de kapitalisten in Algerye. Ik wacht met belangstelling of, wan neer zy, nadat het spel verloren is, hun zelfmoord zullen aankondigen, de enige oplossing welke hen voor een volledige schande zou kunnen redden, aldus Lar- minat. Het stoomschip „Sidi Ferruch is van morgen in Marseille aangekomen na on der de dekmantel van stormachtig weer uit Algiers ontsnapt te zyn. Er bevonden zich 40 passagiers, onder wie drie sol daten aan boord. Zij deelden mee, dat in Algiers alles rustig is. Leden van de bemanning van het schip vertelden dat het merendeel van de soldaten met wie zy spraken in Algiers verteld hadden dat zij het niet eens zijn met de opstan dige generaals. Een ander schip dat van morgen in Marseille binnengelopen is is het vrachtschip Breslau, dat munitie aan boord had voor de Franse troepen in Algerye toen de revolte uitbrak. Het werd teruggeroepen door de vlootautori- teiten. In verband met de gebeurtenissen in a^Jjj I Algerüe wordt voorshands door de P.T.T. opstandelingen óvergelopen.~De~cómman- I Peen brief- en pakketpost voor dat land dant van het noordoostelyk deel van Constantine en van Bone, generaal Char les Ailleret, heeft zich ook trouw aan Parijs verklaard. De grote marinebasis te Mers-el-Kebir is de regering trouw ge bleven. De regering heeft intussen meegedeeld dat de leiders van de opstand op de lyst van officieren zyn geschrapt. De maat regel heeft betrekking op zes generaals en vier kolonels. Van betrouwbare zijde wordt verno men. dat aan vyf hoge officieren bü wij-ze van voorzorgsmaatregel huisarrest is opgelegd. Onder hen bevinden zich generaal Paul Allard, inspeoteur-generaal van de in- fanterie, die vroeger onder generaal Ohalle in Algerye het bevel over de landsürydkrachten gevoerd heeft en ge neraal Grout de Beaufort, die tot maart van het vorig jaar chef van de militaire staf van de president in het Elysec was. Kolonel Jean Dufour, de commandant van het vreemdelingenlegioen, is even eens onder arrest gesteld De 49-jarige Dufour heeft een grote rol gespeeld bij het doen eindigen van de anti-Gaullistische barricaden-opstand, die in januari 1960 plaats vond. Hy was toen bevelhebber van de val schermjagers, die de stoottroepen heb ben gevormd bij de huidige opstand. Dufour heeft indertyd een regeling ge troffen, die voorzag in een „eervolle overgave van Pierre Lagaillarde, een der leiders van de barricaden-opstand. La gaillarde werd echter gearresteerd en ge- rechterlijk vervolgd. Deze gang van zaken verbitterde Dufour en maakte hem tol een tegenstander van De Gaulle. In februari jL kreeg kolonel Dufour een commando bij een Franse briagde scherpschutters in West-Duitsland. Hy werd gearresteerd na berichten, dat hij zyn eenheid had verlaten, waar na -hy was waargenomen op de brug over de Ryn te Kehl, dat nabij Straats burg aan de Franse grens is gelegen. Advies Generaal René de Larminat, die tü- dens de tweede wereldoorlog chef-staf van generaal Dc Gaulle is geweest, heeft in een ingezonden brief verklaard dat de rebellerende genraals in Algrüc hun eer slechts kunnen redden door zelf moord te plegen. Ik veracht deze man nen die, na de top van de hierarchic bereikt te hebben, een onderneming van nationale verwoesting lelden en steunen. Hierbij dient men wel te begrijpen dat indien het slecht voor hen afloopt aangenomen. Reeds ter verzending afge geven stukken zullen aan de afzenders worden geretourneerd. Koersval te Parijs Op de Parijse effectenbeurs zyn gis teren de koersen van Franse aandelen, vooral Afrikaanse, scherp gedaald, ge middeld met 10 procent, doch veel meer by de oliemaatschappyen die in de Sa hara werken. Soms waren noteringen on mogelijk. Later werd het verlies door aankopen grotendeels goedgemaakt. De goudaankopen verdrievoudigden, en de prijs steeg van 5590 tot 5750 francs per kg. Voor het eerst in de geschiedenis heeft België een regering, waarin meer Vla mingen dan Walen zitting hebben. Het katholiek-socialistische coalitiekabinet, dat kabinetsformateur Lefèvre vanoch tend officieel heeft bekendgemaakt en waarvan hij zelf minister-president is, omvat elf katholieke en negen socialis tische ministers. Van de 20 bewindslieden behoren negen tot de Franssprekende Belgen. Vice-premier in dit kabinet, het eerste sinds twaalf jaar waarin katho lieken en socialisten sai enwerken. is de socialist Paul Henri Spaak, die ook de portefeuilles van buitenlandse en Afri kaanse zaken beheert. In het nieuwe kabinet, hebben vyf mi nisters uit het afgetreden kabinet-Eys- kens zitting. Het zyn de C.V.P.-bewinds- lieden Segers (defensie). Dequae (finan ciën), Van Elslande (Vlaamse afdeling van onderwys), Heger (Landbouw) en Gilson (binnenlandse zaken). Ook onder de socialisten bevinden zich oud-ministers. Zes van de nieuwe be windslieden van de B.S.P. maakten deel uit van het in 1954 afgetreden socialis- tisch-liberale kabinet van Acker. Het zün Spaak (thans vice-premier en buitenland se zaken), Spinoy (economische zaken), Fayat (onder-minister van buitenlandse zaken), Larock (Franstalige afdeling on derwijs), Leburton (sociale voorzorg) en Vermeylen (justitie). De rechts-militaire putsch in Algiers plaatst het Franse leger in een moei lijke positie, zij moet kiezen tussen ge hoorzaamheid aan de president van de republiek en dus zo nodig schieten op de muiters of zij moeten de revolte "OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE BIJ F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN TVE Izvestia het orgaan van de Russische regering, bracht gisteren enige nadere bijzonderheden over de eer ste menselijke ruimtevlucht. Het blad verklaarde in een met drie fotos' en een teke- Gagarin kon door drie pa trijspoorten naar buiten kij ken. Deze waren voorzien van hittebestendig glas. Ook bevatte het ruimteschip een tweetal luiken, die snel in energie voor tien dagen aan waar Gagarin lag. In het boord. midden van de ronde kabine bevond zich een patrijspoort, waarboven een televisiecame ra, een instrumentenbord en een wereldbol waren aange bracht. Yoeri Gagarin inderdaad de eerste mens is geweest, die de Sowjetunie de ruimte heeft Ingezonden. Op de vlucht werking konden worden ge steld. Een der foto's laat een In- voor de ruimtevaarder en aan de rechterkant een stang voor het zonodig een richting geven van de kabine. als- voedsel, water en elektrische lijk genomen vanaf de plaats mede een radio-ontvangap paraat en een voedselbewaar- plaats. Uit een tekening blijkt, dat Gagarin zijn vlucht begon vanuit Jiet gebied van de Kaspische Zee, en dat hij iets ten noorden van zijn punt van vertrek weer op de aarde ilch de controle-apparatuur !»dde; »"d de ruimtevaarder en ?le' Se"«d hoe Gajarin Aan de linkerzijde bevond rond de aar '.e met Gagarin terieur van de kabine van had de VVostok voldoende het ruimteschip zien, kenne- Iandde. De „kosmonaut" zat in zijn In geval van weigering van de remmotor kon het ruimte schip landen door gebruik te maken van dc natuurlijke remmende weerstand van de atmosfeer. Volgens de Izvestia werden in maart twee laatste con trole-lanceringen met de VVostok gedaan. Hierbij werd in de stoel van de ruimte vaarder een „dummy" ge plaatst, terwijl zich in de „schietstoel", die tevens zijn kabine de hondjes Zwartje en normale plaats was. Sterretje bevonden. volgen om „de eed van het leger te houden en Algerije Frans te houden." In mei 1958 na een overeenkomstige staatsgreep werd de eed om het Franse bestuur over Algerije te handhaven met tromgeroffel en hoorngeschal plechtig afgekondigd in het zonovergoten forum van Algiers. Deze staatsgreep bracht De Gaulle aan de macht. Nu beschuldigen de generaals die De Gaulle drie jaar geleden hebben gehol pen hem ervan de eed te hebben ge broken door zün bereidheid Algerije de onafhankelijkheid te geven als dat de wens is van hert Algerynse volk. Volgens uit Algerije doorgedrongen berichten zou de staatsgreep zijn gedaan door keurtroepen parachutisten van het vreemdelingenlegioen, waarvan de Fran se officieren felle tegenstanders zijn van de Algerije-politiek van De Gaulle, bo vendien vreesden zij dat de onafhanke lijkheid van Algerije een einde zou maken aan hert bestaan van het legioen. Volgens de France wetten kunnen een- he van het vreemdelingen-legioen al leen in overzeese gebiedsdelen worden gestationeerd. Kennelijk hebben andere legereenhe den zich kort na de greep naar de macht bij de revolte gevoegd. Een groot aantal Franse beroepsofficieren zün fel tegen de plannen van De Gaulle voor zelfbe schikking en zyn bereidheid met de moslem-rebellen te onderhandelen. ZIJ voelen dat terugtrekking van Frankrijk uit Algerije de doodsteek zou zyn voor de trots van het leger. „Deu"lR.Algerije dienende dienstplichti gen hebben zich in 1958 niet tegen de putsch v-rzet en men acht de kans niet t" 2v,ch nu op iti u l" !C!"tn zoud"1 verzotten. van de officieren. VA,1161 water van de voorhaven Noordhollands kanaal in Am- «terdam-noord js gistermiddag het lük Krnmm V*n dC 83'Jari«e c- Fray uit Kronunenie. De man ic door verdrinking om het leven gekomen Hoe hij te water i» geraakt is nog niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9